SA-X u akciji - Umrla majka 8 djece

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#76

Post by danas »

@shoshana:

shvatam ja tebe, i mozda si donekle i u pravu... ali mislim da komentari na koje se osvrces nisu dati zbog puste zelje da se moralise u prazno, vec su dati bas zbog spoznaje da je ovo porazna situacija i da nasa pomoc -- ma kolika bila -- ce biti kratkorocna i da vjerovatno nece poboljsati ovu situaciju na duge staze...

u pravu si, svakom se moze svasta desiti, a mislim da su komentari bili vezani za cinjenicu da se u ova doba i u 21-om vijeku ipak rijetko kome moze "desiti" 8-oro djece (koja, slazem se, nisu kriva i treba im pomoci koliko je to moguce -- a to i cinimo koliko mozemo). da se djeca smjeste privremeno u ustanovu koja makar ima vrata i gdje nece biti na ulici smatram da nije nista surovo uzimajuci u obzir nezavidnu situaciju u kojoj su trenutno -- zar nije surovo ostaviti ih da budu gladni i bosi i da prosjace po ulici?

zaustavicu se ovdje...
:(
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#77

Post by Shoshana »

To ispade ili - ili...?

Mene ovo podsjeca na ono cuveno: "nemoj vise niko da me brani" !
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#78

Post by Vingo »

I dobro...ko ide sa mnom u petak?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#79

Post by danas »

mislim da nije "ili-ili" vec je realnost u pitanju... kazes, dajte ocu posao.... pa ko ce ovom covjeku dati posao -- u drzavi gdje je znatan postotak stanovnistva nezaposlen i jedva egzistira? a on koliko mogu da vidim nikada nije ni radio, niti izgleda ima ikakvih kvalifikacija... opet ponavljam, nije ovo moralisanje u suplju, vec tuzna zbilja... :roll:
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#80

Post by Nesferatu »

Ovi stose trude da "spase" djecu odvajajuci ih od jedinog preostalog roditelja nek' se dobro zapitaju kavu to pomoc oni nude!
Koliko sam ja skontao, djeca imaju samo oca, ali ne i roditelja. To sto neki pokusavaju im naci roditelja, u zamjenu za oca, nije za osuditi.

I ne, ne moze se svima nama desiti da odemo u Belgiju, tu budemo dvije godine, da nas istjeraju pa nazad u Bosnu, pa 8 djece napravimo i u procesu ubijemo suprugu od neimastine jer biti majka 7 djece i trudnica na 140 maraka u nekom napustenom objektu, da ti je muz pejgamber je suicid. Sa 30 godina gotovo da nema slucaja kod zena da umru od srcanog udara upravo jer su u reprodukitvnim godinama i imaju svojevrsnu hormonalu protekciju od kardiovaskularnih oboljenja.

Iskreno mislim da se dio para koje se skupe treba usmjeriti ka prevenciji -kupovini kondoma cigi, paralelno sa nabavkom onoga sto je djeci potrebno. Cak bi mu zakonski u stvari trebali narediti vasectomy - tj. kulturno ga sterlizirati. Pa, onda ga pustiti da se posveti roditeljskoj ulozi, jer je njemu izgleda uloga kreatora interesatnija od uloge skrbnika.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#81

Post by mr__bosnjak »

@shoshena

Bravo

@svi ostali

Koa sto rece shoshena, nezna se da li je otac nesposoban il ne ili uopce ista o njima a vi vec hocete dom. De dajte djeci namjernice ako hocete pomoc a ne iz daljine preko ekrana pucat kako djeca trebaju u dom od rodzenog oca i sta ja znam...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#82

Post by Lace »

mr__bosnjak wrote:Okej ljudi, zvao sam Unicef da vidim ako oni mogu pomoc jer su zaduzeni da pomognu djeci u teskim situacijama. Javlja mi se neka ovdje u SVedskoj i kaze "mi smo velika organizacija i nemozemo samo ,vi sad to radite, nego moramo da gledamo kome je vise potrebno pomoci..." ali mi rece da ovi u BiH(Unicef) vjerovatno imaju vece sanse da pomognu jer su tu. Zvao sam ali nije iko odgovorio. Ali evo prostirem podatke o njima:

Unicef Banja Luka institut Za Zastitu Zdravlja
Republika Srpska
Jovana Ducica 1
Banja Luka
Bosna i Hercegovina

Telefon:0038751224940(iz inostanstva) 051 224 940(iz BiH)

e-mail:[email protected]

e-mail:[email protected]
evo i sarajevo

SARAJEVO

Visitors' address
UNICEF Area Office
Kolodvorska 6
Sarajevo, Bosnia and Herzogovina

Telephone
Country code

387

City code
33

660.117 to 660.121
660.118 to 660.119
660.105 to 660.106


Facsimile
642.970

Email
[email protected]
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#83

Post by Vingo »

Javicu se ja i reci da ne radimo nazalost na individualnim slucajevima....ali da se u partnerstvu s nadleznim ministarstvima trudimo unaprijediti socijalnu politiku i integraciju Roma....te tako dugorocno ostvariti njihova prava :(
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#84

Post by Lace »

Vingo wrote:Javicu se ja i reci da ne radimo nazalost na individualnim slucajevima....ali da se u partnerstvu s nadleznim ministarstvima trudimo unaprijediti socijalnu politiku i integraciju Roma....te tako dugorocno ostvariti njihova prava :(
e znam o cemu pricas...i u mojoj je firmi isto...ja sam vec pitala ima li sta da bi se doniralo...nisam dobila posten odgovor :-?
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#85

Post by Vingo »

Ja bih zato i otisla do njih, vidjela kakva je situacija, da li su ih uopste obisli socijalni radnici (ako nisu zvala ih), kakav je plan za djecu, gdje je beba (koja mene u cijeloj prici najvise sekira) i shodno tome odnijela hranu, pelene...nesto...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#86

Post by danas »

Vingo wrote:Ja bih zato i otisla do njih, vidjela kakva je situacija, da li su ih uopste obisli socijalni radnici (ako nisu zvala ih), kakav je plan za djecu, gdje je beba (koja mene u cijeloj prici najvise sekira) i shodno tome odnijela hranu, pelene...nesto...
slazem se... i hvala na inicijativi... :)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#87

Post by Lace »

receno je da je beba u bolnici zbog neuhranjenosti
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#88

Post by bpsang »

Joj mene tintara zaboli cim vidim i citam post duzi od pola kucane stranice.

drugo, iz iskustva prijasnjih akcija a to znaju Slavni forumasi,da je dijaspora iz Evropskih zemalja slala pakete sa potrebstinama,igrackama i garderobi,iskljucivo autobusom koji obavlja redovne linije sa nasim gradom.Svrsen cin, ko posalje bilo sta javi nama ili meni direktno na PP
koji autobus i u koliko stize u Sarajevo,docekamo preuzmemo i podijelimo,
Za raju iz prekookeanskih zemalja, mozemo dogovoriti racun ili eventualni transfer novca preko Westren Union,

svaka donacija je dobro dosla

Molim mIRCerku, da se javne ako sta zapne, tu sam...

Sto manje politiziranja to AKCIJA bolje ide..
Pozdrav svima koji su ukljuceni u akciju

Sad me vise boli glava zbog mog polastranicnog POSTA :D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#89

Post by pape »

Shoshana, ... imas pravo da na ovaj slucaj gledas sa puno emocija. To ti niko ne moze zabraniti. I mi ostali, koje ti olako nazivas cinicima, imamo pobudjene emocije u odnosu na tu djecicu. Zelimo i hocemo pomoci djeci.
Ali zasto stajete u odbranu ovog "oca"? Pa on je glavni razlog za tuznu sudbinu te preminule zene i uzasnu i neizvjesnu situaciju u koju je doveo vlastitu djecu.
I nadalje istrajavam na tvrdnji da je najbolje rjesenje za djecicu neka odgojno - obrazovna institucija.
Ako i jesmo cinici, ... cinizam proizilazi iz nepovjerenja, ... iz skepse - (razlozne nedoumice) prema ovom "ocu".
Razmisli malo, .... mi koji ne ispoljavamo emocije kao ti, ... samo malo cvrsce stojimo na zemlji. Cilj nam je isti kao i tebi, ali .... neke ljude treba natjerati da budu odgovorni, a u tome poceti sa materijom, ... o upotrebi kondoma.
Bit cemo sretnije i bogatije drustvo.
Ovim se povlacim iz rasprava, ali ne iz akcije za pomoc.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#90

Post by Shoshana »

Svaka tebi cast Pape, ali to sto ti nazivas skepsom ja nazivam predrasudama.

Nimalo ja nisam emotivna, ja pricam o ljudskim pravima, i sve dok se zakonom ne limituje broj djece, nemas nikakvo pravo da mu prigovaras. Pa cak i ako zivi na socijali! Cilj i svrha socijale je da pomogne ljudima kojima treba!

A reci da ju je muz u grob otjerao....pa slusaj, evo gdje ja zivim sve zene generacije moje svekrve imaju po 12-ak djece. Moja komsinica u Sarajevu (begovica) je imala sestoro (valjda ima i dan danas, ako je nije infarkt spuco)!
Infarkt miokarda se moze dobiti zbog raznoraznih razloga, kod mladih ljudi najcesce zbog malformacije na srcanom misicu.

Izjavljivati bilo sta o osobi koju nikada niste sreli je u najbolju ruku spekulacija.

Ne kazem ja da je on dobar (ni ja ga ne poznajem), mozda je on stvarno djubre neko, ali ga unaprijed osudjivati (uglavnom bazirano na cinjenici da je Rom) ... ima jedna rijec i za to...

A, socijalna politika u svim modernijim zemljama postavlja oduzimanje djece kao posljednji izlaz.

Nego, da skratimo, i ja se povlacim, odo' da gledam "After the promise" - sve mi se cini da je film zasnovan na istinitom dogadjaju.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#91

Post by danas »

:roll: :roll: :roll: :(
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#92

Post by mIRCerka »

1. dva dana sam na bolovanju, i evo me u uredu, samo nesto da zavrsim i vracam se u krevet ..otvorim temu i vidim da je akcija prerasla u sjednicu doma naroda... :roll: ko moze s vingo u petak ici, super nek ide, djeci treba pomoc ASAP...
naucite vec jednom da NISMO ni ministarstvo za soc.pitanja ni UNICEF, vec pomazemo onako kako mozemo...
i dok mi sve sredimo sa klincem palcem od neke organizacije, proce voz...
2. meni treba ravno 30 minuta da zavrsim sa svojom skolom da se postavi punkt, to je najmanji problem ...

3. DANAS, tvoj paket cuvam za Zepu dok se smiluju pa organizuju nesto, da posaljem kcerkama od Dide..

4. laku noc prijatno :(
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#93

Post by pape »

Shoshana wrote:Svaka tebi cast Pape, ali to sto ti nazivas skepsom ja nazivam predrasudama.

Nimalo ja nisam emotivna, ja pricam o ljudskim pravima, i sve dok se zakonom ne limituje broj djece, nemas nikakvo pravo da mu prigovaras. Pa cak i ako zivi na socijali! Cilj i svrha socijale je da pomogne ljudima kojima treba!

A reci da ju je muz u grob otjerao....pa slusaj, evo gdje ja zivim sve zene generacije moje svekrve imaju po 12-ak djece. Moja komsinica u Sarajevu (begovica) je imala sestoro (valjda ima i dan danas, ako je nije infarkt spuco)!
Infarkt miokarda se moze dobiti zbog raznoraznih razloga, kod mladih ljudi najcesce zbog malformacije na srcanom misicu.

Izjavljivati bilo sta o osobi koju nikada niste sreli je u najbolju ruku spekulacija.

Ne kazem ja da je on dobar (ni ja ga ne poznajem), mozda je on stvarno djubre neko, ali ga unaprijed osudjivati (uglavnom bazirano na cinjenici da je Rom) ... ima jedna rijec i za to...

A, socijalna politika u svim modernijim zemljama postavlja oduzimanje djece kao posljednji izlaz.

Nego, da skratimo, i ja se povlacim, odo' da gledam "After the promise" - sve mi se cini da je film zasnovan na istinitom dogadjaju.
:roll: Shoshana, ... rekao sam da se povlacim iz diskusije, koja ustvari ne vodi nicemu. Postupi po svojoj savjesti, ... ja cu po svojoj. Nemam predrasude, ... imam samo noge na zemlji.
Ni u jednom svom javljanju nisam insinuirao njegovo romsko porijeklo. Postoji i rijec za tvoj cin inputiranja necega sto nisam rekao, ... npr. malicioznost ili jednostavnije, ...... serendanje.
Ti nastavi, .... ja sam zavrsio. Meni ostaje da posaljem prilog.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#94

Post by bpsang »

Boze mIRCi?
od cega sad bolujes.... :?

jal te negdje propuha spucala jal sta drugo...

:D
ajd ti nama sredi temuImage
pa jedan vruc caj i naImage
a mi ce mo docekati jutroImage
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#95

Post by cHupjahalic@ »

Uh, danas sam vidjela na BHTV cijelu porodicu. Boze gdje djecica zive :(. Ove sedmice ne mogu ali u toku sljedece sedmice mogu prebaciti nesto novca do mirci (koliko vidim i ostali iz inostranstva salju do nje) pa kupite sto je potrebno (uh, sta im nije potrebno :( ).

P.S. Ne laprdajte ovdje, situacija je takva da je njihova mama umrla i ostavila iza sebe 8 pilica kojima nije nikakav status rijesen. :(
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#96

Post by Vingo »

Jucer smo otisli edu i ja do njih...Medjutim, nikog nije bilo kod kuce (ako se ona rusevina moze nazvati kucom). Beba je u bolnici. Razgovarali smo s komsijama....Ma to je jedan uzas. Oni nemaju doslovno nista. Hranu i stvari koje smo odnijeli ostavili smo kod komsinice.
Ostaje da se nadamo da ce ih socijalna sluzba obici...jer ono nije ni za zivot psa, a kamo li djece. U medjuvremenu...ko god moze nek im odnese nesto. U Nedjaricima su (skretanje lijevo iza autopraonice)...ul. Branislava Nusica...koga god pitate, znace vam reci...
Pretuzno!

BTW....djece je devetoro, ali je jedno smjesteno u instituciju, negdje u RS-u... :(
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#97

Post by danas »

hvala Vingo... :(
UBL
Posts: 175
Joined: 01/02/2005 02:06

#98

Post by UBL »

...
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#99

Post by klif »

--
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#100

Post by mIRCerka »

kljucne info su proslijedjene na pravu adresu, aBd do cetvrtka ce bit materijala za nositi njima...
edu, nadam se da mogu racunati na tvoje taxi services u slucaju da bude vise nego sto moze stat u moj tenk...
Post Reply