Sajam knjige Sarajevo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#776 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

ExNihilo wrote:Nije samo do mirisa. Ima tu osjećaja progresa i "postignuća" dok ti se pod rukom povećava smotak pročitanih stranica. Ima i navike, a naročito toga što su knjige ipak profesionalno prilagođene za ugodno čitanje: od tipa i veličine fonta, margina, guttera, boje stranice i slično.

Elektronske knjige, čak i kada nisu amaterski obrađene, pa vode računa o gore pobrojanim elementima, još uvijek "dotiču" manje čula i samim tim kod mnogih stvaraju dojam inferiornog iskustva.

S druge strane, sve praktične prednosti (osim baterije :D ) su na strani elektronskih knjiga.
Taj progres vidiš i na elektronskim knjigama. Još imaš softvere koji ti pokazuju koliko procenata knjige si pročitao, kojom brzinom čitaš itd, ako te to zanima.
Inače, što manje čula se dotiče prilikom čitanja, to je bolje, jer svi ti mirisi papira, šuškanje stranica i ne znam šta zapravo odvlače pažnju od teksta. Zapravo, skoro da bi se moglo reći da su elektronske knjige prve apsolutne knjige, kod kojih će čitalac zanemariti sva fizička svojstva knjige kao predmeta i potpuno se fokusirati isključivo na ono što je pisac napisao.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#777 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

quentin wrote:
ExNihilo wrote:Nije samo do mirisa. Ima tu osjećaja progresa i "postignuća" dok ti se pod rukom povećava smotak pročitanih stranica. Ima i navike, a naročito toga što su knjige ipak profesionalno prilagođene za ugodno čitanje: od tipa i veličine fonta, margina, guttera, boje stranice i slično.

Elektronske knjige, čak i kada nisu amaterski obrađene, pa vode računa o gore pobrojanim elementima, još uvijek "dotiču" manje čula i samim tim kod mnogih stvaraju dojam inferiornog iskustva.

S druge strane, sve praktične prednosti (osim baterije :D ) su na strani elektronskih knjiga.
Taj progres vidiš i na elektronskim knjigama. Još imaš softvere koji ti pokazuju koliko procenata knjige si pročitao, kojom brzinom čitaš itd, ako te to zanima.
Inače, što manje čula se dotiče prilikom čitanja, to je bolje, jer svi ti mirisi papira, šuškanje stranica i ne znam šta zapravo odvlače pažnju od teksta. Zapravo, skoro da bi se moglo reći da su elektronske knjige prve apsolutne knjige, kod kojih će čitalac zanemariti sva fizička svojstva knjige kao predmeta i potpuno se fokusirati isključivo na ono što je pisac napisao.
Vidiš, ali ne osjetiš pod rukom.
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#778 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by quentin »

ExNihilo wrote:
quentin wrote:
ExNihilo wrote:Nije samo do mirisa. Ima tu osjećaja progresa i "postignuća" dok ti se pod rukom povećava smotak pročitanih stranica. Ima i navike, a naročito toga što su knjige ipak profesionalno prilagođene za ugodno čitanje: od tipa i veličine fonta, margina, guttera, boje stranice i slično.

Elektronske knjige, čak i kada nisu amaterski obrađene, pa vode računa o gore pobrojanim elementima, još uvijek "dotiču" manje čula i samim tim kod mnogih stvaraju dojam inferiornog iskustva.

S druge strane, sve praktične prednosti (osim baterije :D ) su na strani elektronskih knjiga.
Taj progres vidiš i na elektronskim knjigama. Još imaš softvere koji ti pokazuju koliko procenata knjige si pročitao, kojom brzinom čitaš itd, ako te to zanima.
Inače, što manje čula se dotiče prilikom čitanja, to je bolje, jer svi ti mirisi papira, šuškanje stranica i ne znam šta zapravo odvlače pažnju od teksta. Zapravo, skoro da bi se moglo reći da su elektronske knjige prve apsolutne knjige, kod kojih će čitalac zanemariti sva fizička svojstva knjige kao predmeta i potpuno se fokusirati isključivo na ono što je pisac napisao.
Vidiš, ali ne osjetiš pod rukom.
OK, priznajem, ne osjetiš pod rukom.
A i kompleti Zilahija i Remarka neprevaziđeni su za regal, iznad televizora. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#779 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

Ima i toga. Vješto dizajnirane korice naprosto privlače. A na jedinice i nule skrivene negdje u memoriji računara ili e-čitača, naprosto zaboraviš. :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#780 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by hadzinicasa »

ja sam old skul, i kad za posao nesto trebam procitati moram isprintati, pa podvlaciti i pisati biljeske po marginama (nek' mi sume svijeta oproste i pored reciklaze koju stujem takodjer), medjutim iz prakticnih razloga iako sam se nanosila i naprenosila knjiga i knjiga uveseljavajuci time raznorazne carinike, ostarilo se i ledja ne mogu vise podnijeti, hocurec' sama sam sebi teska, pa sam presla na Kindle, da se postedim. i onda opet odem u BuyBook kad je ono bila proslava okrugle obljetnice, pa snizenja, pa navukla (jedva) kile i kile knjiga.
a sve necu.
to kad kad krenes na pijacu po svjezu salatu i zelen za supu, a onda jedva dopuzes kuci pod dvajes Kila.
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#781 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by medvjed23 »

papir pruža bogatije čulno iskustvo, nema sumnje.. osim toga, komad papira lako može imati sentimentalnu vrijednost, elektronski dokument - teško.. takođe, moralna dimenzija priče nije zanemariva.. kad imam priliku džaba nabaviti elektronskih knjiga, biram mrtve il finansijski obezbijeđene živuće pisce.. ove što kubure, zaobiđem.. jasno, time nisam izbjegao moralnu odgovornost.. samo sam je sveo na mjeru koju mogu nositi..
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#782 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

jeste bili
nisam bio
a i ne zanima me :D

otići ću 2-3 puta onako da ubijem pauzu...
možda bude nešto fino

kontam silimariliona ako bude jeftin konačno da kupim
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#783 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by wewa »

planirala sam ici, da najmladja izabere sebi novi naslov

s proslog sajma je hit "Olovka pustolovka" :)
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#784 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Logovan »

Bio jučer i svratit ću makar još jednom, moglo bi se šta kupiti. :D
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#785 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

290 nepročitanih knjiga
mislim da je to dovoljno za života...
ali opet me nešto vuče
ako ništa biće doner :D :lol:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#786 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by agent_zero »

Ima li stripova i atlasa?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#787 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by ExNihilo »

Black swan wrote:290 nepročitanih knjiga
mislim da je to dovoljno za života...
ali opet me nešto vuče
ako ništa biće doner :D :lol:
Ne ide se na sajam radi popunjavanja zaliha. Već spiritualnog iskustva. :-D
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#788 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Logovan »

agent_zero wrote:Ima li stripova i atlasa?
Stripova ima, za atlase ne znam.
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#789 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by medvjed23 »

ove godine će biti opskurne poezije.. vjerovatno ću navaditi sebi koju kilu..
fyllon
Posts: 40
Joined: 07/05/2011 23:39

#790 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by fyllon »

Zna li iko je li sta od vjerske literature na popustu? Prvenstveno kompleti hadiskih zbirki, tefsiri i sl. Ove godine mi nije bas nagodan period za doci i obilaziti sve, a rijetko koji sajam budu popusti na takve knjige. :roll:
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#791 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 22/04/2018 13:06, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18506
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#792 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by SmokingMan »

Subota kada plata lagne,nadam se da neće biti gužve da mogu s'mirom obići sve štandove.Ali čisto sumnjam da ću pronaći ono što tražim jer se to kod nas jako rijetko čita.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65590
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#793 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote:Nije samo do mirisa. Ima tu osjećaja progresa i "postignuća" dok ti se pod rukom povećava smotak pročitanih stranica. Ima i navike, a naročito toga što su knjige ipak profesionalno prilagođene za ugodno čitanje: od tipa i veličine fonta, margina, guttera, boje stranice i slično.

Elektronske knjige, čak i kada nisu amaterski obrađene, pa vode računa o gore pobrojanim elementima, još uvijek "dotiču" manje čula i samim tim kod mnogih stvaraju dojam inferiornog iskustva.

S druge strane, sve praktične prednosti (osim baterije :D ) su na strani elektronskih knjiga.
Upravo tako :thumbup: Miris starih knjiga, progres koji osjetis pod rukom, jednostavno elektronska nije to to...i mislim da ce tu tranzicija puno teze i sporije ici nego u slucaju vinil-mangetofonska traka-cd-usb...
ExNihilo wrote:Ima i toga. Vješto dizajnirane korice naprosto privlače. A na jedinice i nule skrivene negdje u memoriji računara ili e-čitača, naprosto zaboraviš. :D
Jebo kucu bez police sa knjigama :wink:
fyllon wrote:Zna li iko je li sta od vjerske literature na popustu? Prvenstveno kompleti hadiskih zbirki, tefsiri i sl. Ove godine mi nije bas nagodan period za doci i obilaziti sve, a rijetko koji sajam budu popusti na takve knjige. :roll:
God loves you. And he needs money ;-)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#794 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by agent_zero »

Logovan wrote:
agent_zero wrote:Ima li stripova i atlasa?
Stripova ima, za atlase ne znam.
Šta tačno ima, koji izdavači?
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#795 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by pepeljara »

kakve su cijene, imal razlike od trenutnih cijena ?
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#796 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Truba »

ima jedan skoro cijeli stand na engleskom... sad nisam se zarovio

uglavnom kao da je malo malo mrvicu bolji nego posljednji :D

ima i stripova... ali nisam vidio da su koncentrirani samo na jedan stand
ima svega... eto

što djecu dovode bez banke :D samo nered prave :lol:
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#797 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by GarfieldLover »

Za koji je uzrast ova knjiga?

Moj podmladak ima 8 godina i, na moju veliku radost, voli da čita. Na prošli sajam (zimski) otišli smo da kupi 2-3 knjige sa spiska lektire...izašli smo 'osiromašeni' za 250 KM :D Sve dječije knjige... Ali ne žalim, sigurna sam da će nakon što ih sve pročita biti mnogo bogatiji :wink:

wewa wrote:planirala sam ici, da najmladja izabere sebi novi naslov

s proslog sajma je hit "Olovka pustolovka" :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#798 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by wewa »

GarfieldLover wrote:Za koji je uzrast ova knjiga?

Moj podmladak ima 8 godina i, na moju veliku radost, voli da čita. Na prošli sajam (zimski) otišli smo da kupi 2-3 knjige sa spiska lektire...izašli smo 'osiromašeni' za 250 KM :D Sve dječije knjige... Ali ne žalim, sigurna sam da će nakon što ih sve pročita biti mnogo bogatiji :wink:

wewa wrote:planirala sam ici, da najmladja izabere sebi novi naslov

s proslog sajma je hit "Olovka pustolovka" :)
moze i za osmogodisnjaka - mojoj je 3,5 ali njoj jos citamo, naravno.
ovdje ima i pjesama i prica, a knjiga je 2017. osvojila 1. nagradu na sajmu

preporucujem i izdavacku kucu Malik, iz Sarajeva, imaju divno ilustrirane zbirke bajki, recimo
User avatar
SmokingMan
Posts: 18506
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#799 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by SmokingMan »

Danas naletih kod jednog srpskog izlagača na knjigu ratnog zločinca Radovana Karadžića "Mermerne istine o Bosni".Doduše bila je zametnuta iza knjiga na pretposljednjoj polici,ali kada se ja zarovim..... :D

Imam neku neutoljivu žeđ da je pročitam,ali fakat.,velika je vjerovatnoća da ću u svoju kolekciju dodati i knjigu ovog monstruma.

Kako sam naučio sajam knjiga bi se mogao opet ponoviti negdje na ljeto,sada u kojem će to biti mjesecu ne bi znao reći.

Zapikao sam od Brajana Grina Tkanje Svemira,ona mi je primarna.30 keka halalim za nju samo tako....
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#800 Re: Sajam knjige Sarajevo

Post by Daryl Dixon »

dobar sajam, kupio deset knjiga, ima svega od stručne literature do beletristike :thumbup:
Post Reply