Sam svoj majstor

Post Reply
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1901 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Kada smo već kod ovih stvari, jeste li vidjeli:

https://cnc-centar.ba/
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1902 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

Hakiz wrote: 09/03/2024 02:01
topcam wrote: 08/03/2024 23:53
Hakiz wrote: 08/03/2024 23:44

U pitanju su dvije svjećice za motornu pilu po cijeni manjoj od 3,5 eura za obje. I koje stanu u džep farmerki.

A ovo za bušilicu je stvar u tome da ako bi neko donosio iz vana, platio bi carinu na 1.200 eura koliko košta samo bušilica, ne na skoro 1.500 koliko bi koštala sa plaćanjem transporta. Da ne ulazimo u druge stvari, recimo pažnje rukovanja pri transportu itd.

Ali, to su želje, realno, ta bušilica je pretjerana. Ima sjajne funkcije, ali može i navedena Bosch PBD 40 sa cijenom od 700 KM kod nas uraditi potreban posao.
Ja koliko vidim ova busilica je samo za drvo, nema mi onu stabilnost za metal.
Koja, Bosch? Pa, stavi joj neku Röhm glavu i bit će OK.

Nego, na šta misliš tačno kada kažeš stabilnost? Bušilica nije sada za industrijsku upotrebu, ali za amaterski rad je OK. Dvije stvari su joj prednost nad onim klasičnim stupnim bušilicama:

1. Brzina bušenja se promijeni na potencionetru, ne moraš otvarati poklopac bušilice i premiještati remenove.

2. Lako i precizno se namjesti dubina bušenja.

Bosch je, pa će raditi pristojno.

Ako si mislio na onu NOVA, ono je manja verzija, sa kratkim stubom, za staviti na stol. Ima i verzija za pod. Ali, da, i meni stopa za pod izgleda prilično uska. Ona ima puno funkcija, ali od onih najčešće korištenih je interesantno to da se dubina bušenja može namjestiti tako da kada dođeš do željene dubine, svrdlo prestane da se okreće. Ne možeš jakim pritiskom pomjeriti graničnik dubine i probušiti dublje. Druga fina osobina je ta da se pokreće na okret poluge za spuštanje svrdla u materijal. Tako da ne moraš prvo uključiti bušilicu pa spuštati svrdlo, samo počneš spuštati svrdlo i počinje se okretati. Ima puno funkcija, nisam ih sve zapamtio, imaš priključak za kompjuter da skineš i instališeš ili nadogradiš softver. Još jedna dobra stvar je što joj glava prima svrdla od 1 mm do 16 mm, a to je prilično veliki raspon. Obično ide 1-10 ili 1,5-13, a 1 do 16 sam samo kod nje vidio.

Ako ti treba ozbiljna industrijska bušilica za metal, sa puno snage, visokom preciznosti, da ima veliki prostor između stuba i svrdla itd, to je druga priča, ali ne znam da li takve uopšte možeš kupiti u BiH.
Sto busilice, lohotno izgleda. Sto se zastite tice sve ima. Kod nas to tek uveli kada je kolegi stara stubna busilica iscupala kaziprst.







Tamte vamte, prodje vrijeme.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1903 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

eltroxin wrote: 09/03/2024 19:00 A imas i adapter za proxxon:
Spoiler
Show
Image
https://shop.stepcraft-systems.com/adapter-d-43-mm-d-20-mm_1
Upravo provjerih. Cijena adaptera manje od 13 Eura. Super.

Cijena transporta: Za BiH starta sa 79,99 Eura :shock:

Hvala, ali ne hvala :lol:
Last edited by Hakiz on 09/03/2024 19:17, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1904 Re: Sam svoj majstor

Post by kabal1337 »

ma ovo se isprinta za sat vremena
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1905 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Bit će da je to rješenje.

Ali ovaj baš dobro izgleda :(

Eto zašto nam treba ulazak u EU. Zbog troškova transporta :lol:
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1906 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

Hakiz wrote: 09/03/2024 17:00
kabal1337 wrote: 09/03/2024 16:02 zar nemaju takvi stalci u eletronic shopu (20-30 KM) Lohotniji su nego taj na slici. Oni koriste te hobi brusilice za busenje rupa u pcb ploci.

mogao bi napraviti rupe iznad i ispod tog.

znas sta mozes jos

napravi sebi prsten, plasticni ili metalni. Gore napravi ivicu da ti ne ispada. Rasjeci ga i poravnaj sa tim na stalku.

Ne moras navoje pravit. uhvatit ce taj postojeci

Image

eto nacrtao sam ti nadam se da razumijes
Razumio sam te i prvi put, hvala :-D

Kada sam to isto napravio od drveta, nikako nije funkcionisalo. Naći ću nekoga da napravi od metala ili plastike, kao što rekoh, niti imam materijal, niti alat.

Podebele su stijenke, 43-20 je 23 mm debljina. Više od 2 cm je debeo komad metala.
Dobra ideja @kabal1337 posebno prosli post, ako smo na isto mislili, dobra i ova grafika. Dio sam posudio.

Image
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1907 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

Ne svidja mi se finis povrsinske obrade (jedan komad je aluminijum drugi inox 1.4571), vidis sarafe i kako sam zamislio, prvo fiksirati pa ubaciti u taj stalak.

Image

Cekati cu na kolegu na petoosovinskoj da to bude kako Bog zapovjeda.

Image

Ono da je cas posla i nije bas, ma ni blizu. Na obicnom tokarskom stroju, puno brze.
Kao sto sam vec napisao kolegi busilica iscupala prst, nas CNC centar je po zakonu, a stare masine pod kljucem.
Dobro jedna dvije koje su upitne, busilica i tokarski stroj.
Image

Jesi li ti dovoljna dva sarafa za fiksiranje, u kojim tolerancijama radis.
Eh da. vanjski obim je 42,9 (trenutno) unutrasnji 20 -0,1, mozda i 0,05,

@kuli1961 bravo,mislim da sam ranije citao o brvnari, svaka cast. Mic po mic.
Umjetnost je u malim koracima.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1908 Re: Sam svoj majstor

Post by kabal1337 »

sto, prelijepa zavrsna obrada.
Narucis kod tokara ili na cnc masini pa ne dobijes takav rezultat

Mozda jedino dodati konus, da hvata vise povrsine od one mini brusilice ( kao na onom proizvodu iz njem).
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1909 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

topcam wrote: 15/03/2024 19:50 Ne svidja mi se finis povrsinske obrade (jedan komad je aluminijum drugi inox 1.4571), vidis sarafe i kako sam zamislio, prvo fiksirati pa ubaciti u taj stalak.

Image

Cekati cu na kolegu na petoosovinskoj da to bude kako Bog zapovjeda.

Image

Ono da je cas posla i nije bas, ma ni blizu. Na obicnom tokarskom stroju, puno brze.
Kao sto sam vec napisao kolegi busilica iscupala prst, nas CNC centar je po zakonu, a stare masine pod kljucem.
Dobro jedna dvije koje su upitne, busilica i tokarski stroj.
Image

Jesi li ti dovoljna dva sarafa za fiksiranje, u kojim tolerancijama radis.
Eh da. vanjski obim je 42,9 (trenutno) unutrasnji 20 -0,1, mozda i 0,05,

@kuli1961 bravo,mislim da sam ranije citao o brvnari, svaka cast. Mic po mic.
Umjetnost je u malim koracima.
Ispricavam se +0.05 do0,1
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1910 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Problem je u sljedećem: Debljina prstena na bušilici je mala. Prsten treba biti dubok da jedan dio tijela bušilice uđe. A to znači da se treba tokariti oblik bušilice, ne samo prsten.

Tako je napravljeno na adapteru sa linka koji je dao @eltroxin

Ako dobro pogledate, taj adapter ima dva nivoa. To jeste, vanjski prečnik je 43mm. Ali unutrašnjost je u dva nivoa. Jedan je okrugli prečnika 20 mm za prihvat bušilice, a na njega se nastavlja drugi nivo koji prihvata tijelo bušilice da bi bilo stabilnije.

Bojim se da tih 15 mm koliko je prsten bušilice visok nije doviljna površina da bušilica bude čvrsta, nepokretna u adapteru.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1911 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

topcam wrote: 15/03/2024 18:56
Hakiz wrote: 09/03/2024 17:00
kabal1337 wrote: 09/03/2024 16:02 zar nemaju takvi stalci u eletronic shopu (20-30 KM) Lohotniji su nego taj na slici. Oni koriste te hobi brusilice za busenje rupa u pcb ploci.

mogao bi napraviti rupe iznad i ispod tog.

znas sta mozes jos

napravi sebi prsten, plasticni ili metalni. Gore napravi ivicu da ti ne ispada. Rasjeci ga i poravnaj sa tim na stalku.

Ne moras navoje pravit. uhvatit ce taj postojeci

Image

eto nacrtao sam ti nadam se da razumijes
Razumio sam te i prvi put, hvala :-D

Kada sam to isto napravio od drveta, nikako nije funkcionisalo. Naći ću nekoga da napravi od metala ili plastike, kao što rekoh, niti imam materijal, niti alat.

Podebele su stijenke, 43-20 je 23 mm debljina. Više od 2 cm je debeo komad metala.
Dobra ideja @kabal1337 posebno prosli post, ako smo na isto mislili, dobra i ova grafika. Dio sam posudio.

Image
Za šta služe M6 šarafi?
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1912 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Nego, nemojte se zadati oko ovoga. Ja sam to onako spomenuo, nije neophodno.

Jedino ako vam je interesantna ideja pa sami hoćete da se igrate sa tim.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1913 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

kabal1337 wrote: 15/03/2024 20:09 sto, prelijepa zavrsna obrada.
Narucis kod tokara ili na cnc masini pa ne dobijes takav rezultat

Mozda jedino dodati konus, da hvata vise povrsine od one mini brusilice ( kao na onom proizvodu iz njem).
Taj konus je samo sminka, bolje i jace je ovo rjesenje, tako si i nacrtao :thumbup:

Fiksira se na busilicu sarafima na orginalu je mozda 8-10 mm onog sto hvata prsten busilice, vjerovatno da se sila stezanja moze prenjeti,
ovdje to nije potrebno drugacije je. 4mm je 45mm promjer, 15 mm je 43 mm promjer ukupno 19 mm, uzeo sam mjere koje je
@Hakiz naveo.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1914 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

Hakiz wrote: 15/03/2024 21:04 Problem je u sljedećem: Debljina prstena na bušilici je mala. Prsten treba biti dubok da jedan dio tijela bušilice uđe. A to znači da se treba tokariti oblik bušilice, ne samo prsten.

Tako je napravljeno na adapteru sa linka koji je dao @eltroxin

Ako dobro pogledate, taj adapter ima dva nivoa. To jeste, vanjski prečnik je 43mm. Ali unutrašnjost je u dva nivoa. Jedan je okrugli prečnika 20 mm za prihvat bušilice, a na njega se nastavlja drugi nivo koji prihvata tijelo bušilice da bi bilo stabilnije.

Bojim se da tih 15 mm koliko je prsten bušilice visok nije doviljna površina da bušilica bude čvrsta, nepokretna u adapteru.

Nije tako, 8 do 10 mm je metal na metal, ilustracija nije 1:1

Bitan je prsten, neces plasticno tijelo busilice stiskat.
Hakiz wrote: 15/03/2024 21:14

Za šta služe M6 šarafi?
Image

Prije da ce biti M8 ili M10.

Zato sam i pitao sta obradjujes Hardox 450 ili sta? Drvo? Da znam koliko sarafa treba za fiksiranje.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1915 Re: Sam svoj majstor

Post by kabal1337 »

Image

Prsten da hvata taj nizi metalni dio ( obavezno) zatim konus da stisne malo i tog plasticnog dijela.

Nije to tesko izmjeri gornji fi, donji fi, visinu izmedju i tjt.
( Do duse sto kaze topcam mozda i ne mora ( zavisi od visine prihvata u stalku) - hocu reci mozda ovaj konus izlazi van tako da i nema neke koristi
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1916 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

topcam wrote: 16/03/2024 16:55
Hakiz wrote: 15/03/2024 21:04 Problem je u sljedećem: Debljina prstena na bušilici je mala. Prsten treba biti dubok da jedan dio tijela bušilice uđe. A to znači da se treba tokariti oblik bušilice, ne samo prsten.

Tako je napravljeno na adapteru sa linka koji je dao @eltroxin

Ako dobro pogledate, taj adapter ima dva nivoa. To jeste, vanjski prečnik je 43mm. Ali unutrašnjost je u dva nivoa. Jedan je okrugli prečnika 20 mm za prihvat bušilice, a na njega se nastavlja drugi nivo koji prihvata tijelo bušilice da bi bilo stabilnije.

Bojim se da tih 15 mm koliko je prsten bušilice visok nije doviljna površina da bušilica bude čvrsta, nepokretna u adapteru.

Nije tako, 8 do 10 mm je metal na metal, ilustracija nije 1:1

Bitan je prsten, neces plasticno tijelo busilice stiskat.
Hakiz wrote: 15/03/2024 21:14

Za šta služe M6 šarafi?
Image

Prije da ce biti M8 ili M10.

Zato sam i pitao sta obradjujes Hardox 450 ili sta? Drvo? Da znam koliko sarafa treba za fiksiranje.
Nećeš stiskati plastično tijelo, ali ga treba poduprijeti. Doduše, sa vašom varijantom sa šarafima, možda podupiranje plastičnog dijela kućišta i ne treba.

Ne obrađujem metal, ovo šta vi radite je previše. Odlično je, ali je previše. Nije glodalica, nema horizontalnog pomjeranja materijala, neće ispod nje biti onaj stol na tri ose pa da se gloda. Proxxonima posebne alate za te poslove. Ovo je mala, slaba, modelarska bušilica, nije metalurški alat. Snaga 100 W, brzina bušenja 5.000-20.000 obrtaja u minuti, nema tu puno okretnog momenta,

Mateijali će biti raznovrsni, drvo, plastika, metal, ali su to mali poslovi, bušenje malih rupa, rezanje ili šmirglanje. Nema glodanja, nema horizontalnog pritiska na osovinu.

Zamisli običnu ručnu bušilicu. Isto kao ona, samo manja, brža i slabija.

Na primjer, posljednji posao koji sam sa njom radio je da dijamantskom reznom pločom otvorim zavareno plastično kućište ispravljača za laptop da ga popravim.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1917 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kabal1337 wrote: 16/03/2024 17:08
Spoiler
Show
Image
Prsten da hvata taj nizi metalni dio ( obavezno) zatim konus da stisne malo i tog plasticnog dijela.

Nije to tesko izmjeri gornji fi, donji fi, visinu izmedju i tjt.
( Do duse sto kaze topcam mozda i ne mora ( zavisi od visine prihvata u stalku) - hocu reci mozda ovaj konus izlazi van tako da i nema neke koristi
Ovaj plastični dio kućišta je nepravilnog oblika, to je problem. Nije krug, nije ni elipsa. Na slici se vidi.

Na primjer, Dremel je okrugao. Proxxon je ergonomski pravljen da se udobno uhvati prstima i nalegne na šaku kada se uhvati, tako da nije pravilnog oblika.

Originalni Proxxon stalak je isti kao standardni 43 mm stalak, samo manji. Ako se po tome gleda, trebalo bi da samo stezanje crnog prstena daje dovoljno stabilnosti, da podupiranje plastičnog dijela nije uopšte potrebno.

Tako da bi adapter debljine crnog prstena koji je ili presječen pa ga stalak stisne, ili kao na posljednjoj slice sa jednim ili dva šarafa bilo sasvim dovoljno.

Samo, previše je to posla. Koliko ste do sada utrošili truda i vremena za samo jedan adapter, puno je to truda.

Uz to, ja sam hobista, nije da mi treba za firmu, da radim poslove od kojih živim. Nije mi neophodan.

Ako vam je to izazov, pa radite iz meraka, to je OK. Ostalo, nema "ekonomske računice" :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1918 Re: Sam svoj majstor

Post by kabal1337 »

Ja mislim ovo sto je topcam napravio da ti ovakvu zavrsnu obradu nece ponuditi ni vecina tokara.

Mislim da bi trebao probati, nekada ne treba ni komplikovati.
Ma sve se moze nacrtati, ja sam sebi prosle sedmice crtao ventilacioni otvor od auta da mogu displej ubaciti.
Naravno ekonomska racunica ne postoji, al jbg. cejf i izazov zanimljivo.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1919 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kabal1337 wrote: 16/03/2024 21:14 Ja mislim ovo sto je topcam napravio da ti ovakvu zavrsnu obradu nece ponuditi ni vecina tokara.

Mislim da bi trebao probati, nekada ne treba ni komplikovati.
Ma sve se moze nacrtati, ja sam sebi prosle sedmice crtao ventilacioni otvor od auta da mogu displej ubaciti.
Naravno ekonomska racunica ne postoji, al jbg. cejf i izazov zanimljivo.
Naravno.

Ako sam zvučao nezahvalno, nije mi na kraj pameti. Više ga odgovaram, da se ne muči. Iskreno me je iznenadio.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1920 Re: Sam svoj majstor

Post by kabal1337 »

Ma nisam ni mislio u tom smislu, vec da je zaista dobro napravio dio
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1921 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kabal1337 wrote: 16/03/2024 23:51 Ma nisam ni mislio u tom smislu, vec da je zaista dobro napravio dio
Meni izgleda fantastično, zaista.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1922 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

Hakiz wrote: 16/03/2024 20:05
kabal1337 wrote: 16/03/2024 17:08
Spoiler
Show
Image
Prsten da hvata taj nizi metalni dio ( obavezno) zatim konus da stisne malo i tog plasticnog dijela.

Nije to tesko izmjeri gornji fi, donji fi, visinu izmedju i tjt.
( Do duse sto kaze topcam mozda i ne mora ( zavisi od visine prihvata u stalku) - hocu reci mozda ovaj konus izlazi van tako da i nema neke koristi
Ovaj plastični dio kućišta je nepravilnog oblika, to je problem. Nije krug, nije ni elipsa. Na slici se vidi.

Na primjer, Dremel je okrugao. Proxxon je ergonomski pravljen da se udobno uhvati prstima i nalegne na šaku kada se uhvati, tako da nije pravilnog oblika.

Originalni Proxxon stalak je isti kao standardni 43 mm stalak, samo manji. Ako se po tome gleda, trebalo bi da samo stezanje crnog prstena daje dovoljno stabilnosti, da podupiranje plastičnog dijela nije uopšte potrebno.

Tako da bi adapter debljine crnog prstena koji je ili presječen pa ga stalak stisne, ili kao na posljednjoj slice sa jednim ili dva šarafa bilo sasvim dovoljno.

Samo, previše je to posla. Koliko ste do sada utrošili truda i vremena za samo jedan adapter, puno je to truda.

Uz to, ja sam hobista, nije da mi treba za firmu, da radim poslove od kojih živim. Nije mi neophodan.

Ako vam je to izazov, pa radite iz meraka, to je OK. Ostalo, nema "ekonomske računice" :lol:
I to je opcija, ali zasto jednostavno kad moze i komplikovano. Hvalite me ti i @kabal1337, hvala u ime kolege.
Nisam ja ovo na slikama radio, zamolio kolegu i dao mu materijal, on na frezi svrsishodno i precizno napravio tu nema
price.

Image

Sto se povrsinske obrade i hrapavosti tice, to se uvecavanjem slika jos uvijek moze vidjeti.

Ovo dole lijevo je kako sam ja zamislio.

Image

Ra 0,75

Ja vec dugo nisam u programerskim vodama. Hvala Bogu. :D
RLewis
Posts: 493
Joined: 04/02/2013 13:33

#1923 Re: Sam svoj majstor

Post by RLewis »

ImageAjmo jedno long shot pitanje, TJ više mišljenje.
Znači pravim garažu/radionu sebi, plan je u sam svoj majstor načinu odraditi pa da vidim mišljenje dal' će biti dovoljno ovo što sam planirao.
Znači dimenzije su 950x750, visina zida 300 a vrh krova 450 cm eh sad plan je sljedeći.
Konstrukcija 10 stubova od kvadratnog profila 100x100x3mm kao i kosine krova i poveznice izmedju stubova,
Poprečne će biti 60x60x3mm
Potpore u krovu 80x80xe
Da probam pojasniti na dužoj stražnjoj strani će biti 4nosiva a na prednjoj 3 nosiva stuba, a kroz sredinu 3, po 2 na krajevima i na 3m sa jedne strane.
Obloga će biti sendvić panel 5cm krov takodjerImage
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1924 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

topcam wrote: 20/03/2024 02:54
Hakiz wrote: 16/03/2024 20:05
kabal1337 wrote: 16/03/2024 17:08
Spoiler
Show
Image
Prsten da hvata taj nizi metalni dio ( obavezno) zatim konus da stisne malo i tog plasticnog dijela.

Nije to tesko izmjeri gornji fi, donji fi, visinu izmedju i tjt.
( Do duse sto kaze topcam mozda i ne mora ( zavisi od visine prihvata u stalku) - hocu reci mozda ovaj konus izlazi van tako da i nema neke koristi
Ovaj plastični dio kućišta je nepravilnog oblika, to je problem. Nije krug, nije ni elipsa. Na slici se vidi.

Na primjer, Dremel je okrugao. Proxxon je ergonomski pravljen da se udobno uhvati prstima i nalegne na šaku kada se uhvati, tako da nije pravilnog oblika.

Originalni Proxxon stalak je isti kao standardni 43 mm stalak, samo manji. Ako se po tome gleda, trebalo bi da samo stezanje crnog prstena daje dovoljno stabilnosti, da podupiranje plastičnog dijela nije uopšte potrebno.

Tako da bi adapter debljine crnog prstena koji je ili presječen pa ga stalak stisne, ili kao na posljednjoj slice sa jednim ili dva šarafa bilo sasvim dovoljno.

Samo, previše je to posla. Koliko ste do sada utrošili truda i vremena za samo jedan adapter, puno je to truda.

Uz to, ja sam hobista, nije da mi treba za firmu, da radim poslove od kojih živim. Nije mi neophodan.

Ako vam je to izazov, pa radite iz meraka, to je OK. Ostalo, nema "ekonomske računice" :lol:
I to je opcija, ali zasto jednostavno kad moze i komplikovano. Hvalite me ti i @kabal1337, hvala u ime kolege.
Nisam ja ovo na slikama radio, zamolio kolegu i dao mu materijal, on na frezi svrsishodno i precizno napravio tu nema
price.

Image

Sto se povrsinske obrade i hrapavosti tice, to se uvecavanjem slika jos uvijek moze vidjeti.

Ovo dole lijevo je kako sam ja zamislio.

Image

Ra 0,75

Ja vec dugo nisam u programerskim vodama. Hvala Bogu. :D
Hvala ti na svemu. Zahvala i kolegi, naravno.

Ova opcija sa šarafima kojima se bušilica stegne u adapteru je bolja nego da se siječe adapter pa steže stezanjem samog stalka, to jeste bolje ste napravili. Jeste da treba prvo imbusom stegnuti bušilicu u adapter, ali to je bolja varijanta, pogotovo za visinu adaptera koji je, ako sam dobro shvatio, 15 mm.

Ima jedan sitan problem, naime, govorio sam dimenzije napamet. I dok su prečnici ispravni, 43 i 20 mm, dubina onog crnog prstena na bušilici nije 15-20, nego je 9 mm. Danas ga izmjerio.

Ako je adapter 15 mm i šarafi za pritezanje su na polovini (7,5 mm), to će biti uredu. A i ja mogu napraviti nove navoje, imam komplet ureznica za navoje. Iako ne radim sa metalom, iskrslo jeftino pa kupio "da se nađe" :-D

Površinska obrada je najmanje bitna, to je važno kada biste te adaptere ponudili na tržište, vjerujem da bi bilo zainteresovanih, samo ne znam koliko. U u ovom slučaju ne gubite vrijeme i trud na to.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1925 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

Hakiz wrote: 16/03/2024 19:55
topcam wrote: 16/03/2024 16:55
Hakiz wrote: 15/03/2024 21:04 Problem je u sljedećem: Debljina prstena na bušilici je mala. Prsten treba biti dubok da jedan dio tijela bušilice uđe. A to znači da se treba tokariti oblik bušilice, ne samo prsten.

Tako je napravljeno na adapteru sa linka koji je dao @eltroxin

Ako dobro pogledate, taj adapter ima dva nivoa. To jeste, vanjski prečnik je 43mm. Ali unutrašnjost je u dva nivoa. Jedan je okrugli prečnika 20 mm za prihvat bušilice, a na njega se nastavlja drugi nivo koji prihvata tijelo bušilice da bi bilo stabilnije.

Bojim se da tih 15 mm koliko je prsten bušilice visok nije doviljna površina da bušilica bude čvrsta, nepokretna u adapteru.

Nije tako, 8 do 10 mm je metal na metal, ilustracija nije 1:1

Bitan je prsten, neces plasticno tijelo busilice stiskat.

Fulio sam 1 mm, da sam tesar to ne bi bilo puno. Otprilike znam kako treba biti.
Post Reply