Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#776 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

IkaIJ wrote: 20/11/2019 00:33 Treba mi neka udarna bušilica za kućnu upotrebu. Za izbušit rupe na zidu za sliku, i tako te stvari oko kuće. Znači oko 100-200KM, imate li kakve prijedloge? Najradije bi uzeo Parkside 1000W 50€ u Lidlu, al nema u BiH. Koliko W je uopšte dovoljno za kućnu upotrebu?
Imam jednu ovakvu i izbusio sam brdo rupa. :thumbup:
Svaka >750W za kucnu potrebu je dovoljna. Rijetke su rupe u plafonu(ABploca) a zidovi su od mekseg materijala tako da ne treba pretjerivati sa masinama.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#777 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

IkaIJ wrote: 20/11/2019 00:33 Treba mi neka udarna bušilica za kućnu upotrebu. Za izbušit rupe na zidu za sliku, i tako te stvari oko kuće. Znači oko 100-200KM, imate li kakve prijedloge? Najradije bi uzeo Parkside 1000W 50€ u Lidlu, al nema u BiH. Koliko W je uopšte dovoljno za kućnu upotrebu?
Image
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#778 Re: Sam svoj majstor

Post by holowey »

shandrprcSA wrote: 20/11/2019 06:49
IkaIJ wrote: 20/11/2019 00:33 Treba mi neka udarna bušilica za kućnu upotrebu. Za izbušit rupe na zidu za sliku, i tako te stvari oko kuće. Znači oko 100-200KM, imate li kakve prijedloge? Najradije bi uzeo Parkside 1000W 50€ u Lidlu, al nema u BiH. Koliko W je uopšte dovoljno za kućnu upotrebu?
Image
ovo je odlicna busilica za ovu cijenu... dosta je teska pa busenje vise rupa ili stemanje iznad glave nije lak posao, ali nema betona koji joj moze odoliti
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#779 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

halal svaki pf koji sam dao za nju
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#780 Re: Sam svoj majstor

Post by holowey »

shandrprcSA wrote: 20/11/2019 08:15 halal svaki pf koji sam dao za nju
majstor mi trazio 200 za rusenje zida i 50 za iznosenje suta... kupio ovu busilicu i odradio posao sam... od tada izbusila rupa ne zna im se broj... ide kroz beton kao kroz puter...
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#781 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Samo što je pretjerana za bušenje rupa u zid. Jaka je, ali je gore to što je teška.

Valja 6 kg držati u rukama, a pogotvo ako treba bušiti u plafon, dakle iznad glave. Tada je i opasna, pogotovo ako dođe do kontraudara (kontravrtnje).

Ovo je bolja varijanta za kućni posao:

Image

Lakša je a ima dovoljno snage i za manja štemanja.

Ako ti ne treba za štemanje (skidanje pločica, razbijanje zidova itd) možda ti je najbolje kupiti običnu udarnu bušilicu snage oko 1000 W. Te bušilice su lakše za rukovanje a osim svrdala za beton imaju veći izbor svrdala za drvo i metal nego kod bušilica kao sa slike kod kojih je takozvani SDS priključak svrdla.

Ako ćeš štemati, onda će ti trebati čekić kao što su onaj CMI ili ovaj LUX sa slika. Običnom udarnom bušilicom ne možeš štemati.

Ako kupiš čekić sa SDS priključkom svrdla riješićeš beton, ali možda ćeš morati kupiti adapter za obična svrdla da bi mogao koristiti svrdla za drvo i metal, pogotovo za prečnike svrdla manje od 4.

Pa sad odluči za šta ti bušilica treba, svaki posao traži odgovarajući alat.

Ja imam čekić kao što je onaj CMI, samo je LUX-ov. Možda sam trebao kupiti ovaj manji...
ksadmir97
Posts: 4
Joined: 25/11/2019 12:37

#782 Re: Sam svoj majstor

Post by ksadmir97 »

Pitanje za majstora centralnog grijanja;

Radijator mi curi na navoju izmedju ventila i cijevi, planirao sam ispustit vodu iz cijelog sistema na slavini na dnu kotla, odvrnut ventil namotat kudelju i vratit.
Zanima me hocu li poremetit ekspanzionu prilikom praznjenja i punjenja sistema, to jest moram li je podesavat sta ponovo
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#783 Re: Sam svoj majstor

Post by muha_sa »

ksadmir97 wrote: 25/11/2019 13:00 Pitanje za majstora centralnog grijanja;

Radijator mi curi na navoju izmedju ventila i cijevi, planirao sam ispustit vodu iz cijelog sistema na slavini na dnu kotla, odvrnut ventil namotat kudelju i vratit.
Zanima me hocu li poremetit ekspanzionu prilikom praznjenja i punjenja sistema, to jest moram li je podesavat sta ponovo
nemaš šta poremetit

ispusti vodu da ne curi na toj cijevi gdje ti je ventil--namotaj kudelju i teflon traku i zavrni
napuni sistem, ozraci i bog te veselio :D
ksadmir97
Posts: 4
Joined: 25/11/2019 12:37

#784 Re: Sam svoj majstor

Post by ksadmir97 »

Hvala ti spasio si porodicu i mene od smrzavanja :D
Samo sam se bojao da cu morat duvat tu posudu opet a pojma nemam nista o njoj.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#785 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

Image

fis i olx nema, ako ko zna gdje ima na stanju nek napise :)
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#786 Re: Sam svoj majstor

Post by mali Ninja »

shandrprcSA wrote: 28/04/2020 06:23 Image

fis i olx nema, ako ko zna gdje ima na stanju nek napise :)
Masine i alati, ako oni nemaju, oni kontaktiraju glavnog zastupnika einhella, ako oni ne mogu nabaviti, trazi drugu masinu/marku
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#787 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

mali Ninja wrote: 04/05/2020 23:45
shandrprcSA wrote: 28/04/2020 06:23 Image

fis i olx nema, ako ko zna gdje ima na stanju nek napise :)
Masine i alati, ako oni nemaju, oni kontaktiraju glavnog zastupnika einhella, ako oni ne mogu nabaviti, trazi drugu masinu/marku
Vec sam kontaktirao masineialete i glavnog zastupnika...
Poštovani
Nažalost, trenutno nemamo na stanju traženi model.
Nemamo ni pouzdanu informaciju od dobavljača o roku isporuke.
Poštovani,
Traženi artikl nemamo trenutno na stanju i prodan je u većini trgovina koje imaju naše alate. Probajte možda u FIS ili Centrum poslovnicama da nije ostao neki komad na stanju.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#788 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Moraćemo sačekati da ponovo krene uvoz.

Ako ne možeš čekati, kao što ti neko već reče, gledaj druge modele. Jeste da će neki Bosch ili Makita vjerovatno koštati više eura nego taj maraka, ali ako ti je hitno...

Na primjer: https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... tw190kum1/ ili https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... td152kum1/

Ovaj od 195 Nm je samo 20 Nm slabiji od tog Einhellovog, i jeste skuplji, ali sa druge strane dođe baterija od 3.0 Ah koja sama košta 100 KM i punjač a uz to Makita i Einhell nisu ista klasa. Taj Einhellov sam bez baterije i punjača košta 229, plus oko 100 KM za bateriju je 329, punjač neka je 30 KM, to je već 359. 30 KM razlika u cijeni Makita i Einhell za 20 Nm manje. Ne izgleda loše.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#789 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

Hakiz wrote: 05/05/2020 12:59 Moraćemo sačekati da ponovo krene uvoz.

Ako ne možeš čekati, kao što ti neko već reče, gledaj druge modele. Jeste da će neki Bosch ili Makita vjerovatno koštati više eura nego taj maraka, ali ako ti je hitno...

Na primjer: https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... tw190kum1/ ili https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... td152kum1/

Ovaj od 195 Nm je samo 20 Nm slabiji od tog Einhellovog, i jeste skuplji, ali sa druge strane dođe baterija od 3.0 Ah koja sama košta 100 KM i punjač a uz to Makita i Einhell nisu ista klasa. Taj Einhellov sam bez baterije i punjača košta 229, plus oko 100 KM za bateriju je 329, punjač neka je 30 KM, to je već 359. 30 KM razlika u cijeni Makita i Einhell za 20 Nm manje. Ne izgleda loše.
hvala ali vec imam 3 baterije od 4.0 mAh i punjac tako da bi taj einhellov odgovarao

viewtopic.php?p=16461465#p16461435
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#790 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

shandrprcSA wrote: 05/05/2020 13:27
Hakiz wrote: 05/05/2020 12:59 Moraćemo sačekati da ponovo krene uvoz.

Ako ne možeš čekati, kao što ti neko već reče, gledaj druge modele. Jeste da će neki Bosch ili Makita vjerovatno koštati više eura nego taj maraka, ali ako ti je hitno...

Na primjer: https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... tw190kum1/ ili https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... td152kum1/

Ovaj od 195 Nm je samo 20 Nm slabiji od tog Einhellovog, i jeste skuplji, ali sa druge strane dođe baterija od 3.0 Ah koja sama košta 100 KM i punjač a uz to Makita i Einhell nisu ista klasa. Taj Einhellov sam bez baterije i punjača košta 229, plus oko 100 KM za bateriju je 329, punjač neka je 30 KM, to je već 359. 30 KM razlika u cijeni Makita i Einhell za 20 Nm manje. Ne izgleda loše.
hvala ali vec imam 3 baterije od 4.0 mAh i punjac tako da bi taj einhellov odgovarao

viewtopic.php?p=16461465#p16461435
U tom slučaju, mora li biti taj od 215 Nm? Ovaj https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... i-bl-solo/ jeste 35 Nm slabiji, ali ako nećeš mijenjati kamionske točkove, gusjenice bagera ili tenkova, pričvršćivati industrijske mašine za betonske podove ili zidove i slične stvari trebao bi biti dovoljan.

Ima i ovaj, jeste 140 Nm i nje brushless, ali je i jeftiniji: https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... 18li-solo/

Ako mora baš taj od 215 Nm, onda ostaje da se čeka kada će početi uvoz.

Ja sam sličan, zaletim se pa kupim najjače, najveće, naj... koliko novca imam, a onda mi se dogodi da koristim 50-70 % mogućnosti i da sam tih 30-50 % nepotrebno platio. Pa sam kupio SDS+ čekić od 1.500 W i 6 J kontajući da će uraditi sve šta mi treba. I on je odličan za demoliranje, rušenje zidova itd, ali nije baš da ću to raditi. Treba probušiti nekoliko rupa u betonu, možda rupu od 68 mm za utičnicu ili 80 mm za razvodnu kutiju i eventualno oštemati pločice i slično. Mogao sam proći bolje sa 1.000 W i 2 J SDS+ čekićem koji ne samo da je jeftiniji, nego umjesto 6 kg težak je 2 kg i puno je udobnije sa njim raditi jer je lakši. Na svu sreću nije bio skup, nije bio DeWaltov ili Boschov od 1.000 KM, nego neki LUX-ov od 250 KM, ali opet.

Pa ako treba impact odvijač za promijeniti točkove na automobilu ili zavrnuti neki dugačak šaraf u neki tvrd materijal, ovaj od 180 Nm je dovoljan možda čak i ovaj od 140 Nm. A te možda imaju na stanju negdje ovdje da ne čekaš kada će uvoz. Može to početi brzo, ali može se i rastegnuti ko zna dokad.

Ja imam problem da mi trebaju čavlići za klamericu. Gori mi je nedostatak potrošnog materijala nego to što nema kupiti mašina. Jer, ako ne možeš kupiti list za pilu ili šaraf i takve stvari, tada i mašine koje imamo stoje neuptorebljive i posao ne može biti završen.

Čekati uvoz, nema druge.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#791 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

Hakiz wrote: 05/05/2020 16:42
U tom slučaju, mora li biti taj od 215 Nm? Ovaj https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... i-bl-solo/ jeste 35 Nm slabiji, ali ako nećeš mijenjati kamionske točkove, gusjenice bagera ili tenkova, pričvršćivati industrijske mašine za betonske podove ili zidove i slične stvari trebao bi biti dovoljan.

Ima i ovaj, jeste 140 Nm i nje brushless, ali je i jeftiniji: https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... 18li-solo/

Ako mora baš taj od 215 Nm, onda ostaje da se čeka kada će početi uvoz.

Ja sam sličan, zaletim se pa kupim najjače, najveće, naj... koliko novca imam, a onda mi se dogodi da koristim 50-70 % mogućnosti i da sam tih 30-50 % nepotrebno platio. Pa sam kupio SDS+ čekić od 1.500 W i 6 J kontajući da će uraditi sve šta mi treba. I on je odličan za demoliranje, rušenje zidova itd, ali nije baš da ću to raditi. Treba probušiti nekoliko rupa u betonu, možda rupu od 68 mm za utičnicu ili 80 mm za razvodnu kutiju i eventualno oštemati pločice i slično. Mogao sam proći bolje sa 1.000 W i 2 J SDS+ čekićem koji ne samo da je jeftiniji, nego umjesto 6 kg težak je 2 kg i puno je udobnije sa njim raditi jer je lakši. Na svu sreću nije bio skup, nije bio DeWaltov ili Boschov od 1.000 KM, nego neki LUX-ov od 250 KM, ali opet.

Pa ako treba impact odvijač za promijeniti točkove na automobilu ili zavrnuti neki dugačak šaraf u neki tvrd materijal, ovaj od 180 Nm je dovoljan možda čak i ovaj od 140 Nm. A te možda imaju na stanju negdje ovdje da ne čekaš kada će uvoz. Može to početi brzo, ali može se i rastegnuti ko zna dokad.

Ja imam problem da mi trebaju čavlići za klamericu. Gori mi je nedostatak potrošnog materijala nego to što nema kupiti mašina. Jer, ako ne možeš kupiti list za pilu ili šaraf i takve stvari, tada i mašine koje imamo stoje neuptorebljive i posao ne može biti završen.

Čekati uvoz, nema druge.
gledao sam taj prvi :D i ne uzeh ga danas, bio samo u izlogu jedan al' jeftiniji 40KM :D
Image
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#792 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Ja se nadam ovome: https://www.metabo.com/com/en/tools/saw ... e-saw.html

A trebao bi mi i ovakav uglomjer za provjeravanje i namještanje ugla gornje pile , samo ne znam kako do njega doći, pogotovo sada:

Image

Ne bih ove kineske kineske, nego jedan od sljedećih: Wixey WR 300 ili WR 365, Igaging AngleCube ili Calculated industries AccuMaster 2in1 model 7434. Ovaj posljednji je najpoularniji ali mu bočne nisu skroz ravne i paralelne, odstupaju 0,2 stepena, pa bih njega posljednjeg.

Inače mislim da ne treba žaliti novac kada su kupuje oprema za mjerenje i iscrtavanje, to treba kupiti precizno i kvalitetno, iako recimo bravarska vinkla ako su precizna mogu koštati i nekoliko stotina KM. Linijari, uglomjeri, vinkla, laserski i digitalni mjerači itd bi trebali biti što precizniji, i za njih ne bi trebalo žaliti novac. Znači linijari, vinkla, libele itd od firmi kao što su Stabila, Scala i slični, eventualno Bahco, možda Kapro. Gledati da su po standardu DIN875. Jesu skupi, recimo Scala bravarsko vinklo 90 stepeni 200x150 mm košta oko 150 KM, ali zato nema pitanja da li je taj ugao zaista 90 stepeni ili da li je linija ravna.

Kao i opremu za rezanje i to treba kupiti precizno. Znači pile, blanjalice, glodalice i na kraju bušilice. Ako se nešto neprecizno izmjeri, iscrta ili neprecizno odreže i probuši, onda kasnije, pri spajanju dijelova, nastaju problemi.

A ostalo manje-više, tu se da improvizovati. Ako odvijač ne zavrne do kraja, gedor u ruke i pritegnuti. Tu se može ići i sa jeftinijim alatom.

I to je tako u teoriji. U praksi BiH hobiste, HMueller bravarsko vinklo od 29 KM iz FIS-a ili slično LUX iz OBI-ja će poslužiti, kakva Scala od 150 KM, to neka bogati Nijemci kupuju. Ma šta 29 KM, ovakav kombinovani vinkl iz Pennyja od 4,5 KM radi kao Singerica :lol:

Image

Šalu na stranu, stvarno mislim da opremu za mjerenje i iscrtavanje, kao i za rezanje i bušenje treba kupovati najkvalitetniju moguću.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#793 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

Snage nikad na odmet :D al' ono sto me nervira kod ove kupovine, da kad odes na olx svi ih normalno oglasavaju ko da ih imaju tucet na stanju al istina je sasvim drugacija, jos neki redovno azuriraju oglas :D

Image
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#794 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Internet kupovina je kod nas još daleko od dobro uređene. Osim ažuriranja informacija u prodavnicama, za šta je potrebno zaposliti ljude koji će to raditi, potrebno je još i standardizovati i načine isporuke, a pogotovo povrata.

Znam da im je teško, zamisli prodavnicu kao što je OBI ili Penny da imaju svakog trenutka tačnu informaciju ne samo koliko mašina imaju na stanju nego svaki šaraf ili ekser, ali to bi danas trealo biti normalno. A naši poslodavci koji se trude da imaju što manje zaposlenih i što manje troškove teško da će uložiti novac da kupe softver koji će iz kase vaditi i na internetu javno objavljivati podatke koliko im je šarafa ostalo na stanju. Ili ljude koji će sve te šarafe fotografisati i stavljati na web stranicu da kupci vide proizvod. Pa onda ugovori sa raznim kuririma za dostavu u roku 1-3 dana. Pa onda zakoni o povratu robe bez pitanja u roku 15-30 dana.

Jedan od većih problema je nedosljednost. Dođeš u prodavnicu, vidiš neki proizvod. Ne treba ti ali zapamtiš da si ga vidio u toj prodavnici. Jednog dana ti zatreba, odeš u tu prodavnicu i tamo ti kažu da taj proizvod odavno nemaju i da ne znaju kada će ga opet imati. Ili da li će ga uopšte ikada više imati.

Ja juče u Pennyju dva puta zvonim da mi dođe radnik i izvadi nešto iz zaključanog ormarića u kojem drže sitne stvari. I niko se ne odaziva. Hodam između rafova, nigdje ne vidim radnika da izvadi proizvod. A da očekujem da imaju razrađenu internet prodaju, pogotovo malih količina ili jeftinih stvari. Treba mi pakovanje od 10 šarafa i da očekujem da mi to spakuju i pošalju kao da kupujem mašnu od 100.000?

Gledam video klip na youtubeu i daje lik koji je u SAD savjete kako kupovati drvo. I kaže da je čak bolje kupovati preko interneta nego lično na stovarištu. Razlog koji on spominje je taj da prodavnice, da se ne bi bavile povratom od strane nezadovoljnih kupaca, će se truditi da pošalju najbolje komade. Pa ako kupuješ recimo dasku 2 m x 10 cm x 1 cm prodavnica će se potruditi da ti pronađe najravniju koju imaju i sa najmanje čvorova, samo da je ti ne bi vraćao ako ti dođe izvitoperena, kriva ili sa puno čvorova koji samo što nisu ispali iz daske.

A onda pokušam zamisliti takav odnos prema kupcima ovdje i ne znam da li bih se smijao ili plakao. A da o ponudi, njenoj i količini i raznovrsnosti i ne govorim, to je nebo i zemlja.

Ima nekih koji pokušavaju, ali još je to na niskom nivou.

Trebaće još puno vode Miljackom proteći da bi internet kupovina ovdje bila takva da se može sa povjerenjem obavljati.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#795 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

shandrprcSA wrote: 05/05/2020 17:19
gledao sam taj prvi :D i ne uzeh ga danas, bio samo u izlogu jedan al' jeftiniji 40KM :D
Image
Ipak sam uzeo ovaj sa slike :) 2+1 god garancije
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#796 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

U zdravlju da mu ležajeve uništiš i bolji kupiš :)

Mislim da nisi pogriješio. Neće ti 180 Nm biti malo. A ko zna kada će opet onaj koji si htio biti u ponudi, možda mogu proći mjeseci i mjeseci. Ovako ćeš odmah početi raditi to šta želiš, a mislim da je to zadovoljstvo vrijedno kompromisa. Uostalom, nije baš da su to mašine od nekoliko stotina ili hijada KM, pa ako ti baš zatreba onaj od 215 Nm, nećeš bankrotirati ako ga kupiš kada bude u ponudi.

Sa srećom.

Ja čekam neku lovu pa da kupim ovu pilu: https://www.metabo.com/com/en/tools/saw ... e-saw.html

Pokušavam nešto napraviti i ne ide sa ovim šta imam. Trebam precizno izrezati ivice nekih manjih komada drveta, oko 8 cm, koje će se spajati, a to ni sa cirkularom, ni sa ubodnom pilom ne ide lako, štaviše. Rukom mi je najlakše rezati tako male komade, ali preciznost mi je nula. Ako i izrežem ravno po širini, po visini (debljini) mi rez ode u ugao. Preklopna pila je stvorena za takve poslove. A ova reže do 30 cm širine i 6,5 cm debljine, šta mi je i više nego dovoljno.

P.S.

Naravno, znaš da sa tim odvijačem ne trebaš koristiti nastavke i bitove kao za onaj klasični odvijač, chrom vanadium koji su po cijeloj dužini iste debljine, trebaju ti namjenski bitovi za imapct odvijač, ovakvi:

Image

a za šestougaone glave šarafa, trebaju ovakvi:

Image

Chrom-vanadium (srebrni) bitovi su za male snage, impact odvijač od 180 Nm će ih uništiti.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#797 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

Image

Image

kupio sam ove :)
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#798 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Ima na youtubeu kanal koji se zove Ključ 13. Ljudi su majstori, i čini mi se da su iz prodavnice Centar alata ili slične. Uglavnom lik u jednim klipu kaže da je bolje opremu, kao što su bitovi ili listove pile itd, kupovati od firme kojoj je to osnovna porizvodnja nego od firme koja proizvodi mašine. Na primjer, bolje kupovati bitove od Gedore nego od Makite ili Boscha. Gedore to sam pravi, dok Makita, Bosch i sični nemaju svoju proizvodnju nego samo lijepe svoje ime na proizvode koje su drugi pravili. I baš je spomenuo Makitu. Kaže da su nekonzistentni, u smislu da jedna serija bitova bude vrhunska dok druga serija bude pravo smeće. Kako koga nađu da im isporuči bitove. Svima se dešava, ali Makita je kako on kaže poznata po tome. Kaže da je KWB sličan na primjer LUX-u. Da to nije prava firma nego je to robna marka trgovine (LUX i CMI na primjer su robne marke OBI-ja) i da kineske prizvode prodaje pod svojim imenom. Dakle, ne da je to ozbiljna firma koja ima svoju proizvodnju u Kini, nego nađe nekog kineskog proizvođača kupe njegove proizvode i samo stave svoje ime.

E sad, ako laže Ključ 13, lažem i ja.

Problem je, naravno, cijena. Gedore je jedan od najboljih proizvođača na svijetu u svojoj branši, pa su mu i cijene u sklad usa renomeom. Zato sam ja, napisavši sve ovo, kupio sebi ovo od LUX-a:

Image

I ovo od HM Muellnera:

Image

Nisu impact jer nemam impact odvijač i za moje amaterske potrebe su za sada zadovoljavajući.
Last edited by Hakiz on 09/05/2020 01:13, edited 1 time in total.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#799 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

Hakiz wrote: 09/05/2020 01:03 Ima na youtubeu kanal koji se zove Ključ 13. Ljudi su majstori, i čini mi se da su iz prodavnice Centar alata ili slične. Uglavnom lik u jednim klipu kaže da je bolje opremu, kao što su bitovi ili listove pile itd, kupovati od firme kojoj je to osnovna porizvodnja nego od firme koja proizvodi mašine. Na primjer, bolje kupovati bitove od Gedore nego od Makite ili Boscha. Gedore to sam pravi, dok Makita, Bosch i sični nemaju svoju proizvodnju nego samo lijepe svoje ime na proizvode koje su drugi pravili. I baš je spomenuo Makitu. Kaže da su nekonzistentni, u smislu da jedna serija bitova bude vrhunska dok druga serija bude pravo smeće. Kako koga nađu da im isporuči bitove. Svima se dešava, ali Makita je kako on kaže poznata po tome. Kaže da je KWB sličan na primjer LUX-u. Da to nije prava firma nego je to robna marka trgovine (LUX i CMI na primjer su robne marke OBI-ja) i da kineske prizvode prodaje pod svojim imenom. Dakle, ne da je to ozbiljna firma koja ima svoju proizvodnju u Kini, nego nađe nekog kineskog proizvođača kupe njegove proizvode i samo stave svoje ime.

E sad, ako laže Ključ 13, lažem i ja.
Ovo je ziva istina.
Imao sam Makitinu aku i onaj set bitova sto dodju uz nju(kofer). Svaki se unistio na par sarafa. Nisam mogao vjerovati da im se ovo desilo da su se bitovi no neim sa pijace pokazali bolje od ovih sto su dosli uz Makitu.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#800 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Eh, da, ono što sam napisao da se ne kupuju šestougaoni nastavci za impact odvijač od chrom-vanadiuma, nego oni neki crni koji su kao od jačeg materijala kažu na youtube kanalu Toolstop koji je valjda firme koja je zastupnik Boscha za UK.

Otprilike minut 2:25 ovog video klipa:

Post Reply