Samo za Sufije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#476 Re: Samo za Sufije

Post by fatamorgana »

Kroksica wrote:
miskin wrote:
Malo se Sule gledo, eh? :lol: :lol: :lol:
sad sam te uhvatio, nije nego dosao s termina i uđem kuci mati gleda to sjednem malo vidim neke cokolade na stolu kad bas to neko rece
Jasta, za sve je mati kriva...:D
A tek kakav sklop koincidencija, :lol:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#477 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Izreka znaci:Provjereno,domace je najbolje :D Mada kod nas svi vole da se udaju i zene u Sarajevo!

A sto se IZ ne ogradjuje od sufija? Ne smatraju da su velike razlike ili imaju jak utjecaj u IZ!

I da li su uopce velike razlike?Sta je "problematicno?
ja bi se mogo udati u Sarajevo ako me koja hoce :D

pa ne ograđuje se zbog sufija među njihovim redovima, pa to su nam turci i donijeli, taj sufizam, raznih pravaca, kod nas narod to ne vidi kao nesto problematcino, kad nako narodu kaze da ide u tekiju on misli to je neki vjernik, aman na kvadrat, a ovi sto samo idu u dzamiju oni su oanko bezz, nisu zanimljivi

razlike su velike, naravno nisu sa svim sufijskim tarikatima, ali s dosta njih da, vecinom su razlike akaidske prirode, nisu fikhsk, pa da se moze tolerisati to
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#478 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Jasta, za sve je mati kriva...:D
malo se je presli promjenili termin sulji u 9 a gledala tada Asi na federalnoj nije joj pravo sad je ostala samo na sulji
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#479 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Izreka znaci:Provjereno,domace je najbolje :D
ja sam dobio slijedec tumacenje: dobra krava ostaje u selu valjda znaci i za suprugu
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#480 Re: Samo za Sufije

Post by nasa »

miskin wrote:
Izreka znaci:Provjereno,domace je najbolje :D
ja sam dobio slijedec tumacenje: dobra krava ostaje u selu valjda znaci i za suprugu
Ako je tretiras ko kravu onda nema gdje ni pobjeci :lol:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#481 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Ako je tretiras ko kravu onda nema gdje ni pobjeci :lol:
:D Boze sacuvaj, ima jos jedna izreka vezana za tu temu "Dok te mamim medom te hranim, kad te namamim i hljeb ti zabranim" :D

Kaki ja sam fin, eto ako ima kakva mlada preporuci me reci ima plave oci, nekad budu i zelene i bijele zube
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#482 Re: Samo za Sufije

Post by nasa »

Evo jedna stranica gdje se bave sufijama u BiH i tekijama












Derviši i tekije Bosne i Hercegovine i Sarajeva | Mozaik | BosnaFolk


http://www.bosnafolk.com/mozaik/dervisi.php
Last edited by nasa on 18/10/2012 00:24, edited 2 times in total.
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#483 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

i ovo naki forum ko i ovaj nas. ove danasnje sufije nisu ni blizu oni sufija u koji su se pojavili u prvim genaracijam muslimana, oni su samo odbacivali ovaj svijet, bili zahidi/skromni, osobina zuhda, nista vise nisu imali ovih gluposti kao danas da je Allah u svemu, u macki, u scenetu, u svinji, svugdje, to je to vahdetul vudzud, smijesno da neko vjeruje u to, ali sta bi sad
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#484 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

miskin wrote:
Izreka znaci:Provjereno,domace je najbolje :D Mada kod nas svi vole da se udaju i zene u Sarajevo!

A sto se IZ ne ogradjuje od sufija? Ne smatraju da su velike razlike ili imaju jak utjecaj u IZ!

I da li su uopce velike razlike?Sta je "problematicno?
ja bi se mogo udati u Sarajevo ako me koja hoce :D

pa ne ograđuje se zbog sufija među njihovim redovima, pa to su nam turci i donijeli, taj sufizam, raznih pravaca, kod nas narod to ne vidi kao nesto problematcino, kad nako narodu kaze da ide u tekiju on misli to je neki vjernik, aman na kvadrat, a ovi sto samo idu u dzamiju oni su oanko bezz, nisu zanimljivi

razlike su velike, naravno nisu sa svim sufijskim tarikatima, ali s dosta njih da, vecinom su razlike akaidske prirode, nisu fikhsk, pa da se moze tolerisati to
Haj ba u Hercegovinu, da se druzimo. :D

Isto kao sto su Turci donijeli sufizam, tako su Arapi donijeli vehabizam. Mi smo povodljiv narod, lako je nas izmanipulisati. Mada, kad ovako objektivno gledas, Turci su prvi dosli. :D
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#485 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Haj ba u Hercegovinu, da se druzimo. :D

Isto kao sto su Turci donijeli sufizam, tako su Arapi donijeli vehabizam. Mi smo povodljiv narod, lako je nas izmanipulisati. Mada, kad ovako objektivno gledas, Turci su prvi dosli. :D
druzba je druzba, sluzba je sluzba, a i hercegovina je malo podaleko od Zenice hehhe, jednio da se nađemo na pola puta tamo u Kaknju :lol:

nebitno je ko sta je doneo, gledaju se serijatski tekstovi i na osnovu njih se presuđuje svima samo je Allahu i Poslaniku apsolutna pokornost nikom vise, treba sve stavit na vagu serijata
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#486 Re: Samo za Sufije

Post by odr0n »

Opaaa miskine namazani, pazi ti šta radiš, da sa nama ne završiš. :lol:
Last edited by odr0n on 18/10/2012 00:30, edited 1 time in total.
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#487 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

odr0n wrote:Opaaa miskine namazani, pazi ti šta radiš, da sa nama ne završiš. :lol:
:D kako ono kazu kod nas grijeh ide iz usta ne moze u usta, mada je ovo neispravno

ne bih ja s vama, hvala na pozivu
misaoni
Posts: 154
Joined: 06/08/2011 18:54
Location: Sarajevo

#488 Re: Samo za Sufije

Post by misaoni »

Da li je neko posjetio ova druženja koja organizuju Menzil i Semerkand?
Gdje i kad imaju?
Da li tu bude zikra ili samo predavanje?
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 453
Joined: 04/11/2009 00:08

#489 Re: Samo za Sufije

Post by I naravno Dzej »

misaoni wrote:Da li je neko posjetio ova druženja koja organizuju Menzil i Semerkand?
Gdje i kad imaju?
Da li tu bude zikra ili samo predavanje?
Njihovom zikru mozes prisustvovati ako si pod "bejatom".Ako vec hoces u neku tekiju, moj dobronamjeran savjet je da odes u neki nasu "bosansku" ,hadzi Sinanova npr... ako vec nisi nikad bio u tekiji. Ti najbolje znas...
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#490 Re: Samo za Sufije

Post by Blue1 »

Ako zelis da posjetis tekiju mozes recimo otici u Mevlevijsku na Kovacima, ogroman prostor, bude uvijek turista i prelijep pogled na Sarajevu a mozes i caj popiti, to cisto da vidis kako izgleda, a mozes i u hadzi Sinanovu kao sto ti je vec receno, isto ogromna tekija i prelijep ambijent... A mozes se i raspitati o terminima zikra...
Post Reply