samostalni biznis

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#1 samostalni biznis

Post by lara b. »

sta mislite i da li ste ikada razmisljali o samozaposljavanju, nekom svom biznisu ili sta vec :D
da recimo dobijete kredit ili nekako osigurate sredstva za pokretanje tog biznisa, sta biste otvorili...

gledajuci situaciju na zapadu vidim da tamo dosta mladih ljudi pocinje nesto svoje, otvaraju neki poslic i vremenom se to razvije /knjigovodstvo, marketing, auto saloni, specijalizovane trgovine, mini proizvodnja npr.sokova itd/ dok kod nas svi zele da se "uvale" u drzavnu instituciju i nista vise :D

bas me zanima ima li iko zelju da radi nesto drugacije :-) :-)
nedavno sam srela jednog decka u splitu, on ima 21 god.i pokrenuo svoju malu firmu, prodaje zaluzine, tapete, a iste i dizajnira, i neke crteze kao dekoracije na zidu izradjuju, zatim razne reklame...to mi se bas dopalo, kontam zanimljivo je i moglo bi se i ovdje nesto takvo ponuditi :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#2 Re: samostalni biznis

Post by Toto »

jel ovo ti pokreces biznis ili forumsku temu ??
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#3 Re: samostalni biznis

Post by Desert Wind »

trazi besplatan savjet sta uradit s parama 8-)
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#4 Re: samostalni biznis

Post by Wind »

...pa ponudi, ko ti brani... :zzzz:
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#5 Re: samostalni biznis

Post by Chischo »

Pokrenut mali biznis je moj zivotni san, ja sada imam ideju za koju mi treba oko 15-20k maraka da je pokrenem. Ubjedjen sam da bi se isplatilo, ali ipak nemam muda da se zaduzim toliko. Ideja ukljucuje internet kao modernu tehnologiju, i trgovinu i prilagodjena je u potpunosti BH prilikama.

Inace problem u BiH je sto dosta ljudi ima dobre ideje ali im nedostaje kapital da to sve realizuju, kamate su strasno velike i traze se svi moguci instrumenti obezbjedjenja kredita, sto je opet makroekonomski problem.
Tesko je razmisljati o malom biznisu sa 2 km u djepu. Ljudi u BiH generalno imaju malo para te je zbog toga spektar usluga koje bi im se efikasno mogle ponuditi veoma mali. Ponuda bilo kakvih sadrzaja, proizvoda i usluga koji nisu prehrambenog karaktera je uglavnom osudjeno na propast.

Po mom misljenju buducnost u BiH je u informacionim tehnologijama, proizvodnji hrane i pruzanje kvalitetnih mikrofinansijskih usluga, recimo davanje kredita po razumnim kamatnim stopama uz kvalitetno savjetovanje za mali biznis, uz ucestvovanje u riziku ali i dobiti (neki bi rekli islamsko bankarstvo)...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6 Re: samostalni biznis

Post by Toto »

Muhamed Junus je ekonomista, dobotnik Nobelove nagrade za mir 2006, koji je 1976 osnovao banku za siromasne.
Gramin banka je jako uspjesan model kreditiranja mikro biznisa i prava je steta sto nasi politcari nisu pozvali Junusa da osnuje ekspozituru ove banke o u BiH. Gramin banka radi u 43 zemlje i vjerujem da bi Junus rado osnovao ekspozituru i u BiH.
http://www.grameen-info.org/
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#7 Re: samostalni biznis

Post by mavcs »

Chischo wrote:Inace problem u BiH je sto dosta ljudi ima dobre ideje ali im nedostaje kapital da to sve realizuju, kamate su strasno velike i traze se svi moguci instrumenti obezbjedjenja kredita, sto je opet makroekonomski problem.
Po mom misljenju buducnost u BiH je u informacionim tehnologijama, proizvodnji hrane i pruzanje kvalitetnih mikrofinansijskih usluga, recimo davanje kredita po razumnim kamatnim stopama uz kvalitetno savjetovanje za mali biznis, uz ucestvovanje u riziku ali i dobiti (neki bi rekli islamsko bankarstvo)...
Mislim da je problem više u nedostatku vizije nego nedostatku novca ... :roll:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#8 Re: samostalni biznis

Post by Toto »

I teoretiicari i prakticari svjedoce da je za pokretanja biznisa potrebno:
-znanje
-rad
-novac

i to bas ovim redosljedom
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#9 Re: samostalni biznis

Post by zonbirile »

Toto wrote:Muhamed Junus je ekonomista, dobotnik Nobelove nagrade za mir 2006, koji je 1976 osnovao banku za siromasne.
Gramin banka je jako uspjesan model kreditiranja mikro biznisa i prava je steta sto nasi politcari nisu pozvali Junusa da osnuje ekspozituru ove banke o u BiH. Gramin banka radi u 43 zemlje i vjerujem da bi Junus rado osnovao ekspozituru i u BiH.
http://www.grameen-info.org/
----------------------------------------
osnovali naši MK banke,za koje je Gaši majka Tereza.Danas čitov program za mala preduzeća,daju 2800KM za kupovinu mašina.Koji odron,valjda ono da kupiš heftaricu i stolicu i razviješ biznis.Joj idiota,pa dokle više.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#10 Re: samostalni biznis

Post by jefferson »

Chischo wrote:Pokrenut mali biznis je moj zivotni san, ja sada imam ideju za koju mi treba oko 15-20k maraka da je pokrenem. Ubjedjen sam da bi se isplatilo, ali ipak nemam muda da se zaduzim toliko. Ideja ukljucuje internet kao modernu tehnologiju, i trgovinu i prilagodjena je u potpunosti BH prilikama.

Inace problem u BiH je sto dosta ljudi ima dobre ideje ali im nedostaje kapital da to sve realizuju, kamate su strasno velike i traze se svi moguci instrumenti obezbjedjenja kredita, sto je opet makroekonomski problem.
Tesko je razmisljati o malom biznisu sa 2 km u djepu. Ljudi u BiH generalno imaju malo para te je zbog toga spektar usluga koje bi im se efikasno mogle ponuditi veoma mali. Ponuda bilo kakvih sadrzaja, proizvoda i usluga koji nisu prehrambenog karaktera je uglavnom osudjeno na propast.

Po mom misljenju buducnost u BiH je u informacionim tehnologijama, proizvodnji hrane i pruzanje kvalitetnih mikrofinansijskih usluga, recimo davanje kredita po razumnim kamatnim stopama uz kvalitetno savjetovanje za mali biznis, uz ucestvovanje u riziku ali i dobiti (neki bi rekli islamsko bankarstvo)...
@Chischo:

Moj buraz je pokrenuo malu proizvodnju prije 2.5g, i sada zaposljava 55 ljudi! To je 55 porodica koje zive od tog posla! Muke ima, neprespavanih noci, ali jaro, isplati se. Samo naprijed, mora to krenuti, ali znaj da ce biti porodjajnih muka!
ja2
Posts: 300
Joined: 13/07/2010 19:41

#11 Re: samostalni biznis

Post by ja2 »

Desert Wind wrote:trazi besplatan savjet sta uradit s parama 8-)
Daj ih meni ako su ti visak ja cu vec skontat kako ih potrosit, a ako ih ulozis u bilo kakav biznis za godinu dvije ces da propadnes jer u ovom nasem kvazi kapitalizamu jednostavno opstaju samo lopovi!
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#12 Re: samostalni biznis

Post by LaCici »

Mene interesuje koliko kosta registracija firme. Odnosno, interesuje me najjeftinija varijanta, koliki je ulog. Znam da je za drustvo jednog lica trebalo 10 000 KM, ali s obzirom da to vise ne postoji sta je alternativa?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#13 Re: samostalni biznis

Post by jefferson »

ja2 wrote:
Desert Wind wrote:trazi besplatan savjet sta uradit s parama 8-)
Daj ih meni ako su ti visak ja cu vec skontat kako ih potrosit, a ako ih ulozis u bilo kakav biznis za godinu dvije ces da propadnes jer u ovom nasem kvazi kapitalizamu jednostavno opstaju samo lopovi!
To ti iz iskustva jel?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#14 Re: samostalni biznis

Post by Suzie Q »

LaCici wrote:Mene interesuje koliko kosta registracija firme. Odnosno, interesuje me najjeftinija varijanta, koliki je ulog. Znam da je za drustvo jednog lica trebalo 10 000 KM, ali s obzirom da to vise ne postoji sta je alternativa?
imaš makar 4 teme o ovome na forumu.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#15 Re: samostalni biznis

Post by LaCici »

Daj link bar za jednu :D
Post Reply