Sajam knjige Sarajevo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#751 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

Podijeli te naslove s rajom. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#752 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Bloo »

Fajcion wrote:Svaki sajam dobro poderi novčanik a i inače. Jednostavno ne možeš kupiti koliko se može pročitat :D i sami nedostatak
naslova me nagovorio da kupim e-reader. Sada ljepota, preko 5 000 naslova u biblioteci.
Ja i dalje preferiram papir :|
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#753 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Qoom »

Bloo wrote:
Fajcion wrote:Svaki sajam dobro poderi novčanik a i inače. Jednostavno ne možeš kupiti koliko se može pročitat :D i sami nedostatak
naslova me nagovorio da kupim e-reader. Sada ljepota, preko 5 000 naslova u biblioteci.
Ja i dalje preferiram papir :|
Svi preferiraju papir dok ga ne uzmu u ruku.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#754 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by wewa »

ExNihilo wrote:Podijeli te naslove s rajom. :D
+1 :trep1:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#755 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

Zippyshare pa na PP. Očekujem tvoju poruku @Fajcion. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#756 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Bloo »

wewa wrote:
ExNihilo wrote:Podijeli te naslove s rajom. :D
+1 :trep1:
Evo desne ruke, da isto kao i ja, skupljate kao hrčci naslove i samo slažete na virtuelne kamare ...neke nikad nedotaknute...
al daj još...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#757 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

Ne traži hljeba. :D
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#758 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Fajcion »

Ma da se razumijemo nisam ni ja bio ljubitelj elektronskog čitanja ali, s vremenom se čovjek navikne.
Uz to sam uzeo klasični paperwhite bez svijetla i stvarno ne odskače puno od prave knjige. Opet normalno
tu i tamo uzme se prava knjiga. Ne bi išlo bez nje svakako :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#759 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by wewa »

Bloo wrote:
wewa wrote:
ExNihilo wrote:Podijeli te naslove s rajom. :D
+1 :trep1:
Evo desne ruke, da isto kao i ja, skupljate kao hrčci naslove i samo slažete na virtuelne kamare ...neke nikad nedotaknute...
al daj još...
to radim i s papirnatim i strujnatim knjigama :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#760 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by wewa »

moj kindle paperwhite ima osvjetljenje i bas mi je zato zakon - mogu citati a da ne remetim spavace/hrkace
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#761 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by medvjed23 »

volim i ja papir, al nakon što se dokopah nemalo elektronskih knjiga, uvidjeh prednosti istih:

1 - ušteda para
2 - mogućnost lake organizacije kroz foldere proza, poezija i pročitano, što je nekome sa kompulzivnim sklonostima dosta bitno
3 - kad hoću da se napravim pametan i citiram koji red, ne moram prekucavati, mogu kopirati
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#762 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

samo papir
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#763 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by medvjed23 »

papir je ambivalentan.. kad je razbacan svuda okolo, srce zbori: "vidi, vidi, ima u tom nekog poetskog šarma", a um: "ovo bi sve trebalo posložiti u blokove, slično sa sličnim, i obilježiti ljepljivim papirićima"
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#764 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by hadzinicasa »

wewa wrote:
ExNihilo wrote:Podijeli te naslove s rajom. :D
+1 :trep1:
+1 :oops:
User avatar
Better Man
Posts: 16736
Joined: 01/10/2006 20:10

#765 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Better Man »

Knjige i stripovi samo i samo u papirnatoj formi. Ništa digitala i elektronske knjige, jer to nije to, niti će ikada biti.
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#766 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

Knjiga je tekst, i ništa drugo. Nemam nikakav problem sa čitanjem elektronskih knjiga. Ni ne znam koju sam knjigu pročitao elektronski, a koju sa papira.

Problem je što kod nas nema profesionalno priređenih e-knjiga, sve je to djelo entuzijasta, pa često ima dosta grešaka u obradi, formatiranju i sl.

Osim toga, pirateriju knjiga ne podržavam, bar kad su domaći izdavači u pitanju. Ionako jedva opstaju, pa kad objave nešto da valja, volim da ih podržim tako što ću kupiti knjigu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#767 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by SmokingMan »

Black swan wrote:samo papir
Oči su mi otišle od pdf.knjiga i skripti (sadami je dioptrija -2 na lijevo i -1.75 na desno. :D ),da imam duplo veću platu svaki mjesec bi sebi naručio 2-3 knjige preko Amazona.Ne žalim novca kada je dobra knjiga u pitanju,povremeno sebi isprintam knjigu u kopirnici,ali par knjiga,koje su mi jako bitne,je nemoguće poronaći u pdf.u na netu.
doktor78
Posts: 3005
Joined: 14/09/2006 11:02

#768 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by doktor78 »

Prije par godina sam ovdje proglašavan za dinosaurusa kad sam se izjasnio striktno za papir :mrgreen:
Srećom, vidim da nisam jedini...
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#769 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

ako je knjiga samo tekst zašto se onda retroaktivno bunite kad su nacisti spaljivali knjige :mrgreen:

ili kad pastor u floridi s 25 sljedbenika spali svetu knjigu muslimana

nemojte tako prema papiru

to što smo i pisanu riječ pretvorili u biznis...ili prilagodili kako nam je lakše

ajmo onda samo audio knjige "čitati"
mogu shvatiti da ti je lakši ekran..


oči su ti otišle jer imaš genetske predispiozicije za to :D
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#770 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Fajcion »

Ma meni je ta vrsta rasprave besmislena i totalna glupost. Ne vidim razlog zašto bi se uzimalo za zlo
što neko čita sa elektrike ili ne znam ti čega. Ako mi je već dostupno i u jednoj i u drugoj formi onda hajmo reći pa logičnije
je papir i uvjek bi ga izabrao, ali što se mene tiče nek se čita i sa kamena . Gradivo je sažvakano il ovako il onako.
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#771 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

Black swan wrote:ako je knjiga samo tekst zašto se onda retroaktivno bunite kad su nacisti spaljivali knjige :mrgreen:

ili kad pastor u floridi s 25 sljedbenika spali svetu knjigu muslimana

nemojte tako prema papiru

to što smo i pisanu riječ pretvorili u biznis...ili prilagodili kako nam je lakše

ajmo onda samo audio knjige "čitati"
mogu shvatiti da ti je lakši ekran..


oči su ti otišle jer imaš genetske predispiozicije za to :D
Jasno da svete knjige za vjernike nisu samo tekst, ali nisam religiozan pa nemam tu vrstu sentimenta.
Da su prije 80 godina postojale e-knjige, sigurno bi i nacisti drugačije to radili. Nemam pojma, vjerovatno bi ritualno formatirali hard diskove sa epubovima Karla Marksa i Hajnriha Mana. :lol:

Nemam ja ništa protiv papirnatih knjiga, ali nije mi baš jasno kakav problem bilo kome može predstavljati čitanje sa elektronskog čitača ili tableta. Ne shvatam taj radikalni otklon od elektronskih formata.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#772 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

quentin wrote:
Black swan wrote:ako je knjiga samo tekst zašto se onda retroaktivno bunite kad su nacisti spaljivali knjige :mrgreen:

ili kad pastor u floridi s 25 sljedbenika spali svetu knjigu muslimana

nemojte tako prema papiru

to što smo i pisanu riječ pretvorili u biznis...ili prilagodili kako nam je lakše

ajmo onda samo audio knjige "čitati"
mogu shvatiti da ti je lakši ekran..


oči su ti otišle jer imaš genetske predispiozicije za to :D
Da su prije 80 godina postojale e-knjige, sigurno bi i nacisti drugačije to radili. Nemam pojma, vjerovatno bi ritualno formatirali hard diskove sa epubovima Karla Marksa i Hajnriha Mana. :lol:
Koristili bi Gutmannov metod sigurnog brisanja podataka. :lol: :lol: :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4180
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#773 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by mousstapha »

Mnogi sto bijase protiv elektronskih knjiga rekose da su se u praksi uvjerili da nisu tako lose. Jes ono knjiga ima miris, pa ti budi neke fine uspomene. Ima finih prednosti elektronska knjiga da bi se samo tako odbacila.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#774 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

Nije samo do mirisa. Ima tu osjećaja progresa i "postignuća" dok ti se pod rukom povećava smotak pročitanih stranica. Ima i navike, a naročito toga što su knjige ipak profesionalno prilagođene za ugodno čitanje: od tipa i veličine fonta, margina, guttera, boje stranice i slično.

Elektronske knjige, čak i kada nisu amaterski obrađene, pa vode računa o gore pobrojanim elementima, još uvijek "dotiču" manje čula i samim tim kod mnogih stvaraju dojam inferiornog iskustva.

S druge strane, sve praktične prednosti (osim baterije :D ) su na strani elektronskih knjiga.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#775 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Nije samo do mirisa. Ima tu osjećaja progresa i "postignuća" dok ti se pod rukom povećava smotak pročitanih stranica. Ima i navike, a naročito toga što su knjige ipak profesionalno prilagođene za ugodno čitanje: od tipa i veličine fonta, margina, guttera, boje stranice i slično.

Elektronske knjige, čak i kada nisu amaterski obrađene, pa vode računa o gore pobrojanim elementima, još uvijek "dotiču" manje čula i samim tim kod mnogih stvaraju dojam inferiornog iskustva.

S druge strane, sve praktične prednosti (osim baterije :D ) su na strani elektronskih knjiga.
:thumbup:
Ja povremeno volim da mirišem knjige koje kupim :zoka: rastvoriš random i jednostavno pomirišeš papir i tisak...
Post Reply