Sam svoj majstor

Post Reply
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#1 Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Nisam vidio da ima ovakva tema na ovom forumu ali mislim da bi trebala biti gdje bi se podijelila iskustva ljudi koji vole raditi na principu "Uradi Sam" a mislim da nas ima. Ja bar sam uvijek volio "krasti zanate" gledajuci raznorazne majstore i njihove finte jer sam i sam tehnicke struke i lako sam kupio kako se sta radi. I uvijek mi je smetalo kad treba se nesto uraditi gdje treba malo vise umijeca kad ti ukucani i ostali pocnu zvocat "nemoj ti to, zovi majstora za to" a danas vecina majstora su u stvari priuceni majstori i u vecini slucajeva ce ti losije uraditi nego ti sam sebi. Naravno da netreba se praviti pametan tamo gdje zaista se trazi vrhunska strucnost i oprema ali vecina recimo kucanskih poslova/majstorluka se moze raditi po ovom principu, naravno koga to zanima. Nije to samo fol ustede u novcu nego i postoji onaj "dusevni" faktor zadovoljstva kad nesto uradis svojim rukama. Ja sam npr. sebi kompletno kupatilo radio, keramiku, vodoinstalaciju i odvode, ugradnju kade, solje itd. i evo vec funkcionise godinama bez ikakvog problema, pa onda instalacije struje i razvodnih kutija i osiguraca, pa pravio gelendere na prozore i postavljao i sve je zaista ispalo super.
Neki dan sam bio kod jednog takvog prijatelja na vikendici i on mi je pokazivao ogradu za balkon koju je on sam radio tj. vario od raznoraznih dekorativnih dijelova koji se mogu naci u prodaji, nikad niko nebi rekao da mu to neko nije radio profesionalnu kovanu bravariju. Ima dole u Blazuju kod Pak centra mjesto gdje se mogu nabaviti raznorazni zeljezni obicni i dekorativni profili, jeftinija varijanta da uredis kucu i okucnicu da izgleda super, samo treba imati aparat za varenje sa osnovnim alatom i malo kreativnosti.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

Eh super tema...
Vecinu tvog potpisujem... Ono sto mi je krivo sto nisam dijelom naucio, jeste oko struje... Otac a.r mi je bio elektricar i krivo mi je sto nisam pomalo ucio od njega... Prije 5 godina sam pravio djevojci za poklon neku lampu... Ono okolo je drvo i izrezano nesto sto je svrha poklona i unutra sam stavio jedno grlo i trebao samo da "nakacim" obicni kabal na to... I pokusam ja to, i za nesto sam drzao kad sam u struju ukljucio... Elem, zavrsio sam u ormaru i jedva se izvukao iz njega koliko me bacilo :-) ... Tako da struju, vise nisam baktao nikako...
Rad sa drvetom mi je omiljeni... Znaci, ograde, kucice, police i sve sto se od drveta pravi... Posto cu biti i ja od tehnicke struke, malo sporije radim, jer vise volim da pet puta mjerim i crtam, pa tek onda rezem, nego da mi fali drveta kasnije...
Zidanje... haman sam ga naucio...radio jednu vikendicu i sad cekam proljece da zidam cukama boksove i da jednu supu izidam, pa se nadam da cu ga tad koliko toliko usavrsiti...
Drugi kucni poslovi...
Krecenje (mada se u noviji vakat vise koristi izraz "bojenje")...naucio ga pravo... Cijela kuca je sarena... ja i sestra to odradimo dok je mama na poslu... Mada, moram priznati da ja radim veci dio posla, ali sestra radi onaj najtezi...coskove i prelaze :lol: ...
Oko vode... pravio sam jedno korito i sam sam sproveo vodu, mada moram priznati da toi nije Bog zna kakav posao... Odrezi, narezi, stavi "koljeno", pa opet...
Ono sto sad trenutno pocinjem raditi, jeste pravljenje betonskih ivicnjaka... Pokusavam da ih napravim odredjeni broj i da pocnem avliju dovoditi u red... Bila je avlija OK, ali rodjak poceo ostavljati auto u moju garazu i sad se razblatilo, a valjda trebam ja to da regulisem... Pa cu onda na proljece ili ljeto... Iskopati 20-30 cm puta staviti tampon i onda cim pocnem raditi malo to "utegnuti" i asfaltirati...
Polako skupljam stare cigle, za vanjski kamin... Imam nacrtam projekat, i imam vec oko 800 komada cigle, a trebalo bi mi oko 980 kako sam ja sracunao... Buduci punac ima neku gradjevinsku firmu, pa kad ruse sta, javi mi i odem "poberem" staru ciglu, ocistim i slazem ih kuci... Ugodno s korisnim... :D :D :D
Pored struje, krivo mi je i sto nisam naucio variti, mada sam teoretski savladao sve to... Poslije oceve smrti ostala su dva aparata za varenje, i po godine, komsiluk dolazio i posudjivao... jednom mi jedan vratili pokvarem i onda mi bolje prodati ih bilo, nego da im kazem "ne dam"...
Slaganje laminata... ko s pjesmicom...par kuca sam to vec radio... Merak, klik klak... imam alata sa rezanje super i onda sve sam odradim...samo radio sve rodbini, pa me stid bilo traziti pare :-) :-) :-) ...

Pored ovih poslica koje radim sa osmjehom, mrzim malterisanje i gletovanje... U staroj kuci sam izgletovao tri prostorije i ispalo je super (a ja levat tad nisam znao da postoji smirgl za zidove pa ih gletao do savrsenstva)...tad sam taj posao zamrzio... A malterisanje... jednom kod nane pokusao i vise maltera nasli na tarabama nego na zidu :lol: :lol: :lol:

i jos jedna stvar, kod mene bar...kuca mi je odmah do dzamije... i onda sta god radim, imam savjete dzematlija... Svaki put prije namaza, na ogradi su i savjetuju... najjace mi je bilo kad sam radio mrtvu plocu ispred kuce za sto i stolice...i to radim ja sebi, a komsija do mene, sebi... prolaze oni, a ja stavljam armaturu, a komsija ne, i oni govore da djaba bacam zeljezo... prosle godine, kod kosmije se pojavila pukotina, a kod mene je nema... a meni dragooooooooo, sto sam bio u pravu :lol: :lol: :lol:
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#3 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

kurty, kod mene ti je nesto slicno po pitanju nasljedjivanja vjestina od oca, moj rahmetli otac je bio bravar i u ta doba me bravarija nije puno interesovala ali znam da sam mu govorio da me nauci variti ali nije nikad. Naucio sam sam sebe da varim (ovo naucio variti je uslovno receno jer pravi varioci su po meni doslovno umjetnici) sjecajuci se kako je to on radio, polijepio tuce elektroda dok nisam ufercio odrzavati luk i za ono sto meni treba, dakle hobi varijantu sad sam prilicno ok. Struja me strasno interesuje jos od malena i mislim da mi je zivotna greska sto se nisam skolovao u oblasti elektrotehnike, ja otisao na masinsku tehniku ali Bog dao sad prirucnike i internet pa se svasta nauci i hvala Bogu ja nisam nikad letio po ormarima i zidovima :lol: . Evo u zadnje vrijeme me spopalo kupovanje alata onako odjednom, trenutno mi netreba ali dzaba, nesto mi nadoslo, trebat ce :).
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#4 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

Ublehas wrote:kurty, kod mene ti je nesto slicno po pitanju nasljedjivanja vjestina od oca, moj rahmetli otac je bio bravar i u ta doba me bravarija nije puno interesovala ali znam da sam mu govorio da me nauci variti ali nije nikad. Naucio sam sam sebe da varim (ovo naucio variti je uslovno receno jer pravi varioci su po meni doslovno umjetnici) sjecajuci se kako je to on radio, polijepio tuce elektroda dok nisam ufercio odrzavati luk i za ono sto meni treba, dakle hobi varijantu sad sam prilicno ok. Struja me strasno interesuje jos od malena i mislim da mi je zivotna greska sto se nisam skolovao u oblasti elektrotehnike, ja otisao na masinsku tehniku ali Bog dao sad prirucnike i internet pa se svasta nauci i hvala Bogu ja nisam nikad letio po ormarima i zidovima :lol: . Evo u zadnje vrijeme me spopalo kupovanje alata onako odjednom, trenutno mi netreba ali dzaba, nesto mi nadoslo, trebat ce :).

Ja sam nasljedio alata bruku... Najbolji primjer je da imam iskrinu busilicu iz 91 godine, koja je jos uvijek u kutiji... Onda oni koferi sa dodatcima (cikular, ubodna pila, hoblarica...)... Masu alata, jos nisam skontao za sta sluze :D ...

Od prije par godina, kako je pocela bazenijada u Brezi, kupujem sebi alat... Imaju neki ljudi sto samo navece prodaju... Ono pola trotuara zauszmu i ima tu svega... Tu sam kupiu dvije aku busile, onda popunio komplete borera koji su mi falili, kljucevi... Planiram da ove godine kod njih kupim jos i dizalicu (cekrk- mislim da tako nasi ljudi zovu)... A te stvari su ili nove ili polovne, a sve su fine marke... I jos sto mi treba je glodalica... Jeste da je mogu fino ugladiti povrsinu drveta i coskove, ali kad mu se zada na ivici ona "musema" to izgleda beton...
Al opet, najdraze mi je kad u proljece izvucem mjesalicu iz podruma i onda nesta betoniram oko kuce...merak mi je to pravi
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#5 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Betoniranje i mene ceka, ispucao mi beton u garazi pa moram sve dici i naliti novi beton, to sam trebao jos prosle godine uraditi medjutim nemam mjesalice, a ova sto sam od prijatelja uzimao crkla a rucno mi se vala nemijesa niti imam s kim, zenu nemogu upregnuti u to :).
Takodje moram u basti uraditi konstrukciju / hladnjak za vinovu lozu ali moram uzeti aparat za varenje, ovaj sto sam koristio prije je od rodjaka i bez obzira sto smo bliski mrsko mi ponovo traziti, vidio sam neki Varex hobi aparat od Varstroja za 139KM, navodno moze 9 elektroda sprziti prije samoiskljucenja zbog pregrijavanja sto bi bilo dobro da je tako ali neznam bas koliko je to stvarno tacno. Neki dan je bio u Obi-ju hobi aparat Gude na akciji, snizen sa 140KM na 89KM i kompletan pribor, cekic, cetka, maska sa dvije godine garancije. Odem nakon par dana a ono planulo sve rasprodali u cugu. Neznam ima li ko iskustva sa ovim aparatima bilo bi mi drago da cujem?

Moj otac je takodje imao raznog alata, te iskrine busilice i brusilice nove, medjutim u ratu su nazalost otisle (zamjenjene) za sredstva za prezivljavanje tako da sad sto imam je alat slabije kvalitete ali dovoljno dobar za ono sto meni treba.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6 Re: Sam svoj majstor

Post by wewa »

moj domet, zasad, je gletovanje i krecenje i farbanje starog namjestaja u komade po mom cejfu :)
nije mi strano ni promijeniti tus, ocistiti sifon, prckati oko zica ako se nesto pokvari. jest da me zna drmnuti struja, ali sve to ide u radni staz :D
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#7 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Sa strujom moras biti vrlo oprezan da te nebi jednom pravo drmnulo, iskljucuj na osiguracu ili ako moras raditi pod naponom nadji kakve gumene rukavice i nosi obucu sa gumenim dzonovima jer sa strujom se nije igrati. Imaj bar brifer sa sobom da mozes odrediti gdje ti je faza.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8 Re: Sam svoj majstor

Post by wewa »

Ublehas wrote:Sa strujom moras biti vrlo oprezan da te nebi jednom pravo drmnulo, iskljucuj na osiguracu ili ako moras raditi pod naponom nadji kakve gumene rukavice i nosi obucu sa gumenim dzonovima jer sa strujom se nije igrati. Imaj bar brifer sa sobom da mozes odrediti gdje ti je faza.
oprezNA :D
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1295
Joined: 09/10/2009 14:24

#9 Re: Sam svoj majstor

Post by haubica_i_to_teshka »

wewa wrote:moj domet, zasad, je gletovanje i krecenje i farbanje starog namjestaja u komade po mom cejfu :)
nije mi strano ni promijeniti tus, ocistiti sifon, prckati oko zica ako se nesto pokvari. jest da me zna drmnuti struja, ali sve to ide u radni staz :D
:shock: :mrgreen:

plahe djevojke.. :-)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10 Re: Sam svoj majstor

Post by wewa »

haubica_i_to_teshka wrote:
wewa wrote:moj domet, zasad, je gletovanje i krecenje i farbanje starog namjestaja u komade po mom cejfu :)
nije mi strano ni promijeniti tus, ocistiti sifon, prckati oko zica ako se nesto pokvari. jest da me zna drmnuti struja, ali sve to ide u radni staz :D
:shock: :mrgreen:

plahe djevojke.. :-)
a znam i lijepiti tapete :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#11 Re: Sam svoj majstor

Post by zateznistub »

Sve poslove po kuci radim sam, pogotovo elektro, jer mi je to i profesija i ljubav. Ne razumijem musku populaciju koja nita ne zna uraditi po kuci, pogotovo one sitnije poslove. A velika ljubav mi je tapetarija. I na kraju krajeva, zasto davati lovu majstorima ako mogu to ja uraditi.
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#12 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

zateznistub wrote:Sve poslove po kuci radim sam, pogotovo elektro, jer mi je to i profesija i ljubav. Ne razumijem musku populaciju koja nita ne zna uraditi po kuci, pogotovo one sitnije poslove. A velika ljubav mi je tapetarija. I na kraju krajeva, zasto davati lovu majstorima ako mogu to ja uraditi.
A uradices sigurno bolje nego sto ce ti vecina majstora zdundjeriti (cast pojedinim cestitim ljudima).
Sto ti kazes nerazumijem musku populaciju da nezna nista uraditi po kuci ali mi je gore kad mi kaze "sto bih se ja zaj...... ima majstor za to" ili "nebudi cigan nego plati majstora" a nije fol samo ustediti, sladje je ono tvoje sto sam uradis.
@wewa izvinjavam se za ono oprezNA, lijepo je vidjeti da se i dama ukljuci u ovu temu ;-) .
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#13 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

Ublehas...kad kupis aparat za varenje...
imam elektroda (ili su diode ne znam to razlikovati)... Imam i rezervnih stakala za masku i mislim jos neki zafrkancija oko aparata za varenje... pa se nadjemo da ti to dobacim...

A ono sto me ceka jeste opremanje potkrovlja... To cim se zaposlim insala... Malterisanje (to cu nekoga unajmiti)... Moram krov sav dici i izolacije uraditi... Stepenice cu sam uraditi, tople podove sam naucio raditi (HI, stiropol, najlon, suhi beton nula granulacije)... na to cu onda vjerovatno laminat... Imam neke kompenzacije sa jednim odlicnim stolarom, pa cu tako stolariju zavrsiti i onda ide fasada... imam prijatelja koji to radi i trebat ce mi samo za objasniti kako da nosace postavim... ostalo je lako...

inace, sam sam se sebi smijao kad sam shvatio da je skrip najvazniji alat u radionici :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#14 Re: Sam svoj majstor

Post by pape »

@Kurty, .... evo, ... mozda ti ovo moze posluziti, ... :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... Potkrovlje
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#15 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

pape wrote:@Kurty, .... evo, ... mozda ti ovo moze posluziti, ... :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... Potkrovlje

da si ti meni zid i zdrav...ja sam ovo prije ihihihi vremena skinuo na disk... I slike i sve ostalo...Samo malo je kod mene drugacije..ja ga zovem potkrovljem, ali je to sprat...jedna strana je normalna, a na drugoj cu na krajevima imati visinu od oko 120cm...

Eh sad... U sredini potkrovlja imam visinu vecu od 2 metra, pa sam kontao da tu napravim sebi neki "atelje" recimo...
Da sada ne palim cad ili sta vec, evo u pantu kako to izgleda...
Image

Sad imam nedoumice, da li da se recimo iz soba vidi taj atelje ili da ga zatvorim.. na krov bi postavio par krovnih prozora, i to ce super izgledati...
Pratio sam sve ono sto si pisao i gledao pluseve i minuse...
Sad imam neke prijedloge... neki mi predlazu da dizem krov...da dignem lijevu stranu pa da imam normalni sprat i u sredini potkrovlje...znaci dodatni prostor od bar 40tak kvadrata korisnog... ali ja sam da se uklapam u postojeci...kuca je od roditelja, i nisma inace pobornik nekih zestokih rekonsturkcija na kucama... ali zavisi sve od toga kako se hanuma postavi :D :D :D
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#16 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

@kurty, ovom zadnjom recenicom si sve odgovorio i to ce ti biti rjesenje - kako hanuma kaze :D
Ako ces vec dizati krov i kad vec sve to radis mozda nebi bilo lose da razmislis o dizanju ove manje strane od 1,3m s obzirom da, koliko vidim na sredini ti je visina 4.5m, mislim da bi to mogao fino izvesti da se nemoras grciti i udarati glavom u tom manjem cosku. Pogotovo ako imas namjeru tu da zivis, uradi ga kako treba odmah da nemoras se kasnije zavaljivat, ionako u kuci ces uvijek za godinu-dvije naci nesto da modifikujes :).
Hvala ti na ponudi za opremu za zavarivanje, imam i ja tih stakala kamaru, ostalo od rahmetli oca a imam nesto i elektrode koju sam uzeo prosle godine kad sam pravio gelendere ali ako sta zafali cucemo se :)
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#17 Re: Sam svoj majstor

Post by MAN-lion's coach »

Bušilica(sve oko bušenja po kući to je definitivno moj posao) kao i štemanje,razvaljivanje i tako ti grubi radovi.
Hoblerica isto tako,picnula sam parkete k'o ogledalo...farbanje/lakiranje sve sem krečenja,to ipak ostavljam moleru.
Vodovod tu i tamo,struju ne barćem ni pod razno.Sve što mogu ovo ostalo mi je struka dala da se snađem i da dobro ispadne. 8)
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#18 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

dobra tema... :thumbup:


@kurty druze,

malo ti je visine za tu galeriju (atelje). ako sada imas tu visinu i dok uradis stropnu konstrukciju jos ces vise smanjiti. drugo, tebi je ta visina na sredini i dok napravis korak lijevo ili desno, udari glavom o kosinu. moj ti je savjet (a i ja volim te galerije) dizi krov a prije toga igraj se na cadu kako bi to u zavrsnici izgledalo. znam da je dizanje krova skupo (nepredvidjeni radovi) ali to ti je jedino rjesenje i onda si miran 30-tak godina. bolje ti je da sacekas do neke love i da uradis kako treba nego da ulozis to sto imas a da u zavrsnici ne budes zadovoljan (zbog skucenog prostora).

p.s. i ako se odlucis da radis, nemoj je skroz zatvarati nego otvoreno iz prostora sa koga se penjes na gore tako sa se neki dijelovi vide odozdo. ako zatvoris, dobit ces samo jednu sobu a to ti nije namjera.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

Hemel wrote:dobra tema... :thumbup:


@kurty druze,

malo ti je visine za tu galeriju (atelje). ako sada imas tu visinu i dok uradis stropnu konstrukciju jos ces vise smanjiti. drugo, tebi je ta visina na sredini i dok napravis korak lijevo ili desno, udari glavom o kosinu. moj ti je savjet (a i ja volim te galerije) dizi krov a prije toga igraj se na cadu kako bi to u zavrsnici izgledalo. znam da je dizanje krova skupo (nepredvidjeni radovi) ali to ti je jedino rjesenje i onda si miran 30-tak godina. bolje ti je da sacekas do neke love i da uradis kako treba nego da ulozis to sto imas a da u zavrsnici ne budes zadovoljan (zbog skucenog prostora).

p.s. i ako se odlucis da radis, nemoj je skroz zatvarati nego otvoreno iz prostora sa koga se penjes na gore tako sa se neki dijelovi vide odozdo. ako zatvoris, dobit ces samo jednu sobu a to ti nije namjera.

moram nekad uslikati par slika, pa ti pokazem sta me brine...
vidjet ces, pa da vidim i sta ti kazes na to...
User avatar
jesaha
Posts: 16584
Joined: 26/08/2010 22:29

#20 Re: Sam svoj majstor

Post by jesaha »

Bravo Kurty :thumbup: vidi se da smo famelija ;-)
Ja doduše neznam bog zna šta al zao sam se pametno udala za nekoga ko zna sve to i još mnogo više :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#21 Re: Sam svoj majstor

Post by Bullet Tooth Tony »

Vidio sam neki Varex hobi aparat od Varstroja za 139KM, navodno moze 9 elektroda sprziti prije samoiskljucenja zbog pregrijavanja sto bi bilo dobro da je tako ali neznam bas koliko je to stvarno tacno. Neki dan je bio u Obi-ju hobi aparat Gude na akciji, snizen sa 140KM na 89KM i kompletan pribor, cekic, cetka, maska sa dvije godine garancije. Odem nakon par dana a ono planulo sve rasprodali u cugu. Neznam ima li ko iskustva sa ovim aparatima bilo bi mi drago da cujem?
Glavno ti je kod aparata za varenje na koliko ampera radi , zbog same jacine i mogucnosti varenja , onda sa njim ne mozes variti deblji materijal, vjeruj mi nisi se zenznu sto nisi nista od toga kupio, mada je Varstroj, ok firma, bolje ti je otic na autopijacu i naci kakv stari aparat a da je dobar, mozda cak nadjes i manji CO2 :D , jesenice elektrode su jedne od boljih,zelena kutija, ako vas nesto zanima u vezi zeljeza (bilo koje konstrukcije,ograde,vrata,gelenderi) samo pitajte ;-)

zanimaju me gelenderi sto je momak pravio , da vidim kako je on to napravio , posto se "ja" tim profesionalno bavim ?
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#22 Re: Sam svoj majstor

Post by mayab »

Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#23 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Bullet Tooth Tony wrote:
Vidio sam neki Varex hobi aparat od Varstroja za 139KM, navodno moze 9 elektroda sprziti prije samoiskljucenja zbog pregrijavanja sto bi bilo dobro da je tako ali neznam bas koliko je to stvarno tacno. Neki dan je bio u Obi-ju hobi aparat Gude na akciji, snizen sa 140KM na 89KM i kompletan pribor, cekic, cetka, maska sa dvije godine garancije. Odem nakon par dana a ono planulo sve rasprodali u cugu. Neznam ima li ko iskustva sa ovim aparatima bilo bi mi drago da cujem?
Glavno ti je kod aparata za varenje na koliko ampera radi , zbog same jacine i mogucnosti varenja , onda sa njim ne mozes variti deblji materijal, vjeruj mi nisi se zenznu sto nisi nista od toga kupio, mada je Varstroj, ok firma, bolje ti je otic na autopijacu i naci kakv stari aparat a da je dobar, mozda cak nadjes i manji CO2 :D , jesenice elektrode su jedne od boljih,zelena kutija, ako vas nesto zanima u vezi zeljeza (bilo koje konstrukcije,ograde,vrata,gelenderi) samo pitajte ;-)

zanimaju me gelenderi sto je momak pravio , da vidim kako je on to napravio , posto se "ja" tim profesionalno bavim ?
Ovaj varex radi na 40-120 ampera, to je onaj Varex 152, moze koristiti elektrodu do 3.25. Sta ja znam, evo dumam vec mjesec dana bil ga uzeo ili ne, znam da od tog aparata nemozes ocekivati nesto specijalno ali meni treba cisto za zanimacije oko kuce i baste tako da deblje profile bi vjerovatno vrlo rijetko koristio.
Ako mislis na moje gelendere to su klasicni gelederi napravljeni od kvadratnog zeljeza 10X10 zavareni na flah / plosno zeljezo, znaci nista nisu specijalno dekorativni nego cisto da sluze svrsi, nikad ih nisam imao po kuci ali vidis kako je danas posten svijet pa moras :). Jedino ih uslikati pa da vidis, to kad stignem.
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#24 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Na ovoj stranici sam vec odavno registrovan, ima super savjeta i ja je preporucujem ali eto, naumpade mi da i ovdje opletemo o majstorlucima :)
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#25 Re: Sam svoj majstor

Post by Pasiflora »

Mrak tema :!:
Treba mi savjet - imam jedn stok u stanu koji je bivsi vlasnik premazao nekom masnom sivom bojom.
Taj stok nije bas na vidnom mjestu (spajz) ali mene glava zaboli cim samo pomislim na njega. Htjela bih ga prefarbati, ali mi je neko rekao da treba sadasnju farbu nesto paliti ili sl.
Mogu li to samo dobro izsmirglati ili sta da radim? Kako da ga dovedem u stanje za farbanje?
Post Reply