Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1426 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

ivana0704 wrote: 02/12/2021 19:22 Pozdrav,

ekipa, imamo problem s tus kabinom. Majstori su lose napravili plocice tako da nam nije pravi kut nego je kut nesto veci od 90 tako da nam tus kabina ne lezi savrseno na plocicama vec imamo rupetine od centimetra i pol sa svake strane na krajevima tus kabine. Stavljali smo vec silikon i lajsnu, ali sve propusti nakon nekog vremena, a silikon poprimi crnu boju zbog gljivica.

Imate li mozda neki savjet? Ovo je ocaj bas kolike su to rupe i svaki put procuri. Hvala vam puno!
Nešto ne vjerujem da su keramičari tu pogriješili?
Prije će biti da su zidari ili majstori što nabacuju žbuku pogriješili?
Jedino rješenje bi bilo druga zatvorena tuš kabina.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1427 Re: Sam svoj majstor

Post by Danguba »

Svi su pogrijesili i zidari i keramicari.

Keramicar ne smije i ne moze polagati ker.plocice dok sve nije u vinklo. Sta ce da radi treba da se dogovori sa domacinom. Ponovo nabacivati a ako je veliki ausvinklo onda zelene rigips ploce sarafati pa tek onda plocice.

Druga stvar, u takvoj situaciji ne treba ti ni tus kabina ni poliban kada nego zidic-i sa strane samo sa jednim vratima koji ce pokriti taj ausvinkl.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1428 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Ako ugao nije 90, vec veci, to bi onda moralo znaciti da ni tus kada nije legla kako treba- mozda je taj zazor sakriven onom namjenskom kant lajsnom za tus kade?
Ako tus kabina ne nalijeze na keramiku, da li to znaci da ne nalijeze cijelom vertikalnom povrsinom okova kabine ?
Ako je to sve tako, onda neko rjesenje dihtovanja elasticnim kitom, silikonom, vodoodbojnim rigipskom kao kajlom, cime god- a na duze staze, nece dati rezultate. I svakako trajno se vidi da je krpljenje.
Trajno rjesenje bi mozda bilo tacno utvrditi koliki je auswinkel, u kojoj zoni keramike dolazi do odstupanja (i po vertikali i horizontali), pazljivo obiti keramiku u tom dijelu, podlogu-malter dovesti u pravi ugao, i staviti novu keramiku u tom dijelu. Nije bozje slovo, ali treba dosta strpljenja i dobro oko da se nadje gdje "bjezi".
Druga rjesenja bi bila " sijeci uši, krpi d..e(zadnjicu)".
Imao sam slicnu situaciju u rekonstrukciji kupatila u kuci. Majstori nisu provjeravali vinkl, nego su pratili zid i postavili su nekoliko redova keramike. trazio sam, dok je sve jos svjeze, da se stavi tus kada (120x80, vrlo plitka-5 cm "prag") i provjeri. Ugao je bio manji od 90, pa se te dvije ose kade nisu mogle uklopiti. Skidali sve, cistili keramiku od ljepila, skidali vec nanijeto ljepilo, napravljen precizan sablon i teši zid/malter cijelom duzom stranom kade i kompletnom visinom kabine....napravljeno, sve ok leglo.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1429 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Slučajno naiđoh na alatku za koju nisam znao da postoji (tačnije, da je postojala). I baš je interesantna. Nekada se proizvodila, ali je bila izuzetno rijetka, više je niko ne pravi. Vjerujem da je i bila, i da bi danas bila preskupa.

Ali, entuzijasti ne dozvoljavaju da padne u zaborav.

Pogledajte:

https://www.youtube.com/watch?v=QBeOgGt_oWU

https://www.youtube.com/watch?v=eCfw9fd0mHg
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#1430 Re: Sam svoj majstor

Post by zdruzdjo »

Pozdrav

Imam jedno pitanje vezano za centralno grijanje na plin, pa trazim iskustva onih koji su to radili.
Kupio sam kucu prije nekih dvije i po godine. Sastoji se od dva sprata. Do nedavno na donjem spratu su bili podstanari koje sam "dobio" uz kucu. :) :) Studenti koji su povremeno boravili tu i nije im predstavljalo problem da placaju struju za grijanje. E sad su oni zavrsili fakultete i ne namjeravam vise izdavati.
Na mom(gornjem) spratu postoji "centralno grijanje" na plin. Bojler vailant. Tri radijatora(lipovica) u tri sobe + jedan mali u hodniku + jedan onaj uspravni u wc. Sve je razvedeno bakrenim cijevima.
Obzirom da se u jednoj sobi tog donjeg sprata povremeno spava kad mi dodje neko, htio bih da "spustim" u tu sobu grijanje.
Znaci samo jedan plocasti radijator. Iz jedne sobe na gornjam spratu da "prekinem" cijevi i napravim "razvod" (plus ventil da mogu to sve iskljuciti kad se ne koristi) i kroz pod spustim na donji sprat.
Obzirom da planiram nekih ozbiljnih gradinji/renoviranja/izmjena.....na tom spratu za neko vrijeme, ni malo mi se na daju pare na nekakvo trajnije rjesenje izvodjenja bakrenim cijevima jer svi znamo cijene bakra. i majstora kad dodju da rade "nesto malo" pa ti zavrne cijenu da bi mu se ispaltio dolazak i gubitak vremena. Znam da postoje aluplast cijevi ali opet mi je to neko trajnije rjesenje. Taj sprat ostaje sinu a on spominje i neku varijantu pocnog grijanja pa sad ne znam na sta ce to sve izaci i kako ce se ti radovi izvesti. Jos nisam siguran jer je more ideja.
Htio bih neko privremeno rjesenje do tih radova, za moje povremeno koristenje.
Vidim da po forumima spominju se izvodjenja takvih instalacija onim "zelenim plasticnim cijevima". Neko kaze neeeeee, neko kaze ja koristim xy godina, neko kaze imas ove/one cijevi koje su dobre za to pa moze, stavi nosace blizu jedan drugom, neko kaze ne moze to.....uglavnom 100-tine informacija ali nista.....
Da li je to uopste moguce obzirom da je bojler gore a stan dole?
Da li je moguce izvesti te "prelaze sa bakrenih na ove cijevi?
Da li je neko radio to?
Iskustva?
Koje cijevi(jer vidim da ima i tih zelenih cijevi raznih proizvodjaca)?
Na sta treba paziti ako se to moze?

Hvala svima na eventualnim odgovorima.
NediM17
Posts: 21489
Joined: 05/11/2009 11:49

#1431 Re: Sam svoj majstor

Post by NediM17 »

Pa ne treba ti 100 metara bakarne cijevi nego par metara da spustis iz najblize tacke.
Nikakve veze nema sto je bojler gore a radijator dole, pumpa gura gdje treba.
I sam kazes da ces renovirati nekad, kad to budes radio obavezno odvoji sisteme grijanja, zaseban plinski set, zaseban bojler.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#1432 Re: Sam svoj majstor

Post by shandrprcSA »

a za prelaze...

radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#1433 Re: Sam svoj majstor

Post by radiostar »

rasijece se bakar, stavis t komad, pa onda prelaz sa bakra na mesingani navoj, dalje navrces sta hoces.
mozes alu plast cijevima. uzmes prelaz s navoja na alu plast. imas dvije varijante. prva zenski navoj s jedne strane s druge stezni prsten, ili navoj s jedne strane a da ti onda neko zapresa alu plast cijev.

mozes i ppr (zelenim) cijevima, mislim da ima pestan ppr cijevi koje su kao namijenjene za grijanje, ali su one ustvari bijele bolje :-D ili mozda firat, firat drzi wass.

a ako je samo jedna prostorija u pitanju, mozda da razmislis o elektricnom konvektoru? to ti je investiciono najjeftinija varijanta, ne znam kako ce se pokazati u eksploataciji.
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#1434 Re: Sam svoj majstor

Post by zdruzdjo »

radiostar wrote: 25/12/2021 20:36 rasijece se bakar, stavis t komad, pa onda prelaz sa bakra na mesingani navoj, dalje navrces sta hoces.
mozes alu plast cijevima. uzmes prelaz s navoja na alu plast. imas dvije varijante. prva zenski navoj s jedne strane s druge stezni prsten, ili navoj s jedne strane a da ti onda neko zapresa alu plast cijev.

mozes i ppr (zelenim) cijevima, mislim da ima pestan ppr cijevi koje su kao namijenjene za grijanje, ali su one ustvari bijele bolje :-D ili mozda firat, firat drzi wass.

a ako je samo jedna prostorija u pitanju, mozda da razmislis o elektricnom konvektoru? to ti je investiciono najjeftinija varijanta, ne znam kako ce se pokazati u eksploataciji.
Dok ovaj moj hairlija ne dodje u situaciju da krene sa nekim radovima, moram nesto ovako sto privremenije. Bakar mi se ne radi. Danas sutra kad odluci on da zakotrlja to sve, isjecem plasticne cjevi i u krajnjoj liniji ih pobacam, radijator ostavim i kapak. Ulog sto manji to bolje.
Ne isplati mi se ni struja(konvektor) jer i ja sam nekad zalomim tu kad se zavari navece sa rajom ili sjednem sa drustvom da igramo PS-a, pa zalomimo itd. Isao sam varijantom konvektora vec ali ode racun za struju. Ovako vec grije bojler gornji sprat svakako, pa malo usput. A onako konvektor ne moze da radi po citav dan da drzi toplotu. Pozdera struju.
Ovo sto si mi opisao, je meni spansko selo sa navojima, prelazima.... itd. Zvao bih nekog majstora da mi to pospaja. Ja bih samo sabrao eventualno materijal i to je to.
Vise pitam da li je izvodljivo to sa tim cijevima i da li je izvodljiv prelaz. Znaci da jeste.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1435 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Ako ti je ta prostorija direktno ispod one iz koje ces povuci vod, treba ti 4 m bakrene cijevi maksimalno i još malo fitinga. Preko olx kupi polovnu Lipovicu 5 KM/ rebro max, pozovi majstora da to spoji i gotovo. Ne moze preci 200 KM, a i to sam precijenio. Dobijas bezbjedno i jednostavno rjesenje, a sve sutra ponovo iskoristivo. Cemu filozofija?
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#1436 Re: Sam svoj majstor

Post by zdruzdjo »

kuli1961 wrote: 26/12/2021 15:24 Ako ti je ta prostorija direktno ispod one iz koje ces povuci vod, treba ti 4 m bakrene cijevi maksimalno i još malo fitinga. Preko olx kupi polovnu Lipovicu 5 KM/ rebro max, pozovi majstora da to spoji i gotovo. Ne moze preci 200 KM, a i to sam precijenio. Dobijas bezbjedno i jednostavno rjesenje, a sve sutra ponovo iskoristivo. Cemu filozofija?
Pa nije bas 4 metra.
Plafon visok 2.70. idu dvije cijevi. Iz coska gornje sobe kuda idu cijevi do coska donje sobe je znaci 2.70 x 2 = 5.40
Soba je 4 metra i znaci da radijator ide na sredinu pod prozor to je jos nekih cca 4 metra. Sto izadje nekih cca 9.5 metara. Da zaokruzimo na 10. Koliko vidim cjene bakrenih cijevi su od prilike oko 15-18km po metru u zavisnosti od debljine. Znaci vec sam na nekih 160ak km. Plus radijator, plus fitinzi, plus ventil, plus majstor i popeti ce to na 300+ km.
Da se razumijemo, ne sporim ja to sto mi kazes. Vidim i o cemu. Nego meni je cilj da sto jeftinije prodjem. A da je to kasnije lako uklonjlivo i da mi nije zao na kraju krajeva i baciti cijevi.
Ali razmisliti cu jos. Mozda da i sprovedem u susjednu sobu na donjem spratu pa onda bi vec imao za sta i majstora zvati a da me ne zakolje zbog malog obima posla.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1437 Re: Sam svoj majstor

Post by alica.k »

Treba mi par savjeta - kuhinja mi nema gornje elemente - pa bih htjela da napravim bar jednu policu da ide duzinom cijele kuhinje.

I iskreno, muka mi je vise od majstora i nemajstora, sta god ja u glavi zamislim to se polovicno odradi iako samo sto im jos ne nacrtam sta zelim, samo izgovori zasto ne moze, zasto nema, zasto je ovako a ne onako i sl.

Hocu sama da napravim policu :twisted:. U mojoj glavi, to je ona polica gdje se i ne vide nosaci iako bih pristala na one L nosace ali nisam ni jedne ni druge nasla nigdje da kupim :/. Da li neko zna gdje mogu to naci?

Sto se tice same police, da li mislite da mi je bolje da je radim od pravog drveta ili od neceg drugog? Nisam nigdje vidjela deblji medijapan, a mislim da treba da bude deblja polica da se ne bi savijala - no mozda i grijesim.

Ugl, ako ima iko kakav fin savjet odakle krenuti s ovim, molim vas...
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#1438 Re: Sam svoj majstor

Post by striker_sarajevo »

alica.k wrote: 12/01/2022 00:12 Treba mi par savjeta - kuhinja mi nema gornje elemente - pa bih htjela da napravim bar jednu policu da ide duzinom cijele kuhinje.

I iskreno, muka mi je vise od majstora i nemajstora, sta god ja u glavi zamislim to se polovicno odradi iako samo sto im jos ne nacrtam sta zelim, samo izgovori zasto ne moze, zasto nema, zasto je ovako a ne onako i sl.

Hocu sama da napravim policu :twisted:. U mojoj glavi, to je ona polica gdje se i ne vide nosaci iako bih pristala na one L nosace ali nisam ni jedne ni druge nasla nigdje da kupim :/. Da li neko zna gdje mogu to naci?

Sto se tice same police, da li mislite da mi je bolje da je radim od pravog drveta ili od neceg drugog? Nisam nigdje vidjela deblji medijapan, a mislim da treba da bude deblja polica da se ne bi savijala - no mozda i grijesim.

Ugl, ako ima iko kakav fin savjet odakle krenuti s ovim, molim vas...
Vidi.. Tesko da ces u prodaji naci ovakve L nosace. Ovo je pljosno zeljezo valjano u zeljeni oblik. Ove nevidljive mozda po baucentrima da mozes i naletit na koji, licno nisam gledao. Praviti police od pravog drveta za kuhinje ti je bacanje para. Kupis osb plocu debljine 18mm, ne treba ti deblje. Dimenzije osb ploce su 2500x625mm i kosta cca 20-30km. Pripremi crtez kako zamisljas da to izgleda. Duzina, sirina, izmjeri. Oni ce ti izrezati, a trazi da ti rade i kantiranje. Odaberi koji ces kant, ako imas neku sliku kako bi htjela da to izgleda ponesi. Moja preporuka je da radis malo deblji kant police koju izrezu. Ako bas nigdje ne nadjes nosace koji bi ti se uklopili, napravit cu ti ja ovakve sa slike djaba, samo kupi 3metra pljosnog zeljeza 40x4x3000 cca 10km je.
Ne znam koji stil police ganjas, sad je nesto aktuelno industrijski koncept izgleda.
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#1439 Re: Sam svoj majstor

Post by samo pozitiva »

gdje ima pljozno zeljezo tih dimenzija za 10KM?
User avatar
P.Starck
Posts: 1139
Joined: 14/07/2010 22:46

#1440 Re: Sam svoj majstor

Post by P.Starck »

samo pozitiva wrote: 12/01/2022 06:48 gdje ima pljozno zeljezo tih dimenzija za 10KM?
:lol: :lol: gdje to pričaš, gdje to pričaš
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#1441 Re: Sam svoj majstor

Post by striker_sarajevo »

samo pozitiva wrote: 12/01/2022 06:48 gdje ima pljozno zeljezo tih dimenzija za 10KM?
Imas u peniju. 50x5x6000 34 km, 50x4x6000 22km, 40x4x6000 19km, 40x3x6000 13km, 30x5x6000 17.5km, 30x3x6000 10km, 25x5x6000 14km, 20x5x6000 11.50km. Sve mjere je moguce kupiti na 3 metra-pola od navedene cijene jer je navedena za 6metara. Imas i u metal centru. Tu kupujem ako su vece kolicine, nije mi bas usput..

Kutno zeljezo 50x50x5x6000 65km, 50x50x4x6000 45km, 40x40x4x6000 34km, 40x40x3x6000 26km, 30x30x3x6000 20 km, 25x25x3x6000 16km, 20x20x3x6000 13km. Moguce isto na 3 metra ( pola od navedene cijene )

Kvadratne cijevi, savne, trake pocincane, rabic varenu mrezu, rukohvat mt9, profil zp p, zp t mogu na upit pisati cijene, previse ih ima.. Nazalost zbog korone cijena zeljeza je poskupila duplo. Cijena prije pajdemije je bila duplo manja. Steta.
Last edited by striker_sarajevo on 12/01/2022 13:23, edited 1 time in total.
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#1442 Re: Sam svoj majstor

Post by pezzar »

alica.k wrote: 12/01/2022 00:12 Treba mi par savjeta - kuhinja mi nema gornje elemente - pa bih htjela da napravim bar jednu policu da ide duzinom cijele kuhinje.

I iskreno, muka mi je vise od majstora i nemajstora, sta god ja u glavi zamislim to se polovicno odradi iako samo sto im jos ne nacrtam sta zelim, samo izgovori zasto ne moze, zasto nema, zasto je ovako a ne onako i sl.

Hocu sama da napravim policu :twisted:. U mojoj glavi, to je ona polica gdje se i ne vide nosaci iako bih pristala na one L nosace ali nisam ni jedne ni druge nasla nigdje da kupim :/. Da li neko zna gdje mogu to naci?

Sto se tice same police, da li mislite da mi je bolje da je radim od pravog drveta ili od neceg drugog? Nisam nigdje vidjela deblji medijapan, a mislim da treba da bude deblja polica da se ne bi savijala - no mozda i grijesim.

Ugl, ako ima iko kakav fin savjet odakle krenuti s ovim, molim vas...
Police sa ovim skrivenim nosačima imaš kupiti gotove u Penny, npr:

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/mast ... 1-2/087117 Ovo je neka kombinacija presovanog kartona i furnira, police se jednostavno postavljaju i lijepe su. Vjerovatno možeš napraviti kombinaciju dužina koje ti odg, jer i police imaju različitih dužina u prodaji.

Imaju i skriveni nosači za police, ja kupovao u Obi, ali je malo teža priprema police od drveta za njih, i tu bi ti def. trebala pomoć jer treba zabušiti otvore u policama. Ovdje bi mogla ići npr u Elgrad ili Obi da naručiš police u odg. dimenzijama (sa kantiranjem) i onda ih postaviti na zid. Ove L nosače nisam vidio u prodaji, mogu se praviti od plosnog željeza (i to zavisi od težine koju treba da nose, da se vremenom ne počnu ispravljati. Def. bi najlakše bilo klasične L nosače kakvih ima kupiti svugdje. Ima u pojedinim prodavnicama i gotovih polica od (obično) mekog drveta, ali njih onda treba lakirati, održavati itd isl.

Ja bih išao s ovim mojim prvim prijedlogom. Sretno.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1443 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Gotove police sa skrivenim nosačima imaju u OBI, razne i dimenzije i izgled (bijele, orah, bukva itd), samo što su sve iverica sa furnirom, nisu puno drvo. Masivne skrivene police od punog drveta, hrast, za knjige, i to nisu velike, nije cijeli zid, možda ukupno 4 metra dužine sa 30 cm dubine, ali 5 cm debljine je jedna osoba koju poznajem prije skoro 20 godina platila, da se urade i postave, oko 700 KM. Čisto da se ima u vidu cijena.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#1444 Re: Sam svoj majstor

Post by striker_sarajevo »

Uzmimo da je duzina police koju zeli 1200x400mm. Napravljeni L profil od ravnog zeljeza dimenzija 40x4mm, kao sa slike, postagljen u 3 tacke te zabusen u zid s vijkom m6x40/50mm ili m8x50mm drzati ce bez bojazi da xe se iskrivitiv +400kg. Sto je, vjerujem, za kuhinju tesko postici. Overkill je postaviti 4 nosaca. Vise je stvar estetike, funkcionalnost ce sluziti i sa 2. Cisto da se restereti drvo, da ne dodje do njegovog uvijanja bolje ici sa 3. Tako da ne treba snagu zeljeza stavljati u pitanje. Debljina stijenke od 4mm drzat ce tonu tezine. Odabir drveta je kljucan, a kuhinja treba da je estetski lijepa.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1445 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Mislim da sve sto je "strajker" rekao za nosace, nosivost, broj, dimenzije- mislim da stoji.
Jedino nisam bas uvjeren da ce se OSB ploca-brusena/nebrusena, falcana/nefalcana-svejedno -bilo kako uklopiti u kuhinju, kantovanje ABS kant lajsnom- Ok, ali plohe? Posto je rijec o kuhinji, plohe OSB ploce treba pokriti nekim premazom- lak, sa ili bez pripreme/podloge. takodje, OSB od 18 mm datih dimenzija odavno vise nije po toj cijeni, vec najmanje duplo. No, ako se u Sa ipak moze naci po toj cijeni, sjajno!

Mozda kao ideja- a zavisno od potrebne ukupne duzine polica i ukoliko dzep dozvoljava- kuhinjska top ploca? Izbor dobar, mislim na dezene, a dimenzije su OK- 3000 x 600 x 40 mm. Ima ih ravnih a i zaobljenih po jednom duznom rubu, mogu se sjeci po duzini, pa se tako moze dobiti 6 m police dimenzije 300 mm x 40 mm. Mozda bi jedini problem mogao biti to sto je to MDF, poprilicno tezak mateirjal, pa bi nosaci morali biti jaki, no kad se dobro rasporede na duzinu ploce, rasterecuje se sve.
Cisto drvo- nikako. prezahtjevan posao za osobu koja se nikada nije bavila drvetom, ni elementarno - tu prvenstveno mislim na tiplanje da se dobije trazena sirina, zatim alat, rutina, pa tek onda montaza, bojenje, itd itd...
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#1446 Re: Sam svoj majstor

Post by striker_sarajevo »

Nisam strucan za drvo, hvala na ispravci. Ja ovakve L nosace mogu napraviti za 30min 10 komada, a ako treba zavarivati za sat s rezanjem i brusenjem. Ako hoce sama da pravi i nema musku pomoc od mene ima nosace s izbusenim rupama, a nek drugi pomogne gdje da nadje odgovarajucu plocu za policu.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1447 Re: Sam svoj majstor

Post by alica.k »

Kao prvo, hvala svima :) a posebno strikeru na ponudi.

Na kraju mislim da ce ipak biti ove vec napravljene police iz obija - kupicu nekoliko i sastaviti ih jednu do druge. Na polici nece stajati nista tesko - ovo je vise da npr, tacne i sl sitnice sklonim sa radne ploce. Case i tako. Zid je dug 3 metra... a na jednom mjestu nazalost imam cijev od plina koju mi sarajevogas nije dao da sklonim pa cu nesto morati skontati oko toga.

Na ovakvu policu sam konkretno mislila (po izgledu a i svrsi).

Image

Takodjer, ovo je samo privremeno rjesenje dok ne budem mogla raditi pravu kuhinju po mjeri, tako da ne treba predugo da traje, taman toliko koliko i ova bezze kuhinja :).

Btw, mislim da je neko spomenuo klasicne nosace - ne zelim da ih koristim jer necu da busim sama plocice.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1448 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Ako će biti privremene, jeftinije ti je obične nosače i komad drveta na njih nego police sa skrivenim nosačima. I ne ulagati u puno drvo, iverica sa furnirom bi trebala biti OK. Na slici je standardna 18 mm debljina, to je najjeftinija opcija. Samo što se iverica savija toliko da na svakih 50 cm dužine treba nosač. Oni nosači se tvoje prve slike su "šminka", prelijepi za privremeno rješenje, to bih ja radio kao trajno rješenje sa, recimo, policom od oraha, ako ne budeš skrivene. Možeš ih i sama napraviti, treba ti jedan jak škrip, čekić, bonsek i šipka od željeza. I udri :lol:


Kada napraviš, možeš ih ili obojti, ili ih tamniti koristeći jednostavnu tehniku koja se na Engleskom zove "bluing", ne znam na našem kako se kaže.

Za plinsku cijev imaš nekoliko rješenja, od urezivanja najjednostavnijeg utora pa do "građenja" police oko cijevi, trebalo bi konkretno vidjeti kako cijev stoji. Ako je veoma blizu uz zid i nije "predebela" (pretpostavljam da je ona od 1/2"), urezivanje utora u policu bi bilo najjednostavnije rješenje. Ako je dovoljno odmaknuta, onda "graditi", tako da cijev bude "okružena" policom. Slično kao kada se cijevi radijatora koje idu u pod "okruže" laminatom ili parketom.

Urezivanje:

Image

Okruživanje, "građenje":

Image
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#1449 Re: Sam svoj majstor

Post by striker_sarajevo »

Muda ces otegnuti ako mislis da je lahko saviti sipku debljine stijenke 4mm na onakav oblik, a da svaki bude isti, rucnim radom. Skrip mora biti bas dobar i jak, a cekic ispod 5kg ne dolazi u obzir. Dobro ga moras izudarati, a pogotovo onaj mali dio koji je "ceoni" sto drzi prednju stranu debljine ploce. Valjda si me razumio koji mislim, taj kratki dio nosaca. Da se moze tako uraditi, moze. Ali bez jakog skripa i dosta snage djaba ces se iznervirati i izgubiti volju da ista dalje radis. Ja bih pravo drvo koristio iskljucivo za izradu stolova. Bez premaza bojom. Uljem nekim. Inace kombinacija drva i zeljeza se zove industrijski stil, a sad je vani pravi hit.
ps. savijanje raditi "na hladno", bez ikakvog zagrijavanja.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1450 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

striker_sarajevo wrote: 13/01/2022 18:24 Muda ces otegnuti ako mislis da je lahko saviti sipku debljine stijenke 4mm na onakav oblik, a da svaki bude isti, rucnim radom. Skrip mora biti bas dobar i jak, a cekic ispod 5kg ne dolazi u obzir. Dobro ga moras izudarati, a pogotovo onaj mali dio koji je "ceoni" sto drzi prednju stranu debljine ploce. Valjda si me razumio koji mislim, taj kratki dio nosaca. Da se moze tako uraditi, moze. Ali bez jakog skripa i dosta snage djaba ces se iznervirati i izgubiti volju da ista dalje radis. Ja bih pravo drvo koristio iskljucivo za izradu stolova. Bez premaza bojom. Uljem nekim. Inace kombinacija drva i zeljeza se zove industrijski stil, a sad je vani pravi hit.
ps. savijanje raditi "na hladno", bez ikakvog zagrijavanja.
Tačno. Možeš olakšati tako da saviješ u oblik U sa dugačkim stranicama, pa tek poslije savijanja siječeš na tačne dužine stranica. Recimo da kratki dio treba biti 18 mm, debljina drveta. Kao što kažeš, patnja. Saviti ga da je 10, 20 cm, pa ga odsijeći na 18 mm. Puno škarta, ali i puno lakše. Po principu izreke "Dajte mi čvrst oslonac i dovoljno dugačku polugu, pomjeriću svemir".
Post Reply