Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1 Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by filozofija »

Ovo je da čovjek ne vjeruje :)

Evo neko vrijeme boravim u gradu Salzburgu, i gotovo bilo gdje da sam, stalno susrećem naše! Ima ljudi i iz Srbije i iz Hrvatske, ali većinom susrećem ljude porijeklom iz Bosne i Hercegovine koji tu žive i rade. Još uvjek ne mogu da vjerujem u kojim je to količinama. Za neke i mogu naslutiti da su naši prilikom prvog viđenja (tipa po hodu, glavi, itd :) ) , ali za većinu i nemaš pojma da se radi o našima. Neki dan pričam 15 minuta sa mlađim likom na njemačkom jeziku ... kontam Nijemac, kad ono lik iz Brčkog i zove se Armin. Isto tako, na benziskoj se slomih objašnjavajući nekoj austrijskoj plavuši šta mi treba, kad pogledah na natpis na uniformi piše Merima. Odeš u banku, u poštu, u prodavnicu, u policiju u općinu i nema teoretskih šansi da ne sretneš neku Eminu, Alinu, Brnaku, Merimu, Amru, Danijelu, itd. A svi, pogotovu ovu mlađi, pričaju perfektan njemački sa austrijskom dijalektom. Kad se malo više informišeš o našoj zajednici ovdje (tipa facebook stranice: facebook.com/nassalzburg itd), vidiš da su naši de facto u svim porama društva i imaš osjećaj da ako ostaneš da bi ti bilo isto kao u Sarajevu!

Kako je u drugim gradovima Austrije?
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#2 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by Seyfo »

Čuj to. Ja mislio da su pali samo Beč i Graz te da Austrijanca možeš naći u drugim mjestima a ono vidim da nije tako.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#3 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by BlackRiver »

Zivim u Salzburgu. Divan grad. Puno nasih ljudi. Opcenito mnogo ljudi sa Balkana (BiH, Srbija, Hrvatska). Kratka anegdota od prije nekoliko dana: Vracam se sa posla, na cesti me zaustavi covjek i obraca mi se na njemackom. Moj njemacki je slab, ali shvatam da me pita da li na bahnhof dolaze Flixbus autobusi. I vrtimo se mi tu 2-3 minute, ja mu objasnjavam, trazimo po internetu obojica...U jednom trenutku on onako vec izgubio nadu, kaze : "E jebi ga, bas nemam srece..."
A reko' jarane, pa sad cemo mi to skontati :D

Uglavnom, nasi ljudi koji su ovdje dosli devedesetih godina govore gotovo perfektan njemacki. Cak su pokupili i onaj ludi akcenat, koji nikako ne mogu skontati, pa vecinu vremena govorim "hochdeutsch bitte" :D
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#4 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by filozofija »

Seyfo wrote:Čuj to. Ja mislio da su pali samo Beč i Graz te da Austrijanca možeš naći u drugim mjestima a ono vidim da nije tako.
Izgleda da je tako!

Prema zvaničnim podacima je svaka treća osoba u gradu Salzburgu strani državljanin tj. ima migrantsko porijeklo, a svaka peta je porijeklom iz bivše Jugoslavije. Pod porijeklom se smatra državljanstvo, ili mjesto rođenja osobe, kao i mjesto rođenja roditelja.
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#5 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by 512MB »

filozofija wrote:Ovo je da čovjek ne vjeruje :)

Evo neko vrijeme boravim u gradu Salzburgu, i gotovo bilo gdje da sam, stalno susrećem naše! Ima ljudi i iz Srbije i iz Hrvatske, ali većinom susrećem ljude porijeklom iz Bosne i Hercegovine koji tu žive i rade. Još uvjek ne mogu da vjerujem u kojim je to količinama. Za neke i mogu naslutiti da su naši prilikom prvog viđenja (tipa po hodu, glavi, itd :) ) , ali za većinu i nemaš pojma da se radi o našima. Neki dan pričam 15 minuta sa mlađim likom na njemačkom jeziku ... kontam Nijemac, kad ono lik iz Brčkog i zove se Armin. Isto tako, na benziskoj se slomih objašnjavajući nekoj austrijskoj plavuši šta mi treba, kad pogledah na natpis na uniformi piše Merima. Odeš u banku, u poštu, u prodavnicu, u policiju u općinu i nema teoretskih šansi da ne sretneš neku Eminu, Alinu, Brnaku, Merimu, Amru, Danijelu, itd. A svi, pogotovu ovu mlađi, pričaju perfektan njemački sa austrijskom dijalektom. Kad se malo više informišeš o našoj zajednici ovdje (tipa facebook stranice: facebook.com/nassalzburg itd), vidiš da su naši de facto u svim porama društva i imaš osjećaj da ako ostaneš da bi ti bilo isto kao u Sarajevu!

Kako je u drugim gradovima Austrije?
Pa sta si ti mislio, da se deremo ulicom, fatamo za muda, psujemo matere i hracemo na cestu. Ih kolko sam ih ja tako pustio da se muce na Migrationsdeutsch, sto bi vam bilo lakse neg nam onomad :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#6 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by beni-bu-man »

Pa koji bi se to jezik trebao pricati u Austriji ?
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#7 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by 512MB »

Prica se koji hoces, italijanski, svajcarski, njenacki, turski, ... nisam upratio da ima zabrana neka.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#8 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by beni-bu-man »

512MB wrote:Prica se koji hoces, italijanski, svajcarski, njenacki, turski, ... nisam upratio da ima zabrana neka.
Da, ali sam vise mislio na "Sozialintegration"
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#9 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by filozofija »

512MB wrote:Pa sta si ti mislio, da se deremo ulicom, fatamo za muda, psujemo matere i hracemo na cestu. Ih kolko sam ih ja tako pustio da se muce na Migrationsdeutsch, sto bi vam bilo lakse neg nam onomad :mrgreen:
Drug, pogrešno si me shvatio. Nisam ništa loše mislio, niti mislim da je loše što su naši toliko dobro integrisani. Čak naprotiv, fasiciniram sam činjenicom koliko su se naši ljudi dobro uklopili u društvo i koliko i sami čine grad Salzburg i njegov identitet.
beni-bu-man wrote:Pa koji bi se to jezik trebao pricati u Austriji ?
Njemački je služben na području cijele zemlje. Drugi zvanični jezici koji su priznati kao manjinski su hrvatski, italijanski, češki, mađarski, itd. Austrija je specifična zemlja i nema restrikcija oko upotrebe jezika - najbitnije je da se nađe način da se ljudi razumiju. Primjera radi, u Austriji sasvim normalno čuti naš ili druge slavenske jezike - bez da se iko osvrne.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by beni-bu-man »

filozofija wrote:
beni-bu-man wrote:Pa koji bi se to jezik trebao pricati u Austriji ?
Njemački je služben na području cijele zemlje. Drugi zvanični jezici koji su priznati kao manjinski su hrvatski, italijanski, češki, mađarski, itd. Austrija je specifična zemlja i nema restrikcija oko upotrebe jezika - najbitnije je da se nađe način da se ljudi razumiju. Primjera radi, u Austriji sasvim normalno čuti naš ili druge slavenske jezike - bez da se iko osvrne.
Richtig :thumbup:

No, meni je samo fascinantno kako pojedinci, valjda nemaju volje ili sta vec ..... nisu u stanju se integrisati a borave par decenija u drzavi
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#11 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by 512MB »

Jel i ti definises "integraciju" kao i fpö? :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by _BataZiv_0809 »

512MB wrote:Ih kolko sam ih ja tako pustio da se muce na Migrationsdeutsch, sto bi vam bilo lakse neg nam onomad :mrgreen:
:mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#13 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by beni-bu-man »

512MB wrote:Jel i ti definises "integraciju" kao i fpö? :)
Samo NDP 8-)

salim se :mrgreen:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#14 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by pustopoljina »

filozofija wrote:Ovo je da čovjek ne vjeruje :)

Evo neko vrijeme boravim u gradu Salzburgu, i gotovo bilo gdje da sam, stalno susrećem naše! Ima ljudi i iz Srbije i iz Hrvatske, ali većinom susrećem ljude porijeklom iz Bosne i Hercegovine koji tu žive i rade. Još uvjek ne mogu da vjerujem u kojim je to količinama. Za neke i mogu naslutiti da su naši prilikom prvog viđenja (tipa po hodu, glavi, itd :) ) , ali za većinu i nemaš pojma da se radi o našima. Neki dan pričam 15 minuta sa mlađim likom na njemačkom jeziku ... kontam Nijemac, kad ono lik iz Brčkog i zove se Armin. Isto tako, na benziskoj se slomih objašnjavajući nekoj austrijskoj plavuši šta mi treba, kad pogledah na natpis na uniformi piše Merima. Odeš u banku, u poštu, u prodavnicu, u policiju u općinu i nema teoretskih šansi da ne sretneš neku Eminu, Alinu, Brnaku, Merimu, Amru, Danijelu, itd. A svi, pogotovu ovu mlađi, pričaju perfektan njemački sa austrijskom dijalektom. Kad se malo više informišeš o našoj zajednici ovdje (tipa facebook stranice: facebook.com/nassalzburg itd), vidiš da su naši de facto u svim porama društva i imaš osjećaj da ako ostaneš da bi ti bilo isto kao u Sarajevu!

Kako je u drugim gradovima Austrije?
isto
AbU_JamaL_MovE
Posts: 238
Joined: 14/05/2007 16:34

#15 Re: Salzburg ... grad Bosanaca i Hercegovaca koji govore njemački ?!?!

Post by AbU_JamaL_MovE »

Pozdrav svima,

nadam se da ce mi neko moci dati informaciju pogotovo neko ko je u skorije vrijeme odselio u Austriju. Naime, dobio sam posao u Salzburgu i sad sam u fazi prikupljanja dokumentacije za RWR kartu pa me zanima kako i na koji nacin mogu prijaviti boravak jer mi za RWR kartu traze da imam neku adresu boravka? Da li postoji neki nacin da se prijavi adresa online ili na neki drugi nacin da ne idem maksuz iz Sarajeva u Salzburg zbog toga?

Hvala
Pozdrav
Post Reply