sambo za svedsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
miki2211
Posts: 13
Joined: 11/10/2014 04:44

#1 sambo za svedsku

Post by miki2211 »

Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za svedsku i predju papira za sambo (boravisnu vizu). Predali smo je prije mjesec dana preko weba a sad me zanima dali neko moze da mi kaze il ako je bilo sta cuo, dali osoba koja ima kredit u bih moze il nemoze dobiti boravisnu vizu?? Dali za sambo i za drzavljanstvo isto vrijedi? Jer ako predam za boravisnu tj sambo nije iskljuceno da se ne vracam u bih pa bude ok, kao kad bi predao za drzavljanstvo pa me ne puste da dobijem zbog kredita??
Hvala
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: sambo za svedsku

Post by Zviz »

miki2211 wrote:Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za svedsku i predju papira za sambo (boravisnu vizu). Predali smo je prije mjesec dana preko weba a sad me zanima dali neko moze da mi kaze il ako je bilo sta cuo, dali osoba koja ima kredit u bih moze il nemoze dobiti boravisnu vizu?? Dali za sambo i za drzavljanstvo isto vrijedi? Jer ako predam za boravisnu tj sambo nije iskljuceno da se ne vracam u bih pa bude ok, kao kad bi predao za drzavljanstvo pa me ne puste da dobijem zbog kredita??
Hvala
Ovu kombinaciju prvi put cujem. Evo ti primjer iz Danske, kod nas je bilo ako imas kredit u DK a nisi drzavljan, nisi mogao traziti drzavljanstvo dok ga ne otplatis. Rijec je bila "preseravanju" da smanje broj koji traze drzavljanstvo. U BiH ako imas kredit to u prvu ruku Svedska i ne moze provjeriti isto kao sto i ne moze provjeriti da imas imovinu u BiH osim ako trazi uvid. Mislim, da nemas o cemu da se brines zbog kredita u BiH, jedino ako ga neces otplacivati onda mozes dobiti probleme sa Bankom.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#3 Re: sambo za svedsku

Post by Maverick78 »

Tvoj kredit u BiH nema nikakve veze sa švedskom boravišnom dozvolom. Kada budeš na intervju i kada se bude odlučivalo o dozvoli, niko te neće pitati da li imaš kredit u BiH. Tvoja dugovanja nisu prema nekoj banci u Švedskoj, tako da to se njih ne tiče. Za državljanstvo takodjer. BiH i Švedska imaju sporazum o dvojnom državljanstvu, tako da će ti uz švedsko ostati i bh državljanstvo. U svakom slučaju samo redovno izmiruj dugove prema toj banci u BiH i nemaš problema. Uostalom, za dodatno detalje može tvoja cura da ode do Skatteverket-a i da se raspita dodatno.

Inače nisam te baš skužio ovo da se ne vraćaš u BiH kad predaš za sambo? Zar nisi gore napisao da si već u procesu? Isto tako, vrlo teško da ćeš moći da budeš u Švedskoj u toku procesa. Nije nemoguće, ali da je teško jeste. Mogu da ti dozvole u slučaju da ti je supruga/djevojka trudna, mada ni to nije 100%. Ovako, vrlo teško, moraš da se vratiš u matičnu zemlju i da čekaš odluku. Evo našao sam papir kada sam ja završavao i piše da se ne preporučuje odlazak prije odluke, a tako nam je rečeno i u Migrationsverketu. Ovo je iz Švedske ambasade u Beogradu, pošto sam ja još i državljanin Srbije pa sam tada završavao papire u ambasadi u Beogradu. Mada to je isto za sve.

Image
User avatar
subasic
Posts: 131
Joined: 25/05/2012 11:51

#4 Re: sambo za svedsku

Post by subasic »

Zviz wrote:
miki2211 wrote:Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za svedsku i predju papira za sambo (boravisnu vizu). Predali smo je prije mjesec dana preko weba a sad me zanima dali neko moze da mi kaze il ako je bilo sta cuo, dali osoba koja ima kredit u bih moze il nemoze dobiti boravisnu vizu?? Dali za sambo i za drzavljanstvo isto vrijedi? Jer ako predam za boravisnu tj sambo nije iskljuceno da se ne vracam u bih pa bude ok, kao kad bi predao za drzavljanstvo pa me ne puste da dobijem zbog kredita??
Hvala
Ovu kombinaciju prvi put cujem. Evo ti primjer iz Danske, kod nas je bilo ako imas kredit u DK a nisi drzavljan, nisi mogao traziti drzavljanstvo dok ga ne otplatis. Rijec je bila "preseravanju" da smanje broj koji traze drzavljanstvo. U BiH ako imas kredit to u prvu ruku Svedska i ne moze provjeriti isto kao sto i ne moze provjeriti da imas imovinu u BiH osim ako trazi uvid. Mislim, da nemas o cemu da se brines zbog kredita u BiH, jedino ako ga neces otplacivati onda mozes dobiti probleme sa Bankom.
Zviz drug moj stari, pa ti ubijes po forumima :-) Haman te u danskoj placaju dobro da si na klix-u :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
emiremir94
Posts: 2
Joined: 30/09/2015 19:18

#5 Re: sambo za svedsku

Post by emiremir94 »

Hej
emiremir94
Posts: 2
Joined: 30/09/2015 19:18

#6 Re: sambo za svedsku

Post by emiremir94 »

Pozz svima treba mi hitno pomoc imam djevojku u svedskoj dolazila je u bih dugo smo u vezi isao sam I ja kod nje u svedaku I tako smo se I uzeli kod nje sam bio mjesec dana trudna je studira ima svoj stan I posao cuo sam da sambo papiri najbrze mogu se rijesi mozel vasa pomoc kako I sta znam da im se na mejl posaljes zahtjev I na neka pitanja da se odg I onda se kao ceka. Mozel se kakav papir predati da je ona trudna I sve da bi to moglo ici malo brze pozz
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#7 Re: sambo za svedsku

Post by Zviz »

emiremir94 wrote:Pozz svima treba mi hitno pomoc imam djevojku u svedskoj dolazila je u bih dugo smo u vezi isao sam I ja kod nje u svedaku I tako smo se I uzeli kod nje sam bio mjesec dana trudna je studira ima svoj stan I posao cuo sam da sambo papiri najbrze mogu se rijesi mozel vasa pomoc kako I sta znam da im se na mejl posaljes zahtjev I na neka pitanja da se odg I onda se kao ceka. Mozel se kakav papir predati da je ona trudna I sve da bi to moglo ici malo brze pozz
Pa nek ona trazi spajanje sa muzem tj. u Svedskoj, a ti cekaj dok te ne pozovu u amabasadu na razgovor na osnovu njenog zahtjeva.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#8 Re: sambo za svedsku

Post by Maverick78 »

emiremir94 wrote:Pozz svima treba mi hitno pomoc imam djevojku u svedskoj dolazila je u bih dugo smo u vezi isao sam I ja kod nje u svedaku I tako smo se I uzeli kod nje sam bio mjesec dana trudna je studira ima svoj stan I posao cuo sam da sambo papiri najbrze mogu se rijesi mozel vasa pomoc kako I sta znam da im se na mejl posaljes zahtjev I na neka pitanja da se odg I onda se kao ceka. Mozel se kakav papir predati da je ona trudna I sve da bi to moglo ici malo brze pozz
Prvo trebate zapoceti slucaj. Ako ste se vec vjencali, brak trebate registrovati u Skatteverketu, a onda svu dokumentaciju skrenirate i odradite tzv. Web aplikaciju. Imas sve na sajtu Migrationsverketa
https://www.migrationsverket.se/Privatp ... er-du.html

Registrujete se oboje i prvo ti odradis, pa onda ona. placa se avgift od 1500SEK na kraju. Kad to ode Migraciji, onda cekate na intervju, odnosno tebe ce zvati na intervju u ambasadu. Nakon intervjua cekas na odluku. Sada se Boga mi ceka dugo... ali vi bi ste mogli imati prednost jer je ona trudna. To trebate navesti odmah u web aplikaciji i traziti förtur ( da imate prioritet ), jer ti je supruga trudna. Naravno i za to pruzite dokaze, tj. ljekarske i sve sto treba. Niko ne moze 100% garantovati da ce to pomoci, ali ogromne su sanse da hoce i da ce neki handläggare uzeti vas slucaj i obraditi ga sto prije je moguce.

Sretno :thumbup:
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#9 Re: sambo za svedsku

Post by Fauja Singh »

emiremir94 wrote:Pozz svima treba mi hitno pomoc imam djevojku u svedskoj dolazila je u bih dugo smo u vezi isao sam I ja kod nje u svedaku I tako smo se I uzeli kod nje sam bio mjesec dana trudna je studira ima svoj stan I posao cuo sam da sambo papiri najbrze mogu se rijesi mozel vasa pomoc kako I sta znam da im se na mejl posaljes zahtjev I na neka pitanja da se odg I onda se kao ceka. Mozel se kakav papir predati da je ona trudna I sve da bi to moglo ici malo brze pozz
ja bi samo da ti cestitam, bravo :thumbup:
a bolje upuceni ce ti pomoci
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#10 Re: sambo za svedsku

Post by Matijevic_Vlado »

Prvi put da Zviz daje pozitivne odgovore :mrgreen: , logicno da je uporedjivao sa Danskom, al daje pozitivne odgovore :mrgreen:
Post Reply