Samsung smartphones

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
dino1403
Posts: 183
Joined: 10/10/2013 08:13

#651 Re: Samsung smartphones

Post by dino1403 »

el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#652 Re: Samsung smartphones

Post by el_bake007 »

Dzaba mu sve te brojke kad ce dobit 2 android updatea a kosta koliko 1300$
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#653 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

Zar nisi ti neki dan upravo branio taj Samsung? Da li se ti probudis ujutro i odlucis "danas cu biti cir na guzici drugim ljudima"? :lol:
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#654 Re: Samsung smartphones

Post by el_bake007 »

adsubzero wrote: 06/08/2020 08:50 Zar nisi ti neki dan upravo branio taj Samsung? Da li se ti probudis ujutro i odlucis "danas cu biti cir na guzici drugim ljudima"? :lol:

Nisam ja branio nijedan brend, buy the product not the brand. Za S10 Lite koji kosta 480$ je nekako i OK da dobije 2 major android updatea, ali na Note 20 Ultra koji kosta 1300$ samo 2 godine updatesa. Navodno su odlucili da ce Note 20 i flagship telefone podrzati 3 godine ali to je idalje kriminalno kad uzmes da Apple po 5-6 godina izbacuje updatese.
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#655 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

el_bake007 wrote: 06/08/2020 09:15
adsubzero wrote: 06/08/2020 08:50 Zar nisi ti neki dan upravo branio taj Samsung? Da li se ti probudis ujutro i odlucis "danas cu biti cir na guzici drugim ljudima"? :lol:

Nisam ja branio nijedan brend, buy the product not the brand. Za S10 Lite koji kosta 480$ je nekako i OK da dobije 2 major android updatea, ali na Note 20 Ultra koji kosta 1300$ samo 2 godine updatesa. Navodno su odlucili da ce Note 20 i flagship telefone podrzati 3 godine ali to je idalje kriminalno kad uzmes da Apple po 5-6 godina izbacuje updatese.
Pa ja sam o tome i pricao, a ti zapeo kakav realme, kakav oneplus, kakav huawei, samo samsung bajo moj.
To je standard od kako postoji android, 2 godine velikih update-a, a cesto vecina i duze od toga izbacuju security update. Jbg govoris o Apple-u koji ima svoj OS i jedini ga oni koriste, a da ne govorim da je dosta jednostavniji od Androida, sam po sebi je laksi i zato i mogu duze podrzavati starije uredjaje. Zasto bi to bio kljucni faktor u izboru telefona? Vecina ljudi koristi telefon oko dvije godine, pa mozda do 3 godine, ne znam sta ocekujes od telefona 3 godine nakon izlaska?
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#656 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

adsubzero wrote: 06/08/2020 11:14
el_bake007 wrote: 06/08/2020 09:15 Nisam ja branio nijedan brend, buy the product not the brand. Za S10 Lite koji kosta 480$ je nekako i OK da dobije 2 major android updatea, ali na Note 20 Ultra koji kosta 1300$ samo 2 godine updatesa. Navodno su odlucili da ce Note 20 i flagship telefone podrzati 3 godine ali to je idalje kriminalno kad uzmes da Apple po 5-6 godina izbacuje updatese.
Pa ja sam o tome i pricao, a ti zapeo kakav realme, kakav oneplus, kakav huawei, samo samsung bajo moj.
To je standard od kako postoji android, 2 godine velikih update-a, a cesto vecina i duze od toga izbacuju security update. Jbg govoris o Apple-u koji ima svoj OS i jedini ga oni koriste, a da ne govorim da je dosta jednostavniji od Androida, sam po sebi je laksi i zato i mogu duze podrzavati starije uredjaje. Zasto bi to bio kljucni faktor u izboru telefona? Vecina ljudi koristi telefon oko dvije godine, pa mozda do 3 godine, ne znam sta ocekujes od telefona 3 godine nakon izlaska?
Prije nekoliko godina još je imalo smisla uspoređivati razne brendove po podršci koju pružaju, al danas su razlike sve manje izražene. Većina UI-ova postaje bliža stocku (osim par ultra customiziranih poput MIUI, EMUI, Flyme), i gotovo svi pružaju dvije veće sustavske nadogradnje i 2-3 godine sigurnosnih ažuriranja.

Na kraju krajeva, zašto je i bitna verzija Androida, osim par novih značajki, izgleda i toga što korisniku dosadi trenutni telefon? I sigurnosni update je potencijalno precijenjen, baš i nema virusa na telefonu kao na desktop okruženju, a bankovne transakcije dobro zaštićene. Veći je problem razina dopuštenja raznim instaliranim aplikacijama.

Svejedno, zvuči apsurdno da je ista razina podrške na telefonima od 500 i 1000 KM, što ajmo reći i sve manje opravdava ulaganje u flagship uređaje pogotovo u odnosu na prije 5-6 godina i tada više izraženu razliku između midrangea i flagshipa.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#657 Re: Samsung smartphones

Post by skafiskafsnjak »

1000e za telefon sa plastikom nazad :skoljka:

Pusiona ovaj put za Samsung...
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#658 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

skafiskafsnjak wrote: 06/08/2020 23:05 1000e za telefon sa plastikom nazad :skoljka:

Pusiona ovaj put za Samsung...
Šta fali plastici, neće se razbit i lagana je.
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#659 Re: Samsung smartphones

Post by exampLe. »

Eto poceli ste trazit izgovore ko i Appleovi korisnici.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#660 Re: Samsung smartphones

Post by skafiskafsnjak »

fortaleza wrote: 07/08/2020 02:26
skafiskafsnjak wrote: 06/08/2020 23:05 1000e za telefon sa plastikom nazad :skoljka:

Pusiona ovaj put za Samsung...
Šta fali plastici, neće se razbit i lagana je.
Nemam ja problem sa plastikom...imam problem sa cijenom te plastike
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#661 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

fortaleza wrote: 07/08/2020 02:26
skafiskafsnjak wrote: 06/08/2020 23:05 1000e za telefon sa plastikom nazad :skoljka:

Pusiona ovaj put za Samsung...
Šta fali plastici, neće se razbit i lagana je.
Fali nesto kvalitetnije, nije to telefon od 300KM :)
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#662 Re: Samsung smartphones

Post by zippoo87 »

bitno je samo da je najnoviji model i da je samsung a to od cega je i kakav je,to fanboysima nije bitno
moRe biti umotan i u pamuk,kao carape,samo da je samsung :D

evo jedna friska anegdota :D

ganja mi prijatelj samsung a50 vec evo haman 2 mjeseca ,ima odredjen iznos i nece preko da daje i nikako da uganja
ja mu predlozim par modela od xiaomija,za isto para mu objasnim da je puno bolji i kaze on,necu kineza prije 3-4 dana

jucer me zove,otisao u radnju i probao oba mobitela...kaze daj nabavi mi xiaomi note 8 pro,kaze telefon leti,boli glava :D
reko nemoj to,samo samsung,sta ce ti kinez :lol: :lol:

i nadjem mu ja nov telefon za 350 KM,kazem daj odmah javi ako hoces,otici ce brzo...kaze sta ce ociti,pa ne prodaje se to odmah bla bla...kasnije se javlja,kaze ima li onog,ja kontaktiram lika,kaze prodato :D
necu mu vise ni pomagati kada je neuka cuka ,nek sam sebi ganja :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#663 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

skafiskafsnjak wrote: 07/08/2020 09:40 Nemam ja problem sa plastikom...imam problem sa cijenom te plastike
Ja općenito imam problem sa četiri cifre, kad su telefoni u pitanju, al svatko kupuje po sebi.
adsubzero wrote: 07/08/2020 10:18 Fali nesto kvalitetnije, nije to telefon od 300KM :)
Pretpostavljam da misliš na staklo? Ako jest, staklo nije kvalitetnije od plastike.

Btw još prije par godina telefoni od 300 KM su znali imati aluminijsku/metalnu pozadinu što je kvalitetnije od većine današnjih telefona, barem kad je kvaliteta izrade u pitanju.
exampLe. wrote: 07/08/2020 07:41 Eto poceli ste trazit izgovore ko i Appleovi korisnici.
Koristim ASUS koji btw ima staklenu pozadinu i moram držati ovaj kondom od maske na telefonu da ga ne bi slučajno razbio. Prednja strana je već izrazbijana, a nije pomoglo ni kaljeno staklo preko.

Nevezano za brend pozdravljam izbacivanje stakla sa zadnje strane, nešto najbesmislenije u zadnjih par godina androida. Ne znam da je plastika tako lomljiva, a pogotovo ne metal/aluminij.

Kako li se standardi mijenjaju, da je stara Nokia stavila staklo na 3310 ne znam baš da bi im prodaja išla toliko dobro, i da bi se ljudi kunili u izdržljivost iste.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#664 Re: Samsung smartphones

Post by skafiskafsnjak »

Cuj moras zastitu nositi...ko te tjerao da kupujes tel sa staklom? :lol:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#665 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

Nisam tome pridavao značaj dok nisam kupio takav telefon, idući će abd biti s nekim čvršćim materijalom, i ovako su ogromni uređaji, ne treba mi još i maska.

A telefon kad kupim koristim ili dok se ne pokvari/uspori i slično pa ga proslijedim dalje u obitelji, ne prodajem ga pa da mora biti u mint stanju.

Al svjestan sam da nemamo svi iste prohtjeve. Mada ne razumijem tu logiku oko fensi stakla preko koje svakako dođe maska od polikarbonata, pa taj stakleni modni detalj ni ne dođe do izražaja.
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#666 Re: Samsung smartphones

Post by Luciano88 »

Ako je fakat plastika ona su ga usrali da valja... Jbt u zadnje vrijeme jedino sto je razlikovalo premium telefone od srednje klase je ta finalna izrada. Sad izgleda jedina razlika je "premium" ime.. Neko je spomenuo da stariji modeli ne dobijaju redovno updejt sto nije istina... Imam Note9 koji je dobio sve i jedan updejt koji je izasao do sada. One UI 2.1, Android 10
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#667 Re: Samsung smartphones

Post by skafiskafsnjak »

fortaleza wrote: 07/08/2020 12:15 Nisam tome pridavao značaj dok nisam kupio takav telefon, idući će abd biti s nekim čvršćim materijalom, i ovako su ogromni uređaji, ne treba mi još i maska.

A telefon kad kupim koristim ili dok se ne pokvari/uspori i slično pa ga proslijedim dalje u obitelji, ne prodajem ga pa da mora biti u mint stanju.

Al svjestan sam da nemamo svi iste prohtjeve. Mada ne razumijem tu logiku oko fensi stakla preko koje svakako dođe maska od polikarbonata, pa taj stakleni modni detalj ni ne dođe do izražaja.
Nije problem staviti plastiku. Problem je ostaviti cijenu kao da je staklo tu, a staklo je skuplje.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#668 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

Moguće da su uštedjeli na tome, i da većina ljudi ipak želi staklo. Ja sam se samo referirao na materijal izrade i meni ne bi smetala plastika. Sa staklom preko je telefon još teži i glomazniji.
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#669 Re: Samsung smartphones

Post by Luciano88 »

fortaleza wrote: 07/08/2020 12:32 Moguće da su uštedjeli na tome, i da većina ljudi ipak želi staklo. Ja sam se samo referirao na materijal izrade i meni ne bi smetala plastika. Sa staklom preko je telefon još teži i glomazniji.
Primjera radi od supruge A71 kada uzmem u ruku imam osjecaj da ce mi ispasti u svakom momentu, dok npr. moj note9 je sasvim druga prica... ima tezinu i dosta je "stabilniji" u ruci. Nije neka ogromna razlika u tezini kada gledas brojeve A71 179 g, Note 9 201 g. ali kad drzis u ruci ogromna je razlika.
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#670 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

fortaleza wrote: 07/08/2020 12:03 Ja općenito imam problem sa četiri cifre, kad su telefoni u pitanju, al svatko kupuje po sebi.
adsubzero wrote: 07/08/2020 10:18 Fali nesto kvalitetnije, nije to telefon od 300KM :)
Pretpostavljam da misliš na staklo? Ako jest, staklo nije kvalitetnije od plastike.

Btw još prije par godina telefoni od 300 KM su znali imati aluminijsku/metalnu pozadinu što je kvalitetnije od većine današnjih telefona, barem kad je kvaliteta izrade u pitanju.
Kako nije, naravno da je kvalitetnije. Sto se tice aluminijskih, licno bih najvise volio da se jos prave, ali nazalost to znaci da nema bezicnog punjenja. Mogu zivjeti bez njega, ali trziste je takvo. Ovo je cisti scumbag potez od samsunga da ubace plastiku u tako skup telefon. Osjecaj jednostavno nije isti.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#671 Re: Samsung smartphones

Post by diablobih »

Ne znam sto se vise ne prave sa alu materijalom, moj 5T ne moze razbiti nista :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#672 Re: Samsung smartphones

Post by skafiskafsnjak »

diablobih wrote: 07/08/2020 14:14 Ne znam sto se vise ne prave sa alu materijalom, moj 5T ne moze razbiti nista :D
Ne more bezicno :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#673 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

adsubzero wrote: 07/08/2020 14:09 Kako nije, naravno da je kvalitetnije. Sto se tice aluminijskih, licno bih najvise volio da se jos prave, ali nazalost to znaci da nema bezicnog punjenja. Mogu zivjeti bez njega, ali trziste je takvo. Ovo je cisti scumbag potez od samsunga da ubace plastiku u tako skup telefon. Osjecaj jednostavno nije isti.
Glass is glass and glass breaks, policarbonat and alu not.

Po mom mišljenju tamo negdje 2017te je bio vrhunac kvalitetne izrade, od alu kućišta, ugrađene LED diode, kvalitetnijih ekrana u normalnom 16:9 formatu, a prije i sa pravim stereo zvučnicima (Sony, HTC, ZTE...). Kao recimo Huawei P10 Plus.

Poslije Kinezi dumpaju kvalitetu proizvoda i ostali se prilagođavaju pa tako Samsungova A serija postaje lošija...

Krene se sa izbacivanjem 3.5mm utora, pa SD slota, pa uvođenjem notcha, pa dizanjem cijena, onda i pravljenjem fragilnijih telefona. In screen fingerprint je manje točan i sporiji od optičkog, a ubacivanje dodatnih kamera od 2mpx i slično postaje šminka jer ih dosta pravi svakako slabije slike nego osnovna kamera. Zakrivljeni zasloni jako nepraktični, dosta nehotičnih dodira, a zbog 2.5D stakla ni kaljeno nije prionulo kvalitetno pa nije apsorbiralo udarac i razbio se ekran kod vlastitog telefona.

Bežično punjenje je besmisleno gdje god postoji utičnica, a 3-4 KM košta kabel od dva tri metra. Bluetooth slušalice su i dalje katastrofa u odnosu na kvalitetu žičanih.

Posljedično dizanje cijena zbog 5G čipova za koje se nikad nije razvila infrastruktura (telefone jedva da koristimo par godina), a zbog kontroverzi oko zdravstvenog aspekta bi se trebalo to prvo i ispitati.

Jedini potez bi bio razvoj preklopnih i savitljivih telefona, ali to je još u povojima.
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#674 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

fortaleza wrote: 07/08/2020 14:51
adsubzero wrote: 07/08/2020 14:09 Kako nije, naravno da je kvalitetnije. Sto se tice aluminijskih, licno bih najvise volio da se jos prave, ali nazalost to znaci da nema bezicnog punjenja. Mogu zivjeti bez njega, ali trziste je takvo. Ovo je cisti scumbag potez od samsunga da ubace plastiku u tako skup telefon. Osjecaj jednostavno nije isti.
Glass is glass and glass breaks, policarbonat and alu not.

Po mom mišljenju tamo negdje 2017te je bio vrhunac kvalitetne izrade, od alu kućišta, ugrađene LED diode, kvalitetnijih ekrana u normalnom 16:9 formatu, a prije i sa pravim stereo zvučnicima (Sony, HTC, ZTE...). Kao recimo Huawei P10 Plus.

Poslije Kinezi dumpaju kvalitetu proizvoda i ostali se prilagođavaju pa tako Samsungova A serija postaje lošija...

Krene se sa izbacivanjem 3.5mm utora, pa SD slota, pa uvođenjem notcha, pa dizanjem cijena, onda i pravljenjem fragilnijih telefona. In screen fingerprint je manje točan i sporiji od optičkog, a ubacivanje dodatnih kamera od 2mpx i slično postaje šminka jer ih dosta pravi svakako slabije slike nego osnovna kamera. Zakrivljeni zasloni jako nepraktični, dosta nehotičnih dodira, a zbog 2.5D stakla ni kaljeno nije prionulo kvalitetno pa nije apsorbiralo udarac i razbio se ekran kod vlastitog telefona.

Bežično punjenje je besmisleno gdje god postoji utičnica, a 3-4 KM košta kabel od dva tri metra. Bluetooth slušalice su i dalje katastrofa u odnosu na kvalitetu žičanih.

Posljedično dizanje cijena zbog 5G čipova za koje se nikad nije razvila infrastruktura (telefone jedva da koristimo par godina), a zbog kontroverzi oko zdravstvenog aspekta bi se trebalo to prvo i ispitati.

Jedini potez bi bio razvoj preklopnih i savitljivih telefona, ali to je još u povojima.
O cemu mi govorimo? Ne kazem ja da je staklo izdrzljivije nego imas premium osjecaj kad koristis telefon, a ne kao da drzis plasticnu igracku koja skripi kad stisnes malo jace.

Samsung nema opravdanja za taj potez, jer jedino sto se dobija je usteda u produkciji.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#675 Re: Samsung smartphones

Post by diablobih »

U redu je i plastika kada je manja cijena, plastika na mobitelu od milju dolara je udarac na zdravi razum.

U redu fortaleza, ali de ba za kontroverze oko 5G mreze, nema tu nikakve polemike, sve cisto i normalno. Toliko je glupa teorija zavjere u rangu ravne zemlje.
Post Reply