Sadaka Mentalitet

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#1 Sadaka Mentalitet

Post by korisnik101 »

Ovo procitah jutros:

Šehida Begović, 17-godišnjakinja koja je digla na noge gimnaziju u Holandiji
Bosanka Šehida Begović je sa svojim školskim kolegama i profesorima iz gimnazije Apeldoorn u Holandiji, u humanitarnoj akciji održanoj prošlog četvrtka, prikupila 6.628 eura za pomoć stipendiranju nadarenih studenata u Bosni i Hercegovini.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/sehida-b ... /131018104
================================

Zasto se ovo prikazuje kao nesto pozitivno ??
Jedna djevojcica namjerno prestavlja svoju zemlju kao dio treceg svijeta,, trazi sadaku, i dobije. I onda se u BiH prestavlja kao dobar cin !?? WTF ?

Kako ocekujes da te neko respektuje ako ides po svijetu i moljakas za crkavicu ??
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#2 Re: Sadaka Mentalitet

Post by FrozenCastle »

Baš mi je isto palo na pamet: Sadaka mentalitet.
Sjetim se i Arapa koji uložiše 100 miliona u aviokompaniju susjedne zemlje, a nama poslaše deke i nešto odjeće.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#3 Re: Sadaka Mentalitet

Post by AmADin_gospo »

al su zato arapi skrčili milione praveći đamije po bosni ;-)

bosna je za sadake, a srbija i hrvatska za biznisa.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#4 Re: Sadaka Mentalitet

Post by Bodkin »

ubi nas to. prije traziti nego zaraditi
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#5 Re: Sadaka Mentalitet

Post by korisnik101 »

šefica wrote:Baš mi je isto palo na pamet: Sadaka mentalitet.
Sjetim se i Arapa koji uložiše 100 miliona u aviokompaniju susjedne zemlje, a nama poslaše deke i nešto odjeće.
Pa ljudi ne shvataju koliko stete prave vlastitoj drzavi. :roll:
Danas je u svijetu imidz najvazniji !
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#6 Re: Sadaka Mentalitet

Post by ladyblue18 »

:-) :facepalm:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#7 Re: Sadaka Mentalitet

Post by Tesla10 »

korisnik101 wrote:Ovo procitah jutros:

Šehida Begović, 17-godišnjakinja koja je digla na noge gimnaziju u Holandiji
Bosanka Šehida Begović je sa svojim školskim kolegama i profesorima iz gimnazije Apeldoorn u Holandiji, u humanitarnoj akciji održanoj prošlog četvrtka, prikupila 6.628 eura za pomoć stipendiranju nadarenih studenata u Bosni i Hercegovini.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/sehida-b ... /131018104
================================

Zasto se ovo prikazuje kao nesto pozitivno ??
Jedna djevojcica namjerno prestavlja svoju zemlju kao dio treceg svijeta,, trazi sadaku, i dobije. I onda se u BiH prestavlja kao dobar cin !?? WTF ?

Kako ocekujes da te neko respektuje ako ides po svijetu i moljakas za crkavicu ??
Mi smo već odavno razvili sirotinjski mentalitet, to jeste postali smo prosjeci koji žive na račun dijaspore ali i na račun raznih organizacija sumnjivih namjera. Ovo i nije čudno, pošto nam i naši političari propagiraju ovakav način života. Nas niko ne shvata ozbiljno, zato što mi sami sebe ne shvatamo ozbiljno i zato što mi sami sebe ne poštujemo. A ako ne poštujemo sami sebe, ne možeš očekivati da će te neko sa strane poštovati.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#8 Re: Sadaka Mentalitet

Post by TheWatcher »

lakse je cekati od MMF-a koji milion oJri nego se potruditi zaraditi koju markicu jebi ga :D
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#9 Re: Sadaka Mentalitet

Post by malsal »

Starno mozemo po svemu pljunut. Tinejdzerka hoce da pomogne svojoj drzavi, svojim zemljacima ali i na to se moze pljunut. Pa kako je nije stid da blati ugled Bosne i Hercegovine, pomislice Holandjani da kod nas nije nesto u redu....
WTF indeed.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#10 Re: Sadaka Mentalitet

Post by bordo gandalf »

malsal wrote:Starno mozemo po svemu pljunut. Tinejdzerka hoce da pomogne svojoj drzavi, svojim zemljacima ali i na to se moze pljunut. Pa kako je nije stid da blati ugled Bosne i Hercegovine, pomislice Holandjani da kod nas nije nesto u redu....
WTF indeed.
Ma to smo mi

Sent from my GT-S5570
User avatar
rajvoSa0
Posts: 398
Joined: 02/02/2013 14:05
Location: Ciglane ;)

#11 Re: Sadaka Mentalitet

Post by rajvoSa0 »

Fino je sto je ona pomogla, sve to stoji. Ali dokle vise ovo pomaganje, namakanje, moljenje za pare po svijetu?


Kakav narod, takva vlast. A mi smo u globalu ovako generalno gledano narod koji je poprilicno neobrazovan, nepismen, lako povodljiv, narod koji bjezi od rada i tako.

A iskreno, najiskrenije.. takav narod ni ne zasluzuje da mu bude bolje. Jos cemo se mi koprcati, ali nismo zasluzili da se prestanemo koprcati i zivimo ko ljudi. I nije uopste tajna da ljudi misle da smo mi zemlja treceg svijeta, sto u stvari i jesmo. Pa pogledajte malo oko sebe...


A od ove godine i zvanicno cinimo dno evrope sa Albanijom i Moldavijom.
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#12 Re: Sadaka Mentalitet

Post by korisnik101 »

malsal wrote:Starno mozemo po svemu pljunut. Tinejdzerka hoce da pomogne svojoj drzavi, svojim zemljacima ali i na to se moze pljunut. Pa kako je nije stid da blati ugled Bosne i Hercegovine, pomislice Holandjani da kod nas nije nesto u redu....
WTF indeed.
Jesi li ti ozbiljan ??

Steta je puno veca od zarade koja je ta mala dobila !
6000 maraka ?
To je mjesecna plata nizerazrednog politicara u BiH. A steta za drzavu je sto puta toliko.

Danas rade drzave na svom imidzu. Sve zavisi od toga. Turizam, Sport, pa cak i GDP je jaci ako imas bolji imidz u drzavi.
Dobijas povoljnije kredite. Hodas uzdignute glave.
A mi se prodajemo za sitne pare.
Zalosno.
User avatar
debelimedo
Posts: 300
Joined: 06/09/2010 01:01

#13 Re: Sadaka Mentalitet

Post by debelimedo »

Mala je super odradila, bih je zemlja treceg svijeta, sve drugo je mazanje ociju. Ja radim i imam platu malo vecu od prosjeka pa opet sastavljam kraj s krajem, ne znam kako je onoj raji sto radi za 450 maraka. Idem odavde cim faks zavrsim, je** ovo ba.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#14 Re: Sadaka Mentalitet

Post by JThomas »

dijete je htjelo dobro. nije ona kriva što mi nemamo državu i što smo objektivno zemlja - pa barem drugog i po svijeta....
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#15 Re: Sadaka Mentalitet

Post by korisnik101 »

JThomas wrote:dijete je htjelo dobro. nije ona kriva što mi nemamo državu i što smo objektivno zemlja - pa barem drugog i po svijeta....
Super sto te toliko optimisticni.
Inace su takvi ljudi uvijek uspjesni. :lol:

Meni ne smeta sto je djevojcica skupljala pare za nekoga. Recimo neku rodicu, neku komsinicu. i bilo koga osobno.
Ali kada to radi u ime moje drzave,, onda molim lijepo da prestane.

Ja ne podrzavam sadaku. I zelim da hodam uzdignute glave i kroz Holandiju. A ne kad spomenem "Baznia", ,da iskezi lice kao da ga je srcani uhvatio.
Last edited by korisnik101 on 21/10/2013 11:51, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#16 Re: Sadaka Mentalitet

Post by theTruePath »

korisnik101 wrote:
JThomas wrote:dijete je htjelo dobro. nije ona kriva što mi nemamo državu i što smo objektivno zemlja - pa barem drugog i po svijeta....
Super sto te toliko optimisticni.
Inace su takvi ljudi uvijek uspjesni. :lol:

Meni ne smeta sto je djevojcica skupljala pare za nekoga. Recimo neku rodicu, neku komsinicu. i bilo koga osobno.
Ali kada to radi u ime moje drzave,, onda molim lijepo da prestane.
Furaj ponos na svoj racun,a ne na racun drugih,Mnogima je ovo dobrodoslo,i nahranit ce ih.A ti preko interneta pjeni kako ti neko "kalja ugled!"

za tvoj info na zapadu BIH vec ima ugled "sirotinske drzave"
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#17 Re: Sadaka Mentalitet

Post by korisnik101 »

theTruePath wrote:
Furaj ponos na svoj racun,a ne na racun drugih,Mnogima je ovo dobrodoslo,i nahranit ce ih.A ti preko interneta pjeni kako ti neko "kalja ugled!"

za tvoj info na zapadu BIH vec ima ugled "sirotinske drzave"
Ima, zato sto se ne prestaje sa moljenjem.


6000 maraka nece nikome pomoci u BiH. Daleko je Holandija. Dok stigne u BiH promjenite ce desetak dzepova.
Last edited by korisnik101 on 21/10/2013 11:54, edited 1 time in total.
User avatar
debelimedo
Posts: 300
Joined: 06/09/2010 01:01

#18 Re: Sadaka Mentalitet

Post by debelimedo »

korisnik101 wrote:
JThomas wrote:dijete je htjelo dobro. nije ona kriva što mi nemamo državu i što smo objektivno zemlja - pa barem drugog i po svijeta....
Super sto te toliko optimisticni.
Inace su takvi ljudi uvijek uspjesni. :lol:

Meni ne smeta sto je djevojcica skupljala pare za nekoga. Recimo neku rodicu, neku komsinicu. i bilo koga osobno.
Ali kada to radi u ime moje drzave,, onda molim lijepo da prestane.

Ja ne podrzavam sadaku. I zelim da hodam uzdignute glave i kroz Holandiju. A ne kad spomenem "Baznia", ,da iskezi lice kao da ga je srcani uhvatio.
Prije ce biti da ti patis od maha mentaliteta cim te briga sta ce neko misliti. Radje bi ti hodao u markiranoj odjeci ferhadijom bez dinara neko u trenerci a da imas 2K u novcaniku,
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#19 Re: Sadaka Mentalitet

Post by korisnik101 »

debelimedo wrote:
Prije ce biti da ti patis od maha mentaliteta cim te briga sta ce neko misliti. Radje bi ti hodao u markiranoj odjeci ferhadijom bez dinara neko u trenerci a da imas 2K u novcaniku,
Pa nisam lud da me nije briga sta ce neko misliti o meni.
Normalno da me je briga.
Dio kvalitetnog zivota je u tome da te ne gledaju kao zadnju shugu.
Meni moj imidz znaci mnogo , i ne volim kada ga neko rusi , za svoje licne hirove. I 5 minuta slave.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#20 Re: Sadaka Mentalitet

Post by MedenoSrce »

Kastanienallee wrote: I da, postoji prevelik broj ljudi kojima je postalo normalno da cekaju da im se da, koji ne vide nista cudno u tome da traze, moljakaju, prigovaraju sto im se ne da i da su im ovakvi primjeri moljakanja blistavi i pozitivni.
da smo mi svjesni s kim zivimo imali bi dvije pameti
sutra da pitas gradjane ove drzave da li bi 400KM nako ili posao gdje ce zaraditi 800KM rezultati bi bili porazavajuci
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Sadaka Mentalitet

Post by JThomas »

donacija je bilo milijarde i milijarde. što se zna, što je išlo službeno. i ti se sad u 2013. godini sjetio da ti neko ruši imidž.
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#22 Re: Sadaka Mentalitet

Post by malsal »

korisnik101 wrote:
debelimedo wrote:
Prije ce biti da ti patis od maha mentaliteta cim te briga sta ce neko misliti. Radje bi ti hodao u markiranoj odjeci ferhadijom bez dinara neko u trenerci a da imas 2K u novcaniku,
Pa nisam lud da me nije briga sta ce neko misliti o meni.
Normalno da me je briga.
Dio kvalitetnog zivota je u tome da te ne gledaju kao zadnju shugu.
Meni moj imidz znaci mnogo , i ne volim kada ga neko rusi , za svoje licne hirove. I 5 minuta slave.
----------
Predpostavljam da si srednjoskolac dok ti je imidz toliko bitan ?
Smeta ti sto nas vide kao siromasnu drzavu podjeljenog naroda i korumpirani politicara, drzavu sto tapka u mjestu vec 20 godina i nije u stanju nikakav pomak da napravi ?
Smeta ti sto smo takvi ili sto nas takvim vide ?
Smeta ti los imidz ?
Pa uradi nesto da promjenis situaciju u drzavi. Recimo skupi neku lovu za studente koji ce mozda nekad nesto pozitivno napravit..?
I usput, nigdje ne pise da je ona ovo radila u ime BiH nego na vlastitu inicijativu.
Stvarno ne mogu da vjerujem da smo i ovome manu nasli, ne razumijem takvo razmisljanje nikako.
User avatar
debelimedo
Posts: 300
Joined: 06/09/2010 01:01

#23 Re: Sadaka Mentalitet

Post by debelimedo »

korisnik101 wrote:
debelimedo wrote:
Prije ce biti da ti patis od maha mentaliteta cim te briga sta ce neko misliti. Radje bi ti hodao u markiranoj odjeci ferhadijom bez dinara neko u trenerci a da imas 2K u novcaniku,
Pa nisam lud da me nije briga sta ce neko misliti o meni.
Normalno da me je briga.
Dio kvalitetnog zivota je u tome da te ne gledaju kao zadnju shugu.
Meni moj imidz znaci mnogo , i ne volim kada ga neko rusi , za svoje licne hirove. I 5 minuta slave.
Pa i ja pazim na svoj imidz ali ne glumim da sam nesto sto nisam. Ne glumim profesora jos nisam fakultet zavrsio tako ni mi ne mozemo glumiti da smo neka velesila kad smo jade jadne od drzave.
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#24 Re: Sadaka Mentalitet

Post by deer_hunter »

samo me zanima što ne pričate o sadaka mentalitetu kad Džeko ili Adnan Ćatić pokrenu humanitarnu akciju?? onda svi u glas "allah te nagradio,dragi Edine" :-)
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#25 Re: Sadaka Mentalitet

Post by korisnik101 »

JThomas wrote:donacija je bilo milijarde i milijarde. što se zna, što je išlo službeno. i ti se sad u 2013. godini sjetio da ti neko ruši imidž.
Ne radi se samo o meni. Zar ti ne bi volio da hodas kroz svijet uzdignute glave ?
Rat je zavrsio prije 20 godina. Mora se krenuti dalje. Sadaka ne moze napraviti normalne ljude.


Ja ponavljam da je imidz veoma vazan za razvoj jedne drzave.
Od turizma do samog kreditnog rejtinga.
Neko mora reci -stop!. Evo ja kazem :-D
Post Reply