Samoca?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#126 Re: Samoca?

Post by hadzinicasa »

U meni nisi izazvao sazaljenje, vec u neku ruku postovanje sto si jasno i glasno opisao svoje stanje, podijelio ono o cemu razmisljas i sta osjecas - prosuo bisere pred nas.

Dodje mi cesto u misli ova tema, a nisam sigurna da Imam ista smisleno da ti napisem, jer zadnjih nekoliko godina slicne situacije sam u stanju koje je potpuno suprotno tvome. Dodatna razlika je sto je kod mene to svjesni izbor, a kod tebe, cini se ne. iako si se nekako nasao ne samo sam, vec i usamljen. (namjerno necu reci zavrsio).

Jedino sto mogu da ti posavjetujem jeste, ako ti se ne svidja pozicija u kojoj se nalazis - mijenjaj je tako sto ces raditi drugacije/druge stvari nego sto si do sada Radio. Cini mi se da si i ti to prepoznao, pa si krenuo, ako sam dobro procitala u neku prekvalifikaciju i Sport. Pokusaj da ne ocekujes preko noci promjene, postavi sebi male ciljeve, pa Korak po Korak do mjesta gdje ces ponovno biti zadovoljan sa sobom i svojim zivotom.

Ne, idi inercijom, ne radi stvari Koje neko misli da bi trebao, prema zamisljenim slikama savrsenog Zivota - kako bi trebalo. Skroji sebi zvot, aktivnosti u njemu prema sebi i svojim interesovanjima i sklonostima. Ako nesto zelis, definisi prvo sta je to zapravo sta zelis, pa onda idi prema tome. Bliskost s ljudima ne ostvaruje se samo u vezi. Iskonska povezanost i predavanje nekoj osobi (ako je to ono sto zelis) ne moraju doci s vezom.
Mozes se povezivati s ljudima na razlicitim nivoima oko razlicitih stvari. Ako se zelis osjetiti dijelom necega, onda zaista neki timski Sport - ne individualni - ne bi bila losa ideja. Strast se nalazi i u bavljenju fotografijom, recimo, covjek se moze osjetiti povezan kroz prizore Koje vidi sa svijetom i prirodom.

To sto si mlad, prednost je u smislu sto imas vremena pred sobom da se izgradis u licnost kakvom zelis biti. Mladost ne podrazumijeva nuzno tovar ljudi oko tebe i siz do zore. Ima nas razlicitih, a svijet je pun predrasuda i projekcija savrsenog Zivota ili savrsene osobe u Koje ako se ne uklapas... ne valjas. Napisali su ti vec, cijeni roditelje, sretan si sto ih imas, ali trazi i sebi svog drustva. Oni su ti roditelji, ne drug i drugarica - svakom njegovo mjesto i jasno mi je zasto ti ne mogu (i ne trebaju) nadomjestiti nesto za sta osjecas da ti fali.

Sretno ti i vjeruj u sebe.
inkvizitor12
Posts: 19
Joined: 22/10/2017 18:02

#127 Re: Samoca?

Post by inkvizitor12 »

Ako misliš da će ti pomoći šupljiranje, ja mogu 10 ovakvih traktata napisati u pola sata, vjeruj u sebe, sve je moguće, svemir se pokorava tvojim željama, i bla bla.. Pokušaj se nekoj autorici ovakvih besjeda ponuditi kao partner, i uskršnji zec će ti zavidjeti na korpi koju ćeš dobiti.

Žene traže snagu i sigurnost, otvorena priča o emocijama, ranjivosti, djeluje na njihov libido kao slika golog Bože Vreće na tvoj seksualni nagon.

Ne postoji magični recept da preko noći postaneš Kazanova, ali anksioznost koja se kod tebe razvija nije nešto bezazleno i vremenom postaje samo gore, ako se ne tretira na pravi način.
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#128 Re: Samoca?

Post by bezVolana »

inkvizitor12 wrote:Ja sam brutalno iskrena osoba, a uz to i obrazovan u oblasti psihologije
ako si obrazovan u oblasti psihologije, valjda bi trebao znati da ne reaguju svi ljudi jednako na iste stvari
druga stvar, lik ti je rekao da ne moze (iz ko zna kojih razloga) ici na terapiju.
licno mislim da bi mu razgovor dobro dosao. ali ako ne moze, ne moze. ok. ajmo predloziti nesto drugo i postovati taj njegov izbor/stanje.

ako si vec tako psiholoski obrazovan, trebao bi znati da ne treba pljuvati po tudjim "traktatima" u kojima on moze procitati bas nesto sto ce mu eto malo pomoci. i da, generalno, iskrenost nije = pljuvanje prema necemu sto se ne slaze sa tvojim misljenjem
ovo cak nije psihologija vec cista pristojnost.

doduse i meni je trebalo godina da svarim ovo posljednje.
inkvizitor12
Posts: 19
Joined: 22/10/2017 18:02

#129 Re: Samoca?

Post by inkvizitor12 »

Za promjenu, nudim pristup bez šupljiranja, i niko nije rekao da ljudi isto reaguju na poticaje, ali ovaj momak nije sklon iracionalnom i romantičarskom pogledu na svijet, inače bi se već liječio zapisima i vodicama, to ,,malo pomoći'' je maskiranje stvarnog problema, postoje i online savjetovališta, ako je već prevelika stigma face to face.

Bez želje da uvrijedim autore ovih sam svoj majstor savjeta, gora stvar je osloniti se na trla baba lan, koji može biti i iz dobre namjere, nego li poslušati savjet koji može zvučati arogantno, ali je efikasan, ko hoće lijepu riječ neka ide Bugariju, ko hoće ozdravljenje, posjetiće nekog ,,dr. House-a''.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#130 Re: Samoca?

Post by Bluemore »

I ja bih mu prelozila recimo kognitivno bihevioralnu terapiju
Ali tvoj nastup inkvizitore je bas
Onako inlvizitorski
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#131 Re: Samoca?

Post by hhaarree »

inkvizitor12 wrote:Ako misliš da će ti pomoći šupljiranje, ja mogu 10 ovakvih traktata napisati u pola sata, vjeruj u sebe, sve je moguće, svemir se pokorava tvojim željama, i bla bla.. Pokušaj se nekoj autorici ovakvih besjeda ponuditi kao partner, i uskršnji zec će ti zavidjeti na korpi koju ćeš dobiti.

Žene traže snagu i sigurnost, otvorena priča o emocijama, ranjivosti, djeluje na njihov libido kao slika golog Bože Vreće na tvoj seksualni nagon.

Ne postoji magični recept da preko noći postaneš Kazanova, ali anksioznost koja se kod tebe razvija nije nešto bezazleno i vremenom postaje samo gore, ako se ne tretira na pravi način.
Ako ste vi obrazovani u oblasti psihologije ja sad odoh da se okacim o prvu banderu. Onda sam i ja psiholog i predlazem suocavanje sa dubokim seksualnim patologijama koje vas proganjaju, onako brutalno iskreno kao sto se pohvaliste
inkvizitor12
Posts: 19
Joined: 22/10/2017 18:02

#132 Re: Samoca?

Post by inkvizitor12 »

Prvo, nigdje nisam rekao da sam po vokaciji psiholog, ali sam prilično akademski obrazovan u toj oblasti i sigurno neću odmoći ovom momku, ali mu neću prodavati šupljake tipa Jana voda s porukom ti kaže, to su gluposti i treba ih tako i predstaviti.

A na koju tačno seksualnu patologiju ciljaš i sa kojeg aspekta da je posmatramo?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#133 Re: Samoca?

Post by Bluemore »

Image
inkvizitor12
Posts: 19
Joined: 22/10/2017 18:02

#134 Re: Samoca?

Post by inkvizitor12 »

Trolanje su gluposti koje se nude kao rješenja ozbiljnog problema, znam slučaj gdje je momak godinama imao slične probleme, sve više i više se otuđivao, dobijao i povremene napade nekontrolisane agresivnosti, isto tako bilo sramota ići doktoru, završio kod hodže i ovaj ga ,,izliječio od džina'', nakon par mjeseci momka našli obješenog na tavanu.

Neko odgovarao za to? Momka nema, hodža i dalje uzima pare za takvo liječenje, na kraju još zamalo da jedna djevojka bez glave ostane, jer je kao ona sihre napravila :-) .
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#135 Re: Samoca?

Post by Bluemore »

Jao jao
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#136 Re: Samoca?

Post by John Cleese »

Jimmy McNulty wrote:Žao mi je ako izazivam sažaljenje, ali to mi stvarno nije bila namjera nit želim da me iko sažalijeva, ja zaista nisam takav tip osobe. Budući da je ovo sve anonimno, ovo sam vidio samo kao ventil da se ispušem i makar ovako virtuelno olakšam sebi.
Naravno da ne izazivas sazaljenje - ja sam to shvatio bas tako kako tu i opisujes.
No ima nas raznih... sta ces...

Dodacu jos samo da coJek koji voli i preporucuje Relatos salvajes... nema sanse da ne valja :thumbup: :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66050
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#137 Re: Samoca?

Post by _BataZiv_0809 »

John Cleese wrote:
Dodacu jos samo da coJek koji voli i preporucuje Relatos salvajes... nema sanse da ne valja :thumbup: :D
My man!
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#138 Re: Samoca?

Post by pirmin »

PipiDugaDevetka wrote:Internet je surogat druženja. Čini mi se da sve više i više ima surogata za sve. Najduhovitiji forumski likovi su, ustvari, najtužniji u RL.
Pozdrav Pipi gdje god da si!
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#139 Re: Samoca?

Post by Zejnep »

inkvizitor12 wrote:Ako misliš da će ti pomoći šupljiranje, ja mogu 10 ovakvih traktata napisati u pola sata, vjeruj u sebe, sve je moguće, svemir se pokorava tvojim željama, i bla bla.. Pokušaj se nekoj autorici ovakvih besjeda ponuditi kao partner, i uskršnji zec će ti zavidjeti na korpi koju ćeš dobiti.

Žene traže snagu i sigurnost, otvorena priča o emocijama, ranjivosti, djeluje na njihov libido kao slika golog Bože Vreće na tvoj seksualni nagon.

Ne postoji magični recept da preko noći postaneš Kazanova, ali anksioznost koja se kod tebe razvija nije nešto bezazleno i vremenom postaje samo gore, ako se ne tretira na pravi način.
:thumbup:
User avatar
medvjed23
Posts: 26810
Joined: 16/07/2010 13:49

#140 Re: Samoca?

Post by medvjed23 »

Image
User avatar
medvjed23
Posts: 26810
Joined: 16/07/2010 13:49

#141 Re: Samoca?

Post by medvjed23 »

Zejnep wrote:
medvjed23 wrote:moglo bi biti da u ljudima ima više zla nego plemenitosti.. ako je tako, samoća donosi više dobrog nego lošeg..
Nije ni ova za bacit :eh:
nije, jer proizašla je iz snažno proživljenog iskustva.. upoznao sam samoću, al istinsku, duboku samoću (nisam od onih što žive u najmanju ruku prosječan porodični, ljubavni i društveni život a neke čudne furke radi se predstavljaju kao vukovi samotnjaci).. upoznao sam i ono što leži mimo samoće - ljude, humanost u ljudima, ali i zlo (ono očito i ono dobro sakriveno slojevima licemjerstva).. i mogu reći da se iz samoće može izaći, asocijalnost se, možda čak i relativno lako, može prevrnuti u društvenost, ali onaj ko takvu promjenu smatra nužno pozitivnom vjerovatno će se debelo razočarati..
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#142 Re: Samoca?

Post by pirpa »

Jimmy zašto ne nabaviš psa, puni parkovi djevojaka sa pudlicama... ;-)... A nije isključena ni da upoznaš nekog novog poznanika sa kojim ćeš makar moći bacati šuplju dok šetate pse...


Glavu gore mladi vuče i sretno...
tripple_dubble
Posts: 241
Joined: 29/10/2017 19:42

#144 Re: Samoca?

Post by tripple_dubble »

ExNihilo wrote:Džimi ba,

Znam da ti sada to izgleda nemoguće, ali vjerovatno će doći dan kada ćeš biti toliko zauzet da ćeš se sa bittsersweet nostalgijom sjećati vremena samoće. Pokušaj se ne predavati ogorčenju i očaju. Nemoj samo trubiti o SDA, besposlici, i drugim sranjima. Nađi neko svjetlo u svakodnevnici. Meni je, primjerice, književnost najmanje jednom spasila život. U bukvalnom smislu te riječi.

Postavi sebi neki cilj. Ako trčiš, da istrčiš maraton. Ako si nezaposlen, da se prekvalificiraš i nađeš posao. Bilo šta. Dakle, cilj koji će biti funkcija truda i rada, a ne nečije dobre volje (poput druženja sa starom ekipom ili muntanja djevojaka). Cilj kojem ćeš brutalno težiti i koji će ispuniti tu rupu koja zjapi u psihi. Samoća je više nusprodukt odsustva svrhe i korisnosti nego što je odsustva ljudi.

I pokušaj minimizirati to uspoređivanje s drugima. S pojavom društvenih mreža ljudi se doslovce takmiče čiji je život "bolji". U tu svrhu, i vlastita govna će predstaviti kao tortu. Bilo je toga uvijek, ali sada je sveprisutno. Dobra vijest je da ne moraš pristati na tu malograđansku igru. Obriši se sa raznoranih fejsbuka. Ne izlazi s ljudima koji te psihički iscijede da se moraš tri dana poslije oporavljati.

I nikada više ne reci da možeš "samo" s roditeljima porazgovarati. Kao da je takav razgovor inferioran u odnosu na ostale društvene kontakte. Neki među nama bi kompletan društveni život zamijenili za pet minuta s roditeljima.
Ovo je najsveobuhvatniji i narealniji savjet, a mogu iz licnog iskustva potvrditi. Pogotovo boldirana recenica. Tacno mi nekad "fali" to vrijeme :mrgreen:

Bit ce to Jimmy ;)
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#145 Re: Samoca?

Post by Jimmy McNulty »

Prije par dana mi je bio rođendan, osim mame i tate niko baš niko drugi mi nije čestitao. Da se razumijemo apsolutno ne patim od toga i da želim da mi svako čestita upalio bih tu opciju na Fejsbuku, ali eto to je samo još jedan pokazatelj koliko sam usamljen a i koliko sam generalno bitan ljudima.

Iskreno da nemam matere i oca sa kojima hvala Bogu imam fin odnos na svašta bih pomislio. Tačno ne znam kako sam zapao u ovu agoniju koja traje već dugo vremena, a kako vrijeme prolazi sve manje volje imam da se borim i trudim.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#146 Re: Samoca?

Post by Connaisseur Karlin »

Jimmy McNulty wrote:Prije par dana mi je bio rođendan, osim mame i tate niko baš niko drugi mi nije čestitao. Da se razumijemo apsolutno ne patim od toga i da želim da mi svako čestita upalio bih tu opciju na Fejsbuku, ali eto to je samo još jedan pokazatelj koliko sam usamljen a i koliko sam generalno bitan ljudima.

Iskreno da nemam matere i oca sa kojima hvala Bogu imam fin odnos na svašta bih pomislio. Tačno ne znam kako sam zapao u ovu agoniju koja traje već dugo vremena, a kako vrijeme prolazi sve manje volje imam da se borim i trudim.
Zasto ne pokusas otici malo u svijet, probati nesto novo ?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#147 Re: Samoca?

Post by Zejnep »

Connaisseur Karlin wrote:
Jimmy McNulty wrote:Prije par dana mi je bio rođendan, osim mame i tate niko baš niko drugi mi nije čestitao. Da se razumijemo apsolutno ne patim od toga i da želim da mi svako čestita upalio bih tu opciju na Fejsbuku, ali eto to je samo još jedan pokazatelj koliko sam usamljen a i koliko sam generalno bitan ljudima.

Iskreno da nemam matere i oca sa kojima hvala Bogu imam fin odnos na svašta bih pomislio. Tačno ne znam kako sam zapao u ovu agoniju koja traje već dugo vremena, a kako vrijeme prolazi sve manje volje imam da se borim i trudim.
Zasto ne pokusas otici malo u svijet, probati nesto novo ?
Cuj nje :facepalm:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72789
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#148 Re: Samoca?

Post by Velkoski »

pa dže si zejneba
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#149 Re: Samoca?

Post by Connaisseur Karlin »

Zejnep wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Zasto ne pokusas otici malo u svijet, probati nesto novo ?
Cuj nje :facepalm:
on se ne osjeca dobro u sredini u kojoj zivi, zato je logicna solucija promjeniti sredinu, zar ne
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#150 Re: Samoca?

Post by Zejnep »

Jimmy McNulty wrote:Prije par dana mi je bio rođendan, osim mame i tate niko baš niko drugi mi nije čestitao. Da se razumijemo apsolutno ne patim od toga i da želim da mi svako čestita upalio bih tu opciju na Fejsbuku, ali eto to je samo još jedan pokazatelj koliko sam usamljen a i koliko sam generalno bitan ljudima.

Iskreno da nemam matere i oca sa kojima hvala Bogu imam fin odnos na svašta bih pomislio. Tačno ne znam kako sam zapao u ovu agoniju koja traje već dugo vremena, a kako vrijeme prolazi sve manje volje imam da se borim i trudim.
O pa ti si skorpion :mrgreen:
Pomalo mracan. Pomalo dramatican. Pomalo autodestruktivan.Sto prije prihvatis te svoje osobine zivot ce ti biti ljepsi. Ni slucajno ne zelim biti gruba. Naprotiv. Zelim da znas da nisi jedini takav na ovoj planeti.
Post Reply