Šah

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#451 Re: Šah

Post by Dr Kova »

broj dva wrote:Preporucio bi vam sahovske knjige, pogotovo otvaranja i zavrsnice.
Nije bas da su napravile majstorskog kandidata od mene ali bude manje idiotski poteza...

U pravu si za knjige... Ima i na netu dosta toga i recimo chessmaster program, sve živo ima, ali knjige su knjige.. Što se tiča otvaranja uvijek igram king pawn za dva :mrgreen: s bijelim..

završnice su mi loše, protiv dobrih igrača ako imamo slične figure, češće zijanim... ALi evo, fakat sam odlučio da se aktiviram i da probam učiti
User avatar
aCme
Posts: 3427
Joined: 23/04/2010 01:06

#452 Re: Šah

Post by aCme »

Dođite na praksu ako vam šta treba :P
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#453 Re: Šah

Post by Dr Kova »

aCme wrote:Dođite na praksu ako vam šta treba :P
Gdje igraš?
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#454 Re: Šah

Post by broj dva »

Buckethead wrote:
aCme wrote:Dođite na praksu ako vam šta treba :P
Gdje igraš?
---
I koliki ti je ?
Mislim ELO, naravno :D
atg51
Posts: 315
Joined: 09/06/2008 13:27

#455 Re: Šah

Post by atg51 »

Odvojite malo vremena, sahovska literatura je odlican savjet. Na svim znacajnijim turnirima u BiH pojavljuju se ljudi koji prodaju sahovsku literaturu i opremu, mislim da su knjige od 5 - 10 KM, to zaista nije puno para. Ako znate engleski, mozete sve to besplatno da pokupite sa neta. Za pocetnika nema potrebe da forsirate otvaranja, prvo krenete sa zavrsnicama i paralelno malo pokusavate vjezbati taktiku (problemi "mat u dva poteza" ce vam biti odlicni). U roku par mjeseci primjetiti cete konkretan napredak. Relativno brzo se dodje do snage MK (ELO 1900), preko toga treba se raditi mnogo mnogo vise. Za otvaranje se drzite osnovnih pravila iz otvaranja (maksimalno 2-3 poteza pjesacima, razviti skakace i lovce na njihova prirodna mjesta, kralja skloniti u sigurnost, topove na otvorene ili centralne linije) i u 90% slucajeva cete iz otvaranja izaci jednaki ili bolji. Ja igram sah od desete godine pa mi i danas neko proda neku foru u otvaranju, narocito u brzopoteznom sahu. :)

Nemojte odustajati od saha, sah je super igra! :)
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#456 Re: Šah

Post by Dr Kova »

Hvala na savjetima, ja sam fakat odlučio da počnem ozbiljnije igrati i da učim... Nema prestajanja :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81023
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#457 Re: Šah

Post by Truba »

ma kakve knjige imam ih odmalena...
bolje da znaš igrati i da si maštovit nego to šta imaš u knjigama
pravi šahisti rade od 9 do 5 na otvaranjima jer im je to posao

mi obični nemamo vremena toliko a poznavanje nekoliko otvaranja ne pije vode jer svaki drugi igrač tvog ranga nakon 2-3 poteza odigra neki lijevi

s kakvim sam ja likovima igrao
najčudnija partija

2 poteza krajnjim pijunima i izbacivanje topova :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

i na kraju il izgubiš il remi...
zašto?
jer je poznato da ti top ne treba u početku nego u završnici
lovac je jači na početku
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#458 Re: Šah

Post by Dr Kova »

Black swan wrote:ma kakve knjige imam ih odmalena...
bolje da znaš igrati i da si maštovit nego to šta imaš u knjigama
pravi šahisti rade od 9 do 5 na otvaranjima jer im je to posao

mi obični nemamo vremena toliko a poznavanje nekoliko otvaranja ne pije vode jer svaki drugi igrač tvog ranga nakon 2-3 poteza odigra neki lijevi

s kakvim sam ja likovima igrao
najčudnija partija

2 poteza krajnjim pijunima i izbacivanje topova :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

i na kraju il izgubiš il remi...
zašto?
jer je poznato da ti top ne treba u početku nego u završnici
lovac je jači na početku
:thumbup:

U pravu si... Sa mnom u razred je išao momak koji je igrao šah u Bosni i išao na takmičenja. Razvaljivao je.. Na chesscube je imao 2200.. Kaže da šahisti imaju svoje kondicione trenere, nutricioniste, terapeute i da treniraju po vazdan... Nama je ipak ovo zabava, pa nas boli tuki.... Igram čisto za svoju dušu
User avatar
aCme
Posts: 3427
Joined: 23/04/2010 01:06

#459 Re: Šah

Post by aCme »

Buckethead wrote:
aCme wrote:Dođite na praksu ako vam šta treba :P
Gdje igraš?
chess.com i chesscube.com

Ti ?
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#460 Re: Šah

Post by Dr Kova »

aCme wrote:
Buckethead wrote:
aCme wrote:Dođite na praksu ako vam šta treba :P
Gdje igraš?
chess.com i chesscube.com

Ti ?
igrao sam dugo na chesscube.com, ali me nerviraju oni cubitsi :mrgreen:

Sad igram na lichess.org, prejednostavno sve, džaba, imaš i treninge i sve. Baš mi odg
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#461 Re: Šah

Post by broj dva »

aCme wrote:
Buckethead wrote:
aCme wrote:Dođite na praksu ako vam šta treba :P
Gdje igraš?
chess.com i chesscube.com

Ti ?
---
Jesi u BiH timu na chess.com ?
User avatar
aCme
Posts: 3427
Joined: 23/04/2010 01:06

#462 Re: Šah

Post by aCme »

igrao sam dugo na chesscube.com, ali me nerviraju oni cubitsi :mrgreen:

Sad igram na lichess.org, prejednostavno sve, džaba, imaš i treninge i sve. Baš mi odg
I mene su u početku nervirali, onda sam dobio nešto bruku cubitsa i igram normala. Samo mi je nekad teško naći protivnika pa igram na chess.com. Evo gledam ovaj lichess, nije loše bgm :izet:

Jesi u BiH timu na chess.com ?
Nisam. Rijetko ulazim tamo. Treba se registrovati na ovaj lichess.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#463 Re: Šah

Post by Dr Kova »

Ako se registrujete na lichess.org, javite nickove, možemo nekad odigrati
User avatar
aCme
Posts: 3427
Joined: 23/04/2010 01:06

#464 Re: Šah

Post by aCme »

Al' se čovjek može iznervirati kad igraš online šah, Bože sačuvaj. Odoh gledati film :evil:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#465 Re: Šah

Post by Jimmy McNulty »

Pozz raja

Postoji li neki način da se čovjek nauči igranju šaha sam, makar toliko da može bit konkurentan prijateljima. Postoji li neka knjiga za takvo nešto, neki program računarski za učenje, neki kanal sa video zapisima bilo šta, imam veliku želju da naučim a trenutno ne znam ni figure poredat :roll: nikad me nije zanimalo i odjednom mi se javi neka nevjerovatna želja za učenjem...

Gledao sam na piku da idim ima li prevedeni Chess for dummies, nažalost ne nađoh.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#466 Re: Šah

Post by Dr Kova »

Jimmy McNulty wrote:Pozz raja

Postoji li neki način da se čovjek nauči igranju šaha sam, makar toliko da može bit konkurentan prijateljima. Postoji li neka knjiga za takvo nešto, neki program računarski za učenje, neki kanal sa video zapisima bilo šta, imam veliku želju da naučim a trenutno ne znam ni figure poredat :roll: nikad me nije zanimalo i odjednom mi se javi neka nevjerovatna želja za učenjem...

Gledao sam na piku da idim ima li prevedeni Chess for dummies, nažalost ne nađoh.
Moja preporuka je Chessmaster 9000. Tu stvarno sve imaš...
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#467 Re: Šah

Post by Sanchez22 »

Jimmy McNulty wrote:Pozz raja

Postoji li neki način da se čovjek nauči igranju šaha sam, makar toliko da može bit konkurentan prijateljima. Postoji li neka knjiga za takvo nešto, neki program računarski za učenje, neki kanal sa video zapisima bilo šta, imam veliku želju da naučim a trenutno ne znam ni figure poredat :roll: nikad me nije zanimalo i odjednom mi se javi neka nevjerovatna želja za učenjem...

Gledao sam na piku da idim ima li prevedeni Chess for dummies, nažalost ne nađoh.
http://www.chess.com/learn-how-to-play-chess
Program za sah ti preporucujem fritz.Knjiga koja je meni pomogla je "igra miliona".
Trebace ti vremena malo,kada shvatis poteze,odigraj koju,napravi profil na ovoj stranici chess.com.
Ne gubi vrijeme na otvaranjima,malo vjezbaj zavrsnice i analiziraj partije.Meni su rekli da ne mozes nauciti igrati sah bez bez bar hiljadu partija i upravu su.Iako trenutno ne igram,veliki boost sam dobio igrajuci u sahovskom klubu.Turniri,drustvo ostanu ti u sjecanju.Jako drustvena igra,samo naprijed :thumbup: :thumbup:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#468 Re: Šah

Post by Jimmy McNulty »

Hvala puno obojici na pomoći! :thumbup: Pokušat ću sve što ste mi preporučili.
atg51
Posts: 315
Joined: 09/06/2008 13:27

#469 Re: Šah

Post by atg51 »

Sanchez22 wrote:
Jimmy McNulty wrote:Pozz raja

Postoji li neki način da se čovjek nauči igranju šaha sam, makar toliko da može bit konkurentan prijateljima. Postoji li neka knjiga za takvo nešto, neki program računarski za učenje, neki kanal sa video zapisima bilo šta, imam veliku želju da naučim a trenutno ne znam ni figure poredat :roll: nikad me nije zanimalo i odjednom mi se javi neka nevjerovatna želja za učenjem...

Gledao sam na piku da idim ima li prevedeni Chess for dummies, nažalost ne nađoh.
http://www.chess.com/learn-how-to-play-chess
Program za sah ti preporucujem fritz.Knjiga koja je meni pomogla je "igra miliona".
Trebace ti vremena malo,kada shvatis poteze,odigraj koju,napravi profil na ovoj stranici chess.com.
Ne gubi vrijeme na otvaranjima,malo vjezbaj zavrsnice i analiziraj partije.Meni su rekli da ne mozes nauciti igrati sah bez bez bar hiljadu partija i upravu su.Iako trenutno ne igram,veliki boost sam dobio igrajuci u sahovskom klubu.Turniri,drustvo ostanu ti u sjecanju.Jako drustvena igra,samo naprijed :thumbup: :thumbup:
Upravo sto kolega Sanchez22 kaze i ja se slazem s tim 100% - najbrzi i najinteresantniji nacin ti je kroz sahovski klub. Sahovski klubovi imaju i potrebnu literaturu i ljudi koji dolaze tu su srdacni, mislim da ce ti rado pomoci. :)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#470 Re: Šah

Post by pirmin »

Jimmy McNulty wrote:Hvala puno obojici na pomoći! :thumbup: Pokušat ću sve što ste mi preporučili.

Youtube
upises npr. chess lessons
ili samo chess
ili sah...ili schach...
bezbroj snimaka

ok je uciti preko knjige ali mislim da je najefikasnije
ovako, audio-vizuelno + lichess i igras dok se boje ne otope.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#471 Re: Šah

Post by Jimmy McNulty »

Kupio sam ovu knjigu "Igra miliona" i prvo ću malo u nju udubit se i dobro je prelistat pa tek onda ovi računarski programi, odlazak u šahovski klub i pokušaj igranja. E koliko mi je sve ovo zanimljivo i uzbudljivo, da samo znate! :-D

Hvala još jednim svima na savjetima! :thumbup: :bih:
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#472 Re: Šah

Post by Dr Kova »

Jimmy McNulty wrote:Kupio sam ovu knjigu "Igra miliona" i prvo ću malo u nju udubit se i dobro je prelistat pa tek onda ovi računarski programi, odlazak u šahovski klub i pokušaj igranja. E koliko mi je sve ovo zanimljivo i uzbudljivo, da samo znate! :-D

Hvala još jednim svima na savjetima! :thumbup: :bih:
Vjerujem ti... Sretno, šah je fantastična igra, nećeš se pokajati :thumbup:

Ako šta treba, tu smo
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#473 Re: Šah

Post by Sanchez22 »

Samo naprijed,takodje ako nekoga zanima.Chesstempo,fantasticna stranica :thumbup:
User avatar
Eggsy
Posts: 6744
Joined: 04/03/2015 11:38

#474 Re: Šah

Post by Eggsy »

Potrebne su mi knjige vezano za središnjice..imam preporuku za Vukovićevu 'Umijeće šahovskog napada', zanima me vaše mišljenje..
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#475 Re: Šah

Post by hrastov žižak »

Mogla bi poslužit solidna kalsična knjižica Igora Bondarevskog - Kombinacije u središnjici
Preporučujem i nezaobilaznog "Doca" tj. John Nunn- Understanding Chess Middlegames
Imaš Ivana Sokolova, poslaću ti link u poruci.
https://www.youtube.com/user/STLChessClub
Ne znam jesil upratila njihov kanal, imaju dosta lekcija u središnjicama
Post Reply