Šah

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
Eggsy
Posts: 6744
Joined: 04/03/2015 11:38

#476 Re: Šah

Post by Eggsy »

hrastov žižak wrote:Mogla bi poslužit solidna kalsična knjižica Igora Bondarevskog - Kombinacije u središnjici
Preporučujem i nezaobilaznog "Doca" tj. John Nunn- Understanding Chess Middlegames
Imaš Ivana Sokolova, poslaću ti link u poruci.
https://www.youtube.com/user/STLChessClub
Ne znam jesil upratila njihov kanal, imaju dosta lekcija u središnjicama
Sokolov i Nunn na skidanju :) Hvala ti i za kanal :)
User avatar
Truba
Posts: 81181
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#477 Re: Šah

Post by Truba »

ne igram nekoliko mjeseci

previše nerviranja i gubljenja zivaca a i malo sam se zasitio
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#478 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

Sah sam poceo igrati od 19-20 godine prvo sam pratio oca kako na netu igra ja mu pokazo chess.com nije silazio... I tako ga ja pratio napravio i ja racun poceo igrat i polako sam rasto.... Nekako sam pao u tu igru nabavio frizta, nabavio knjige, igro pred studentskim domom izpred zgrade.. Kad dodje stric na kafu zaglavimo po 5:6 sati igrati izmedju sebe... Poso na turnire prijavio se u klub i eto doguro u par i 10+ K partija na cca 2000-2100 ratinig

A sad ga igram tu i tamo na iphonu
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#479 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

Meni je zanimljiva partija izmedju Albina Planinca JUG- neki rumun...

Ima film o tom geniju koji je nazvna kao totalni gambit... Nije mu je bio remi isto ko poraz! Zavrsio u ludari... Dokumnetarac.. Na rtv slo. Matiro ga lovcem konjem a kraljicu zrtvovo..
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#480 Re: Šah

Post by Dr Kova »

InvestmentSLO wrote:Sah sam poceo igrati od 19-20 godine prvo sam pratio oca kako na netu igra ja mu pokazo chess.com nije silazio... I tako ga ja pratio napravio i ja racun poceo igrat i polako sam rasto.... Nekako sam pao u tu igru nabavio frizta, nabavio knjige, igro pred studentskim domom izpred zgrade.. Kad dodje stric na kafu zaglavimo po 5:6 sati igrati izmedju sebe... Poso na turnire prijavio se u klub i eto doguro u par i 10+ K partija na cca 2000-2100 ratinig

A sad ga igram tu i tamo na iphonu
:thumbup: pa ti si onda intermajstor, kad imaš preko 10 k partija i toliki rating. svaka čast :thumbup:
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#481 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

Buckethead wrote:
InvestmentSLO wrote:Sah sam poceo igrati od 19-20 godine prvo sam pratio oca kako na netu igra ja mu pokazo chess.com nije silazio... I tako ga ja pratio napravio i ja racun poceo igrat i polako sam rasto.... Nekako sam pao u tu igru nabavio frizta, nabavio knjige, igro pred studentskim domom izpred zgrade.. Kad dodje stric na kafu zaglavimo po 5:6 sati igrati izmedju sebe... Poso na turnire prijavio se u klub i eto doguro u par i 10+ K partija na cca 2000-2100 ratinig

A sad ga igram tu i tamo na iphonu
:thumbup: pa ti si onda intermajstor, kad imaš preko 10 k partija i toliki rating. svaka čast :thumbup:

Dosta mi je pomogo moj bivsi neznam kako se kaze u BIH Sodelavec/SLO kolega na poslu? On je velemajstor mislim, da ima preko 2300 raiting... Kad sam doso u klub imo sam raiting (1700-1800) on je tu medju top5. I tako još isti posao počeli radit u farmacetskoj firmi... On mi je ogromno finti pokazao...
Denis Gjuran... 2300+ :izet: legenda samo taka! A trebalo je ogromno analize pravit! Vidiš ja sam počeo kasno 19-20... On je počeo sigurno več u prvom razredu :D... Pazi to je bilo samo na jednom računu izmedju 10-15K partija... Stvarno 2-3 godine sam i sanjao šah... Skoro me ostavila djevojka.. Haha
kad mene nešto počne zanimat ja neznam prestat... Sad me neki čudni jeziki zanimaju :D :D ... hehe ali nije to tako zagriženo kao kod Šaha.


A na friztu mi je bilo ono smješno... Bear for my good friend... Ili chess is like a box of chocolate you never know what you gona do.

Stvarno igra mi je strašna jer sve zavisi od tebe nema nikakve sreče ko na kartama,...

Ako holeš napredovat moraš u klub i tamo počet igrat sa majstorima... Samo tako češ napredovat... Ako igraš sa talašikom nema nečeš ništa novo naučit... Hahah ono što kaže sa krajnjim pijunom izlazi budala i topove otvara haha ludara... Ako odigraš taj potez sa majstorom gotov si! :D :D


Šah je život naš! Pozdrav!
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#482 Re: Šah

Post by hrastov žižak »

može se i na netu igrat s majstorima :mrgreen: Ako si tako kasno počeo, koliko ti je trebalo da digneš rejting na 2000+?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#483 Re: Šah

Post by pirmin »

Jedno je onlajn a drugo pravi ELO-rejting. ;-)
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#484 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

hrastov žižak wrote:može se i na netu igrat s majstorima :mrgreen: Ako si tako kasno počeo, koliko ti je trebalo da digneš rejting na 2000+?

Možeš igrat na netu sa majstorima ali težko, da ti savjete daje web majstor... Može ono na chatu i to... Za mene je bilo lakše kad sam u klubu sam sa čovjekom koji mu je 2300+ ELO rajting. 4-5 godina sam igro sam bez instrukcija net i vani, otac, kolege... Kad sam otišo u klub bio sam cca 1700-800... Imo sam solidnu podlogu tako,(4-5godina) da sam u dobroj godini doguro do 2000+. Tamo 19-20 kad sam počeo znao samo samo poredat figure i ono od malena sam se sjetio kako idu poteze. Neko vrijeme sam analiziro bivše Jug velemajstore i njihov database sam pregledo...
Ovaj Albin Planinc u šahovskom žargonu je dobio ime Don Kihot :D .... A Bruno Parma je bio najači još Bobby Fisher ga nije dobio... Sa bijelima je bio stjena.
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#485 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

pirmin wrote:Jedno je onlajn a drugo pravi ELO-rejting. ;-)

Istina ali online da neku podlogu, da znaš gdje si... Recimo ako imaš raiting izmedju 1000-1100 znaš, da se radi o početniku... A recimo kad igraš sa nekim od 1900+ to je več nešto drugo... Ali ja ne volim igrat online više od 3 minute... Dosta ima prevaranta i koriste razne frizte tj programe i tako faktički igraš sa programom... Čef je kad igraš u živo ovo preko neta mi je več dojadilo... A dešavalo se mi je da sam neko vrijeme bio bolji na netu na početku nekako sam imao bolji pregled... Kad dobiješ 3D figuricu a prije toga samo 2D blejiš na ekranu :D... Da ne govorim o tome da moraš još na sat udarat :D ... I ko kaže, da Šah nije sport?


Uvijek probajte odigrat partiju šaha a prije toga malo rekreacije svježeg vazduha... Kako tad mozag radi mozgovi... :D
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#486 Re: Šah

Post by hrastov žižak »

InvestmentSLO wrote:
hrastov žižak wrote:može se i na netu igrat s majstorima :mrgreen: Ako si tako kasno počeo, koliko ti je trebalo da digneš rejting na 2000+?

Možeš igrat na netu sa majstorima ali težko, da ti savjete daje web majstor... Može ono na chatu i to... Za mene je bilo lakše kad sam u klubu sam sa čovjekom koji mu je 2300+ ELO rajting. 4-5 godina sam igro sam bez instrukcija net i vani, otac, kolege... Kad sam otišo u klub bio sam cca 1700-800... Imo sam solidnu podlogu tako,(4-5godina) da sam u dobroj godini doguro do 2000+. Tamo 19-20 kad sam počeo znao samo samo poredat figure i ono od malena sam se sjetio kako idu poteze. Neko vrijeme sam analiziro bivše Jug velemajstore i njihov database sam pregledo...
Ovaj Albin Planinc u šahovskom žargonu je dobio ime Don Kihot :D .... A Bruno Parma je bio najači još Bobby Fisher ga nije dobio... Sa bijelima je bio stjena.
Nisi spomeno jače Jugoslovene, :mrgreen: Velimirovića, poznatog po igranju "jugoslovenskog napada" u sicilijanci, neki su ga zvali i jugoslovenski Talj zbog agresivne i dosta taktičke igre.
mislim da je ovo tačna pozicija

Image

I velikog Gligorića

ima tu još dosta jakih jugoslovena...
Uglavnom, svaka čast na volji i radu, i na takvom napretku. Slažem se s tim da moraš imat mentora ako želiš ozbiljnije radit na šahu, samo sam želio reći da se i na internetu može igrat protiv velemajstora.
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#487 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

Ameriški velemojster Kavalek je še leta 2007 v »Washington Postu« opisoval arhangelško različico španske obrambe kot »smrtonosno orožje v rokah Albina Planinca«.
»Chess-base News« Planinca uvršča med najbolj kreativne igralce sveta v šestdesetih in sedemdesetih godina.
Šahovski kolumnist Tim Harding je šahovske igrače razdelil v dva razreda, na logitians in berserkers. Za primer berserkerja, nordijskega kamikaze bojevnika, je izbral prav Albina Planinca. :D
Srbski list »Politika« mu je januarja 2007, trideset godina po koncu kariere, posvetil članek »Slovenački meteor« in ga označil za nepredvidljivega napadača.
Srbski majstor FIDE Janoš prek spleta prodaja partije največjih svetovnih igralcev, med njimi »268 partij Albina Planinca«.
In kaj je Slovenija počela s šahovskim genijem, ki je dobesedno vzniknil iz nič? Nobeden izmed predsednikov države se ga ni nikoli spomnil, da bi mu podelil državno odlikovanje. Kulturno ministrstvo mu ni prisodilo niti pokojnine za zaslužne. Šahovska zveza Slovenije ni po njegovi smrti zbrala niti za parto, da bi jo objavila v časopisih.
Stranac u domovini, genij za šahovski svet.
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#488 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#489 Re: Šah

Post by InvestmentSLO »

Ovaj napad me spominje na mog oca... Stvarno prejako od Velimirovića... Tu ide mala rokada?
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#490 Re: Šah

Post by hrastov žižak »

InvestmentSLO wrote:Ovaj napad me spominje na mog oca... Stvarno prejako od Velimirovića... Tu ide mala rokada?
obično duga ide, kao i kad igraš protiv zmaja gledaš da što prije napraviš "pawn storm" na kraljevoj strani.
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#491 Re: Šah

Post by hrastov žižak »

sutra počinje wijk aan zee :ljulja: :gunjastajl:
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#492 Re: Šah

Post by broj dva »

hrastov žižak wrote:sutra počinje wijk aan zee :ljulja: :gunjastajl:
-----
chessbomb za live, chessbase dan nakon za analize :D
Pitam se hoce li Magnus nastaviti sa formom iz Londona i Katara ili ce se sjebat kao u Norveskoj i za reprezentaciju...
Interesantno je da je uprkos (za njegove standarde) losoj godini jedino on imao prosjek rating presentation preko 2800.

http://en.chessbase.com/post/best-of-2015-summary
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#493 Re: Šah

Post by hrastov žižak »

broj dva wrote:
hrastov žižak wrote:sutra počinje wijk aan zee :ljulja: :gunjastajl:
-----
chessbomb za live, chessbase dan nakon za analize :D
Pitam se hoce li Magnus nastaviti sa formom iz Londona i Katara ili ce se sjebat kao u Norveskoj i za reprezentaciju...
Interesantno je da je uprkos (za njegove standarde) losoj godini jedino on imao prosjek rating presentation preko 2800.

http://en.chessbase.com/post/best-of-2015-summary
ma onaj sistem bodovanja za grand chess tour je skroz nepošten. meni je chess24 najbolji za praćenje, njihov interfejs mi je odličan. Carlsen je dobro igro prethodnih godina u holandiji, trebo bi nastavit u kataru. Mada se i tamo oklizno u prvom kolu, vazda loše počnje turnire. Nisam upratio hoće li iko pokrivat stream na Yutubu, chess.com je pokrivo Katar, Svidler i Ramirez su baš odlični, pogotovo veliki Pjotr. Drago mi je što ćemo vidjet Wei Yia na ovako jakom turniru, mada je u Katru bio Katastrofalan.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#494 Re: Šah

Post by broj dva »

Ni meni nije bas jasan sistem bodovanja za grand tour ali kako sam pristrasni navijac za Magnusa nije mi tesko pao...ruku na srce jeste najbolji ali sa druge strane zna napraviti propuste i greske kakve jedan Kramnik (da ne spominjemo Karpova i Kasparova iz stari dana) nikada ne bi uradio. Nekad puno forsira pozicije koje su objektivno remi (valjda sto se zna desiti da ih dobije kad protivnik kiksa) i to ga zna kostati.
U pravu si za chess.com, vrlo dobre prenose znaju imati, a i inace mi se svidja stranica (samo tu i igram, skoro samo "online chess" sa tri dana po potezu, za live chess nemam vremena...)
Imas nick na chess.com da odigramo jednu sporu (ako ti se da...) ?'
I da, sah i :gunjastajl: sa vrhunska kombinacija :D
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#495 Re: Šah

Post by sadmire »

Bas cirkus s tim bodovanjem napravili, Giri jedini nepobijedjen i u zbiru cini mi se 4 poena vise od Carlsena osvojio i opet nije bio prvi...
Slazem se da je chess24 najbolji za pracenje, tu mi i ne treba live komentar...
Carlsen je imao par losih turnira, vjerovatno zbog pada motivacije ili nekih privatnih problema, ali je u zbiru bio najuspjesniji, osvoji pet jakih turnira klasicnim tempom i svjetsko u rapidu...
Wei je skroz razocarao u Kataru, valjda se oporavi do sutra...
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#496 Re: Šah

Post by hrastov žižak »

broj dva wrote:Ni meni nije bas jasan sistem bodovanja za grand tour ali kako sam pristrasni navijac za Magnusa nije mi tesko pao...ruku na srce jeste najbolji ali sa druge strane zna napraviti propuste i greske kakve jedan Kramnik (da ne spominjemo Karpova i Kasparova iz stari dana) nikada ne bi uradio. Nekad puno forsira pozicije koje su objektivno remi (valjda sto se zna desiti da ih dobije kad protivnik kiksa) i to ga zna kostati.
U pravu si za chess.com, vrlo dobre prenose znaju imati, a i inace mi se svidja stranica (samo tu i igram, skoro samo "online chess" sa tri dana po potezu, za live chess nemam vremena...)
Imas nick na chess.com da odigramo jednu sporu (ako ti se da...) ?'
I da, sah i :gunjastajl: sa vrhunska kombinacija :D
ma ne igram ja korespondencijski šah, presporo mi to :D
User avatar
aCme
Posts: 3431
Joined: 23/04/2010 01:06

#497 Re: Šah

Post by aCme »

Muftija Saudijske Arabije izdao je fetvu kojom se šah strogo zabranjuje u islamu, jer "stimuliše kockanje i gubljenje vremena".
Da ne povjeruješ. Koja glupost :-)
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#498 Re: Šah

Post by Dr Kova »

aCme wrote:Muftija Saudijske Arabije izdao je fetvu kojom se šah strogo zabranjuje u islamu, jer "stimuliše kockanje i gubljenje vremena".
Da ne povjeruješ. Koja glupost :-)
Ma arapi su inače :-)
User avatar
Truba
Posts: 81181
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#499 Re: Šah

Post by Truba »

razmišljanje im baš ne ide dobro

ali svaki drugi igrač je iz azije na onom chess. com
često naletim na arabiju i kuvajt

tako da gubljenje vremena stoji
ali kvalitetno gubljenje vremena
samo da obitelj ne zapostaviš... onda je to ovisnost :D
User avatar
aCme
Posts: 3431
Joined: 23/04/2010 01:06

#500 Re: Šah

Post by aCme »

Pa nije LoL :mrgreen:
Post Reply