Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

mala_banana
Posts: 47
Joined: 08/11/2009 21:34

#1 Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by mala_banana »

Evo jos jedna tema jako zanimljiva... Nek svi podijele iskustva i ono sto znaju o ovome, kako "tretirati" bateriju na laptopu da bi ona imala sto duzi vijek trajanja... znaci sta kad neko kupi laptop kako od prvog dana, od prvog paljenja racunara, od prvog punjenja kako se odnositi sa baterijom, sta uciniti taj prvi put i sta uciniti naknadno da bi sto duze baterija izdrzala, odnosno da bi ste je sto duze ocuvali... te sta uciniti kako bi smanjili pregrijavanje laptopa, jer sve komponente su u laptopima sabijene, cirkulisanje svjezeg zraka je skroz slabo, donja strana laptopa se pogotovo pregrije a i stol na kom se nalazi, pa je zato skoro nemoguca cirkulacija svjezeg zraka kojeg cooler treba da omoguci da ne bi doslo do tog pregrijavanja... sta po vasem uciniti da bi to sprijecili??
mala_banana
Posts: 47
Joined: 08/11/2009 21:34

#2 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by mala_banana »

hajde ljudi pisite bilo sta.....
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#3 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by Sarayman »

Iz vlastitog (ne)iskustva OBAVEZNO skidati bateriju ako laptop stoji prikljucen u el. uticnicu vecinu vremena. Ja sam to znao ali nerazmisljajuci zaboravio uciniti i na novom laptopu baterija je trajala svega 4-5 mjeseci (ovo se desilo prije 2 godine). Evo je i sad drzim na uglu stola, mrtva totalno (u iscekivanju nove zamjenske koja treba stici ove sedmice)..
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#4 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by pjegica »

Sto se pregrijavanje tice, ti cooleri su gluposti za bacanje para. Imala sam veliki problem sa pregrijavanjem i gasenjem laptopa nakon toga. Svi mi isavjetovaše svašta. A popravila ga ja sama (totalni informatički amater) tako što sam uzela najtanji šarafciger, okrenula laptop, otvorila i detaljno obrisala svu prašinu koja se nakupila oko ventilatora. Laptop bacam i nosim svuda, pa je i logično da se nakupi prašine. Evo, neka tri ili četiri mjeseca je potpuno hladan dok radi i zrak normalno cirukuliše. Posljednjih dana je opet počeo sa grijanjem, pa ću ponoviti postupak kad dođe do faze da se skroz zagrije.

Što se baterije tiče, nisam znala da je to bitno da se izvadi kad je uključen u struju. Nisam do sad imala nikakav problem, ali poslušat ću vas.
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#5 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by Montana »

ja sam bateriju izvadio i pod madrac stavio.u rupu od baterije natrpo vate i izolirke preko toga zaljepio....da štedim bateriju.
mala_banana
Posts: 47
Joined: 08/11/2009 21:34

#6 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by mala_banana »

znam i za to vadjenje baterije i za pregrijavanje, nego na netu vidim dosta se raje oko toga bori pa reko da oko toga postavim temu pa ako kome zatreba ima i kod nas na forumu :D
sto se tice baterije... naravno ako je vecinu vremena ukljucen u uticnicu treba bateriju vaditi ali bar 1-2 puta u mjesecu treba prikopcati bateriju na laptop isprazniti je skroz i dopuniti da bi ona eto obavljala tu svoju funkciju da ne "umre", da ima svoju funkciju... ne prikljucivati bateriju 5 min na struju pa 5 da radi bez napajanja laptop itd... i to isto steti dosta bateriji.... a doduse baterije su potrosni materijal ;) vecina ima samo 6 mjeseci garanciju iako se na laptop daje npr 1 ili 2 god... na bateriju samo 6 mjeseci dobijes....

a pregrijavanja sto se tice imao sam problema al kao sto rekose ovdje samo do prasine je kod mene bilo isto... samo sto aj nisam nista otvarao jer mi je bilo mrsko nego uzeo usisivac i usisao kroz otvor gdje se nalazi hladnjak i bio sam miran sigurno narednih mjesec - dva... al ne slazem se da ti cooler-i ne sluze nicemu ;) ne bi ga covjek dzabe napravio....
User avatar
Edinz
Posts: 375
Joined: 03/11/2008 15:03

#7 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by Edinz »

Mom laptopu skoro 4 godine pa opet baterija traje oko 2 sata, a nikad je nisam vadio.
krusty
Posts: 780
Joined: 30/10/2009 18:22

#8 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by krusty »

i meni isto vazda kuci skopcan na struju, bateriju nisam vadio nikad...

kad god ga koristim bez punjaca moze 2.5 sata...
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#9 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by Sarayman »

Edinz wrote:Mom laptopu skoro 4 godine pa opet baterija traje oko 2 sata, a nikad je nisam vadio.
Kod mene je Sony Vaio, cesto poznat po problematicim baterijama. Bilo kako bilo, bez obzira na ime, ja odsad vadim bateriju pod obavezno.
Jer, ko se jednom opekne...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#10 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by Eborg »

Ima li ikakve fajde od ovakvih stvari?

http://cgi.ebay.co.uk/NOTEBOOK-FOLDING- ... 2a02008e6b
mala_banana
Posts: 47
Joined: 08/11/2009 21:34

#11 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by mala_banana »

naravno da ima... za pregrijavanje laptopa naravno da je i to jedno od rijesenja... jos ako to nabavis i ocistis ga od prasine... ima da radi ko "svajcarski sat" :D...

a za ove sto kazu da nemaju problema s baterijom, jeste da je baterija uvijek u laptopu bila niste je vadili a koliko ste puta praznili u punili +, a ne da bude konstantno prikopcana na izvor energije
User avatar
dufa
Posts: 105
Joined: 04/05/2009 15:41

#12 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by dufa »

Da bi baterija na laptopu trajala sto duze najbitnije je bateriju prazniti do kraja a ne dopunjavati je ako je recimo ispraznjena do 50% ili 40%. Vecina baterija pa tako i ove na laptopima ne podnose cesta dopunjavanja vec je veoma bitno prazniti je do kraja tj. setovati racunar na zvucni sigla kada baterija dostigne nekih 15% i tada poceti sa dopunjavanjem.
Sto se tice pregrijavanja tu je najbitnije laptop odrzavati cistim i ne stediti na spreju sa zrakom pod pritiskom. :thumbup:
Ja svoj laptop cesto ne gasim po par dana i do sada nisam imao problema sa baterijom a ni sa pregrijavanjem jer redovno ga isprasim i sve je OK. :)
mala_banana
Posts: 47
Joined: 08/11/2009 21:34

#13 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by mala_banana »

da ovo sam zaboravio reci ne treba se nadopunjavati nego se treba isprazniti pa puniti :D
mala_banana
Posts: 47
Joined: 08/11/2009 21:34

#14 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by mala_banana »

e imam pitanje sad ja :D jel bolje napunjenu bateriju (punu) izvaditi iz laptopa ili ispraznjenu (praznu) pa nastaviti rad preko adaptera?
mala_banana
Posts: 47
Joined: 08/11/2009 21:34

#15 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by mala_banana »

Sta je ovo niko nije odgovorio :D Al haj nasao sam na netu sinoc kako treba ;) Ni puna ni prazna :D zlatna sredina :D
User avatar
Mr.Lee
Posts: 65
Joined: 24/04/2009 20:49

#16 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by Mr.Lee »

Što se tiče pregrijavanja laptopa, još uvijek nisam imao s tim problema.

Bateriju ne vadim. Ipak vodim računa da redovno trošim bateriju, tj. prvo radim sat-dva sa baterijom a onda kad se isprazni uključim komp u utičnicu.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#17 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by travar »

Kao što je već rečeno, bateriju vaditi kad god imaš pristup utičnici.
Meni je nonstop radi na punjaču a baterija je u torbi uvijek spremna za dan na faxu.
Za 9.99 dobijete i privjesak za vaš punjač :D
A za hlađenje imaš onih "ploča" sa ventilatorima koje stavljaš ispod laptopa.
User avatar
softly
Posts: 446
Joined: 16/09/2009 21:20

#18 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by softly »

Moja aparat za brijanje marke PHILIPS, star, brat bratu jedno 4 godine, vec mu jedanput mjenjao one nozeve, ali BATERIJA KO NOVA!
te su baterije, kao sto znate, unutra i ne vade se. U onom malom kucistu je i nekakav ispravljac, jer se aparat direktno ukljuci u struju i...yebemliga, kako to da je tako to u brijacem aparatu dobro rjeseno, a oko laptopa cijela nauka.

Da mi nije mrsko napravio bih si bateriju za laptop od ovih sto se nalaze u brijacem aparatu.
Doduse, marke PHILIPS.
User avatar
almir1011
Posts: 138
Joined: 15/01/2009 22:34

#19 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by almir1011 »

Super tema. I ja sam neko vrijeme skidao bateriju dok mi više nije prešlo u naviku da ostavljam laptop uštekan na adapter. Međutim, mala_banana je pitao da li treba napuniti bateriju pa je odstraniti ili je isprazniti pa kasnije napunti prije korištenja. Pa, na mnogim sajtovima sa pročitao da prije odstranjivanja baterije, bilo koje vrste treba je napuniti, pod uslovom da će se ista ponovo koristiti. U protivnom, mislim da se ćelije sužavaju ili tako nešto. Preporučljivo je bateriju ubaciti u uređaj (tj. laptop u našoj temi) barem dva puta mjesečno i isprazniti je na nekih 10% i ponovo je napuniti prije odstanjivanja, da bi što više produžili vijek trajanja baterije. Moja baterija od HP 6710b traje, možda nekome zvuči nerealno, 5 ipo sati, pod uslovom da ne igram, ne vrtim DVD ili koristim wireless, tj. ako se koristi sa Office programima i softverom sličnog tipa. Na wirelessu može biti oko 3 sata, mada nisam gurao bateriju do onih 10 %. S toga, ako niste muku mučili oko nabavke nove baterije za vaš laptop, nemojte, već štedite i održavajte vašu bateriju. A evo i link sa prosječnim savjetima oko održavanja baterije, može pomoći svima koji se oslanjaju na bateriju i laptop koriste svakodnevno.

http://www.friedbeef.com/top-15-ways-to ... tery-life/

Sve čestitke upućujem za mala_banana na otvorenoj temi! :thumbup:
EUROBIH
Posts: 1032
Joined: 03/09/2009 18:57

#20 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by EUROBIH »

najbolje mu je unutra-vala da ga nikad ne vadim a da non-stop radi pa makar i 15 minuta što neko spomenu:lol: :lol:
User avatar
almir1011
Posts: 138
Joined: 15/01/2009 22:34

#21 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by almir1011 »

Pa tako i meni, fakat mi je dosadilo, ali treba imati na umu :lol:
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#22 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by sabanss »

dufa wrote:Da bi baterija na laptopu trajala sto duze najbitnije je bateriju prazniti do kraja a ne dopunjavati je ako je recimo ispraznjena do 50% ili 40%. Vecina baterija pa tako i ove na laptopima ne podnose cesta dopunjavanja vec je veoma bitno prazniti je do kraja tj. setovati racunar na zvucni sigla kada baterija dostigne nekih 15% i tada poceti sa dopunjavanjem.
Ovo sto si naveo je totalno pogresno. Baterije ne podnose cesta praznjenja do kraja kapaciteta. Za info procitati malo o Li-ion baterijama.

Inace laptop mi je 70% vremena ukljucen na punjac stalno sa baterijom uz preostalo vrijeme radi na baterije (nekad se prazni do kraja nekad ne, uglavnom nema pravila). Nakon 2.5 godine posjedovanja laptopa baterija jos uvijek ima 91% originalnog kapaciteta sto mi govori da mi je logika dobra.
CROZY
Posts: 12
Joined: 15/02/2009 02:00

#23 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by CROZY »

Sto se tice ciscenja :) ...
Image


Kompresovani zrak ... kosta oko 10 KM moze da bude vema dugo :) gdje hladnjak ugurati cjevcicu pritisnuti i to je to ... nema potrebe za otvarnjem ... samim otvaranjem se gubi garancija ...
User avatar
almir1011
Posts: 138
Joined: 15/01/2009 22:34

#24 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by almir1011 »

Kompresovani zrak ... kosta oko 10 KM moze da bude vema dugo :) gdje hladnjak ugurati cjevcicu pritisnuti i to je to ... nema potrebe za otvarnjem ... samim otvaranjem se gubi garancija ...
Odličan savjet!
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#25 Re: Sacuvati bateriju laptopa i sacuvati laptop od pregrijavanja

Post by atko »

Jos jedna tema o ljubimcu lapacu kompacu :-) :roll: stvarno vise povraccc

u 80% slucajeva laptop je suvisni sminkersi dodatak koji sminkeri ne znaju iskoristiti ni 2% ...


Baterija je potrosna roba ... dakle i ako je izvadite vrijeme ce uzeti svoje ;)

Kako tretirati bateriju ... uzmes laptop pa ga koristis ... kad crkne baterija kupis novu ... :-) :-) :-)
Post Reply