Sam svoj majstor

Post Reply
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1826 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

https://www.youtube.com/watch?v=NccFRS3DcPk

Ne možeš isto raditi sa namještajem koji ima furnir i onim koji nema. Kod namještaja koji nema furnir, koliko god ga šmirglao, uvijek ćeš imati isto drvo, a kada ga obradiš ima načina da se drvo postara, da mu daš "patinu".

Ako je s furnirom, obradom ili šmirglanjem mu probiješ furnir do drveta ispod, koje može biti potpuno drugo (furnir orah, a drvo ispod jelovina). Tada moraš mijenjati i krpiti furnir.

Sa druge strane, komad namještaja iz 19. vijeka teško da će biti neoštećen. Pa sam viđao da ljudi poprave oštećenje i ostave popravku vidljivom. Jer, nemoguće je da oštećenja nema. Ako se oštećenje ne vidi, to znači ili da ga je neko dobro sakrio ili da je možda, u slučaju furnira, umjesto popravke cijelu ploču furnira iz 19. vijeka zamijenio modernim furirom. A u tom slučaju, to nije autentični namještaj iz 19. vijeka. Taj pristup ostavljanja popravke vidljivom naziva se poštenom, iskrenom, restauracijom.

Stvar je u tome da treba "osjetiti" ili znati koliko neki komad može podnijeti intervencije. To se uči iskustvom. Na Youtubeu ja mogu naći kako da zakrpim furnir, kako da rastavim namještaj a da ga ne oštetim (dodatno ili previše) u toku rasklapanja, kako da izvadim stari zalijepljeni tipl jer je pukao, kako da napravim zamjensku nogu ili neki drugi komad itd. Mogu vidjeti tehnički dio posla. Ovaj drugi dio, znanje koju od tih tehnika i koliko primijeniti na konkretnom komadu koji mi je u rukama, to se uči iskustvom, ili da ti neki majstor kao šegrtu kaže da bi to moglo navjerovatnije tako da se radi. Šteta što više nema šegrtovanja u smislu majstor i jedan ili dva šegrta kojima prenosi znanje. Malo je i majstora, uglavnom se ljudi školuju za rad u industrijskim razmjerama, fabrikama, ne u malim radionicama. Radionice polako izumiru, ostaju nam fabrike tipa Ikea.

Tako da Youtube treba gledati zbog toga što i na inače "bezveznim" klipovima može se uhvatiti neko znanje. Ja sam, na primjer, naučio kako se spajaju tanke ploče drveta gledajući kanal čovjeka koji restaurira slike, ne namještaj. Došla mu slika koja je naslikana na ploči drveta od nekoliko milimetara debljine i drvo puklo. Doduše, naučio u teoriji, sada bih trebao zalijepiti nekoliko desetina ili stotina tankih otpadaka da steknem rutinu.

Na klipu koji sam postavio sam vidio da se boja može skidati i alkoholom, ne samo komercijalnim hemijskim skidačem, pa sam malo na internetu istraživao recepte za alkoholni skidač. Alkohol je, ipak, manje agresivna hemikalija od onih u komercijalnim skidačima.

Tako da, ako se pažljivo gleda, može se u skoro svakom video klipu naći neka informacija.

Osim toga, Youtube ima i ljude koji nisu youtuberi. To jeste, ne prave klipove od 5-15 minuta namjenski rađene za Youtube. Imamo ljude koji su pravi edukatori. Dobiju neki posao, snime ili cijeli ili najznačajniji dio posla, do detalja pokažu kako rade, koje materijale i alate koriste itd, to jeste, za razliku od ljudi koji namjenski snimaju za Youtube, pa im je produkcija važnija od sadržaja, ovi naprosto snime svoj rad pa stave na Youtube. Od njih se najbolje uči, potražite ih. Za razliku od youtubera koji redovno, svake sedmice, stavljaju novi video, ovi ljudi nekada i nemaju raspored, ne stavljaju video klipove u redovnim intervalima. I njihovi video klipovi traju od 20-ak minuta do nekoliko sati, zavisi od posla. Jedan posao može biti podijeljen u nekoliko klipova.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1827 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Ono nije restauracija, vec popravka, time sva prica otpada.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1828 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

Čini mi se da misliš da se nadmećem s tobom. Griješiš.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#1829 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Imam jedan stol moje pokojne prababe, najmanje je 100 god star, a mozda i stariji. Daska stola je skroz otisla, ona ce morati biti zamjenjena def. Meni su svakako najbitnije noge stola i ladica.
Posto je stol stajao u podrumu sigurno 50-60 god. pun je rupica od crvotocine. Mi smo ga vec za svaki slucaj premazali drvocidom… mada koliko vidim nema vise zivucih crva :D nigdje nema friske pilote…

E sad me zanima jeste li i kako ste zacepljavali te rupice. Njih je
Jako puno.. dakle nije ih samo desetak vec 1000.

Kupila sam nekakvo njem ljepilo koje ima jako tanak aplikator skoro kao dlaka. Pa kontam da time zatvaram rupe. Jedino cega me strah jeste da boja nece ostajati na tom dijelu tj da ce biti istackano posto je ljepilo u pitanju.

Znate li kakvih carlamica za takve stvari?

Image
Last edited by moimoi on 17/01/2024 18:57, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#1830 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

…. …
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1831 Re: Sam svoj majstor

Post by topcam »

kuli1961 wrote: 07/01/2024 21:36 @Hakiz :
(da ne citiram sav tvoj post)
I ja sam razmišljao da postojeci Einhell 18 Li brushless unaprijedim kvalitetnijom glavom, jer je taj motor zaista jako dobar. Još uvijek nisam odlucio sta cu uraditi- upgrade ili nova accu iz druge porodice. Novi Einhell definitivno necu kupovati. Svjestan sam da kupovina nove accu iz druge porodice znaci dosta novca, ali i "brljanje" sa različitim punjačima/baterijama. A opet, odavno mi se javila potreba da imam dvije accu- jedna za jednu radnju (npr uvrtanje vijaka) a druga za drugu (npr.predrupu). U vrijeme kada sam iznutra završavao brvnaru, živce su mi požderale baš te dvije radnje,koje sam morao raditi jednom te istom accu.
Koji je prihvat, nisam siguran no i meni se po glavi vrti 1/2-20- vjerovatno ima ukucano na glavi,a to je stvar provjere.
Medjutim, nisam siguran da je nepreciznost/vidljiv luft glave baš do glave, moguće je da je i do seta kvačila, jer se luft vidi bas kod spoja lamelica (opcija rada- vijak, burgija, čekić i jacina udara) sa glavom. A to cu saznati tek kada skinem glavu, što za sada vrlo vrlo teško ide. Moraće se duze natapati sa WD 40, možda i malo pomoći čekićem- znas onu "old school" vadjenja zapeklog vijka...
Iako sam vrlo zadovoljan ovim Einhell-om, ipak je to samo malo napredniji DIY alat, kome je radni vijek ipak dosta kraći nego kod kvalitetnijeg, profesionalnijeg -Bosch, Makita, Metabo (ma iskreno, "vodu navlačim" na Metabo.. :-D )
Šalu na stranu, kad je otvorim, znacu gdje nastaje luft, pa ću onda odlučiti šta mi je raditi.
To sada svakako nije i ne može biti nikakav prioritet, jer sam si uveo diktaturu finansijske samo/discipline :-D - ugovorio sam kupovinu novog auta, pa je vraćanje "minusa" apsolutni prioritet.
Einhell, kolega ima odvijac i sasvim solidan, ja poceo sa parkside-om , srednja zalost. Vise los nego dobar.
Bolje me sluzio set 4 masine sklj klase, plocice busio bez da puknu i sl.
Sa zaba dizalicom dici auto parkside-om aku busilicom u prvoj brzini misaona imenica.

Metabo izvrstan. Malo, custo, snazno, odlicno.



Image

Makita kao aku busilica isto jako dobra. Moze dici astru iz prve. Parkside iz prve nakon 10x.

Image

Ovo malo tiho cudo, Metabo jako dobar.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1832 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

moimoi wrote: 17/01/2024 18:36 Imam jedan stol moje pokojne prababe, najmanje je 100 god star, a mozda i stariji. Daska stola je skroz otisla, ona ce morati biti zamjenjena def. Meni su svakako najbitnije noge stola i ladica.
Posto je stol stajao u podrumu sigurno 50-60 god. pun je rupica od crvotocine. Mi smo ga vec za svaki slucaj premazali drvocidom… mada koliko vidim nema vise zivucih crva :D nigdje nema friske pilote…

E sad me zanima jeste li i kako ste zacepljavali te rupice. Njih je
Jako puno.. dakle nije ih samo desetak vec 1000.

Kupila sam nekakvo njem ljepilo koje ima jako tanak aplikator skoro kao dlaka. Pa kontam da time zatvaram rupe. Jedino cega me strah jeste da boja nece ostajati na tom dijelu tj da ce biti istackano posto je ljepilo u pitanju.

Znate li kakvih carlamica za takve stvari?

Image
Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1833 Re: Sam svoj majstor

Post by -Chesterfield- »

moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#1834 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Snake Eyes wrote: 17/01/2024 20:42
moimoi wrote: 17/01/2024 18:36 Imam jedan stol moje pokojne prababe, najmanje je 100 god star, a mozda i stariji. Daska stola je skroz otisla, ona ce morati biti zamjenjena def. Meni su svakako najbitnije noge stola i ladica.
Posto je stol stajao u podrumu sigurno 50-60 god. pun je rupica od crvotocine. Mi smo ga vec za svaki slucaj premazali drvocidom… mada koliko vidim nema vise zivucih crva :D nigdje nema friske pilote…

E sad me zanima jeste li i kako ste zacepljavali te rupice. Njih je
Jako puno.. dakle nije ih samo desetak vec 1000.

Kupila sam nekakvo njem ljepilo koje ima jako tanak aplikator skoro kao dlaka. Pa kontam da time zatvaram rupe. Jedino cega me strah jeste da boja nece ostajati na tom dijelu tj da ce biti istackano posto je ljepilo u pitanju.

Znate li kakvih carlamica za takve stvari?

Image
Image
Not an opinion :skoljka:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1835 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

moimoi wrote: 17/01/2024 21:10
Snake Eyes wrote: 17/01/2024 20:42
moimoi wrote: 17/01/2024 18:36 Imam jedan stol moje pokojne prababe, najmanje je 100 god star, a mozda i stariji. Daska stola je skroz otisla, ona ce morati biti zamjenjena def. Meni su svakako najbitnije noge stola i ladica.
Posto je stol stajao u podrumu sigurno 50-60 god. pun je rupica od crvotocine. Mi smo ga vec za svaki slucaj premazali drvocidom… mada koliko vidim nema vise zivucih crva :D nigdje nema friske pilote…

E sad me zanima jeste li i kako ste zacepljavali te rupice. Njih je
Jako puno.. dakle nije ih samo desetak vec 1000.

Kupila sam nekakvo njem ljepilo koje ima jako tanak aplikator skoro kao dlaka. Pa kontam da time zatvaram rupe. Jedino cega me strah jeste da boja nece ostajati na tom dijelu tj da ce biti istackano posto je ljepilo u pitanju.

Znate li kakvih carlamica za takve stvari?

Image
Image
Not an opinion :skoljka:
You mean option?
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#1836 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Snake Eyes wrote: 17/01/2024 21:12
moimoi wrote: 17/01/2024 21:10
Snake Eyes wrote: 17/01/2024 20:42

Image
Not an opinion :skoljka:
You mean option?
Yes.. 😁 it’s not me.. it’s my phone
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1837 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

moimoi wrote: 17/01/2024 21:14
Snake Eyes wrote: 17/01/2024 21:12
moimoi wrote: 17/01/2024 21:10

Not an opinion :skoljka:
You mean option?
Yes.. 😁
Nemaš bolje opcije.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#1838 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Snake Eyes wrote: 17/01/2024 21:15
moimoi wrote: 17/01/2024 21:14
Snake Eyes wrote: 17/01/2024 21:12

You mean option?
Yes.. 😁
Nemaš bolje opcije.
Nema sanse. Stol moje prabake. Na njemu pravila kruh/hljeb kojim je prehranila svoju djecu (imala je pekaru)To sto prijasnje generacije (moj otac i tetka) nisu to hebali ni dva posto pa su ga ostavili u podrumu da propada… njima na naplatu.
Ja cu ga sacuvati.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#1839 Re: Sam svoj majstor

Post by Bobi »

Zalij ga epoxy smolom, kasnije ga ispolirate.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1840 Re: Sam svoj majstor

Post by Snake Eyes »

moimoi wrote: 17/01/2024 21:22
Snake Eyes wrote: 17/01/2024 21:15
moimoi wrote: 17/01/2024 21:14
Yes.. 😁
Nemaš bolje opcije.
Nema sanse. Stol moje prabake. Na njemu pravila kruh/hljeb kojim je prehranila svoju djecu (imala je pekaru)To sto prijasnje generacije (moj otac i tetka) nisu to hebali ni dva posto pa su ga ostavili u podrumu da propada… njima na naplatu.
Ja cu ga sacuvati.
Slikaj nogu ili neki drugi dio izbliza pa nam zakači ovdje.
Da li je sto promijenio težinu? Ono, čini se laganijim nego bi trebao biti?
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#1841 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Snake Eyes wrote: 17/01/2024 21:26
moimoi wrote: 17/01/2024 21:22
Snake Eyes wrote: 17/01/2024 21:15

Nemaš bolje opcije.
Nema sanse. Stol moje prabake. Na njemu pravila kruh/hljeb kojim je prehranila svoju djecu (imala je pekaru)To sto prijasnje generacije (moj otac i tetka) nisu to hebali ni dva posto pa su ga ostavili u podrumu da propada… njima na naplatu.
Ja cu ga sacuvati.
Slikaj nogu ili neki drugi dio izbliza pa nam zakači ovdje.
Da li je sto promijenio težinu? Ono, čini se laganijim nego bi trebao biti?
Slikam kada budem mogla. Nije u Sa.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#1842 Re: Sam svoj majstor

Post by moimoi »

Bobi wrote: 17/01/2024 21:23 Zalij ga epoxy smolom, kasnije ga ispolirate.
Ne svidja mi se nikako epoxy. Ne volim sjaj.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1843 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 17/01/2024 18:36 Imam jedan stol moje pokojne prababe, najmanje je 100 god star, a mozda i stariji. Daska stola je skroz otisla, ona ce morati biti zamjenjena def. Meni su svakako najbitnije noge stola i ladica.
Posto je stol stajao u podrumu sigurno 50-60 god. pun je rupica od crvotocine. Mi smo ga vec za svaki slucaj premazali drvocidom… mada koliko vidim nema vise zivucih crva :D nigdje nema friske pilote…

E sad me zanima jeste li i kako ste zacepljavali te rupice. Njih je
Jako puno.. dakle nije ih samo desetak vec 1000.

Kupila sam nekakvo njem ljepilo koje ima jako tanak aplikator skoro kao dlaka. Pa kontam da time zatvaram rupe. Jedino cega me strah jeste da boja nece ostajati na tom dijelu tj da ce biti istackano posto je ljepilo u pitanju.

Znate li kakvih carlamica za takve stvari?

Image
Image

Ispuniš rupice ovim, nanosiš špahtl(ic)om, išmirglaš višak. Ako je "1000" rupica, umjesto ovog malog kupiš veliko pakovanje, špahtlom naneseš preko cijele površine, išmirglaš do drveta da skineš kit tamo gdje ne treba biti (da ostane samo u rupicama).

Ako su rupice duboke, trebat ćeš nanijeti u više nanosa, ovaj kit se nanosi ne više od 1 mm odjednom, pa ako treba više ideš milimetar po milimetar.

Ja ga koristim, alat se lako pere običnom vodom, meni je odličan. Imaš ga u bijeloj boji, hrastu, bukvi, orahu pa možeš naći onaj koji je bojom najsličniji materijalu koji popravljaš.

Drugi dobar način je da prašinu od šmirglanja materijala sačuvaš, pomiješaš sa ljepilom za drvo da ljepilo dobije boju i "izgled" materijala, premažeš oštećenja i opet šmirglaš da skineš višak. Ali to možda tebi nije praktično, imaš li prašine tog drveta i koliko je imaš i koliko ljepila ćeš potrošiti?

Usput, ovo je razlog zašto treba koristiti kutije/vrećice na mašinama za šmirglanje umjesto usisivača. Iz kutije mašine prašinu prebacite u neku drugu u kojoj čuvate tu prašinu. Kada šmirglate, recimo hrast, sačuvate prašinu od šmirglanja i drugi put kada vam zatreba da ispunite rupu u hrastu, tu prašinu iskoristite. Tako za bukvu, orah itd.

Ako ćeš koristiti ovo, moraš ispuniti cijelu rupu. To znači, ako je rupa duboka 5 mm, ne možeš staviti samo 1-2 mm na površinu i da ispod kita ostane 3 mm prazno, moraš ispuniti svih 5 mm. Moraš utiskivati kit milimetar po milimetar dok ispuniš cijelu rupu., Ako to ne uradiš, kit će vremenom uleći, "upasti" u rupu i imat ćeš udubljenje.

Što se tiče daske stola, možeš li staviti fotografiju?
Last edited by Hakiz on 17/01/2024 22:44, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1844 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 17/01/2024 20:53 https://www.zeka.ba/ingco-aku-udarni-od ... -000092515

Valja li šta ovo? Piše 300 NM
Mislim da ne valja. To jeste, radit će, ali kako će raditi, pitanje je.

Ingco je jeftini kineski proizvođač. Ja bih ga kupio jedino ako mi nešto neophodno, hitno treba i u tom trenutku ne mogu dati više nego što on košta.

Ako ti nije neophodan baš u ovom trenutku, skupljaj za nešta bolje.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1845 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 17/01/2024 18:13 Čini mi se da misliš da se nadmećem s tobom. Griješiš.
NE Hakize- apsolutno NE MISLIM tako! Štaviše i sam znaš da sam ti zahvalan na brojnim savjetima, uputama, mišljenjima o pojedinim tehnikama, praktičnim rješenjima, mišljenjima o pojedinim alatima i na mnogo drugih pratećih stvari. Dakle, stvarno poštujem to što pišeš, pa već to govori da nema mjesta nadmetanju.
(velika slova-. ne vičem, forumska pravila to ne trpe, samo zelim naglasiti)
Zato NE MISLIM da se nadmećeš.
Ja, prosto rečeno, mislim da se dati video ne moze smatrati restauracijom, vec popravkom, da bi se dobila funkcija.
Samo par stvari- ploča stola- ovaj čiko lijepi onaj uzi dio, samo ga grubo prošao grubim smirglom- vjerovatno neka 100-ka ili 120-ka. ajd, to nekako i prolazi. Ali potom, lijepi na površinu- ostatak ploče čiji je rub dobrano istrulio, a i taj rub je samo presmirglao ovlaš, i koliko toliko iščačkao trulež, a vidi se da je truleži još ostalo. Zatim sve to spaja (OK), a od starosti i ko zna još od čega ploča je ostala izvitoperena, to se vidi. Ako je riječ o restauraciji, tada je bilo neophodno da plocu- odvojenu od nogu, izravna, tako što bi je položio na apsolutno ravnu plohu, dobro ušpanovao paknama i cvingama i potom lagano i vrlo dugotrajno nalivao toplom ili vrućom vodom, i postepreno dotezao, da se ploča izravna, i da je tako uspanovanu i "napijenu" ostavi par sedmica da se sama isuši. Svrha tog nalijevanja vodom je da se aktivira lignin u drvetu i da dobije opet potrebnu elastičnost koja je vazan faktor u ravnanju/krivljenju drveta. To je moguće i u praksi, postoji puno YT prikaza o tome, a i ja sam tu tehniku probao na jednom otpadnom komadu da isprobam i da se isprobam, pa ne govorim napamet. Dugo traje, ali radi. Zatim je loše popunio pukotine, veće i manje i loše ih sakrio bajcom, ostale su prilično vidljive. itd itd itd
Zato sam rekao da je to popravka, koja je mogla biti bitno bolja, a ne da je restauracija.
Dakle, samo sam iznio vlastito mišljenje, koje ne mora biti tačno, a još manje saglasno sa drugim mišljenjima.
Na kraju krajeva, ne pada mi na pamet da izazivam ili sam pravim neku utakmicu na ovoj meni prelijepoj temi. Druge teme ovog foruma su sasvim dovoljne za takve (meni) strane utakmice...
(Osim u pf-u Pravo, u oblastima kojima se bavim on a daily basis :-D )
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1846 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 17/01/2024 22:38
Hakiz wrote: 17/01/2024 18:13 Čini mi se da misliš da se nadmećem s tobom. Griješiš.
NE Hakize- apsolutno NE MISLIM tako! Štaviše i sam znaš da sam ti zahvalan na brojnim savjetima, uputama, mišljenjima o pojedinim tehnikama, praktičnim rješenjima, mišljenjima o pojedinim alatima i na mnogo drugih pratećih stvari. Dakle, stvarno poštujem to što pišeš, pa već to govori da nema mjesta nadmetanju.
(velika slova-. ne vičem, forumska pravila to ne trpe, samo zelim naglasiti)
Zato NE MISLIM da se nadmećeš.
Ja, prosto rečeno, mislim da se dati video ne moze smatrati restauracijom, vec popravkom, da bi se dobila funkcija.
Samo par stvari- ploča stola- ovaj čiko lijepi onaj uzi dio, samo ga grubo prošao grubim smirglom- vjerovatno neka 100-ka ili 120-ka. ajd, to nekako i prolazi. Ali potom, lijepi na površinu- ostatak ploče čiji je rub dobrano istrulio, a i taj rub je samo presmirglao ovlaš, i koliko toliko iščačkao trulež, a vidi se da je truleži još ostalo. Zatim sve to spaja (OK), a od starosti i ko zna još od čega ploča je ostala izvitoperena, to se vidi. Ako je riječ o restauraciji, tada je bilo neophodno da plocu- odvojenu od nogu, izravna, tako što bi je položio na apsolutno ravnu plohu, dobro ušpanovao paknama i cvingama i potom lagano i vrlo dugotrajno nalivao toplom ili vrućom vodom, i postepreno dotezao, da se ploča izravna, i da je tako uspanovanu i "napijenu" ostavi par sedmica da se sama isuši. Svrha tog nalijevanja vodom je da se aktivira lignin u drvetu i da dobije opet potrebnu elastičnost koja je vazan faktor u ravnanju/krivljenju drveta. To je moguće i u praksi, postoji puno YT prikaza o tome, a i ja sam tu tehniku probao na jednom otpadnom komadu da isprobam i da se isprobam, pa ne govorim napamet. Dugo traje, ali radi. Zatim je loše popunio pukotine, veće i manje i loše ih sakrio bajcom, ostale su prilično vidljive. itd itd itd
Zato sam rekao da je to popravka, koja je mogla biti bitno bolja, a ne da je restauracija.
Dakle, samo sam iznio vlastito mišljenje, koje ne mora biti tačno, a još manje saglasno sa drugim mišljenjima.
Na kraju krajeva, ne pada mi na pamet da izazivam ili sam pravim neku utakmicu na ovoj meni prelijepoj temi. Druge teme ovog foruma su sasvim dovoljne za takve (meni) strane utakmice...
(Osim u pf-u Pravo, u oblastima kojima se bavim on a daily basis :-D )
Onda izvini, učinilo mi se. Problem pisane komunikacije kada ne vidiš "govor tijela" sugovornika, valjda. Bit će da sam u sumornom raspoloženju pa vidim stvari gorima nego što jesu.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1847 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

@moimoi
bakin sto- rupice
svakako da je Hakizov prijedlog akrilnog kita OK. Mozda nezatvaranje tih rupica od crva i daje neku draž tom stolu, a u vezi sa zavrsnim slojem, tj ako ces ga bojiti u neku boju. Ako se koristi ovaj akrilni kit, mislim da ce biti nemoguce pokrivati rupicu po rupicu, vec da ces morati prekitovati kompletnu konstrukciju, a to onda vrlo vjerovatno znaci da se sto mora kompletan bojiti nekom pokrivnom bojom, kakvom god, ali nece moci ostati prirodna boja drveta. Upotreba ljepila na osnovi cijanida, sto si dala sliku, mislim da nije realno.
Ja se vise pribojavam toga sto kazes da je sto tretiran drvocidom, pa se vise ne vidi drveno "brasno" :-D Tu budi jako oprezna!
Ako te ne mrzi potrazi temu Drvene kuce-vikendice.Negdje prosle godine, sam prikazao jedan kredenac, priblizno star kao i tvoj sto. I on je bio sav pojeden, od poda pa do visine od nekih 30 tak cm uspravno. A ledja, sva! Kucnem ga, a iz njega praši li praši, nisam imao pojma da li je crv ziv ili ispada samo stara piljevina/"brasno". Da bih bio siguran, kredenac sam tretirao sa cca 15 litara drvocida. Umotao ga u foliju, natapao, okretao ga, vrtio, i tako danima. Skoro sve je upio, mozda je ostalo oko 1/2 litre. I onda sam kredenac ostavio da se suši- vjetri, gadna je ta hemikalija, a ispod njega stavio crnu foliju, da vidim ako bude nove crvotocine. Konstantno sam provjeravao stanje i nakon duzeg vremena, uvjerio sam se da je bezbjedno, nastavio sam rad na njemu. Rupe od crva nisam zatvarao, cak ni na dijelovima koji se ne vide, tako mi se nekako svidjelo.
Dakle- ako ces sto bojiti, akrilni kit a ako ce biti u prirodnoj boji drveta, ne moze akril.
Epoxy sto Bobi predlaze-zahtjevno je sa njim raditi, a skupo je do bola=za nas amatere, nerentabilno
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1848 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 17/01/2024 22:41 Onda izvini, učinilo mi se. Problem pisane komunikacije kada ne vidiš "govor tijela" sugovornika, valjda. Bit će da sam u sumornom raspoloženju pa vidim stvari gorima nego što jesu.
Ma, sve OK, idemo dalje.
Ni sam nisam pozitivno euforičan,a i kako bih bio kad je vani plus 14 trenutno! A sad je 22,50 sati....
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1849 Re: Sam svoj majstor

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 17/01/2024 22:59 @moimoi
bakin sto- rupice
svakako da je Hakizov prijedlog akrilnog kita OK. Mozda nezatvaranje tih rupica od crva i daje neku draž tom stolu, a u vezi sa zavrsnim slojem, tj ako ces ga bojiti u neku boju. Ako se koristi ovaj akrilni kit, mislim da ce biti nemoguce pokrivati rupicu po rupicu, vec da ces morati prekitovati kompletnu konstrukciju, a to onda vrlo vjerovatno znaci da se sto mora kompletan bojiti nekom pokrivnom bojom, kakvom god, ali nece moci ostati prirodna boja drveta. Upotreba ljepila na osnovi cijanida, sto si dala sliku, mislim da nije realno.
Ja se vise pribojavam toga sto kazes da je sto tretiran drvocidom, pa se vise ne vidi drveno "brasno" :-D Tu budi jako oprezna!
Ako te ne mrzi potrazi temu Drvene kuce-vikendice.Negdje prosle godine, sam prikazao jedan kredenac, priblizno star kao i tvoj sto. I on je bio sav pojeden, od poda pa do visine od nekih 30 tak cm uspravno. A ledja, sva! Kucnem ga, a iz njega praši li praši, nisam imao pojma da li je crv ziv ili ispada samo stara piljevina/"brasno". Da bih bio siguran, kredenac sam tretirao sa cca 15 litara drvocida. Umotao ga u foliju, natapao, okretao ga, vrtio, i tako danima. Skoro sve je upio, mozda je ostalo oko 1/2 litre. I onda sam kredenac ostavio da se suši- vjetri, gadna je ta hemikalija, a ispod njega stavio crnu foliju, da vidim ako bude nove crvotocine. Konstantno sam provjeravao stanje i nakon duzeg vremena, uvjerio sam se da je bezbjedno, nastavio sam rad na njemu. Rupe od crva nisam zatvarao, cak ni na dijelovima koji se ne vide, tako mi se nekako svidjelo.
Dakle- ako ces sto bojiti, akrilni kit a ako ce biti u prirodnoj boji drveta, ne moze akril.
Epoxy sto Bobi predlaze-zahtjevno je sa njim raditi, a skupo je do bola=za nas amatere, nerentabilno
Meni je bukva skoro savršena. Kit na drvetu je maltene nevidljiv. Ne smijem tvrditi da su i ostali takvi, ali bukva mi je odličan kit.

A da se kit i malo "prefarbati" i "docrtati" da se uklopi u ostatak materijala. Ko ima volju da to radi, naime. Ljudi iscrtavaju vlakna (grains) drveta i iscrtavaju ivicu koja spaja ispunjenje kitom sa ostatkom materijala tako da se ta ivica "zamuti". Naime, pogled privlači oštra granica između kita i ostatka materijala. Ako se ta granica zamuti, prelaz između materijala i kita je "prirodniji" pa ne privlači pažnju. Ali to se isplati samo kada ima malo ispunjenja i ako nisu premala. Kod velikog broja ispunjenja naprosto je prevelik utrošak vremena i truda.

Da, ako je materijal "skroz" pojeden, mislim ne toliko da je konstrukcija uništena nego da je površina takva da se "cijela" mora popunjavati, onda bi najvjerovatnije poslije ispunjavanja oštaćenja trebalo ići na farbanje. Kada kažem farbanje ne mislim na farbanje bojom, možda je lakše izraziti se na engleskom (mi koliko znam nemamo odgovarajuće izraze), dakle ne ići na "painting", nego ići na "staining". Ako "staining" ne pomaže, onda klasično farbanje.

Razlika između "painting" i " staining"
Painting is going to coat the surface of wood, so you'll lose the natural texture and tone of the wood you're working with. Stain, on the other hand, penetrates, protects, and preserves it. It's important to stress that wood stain is very different than other stains like concrete stain.
Google translate (prevod)
Slikanje će premazati površinu drveta, tako da ćete izgubiti prirodnu teksturu i ton drveta s kojim radite. Mrlja, s druge strane, prodire, štiti i čuva je. Važno je naglasiti da se lazura za drvo jako razlikuje od drugih boja kao što je lazura za beton.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1850 Re: Sam svoj majstor

Post by kuli1961 »

Interesantno, i meni se bukva akril pokazao kao vrlo zahvalan za "uklopiti" kit u postojecu teksturu drveta, čak i u mekom drvetu!
Kada sam pravio ogradu verande, gornji dio- gelender- sam pravio od preostalih poluoblica zidova brvnare. Preostale su "namjenski"- em stvarni višak, em bile najlošije- pukle po duzini, ruzno...
Izrežem ih na potrebne dužine -od 1,60 pa do 2,10, ali pukotine, naročito na jednoj- velike. Pukotine sam prvo popunjavao smjesom fine piljevine i D3 ljepila, i dok je još friško, akrilom ali dezen bor, jer je poluoblica smrča. Kad se osusilo, akril zut kao zarazna bolest! Sreća, sušenjem se skupio (i ljepilo), pa je trebalo ponoviti, dopuniti. Sad uzmem bukvu- na spahtli smedjkast.. ipak nanesem, i kad se osusio presmirglam - ispalo kao bombona! Izgleda kao prirodna vena drveta na polublici! Još je ljepše došlo do izražaja, kada sam ogradu prešao sa lazurom (sadrži vosak) bor pigmentacije.
Post Reply