Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#626 Re: Sam svoj majstor

Post by zateznistub »

illbill wrote:
zateznistub wrote:Ako nećeš stavljati nikakav drugi bojler moraš ove dvije cijevi sa bojlera blokirati. Da ti ne bi curila voda sa njih. Ventil ne moraš mijenjati.
Predpostavio sam da ne moram mjenjati ventil...a koji je hek ventil kod mene , ovaj manji vjerovatno?
i kako blokirati , cime ?
Ono kod tebe nije hek ventil nego obični. Ima za kupiti čepovi sa dihtunzuma u svakoj prodavnica gdje se prodaje vodi materijal.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#627 Re: Sam svoj majstor

Post by illbill »

..
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#628 Re: Sam svoj majstor

Post by illbill »

,
Last edited by illbill on 18/06/2018 13:36, edited 1 time in total.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#629 Re: Sam svoj majstor

Post by zateznistub »

illbill wrote:

aha , a znaci zvrcem obicni ventil..vidim imaju dva neka ventila pa mi nejasno koji da zavrnem..nemam bas iskustva sa ovim pa zato pitam
Gornji zavrni.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#630 Re: Sam svoj majstor

Post by Streptokok »

zna li neko gdje ima kupiti ovakvih pločica, unaprijed zahvaljujem:

Image
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#631 Re: Sam svoj majstor

Post by Control panel »

Majstori zna li neko sta je najbolje za drvene prozore da se prefarbaju. Radi se o vanjskoj strani.Relativno izlozena suncu. Do sada sam koristio one lak sadoline ali svake dvije moram stalno smirglati pa nanositi ponovo jer ispuca. Ima li neki trajniji i bolji fol. Mora biti bezbojno da mi ostanebojs drveta. Je li lak za camce ista bolji?
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#632 Re: Sam svoj majstor

Post by dzeko1 »

Pozdrav. Mislio sam da nabavim neku jeftiniju bušilicu, čisto za domaćinsku upotrebu (recimo najčešće drvo), znači rijetko to zatreba, ali bih volio imati jednu. Sad me zanima, ako ima majstora ovdje, da mi kao početniku malo objasni, znam ponešto o tome, ali svaki savjet je dobrodošao. Jedno pitanje, znam koje vrste postoje, ali mi nije jasno da li postoji posebna vrsta bušilica koje mogu poslužiti kao odvijač, ili to može svaka?
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#633 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Svaka koja se može vrtjeti u oba smjera može poslužiti kao odvijač. Stvar je u tome da pravo jake bušilice je teško kontrolisati pa ih nema smisla koristiti kao odvijače. Slabe bušilice neće uraditi posao, nemaju dovoljno okretnog momenta.

Ove na temi, akumulatorske koje smo spominjali, imaju nekoliko prednosti. Ne trebaju struju za rad pa se mogu koristiti i tamo gdje nema utičnica u blizini. Osim kontrole smjera i brzine vrtnje, može im se kontrolisati snaga kojom uvrću šarafe i odvrću ih. Ali, svaka bušilica može biti odvijač.

Skoro svaka ima opciju udara, to jeste osim što vrti glavu, udara glavom naprijed-nazad. To se koristi kada se pravi rupa u betonu i sličnim materijalima. Ne koristi se za drvo i metal.

Ako kupuješ bušilicu sa kablom za struju, neka ti nije manje snage od 600 W. Što više to bolje, ali više od 800, možda 1.000 W za kućnu upotrebu je previše, i to je gornja granica. Jače, uglavnom čekić-bušilice služe za odvaljivanje pločica, rušenje betonskih dijelova, bušenje debelih betonskih zidova itd.

Ako kupuješ akumulatorsku bušilicu kojoj se može regulisati i okretni momenat (snaga uvrtanja i izvrtanja), za kućnu upotrebu ti je dovoljno nešto između 30 i 40 Nm.

Ostale informacije imaš na temi, pročitaj prijašnje postove. Kao i ovdje: uredenje-interijera-t106856s25.html.
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#634 Re: Sam svoj majstor

Post by dzeko1 »

Meni je potrebna za amatersku upotrebu, dakle najosnovnija moguca varijanta, da li bi mi mogli predloziti neki model, ne mora biti ni neki poznati brend, dakle jeftinija jer mi je to prva u zivotu, pa da se na njoj 'naucim', i jer cu to koristiti mozda 2-3 puta godisnje, a ne volim posudjivati alat od nekog, ako se pokvari belaj je i sl. Znaci neka busilica koja moze posluziti i kao odvijac, nebitno mi je da li je AKU ili sa kablom :D
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#635 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

dzeko1 wrote:Meni je potrebna za amatersku upotrebu, dakle najosnovnija moguca varijanta, da li bi mi mogli predloziti neki model, ne mora biti ni neki poznati brend, dakle jeftinija jer mi je to prva u zivotu, pa da se na njoj 'naucim', i jer cu to koristiti mozda 2-3 puta godisnje, a ne volim posudjivati alat od nekog, ako se pokvari belaj je i sl. Znaci neka busilica koja moze posluziti i kao odvijac, nebitno mi je da li je AKU ili sa kablom :D
Ne bih ti preporučio jeftine bušilice, ispod nekih 100 KM, jer su loše. To jedino ako je baš frka sa novcem. Stvar je u tome da dobra bušilica sa lošim borerima neće uraditi posao. Treba lkupovati kvalitetne borere, naročito ako se buši beton.

JA bih išao na bušilice u rangu 100-150 KM. Bosch je firma sa kojom se neće pogriješiti. Ako ima u tom rangu cijena neka Makita ili DeWalt, to je isto dobro. Nešto jeftinije su Black and Decker, pa LUX, pa Einhell, itd.

Ja imam Bosch RE650 (180KM) i neku akumulatorsku Black and decker sa 40 Nm (210 KM).
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#636 Re: Sam svoj majstor

Post by arman1 »

Hakiz wrote:
dzeko1 wrote:Meni je potrebna za amatersku upotrebu, dakle najosnovnija moguca varijanta, da li bi mi mogli predloziti neki model, ne mora biti ni neki poznati brend, dakle jeftinija jer mi je to prva u zivotu, pa da se na njoj 'naucim', i jer cu to koristiti mozda 2-3 puta godisnje, a ne volim posudjivati alat od nekog, ako se pokvari belaj je i sl. Znaci neka busilica koja moze posluziti i kao odvijac, nebitno mi je da li je AKU ili sa kablom :D
Ne bih ti preporučio jeftine bušilice, ispod nekih 100 KM, jer su loše. To jedino ako je baš frka sa novcem. Stvar je u tome da dobra bušilica sa lošim borerima neće uraditi posao. Treba lkupovati kvalitetne borere, naročito ako se buši beton.

JA bih išao na bušilice u rangu 100-150 KM. Bosch je firma sa kojom se neće pogriješiti. Ako ima u tom rangu cijena neka Makita ili DeWalt, to je isto dobro. Nešto jeftinije su Black and Decker, pa LUX, pa Einhell, itd.

Ja imam Bosch RE650 (180KM) i neku akumulatorsku Black and decker sa 40 Nm (210 KM).
Za ono što mu treba Bosh, Makita i sl je preskupo. Nek nabavi Einhell (crveni), Lux, Bavaria ili CMI, a razliku para nek uloži u kvalitetne borere i nastavke za odvijanje.
Snaga između 800 i 1000.
Sumnjam da će mu ikad trebat šta jače. S obzirom na to šta kupuje i za koju namjenu ne treba se zavaljivati.
Nakon 12 godina Einhell-ov cirkular i dalje odbija da crkne. Samo sam mu zamijenio četkice na motoru prije par mjeseci(dođu u pakovanju).
CMI udarna bušilica 8 godina.
Einhell ubodan pila 7 godina.
Einhell Aku bušilica/odvijač 6godina.
Ovo je alat s kojim sam se baš naradio i ne pokazuje znake da će krepati.
Mimo toga ima i drugog alata bruku koji je isto star i još je 100% funkcionalan ali ga ne spominjem jer ga baš rijetko koristi.
Naravno, ponešto i rikne ali uglavnom poprilično van garantnog roka.
Treba izbjegavati marke ala "Green", "BestTolls" i slično smeće koja možeš kupiti kod kineza, na pijaci ili po manjim radnjama.
Odeš u OBI, Penny i uglavnom probereš prama tome koliko si spreman platiti i kako ti šta leži u ruci.
Da se razumijemo Black&Decker i Bosh su kvalitetom iznad(i cijenom) i mogu ti poslužiti pouzdano ako odlučiš da se malo intenzivnije igraš tim alatkama, a Makita je već profesionalna điđa.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#637 Re: Sam svoj majstor

Post by holowey »

imam einhell busilicu, placena 39 maraka prije 15 godina... sa njom busio beton, metal, drvo, koristio je kao mijesalicu za malter/ljepilo za plocice, sa nastavcima koristio kao odvijac (ima potenciometar za odredjivanje brzine vrtnje)... jos uvijek je u zivotu i sluzi dobro... ali dok sa njom mogu izbusiti beton sa 10mm borerom, preznojim se dok tri rupe izbusim... makita isti posao uradi kao kroz puter... ali makita placena 900 maraka... koliko para toliko muzike... znaci za neku kucnu upotrebu i jeftini einhell ce sluziti svrsi, ali obavezno kvalitetne borere kupiti, oni plavi "basic" u obiju su sranje, ali ona crvena "profi" varijanta je ok
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#638 Re: Sam svoj majstor

Post by dzeko1 »

Imam vec od ranije kvalitetne borere za beton, to mi je ostalo od oca koji je imao neku zescu spravu, ali je pokvarena, a i mislio sam nesto tako uzeti, vidio sam u Bingu Bavaria neka od 45km, pogledati cu i u Peniju, oni bi trebali da su jaki sa tim.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#639 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

dzeko1 wrote:Imam vec od ranije kvalitetne borere za beton, to mi je ostalo od oca koji je imao neku zescu spravu, ali je pokvarena, a i mislio sam nesto tako uzeti, vidio sam u Bingu Bavaria neka od 45km, pogledati cu i u Peniju, oni bi trebali da su jaki sa tim.
Kao što je arman1 već rekao, zaboravi Bavarie i slične. Biraj neki provjeren alat. Einhell je najjeftiniji od takvih, Black and Decker je stepenicu iznad, onda se penješ prema zelenom Boschu. Plavi Bosch, Makita, DeWalt itd su, kao što arman1 reče, već profesionalni alati.

Imaš ti u OBI-ju CMI koji je bezobrazno jeftin. Ja sam jednom kupio CMI alatku i ne bih više. Radi to, nije da ne radi. Ali kada uporedno probaš takav alati i jedan od nabrojanih čak i jeftiniji kao što je B&D, pa čak i LUX, vidiš u čemu je razlika. Ako odeš u OBI zaboravi CMI. Ja imam nešto LUX ručnog alata, imam čak i njihovu 1.500 W čekić bušilicu kao i ekscentričnu brusilicu, ali njihove "obične" bušilice, kao i akumulatorske, mi ne izgledaju kao dobar izbor.

U Pennyju će te sigurno cijenom privući hrvatska kompanija Praktik. Razmisli da li ti je razlika u cijeni dovoljni opravdanje da rizikuješ. Razlog je slijedeći:

Kupiš ti bušilicu od 50 KM koja piše da ima 700W. I kreneš da bušiš. Vidiš da ti ta bušilica ne može probušiti rupu u materijalu u kojem Bosch od 500 W buši kao kroz puter. I kada na kraju ipak probušiš rupu vidiš da si borerom od 4mm napravio rupu od 6mm. I onda shvatiš da je bolje kupiti nešto skuplje, ali da si siguran da ćeš posao uraditi kako treba. Tako ti je i sa borerima. Postoji razlog zašto imaš izbor između kompleta od 10 borera sa debljinama od 1mm do 10mm koji košta 100 KM, a sa druge strane imaš komplet od 10 borera, sa debljinama od 1mm do 10mm, koji košta 5 KM.

Kupi neku brendiranu bušilicu, recimo B&D ili Einhell, dakle to je rang cijena oko 100 KM (manje ili više 10-20 KM zavisno od snage itd), ako ti je Bosch od 150 km pa naviše skup i kupi komplet relativno kvalitetnih borera, na primjer koji košta između 20 i 30 KM za raspon od 2 do 8 mm i to će ti biti i relativno prihvatljiva cijena, a imaćeš alat kojim ćeš biti prilično siguran da će ti uraditi posao.

Sve skuplje je nepotrebno, sve jeftinije je nesigurno.

Kako znam? Probao, kupovao jeftino pa bacao i kupovao bolje. I na kraju dva puta plaćao, umjesto da odmah dam 180 KM za bušilicu, ja prvo platim bušilicu 50 KM pa je bacim i kupim onu od 180.
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#640 Re: Sam svoj majstor

Post by dzeko1 »

https://www.olx.ba/artikal/30163289/bus ... cd-14-4-2/

Da li ova samo sluzi kao odvijač, razmišljam da uzmem jednu ovakvu i jednu udarnu na struju.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#641 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Nipošto to. Ima NiCD bateriju. Šta god da kupuješ pazi dobro da ima Li-ion (litijumsku) bateriju. Ako ima NiCD bateriju, odmah odustani. Ako kupiš alat sa NiCD baterijom i ne paziš kako tu bateriju puniš i prazniš, može ti se desiti da za manje od godinu moraš kupovati zamjensku bateriju ili novi alat.

Dakle, samo alat sa Li baterijama.

Na primjer, nešto kao ovo gledaj:

Kod nas u OBI-ju imaš slično ovome: https://www.obi.de/akkuschrauber/black- ... /p/6583710

Za oko 200 KM.

Ako ti je to skupo, onda u FIS-u možda da pogledaš ovo:

https://fis.ba/artikal/aku-busilica-einhell3/
https://fis.ba/artikal/aku-busilica-einhell2/

Sve jeftinije od 100 KM je sa NiCD baterijama, a to sam već rekao da izbjegavaš.

Sve tri mogu sluižiti i kao odvijači i kao bušilice i sve tri imaju udarnu funkciju, a to znači da mogu bušiti u beton.

Ali za beton ti ipak treba nešto jače, nešto između 800 i 1.000 W. Ima i akumulatorskih bušilica koje lako buše u beton, ali njihove cijene su ipak visoke.

AKo ćeš kupovati i "regularnu" bušilicu na struju i akumulatorsku, jedna aku od gore tri navedene je OK izbor. B&D i skuplji Einhell imaju obrtni moment 40 Nm, jeftiniji Einhell ima 33 Nm. To znači da će ova slabija šarafe zavrtati slabije. Pa ako moraš zavrnuti na primjer duži šaraf u drvo, nećeš ga moći zavrnuti odmah. Prvo ćeš morati probušiti borerom rupu za šaraf (malo užu od samog šarafa), pa onda šaraf zavrnuti u tu rupu.

Ja lično imam B&D sličnu ovoj koju sam naveo.

Imam i ovu: https://shop.bosch-do-it.com/gb/en/tool ... -re--24182 Ima samo 650 W, ali meni je dovoljna jer pored te dvije ovo koristim za beton i ostala "teška" bušenja:

https://www.obi.de/bohrhaemmer/lux-bohr ... /p/1329358

Tebi bi to bilo previše. Sa ovim se ne samo buši u beton nego i štemaju zidovi, skidaju keramičke pločice sa zidova i podova itd.

Imaš i razliku u vrsti borera. Ako bušilica ima oznaku SDS ili SDS+ (ova moja za beton koristi SDS+ borere i majzlove) u nju ne idu obični boreri, idu boreri kao ovi:

Image

Pa obrat ipažnju na te stvari.

Sretno sa kupovinom.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#642 Re: Sam svoj majstor

Post by arman1 »

Uglavnom SDS glavu imaju malo jače i masivnije bušilice namijenjene za intenzivniji amaterski i profesionalni rad. Naravno ako imaš Bušilicu sa SDS glavom postoje nastavci pomoću kojih možeš koristiti i obične borere i nastavke za odvijač.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#643 Re: Sam svoj majstor

Post by Nisrin »

Imate li iskustva sa uljanim brzosusivim bojama..iz XY razloga se mora stolarija farbati uljanim, ne moze vodenim nitro pa me zanima koliko dugo to sve smrdi i je li bas nepodnosljivo, da se selim?
I te "brzosusive" je li se osuse stavrno brzo ili ipak treba vremena? :D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#644 Re: Sam svoj majstor

Post by Truba »

baš sam ljetos farbao
1 dan da se ne lijepe
2-3 dana da ne smrde

a zašto nije mogla vodena?

meni je baš ispalo retro :D kao i sve... jer sam na stare štokove mećao samo jedan sloj uljane :D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#645 Re: Sam svoj majstor

Post by Nisrin »

Black swan wrote:baš sam ljetos farbao
1 dan da se ne lijepe
2-3 dana da ne smrde

a zašto nije mogla vodena?

meni je baš ispalo retro :D kao i sve... jer sam na stare štokove mećao samo jedan sloj uljane :D
Znaci, 2-4 dana da se iselim? Ma stara je stolarija u pitanju, sa dosta ostecenja i sta ja znam, zeljezni stokovi unutra...i posto je vec nekad prije 100 godina farbano uljanim bojama, bolje ce prekriti i leci uljana boja, nego vodena, koja bi mogla nagristi sve to i dici boju itd...
Mislim da i ima logike, a i ne radim ja vec majstor...:D

kako retro? shabby? :D

Je li bilo previse ciganluka, prasine itd? :D Mene to najvise brine, ko ce opet sve ribati i dizati...a mali stan svakako.. :run:
Mislim da nece boju skidati do kraja, nego ubiti onaj sjaj i eto tako...kako se danas sve radi brzinski :D
Jos mi cudnije da ce 5ro vrata u relativno losem stanju zavrsiti za nepuna dva dana...meni bi trebalo min 10-15 dana :skoljka:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#646 Re: Sam svoj majstor

Post by Truba »

a on će brusiti?
valjda će vrata nositi
a štokove će na licu mjesta

ja sam bez brušenja :D

retro = loše amaterski
okačim foto sutra

vide se pruge četke :lol:

al je mene došlo 10
marki
:sax:
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#647 Re: Sam svoj majstor

Post by Filter »

ako vec pravi sranje, mozda ti je bolje sve stare slojeve boje skinuti i ofarbati lakom na vodenoj bazi. malo ili puno brusenja, generalka ribanja ti ne gine. zastiti ormare i stvari najbolje sto mozes, da ne moras komplet odjecu prati.

elem, uljana tukne i nakon mjesec dana, ali najgore izlapi za heftu :D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#648 Re: Sam svoj majstor

Post by Nisrin »

Ma eto pojma nemam, bitno je da ne smrdi PREDUGO, jer ipak valja tu zivjeti...:D Zastitit cu sav namjestaj najlonima, ormar obavezno, podici tepihe itd...
Ma zbunjuje me sto kaze da bolje prekriva uljana boja i da ce vodena biti problem, jer ce dici boju ili sta vise znam...ali ako ce uljana da smrdi danimaaaa, onda i nije pametno farbati...

A nece nositi vrata, majstori to danas BRZINSKI zavrse, mada je meni nevjerovatno za nepuna dva dana da uspije, ali eto da vidimoi to...ma bas me briga kakav je finalni proizvod, samo nek je cisto, jer je dosta ostecenja sad /fakin' podstanari/ ali me pomalo brine taj smrad, ipak nije ljeto da drzim otvorene prozore po cijelu noc!
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#649 Re: Sam svoj majstor

Post by saga »

^ Moze se ta stara boja fino sva skinuti, pa onda nece biti problema; ja sam kod sebe tako, poskidala sve (fen za skidanje boje majka) i onda farbala bojom na vodenoj bazi; ljepota.
Sad sto majstori to nece da rade...

I kod mog brata su samo nalijepili novi sloj farbe, nit osmrglali nit ista... bas frljavo izgleda... bolje ja sama svoje uradila :oops:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#650 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

Nisrin wrote:
Znaci, 2-4 dana da se iselim? Ma stara je stolarija u pitanju, sa dosta ostecenja i sta ja znam, zeljezni stokovi unutra...i posto je vec nekad prije 100 godina farbano uljanim bojama, bolje ce prekriti i leci uljana boja, nego vodena, koja bi mogla nagristi sve to i dici boju itd...
Mislim da i ima logike, a i ne radim ja vec majstor...:D

kako retro? shabby? :D

Je li bilo previse ciganluka, prasine itd? :D Mene to najvise brine, ko ce opet sve ribati i dizati...a mali stan svakako.. :run:
Mislim da nece boju skidati do kraja, nego ubiti onaj sjaj i eto tako...kako se danas sve radi brzinski :D
Jos mi cudnije da ce 5ro vrata u relativno losem stanju zavrsiti za nepuna dva dana...meni bi trebalo min 10-15 dana :skoljka:
Opet problemi djevojcice. :-)

Laze te taj majstor. Njemu je da sto prije zavrsi uzme pare a ti se pusi pardon, gusi.

Lakovi na vodenoj bazi brze suse, malo je teze raditi sa njima, lijezu na svaku pripremljenu podlogu, zdraviji su dok su boje na uljnoj bazi zabranjene u nekim zemljama EU. Trenutno sada je da unutrasnji radovi moraju biti na vodenoj bazi a vanjski terpentin a sada vec uvode da se i vanjski moraju raditi na vodenoj bazi.

p.s. sve zavisi sta ce raditi odnosno kako ce pripremati. ako ce malo osmirglati pa odmah farbati moze i za jedan dan ali ako se svaku rupu popunjavati pa smirglati pa temeljna, 1-1,5 vrata na dan(norma)
Post Reply