Sam svoj majstor

Post Reply
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1851 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

E, da. Treba eksperimentisati.

Sjećam se kada sam prvi komad namještaja koji sam napravio, jednostavni TV stalak napravljen od jelovine, premazao lanenim uljem (firnis, firnajz, kako ga ko zove). Bacio ga. Neka ružna žuta boja, bljak. Toliko traumu mi je to izazvalo da nikada više nisam koristio laneno ulje :lol:

Inače koristim premaze na bazi vode. Ne volim proizvode bazirane na uljima i drugim hemikalijama. Možda nisu tako "izdržljivi", ali prvo nisu agresivni, nemaju neprijatne mirise, lako se radi, alat itd je lako oprati vodom, ne trebaju razrjeđivači, to je pogotovo sreća kod pištolja za prskanje, čišćenja njihovih dizni itd.

(Napomena: Ako neko ne zna, kada se koristi laneno ulje, alat kojim se nanosi, a uglavnom je to krpa, treba odmah ili spaliti ili ubaciti u posudu sa vodom da se dobro natopi. Ako se to ne uradi, može doći do samozapaljenja te krpe. To je poznata i dokumentovana stvar, piše kao upozorenje na pakovanju lanenog ulja. Nije ono jedino, svi proizvodi na toj bazi, uljnoj, su takvi.)

Sa druge strane, daske za rezanje koje sam premazivao ovim: https://www.komochem.ba/proizvodi-za-dr ... azur-aqua/ ne pokazuju znakove skidanja premaza niti fizičkih oštećenja, iako se često peru deterdžentima i na njima reže oštrim noževima.

Kada to rekoh, pronađem jednu konzervu nekorištenog, novog, spomenutog premaza. Iz nekog razloga, poklopac otvoren i premaz se stvrdnuo. Nalijem vodu da vidim hoće li se "otopiti". Prošlo 10 dana. Ne, nema pomoći, moram ga baciti. U prevodu, kada se osuši, izdržljiv je.

Svaka čast starim dobrim proizvodima, ali novi su, ipak, bolji. Ono šta bih ja od "starih" proizvoda koristio su šelak, pčelinji vosak i životinjsko ljepilo. A volio bih da mogu lako doći do nečega kao što je epoksi kit (epoxy putty), samo, on i nije toliko bitan, međutim sistem vosak kitova i "boja" od Miniwaxa, oni voskovi u štapu pa se otapaju "lemilicom" za njih i njihovi markeri kojima se može dobro pokriti popravak, "crtati" vlakna itd, to bih baš volio. Teško :(

Ali, uvijek ima ali, treba paziti jer nisu sve baze kompatibilne. To jeste, ne može se uvijek na premaz koji je na jednoj bazi stavljati drugi premaz ili lak koji je na drugoj bazi. Može se desiti da jedan počne da razgrađuje drugi i onda problem. Pa, pogotovo u slučaju restauracije ili popravka pri kojem se ne skida stari premaz, ako je potrebno dodatno premazivanje, najbolje je koristiti premaz na istoj bazi na kojoj je stari. Ako je stari ulje, novi da bude uljani, ako je stari nitro, onda i novi da bude nitro itd.

Iako, neki premazi na različitim bazama mogu da se miješaju, neće jedan drugog uništiti, pa treba se informisati i koristiti njih ako je "originalni" iz blo kog razloga nedostupan.

Na primjer, uljni premaz i vodeni premaz mogu jedan preko drugog ako se onaj prvi dobro osušio (recimo prošlo je barem dva dana od prvog premaza), Ali, ne mogu se miješati uljni i vodeni premaz u smislu da se miješaju dvije boje da bi se dobila treća. Pri miješanju moraju obje boje biti na istoj bazi.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1852 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Da se malo odvojimo od drveta.

Nešta šta bi kućnom majstoru dobro došlo za čišćenje kamenca u bojleru ili mijenjanje grijača: https://www.bahco.com/int_en/3-4--squar ... sm-55.html

Znam da na pijaci ima onaj koji se koristi sa polugom, 10-15 KM, ali sa ovim imate opravdanje da kupite nešta ovakvo: https://crom.ba/product/metabo-odvijac- ... 602402840/ :wink:
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#1853 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Hvala svima na odgovoru :)
Ovako, stol (zapravo samo noge.. dasku je bacena) smo ljetos dobro natopili drvocidom.. potrosili smo citavu 1l mjestimicno i injektirali gdje su vece rupe.Nakon toga smo ga ostavili da se zraci. Uglavnom, plan mi je da obiljezim cm2 po cm2 i injektiram ovo ljepilo a nakon toga smirglam. A tek nakon toga lakiram i stavim novu dasku.
Jedino me strah da ce te rupice biti vidljive nakon lijepljenja tj da ce vise sijevati nego da ih ni ne popunjavam. Da ne izgleda kao da ima morbile :D

Epoxy mi se iskreno nimalo ne svidja.. da ga u kantama imam ne bih koristila, jer mi je preplastican.

A ukoliko ste zainteresirani sa radom u epoxy-u, budu vam radionice u OBI-u.. pratite njihovu stranicu ili instragam (sta vec imaju) Imaju inace razne radionice.

Stol cu uslikati cim budem u mogucnosti. A i da..noge su zaista jako lagane sto znaci da je dobro popapan…al kontam da i dalje moze sluziti svojoj svrsi ipak su 4noge :D
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1854 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Odlučila si, izgleda, baš hoćeš ljepilo. Barem uradi ovo: Kada ispuniš rupicu ljepilom, prije nego što se osuši, pospi prašinom od šmirglanja. Ako nemaš isto drvo, šmirglaj bezvezni komad nekog drugog, sličnog, samo da napraviš prašinu. Da ublažiš mogući, čak vjerovatni, izgled boginja, bilo velikih, bilo malih :mrgreen:
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#1855 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Hakiz wrote: 18/01/2024 21:47 Odlučila si, izgleda, baš hoćeš ljepilo. Barem uradi ovo: Kada ispuniš rupicu ljepilom, prije nego što se osuši, pospi prašinom od šmirglanja. Ako nemaš isto drvo, šmirglaj bezvezni komad nekog drugog, sličnog, samo da napraviš prašinu. Da ublažiš mogući, čak vjerovatni, izgled boginja, bilo velikih, bilo malih :mrgreen:
:thumbup:
Tvrdoglavo.. sta’s :D
Uslika cu pa cu vas jos daviti :)) Nisam ni ja 100% sigurna u svoje namjere.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1856 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 18/01/2024 22:00
Hakiz wrote: 18/01/2024 21:47 Odlučila si, izgleda, baš hoćeš ljepilo. Barem uradi ovo: Kada ispuniš rupicu ljepilom, prije nego što se osuši, pospi prašinom od šmirglanja. Ako nemaš isto drvo, šmirglaj bezvezni komad nekog drugog, sličnog, samo da napraviš prašinu. Da ublažiš mogući, čak vjerovatni, izgled boginja, bilo velikih, bilo malih :mrgreen:
:thumbup:
Tvrdoglavo.. sta’s :D
Uslika cu pa cu vas jos daviti :)) Nisam ni ja 100% sigurna u svoje namjere.
Samo ti po svom. Nego, stolarstvo je drevan zanat. Ima razlog zbog kojeg svi već dugo rade na isti način neke stvari, ali to ne znači da neko ne smije probati drugačije.

Ljepilo se koristi, ali miješano sa prašinom od šmrglanja. Koliko znam, niko ne ispunjava samo čistim ljepilom. Ni ljepilom za drvo, pogotovo CA.

Možda pokreneš novu tehniku, patentiraj :wink:

Možda i bude dobro izgledalo. Kako sunce prolazi nebom, noge kao disko kugla sijaju :-D
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#1857 Re: Sam svoj majstor

Post by saiks »

U stanu imam klizni prozor 2,6mx2,6m. Kako je jedna strana fiksna a imam roletne kako da operem tu roletnu gdje fiksni prozor,da vadim staklo a troslojno je i tesko ili je lakse roletnu izvaditi iz kutije
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#1858 Re: Sam svoj majstor

Post by Haris.ba »

saiks wrote: 29/01/2024 11:38 U stanu imam klizni prozor 2,6mx2,6m. Kako je jedna strana fiksna a imam roletne kako da operem tu roletnu gdje fiksni prozor,da vadim staklo a troslojno je i tesko ili je lakse roletnu izvaditi iz kutije
Izvadi roletnu iz kutije.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1859 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

saiks wrote: 29/01/2024 11:38 U stanu imam klizni prozor 2,6mx2,6m. Kako je jedna strana fiksna a imam roletne kako da operem tu roletnu gdje fiksni prozor,da vadim staklo a troslojno je i tesko ili je lakse roletnu izvaditi iz kutije
Što reče @Haris.ba , izvadi roletnu. Prilikom vadjenja roletne, ako je princip klasične oklagije, samo obrati pažnju na smjer namotavanja roletne i gurtne/kaiša kojom roletnu podižeš i spuštaš.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#1860 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Kvescn… moze li se autotapetom obloziti namjestaj? :D
Je li isti klinac kao i samoljepljiva obicna folija za namjestaj?
User avatar
Capajebo
Posts: 20756
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#1861 Re: Sam svoj majstor

Post by Capajebo »

Ljudi moji, da ne zna ko koliko se sada krecu cijene za estrih nakon ovih poskupljenja? Sve u cijeni ukljuceno, recimo 3+5.
Planiram nesto ljetos raditi, pa rekoh da se na vakat podjem raspitivati :D
acuupo
Posts: 214
Joined: 12/02/2014 15:39

#1862 Re: Sam svoj majstor

Post by acuupo »

Drustvo kojeg proizvodjaca izabrati za betonsku boju i grunt .
U pitanju je pod od garaze koji sluzi samo za parkiranje auta, garaza je zatvorenog tipa .
Stari beton je u pitanju sto se tice poda i nivelisan je lijepo, nema pukotina na sebi ali je prasina konstantno prisutna.
Plan je da se usisa i opere pod i poslije navuce grunt i onda ofarba betonskom bojom .
Za sve savjete unaprijed zahvaljujem .
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1863 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Nisam se sa time susretao, pa ne mogu ništa konkretno. Obzirom na iskustvo sa premazima za drvo i metal, mislim da neces pogriješiti ako se odlučiš za npr, domaćeg proizvodjača- Komochem Visoko, a da ne govorim o hrvatskom Chromos-u, slovenačkom Helios-u, Jub-u.. Dobri su i proizvodjači iz Srbije- Irkom, Zvezda.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1864 Re: Sam svoj majstor

Post by BAN___KAI »

Pozdrav dobri moji ljudovi.

Namjeravao sam poslusati savjete i zvati nekoga da mi uzbusi rupe ali usput sam uletio u prox.ba radnju i malo se raspitao.
Neko mi je ovdje preporucio ove dvije busilice
https://prox.ba/shop/aku-busilica-odvijac-tp-cd-18-li-i-brushless-solo-einhell-4513860/
https://prox.ba/shop/aku-cekic-busilica-brushless-herocco-18-20-solo-einhell-4513900/

Kad sam se raspitao covjek mi je predlozio ovu jednu koja dodje u setu i sad je na snizenju

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-15-ah-punjac-te-cd-18-2-li-kit-2x15-ah-einhell-4513830/

Kaze da je 3ca u ranku od najboljih njihovih busilica

Ova je malo skuplja ali kaze da je bas dobra

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-i-punjacem-2-0-ah-te-cd-18-li-i-bl-einhell-4513861/

Tu drugu mogu kontao kupiti ali samo kad bude na snizenju jer mi rece da je prosle godine 4 puta bila na snizenju.
Po vasem misljenju koja je najbolje opcija za kupovinu? Mogu cekati snizenje ako je razlika velika

Uglavnom sitni radovi po stanu, busenje zida, balkona, plocica u kupatilu itd
Koliko vidim sve te navedene su slicne osim nekih tih li kit oznaka koje nemam blage veze sta znace
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1865 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

BAN___KAI wrote: 07/03/2024 21:46 Pozdrav dobri moji ljudovi.

Namjeravao sam poslusati savjete i zvati nekoga da mi uzbusi rupe ali usput sam uletio u prox.ba radnju i malo se raspitao.
Neko mi je ovdje preporucio ove dvije busilice
https://prox.ba/shop/aku-busilica-odvijac-tp-cd-18-li-i-brushless-solo-einhell-4513860/
https://prox.ba/shop/aku-cekic-busilica-brushless-herocco-18-20-solo-einhell-4513900/

Kad sam se raspitao covjek mi je predlozio ovu jednu koja dodje u setu i sad je na snizenju

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-15-ah-punjac-te-cd-18-2-li-kit-2x15-ah-einhell-4513830/

Kaze da je 3ca u ranku od najboljih njihovih busilica

Ova je malo skuplja ali kaze da je bas dobra

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-i-punjacem-2-0-ah-te-cd-18-li-i-bl-einhell-4513861/

Tu drugu mogu kontao kupiti ali samo kad bude na snizenju jer mi rece da je prosle godine 4 puta bila na snizenju.
Po vasem misljenju koja je najbolje opcija za kupovinu? Mogu cekati snizenje ako je razlika velika

Uglavnom sitni radovi po stanu, busenje zida, balkona, plocica u kupatilu itd
Koliko vidim sve te navedene su slicne osim nekih tih li kit oznaka koje nemam blage veze sta znace
Za stvari koje si naveo (šta sam boldirao) da bi radio možda bi ti najbolje odgovarala neka Bosch zelena, ne plava (kod Boscha alata zelena boja je amaterski, plavi je profesionalni). Možeš takvu kupiti za manje od 200 KM. Neka bude oko 800 W, nemoj onu najjeftiniju od 550.

A ako baš hoćeš akumulatorski alat, ove dvije Einhell koje si naveo su bušilice za različite namjene. TE CD 18 li je za bušenje i zašarafljivanje u drvo i metal, samo povremeno u beton, a Herrocco je za bušenje u beton i štemanje betona, pločica itd. Prevelika je za manje radove u drvetu i metalu, a i koristi SDS + svrdla, ne "obična". Za obična svrdla joj treba adapter ili druga glava bušilice. Već je o tome pisano, pročitaj stare postove.

Akumulatorske bušilice su odlične onima koji rade tamo gdje nema utičnice, kao i onima koji više zašarafljuju nego što buše. Ali, onima koji će manje zašarafljivati i uglavnom će bušiti u kućnim uslovima (objesiti sliku, karniše za zavjese, plafon ili zid za rasvjetu itd) bušilica sa kablom je i dalje najbolje rješenje. Samo da je najmanje 700 W snage. Slabija može, ali će se patiti dok radi, radit će se sa njom sporije.

Kao što rekoh, Bosch zeleni od 800 W može se kupiti za oko 200 KM. To je cijena Einhell TE CD 18 Li-i BL bez baterije i punjača. Ja sam svoju Bosch plavu, profesionalnu, od 850 W platio oko 350 KM. A Einhell TE CD Li-i Bl sa baterijom od 5 Ah i punjačem me je koštao oko 400.

Baterija od 2 Ah je slaba, kupi barem od 4. Ili barem onu bolju bateriju od 2,5 Ah. Ona osnovna od 2 Ah koja dolazi u kitu ili ponekad uz samo punjač je baš slaba. Ova od 2,5 ne izgleda bolje na papiru, samo 0,5 više, ali je bolja baterija.

I dobro pazi na ovo: Einhell TE CD 18 Li dolazi u dvije varijante:

1. TE CD 18 Li BL. Ona ne može bušiti u beton, nema udarnu funkciju.

2. TE CD 18 Li-i BL. Ona može u beton, ima udarnu funkciju.

Jedno malo slovo "i" te može zeznuti.

Šta znače oznake:

TE CD - vrsta bušilice
18 Li - litijumska baterija 18 volti
-i - udarna (i je od impact, udar)
BL - brusheless, bez četkica.

Ovu:
https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-15-ah-punjac-te-cd-18-2-li-kit-2x15-ah-einhell-4513830/

odmah zaboravi. Baterije od 1,5 Ah, mala snaga bušilice, nije brusheless...

I da, to šta su ti rekli u radnji, TE CD 18 Li (-i) BL je najbolja Einhell akumulatorska bušilica te vrste. Ostale "bolje" su ili impact driveri (odvijači, nisu bušilice) ili SDS+ kao što je Herrocco.

I po treći put, baš ispade da te nagovaram, razmisli o zelenoj Bosch sa kablom (na struju) ako ćeš načešće raditi bušenje po kući u beton.

Nemoj Einhell sa kablom, ne valjaju. Možda B+D ako je zeleni Bosch preskup.

Vjeruj mi, više ti se isplati malo "napatiti" pa kupiti bolji amaterski alat, nego najjeftiniji ili skoro najjeftiniji.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1866 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Pridruzujem se @Hakiz-ovom misljenju u gotovo svemu, osim po pitanju Einhell baterije od 2,0 Ah.
Imam Einhell 18 LI i BL, negdje od kraja 2018 godine i njome sam u svemu zadovoljan, osim u njenoj sposobnosti busenja betona. Slaba je, pati se- pisao sam o tome u ovom PF ili u Drvene kuce- vikendice, ne sjecam se. Istina, moze, ali...Cijena iz datog oglasa 399 KM mi ne zvuci kao povoljno, i stoga je Hakiz u pravu kada predlaze zeleni A/C (zicani) Bosch program, pogotovo imajuci u vidu cisto DIY/amaterske/hobi/tu i tamo potrebe.
Apropos baterije- pratiocima ovog pf i pf-a Drvene kuce.. je poznato sta i koliko sam potpuo sam uradio u mojoj brvnari. A sve je to uradjeno sa opisanom accu Einhell šrauberkom (ovdje malo zekim @Hakiza "glede" koriscenja iskvarenih germanskih rijeci) i to sa po jednom baterijom od 1,5 Ah i od 2,5 Ah. Obe su mi bile sasvim dovoljne, osim sporog i nejakog busenja rupa promjera 10 mm u betonsku podnu plocu.
No, mozda su Hakizove potrebe vece, pa mu batt od 2,0 Ah nije dovoljna.
Usput, bas ta baterija od 1,5 Ah mi je neki dan crkla, a proizvedena je 2017 godine, i imala je ko zna koliko stotina ciklusa punjenja. Odnio sam je u servis baterija, meštar je promijenio citav set accu elemenata i sad i ta baterija ima kapacitet od 2,5 Ah. cijena je bila 50 KM, meni se isplatilo. I sama "šrauberka" je pocela otkazivati, tj pojavio se meni neprihvatljiv luft iza prstena svrdlo-vijak-cekic (izbor nacina rada) na spoju sa tijelom alatke. Ako to ne uspijem otkloniti (pitanje isplativosti), ostavicu je za neka bezvezna busenja u drvetu i za rad sa vijcima, a ganjati da kupim neku kvalitetnu klase proffesional. Inace, brushless motori su se u Einhellu pokazali jako dobrim, pouzdanim, trajnim, izdrzljivim.
Mislim da vrijedi upozoriti- jaca baterija- 4 i vise Ah= bitno veca tezina alatke+ prilican obrtni momenat= nevicnoj osobi velika sansa da ugane ili ozbiljnije povrijedi zglob sake.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1867 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 07/03/2024 23:46 Pridruzujem se @Hakiz-ovom misljenju u gotovo svemu, osim po pitanju Einhell baterije od 2,0 Ah.
Imam Einhell 18 LI i BL, negdje od kraja 2018 godine i njome sam u svemu zadovoljan, osim u njenoj sposobnosti busenja betona. Slaba je, pati se- pisao sam o tome u ovom PF ili u Drvene kuce- vikendice, ne sjecam se. Istina, moze, ali...Cijena iz datog oglasa 399 KM mi ne zvuci kao povoljno, i stoga je Hakiz u pravu kada predlaze zeleni A/C (zicani) Bosch program, pogotovo imajuci u vidu cisto DIY/amaterske/hobi/tu i tamo potrebe.
Apropos baterije- pratiocima ovog pf i pf-a Drvene kuce.. je poznato sta i koliko sam potpuo sam uradio u mojoj brvnari. A sve je to uradjeno sa opisanom accu Einhell šrauberkom (ovdje malo zekim @Hakiza "glede" koriscenja iskvarenih germanskih rijeci) i to sa po jednom baterijom od 1,5 Ah i od 2,5 Ah. Obe su mi bile sasvim dovoljne, osim sporog i nejakog busenja rupa promjera 10 mm u betonsku podnu plocu.
No, mozda su Hakizove potrebe vece, pa mu batt od 2,0 Ah nije dovoljna.
Usput, bas ta baterija od 1,5 Ah mi je neki dan crkla, a proizvedena je 2017 godine, i imala je ko zna koliko stotina ciklusa punjenja. Odnio sam je u servis baterija, meštar je promijenio citav set accu elemenata i sad i ta baterija ima kapacitet od 2,5 Ah. cijena je bila 50 KM, meni se isplatilo. I sama "šrauberka" je pocela otkazivati, tj pojavio se meni neprihvatljiv luft iza prstena svrdlo-vijak-cekic (izbor nacina rada) na spoju sa tijelom alatke. Ako to ne uspijem otkloniti (pitanje isplativosti), ostavicu je za neka bezvezna busenja u drvetu i za rad sa vijcima, a ganjati da kupim neku kvalitetnu klase proffesional. Inace, brushless motori su se u Einhellu pokazali jako dobrim, pouzdanim, trajnim, izdrzljivim.
Mislim da vrijedi upozoriti- jaca baterija- 4 i vise Ah= bitno veca tezina alatke+ prilican obrtni momenat= nevicnoj osobi velika sansa da ugane ili ozbiljnije povrijedi zglob sake.
Nasreću, uz Einhell TE CD 18 Li-i BL dolazi ručka za držanje bušilice sa dvije ruke :-D

Mala lekcija, ako neko ne zna, o okretnom momentu i potrebi korištenja ručke za držanje bušilice sa obje ruke:

Dakle, sve te bušilice/odvijači rade tako da podešavanje okretnog momenta (snage odvrtanja i zavrtanja šarafa) radi samo kada je bušilica na opciji za šarafe. Kada se prebaci na opciju za bušenje, bušilica uvijek radi na najvećem, punom, okretnom momentu. U slučaju ove bušilice, kod bušenja radi na svih 60 Nm. I sve takve bušilice, amaterske, profi, svih proizvođača tako rade.

Zašto je to važno? Recimo da bušite rupu u beton, naiđete na armaturu i svrdlo se zaglavi u armaturu. Bušilica napravi "kick-back" to jeste naglo se okrene. Taj nagli okret snagom od 60 Nm je iste jačine kao da vam neko za šaku zaveže šipku dugačku 1 metar i na drugi kraj zaveže vreću tešku 60 kg. A onda pusti da ta vreća naglo padne, pri tome vas ne upozori da na vrijeme napnete mišiće i amortizujete taj trzaj.

Možemo zamisliti šta će to napraviti šaci koja drži šipku/bušilicu.

Zbog toga se ne igrajte sa kostima i mekim tkivom svojih šaka, koristite šipku kada ste je već dobili uz bušilicu. U tvrde materijale i materijale za koje ne znate šta je u njima, bušite uvijek držeći bušilicu sa obje ruke. Imali šipku ili ne. Ako nemate šipku, pronađite pogodno mjesto na na tijelu bušilice na kojem ćete je držati drugom.

Nisu slučajno Bosch i drugi ugradili u sve svoje jače i bolje bušilice kick-back zaštitu, to jeste kada bušilica osjeti nagli trzaj, odvoji glavu od motora i prekine okretanje bušilice. Motor se nastavi okretati, ali kako je glava odvojena, a u glavi je svrdlo koje je zapelo, koje je statična tačka, osovina oko koje se bušilica okreće, tako je okretanje same bušilice, a time i šake koja je drži, zaustavljeno.

Da li ta zaštita bude aktivirana dovoljno brzo da spasi šaku? Nadajmo se.

Dva videa koja ilustruju ovo šta sam napisao:



User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1868 Re: Sam svoj majstor

Post by BAN___KAI »

Hakiz wrote: 07/03/2024 22:18
BAN___KAI wrote: 07/03/2024 21:46 Pozdrav dobri moji ljudovi.

Namjeravao sam poslusati savjete i zvati nekoga da mi uzbusi rupe ali usput sam uletio u prox.ba radnju i malo se raspitao.
Neko mi je ovdje preporucio ove dvije busilice
https://prox.ba/shop/aku-busilica-odvijac-tp-cd-18-li-i-brushless-solo-einhell-4513860/
https://prox.ba/shop/aku-cekic-busilica-brushless-herocco-18-20-solo-einhell-4513900/

Kad sam se raspitao covjek mi je predlozio ovu jednu koja dodje u setu i sad je na snizenju

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-15-ah-punjac-te-cd-18-2-li-kit-2x15-ah-einhell-4513830/

Kaze da je 3ca u ranku od najboljih njihovih busilica

Ova je malo skuplja ali kaze da je bas dobra

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-i-punjacem-2-0-ah-te-cd-18-li-i-bl-einhell-4513861/

Tu drugu mogu kontao kupiti ali samo kad bude na snizenju jer mi rece da je prosle godine 4 puta bila na snizenju.
Po vasem misljenju koja je najbolje opcija za kupovinu? Mogu cekati snizenje ako je razlika velika

Uglavnom sitni radovi po stanu, busenje zida, balkona, plocica u kupatilu itd
Koliko vidim sve te navedene su slicne osim nekih tih li kit oznaka koje nemam blage veze sta znace
Za stvari koje si naveo (šta sam boldirao) da bi radio možda bi ti najbolje odgovarala neka Bosch zelena, ne plava (kod Boscha alata zelena boja je amaterski, plavi je profesionalni). Možeš takvu kupiti za manje od 200 KM. Neka bude oko 800 W, nemoj onu najjeftiniju od 550.

A ako baš hoćeš akumulatorski alat, ove dvije Einhell koje si naveo su bušilice za različite namjene. TE CD 18 li je za bušenje i zašarafljivanje u drvo i metal, samo povremeno u beton, a Herrocco je za bušenje u beton i štemanje betona, pločica itd. Prevelika je za manje radove u drvetu i metalu, a i koristi SDS + svrdla, ne "obična". Za obična svrdla joj treba adapter ili druga glava bušilice. Već je o tome pisano, pročitaj stare postove.

Akumulatorske bušilice su odlične onima koji rade tamo gdje nema utičnice, kao i onima koji više zašarafljuju nego što buše. Ali, onima koji će manje zašarafljivati i uglavnom će bušiti u kućnim uslovima (objesiti sliku, karniše za zavjese, plafon ili zid za rasvjetu itd) bušilica sa kablom je i dalje najbolje rješenje. Samo da je najmanje 700 W snage. Slabija može, ali će se patiti dok radi, radit će se sa njom sporije.

Kao što rekoh, Bosch zeleni od 800 W može se kupiti za oko 200 KM. To je cijena Einhell TE CD 18 Li-i BL bez baterije i punjača. Ja sam svoju Bosch plavu, profesionalnu, od 850 W platio oko 350 KM. A Einhell TE CD Li-i Bl sa baterijom od 5 Ah i punjačem me je koštao oko 400.

Baterija od 2 Ah je slaba, kupi barem od 4. Ili barem onu bolju bateriju od 2,5 Ah. Ona osnovna od 2 Ah koja dolazi u kitu ili ponekad uz samo punjač je baš slaba. Ova od 2,5 ne izgleda bolje na papiru, samo 0,5 više, ali je bolja baterija.

I dobro pazi na ovo: Einhell TE CD 18 Li dolazi u dvije varijante:

1. TE CD 18 Li BL. Ona ne može bušiti u beton, nema udarnu funkciju.

2. TE CD 18 Li-i BL. Ona može u beton, ima udarnu funkciju.

Jedno malo slovo "i" te može zeznuti.

Šta znače oznake:

TE CD - vrsta bušilice
18 Li - litijumska baterija 18 volti
-i - udarna (i je od impact, udar)
BL - brusheless, bez četkica.

Ovu:
https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-15-ah-punjac-te-cd-18-2-li-kit-2x15-ah-einhell-4513830/

odmah zaboravi. Baterije od 1,5 Ah, mala snaga bušilice, nije brusheless...

I da, to šta su ti rekli u radnji, TE CD 18 Li (-i) BL je najbolja Einhell akumulatorska bušilica te vrste. Ostale "bolje" su ili impact driveri (odvijači, nisu bušilice) ili SDS+ kao što je Herrocco.

I po treći put, baš ispade da te nagovaram, razmisli o zelenoj Bosch sa kablom (na struju) ako ćeš načešće raditi bušenje po kući u beton.

Nemoj Einhell sa kablom, ne valjaju. Možda B+D ako je zeleni Bosch preskup.

Vjeruj mi, više ti se isplati malo "napatiti" pa kupiti bolji amaterski alat, nego najjeftiniji ili skoro najjeftiniji.
Svaka cast brate na informacijama i hvala ti. Vjeruj da se nista ne razumijem jer sam navikao na sarafciger i kad se potrebi saraf to je to,ako ne nadjem pincetu :D

Ok ako sam te dobro skontao otpada u vodu ta sto je sad na snizenju, a 2. TE CD 18 Li-i BL bi mi odgovoralo za sve što mi treba iako je dosta skuplja.
Upravo sam trazio neku zelenu Bosch ali imaju samo plave na prox.ba
Vidim da imaju sad bas akcije do %50 na Bosch i De Walt Black Decker.

Moze li neko baciti pogled na Bosch i reci mi sta valja ili da trazim negdje drugo te zelene varijante.
Vidim da imaju neke koje su sad 350km
https://prox.ba/bosch-akcija/

Para nisu toliki problem vec ne bih nesto iznad 350km jer bas cu ovo rijetko koristiti. Da bude tu pa kad zatreba da mogu sve uraditi :D

A takodjer morao bih nesto koristiti bez kabla jer stara je zgrada pa nema uticnica na svakom cosku :-)
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1869 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

BAN___KAI wrote: 08/03/2024 18:25
Hakiz wrote: 07/03/2024 22:18
BAN___KAI wrote: 07/03/2024 21:46 Pozdrav dobri moji ljudovi.

Namjeravao sam poslusati savjete i zvati nekoga da mi uzbusi rupe ali usput sam uletio u prox.ba radnju i malo se raspitao.
Neko mi je ovdje preporucio ove dvije busilice
https://prox.ba/shop/aku-busilica-odvijac-tp-cd-18-li-i-brushless-solo-einhell-4513860/
https://prox.ba/shop/aku-cekic-busilica-brushless-herocco-18-20-solo-einhell-4513900/

Kad sam se raspitao covjek mi je predlozio ovu jednu koja dodje u setu i sad je na snizenju

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-15-ah-punjac-te-cd-18-2-li-kit-2x15-ah-einhell-4513830/

Kaze da je 3ca u ranku od najboljih njihovih busilica

Ova je malo skuplja ali kaze da je bas dobra

https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-i-punjacem-2-0-ah-te-cd-18-li-i-bl-einhell-4513861/

Tu drugu mogu kontao kupiti ali samo kad bude na snizenju jer mi rece da je prosle godine 4 puta bila na snizenju.
Po vasem misljenju koja je najbolje opcija za kupovinu? Mogu cekati snizenje ako je razlika velika

Uglavnom sitni radovi po stanu, busenje zida, balkona, plocica u kupatilu itd
Koliko vidim sve te navedene su slicne osim nekih tih li kit oznaka koje nemam blage veze sta znace
Za stvari koje si naveo (šta sam boldirao) da bi radio možda bi ti najbolje odgovarala neka Bosch zelena, ne plava (kod Boscha alata zelena boja je amaterski, plavi je profesionalni). Možeš takvu kupiti za manje od 200 KM. Neka bude oko 800 W, nemoj onu najjeftiniju od 550.

A ako baš hoćeš akumulatorski alat, ove dvije Einhell koje si naveo su bušilice za različite namjene. TE CD 18 li je za bušenje i zašarafljivanje u drvo i metal, samo povremeno u beton, a Herrocco je za bušenje u beton i štemanje betona, pločica itd. Prevelika je za manje radove u drvetu i metalu, a i koristi SDS + svrdla, ne "obična". Za obična svrdla joj treba adapter ili druga glava bušilice. Već je o tome pisano, pročitaj stare postove.

Akumulatorske bušilice su odlične onima koji rade tamo gdje nema utičnice, kao i onima koji više zašarafljuju nego što buše. Ali, onima koji će manje zašarafljivati i uglavnom će bušiti u kućnim uslovima (objesiti sliku, karniše za zavjese, plafon ili zid za rasvjetu itd) bušilica sa kablom je i dalje najbolje rješenje. Samo da je najmanje 700 W snage. Slabija može, ali će se patiti dok radi, radit će se sa njom sporije.

Kao što rekoh, Bosch zeleni od 800 W može se kupiti za oko 200 KM. To je cijena Einhell TE CD 18 Li-i BL bez baterije i punjača. Ja sam svoju Bosch plavu, profesionalnu, od 850 W platio oko 350 KM. A Einhell TE CD Li-i Bl sa baterijom od 5 Ah i punjačem me je koštao oko 400.

Baterija od 2 Ah je slaba, kupi barem od 4. Ili barem onu bolju bateriju od 2,5 Ah. Ona osnovna od 2 Ah koja dolazi u kitu ili ponekad uz samo punjač je baš slaba. Ova od 2,5 ne izgleda bolje na papiru, samo 0,5 više, ali je bolja baterija.

I dobro pazi na ovo: Einhell TE CD 18 Li dolazi u dvije varijante:

1. TE CD 18 Li BL. Ona ne može bušiti u beton, nema udarnu funkciju.

2. TE CD 18 Li-i BL. Ona može u beton, ima udarnu funkciju.

Jedno malo slovo "i" te može zeznuti.

Šta znače oznake:

TE CD - vrsta bušilice
18 Li - litijumska baterija 18 volti
-i - udarna (i je od impact, udar)
BL - brusheless, bez četkica.

Ovu:
https://prox.ba/shop/aku-set-busilica-odvijac-sa-dvije-baterije-15-ah-punjac-te-cd-18-2-li-kit-2x15-ah-einhell-4513830/

odmah zaboravi. Baterije od 1,5 Ah, mala snaga bušilice, nije brusheless...

I da, to šta su ti rekli u radnji, TE CD 18 Li (-i) BL je najbolja Einhell akumulatorska bušilica te vrste. Ostale "bolje" su ili impact driveri (odvijači, nisu bušilice) ili SDS+ kao što je Herrocco.

I po treći put, baš ispade da te nagovaram, razmisli o zelenoj Bosch sa kablom (na struju) ako ćeš načešće raditi bušenje po kući u beton.

Nemoj Einhell sa kablom, ne valjaju. Možda B+D ako je zeleni Bosch preskup.

Vjeruj mi, više ti se isplati malo "napatiti" pa kupiti bolji amaterski alat, nego najjeftiniji ili skoro najjeftiniji.
Svaka cast brate na informacijama i hvala ti. Vjeruj da se nista ne razumijem jer sam navikao na sarafciger i kad se potrebi saraf to je to,ako ne nadjem pincetu :D

Ok ako sam te dobro skontao otpada u vodu ta sto je sad na snizenju, a 2. TE CD 18 Li-i BL bi mi odgovoralo za sve što mi treba iako je dosta skuplja.
Upravo sam trazio neku zelenu Bosch ali imaju samo plave na prox.ba
Vidim da imaju sad bas akcije do %50 na Bosch i De Walt Black Decker.

Moze li neko baciti pogled na Bosch i reci mi sta valja ili da trazim negdje drugo te zelene varijante.
Vidim da imaju neke koje su sad 350km
https://prox.ba/bosch-akcija/

Para nisu toliki problem vec ne bih nesto iznad 350km jer bas cu ovo rijetko koristiti. Da bude tu pa kad zatreba da mogu sve uraditi :D

A takodjer morao bih nesto koristiti bez kabla jer stara je zgrada pa nema uticnica na svakom cosku :-)
Što se Boscha tiče, ovdje otiđi: Džemala Bijedića 131, Sarajevo

To je uvoznik i servis Bosch alata (samo alata i opreme, ne kućnih ili auto uređaja), šta nema u maloprodajnim radnjama možeš kod njih ili kupiti ili naručiti. I plavi i zeleni.

Ne moraš kupiti Bosch, naravno, ja spominjem zeleni Bosch jer je jeftiniji od profi alata a bolji od Einhell itd. Zeleni Bosch ima i akumulatorske alate, vidi alate na https://www.bosch-diy.com/hr/hr pa otiđi u radnju. Nema bh. stranica, samo hr.

Ako nađeš neku povoljno Makita, Metabo, plavi Bosch, Dewalt, super.

Metabo gledaj u Crom, Makitu u Proficentar, Dewalt nađi uvoznika na netu.

Pazi kod akumulatorskih alata. Ako kupiš Einhell, svaki drugi akumulatorski alat bi ti trebao biti Einhell. Zbog baterija. Ne mogu baterije Einhell na druge alate i obrnuto. Tako da kod akumulatorskih alata moraš razmišljati dugoročno, ne samo za taj alat. Ako možeš priuštiti nekoliko sistema, ili ulaganje u jedan pa prelazak na drugi, onda je to druga priča.

Možeš te alate kupiti i u Prox i u Mašine i Alati, u Zeki, u Adazalu, Penny, OBI itd, ali ako uvoznik ima i maloprodaju, ja radije kupujem kod uvoznika. Lakše je i za opremu koje prodavnice nemaju na stanju, lakše je naručiti nešta šta se rijetko kupuje pa prodavnice uopšte ne drže, kraće se čeka isporuka itd.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1870 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

@BAN___KAI
Drug,
vidim da si potpuni početnik- bez uvrede ili omalovažavanja, svi smo počeli od nečega (ni sam se ne smatram znalcem, nego eto, recimo možda malo jači Sam Svoj Majstor) pa mislim da tebi accu nije neophodan, iako si tanak sa uticnicama. Jeftinije i isplativije ti je kupiti produzni kabl od 3 ili 5 m, 3 x 2,5 mm kvadratna i neku Bosch zelenu busilicu. Tako, za manje novca imaš i bušilicu i produžni kabl, koji ti češće zatreba nego bušilica.
Pošto i sam kažeš da bi alat uzeo u smislu "neka ga, zatrebace mi", možda ti je ekonomičnije odrediti neki budžet (npr. 200 KM + 10-15%) pa u okviru toga tražiti alatku, nego da odredis konkretnu alatku, pa koliko košta da košta.
Ako se ipak odlučiš za accu program, vodi računa da je kod njega poželjno držati bateriju odvojeno od alata i-ako se rijetko ili rjedje koristi-barem jednom mjesecno bateriju napuniti. Ako kapacitet baterije padne ispod kritične tačke, u principu je gotova, šokiranje je rijetko kad vrati iz mrtvih.
Imam sugestiju za mjesto kupovine:
Naši zastupnici Bosch, Metabo, Makita i drugi prosto zidaju cijene u odnosu na maloprodajne cijene u Evropi, pa tako alate čine nedostupnim većini nas.
Zato, ako imas mogucnosti da ti neko donese "izvana", kada na domacim stranicama odaberes konkretnu alatku, idi na www.Amazon.de- tamo se vrlo često moze dobiti sjajan kvalitetan alat za bitno nizu cijenu nego u BiH. Često su akcijske cijene, pogotovo u vrijeme praznika, a sad ide Uskrs..
Takodje, na austrijskoj stranici www.willhaben.at zna biti dobrog novog alata po korektnim cijenama, iako je to uglavnom sajt kupoprodaje polovnih stvari,Npr. na tom sajtu sam kupio izvanrednu potezno nagibnu pilu Metabo KGS 254 M, za cca 30% nizu cijenu nego sto je u sarajevskom Crom-u.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1871 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 08/03/2024 21:13 @BAN___KAI
Drug,
vidim da si potpuni početnik- bez uvrede ili omalovažavanja, svi smo počeli od nečega (ni sam se ne smatram znalcem, nego eto, recimo možda malo jači Sam Svoj Majstor) pa mislim da tebi accu nije neophodan, iako si tanak sa uticnicama. Jeftinije i isplativije ti je kupiti produzni kabl od 3 ili 5 m, 3 x 2,5 mm kvadratna i neku Bosch zelenu busilicu. Tako, za manje novca imaš i bušilicu i produžni kabl, koji ti češće zatreba nego bušilica.
Pošto i sam kažeš da bi alat uzeo u smislu "neka ga, zatrebace mi", možda ti je ekonomičnije odrediti neki budžet (npr. 200 KM + 10-15%) pa u okviru toga tražiti alatku, nego da odredis konkretnu alatku, pa koliko košta da košta.
Ako se ipak odlučiš za accu program, vodi računa da je kod njega poželjno držati bateriju odvojeno od alata i-ako se rijetko ili rjedje koristi-barem jednom mjesecno bateriju napuniti. Ako kapacitet baterije padne ispod kritične tačke, u principu je gotova, šokiranje je rijetko kad vrati iz mrtvih.
Imam sugestiju za mjesto kupovine:
Naši zastupnici Bosch, Metabo, Makita i drugi prosto zidaju cijene u odnosu na maloprodajne cijene u Evropi, pa tako alate čine nedostupnim većini nas.
Zato, ako imas mogucnosti da ti neko donese "izvana", kada na domacim stranicama odaberes konkretnu alatku, idi na www.Amazon.de- tamo se vrlo često moze dobiti sjajan kvalitetan alat za bitno nizu cijenu nego u BiH. Često su akcijske cijene, pogotovo u vrijeme praznika, a sad ide Uskrs..
Takodje, na austrijskoj stranici www.willhaben.at zna biti dobrog novog alata po korektnim cijenama, iako je to uglavnom sajt kupoprodaje polovnih stvari,Npr. na tom sajtu sam kupio izvanrednu potezno nagibnu pilu Metabo KGS 254 M, za cca 30% nizu cijenu nego sto je u sarajevskom Crom-u.
Ovo je odličan savjet nekome koji ima nekoga da mu taj alat donese.

Mi koji moramo platiti transport, a koji ulazi u osnovicu za obračun carine i PDV-a, imamo drugu računicu.

Primjer: Dewalt stona pila koju bih želio u Njemačkoj košta 800 Eura, na sniženjima se može naći i za oko 500. U Sarajevu košta oko 2.200 KM.

Pila je teška oko 40 kg, to je oko 250 Eura transporta. Znači, sada joj je cijena 750-1050 Eura. Na to oko 30 % carina, PDV, administracija. Sada cijena u Sarajevu i nije baš tako visoka, zar ne?

Onda ako se plati osiguranje ili uvijek moguća oštećenja u transportu ili drugi nepredviđeni problemi, čekanje na isporuku itd cijenu u Sarajevu čine sasvim OK.

Ja bih jednu bušilicu. 1.100 eura bušilica. 295 eura transport (70 kg). U BiH je nemoguće kupiti. Teknatool Nova Viking.

Ipak će biti Bosch PBD 40 :lol:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1872 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 08/03/2024 21:31 Ja bih jednu bušilicu. 1.100 eura bušilica. 295 eura transport (70 kg). U BiH je nemoguće kupiti. Teknatool Nova Viking.
Ozbiljan sam- ako ju je moguce naci na amazon.de po cijeni koja ti odgovara, pošalji link.
Moj (vjerovatno) buduci zet ima "amazon.de prime" nalog, koji podrazumijeva free delivery u Austriju (Beč). Istina, ne znam da li je to džaba za sve ili ima neki limit.
Možemo to ispitati i vidjeti stanje stvari.
Ako se uklapa, alat, iako tezak, moze biti u Banjaluci vrlo brzo, moguce vec krajem marta, početkom aprila, naravno free of costs. Ako to bude tako, imaš čistu računicu da dodjes po nju u BL.
Razmisli...
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1873 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 08/03/2024 21:39
Hakiz wrote: 08/03/2024 21:31 Ja bih jednu bušilicu. 1.100 eura bušilica. 295 eura transport (70 kg). U BiH je nemoguće kupiti. Teknatool Nova Viking.
Ozbiljan sam- ako ju je moguce naci na amazon.de po cijeni koja ti odgovara, pošalji link.
Moj (vjerovatno) buduci zet ima "amazon.de prime" nalog, koji podrazumijeva free delivery u Austriju (Beč). Istina, ne znam da li je to džaba za sve ili ima neki limit.
Možemo to ispitati i vidjeti stanje stvari.
Ako se uklapa, alat, iako tezak, moze biti u Banjaluci vrlo brzo, moguce vec krajem marta, početkom aprila, naravno free of costs. Ako to bude tako, imaš čistu računicu da dodjes po nju u BL.
Razmisli...
Polazimo od različitih pozicija.

Ti govoriš o situaciji kada neko može da se snađe, ima nekoga ko će mu pomoći. I to je OK.

Ja uvijek govorim sa pozicije nekoga ko ne može da se snađe, nego mora učiniti sve neophodne administrativne korake. Ostavljen je sam sebi.

Iz prostog razloga zato što, koliko god ih je, neki ljudi naprosto nemaju nikoga da im pomogne.

A onda, kada tu opciju protabirimo, svi oni koji mogu da se snađu, naprosto se prilagode i snađu.

Imao sam situaciju u kojoj sam do nekih materijala (filmovi, fotopapir i hemikalije za razvijanje) mogao doći po cijeni po kojoj izvor iz inostranstva prodaje našem uvozniku. Dakle ne maloprodajna cijena minus PDV, nego još puno jeftinije. Film koji je kod nas u maloprodaji koštao oko 10 KM, mene je sa plaćenim prevozom i carinom/PDV koštao 2,5 KM. Sve kroz papire, legalno, predračuni, računi i to za krajnjeg kupca, ne za dalju prodaju. Kako je ta informacija mogla pomoći drugima koji su to željeli, taj izvor njima ne bi po toj cijeni nikada prodao? Jedan drug je probao i nije imao šanse.

Usput, bušilica je ovdje: https://www.dictum.com/en/power-tools-drilling/teknatool-nova-viking-dvr-benchtop-drill-press-16-inch-721097
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1874 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Snalaženje nam je usud, raison d etre, jer tesko da mozemo drugacije, ili ako je apsolutno nemoguce snaci se, udara nas po džepu!
Primjer: imam motornu pilu STIHL 250 C, nova kupljena proljetos. Uz nju sam za rezervu kupio i svjecicu, tip je Bosch WSR 6f. Imam i motorni duvač lišća FUXTEC FX LB 152 P, kojem odgovara ta svjecica, kupljen polovan. U duvacu je neka no name svjecica TORCH..neka.. džigibau..Od samog početka kupvine duvaca, hladan tesko pali, vruc. nikako. Prošli vikend odem na plac, ponesem svjeze gorivo, planirao očistiti šumu od lišća.NISAM PONIO BOSCH SVJECICU. Hladnog ga jedva upalim, radio 5-10 minuta i ugasim sa namjerom da testiram paljenje na vruce. Nece, naravno.. naredno jutro, skinem svjecicu, ocistim kineskinju, vratim, palim, palim,nece....na kraju vikenda se vratim kuci i odlučim, prije nego duvac odnesem na popravku da zamijenim svjecicu, jer je to sve sto sam mogu uraditi. Zamijenim, i naravno, radi kao sat u svakom rezimu.
Treba obnoviti rezervu- odem u svaku mogucu prodavnicu u BL da kupim tu Bosch svjecicu- NEMA!!!!!
Na netu, ima, naravno, cijena 6-10 KM/ kom+dostava 7-12 KM, kako koji trgovac.
Na amazonu- 3,20 EUR, dostava dzaba. Dakle, za cijenu jedne svjecice u BiH- minimalno 13 KM- iz Au ce mi ubrzo stici dvije.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#1875 Re: Sam svoj majstor

Post by zposao »

Evo sve ali kako dostava iz AU preko amazona u BiH da je džaba? :shock: taj dio ne kontam.
Post Reply