Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#701 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

dzeko1 wrote:Uzeo danas nosac za TV, uzmem busilicu da montiram, kad ono u pola zida pogodim instalaciju, znaci nije bilo ni uticnica pod pravim uglom, ono kako treba, vec je valjda struja provedena u koso, pogodim je busilicom, i iskoci osigurac, sva sreca. Vratim osigurac i ne radi uticnica koja je najbliza rupi koju sam poceo busiti, izgleda da sam presjekao kabl. Da li je opasno da to tako ostavim, jer sam trenutno u obavezama za raskopavanje citavog zida?
:-)

Hoce to. Meni se desilo 2 puta u razlicitim objektima gdje nikada ne bi ocekivao kabal. To je nevjerovatno koje su to mogucnosti da se kabal pogodi.

Nema potrebe da mijenjas citav kabal ali ga mozes nastaviti ili unistiti. Nikako ga ne ostavljaj tako ostecenog jer ce ti uvijek praviti probleme.
User avatar
dzeko1
Posts: 803
Joined: 18/09/2012 13:55

#702 Re: Sam svoj majstor

Post by dzeko1 »

Mislio sam da ga zasad zagipsam u zidu, pa nek stoji do daljnjeg, da li bi to bilo sigurno, tu uticnicu svakako slabo koristim.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#703 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

dzeko1 wrote:Mislio sam da ga zasad zagipsam u zidu, pa nek stoji do daljnjeg, da li bi to bilo sigurno, tu uticnicu svakako slabo koristim.
Tu gdje si ga naceo moras ga izolovati i onda zagipsati a ne bi bilo lose i u kutiji da ga odvojis. Onda si miran.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#704 Re: Sam svoj majstor

Post by arman1 »

dzeko1 wrote:Mislio sam da ga zasad zagipsam u zidu, pa nek stoji do daljnjeg, da li bi to bilo sigurno, tu uticnicu svakako slabo koristim.
I osiguraj stan kod Sarajevo osiguranja. Taman još jedna isplata štete da ih ojadi. Dok ne popraviš iskljui na osiguracu.
User avatar
dzeko1
Posts: 803
Joined: 18/09/2012 13:55

#705 Re: Sam svoj majstor

Post by dzeko1 »

Nemoj da mi slutiš. Danas 'rovio' po zidu, samo malo oštetio kabl, nije trebalo ni popravljati, samo malo trake stavio, nisam jako zakačio sa bušilicom, samo načeo izolaciju na kablu, nisam ga prekinuo.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#706 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

dzeko1 wrote:Nemoj da mi slutiš. Danas 'rovio' po zidu, samo malo oštetio kabl, nije trebalo ni popravljati, samo malo trake stavio, nisam jako zakačio sa bušilicom, samo načeo izolaciju na kablu, nisam ga prekinuo.
Zovi električara, ako nemaš vodilice za kablove u zidu da provuče novi kabl neka štema zid od utičnice do razvodne kutije i neka zamijeni kabl. Ako nećeš, kriv si za sve šta se desi.

Kupi ispitivač prisustva kablova/cijevi u zidu pa prije bušenja prvo provjeri šta je u zidu.

Ako ti je žao dati 30 KM za nešto ovako
Image

ili 10 KM za nešto ovako:
Image

nemoj se ni hvatati bušenja u zid.
User avatar
dzeko1
Posts: 803
Joined: 18/09/2012 13:55

#707 Re: Sam svoj majstor

Post by dzeko1 »

Otkačio sam ga na razvodnoj kutiji. A to za kablove, na 'divlje' je rađeno, ko bi ga tu očekivao, ali šta je tu je.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#708 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Dobro da si to uradio.

Nego, prolem ti je u tome što sada nisi siguran gdje su sve kablovi pogrešno pruženi.

Ozbiljno razmisli o investiciji da zovneš stručnjake koji će pregledati kako su ti kablovi razvučeni i ako je potrebno da se ponovo razvuku kako treba.

A još gore, ako je kabl poglešno pružen, ko zna šta je još neispravno urađeno, možda su ti bojler ili šporet na 1 mm kablu umjesto na 2,5 mm pa kabl može svaki sekund planuti.

Neka ti neko stručan dobro pregleda instalacije.

Znam da i košta, i treba vremena, i zahmetli je, ali bolje to nego da jednog dana nastane spektakl.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#709 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Mislio sam uzeti jedan od tih low budget detektora kablova ali me recenzije odvratise. Kazu da ne funkcionisu kako treba. A opet ne ulaze mi se u nesto skuplje za kucne potrebe.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#710 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

nista narocito. ja imam dva, pogodi zasto
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#711 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Neka stručnjak to provjeri.

Ja imam oba ova detektora sa slike.

Rae svoj posao, ali nisu idealni. Nekada daju "false true", pokažu da ima nešto ispod zida, a nema ništa. Sa malo prakse se može relativno precizno provjeriti.

Ali važnije je da se ne dešava da nešto ima, a oni ne pokažu :)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#712 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Namjeravam zamjenti lavabo, sifon i ostalo ali imam respekt prema ugaonom ventilu, nije diran 20 godina.
Valjda necu navoj ostetiti.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#713 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

pirmin wrote:Namjeravam zamjenti lavabo, sifon i ostalo ali imam respekt prema ugaonom ventilu, nije diran 20 godina.
Valjda necu navoj ostetiti.
Trazim ja u prodavnici dobre ugaone ventile 12 kom. i tip mi upakova ja platim a majstor ugradi. Vec sledece godine pojavljuju se kapi na ventilu, sta cu kud cu valja ih mijenjati. Kupim neke slovenske cini mi se ali vidim po tezini da su bolji. Krenem mijenjati kad jedan ispod umivaonika puce i ostade u zidu. Koja je to muka izvaditi da ne pricam. Uglavnom sam morao zamijeniti sve.

Sta ti mogu reci, ako ce puci on ce puci bez obzira na tvoje zelje. Probaj ga malo naprskati nekim sredstvom samo da krene i opet oprezno bez naglih okretaja.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#714 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Gledao sam sad lika na YT koji ga gas-brenerom zagrije, ohladi pa ga onda odvija.
U komentarima neki predlaze da je bolje sa fenom zagrijati.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#715 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

pirmin wrote:Gledao sam sad lika na YT koji ga gas-brenerom zagrije, ohladi pa ga onda odvija.
U komentarima neki predlaze da je bolje sa fenom zagrijati.
kakve su ti vodovodne cijevi?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#716 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Maraschino wrote: kakve su ti vodovodne cijevi?
Nisam siguran, nije moj stan.
Cini mi se pocincane.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#717 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

pirmin wrote:
Maraschino wrote: kakve su ti vodovodne cijevi?
Nisam siguran, nije moj stan.
Cini mi se pocincane.
ako su pocincane moze se malo zagrijavati ali ako su zelene ni slucajno.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#718 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Nisu zelene sigurno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#719 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

pirmin wrote:Nisu zelene sigurno.
nisu ni olovne sigurno :D ako je ventil star 20.god.

onda ti je puno lakse da skines taj ventil ali opet, oprez. :wink:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#720 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Maraschino wrote: onda ti je puno lakse da skines taj ventil ali opet, oprez. :wink:
Samo da ti javim da je odradjeno. :wink:
Nisam htio rizikovati, javio upravnicima zgrade sta je problem, oni poslali majstore i sve za 5 minuta odradjeno. Troskove oni preuzimaju.

Na poslu mi se x-puta znalo desiti da ostetim navoj pa otud imam taj respekt.
Rekoh, bolje je da ovo odradi majstor pa ako krene kako ne treba do njega je da popravlja.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#721 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

pirmin wrote:
Maraschino wrote: onda ti je puno lakse da skines taj ventil ali opet, oprez. :wink:
Samo da ti javim da je odradjeno. :wink:
Nisam htio rizikovati, javio upravnicima zgrade sta je problem, oni poslali majstore i sve za 5 minuta odradjeno. Troskove oni preuzimaju.

Na poslu mi se x-puta znalo desiti da ostetim navoj pa otud imam taj respekt.
Rekoh, bolje je da ovo odradi majstor pa ako krene kako ne treba do njega je da popravlja.
:thumbup:

super
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#722 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Sljedeci projekat: vinil pod.
Mislio sam prvo laminat ali citam na nekoliko strana da nije najoptimalniji.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#723 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Vinil, mislš one tanke vinil-pločice na koje kada padne išta teže od kašike odmah se slome? Meni je to bilo u stanu i jedini razlog da ih opet koristim bi bio da sam toliko loš finanasijski da nemam novca za prave pločice. A onda bi mogla bilo kakva podloga, recimo laminat i preko toga lijepiti inoleum. E to je tek sirotinjsko rješenje.

Banja i kuhinja pločice, ostalo laminat. Vinil pločice jedino kao nemaš novca za "prave". Laminat recimo 14 mm i dobru podlogu ispod laminata prije nego parket. Em je jeftiniji, em lakše postavljanje, em nema potrebe za brušenjem i lakiranjem, kada dođe vrijeme za brušenje i lakiranje parketa za taj novac mogu staviti novi laminat.

To je mojih 2 cents.
Last edited by Hakiz on 09/12/2018 22:11, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#724 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

pirmin wrote:Sljedeci projekat: vinil pod.
Mislio sam prvo laminat ali citam na nekoliko strana da nije najoptimalniji.
Opet oprez. Postavljanje vinil podova je jako zahtjevan posao koliko god izgledalo jednostavno.
Trazi cvrstu i ravnu podlogu, skoro pa idealno suhu i sto vise zagladjenu- nivelir masa je dobra.

Sam vinil(bio u rolni ili plocama) je krut materijal. Mora se ili na suncu ili u toploj prostoriji pustiti da omeksa da bi bolje prionuo za podlogu.

...it.d.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#725 Re: Sam svoj majstor

Post by pirmin »

Na ovo sam mislio...

https://youtu.be/UPrEnEkJRSg

Prvo predsoblje uraditi, oko 4 kvadrata.
Ako se pokaze kao dobro cijeli stan, osim kuhinje.

Btw. cijene se krecu, ovdje kod mene u komsiluku (Bec) oko 24€ po kvadratu +/-.
Post Reply