Samoca?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#1 Samoca?

Post by lejla_usa »

Za sve vas koji ste sami... Koliko vas pogadja ili ne pogadja? Za one koji je bas i ne vole, sta radite? Zamislite da ste u novom gradu i ne znate gotovo pa nikoga. Voljela bih da cujem ideje i misljenja...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#2

Post by Shoshana »

Jedini nacin koji ja poznajem je da otrcis lijepo do prodavnice, kupis lokalne novine, pronadjes i uplatis sebi kurs necega. Jesen dolazi, bice kurseva k'o kise... Kurs unutrasnje dekoracije, kurs padobranstva, kurs o vinu, kurs o kulinarstvu, kurs plesa (ovo je iz mojih lokalnih novina :) ).

Ne kosta puno, a ziher ces upoznati nekoliko ljudi, pa onda preko njih nekoliko drugih i nekoliko drugih - i eto ti :-D

Ima valjda nesto sto te zanima?
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#3

Post by lejla_usa »

Shoshana wrote:Jedini nacin koji ja poznajem je da otrcis lijepo do prodavnice, kupis lokalne novine, pronadjes i uplatis sebi kurs necega. Jesen dolazi, bice kurseva k'o kise... Kurs unutrasnje dekoracije, kurs padobranstva, kurs o vinu, kurs o kulinarstvu, kurs plesa (ovo je iz mojih lokalnih novina :) ).

Ne kosta puno, a ziher ces upoznati nekoliko ljudi, pa onda preko njih nekoliko drugih i nekoliko drugih - i eto ti :-D

Ima valjda nesto sto te zanima?
Ima svasta nesto sto mene zanima, ali zamisli jednu otezavajucu okolnost... Ne govoris lokalni jezik. :-)
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#4

Post by debela »

onda na kurs jezika. a kad ti pukne film od svega nakacis se na forum i flejmas :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#5

Post by Shoshana »

Jesi li tu da ostanes ili si u nekoj posjeti?

Ako si tu da ostanes - onda zaista nema druge nego kurs jezika.
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#6

Post by lejla_usa »

Tu sam da ostanem, samo koliko cu se bas zadrzati, nisam sigurna. Ali govorimo o godinama, a ne danima ili mjesecima. Vec sam na kursu jezika, ali mi definitivno nedostaje socijalni zivot. Nema mi druge nego pocet' ljude na ulici spopadat'. :lol:
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#7

Post by Anka »

Po tvom komentaru,mislim da pričaš o samoći koja ima formu izolacije. Sudeći po tvom nicku,sada živiš u Americi. Ta samoća je rezultat ne poznavanja jezika i čim naučiš jezik stvari će se promeniti nabolje.Što pre kreni na kurs jezika (kao što su ti već savetovali). Na kursu ćeš upoznati nove ljude,ljude koji se sigurno osećaju kao i ti i sigurno ćeš steći nove prijatelje.
Postoji i drugačija samoža, usamljenost.
Čovek može da bude "sam" i kada je u svom gradu, među svojim prijateljima, kada je u centru nekih dešavanja,na koncertu,na pozorišnoj predstavi,na izletu...ta usamljenost ne dolazi spolja već iznutra. To je emotivna usamljenost i ona je najteža.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8

Post by Bosanac sa dna kace »

lejla_usa wrote:Tu sam da ostanem, samo koliko cu se bas zadrzati, nisam sigurna. Ali govorimo o godinama, a ne danima ili mjesecima. Vec sam na kursu jezika, ali mi definitivno nedostaje socijalni zivot. Nema mi druge nego pocet' ljude na ulici spopadat'. :lol:
kurs lokalnog jezika ti je odlicna prilika za pocetak, tamo MORAS upoznat nekoga za druzenje...
a ako ti ni tu ne ide onda haj u dzamiju, crkvu sinagogu...koji vec dres nosis! :D
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#9

Post by pentesileja »

nista bez maticnog grada i sopstvene nacije. tu se zacijelo coek ne moze osjecat usamljno.
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#10

Post by Anka »

pentesileja wrote:nista bez maticnog grada i sopstvene nacije. tu se zacijelo coek ne moze osjecat usamljno.
Ne bih se složila sa ovim. Može,itekako može.
U kom delu Amerike živiš? U kojoj državi,gradu? Jel ima u blizini nekih zanimljivosti,nekih nacionalnih parkova, medveda,delfina...koji je veliki grad u blizini?
Idi na neke izlete, poveži se sa našim ljudima,valjda postoji neko udruženje...
Pozovi me u goste... :D
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#11

Post by lejla_usa »

Penteselija je u jednim dijelom u pravu. U maticnoj zemlji zasigurno neces imati slicnih problema kao negdje drugo.

Takodje se sasvim slazem sa tobom, Anka. Postoje vise vrste usamljenosti. Mada u nekim slucajevima, vjerovatno i jedna i druga o kojima ti govoris mogu biti prisutne u isto vrijeme. Ili bar izolacija prouzrokovati u neku ruku i ovu ‘dusevnu.’

Moj nick je zbunjujuci. Ne zivim u USA vise. Rijesih se tog belaja. :D

A u goste bujrum svakako. :-D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#12

Post by debela »

lejla, sad mi sinu kako se to ovdje radi. napises nesto kao, zivim tu i tu, ima li jos forumasa iz istog grada koji bi bili raspolozeni za kafu ili slicno i neko ce se vec javiti :)
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#13

Post by iceman ze »

ma kako je vidim stvari tebi treba jedan pravi muskarac u zivotu....... :D vjeruj mi na rijec.... :-)
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#14 Re: Samoca?

Post by ztluhcs »

lejla_usa wrote:Za sve vas koji ste sami... Koliko vas pogadja ili ne pogadja? Za one koji je bas i ne vole, sta radite? Zamislite da ste u novom gradu i ne znate gotovo pa nikoga. Voljela bih da cujem ideje i misljenja...
Pa valjda ima¹ neku funkciju u dru¹tvu... Posao? ©kola? Èim ima neki sistem oko tebe ima i ljudi... A ako ne Internet je hvala Bogu VeeeeeeeelikiiiIIIiiii...
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#15

Post by alek »

Anka wrote:Jel ima u blizini nekih zanimljivosti,nekih nacionalnih parkova, medveda,delfina...
:lol: ajoj
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#16

Post by lejla_usa »

Jao, pa ispadoh teski socijalni slucaj. :D Nije situacija toliko losa koliko se cini. Uostalom, ne moram ja licno biti jedina tema. Nije valjda da niko drugi nema slicnih iskustava? De se malo okanite mene i spomenite jos koga. :-)

A medvjeda oko mene na sve strane. :D :P
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#17

Post by debela »

ma jasta nego da ima ali se ljudi stide priznati da su usamljeni. ko biva bice proglaseni za ovakve i onakve :roll:
davor.d
Posts: 62
Joined: 02/06/2006 16:44

#18

Post by davor.d »

ja u samoci prilicno uzivam... citam knjige kod kuce ili provodim vrijeme u prirodi... kao sto jednom neko rece: "sa ljudima vise nemam o cemu da razgovaram"...
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#19

Post by lejla_usa »

debela wrote:ma jasta nego da ima ali se ljudi stide priznati da su usamljeni. ko biva bice proglaseni za ovakve i onakve :roll:
Ma, dobro, razumijem. Ali nije sad nekakva sramota biti usamljen. Ili mozda jeste? :? Uostalom, nisam ja standard asocijalan slucaj za udzbenika sa nekim psihickim poremecajem. Dobro mozda jesam malo asocijalna u smislu da cu radije biti sama nego na turbo-folk derneku. :).

Davore, prija i meni samoca cesce nego sto bih to voljela. Strah me da ne postanem totalan vuk samotnjak. :-D
žena zmaj
Posts: 138
Joined: 29/06/2006 17:25
Location: bilo kuda ima me svuda

#20

Post by žena zmaj »

Ja sam ta koja je usamljena, mnoooooooogo... Ali, to je zato što bljujem vatru, pa ne dam nikome da mi se približi isuviše blizu, da ne bi bio/la prepečenac... :x
Ma, ne sad fakat, znam kakav je to osjećaj. I slažem se s Ankom, u svom gradu se možeš osjećati kao potpuni stranac. Meni je tako bilo kada sam se vratila u Sarajevo '96. Nisam nikoga više poznavala, niti sam znala odakle da krenem... Ta usamljenost može samo prerasti u depresiju... Ali, šta ja znam, poslije izvjesnog vremena naletiš na razne ljude, pa se odlučiš već za nekoga sa kim ćeš se družiti i provoditi vrijeme. Kurs nečega je super, to ti je dobra preporuka, za početak. Da li studiraš? Tražiš li posao? Sada će SFF početi, pa si obavezno nabavi karte, tamo možeš sklopiti izvrsna poznanstva. Izaberi ono što ti se svidja, pa goni u tom pravcu... Sa srećom! :-D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#21

Post by debela »

lejla_usa wrote:Strah me da ne postanem totalan vuk samotnjak. :-D
nemoj se plasiti. nije tako lose :)
žena zmaj
Posts: 138
Joined: 29/06/2006 17:25
Location: bilo kuda ima me svuda

#22

Post by žena zmaj »

Ja sam ta koja je usamljena, mnoooooooogo... Ali, to je zato što bljujem vatru, pa ne dam nikome da mi se približi isuviše blizu, da ne bi bio/la prepečenac... :x
Ma, ne sad fakat, znam kakav je to osjećaj. I slažem se s Ankom, u svom gradu se možeš osjećati kao potpuni stranac. Meni je tako bilo kada sam se vratila u Sarajevo '96. Nisam nikoga više poznavala, niti sam znala odakle da krenem... Ta usamljenost može samo prerasti u depresiju... Ali, šta ja znam, poslije izvjesnog vremena naletiš na razne ljude, pa se odlučiš već za nekoga sa kim ćeš se družiti i provoditi vrijeme. Kurs nečega je super, to ti je dobra preporuka, za početak. Da li studiraš? Tražiš li posao? Sada će SFF početi, pa si obavezno nabavi karte, tamo možeš sklopiti izvrsna poznanstva. Izaberi ono što ti se svidja, pa goni u tom pravcu... Sa srećom! :-D
aylin
Posts: 17
Joined: 19/07/2006 13:31

#23

Post by aylin »

alek wrote:
Anka wrote:Jel ima u blizini nekih zanimljivosti,nekih nacionalnih parkova, medveda,delfina...
:lol: ajoj
ajoooooooj!
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#24

Post by lejla_usa »

Nisam u Bosni. Vjerovatno ne bih imala ovaj problem. Zaista, nisam toliko tezak slucaj. Radim. Kolege na poslu su super.

Iako ne govorim lokalni jezik, vecina ljudi koje susrecem govori engleski bar malo.

Nego, dosta terapije. Haj' nek' mi neko zachata temu. :D
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#25

Post by DONY »

Nazad u Bosnu i nema problema. :)
Post Reply