Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#601 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

kafanski_covjek wrote:
kafanski_covjek wrote:preporuka za aku odvijac do 200-220KM?
niko nista!? :) valja li ovo cemu ili ima nesto bolje? :D

Image
dobra.
lithium baterija 18V 1,5ah...dobra. sa njime mozes i siporeks busiti a o odvrtanju/zavrtanju da ne pricamo
napunjena baterija moze prilicno dugo da traje.

jedna od mojih je od 12V i ja zadovoljan.
Hakiz
Posts: 40409
Joined: 30/07/2015 20:01

#602 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Maraschino wrote:
kafanski_covjek wrote:
kafanski_covjek wrote:preporuka za aku odvijac do 200-220KM?
niko nista!? :) valja li ovo cemu ili ima nesto bolje? :D

Image
dobra.
lithium baterija 18V 1,5ah...dobra. sa njime mozes i siporeks busiti a o odvrtanju/zavrtanju da ne pricamo
napunjena baterija moze prilicno dugo da traje.

jedna od mojih je od 12V i ja zadovoljan.
Ima bolje. Plavi, profi Bosch ili Makita, sa početnim cijenama oko 400KM.

OK za cijenu.

Kupio je prije oko mjesec. Počeo bušiti rupe u zidu. Glava popusti držanje borera, to jeste borer se ne vrti, treba glavu stezati. Možda je i do mene, možda ja ne znam stegnuti glavu kako treba za borere za beton. Sa bušenjem u drvo nemam problema, metal sa njom još nisam probao.

Sa zavrtanjem u drvo ide puno bolje, s tim da mi kod zavrtanja bez prethodno probušene rupe u tvrdo ljepljeno drvo na maksimalnoj snazi ponekada počne da daje znakove slabosti. Doduše, u pitanju su dugački šarafi. Sve u svemu, nile loša, ali nije ni neki zmaj.

S obzirom na to da piše da joj je moment 40 Nm, čovjek bi rekao da će zavrnuti 10 mm šaraf bez oštrog vrha, onaj za matice, u beton.

Moja Bosch PSB 650 RE kojoj je moment 9 Nm lošije zavrće šarafe, ali u beton buši bolje.

Tako da Bosch ostavljam za bušenje u stalku dakle uglavnom bušenje u drvo i metal, Black and Decker ću koristiti isključivo za zavrtanje šarafa i za rijetke radove na mjestima gdje nema struje, a za beton ću kupiti ovo: https://www.obi.de/bohrhaemmer/cmi-bohr ... /p/1000975. 170 KM u OBI Sarajevo. Prije dva mjeseca bila na sniženju 120 KM. Ima sada u OBI-ju verzija od 800 W na sniženju za 80 KM.

Ipak Black and Decker nije prava profi oprema. Ali kao hobby i s obzirom da za cijenu ima 40 Nm moment i na to da je Black and Decker ipak staro poznato ime, može proći.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#603 Re: Sam svoj majstor

Post by walk_M-A-N »

Imam metalnu kadu koja je truhla oko sifona. Kako je ugrađena u zid, teško je zamijeniti. A ova i valjda svaka kada je na mjestu sifona inače udubljena da legne onaj mali sifon. Tu fali metala.
Palo mi je na pamet da izdubim veću rupu i kupim široki sifon. Ne znam ni kako bi se povezao ni da li bi to moglo tako bez predviđenog udubljenja.
Ako neko ima rješenje...hvala.
Hakiz
Posts: 40409
Joined: 30/07/2015 20:01

#604 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

walk_M-A-N wrote:Imam metalnu kadu koja je truhla oko sifona. Kako je ugrađena u zid, teško je zamijeniti. A ova i valjda svaka kada je na mjestu sifona inače udubljena da legne onaj mali sifon. Tu fali metala.
Palo mi je na pamet da izdubim veću rupu i kupim široki sifon. Ne znam ni kako bi se povezao ni da li bi to moglo tako bez predviđenog udubljenja.
Ako neko ima rješenje...hvala.
Ja bih probao da zavarim nedostajući dio metala. Ili da skinem (makazama za lim otkinem) kompletan oštećeni prsten, kod limara da mi napravi novi prsten u širini starog i zavario novi prsten umjesto oštećenog. Dakle, treba ti neko sa aparatom za zavarivanje.

Širenje tupe da staviš širi sifon znači čekićanje da dobiješ udubljenje. Da bi to uradio ispod mjesta koje misliš ravnati moraš staviti neki podupirač, komad tvrdog metala, drveta ili nešto treće šta će ti biti "šablon" za ravnanje. Ako je kada ugrađena u zid, provjeri da li uopšte možeš fizički postaviti taj podupirač. Trebao bi moći jer moraš imati pristup sifonu, ali provjeri. Znači, trebaće ti čekić sa podupiračem da ravnaš, zatim makaze za lim, kliješta i turpija za metal da oblikuješ rupu, emajl za prefarbavanje jer će se emajl skinuti sa mjesta ravnanja kada budeš čekićao. Gumica (dihtung) između izravnatog dijela i prstena (mrežice) sifona.

Problem sa čekićanjem nove rupe je u tome da je lim na tom mjestu savijen prema dolje. A treba ga saviti da bude ravan, dakle treba ga savijati skoro 90 stepeni. Mogućnost da pri čekićanju lim popuca je velika, pogotovo nekome ko nema iskustva u obradi metala. A onda možeš doći u situaciju da moraš stavljati novu kadu.

Ja bih odustao od čekićanja i išao sa varijantom odsijecanja ostataka starog prstena i zavarivanja potpuno novog prstena. Ako ga ne možeš napraviti sam, neka ti ga napravi neki limar. Mislim da je to nabolja varijanta.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#605 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

walk_M-A-N wrote:Imam metalnu kadu koja je truhla oko sifona. Kako je ugrađena u zid, teško je zamijeniti. A ova i valjda svaka kada je na mjestu sifona inače udubljena da legne onaj mali sifon. Tu fali metala.
Palo mi je na pamet da izdubim veću rupu i kupim široki sifon. Ne znam ni kako bi se povezao ni da li bi to moglo tako bez predviđenog udubljenja.
Ako neko ima rješenje...hvala.
Nema kade koja se ne moze izvaditi pa ni ta. Ona je mozda u zidu za onaj nalijegajuci dio koji je 5-7 cm.
Nema tebi druge nego to cupati. Ostetit ces nekoliko plocica ali ces uraditi dobar posao.

Kakvo varenje i lupanje emajla. Ima sve da popuca. To je gusana emajlirana kada. Tu popravki nema izuzev mozda da se privremeno prefarba a svaki udarac je jos gore stanje.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#606 Re: Sam svoj majstor

Post by cassius »

Kako popraviti roletnu na prozoru kada se ona ne okrece , prilikom okretanja one drške kojom se upravlja u kojem smjeru se otvara ili zatvara roletna ? :D
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#607 Re: Sam svoj majstor

Post by Truba »

imal neko iskustva s limenim krovom na što obratiti pozornost



neđe curi pregledao sam zabrtvio rupe silikonom kasnije ću s bitulitom i onim crnim rolnama :D

ne da mi se sve dizati pa mijenjati dio lima...

zamijenio sam i one neke šarafe i vidio da su na nekim mjestima obični ekseri kojima je dodana ona glava gumena...
User avatar
Reglan
Posts: 4840
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#608 Re: Sam svoj majstor

Post by Reglan »

Raja, sta preporucujete za potkrovlje za plafon, da radim rigips ili stiropor, sta je bolje?
Trenutno stoje samo grede, nije ni daska pokovana, ne znam sta da radim :-) :-)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#609 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

Reglan wrote:Raja, sta preporucujete za potkrovlje za plafon, da radim rigips ili stiropor, sta je bolje?
Trenutno stoje samo grede, nije ni daska pokovana, ne znam sta da radim :-) :-)
Sta stiropor?
Rigips na vidljivu stranu a iza folija i mineralna vuna.
Vidi prvo sta ti je estetski bolje, sa ili bez vidljivih greda.
User avatar
Reglan
Posts: 4840
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#610 Re: Sam svoj majstor

Post by Reglan »

Maraschino wrote:
Reglan wrote:Raja, sta preporucujete za potkrovlje za plafon, da radim rigips ili stiropor, sta je bolje?
Trenutno stoje samo grede, nije ni daska pokovana, ne znam sta da radim :-) :-)
Sta stiropor?
Rigips na vidljivu stranu a iza folija i mineralna vuna.
Vidi prvo sta ti je estetski bolje, sa ili bez vidljivih greda.
Pa govore mi neki da pokujem dasku odozdo pa na nju stiropor. Zato i pitam sta je bolje, i meni je rigips logican ali volio bih i druga misljenja da cujem.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#611 Re: Sam svoj majstor

Post by Maraschino »

Reglan wrote:
Pa govore mi neki da pokujem dasku odozdo pa na nju stiropor. Zato i pitam sta je bolje, i meni je rigips logican ali volio bih i druga misljenja da cujem.
To je vec druga stvar.
Stvar ukusa. Ako volis da imas dascani plafon moze i to samo bi sa gornje strane opet stavio mineralnu vunu.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#612 Re: Sam svoj majstor

Post by Truba »

imal negdje onih betonskih ploča za dom i oko doma

ali da su minimum 60x60x4

idealno bi bilo kao one ispred BBI :D ili da su 60x100x4 :D

gledao sam u adazalu max 40x40
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#613 Re: Sam svoj majstor

Post by arman1 »

Reglan wrote:
Maraschino wrote:
Reglan wrote:Raja, sta preporucujete za potkrovlje za plafon, da radim rigips ili stiropor, sta je bolje?
Trenutno stoje samo grede, nije ni daska pokovana, ne znam sta da radim :-) :-)
Sta stiropor?
Rigips na vidljivu stranu a iza folija i mineralna vuna.
Vidi prvo sta ti je estetski bolje, sa ili bez vidljivih greda.
Pa govore mi neki da pokujem dasku odozdo pa na nju stiropor. Zato i pitam sta je bolje, i meni je rigips logican ali volio bih i druga misljenja da cujem.
Stiropor sa unutrašnje strane da SAMO na zidove. Ispodkrova ni slučajno stiropor osim ukrasnog ako ima termo izolacija. Stiropo je osjetljiv na toplotu i ispod samog krova ga ne smiješ stavljati. Možeš ga staviti ispod daske ako je iznad daske termo izolacija.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#614 Re: Sam svoj majstor

Post by Truba »

:roll: a mene uvjeravali da stavim iznad fasadne plinske peći
jedva ih razuvjerio i vratii stirpopor u adazal
još me pegla na kasi što ste vratili :roll: :lol:
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#615 Re: Sam svoj majstor

Post by arman1 »

Black swan wrote::roll: a mene uvjeravali da stavim iznad fasadne plinske peći
jedva ih razuvjerio i vratii stirpopor u adazal
još me pegla na kasi što ste vratili :roll: :lol:
Stiropor/l ne smije biti direktno izložen temperaturi, po nekim svaka temperatura iznad naše tjele može uticati na njegove perfomanse.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#616 Re: Sam svoj majstor

Post by Truba »

Black swan wrote:imal negdje onih betonskih ploča za dom i oko doma

ali da su minimum 60x60x4

idealno bi bilo kao one ispred BBI :D ili da su 60x100x4 :D

gledao sam u adazalu max 40x40
:mrgreen:
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#617 Re: Sam svoj majstor

Post by pemanapemani »

Kako sanirati ćošak balkona koji je otpao od djelovanja vlage?

U pitanju je dio maltera i betona promjera nekih 15-ak cm, ali sami ugao.

Šta bih mogao koristiti od materijala? Obični malter? Ljepilo za vanjsku keramiku?

Da li da šalujem prvo jednu stranu, navučem malter, pa šalujem drugu stranu?

Mogao bih izvući i slobodnom rukom u više nanosa, samo ne znam da li bi prihvatilo?

Da li koristiti neki premaz prije malterisanja?


Da se bar može uraditi glet masom, hobi kitom ili fugenfilerom, ne bi bilo nikakvih problema. :)
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#618 Re: Sam svoj majstor

Post by probook »

Sta znaci ovo za sudopere Franke "za ormar 60 cm, završni 80 cm"?
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#619 Re: Sam svoj majstor

Post by illbill »

.
Last edited by illbill on 18/06/2018 13:36, edited 2 times in total.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#620 Re: Sam svoj majstor

Post by zateznistub »

illbill wrote:Ljudi trebam pomoc :)

Kako skinuti podpultni bojler , da li treba zavrnuti vodu prije ili isprazniti itd..( skidam bojler jer mi ne treba )....il isamo odvrnem ova dva crijeva sto idu odozgo od cesme i to je to ?

Image
Trebao bi da imaš hek ventil i na dovodu i na odvodu, zatvori odvrni, raskopcaj struju i to je to
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#621 Re: Sam svoj majstor

Post by illbill »

/
Last edited by illbill on 18/06/2018 13:36, edited 1 time in total.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#622 Re: Sam svoj majstor

Post by zateznistub »

illbill wrote:mislis onaj ventil sto smanjujem i pojacavam pritisak vode na cesmu?
Na zidu odakle ti izlaze cijevi koje idu na bojler. Ako je napravljeno kako bog zapovijeda mora biti HEK ventil. njega zatvori i odvrni na bojleru.

Ovo
Image
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#623 Re: Sam svoj majstor

Post by illbill »

zateznistub wrote:
illbill wrote:mislis onaj ventil sto smanjujem i pojacavam pritisak vode na cesmu?
Na zidu odakle ti izlaze cijevi koje idu na bojler. Ako je napravljeno kako bog zapovijeda mora biti HEK ventil. njega zatvori i odvrni na bojleru.

Ovo
Image

Image

to je ovaj mali ventil iznad ovog trokutastog , njega da zavrnem i skinem bojler?

a koji trebam onda kupiti da bi spojio bez bojlera da mi radi cesma ?
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#624 Re: Sam svoj majstor

Post by zateznistub »

Ako nećeš stavljati nikakav drugi bojler moraš ove dvije cijevi sa bojlera blokirati. Da ti ne bi curila voda sa njih. Ventil ne moraš mijenjati.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#625 Re: Sam svoj majstor

Post by illbill »

zateznistub wrote:Ako nećeš stavljati nikakav drugi bojler moraš ove dvije cijevi sa bojlera blokirati. Da ti ne bi curila voda sa njih. Ventil ne moraš mijenjati.
Predpostavio sam da ne moram mjenjati ventil...a koji je hek ventil kod mene , ovaj manji vjerovatno?
i kako blokirati , cime ?
Post Reply