Sad mene zanima:) Prijateljstvo?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

stranac_
Posts: 28
Joined: 25/07/2007 11:09

#26

Post by stranac_ »

Sura: Al-Mumtahina - Provjerena Ukupno Ajeta: 13

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

60.1. O vjernici, ako ste posli da se na putu Mome borite i da naklonost Moju steknete, s Mojim i svojim neprijateljima ne prijeteljujte i ljubav im ne poklanjajte - oni poricu Istinu koja vam dolazi i izgone Poslanika i vas samo zato sto u Allaha, Gospodara vaseg, vjerujete. Vi im krisom ljubav poklanjate, a Ja znam i ono sto tajite i ono sto javno cinite. Onaj od vas koji to bude cinio s pravog puta je skrenuo.

60.2. Ako vas se oni domognu, bice neprijatelji vasi i pruzice prema vama, u zloj namjeri, ruke svoje i jezicine svoje, i jedva ce docekati da postanete nevjernici.

60.3. Ni rodbina vasa ni djeca vasa nece vam biti od koristi, na Sudnjem danu On ce vas razdvojiti, - a Allah dobro vidi ono sto radite.

60.4. Divan uzor za vas je Ibrahim i oni koji su uz njega bili kada su narodu svome rekli: "Mi s vama nemamo nista, a ni sa onima kojima se, umjesto Allahu, klanjate, mi vas se odricemo, i neprijateljstvo i mrznja ce izmedju nas ostati sve dok ne budete u Allaha, Njega jedinog, vjerovali!", - ali nisu rijeci Ibrahimove ocu svome, "Ja ce se moliti da ti oprosti, ali te ne mogu od Allaha odbraniti." - Gospodaru nas, u Tebe se uzdamo i Tebi se obracamo i Tebi cemo se vratiti.

60.5. Ne dopusti, Gospodaru nas, da nas nevjernicima stavis u iskusenje i oprosti nam, Gospodaru nas! Ti si, zaista, Silni i Mudri.

60.6. Oni su vama divan uzor - onima koji zele Allaha i onaj svijet. a onaj koji ledja okrene - pa, Allah, zaista, nije ni o kome ovisan i On je jedini hvale dostojan!

60.7. Allah ce sigurno uspostaviti ljubav izmedju vas i onih s kojima ste u zavadi, Allah je svemocan, Allah mnogo prasta i On je samilostan.

60.8. Allah vam ne zabranjuje da cinite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavicaja vaseg ne izgone - Allah, zaista, voli one koji su pravicni -

60.9. ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavicaja vaseg izgone i koji pomazu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sabi cine nepravdu.

60.10. O vjernici, kada vam vjernice kao muhadzirke dodju, ispitajte ih, - a Allah dobro zna kakvo je vjerovanje njihovo -, pa ako se uvjerite da su vjernice onda ih ne vracajte nevjernicima: one njima nisu dopustene, niti su oni njima dopusteni, a njima podajte ono sto su potrosili. Nije vam grijeh da se njima zenite kad im vjencane darove njihove date. U braku mnogoboske ne zadrzavajte! Trazite ono sto ste potrosili, a neka i oni traze ono sto su potrosili! To je Allahov sud, On sudi medju vama - a Allah sve zna i mudar je.

60.11. A ako neka od zena vasih nevjernicima umakne, i ako vi poslije u borbu s njima stupite, onda onima cije su zene umakle - vjencane darove koje su im dali namirite. I bojte se Allaha, u koga vjerujete!

60.12. O vjerovjesnice, kada ti dodju vjernice da ti poloze prisegu: da nece Allahu nikoga ravnim smatrati, i da nece krasti, i da nece bludniciti, i da nece djecu svoju ubijati, i da nece muzevima tudju djecu podmetati i da nece ni u cemu sto je dobro poslusnost odricati, - ti prisegu njihovu prihvati i moli Allaha da im oprosti, Allah, zaista, mnogo prasta, i On je milostiv.

60.13. O vjernici, ne prijateljujte s ljudima koji su protiv sebe Allahovu srdzbu izazvali, oni su izgubili nadu da ce bilo kakvu nagradu na ovom svijetu imati, isto kao sto su izgubili nadu nevjernici da ce se njihovi umrli zivi vratiti.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#27

Post by Bea_Trix »

ako ja nisam vjernik, ali ako se protiv tvoga Boga nisam borila i protiv tebe, ja ti nisam neprijatelj. razumijes to? neprijatelji su samo ti koji su opisani. ali svakako necu prijateljevati sa nekim ko me a priori smatra zlom, stetnom i nepodobnom. ne moze se i ne moze covjek svesti na jedan odnos.

ja cu zakljuciti i iz iskustva i iz teorije: ne mogu biti prijatelji religiozni i nereligiozni. ja ne bih mogla voljeti nekog ko unaprijed misli da sam losa. rasprava zavrsena.

zanima me samo kakvi su prijatelji svi oni medjusobno i ne svode li se kriteriji ljudskosti i u jednoj grupi (vjernika) i u drugoj grupi (nevjernika) na isto?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#28

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote: ja cu zakljuciti i iz iskustva i iz teorije: ne mogu biti prijatelji religiozni i nereligiozni. ja ne bih mogla voljeti nekog ko unaprijed misli da sam losa. rasprava zavrsena.
nereligiozni i religiozni mogu biti prijatelji i mogu se voljeti, bas kao sto mogu biti prijatelji i voljeti se oni koji su razlicitih religija. oni koji misle da su boga za muda povukli, i da svako ko nije nominalno kao oni nije covjek vrijedan paznje -- bez da se obaziru na ljudske kvalitete te osobe -- su oni sa kojima se ne moze prijateljevati, a kamoli sta vise...
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#29

Post by repeater »

dawn_upon_dawn wrote:ja cu zakljuciti i iz iskustva i iz teorije: ne mogu biti prijatelji religiozni i nereligiozni.
tacno. podjimo samo od fundamentalnih razlika u shvacanju porijekla covjeka i ljudske civilizacije. nemoguce.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#30

Post by ztluhcs »

repeater wrote:
dawn_upon_dawn wrote:ja cu zakljuciti i iz iskustva i iz teorije: ne mogu biti prijatelji religiozni i nereligiozni.
tacno. podjimo samo od fundamentalnih razlika u shvacanju porijekla covjeka i ljudske civilizacije. nemoguce.
tako je tako je... ili recimo mu¹ko - ¾enska prijateljstva. Fundamentalna razlika u shvatanju za ¹ta je bitno "poginuti" u ¾ivotu - jedno za chunu, drugo za dudu... Nemoguæe prijateljevati...

Disclaimer: Jes da ih nekad te fundamentalne razlike odvuku u zajednièki krevet ali to nije tema dana¹nje emisije...

Zato je najbolje - braæa s braæom, sestre sa sestrama i temeljno se sla¾u u svemu :roll: :roll: :roll:

Btw nekad neko reèe: Ako se dva èovjeka sla¾u u svemu onda samo jedan misli...
Last edited by ztluhcs on 26/08/2007 11:53, edited 1 time in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#31

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote: ja cu zakljuciti i iz iskustva i iz teorije: ne mogu biti prijatelji religiozni i nereligiozni. ja ne bih mogla voljeti nekog ko unaprijed misli da sam losa. rasprava zavrsena.
nereligiozni i religiozni mogu biti prijatelji i mogu se voljeti, bas kao sto mogu biti prijatelji i voljeti se oni koji su razlicitih religija. oni koji misle da su boga za muda povukli, i da svako ko nije nominalno kao oni nije covjek vrijedan paznje -- bez da se obaziru na ljudske kvalitete te osobe -- su oni sa kojima se ne moze prijateljevati, a kamoli sta vise...
pa da, samo ogromna masa vjernika zeli ubijediti citav svijet da je ISPRAVNO odrediti kao bezvrijednog ili cak opasnog covjeka koji nema njihov sistem vrijednosti. i jako uspjesno to rade. sto dovodi ljude do zakljucka kakav sam ja upravo izvela.
ne dovodi do tog zakljucka. dovodi do zakljucka da mozda ne mozes biti prijatelj sa tom ogromnom masom vjernika fundamentalista a ne do generalne konstatacije da religiozni i nereligiozni ne mogu biti prijatelji (sto si prvo rekla).

PS a glede voljenja vjernika i nevjernika... svako 'vakav ko ja ko je imao nenu koja je klanjala ili baku koja se krstila shvatice odmah o cemu pricam... a ostalima ne vrijedi objasnjavati :)
Last edited by danas on 26/08/2007 09:46, edited 2 times in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#32

Post by ztluhcs »

dawn_upon_dawn wrote:opasnog covjeka koji nema njihov sistem vrijednosti
Samo na malo vi¹em nivou i sistemski, su to radili i USA i biv¹i CCCP sa pumpanjem prièa o American way a oni drugi sa kontra prièicama o sistemu, moralu, slobodi, vrijednostima...

Nego ne sekiraj se... Tvoja je sreæa ¹to su jedina stvar, koju (neki) religijski sljedbenici vi¹e mrze od ateista - pripadnici drugih religija :D
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#33

Post by fia »

:)
ponekad miješamo jabuke i kruške….

kad na mojem i vašem jeziku trebam reči „ljubav“ nemogu jedinim izrazom razlikovati pojedine vrste te ljubavi , samo „ljubav“ ili „prijateljstvo“...barem mislim da je tako i kod vas…

na grčkom je moguče se izraziti tačnije, jer ima 4 izraze i često je praktično sjetiti se, koja je koja ljubav…

eros - svima jasno
storge - znači ljubav koja se temelji na „obiteljskim“ vezama i ne uzima u obzir ništa drugo
filia, filadelfija - nježna sklonost, ljubav bez sex. privlačnosti, koju je moguče opisati kao prijateljstvo večinom utelmeljeno na sličnim pogledima na život
agape - ljubav koja je utemeljena na načelima

napr. prema nekome ko je meni nešto loše uradio, teško mogu osječati filiju, ali agape mogu uvijek, to je baš ta ljubav koju mogu imati prema „neprijatelju“ i vodi napr. do toga da ne oplačam zlo zlom...
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#34

Post by Bea_Trix »

danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote: nereligiozni i religiozni mogu biti prijatelji i mogu se voljeti, bas kao sto mogu biti prijatelji i voljeti se oni koji su razlicitih religija. oni koji misle da su boga za muda povukli, i da svako ko nije nominalno kao oni nije covjek vrijedan paznje -- bez da se obaziru na ljudske kvalitete te osobe -- su oni sa kojima se ne moze prijateljevati, a kamoli sta vise...
pa da, samo ogromna masa vjernika zeli ubijediti citav svijet da je ISPRAVNO odrediti kao bezvrijednog ili cak opasnog covjeka koji nema njihov sistem vrijednosti. i jako uspjesno to rade. sto dovodi ljude do zakljucka kakav sam ja upravo izvela.
ne dovodi do tog zakljucka. dovodi do zakljucka da mozda ne mozes biti prijatelj sa tom ogromnom masom vjernika fundamentalista a ne do generalne konstatacije da religiozni i nereligiozni ne mogu biti prijatelji (sto si prvo rekla).

PS a glede voljenja vjernika i nevjernika... svako 'vakav ko ja ko je imao nenu koja je klanjala ili baku koja se krstila shvatice odmah o cemu pricam... a ostalima ne vrijedi objasnjavati :)

e hebi ga :D izrezes tu ogromnu masu vjernika i ostanu ti tri covjeka :D:D:D i tvoja nena :) i onda se svede sve opet na ono - nijedan srugi kriterij nego lljudski, religiozan ili nereligiozan, covjek je dobar prijatelj ili nije...

p.s. kontate da sam izvela radikalan zakljucak namjerno radi koristenja onih citata sa velikim samopouzdanjem i uvjerenoscu :wink: i u biti cekala vise od troje religioznih da me pocne uvjeravati u suprotno :D ti i @ztluhcs me ne iznenadjujete :D :)
Last edited by Bea_Trix on 26/08/2007 15:52, edited 1 time in total.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#35

Post by Sogan »

eh sta bih dao da mi je ponovo dvaes i dvi-tri, da sjedim u parku iza faxa naduhan k'o neboder, raspravljam sa rajom iz seminarske o ovim pitanjima i jos ih smatram zanimljivim i relevantnim za moj kratki vakat na ovoj planeti... :D

ma zapravo... neka hvala... :D
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#36

Post by Bea_Trix »

Sogan wrote:eh sta bih dao da mi je ponovo dvaes i dvi-tri, da sjedim u parku iza faxa naduhan k'o neboder, raspravljam sa rajom iz seminarske o ovim pitanjima i jos ih smatram zanimljivim i relevantnim za moj kratki vakat na ovoj planeti... :D

ma zapravo... neka hvala... :D
pa sog, ne znam u kojem si vremenu studirao, ali prije ce biti ako nisi bio student prije dvije do pet godina, da ste vi tad raspravljali o nekim drugim stvarima :D

ja sam o ovome raspravljala samo s vama :D a u parku iza faxa raspravljali smo o ... ma ne mogu vam objasnjavati :lol:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#37

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote: pa da, samo ogromna masa vjernika zeli ubijediti citav svijet da je ISPRAVNO odrediti kao bezvrijednog ili cak opasnog covjeka koji nema njihov sistem vrijednosti. i jako uspjesno to rade. sto dovodi ljude do zakljucka kakav sam ja upravo izvela.
ne dovodi do tog zakljucka. dovodi do zakljucka da mozda ne mozes biti prijatelj sa tom ogromnom masom vjernika fundamentalista a ne do generalne konstatacije da religiozni i nereligiozni ne mogu biti prijatelji (sto si prvo rekla).

PS a glede voljenja vjernika i nevjernika... svako 'vakav ko ja ko je imao nenu koja je klanjala ili baku koja se krstila shvatice odmah o cemu pricam... a ostalima ne vrijedi objasnjavati :)

e hebi ga :D izrezes tu ogromnu masu vjernika i ostanu ti tri covjeka :D:D:D i tvoja nena :) i onda se svede sve opet na ono - nijedan srugi kriterij nego lljudski, religiozan ili nereligiozan, covjek je dobar prijatelj ili nije...

p.s. kontate da sam izvela radikalan zakljucak namjerno radi koristenja onih citata sa velikim samopouzdanjem i uvjerenoscu :wink: i u biti cekala vise od troje religioznih da me pocne uvjeravati u suprotno :D ti i @ztluhcs me ne iznenadjujete :D :)
pazi, pravog prijatelja je tesko naci... veoma tesko... ja svoje istinske prijatelje mogu izbrojati na prste jedne ruke, ako i to -- jer postoji ogromna razlika izmedju poznanstva i prijateljstva... a zaista ne znam nikoga kome ideologija (ova ili ona) brani da se druzi sa nekim ko nije kao on -- mada savrseno shvatam da takvi ljudi postoje, manje-vise oliceni u rasistima, sovinistima, fasistima i frikovima svih boja i dezena.

jedna od prednosti dijasporskog bitisanja je da se covjek malo izmakne iz balkanske mocvare i stega koje idu sa njom, pa shvati da moze biti prijatelj sa hindusom, svedjaninom protestantom ili muslimanom arapinom (mada nikad sa kinezom :D :D :D ) iako sa tim ljudima ne dijeli skoro nista zajednicko glede kulture, vaspitanja, ili zivotne filozofije. prijatelje biramo (hajde reci cu -- prijatelje biram) po nekim drugim kriterijima. ja ne mogu biti prijatelj sa nekim samo zato sto je on/ona ateista, kao sto necu odbiti prijateljstvo sa osobom koja mi se u svakom pogledu dopada samo zato sto ta osoba ide u crkvu...

a da li crnac i rasista mogu biti prijatelji, ili da li jevrej i nacista mogu biti prijatelji... to je neko drugo pitanje...

PS a vakat mi se penzionisat -- ne iznenadjujem narod vise :lol: :lol: :lol: :lol:
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#38

Post by Sogan »

dawn_upon_dawn wrote:
Sogan wrote:eh sta bih dao da mi je ponovo dvaes i dvi-tri, da sjedim u parku iza faxa naduhan k'o neboder, raspravljam sa rajom iz seminarske o ovim pitanjima i jos ih smatram zanimljivim i relevantnim za moj kratki vakat na ovoj planeti... :D

ma zapravo... neka hvala... :D
pa sog, ne znam u kojem si vremenu studirao, ali prije ce biti ako nisi bio student prije dvije do pet godina, da ste vi tad raspravljali o nekim drugim stvarima :D

ja sam o ovome raspravljala samo s vama :D a u parku iza faxa raspravljali smo o ... ma ne mogu vam objasnjavati :lol:
Ja mislim da je za vjerovatnocu ovakvih diskusija u pauzama za rucak izmedju dva seminara daleko relevantnije sta se studira, nego u kojoj eri :D isto vazi i za koristenje cannabis-stimulata u edukativne svrhe i za opstu inspiraciju :D no, poenta je u onome sto @danas napisa... u dodiru sa stvarnosti ova tema gubi na relevantnosti :D inace i po drugim pitanjima veoma cest utisak studenata nakon sto diplomiraju, bez obzira sta i kad su studirali :D
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#39

Post by Sogan »

danas wrote:
Sogan wrote:
dawn_upon_dawn wrote: pa sog, ne znam u kojem si vremenu studirao, ali prije ce biti ako nisi bio student prije dvije do pet godina, da ste vi tad raspravljali o nekim drugim stvarima :D

ja sam o ovome raspravljala samo s vama :D a u parku iza faxa raspravljali smo o ... ma ne mogu vam objasnjavati :lol:
Ja mislim da je za vjerovatnocu ovakvih diskusija u pauzama za rucak izmedju dva seminara daleko relevantnije sta se studira, nego u kojoj eri :D isto vazi i za koristenje cannabis-stimulata u edukativne svrhe i za opstu inspiraciju :D no, poenta je u onome sto @danas napisa... u dodiru sa stvarnosti ova tema gubi na relevantnosti :D inace i po drugim pitanjima veoma cest utisak studenata nakon sto diplomiraju, bez obzira sta i kad su studirali :D
ah kolega :D u moj vakat ovo su bile dubokoumne rasprave rezervisane za prvu godinu faksa... pa kad u studenjaku objasnjavas cimeru koji lezi naduvan u bunk-bedu ispod tebe smisao zivota :D i zasto se NIKAD VISE neces zaljubiti :lol: :lol:

a vidju sad, preslo na pauzu za rucak :lol:
ovakve teme o uticaju dogmi na autonomnost naseg Ja :D i u moj vakat su se takodjer obradjivale negdje u zanosu prve godine :D ali se dimna zavjesa podizala bom' i na pauzama za rucak :D tko ti je kriv sto si studirala prije pada Berlinskog zida :P :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#40

Post by danas »

Sogan wrote:
danas wrote:
Sogan wrote: Ja mislim da je za vjerovatnocu ovakvih diskusija u pauzama za rucak izmedju dva seminara daleko relevantnije sta se studira, nego u kojoj eri :D isto vazi i za koristenje cannabis-stimulata u edukativne svrhe i za opstu inspiraciju :D no, poenta je u onome sto @danas napisa... u dodiru sa stvarnosti ova tema gubi na relevantnosti :D inace i po drugim pitanjima veoma cest utisak studenata nakon sto diplomiraju, bez obzira sta i kad su studirali :D
ah kolega :D u moj vakat ovo su bile dubokoumne rasprave rezervisane za prvu godinu faksa... pa kad u studenjaku objasnjavas cimeru koji lezi naduvan u bunk-bedu ispod tebe smisao zivota :D i zasto se NIKAD VISE neces zaljubiti :lol: :lol:

a vidju sad, preslo na pauzu za rucak :lol:
ovakve teme o uticaju dogmi na autonomnost naseg Ja :D i u moj vakat su se takodjer obradjivale negdje u zanosu prve godine :D ali se dimna zavjesa podizala bom' i na pauzama za rucak :D tko ti je kriv sto si studirala prije pada Berlinskog zida :P :D
meni se ipak cini da su ove kulturoloske razlike posljedica evropskog vs. americkog skolstva, te specificne uloge koju americki college campus igra u psiho-fizickom razvitku mladih co-eds :D :D te da ipak nisu produkt vremenske razlike :D :P
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#41

Post by Bea_Trix »

e pa nit sam ikoja godina nit me interesira ijedan drugi vakat nego ovaj jerbo u njemu zivim :D:D:D:D :P
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#42

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:e pa nit sam ikoja godina nit me interesira ijedan drugi vakat nego ovaj jerbo u njemu zivim :D:D:D:D :P
jel' to stvarno hoces da kazes da nemas nijednog prijatelja koji je relidzs? :? :shock: :D
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#43

Post by Bea_Trix »

kazem i ja :D
Last edited by Bea_Trix on 18/10/2007 20:45, edited 1 time in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#44

Post by danas »

a, to :D

pa sto ne kazes sta je posrijedi :lol: znam i ja par takI'... sretnem je u gradu a ona nece da se rukuje sa mnom... a odrasle skupa... :roll: a da ne govorim o pred-religioznom ponasanju i iskustvima (i 'moralu') doticne -- a sad ja njoj lose drustvo :lol: :lol: haj neka, ako je tako zasluzila dzenneta neka joj :D :D

elem, kad sve saberes i oduzmes, na kraju se sve ipak svodi na onu -- kloni se M92 :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#45

Post by Bea_Trix »

danas wrote:a, to :D

pa sto ne kazes sta je posrijedi :lol: znam i ja par takI'... sretnem je u gradu a ona nece da se rukuje sa mnom... a odrasle skupa... :roll: a da ne govorim o pred-religioznom ponasanju i iskustvima (i 'moralu') doticne -- a sad ja njoj lose drustvo :lol: :lol: haj neka, ako je tako zasluzila dzenneta neka joj :D :D

elem, kad sve saberes i oduzmes, na kraju se sve ipak svodi na onu -- kloni se M92 :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#46

Post by Bea_Trix »

i sta, niko se vise nije sprijateljio? :D

ljudi svih boja, zabrinjavate me :D
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#47

Post by rikardoreis »

dawn_upon_dawn wrote:i sta, niko se vise nije sprijateljio? :D

ljudi svih boja, zabrinjavate me :D
"svi tvoji drugovi odavno su i moji drugovi
dvojinu su stari sloveni imali u recniku" :D :D :) :)
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#48

Post by Bea_Trix »

rikardoreis wrote:
dawn_upon_dawn wrote:i sta, niko se vise nije sprijateljio? :D

ljudi svih boja, zabrinjavate me :D
"svi tvoji drugovi odavno su i moji drugovi
dvojinu su stari sloveni imali u recniku" :D :D :) :)
:D

Polako dosada gladi nam bore od nocnoga smeha....

ko je jednom prijatelj, zauvijek je :D ma sta pisalo o tome :D:D :)
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#49

Post by rikardoreis »

dawn_upon_dawn wrote:
rikardoreis wrote:
dawn_upon_dawn wrote:i sta, niko se vise nije sprijateljio? :D

ljudi svih boja, zabrinjavate me :D
"svi tvoji drugovi odavno su i moji drugovi
dvojinu su stari sloveni imali u recniku" :D :D :) :)
:D

Polako dosada gladi nam bore od nocnoga smeha....

ko je jednom prijatelj, zauvijek je :D ma sta pisalo o tome :D:D :)
:thumbup: :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#50

Post by danas »

rikardoreis wrote:
dawn_upon_dawn wrote:
rikardoreis wrote: "svi tvoji drugovi odavno su i moji drugovi
dvojinu su stari sloveni imali u recniku" :D :D :) :)
:D

Polako dosada gladi nam bore od nocnoga smeha....

ko je jednom prijatelj, zauvijek je :D ma sta pisalo o tome :D:D :)
:thumbup: :)
...
čvrsta vera u drugove,
sve je to varljiva stvar...
Post Reply