Samo za Sufije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Švabo
Posts: 488
Joined: 14/09/2012 13:29
Location: Stuttgart, Njemacka

#1 Samo za Sufije

Post by Švabo »

Imali nas Sufija ovde na forumu hajde da vidimo?
Gdje ste?
Koji Tarikat?
Koja Tekija?


evo poćinjem sa sobom:
Stuttgart
Naksibendija Halidija
Naksibendijsko Haladiska Tekija u Sarajevu i u Stuttgartu


Selam
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#2 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

ja sam iz Zenice, ali cu te morati razocarati nisam sufija, vidjet ces ti kad ti @kroksica kaze koju o ovim podjelama, samo dok naluta ovdje na temu
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3 Re: Samo za Sufije

Post by nasa »

Švabo wrote:Imali nas Sufija ovde na forumu hajde da vidimo?
Gdje ste?
Koji Tarikat?
Koja Tekija?


evo poćinjem sa sobom:
Stuttgart
Naksibendija Halidija
Naksibendijsko Haladiska Tekija u Sarajevu i u Stuttgartu


Selam
Selam i tebi,
eto za pocetak bi nam mogao reci zasto "samo za Sufije" :?:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#4 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

mora da provocira nas sto nismo sufije, ovo je bilo na vjerskoj osnovi segregacija, diskriminacija, i tako dalje, ne znam bil ga vi tuzili placamo troskove sudsek po pola :-D
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#5 Re: Samo za Sufije

Post by mrtva kokoš »

šime.sparina, tasavufski tarikat, mevlevijska tekija 8-) :lol:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#6 Re: Samo za Sufije

Post by nasa »

miskin wrote:mora da provocira nas sto nismo sufije, ovo je bilo na vjerskoj osnovi segregacija, diskriminacija, i tako dalje, ne znam bil ga vi tuzili placamo troskove sudsek po pola :-D
Ma skontace @svabo brzo da ovdje nema tema samo za....jos mu je sreca sto smo mi svratili :D
A i nije uredu, samo za njih,hajde neka i nama malo priblize sufizam....
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#7 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

jeste, jeste, kad mu se ovi ateisti (harac, fatamorgana, i ekipa) navale na kosti pozalit ce dan kad se registrovao na ovaj forum
node1
Posts: 22
Joined: 08/03/2011 19:27

#8 Re: Samo za Sufije

Post by node1 »

ozbiljno sam se zainteresirao za sufizam i odlazak u tekiju i otisao sam par puta u neke od sarajevskih tekija,
medjutim, shvatio sam da su se neke tekije pretvorile u prostor za vrbovanje mladih ljudi u podmlatke politickih
stranaka, prvenstveno SDA. znaci, onaj kaplan zvani zvizgonja i takvi tipovi...koja bijeda i sunovrat, korupcija sufizma na djelu.
pojavljivanje takvih, propolitickih i moralno ljigavih ljudi u tekiji signal je da tamo nisu dobrodosli tragaoci za Istinom.
tekija nije sebi smjela dozvoliti ples sa politikom, ne na ovaj nacin. mijesanjem vjestine duhovnog pregalaštva na putu zemnog odricanja sa putem politike-vrhunštva prevare, zamejavanja i ogovaranja; tekija je zastranila, nazalost. pokušaj da se to opravda skoro je nemoguce; jedno se mjeri i ravna metafizickim razlozima a drugo pragmatistickim. naposlijetku, pragma je pokazala da ti probisvjeti u tekiji nisu postali nista bolji, nego su iskoristili odlazak u istu kao pokrice za svoja moralna licemjerstva i promociju sebe kao cestitih medju ljudima.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#9 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

miskin wrote:ja sam iz Zenice, ali cu te morati razocarati nisam sufija, vidjet ces ti kad ti @kroksica kaze koju o ovim podjelama, samo dok naluta ovdje na temu
Sta treba da kazem?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#10 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

miskin wrote:jeste, jeste, kad mu se ovi ateisti (harac, fatamorgana, i ekipa) navale na kosti pozalit ce dan kad se registrovao na ovaj forum
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#11 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

node1 wrote:ozbiljno sam se zainteresirao za sufizam i odlazak u tekiju i otisao sam par puta u neke od sarajevskih tekija,
medjutim, shvatio sam da su se neke tekije pretvorile u prostor za vrbovanje mladih ljudi u podmlatke politickih
stranaka, prvenstveno SDA. znaci, onaj kaplan zvani zvizgonja i takvi tipovi...koja bijeda i sunovrat, korupcija sufizma na djelu.
pojavljivanje takvih, propolitickih i moralno ljigavih ljudi u tekiji signal je da tamo nisu dobrodosli tragaoci za Istinom.
tekija nije sebi smjela dozvoliti ples sa politikom, ne na ovaj nacin. mijesanjem vjestine duhovnog pregalaštva na putu zemnog odricanja sa putem politike-vrhunštva prevare, zamejavanja i ogovaranja; tekija je zastranila, nazalost. pokušaj da se to opravda skoro je nemoguce; jedno se mjeri i ravna metafizickim razlozima a drugo pragmatistickim. naposlijetku, pragma je pokazala da ti probisvjeti u tekiji nisu postali nista bolji, nego su iskoristili odlazak u istu kao pokrice za svoja moralna licemjerstva i promociju sebe kao cestitih medju ljudima.
Pricas kao da je tekija neka sveta institucija. To je samo kuca, gdje se iskupljaju ljudi da, kako kazu, zikre i dje se izuva. Cinjenica je da je sufizam postao cool u nasem drustvu, cure padaju na misticno-spiritualne momke. I obrnuto.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12 Re: Samo za Sufije

Post by Bosanac sa dna kace »

Švabo wrote:Imali nas Sufija ovde na forumu hajde da vidimo?
Gdje ste?
Koji Tarikat?
Koja Tekija?


evo poćinjem sa sobom:
Stuttgart
Naksibendija Halidija
Naksibendijsko Haladiska Tekija u Sarajevu i u Stuttgartu


Selam
dzabe ti, sufizam je da dusu ocistis, a ne da time mases ko kakom etiketom il da nosis ko markiranu odjecu a da po drugima bljujes sto oni nisu ko ti....to da si glumac u to vjerujem iz prilozenog...
Last edited by Bosanac sa dna kace on 15/09/2012 07:36, edited 1 time in total.
Green Grass
Posts: 9
Joined: 21/08/2011 11:41

#13 Re: Samo za Sufije

Post by Green Grass »

[quote="Švabo"]
evo poćinjem sa sobom:

:shock: :x
f1deL
Posts: 275
Joined: 16/05/2012 20:21
Location: TU I TAMO

#14 Re: Samo za Sufije

Post by f1deL »

Ti nisi normalan (svabo)!
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#15 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

Bas ima li sufija na forumu?
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#16 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

bit ce da nema ili su negdje u ilegali,

kad smo kod ove tema ima taj neki tarikat bektasije tamo u makedoniji, dosta uleme kaze da oni nisu ni muslimani jer su dozvolili pijenje alkohola, eh sad prica ovaj insan kaze oni svake godine jednu noc u godini imaju nesto kao neki praznik, i tada ugase svjetlo i onda se "pare" ko kome stigne pod ruke tako u mraku, pa kaze jedna djevojka sto je bila u tome, kaze ona je tu noc bila sa svojim amidzom, uglavnom zatrudni ona htjedne abortus, pa odluci roditi i umre na porođaju, naravno prije toga se odrekla svega toga i pvrati se islamu onako kako treba,

ovo je bio samo primjer kako ima tih nekih sufijskih tarikata koji pretjeruju i ne znaju granicu i pocnu sebi davati ulogu kakva im ne prilici ni pod razno
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#17 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

evo nasao sam nesto njima da Allah sacuva isto ko krscani
Ko su Bektasije - njihova akida

Bektašije vjeruju u trojstvo Allah - Ali - Muhammed, njihov centar je Albanija , gdje su pred komunizam cinili 10% stanovništva, a ima ih i na Kosovu.

Drže se istih dvanaest imama kao i Šije "dvanaesterci", a propovijedaju jednakost svih vjera (poput sufijskog šejha Ibnu Arebije).

Ritual primanja novih clanova sadrži ispijanje vina uz hljeb i sir, ispovjedaju se, a obavljanje vjerskih dužnosti smatraju licemjernim. Posebna ceremonija je posvecena sufiji Haladžu kojemu je odrubljena glava zbog krivovjerstva.

Danas je zaštitnik Bektašija u Albaniji naravno-Iran, koji ne zaboravlja svoje rodake po vjeri, radilo se o Bektašijama u Albaniji ili Nusajrijama u Siriji ili Ismailijama u Jemenu, ili pak dervišima svuda po svijetu. Zanimljivo je kako su Bektašije izabrali baš Albaniju za svoj centar. Prvi covjek koji je uveo evropske zakone i obicaje u osmansku državu u 19. stoljecu, Midhat-paša, bio je Bektašija. Po dolasku "mladoturaka" Bektašije su iz Turske ucinili hidžru u Albaniju. U Albaniji su vjerske podjele vezane za plemenske. Gege su muslimani ili katolici, a Toske su ili muslimani ili Bektašije ili pravoslavci.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#18 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

miskin wrote:evo nasao sam nesto njima da Allah sacuva isto ko krscani
Ko su Bektasije - njihova akida

Bektašije vjeruju u trojstvo Allah - Ali - Muhammed, njihov centar je Albanija , gdje su pred komunizam cinili 10% stanovništva, a ima ih i na Kosovu.

Drže se istih dvanaest imama kao i Šije "dvanaesterci", a propovijedaju jednakost svih vjera (poput sufijskog šejha Ibnu Arebije).

Ritual primanja novih clanova sadrži ispijanje vina uz hljeb i sir, ispovjedaju se, a obavljanje vjerskih dužnosti smatraju licemjernim. Posebna ceremonija je posvecena sufiji Haladžu kojemu je odrubljena glava zbog krivovjerstva.

Danas je zaštitnik Bektašija u Albaniji naravno-Iran, koji ne zaboravlja svoje rodake po vjeri, radilo se o Bektašijama u Albaniji ili Nusajrijama u Siriji ili Ismailijama u Jemenu, ili pak dervišima svuda po svijetu. Zanimljivo je kako su Bektašije izabrali baš Albaniju za svoj centar. Prvi covjek koji je uveo evropske zakone i obicaje u osmansku državu u 19. stoljecu, Midhat-paša, bio je Bektašija. Po dolasku "mladoturaka" Bektašije su iz Turske ucinili hidžru u Albaniju. U Albaniji su vjerske podjele vezane za plemenske. Gege su muslimani ili katolici, a Toske su ili muslimani ili Bektašije ili pravoslavci.
Meni su koma ovi šejci, kad shake nesto kaze nema dalje. :lol:

Zanima me sta ulema kaze, jesu li muslimani ovi sto ubise amera u Libiji?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#19 Re: Samo za Sufije

Post by nasa »

Vidim ja da ste vi otjerali @svabu i preuzeli temu!!!!!!!!!! :D
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#20 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

ma kakav svabo, nigdje ga nema ni za lijeka, a @kroksice, ne znam ni ko je ubio tog ambasadora tamo tako da ces ostati uskraceno odgovora s moje strane :thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#21 Re: Samo za Sufije

Post by fatamorgana »

miskin wrote: ....evo nasao sam nesto njima da Allah sacuva isto ko krscani
A šta to nije u redu sa kršćanima? Ne misliš li da bi ovo što si napisao moglo biti uvredljivo za iste ? Dupli standardi? Kad neko uvrijedi muslimana onda je to uvreda .... a gdje je poštovanje za one koji vjeruju u nešto drugo?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#22 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

miskin wrote:ma kakav svabo, nigdje ga nema ni za lijeka, a @kroksice, ne znam ni ko je ubio tog ambasadora tamo tako da ces ostati uskraceno odgovora s moje strane :thumbup:
Mozda se i sam ubio a mozda je, kao i inace, neki americki plan da se siri demokratija, zrtvujuci nekolicinu iz svojih redova (bice da je bas ovo). Nebitno, ono sto je vazno je da su u ocima citavog dunjaljuka islamski ekstremisti ubili americkog ambasadora i da je Islam jos jednom prikazan kao primitvno-krvozedna religija. Mene samo zanima sta ulema kaze o ovome. Pitanje nije samo tebi. ;)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#23 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

A šta to nije u redu sa kršćanima? Ne misliš li da bi ovo što si napisao moglo biti uvredljivo za iste ? Dupli standardi? Kad neko uvrijedi muslimana onda je to uvreda .... a gdje je poštovanje za one koji vjeruju u nešto drugo?
nisam htio nikog uvrijedit ovime, nego samo da ukazem da su oni pa skoro isti, a opcepoznato je i krscani to znaju da islam ne priznaje njihovu religije kao ispravnu i bilo koju drugu religije mimo islama, znaci tu je islam jako iskljuciv, i to ne treba sakrivat pravit se fin, a zna se jasno o cemus se radi a vjerujem da i oni imaju isto misljenje o nama
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#24 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Mozda se i sam ubio a mozda je, kao i inace, neki americki plan da se siri demokratija, zrtvujuci nekolicinu iz svojih redova (bice da je bas ovo). Nebitno, ono sto je vazno je da su u ocima citavog dunjaljuka islamski ekstremisti ubili americkog ambasadora i da je Islam jos jednom prikazan kao primitvno-krvozedna religija. Mene samo zanima sta ulema kaze o ovome. Pitanje nije samo tebi. ;)
ako misli na ovo ubistvo, nije dobro nikako ni sa kojeg aspekta i ne treba na ovakav nacin izrazavati svoje nezadovoljstvo koje je opravdano, nego na jedan mudar i pismen nacin, slicno onome sto su neki insani uradili u britaniji, podjelili milione primjeraka kurana i uz to dijelili siru/zivotopis poslanika a.s., kako bi se sto bolje upoznali sa njegovim likom i djelom, i zasigurno ce to poluciti mnogo bolje rezultate nego ovo ubistvo
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#25 Re: Samo za Sufije

Post by fatamorgana »

miskin wrote:
A šta to nije u redu sa kršćanima? Ne misliš li da bi ovo što si napisao moglo biti uvredljivo za iste ? Dupli standardi? Kad neko uvrijedi muslimana onda je to uvreda .... a gdje je poštovanje za one koji vjeruju u nešto drugo?
nisam htio nikog uvrijedit ovime,
A što onda "da Allah sačuva", k'o da se radi o nekom zlu, bolesti.....
Post Reply