Šamanizam, animizam, totemizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#26 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

Poznato mi je ucenje o samoakruelizaciji.
Kazu, ako je neko potpuno savrsen i normalan da toliko odudara od prosjeka onda sa njim nesto nije uredu, odstupa od ocekivanog i smatra se to nenormalnim kao i obrnuto.
Relativno je sta je postignuce.
Dobro izgleda tvoje posmatranje stvari..sirina percepcije.

Pade mi nesto na pamet, NARCIZAM.

Po Alfred Adleru i slicnim interpersonalnim skolama obicno se covjek procjenjuje koliko je socijalan, tj.koliio ima izgradjenje stavove okrenute prema drugima a ne prema sebi. Adler smatra samo oni karakteri koji doprinose altruizmu su normalni, okrenutost ljudima a sve drugo je zastranjenost.
On definise tri osnovna zadatka:
1. Rad (soc.doprinos, produktivnost, kreativnost, proizvodnja sredstava za zivot, voljenje raditi, izbjegavanje nerada)
2.Ljubav (brak, sposobnost voljenja, uspostavljanja ljubavnog odnosa, normalni sex, planiranje djece, podizanje djece i uravnotezenost ljubavi prema stvarima i ljudima)
3.Drustvo (uspostavljanje prijateljskih odnosa, pravilno graditi odnose sa drugima, imati osjecanja za druge i pomogsti im u nevoljama..itd)

Ova tri pitanja cine zivot i zajednicu i covjekove zadatke a sve drugo su izbjegavanja ova tri pitanja a to su: neuroze, psihoze, delikvencija, povlacenje.

Ovako Adler definise nesocijalnog covjeka :
Jedna zena prilikom silaska iz tramvaja( vjerovatno je ovo bilo u doba Gavrila Principa) se saplice i pada na plocnik povrjedjenja. Ljudi prolaze i gledaju taj prizor bez reakcije, odjednom se nadje neko da joj pomogne da pita kako je i da joj pomogne da se podigne na noge. Dok se to dogadja odjednom prilazi drugi covjek i kaze ovome: svaka cast, vi ste pomogli ovoj zeni, vi ste jedina kulturna osoba koja pomaze u nevolji, vi ste najmoralnilji od svih prolaznika,; 5 minuta stojim i gledam ko ce ovoj zeni pomoci, samo prolaze i gledaju sve dok vi niste naletili..
Adler kaze sta je ceko ovaj treci ? Kaze da ovaj umjesto da je pomogo kad je vidio nevolju on ceka sa strane gleda i stavlja sebe u funkciju arbitra sta je moralno a sta nije...sebe vidi superiorniju osobu i nece da pomogne..tipican primjer nesocijalnog tipa egoiste koji tezi za superiornoscu.

Ovo se isto postavlja pitanje onima koji se bave guru ulogama i oni koji su veliki filozofski ucitelji. Koliko su oni socijalni? Oni se osjecaju superiorni u odnosu na ucenike, jako su sujetni na konkutente ili bolje poznavaoce tih ucenja, uzivaju u ulogi vodje, misle da im drugi treba da ugadjaju, grade hijerarhiju koja se kosi sa tom nihovom folozofijom, misle da sve znaju i ucenike neprestalno posmatraju da ih ne moze prevazici necim., osjecaju moc i svemoc, ponekad vole i pare na racunu, skupa auta, nakit, zene itd a prosipaju suplju pricu o napustanju materijalnosti.

Ove stvari pazljivom posmatracu ne mogu promaci, veliki broj sekta skupova, i nekih drugih skupova pokazuje ove fenomene i onu su cesta pojava u svim medjuljudskim odnosima.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#27 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

@ljuspica
Mariner prije nego nesto napisem o meditaciji reci cu u uvodu da ne znam mnogo, zelena sam, ali nije bas da nemam pojma o ovome. Inace neke stvari bi mogao objasniti neko ko se meditativnim tehnikama iliti duhovnim tehnikama bavi bar 15. Godina u sto sumnjam da si I ti jedan od tih.
Treba nam bar jedan guru na ovu temu, ja se bavim nesvjesnom psihom kao i oni.
Ono sto sam procitala iz tvog pisanja shvatila sam da si nesto procitao, ali prakse bas I nemas, jer da imas onda bi prica isla u drugom smjeru. Ponavljam ne kazem da ja nesto znam, ali hajmo rec imam iskustva + znanje teorije –sto je potpuno nebitno ili manje vazno. Naravno lijepo je citati I upoznati se sa nekim nepoznatim stvarima za ovo podrucje ali da bi zaista nesto znali onda trebamo praktikovati I nauciti iz vlastite skole o tome da bismo uopste diskutovali o tome.
Znam ja da je dozivljaj tesko iskazati, objasniti, on je osjecaj i dozivljaj,on je subjektivan i pripada onome koji ga nosi, ali neke stvari koje saopstavaju se mogu uhvatiti fenomenoloski dovoditi u vezu sa psihoanalitiskim tezama o strukturi psihe. Ako neki meditant kaze: da vam saopstim sad se osjecam savrseno, mocno uzviseno, bozanstveno radosno, produhovljeno, kosmicki uzdignuto..itd.. Ja ovo tumacim transferencija VELICAJNI SELF( sebstvo), ne interesuje me kako tu gurui zovu, mogo oni to zvati kako hoce. Drugo, neko na seansama moze osjecati ovo: ti ucitelju si nevjerovatno lijep, mocan, sveznajuci, blazenstven, tako si mi drag, toliko zracic nekom pozitivnom energijom, tako ti se divim itd.. Ja ovo tumacim transferencija IDEALIZIRAJUCEG SELFA ( sebstva), nikad guru nece reci ni jednom praktikantu hej ti na mene prenosic idealizaciju koja nije uredu, trebas da je povuces( oni hoce da im se sljedbenici dive i da ih dizu u nebesa-narcizam)..Projektuje se svasta jedni na druge i to se ne moze izbjeci i u svakodnevnom zivotu, o ovome jedino psihoanalitika ima sta reci.
Pazi, pises nesto o cemu bas I nemas iskustva, tako da tumacenja raznih gurua, ucitelja I vodja duh.tehnika sa tvoje strane je blago receno egoisticno-jer se dizes iznad onih koji se time bave godinama I stvarnu imaju sta za reci, a ti si mozda procitao par knjiga. Nemoj se ljutiti.Vjerovatno necu vise pisati na ovu temu, jer nemam potrebu da se dokazujem ili bilo kome nesto da pricam, nagovaram ili da se raspravljam.Svako ima pravo na svoje misljenje. Zivotne skole su razlicite. Tako je I put u duhovnost razlicit. Spoznaje su razlicite. Ne mogu te uvjeriti u nesto sto znam I osjecam, niti ti mene I tako ukrug.
Cuvaj se ti njih, opreznost nije za odbaciti.
Ne znam koja je svrha spoznavati sebe, jer si pisao mnogo vise od meditacije. Meditacija je sama po sebi divna. Ima divno dejstvo na um, Smiruje. Mozes se odmoriti. Ako uistinu znas meditirat onda mozes osjetit I energije. Mozes osjetiti vibracije. Boje. Mozes osjetit svijet oko sebe. St ace ti dalje od toga? Meni dalje nije potrebno.Lijep pozdrav ti
Naravno, spomenuo sam vec gore o onim pozitivnim aspektima relaksirajucih tehnika ili tehnika pobosljanja emocionalne kontrole. Pomaze i potrebno je onima kojima godi.
pozdrav i tebi
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#28 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by dadinjo33 »

Kaze onaj Mudzi da ima magare koje ispred kompjutera, uz dubok, meditativan pogled, gleda njegove satsange. Kaze i da magarci i crvi meditiraju.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#29 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by aurora313 »

Meditacija, mentalno programiranje, i razni oblici autosugestija funkcionišu i mogu da pomognu. Ali, mogu i da naprave pometnju.

Onaj ko je studirao vezu između mozga i sugestija zna da je mozak veoma sličan kompjuterskom 'hard drive' u tome da se pored toga što isti može da nauči (za nas je to jedina važna funkcija o kojoj razmišljamo), može i da izbriše dio sadržaja. Ako se sugestivne tehnike ne rade kako treba, stvari se mogu iskomplikovati.

Lični primjer. U jednom dijelu života našao sam se u teškim poslovnim momentima. Noću bih se probudio u 2 ili 3 ujutro, ponekada i u znoju, i naravno, nakon toga nije bilo lako ili moguće zaspati. U jednom self-motivation materijalu našao sam interesantnu tehniku. Ista je kao da uzmete gramofonsku ploču pa je iglom išarate. Ista neće više raditi kako treba nego nekako 'na preskok' tj, neujednačeno.

Odlučio sam se da kada se god probudim u brizi, da primjenim tu tehniku brisanja (materijal sam našao kod Tony Robbinsa). Nakon nekog vremena, kada bih se probudio i počeo da razmišljam, primjetio sam da se misli više ne vežu i da problemi nisu više takvi da se ne može nastaviti sa spavanjem! Danas manje brinem, ali isto tako, veoma teško zamišljam određene situacije dok ležim kako bi ih detaljnije analizirao. Sve mi dolazi u parčićima, a ne cjelovito i povezano.

Nakon toga sam shvatio još jedno: tačno je da sam imao mirnije noći, ali od tada, ja ne sanjam! Koja je korelacija prethodnom, ne znam, ali u zadnjih dvadesetak godina ne vjerujem da sam sanjao (mislim, sanjao jasno, da mogu se ujutro sjetim o čemu se radilo) možda nekoliko desetina puta.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#30 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

Cekao sam da se ova tema malo rasiri ali tesko to ide.
A sad slag na tortu :

Potreba arhaicnog covjeka za religijom je njegova nemoc pred surovom mocnom prirodom, potrebno mu je neko objasnjenje svih onih pojava koje stvaraju strah i pomutnju. Svi oblici vjerovanja praznovjerja sluzi neutralizaciji anksioznosti i straha koji su nastali zbog covjekove nemoci.
Potreba za zajednicom je nacin prezivljavanja, sam bez drugih tesko ide. U toj zakednici uspostavljena su odredjena pravila sa jakom TABUIMA koji se niposto ne smiju prekrsiti.
Pleme je podjeljeno u grupe po krvnom srodstvu i bitno je postovati pravila koja se prenose s koljena na koljeno.
Jedna grupa ima TOTEM zivotinju koju postuju i druga grupa ima drugu totem zivotinju..itd..
Oni prilikom rasporedjivanja ko u koju grupu ide uzimaju u razmatranje krvno srodstvo.
Ne smije se stvoriti pozicija INCESTA zato se razvrstavanje pravi grupa po totemskim zivotinjama.
Oni ovo ozbiljno postuju i nema prekrsaja, ne smije ubiti zivotinju svog totema, nesmije naciniti incest i nema oceubistva..stvorena su pravila (religija, vjerovanja) koja regulisu nered i propast plemena. Uspostavljena je zabrana najaceg prestupa: oceubistvo, incest, kanibalizam, ubijanje totemske zivotinje..
Tabu je regulativ opstanka covjeka u zajednici i dan danas imamo ozbiljne zabrane koje vode korjen iz arhaicne zajednice.

Samanizam u danasnjem izdanju treba da zna da animisticka vjerovanja arhaicnohg covjeka su opravdana, a zivotinja kao totem ima pomenute razloge.. Sta ce civilizovanom i kulturnom covjeku danasnjice totem? Totem je stvar zajednice, grupe a ne nesto ezotericno magicno uzeto za svrhe newagea.. Samanizam nije nista drugo nego primitivni kult koji ima smisla koliko i sihre i uroci.
Veliki broj ljudi vjeruje u praznovjerje i nije u mogucnosti stati iznad toga..jake unutrasnje stege sile ga nagone da vjeruje..ali sta ce taj neko ako se time optereti i sebi skuha kasu koju mora pojesti a jako je gorka i meukusna?
Tesko je prihvatiti realnost a jos teze je neprihvatiti je!

Praznovjerje pomaze nekome, rastereti se neugoda ako u to vjeruje ali isto tako ga i optereti.
Koliko ljudi vjeruje u svasta ponesto i ne vidi ocitu kontradikciju u svim tim pojavama, vjeruje u nauku, demone, tamnu magiju, uroke i sihre, reikarnaciju, raj i pakao, horoskop, mariju gospu, meditaciju, samanizam, cakre...itd.
Treba izdiferencirati stav.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#31 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by fatamorgana »

Šamanizam uopšta nije primitivan, vjerovatno nisi dovoljno ili adekvatno upućen.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#32 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by riverflow »

mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#33 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

fatamorgana wrote:Šamanizam uopšta nije primitivan, vjerovatno nisi dovoljno ili adekvatno upućen.
Ja mislim obrnuto, da ti nemas upucenost da je arhaicno ili primitivno potpuno isto u kontekstu antropologije. A primitivno u nasem svakodnevnom govoru se misli na nekulturno, vulgarno, neotesano, seljacki itd..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#34 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by fatamorgana »

mariner wrote:
fatamorgana wrote:Šamanizam uopšta nije primitivan, vjerovatno nisi dovoljno ili adekvatno upućen.
Ja mislim obrnuto, da ti nemas upucenost da je arhaicno ili primitivno potpuno isto u kontekstu antropologije. A primitivno u nasem svakodnevnom govoru se misli na nekulturno, vulgarno, neotesano, seljacki itd..
Onda si to mogao pojasniti, znamo šta znači primitivno u kolokvijalnom govoru.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#35 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

riverflow wrote:
Image
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#36 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

fatamorgana wrote:
mariner wrote:
fatamorgana wrote:Šamanizam uopšta nije primitivan, vjerovatno nisi dovoljno ili adekvatno upućen.
Ja mislim obrnuto, da ti nemas upucenost da je arhaicno ili primitivno potpuno isto u kontekstu antropologije. A primitivno u nasem svakodnevnom govoru se misli na nekulturno, vulgarno, neotesano, seljacki itd..
Onda si to mogao pojasniti, znamo šta znači primitivno u kolokvijalnom govoru.
evo jos jedna slika
Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#37 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by fatamorgana »

Ovo su donekle opšta mjesta ....
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#38 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by Nocty »

Niko nije postao šaman sam od sebe nego svi korijeni vuku ka prirodi...manje priče a više djelovanja....na sebi se ne radi jer se ne razumije simbolika feniksa iz pepela
Rađanja iz samog sebe...te sklad s prirodom.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#39 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

Saman je u vecini slucajeva prevarant.
Lazni samani po Peruu, Boliviji, Brazilu..itd.. navlace turiste da probaju tretman halucinogena i sl..pokupe pare, opljackaju klijenta i nestanu ..ovaj dok dodje sebi od muke i stomacnih tegoba ode voz.

Neki samani su umisljeni gurui prepuni narcizma i manipulacije i love zrtve da im mogu sefovati i komandovati.
Neki moderni samani su posebno nafurani da nesto znaju o tome i zive svakodnevni moderni zivot sa svojom fantazijom velikog gurua kojeg pojacavaju posebnim odjevanjem i sminkanjem.
Oni su isto lovci na sljedbenike i shefovanje nad njima.

Pravi saman primitivac zivi arhaicno u svom plemenu i instinktivbo obavlja odredjenu funkciju u svrsi poboljsanja zivota kolektiva i pojedinca, on ne zna engl.jezik, ne interesuje ga prezentacija, ne interesuje ga mjesanje sa civilizacijom.
Niko sustinski njegove carobne tajne ne zna jer nije pristupacan za opservaciju.
Samanstvo je poteba plemena da izadju iz zivotnih problema pomocu rituala i magije koja nije nista drugo nego zabluda.
Piaty
Posts: 5673
Joined: 01/12/2020 00:58

#40 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by Piaty »

Citas li Claude Levi-Strauss-a?

Sa antropoloskog i psiholoskog gledista, sve je to tako objasnjivo, kako spominjes razvrstavanje zivotinjskih i biljnih vrsta, totem vuka, medvjeda, ribe, razni biljni totemi i sve to vodi ka uspostavi odredjenog reda da bi drustvo bolje funkcioniralo.
Ja sam mnogo citao o tome ali to uopce nije dovelo u pitanje moja kreacionisticka gledista koje sam odranije imao.
Neko slijepo vjeruje u Boga, neko slijepo vjeruje u nauku. Eh sada, svako treba biti dovoljno iskren pa da istrazi onaj drugi teren.
Cijenim Freud-ove radove ali to sto je rekao o ljudima koji zele da budu u iluziji? Sta je tacno rekao? I da li je on sam probao da se pomoli i da procita npr. Kur'an pa da znamo da li je on objektivan i posten kada nesto kaze za ljude u "iluziji"?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#41 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by Nierika »

Koje zanimanje danas mislite da je ekvivalent zanimanju šamana u prošlosti?

Meni su na tu temu i kristali/kamenčići baš zanimljivi, imam ih nekoliko i imam osjećaj da funkcionišu, smiruju me ili ne znam. Mislim da se jedan treba puniti na suncu. :D
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#42 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by stubrijez »

saljevanje strave i zapisi su nastavak toga zar ne?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#43 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by Nierika »

Ne znam da li baš nastavak al' nije ni da nema veze sa šamanizmom kako se kod nas doživljava.
John Cleese
Posts: 37040
Joined: 25/05/2010 18:30

#44 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by John Cleese »

Nierika wrote: 26/05/2022 16:12 Koje zanimanje danas mislite da je ekvivalent zanimanju šamana u prošlosti?
Pa šaman, naravno :D

https://www.shamanism.org/resources/csc.html
https://www.shamanism.org/resources/services.php

Ja, nazalost, jos uvijek ne'am :| ( https://www.youtube.com/watch?v=9Y575FhAErM )
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#45 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by planamac »

Nierika wrote: 26/05/2022 16:12 Koje zanimanje danas mislite da je ekvivalent zanimanju šamana u prošlosti?

Meni su na tu temu i kristali/kamenčići baš zanimljivi, imam ih nekoliko i imam osjećaj da funkcionišu, smiruju me ili ne znam. Mislim da se jedan treba puniti na suncu. :D
Razlika između šamana i zapadnih psihoterapeuta je ("samo") u tome što šaman govori, a terapeut sluša - ostalo je isto, tj. jako slično - obojica su "treneri duše", odnosno psihoterapeuti, i liječe ljude ili barem to pokušavaju.

Kristali su „čudo“ https://youtu.be/urq8SuPMZ_w a sudeći po novijim istraživanjim „rastu“ (biomineralizacija) u i na epifizi, 'mističnoj izraslini' u ljudskom mozgu. Ovo velim samo da još malo dodatno začinim kristale. :mrgreen:

P.S.
Evo jednog, meni izvrsnog, "muzičkog šamana", koji je pride i 'seksi' 😊 https://youtu.be/mLiUJXJRYvo
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#46 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by Nierika »

John Cleese wrote: 27/05/2022 11:16
Nierika wrote: 26/05/2022 16:12 Koje zanimanje danas mislite da je ekvivalent zanimanju šamana u prošlosti?
Pa šaman, naravno :D

https://www.shamanism.org/resources/csc.html
https://www.shamanism.org/resources/services.php

Ja, nazalost, jos uvijek ne'am :| ( https://www.youtube.com/watch?v=9Y575FhAErM )
Ima i to smisla, da je šaman šaman. :D Mada ne znam da kod nas ima ovakvih programa. Konstrakta mi ima šamanski vajb, možda zato. :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#47 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by Nierika »

planamac wrote: 27/05/2022 11:53
Nierika wrote: 26/05/2022 16:12 Koje zanimanje danas mislite da je ekvivalent zanimanju šamana u prošlosti?

Meni su na tu temu i kristali/kamenčići baš zanimljivi, imam ih nekoliko i imam osjećaj da funkcionišu, smiruju me ili ne znam. Mislim da se jedan treba puniti na suncu. :D
Razlika između šamana i zapadnih psihoterapeuta je ("samo") u tome što šaman govori, a terapeut sluša - ostalo je isto, tj. jako slično - obojica su "treneri duše", odnosno psihoterapeuti, i liječe ljude ili barem to pokušavaju.

Kristali su „čudo“ https://youtu.be/urq8SuPMZ_w a sudeći po novijim istraživanjim „rastu“ (biomineralizacija) u i na epifizi, 'mističnoj izraslini' u ljudskom mozgu. Ovo velim samo da još malo dodatno začinim kristale. :mrgreen:

P.S.
Evo jednog, meni izvrsnog, "muzičkog šamana", koji je pride i 'seksi' 😊 https://youtu.be/mLiUJXJRYvo
I meni se čini da šamanizam ima veze sa pripovijedanjem, ali ne samo s tim. Ovi kristali sa linka su neki fensi. :D Za psihoterapeute se sjećam da sam čitala o nekim programima za jungijanske psihoanalitičare i to mi se činilo najbliže opisima modernog šamana, mada nisam to detaljno istraživala. Seksi šaman odličan. :D
ps. Krenula sam napisati da smo te pominjali na drugom (Ljubinom) threadu, al' našao si. Čekiraću i to.
broj dva
Posts: 4532
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#48 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by broj dva »

Politeizam/animizam je puno vise intuitivan od monoteizma i puno tolerantniji od monoteizma.
Naravno da su i jedan i drugi apsolutno pogresni u smislu objasnjenja svjeta ali vjerujem da bi ljudi zivili sretnije u politeistickom drustvu.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#49 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by mariner »

I meni se cini jer sve sto se zbiva ima svoje objasnjenje..
Jutarnja svjetlost izlaska sunca( boginja Aurora), sunce( Apolon, Sol) koji prolazi kocijama..
Proljece, zivot, plodovi, radjanje prirode, ( Demetra) simbol zivota ponovnog radjanja, uskrsnuca..zato su boginjama proljeca farbali jaja( Inana, Ester, Vesna, Ishtar, Demetra itd)
I dan danas se na engleskom po keltskog boginji Ester naziva uskrs.
Bog derneka, vina, zabave, pederluka, i orgija Dionis..itd .

Monoteizam je adaptirao stare politeisticke elemente u dogmu i simbole sa obicajima lokalnog naroda i otuda tolika paganstvina u npr.pravoslavlju.
Kako to da na 25. Decembar za vrijeme krscanstva se slavio Sol Invictus( nepobjedivo sunce) jer na taj datum nakon zastoja solosticija sunce gledano astrometrijski ponovo krece u uspon iz pada mrtvila, smrti, zime, pakla..( inferno- lat.pakao). Otuda na romanskim jezicima spanskom, italijanskom..rijec za zimu inverno= inferno.
Astroloski znak najnizeg zimskog solisticija je Jarac ( zima- inverno) i otuda u krscanstvu za gospodara pakla( zime, mrtvila, smrti je simbol Jarca ) jarac- sotona, djavo.
Dugo godina me mucila ova dilema otkud tu jarac dok nisam poceo izucavati astroteologiju i simbolizam.
Sve ima korijen u astrologiji i alhemiji.
Ako je najniza tacka zimskog solisticija Jarac ( djavo, sotona) a najveca tocka ljetnog solisticija Lav( Bog sunca, Sol, Apolon, Hristos) otuda imamo solarne bogove antickih naroda koji se bore protiv tame i pakla i njihovo ponovno rodjenje uskrsnuce..
Ljudi se boje mraka i noci i slave radjanje Boga Sunca koji daje dan, ljudi se boje zime, leda, mrtvila i slave ponovno radjanje zivota, proljece.
Ovo je adaptirano u krscanstvo i ocevidno u iste paganske datume postavljali svoje dogme..uskrs( equinoxe, prvi dan proljeca, radjanje zivota, farbanje jaja), 25. Decembar radjanje Hrista, solarnog Boga koji mjenja rimskog Sol Invictusa..
( Ali na mnogim freskama i ikonama Krist se crta identicno kao rimski Sol, glava i krakovi sunca- babilonsko sunce).

Ima toga jos..
User avatar
Celtic_Green
Posts: 97
Joined: 20/12/2008 00:15
Location: Caledonia

#50 Re: Šamanizam, animizam, totemizam

Post by Celtic_Green »

Evo šamana Emine Jahović i Gwyneth Palthrow, inače biseksualni zet norveške kraljevske porodice :D


Post Reply