Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post Reply
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#626 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Hemel »

tempuser wrote: 16/05/2020 18:26
Sultanahmed wrote: 15/05/2020 02:34 Pa srbi su bili u osmanskom carstvu 500 godina pa nisu postali turci
Ne znam zasto bi npr za 150 godina bili Bosanci
Imam utisak da ljudi ovdje pate ili glume da pate od amnezije k'o zlatne ribice, pa da ne znaju šta se dešava zadnjih 20 i kusur godina, nego se svako jutro probude kao tabula raza i onda krenu raspravljat'... :-)
Možda bi u datim ustavnim okvirima i pristali da budu Bosanci, da vodeća politička opcija bosanskih Muslimana (pojam Bošnjak kao zvanični naziv za bosanskog muslimana se počeo primjenjivati neke 1993. godine) već 27 godina ne svojata pojam bosanski i svojski ga ne pokušava poistovijetiti sa bošnjačkim, a državu ne uređivati kao nacionalno i ideološki monolitnu feudalnu monarhiju kojom upravlja dinastija i kriminalna kamarila oko nje. Kad Bošnjaki poliitčki i nacionalni vrh jasno definišu razliku uzmeđu bosanskog i bošnjačkog tek mogu očekivati da se i druge eventualno podrže tu ideju, a sve što aktuelna bošnjačka politika radi izazva samo kontraefekat...
U cemu je problem i zasto bi to nekome smetalo ako se ja izjasnjavam kao Bosnjak/Bosanac.
Niko ne sprecava da drugi budu Srbi/Bosanci, Hrvati/Bosanci ali takvima je mozak ispran.
Srbin zeli da bude samo Srbin i da se podrazumijeva da je iz Srbije, isto tako i Hrvati.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#627 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

Hemel wrote: 16/05/2020 22:35
tempuser wrote: 16/05/2020 18:26
Sultanahmed wrote: 15/05/2020 02:34 Pa srbi su bili u osmanskom carstvu 500 godina pa nisu postali turci
Ne znam zasto bi npr za 150 godina bili Bosanci
Imam utisak da ljudi ovdje pate ili glume da pate od amnezije k'o zlatne ribice, pa da ne znaju šta se dešava zadnjih 20 i kusur godina, nego se svako jutro probude kao tabula raza i onda krenu raspravljat'... :-)
Možda bi u datim ustavnim okvirima i pristali da budu Bosanci, da vodeća politička opcija bosanskih Muslimana (pojam Bošnjak kao zvanični naziv za bosanskog muslimana se počeo primjenjivati neke 1993. godine) već 27 godina ne svojata pojam bosanski i svojski ga ne pokušava poistovijetiti sa bošnjačkim, a državu ne uređivati kao nacionalno i ideološki monolitnu feudalnu monarhiju kojom upravlja dinastija i kriminalna kamarila oko nje. Kad Bošnjaki poliitčki i nacionalni vrh jasno definišu razliku uzmeđu bosanskog i bošnjačkog tek mogu očekivati da se i druge eventualno podrže tu ideju, a sve što aktuelna bošnjačka politika radi izazva samo kontraefekat...
U cemu je problem i zasto bi to nekome smetalo ako se ja izjasnjavam kao Bosnjak/Bosanac.
Niko ne sprecava da drugi budu Srbi/Bosanci, Hrvati/Bosanci ali takvima je mozak ispran.
Srbin zeli da bude samo Srbin i da se podrazumijeva da je iz Srbije, isto tako i Hrvati.
Naravno da nije nikakav, ali je problem što se namjerno brisala granica između Bošnjak i Bosanac što je dovelo do toga da se pod Bosanac podrazumjeva Bošnjak.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#628 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Hemel »

tempuser wrote: 17/05/2020 00:36
Hemel wrote: 16/05/2020 22:35
tempuser wrote: 16/05/2020 18:26

Imam utisak da ljudi ovdje pate ili glume da pate od amnezije k'o zlatne ribice, pa da ne znaju šta se dešava zadnjih 20 i kusur godina, nego se svako jutro probude kao tabula raza i onda krenu raspravljat'... :-)
Možda bi u datim ustavnim okvirima i pristali da budu Bosanci, da vodeća politička opcija bosanskih Muslimana (pojam Bošnjak kao zvanični naziv za bosanskog muslimana se počeo primjenjivati neke 1993. godine) već 27 godina ne svojata pojam bosanski i svojski ga ne pokušava poistovijetiti sa bošnjačkim, a državu ne uređivati kao nacionalno i ideološki monolitnu feudalnu monarhiju kojom upravlja dinastija i kriminalna kamarila oko nje. Kad Bošnjaki poliitčki i nacionalni vrh jasno definišu razliku uzmeđu bosanskog i bošnjačkog tek mogu očekivati da se i druge eventualno podrže tu ideju, a sve što aktuelna bošnjačka politika radi izazva samo kontraefekat...
U cemu je problem i zasto bi to nekome smetalo ako se ja izjasnjavam kao Bosnjak/Bosanac.
Niko ne sprecava da drugi budu Srbi/Bosanci, Hrvati/Bosanci ali takvima je mozak ispran.
Srbin zeli da bude samo Srbin i da se podrazumijeva da je iz Srbije, isto tako i Hrvati.
Naravno da nije nikakav, ali je problem što se namjerno brisala granica između Bošnjak i Bosanac što je dovelo do toga da se pod Bosanac podrazumjeva Bošnjak.
Zavisi kako ko zeli da vidi.

Po tebi, da su muslimani ostali Muslimani danas bi vise Srba i Hrvata bilo Bosanci?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#629 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Chmoljo »

O čemu oni drve na ovoj temi :lol:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#630 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Hemel »

Tema je ionako troll jer je ova materija davno obradjena na drugom mjestu i to u vise navrata.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#631 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

Hemel wrote: 17/05/2020 00:41
tempuser wrote: 17/05/2020 00:36
Hemel wrote: 16/05/2020 22:35

U cemu je problem i zasto bi to nekome smetalo ako se ja izjasnjavam kao Bosnjak/Bosanac.
Niko ne sprecava da drugi budu Srbi/Bosanci, Hrvati/Bosanci ali takvima je mozak ispran.
Srbin zeli da bude samo Srbin i da se podrazumijeva da je iz Srbije, isto tako i Hrvati.
Naravno da nije nikakav, ali je problem što se namjerno brisala granica između Bošnjak i Bosanac što je dovelo do toga da se pod Bosanac podrazumjeva Bošnjak.
Zavisi kako ko zeli da vidi.

Po tebi, da su muslimani ostali Muslimani danas bi vise Srba i Hrvata bilo Bosanci?
Nije problem u imenu nego u djelima...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#632 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Bloo »

Pa sto pisete na trol temi....
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#633 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Hemel »

:thumbup:

:run:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#634 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Nekako s proljeća »

Nekada su Bošnjaci svih vjera, npr konkretno u boju pod Banjalukom, bili u istim redovima u borbi i pobjedi protiv zajedničkog neprijatelja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#635 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

I onda nek mi neko kaže da nisam u pravu za svojatanje i prosipanje šuplje price... :lol:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#636 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Nekako s proljeća »

A onda su Bošnjacima katolicima i Bošnjacima pravoslavne vjere, iz susjedstva njihova braća po vjeri počeli šaputati na uši i oči da su oni zapravo Srbi i Hrvati. Bilo je to dio projekta. Ko nema rezervnu domovinu, ona mu je i jedina, pa je zato više voli i čuva. Da je Banja Luka bila u stvarnoj opasnosti da bude vojno osvojena, vjerujem da nije teško zaključiti gdje bi i u kojem pravcu stanovništvo tražilo spasa.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#637 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

Kad se neuki počnu baviti kompleksnim stvarima... :-)
Baš kao što napisah, prisvojili naziv, ljiljan sa grba Tvrtka I Kotromanića, bosanskog kralja koji je vladao prije dolaska islama na ove prostore, i grba RBiH, pisvojili i inkorporirali u identitet nacionalne stranke, izbrisali granicu između Bošnjak i Bosanac, ali i dalje vrtite istu šuplju Bošnjak katolik, Bošnjak pravoslavac. To vam je prolazilo do kraja 1992.
Zbog te vaše retrogradne filozofije i svojatanja zajedničkog, ne da to što ti tvrdiš nikad nije postojalo, nego se tbog tebe i tebi sličnih istinski Bosanci atesiti ili nemuslimanske vjeroispovjesti sve manje osjećaju tako, a očekujete da tvrdolonijaš iz Gruda ili Banjaluke nalegne na tu šuplju i dočeka objeručke! :-)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#638 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Nekako s proljeća »

Politiziraš previše al' hajde, mislim da je i prije rata protiv Bosne bilo govora o tome ali se nije odmaklo daleko.Nezavisna Bosna ili Jugoslavija tj ''krnja Jugoslavija tj Velika Srbija , tu su stvari lomile i prelomile. Mnogi su izdali i Jugoslaviju i Bosnu i obratno, jer su imali alternativne domovine.


Što se tiče bosanskog grba i zastave države Republike Bosne i Hercegovine, ja je sa ponosom ističem u avataru. Iz ljubavi, a manjim dijelom da sagovornik zna sa kim pokušava ostvariti komunikaciju. Ono, čisto da se bolje razumijemo ko je na kojoj strani kada je riječ o ratu protiv Bosne do 1995.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#639 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Nekako s proljeća »

Hemel wrote: 17/05/2020 00:41
Zavisi kako ko zeli da vidi.

Meni ovo tukne na izdaju krajiškog lava Alagića. Srećom, zapamtio sam ga u civilnoj odjeći i u mnogo ljepšem izdanju jednom prilikom u sarajevskom sudu, valjda je optužnica tek bila u priči. ''Slučajni prolaznik'' se valjda pit'o za zdravlje.
Image

Zaista je pobjeda ostala nedovršena, a sa ove vremenske distance i bolje je da je tako, kad' je već apsolvirano da se bitka nije desila. Meni će Alagić biti upamćen kao gazija kojeg su rastrgli neprijateljski psi. Tako to i bude kada mi ubijamo svoje lavove u vrijeme drugih zastava sa grbom Bosne i Hercegovine.
Vlašić 1994
Image
Visoko 1995.
Image
Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#640 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 16:52 Što se tiče bosanskog grba i zastave države Republike Bosne i Hercegovine, ja je sa ponosom ističem u avataru. Iz ljubavi, a manjim dijelom da sagovornik zna sa kim pokušava ostvariti komunikaciju. Ono, čisto da se bolje razumijemo ko je na kojoj strani kada je riječ o ratu protiv Bosne do 1995.
Onda s ponosom objasni otkud ljiljan u grbu SDA!
Čista otimačina zajedničkog i da bi isprani mozgovi i poslije 28 god verglali istu priču, a ti i dalje "sagovornički" preskači taj dio... Dok je ovaca biće i vune!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#641 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Maraschino »

Niko nikome nista nije preoteo niti prisvojio samo se trazi opravdanje za razdor.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#642 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

Maraschino wrote: 18/05/2020 00:21 Niko nikome nista nije preoteo niti prisvojio samo se trazi opravdanje za razdor.
I tebi isto pitanje, ako nije otimanje i prisvajanje, otkud ljiljan sa grba Tvrtka I Kotromanića i zastave RBIH u grbu SDA?
Prc...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#643 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Maraschino »

tempuser wrote: 18/05/2020 00:24
Maraschino wrote: 18/05/2020 00:21 Niko nikome nista nije preoteo niti prisvojio samo se trazi opravdanje za razdor.
I tebi isto pitanje, ako nije otimanje i prisvajanje, otkud ljiljan sa grba Tvrtka I Kotromanića i zastave RBIH u grbu SDA?
Prc...
kakav prc...ako idemo tom logikom svako je nesto nekome ukrao, uzeo, prisvojio...nema te stranke/partije da se ne moze sa necim povezati

...i vjerovatno bi vise ljudi volilo ljiljane ali nece zbog sda...ne budi smijesan
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#644 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

Maraschino wrote: 18/05/2020 00:30
tempuser wrote: 18/05/2020 00:24
Maraschino wrote: 18/05/2020 00:21 Niko nikome nista nije preoteo niti prisvojio samo se trazi opravdanje za razdor.
I tebi isto pitanje, ako nije otimanje i prisvajanje, otkud ljiljan sa grba Tvrtka I Kotromanića i zastave RBIH u grbu SDA?
Prc...
kakav prc...ako idemo tom logikom svako je nesto nekome ukrao, uzeo, prisvojio...nema te stranke/partije da se ne moze sa necim povezati

...i vjerovatno bi vise ljudi volilo ljiljane ali nece zbog sda...ne budi smijesan
Eto tatakv prc, jer ga drugacije ne možeš objasniti.
Hvala, lijepo, prijatno, doviđenja...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#645 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Maraschino »

i tebi svako dobro
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#646 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by Nekako s proljeća »

tempuser wrote: 17/05/2020 23:53
Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 16:52 Što se tiče bosanskog grba i zastave države Republike Bosne i Hercegovine, ja je sa ponosom ističem u avataru. Iz ljubavi, a manjim dijelom da sagovornik zna sa kim pokušava ostvariti komunikaciju. Ono, čisto da se bolje razumijemo ko je na kojoj strani kada je riječ o ratu protiv Bosne do 1995.
Onda s ponosom objasni otkud ljiljan u grbu SDA!
Čista otimačina zajedničkog i da bi isprani mozgovi i poslije 28 god verglali istu priču, a ti i dalje "sagovornički" preskači taj dio... Dok je ovaca biće i vune!
Nemam odgovor na takvo pitanje, jasno sam napisao u vezi grba i zastave do kraja 1995. Dakle do vremenskom perioda u kojem je (Vašingtonski sporazum) zaživjela Federacija Bosne i Hercegovine, i u njoj u vojnom savezu Armija i HVO. U zastavi i grbu F BiH se također nalazi simbol ljiljana, šahovnica sa prvom crvenom kockom, i simbol EU. Bar deceniju već nije u upotrebi, jer nije usklađen sa Ustavom F BiH, kao multietničkom entitetu.
Image


I ova operacija ''Sana 95'' na terenu je primjer ograničenog uspjeha F BiH, tj njenih Oružanih snaga, pred nametnuto mirovno rješenje međunarodne zajednice za okončanje sukoba u BiH. Nedugo iza, Vojska RS-a će se kao komponenta pridružiti tom vojnom savezu , i to je već priča o Oružanim snagama Bosne i Hercegovine.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#647 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 18/05/2020 07:47 Nemam odgovor na takvo pitanje, jasno sam napisao u vezi grba i zastave do kraja 1995. Dakle do vremenskom perioda u kojem je (Vašingtonski sporazum) zaživjela Federacija Bosne i Hercegovine, i u njoj u vojnom savezu Armija i HVO. U zastavi i grbu F BiH se također nalazi simbol ljiljana, šahovnica sa prvom crvenom kockom, i simbol EU. Bar deceniju već nije u upotrebi, jer nije usklađen sa Ustavom F BiH, kao multietničkom entitetu.
Image


I ova operacija ''Sana 95'' na terenu je primjer ograničenog uspjeha F BiH, tj njenih Oružanih snaga, pred nametnuto mirovno rješenje za okončanje sukoba u BiH.
Naravno da nemaš, jer je inkorporacija ljiljana u grb SDA najbolji primjer hinjske namjere i koncepta da se državno poistovjeti sa nacionalnim tj državnim, da se od multinacionalne, građanske i demokratske RBiH napravi teokratska feudalna monarhija a isti taj ljiljan na grbu SDA Sandžak je samo potvrda toga, samo što to nije počelo 1995. kako naivno postavljaš stvari, nego latentno 1992. a otvoreno 1993! Povuci paralelu kako je Milošević od Jugoslavije pokuša praviti Srboslaviju, a od JNA armiju samo jednog naroda i kome je to uspio dsa "proda"!
Prvi primjer zažvljavanja prisinog saveza između ARBIH i HVO/HVA i Vašingtonskog sporazuma je operacija Cincar i solobađanje Kupresa u novembru 1994, a akcija Sana 95, kao sinhronizovana akcija sa akcijama HV-a Maestral i Južni potez, je rezultat Splitkosg sporazuma iz ljeta 1995. kad je dogovoreno da HV zvanićno interveniše unutar granica BiH.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#648 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by LBVIEW »

tempuser wrote: 17/05/2020 23:53
Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 16:52 Što se tiče bosanskog grba i zastave države Republike Bosne i Hercegovine, ja je sa ponosom ističem u avataru. Iz ljubavi, a manjim dijelom da sagovornik zna sa kim pokušava ostvariti komunikaciju. Ono, čisto da se bolje razumijemo ko je na kojoj strani kada je riječ o ratu protiv Bosne do 1995.
Onda s ponosom objasni otkud ljiljan u grbu SDA!
Čista otimačina zajedničkog i da bi isprani mozgovi i poslije 28 god verglali istu priču, a ti i dalje "sagovornički" preskači taj dio... Dok je ovaca biće i vune!
Smanji malo dozivljaj, niko nikom nista nije oteo, vec su se jasno opredijelili za susjede i komsije.
Svaka cast Divjaku, samo statistika je neumoljiva - koliko ih se ono u Sarajevu ukljuci u Armiju? Pa par puta malobrojniji Hrvati u istom
se u puno vecoj mjeri ukljucise u odbranu grada, s toga stipu suplje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#649 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by tempuser »

LBVIEW wrote: 18/05/2020 08:35
tempuser wrote: 17/05/2020 23:53
Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 16:52 Što se tiče bosanskog grba i zastave države Republike Bosne i Hercegovine, ja je sa ponosom ističem u avataru. Iz ljubavi, a manjim dijelom da sagovornik zna sa kim pokušava ostvariti komunikaciju. Ono, čisto da se bolje razumijemo ko je na kojoj strani kada je riječ o ratu protiv Bosne do 1995.
Onda s ponosom objasni otkud ljiljan u grbu SDA!
Čista otimačina zajedničkog i da bi isprani mozgovi i poslije 28 god verglali istu priču, a ti i dalje "sagovornički" preskači taj dio... Dok je ovaca biće i vune!
Smanji malo dozivljaj, niko nikom nista nije oteo, vec su se jasno opredijelili za susjede i komsije.
Svaka cast Divjaku, samo statistika je neumoljiva - koliko ih se ono u Sarajevu ukljuci u Armiju? Pa par puta malobrojniji Hrvati u istom
se u puno vecoj mjeri ukljucise u odbranu grada, s toga stipu suplje.
Čuj smanji malo doživljaj?????
Ja nisam ni susjed, ni komšija, a ni SDA i po tvojoj pameti ispade da sam se ja sam opredijelio za SDA i feudalnu monarhiju?
Valjda ti je jasno da svoju teoriju možeš okačiti mačku o rep!
Čista otimačina i izjednačavanje državnog sa uskonacionalnim stranačkim konceptom.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#650 Re: Sana 95/Bitka za Banja Luku

Post by LBVIEW »

tempuser wrote: 18/05/2020 09:18
LBVIEW wrote: 18/05/2020 08:35
tempuser wrote: 17/05/2020 23:53

Onda s ponosom objasni otkud ljiljan u grbu SDA!
Čista otimačina zajedničkog i da bi isprani mozgovi i poslije 28 god verglali istu priču, a ti i dalje "sagovornički" preskači taj dio... Dok je ovaca biće i vune!
Smanji malo dozivljaj, niko nikom nista nije oteo, vec su se jasno opredijelili za susjede i komsije.
Svaka cast Divjaku, samo statistika je neumoljiva - koliko ih se ono u Sarajevu ukljuci u Armiju? Pa par puta malobrojniji Hrvati u istom
se u puno vecoj mjeri ukljucise u odbranu grada, s toga stipu suplje.
Čuj smanji malo doživljaj?????
Ja nisam ni susjed, ni komšija, a ni SDA i po tvojoj pameti ja sam se opredijelio za SDA i feudalnu monarhiju?
Valjda ti je jasno da svoju teoriju možeš okačiti mačku o rep!
Čista otimačina i izjednačavanje državnog sa uskonacionalnim stranačkim konceptom.
Statistika je neumoljiva, toliko o tome ko sta moze macku na rep.
Post Reply