SA-X u akciji - Umrla majka 8 djece

Forum za humanitarne akcije.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#51

Post by senada »

sto prije to bolje.............ako budemo cekali nam "drzava" rjesava socijalne probleme...... onda ce nas sve pokositi infarkti il' djedove stracare.......
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#52

Post by senada »

.........jer "nasa drzava" je jedna od najvecih fabrika siromastva i bijede.
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#53

Post by Nesferatu »

Sa druge strane gledano .... strasno me nerviraju osobe koje su tu nevinu djecu dovele u ovu situaciju, ... u ovom slucaju njihov otac Rifet. Njegovoj zeni je bilo samo 30 godina, a rodila mu je osmoro djece. Nemojte mi zamjeriti sto "glasno razmisljam" o ovome.
Sta ce se nakon nase pomoci promjeniti u toj porodici? Gotovo nista.
Rifet ce ubrzo naci novu suprugu koja ce mu nastaviti radjati i ..... gotova prica.
Mislim da bi najsretnije rjesenje za svu tu djecicu bilo prihvat u neku od ustanova za brigu o djeci. Tamo ce ih Rifet fino moci posjecivati, a djeca ce imati krov nad glavom, odjecu, obucu, redovnu ishranu i mogucnost skolovanja i sto je najbitnije ... nekoga ko ce brinuti o njima.
U ovom slucaju otac ove djece nije sposoban da se stara i brine se za tu djecu. Da je sposoban i odgovoran nebi u tako losem materijalnom stanju, bez kuce i osnovnih izvora prihoda imao osmoro djece.
Slazem se u potpunost s tobom pape.

Sa mnom je u Ameriku stigla jedna "familija". Troje djece jedno drugom sve do uha. Otac - rudar iz Tuzle. Mati - razvedana, otjerana, raspustena, ko li ce znati. Maceha - polu-retardirana seljancica koja ne zna djetetu posteno oprati guzu, udala se neposredno prije zapocinjanja procesa emigracije u USA. Dovoljno ce biti da kazem da su avioni kasnili sa poljetanjem zbog toga sto bi se il u Becu il u Amsterdamu, jedno od djece izmigoljilo i negdje "o'slo" jer se nije niko pretjerano o njima brinuo. Kasnije je taj hadzuka pusio cigarete po pisti pa ga umalo u Chicagu nije satro avion na O'hare aerodromu jer je izasao sam ti bog zna kako direktno na pistu u pripitom stanju nakon par piva i viskija popijenih tokom leta, plus nekakvih zaliha u cuturicama....

Proslo je nekih 3-4 godine poslje toga i gledam ti ja navece vjesti. Kad, na vjestima ta zena i troje djece. Negdje zaglavili u nagorom ghetto-u. Muz je ostavio i otisao. Prije toga je pio, nije se smirivao, tukao, maltretirao i, nestao. Djeca, ljepuskasta onako ali rascupana sva. Niko o njima ne vodi brigu. Podize ih ulica. Maceha koja je uslovno govoreci s djecom tri rijeci Englesko ne zna sastaviti pred kamerama. Nezaposlena. Nema auta. Nema nista. A njoj je mozda tad bilo 27-8 godina i provela je 3-4 godine u Americi. Uglavnom onda je poslje tog priloga usljedilo skupljanje donacija i bilo kakve druge pomoci djeci i toj zeni.

Hocu ti reci, bolje je sprijeciti nego ljeciti. Jer dzaba i Amerika i Australija i sistem ko beton ako su roditelji cvake, djeca ce biti najveci gubitnici. A biti nezaposlen i praviti 8-moro djece na 140KM mjesecno, moras stvarno bit il' lud il' mentalno retardiran. Sto i po imenima djece mozes uvidjeti, da je neko stvarno, pretjerao, mislim jedno je biti Ciganin/Rom a drugo, dati djetetu ime Rolex.

Ne znam kakva je situacija u domovima, nije nimalo ruzicasta, al' ako imaju tri obroka i ako ih ne tuku ko sto su u Ljubici vaspitaci se znali izivljavati, najdugorocnija pomoc bi bila, djeci naci smjestaju u dom a, oca pustiti da ih posjecuje, ako hoce svaki dan. Barem nekoliko njih, starijih.
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#54

Post by vesela »

ako nesto hoces da das, onda das i halalis!!!

analize su taaako bespotrebna, jer je stanje u ovoj porodici svima jasno...ovdje se radi o maloj djeci, koja ne mogu zrelo rasudjivati niti su kriva za stanje u kojem se nalaze...

pomoc koju organizuju ljudi na ovom forumu je nesto sto se radi ljudski, jer ne moze se biti ravnodusan :sad:
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#55

Post by Nesferatu »

vesela wrote:ako nesto hoces da das, onda das i halalis!!!

analize su taaako bespotrebna, jer je stanje u ovoj porodici svima jasno...ovdje se radi o maloj djeci, koja ne mogu zrelo rasudjivati niti su kriva za stanje u kojem se nalaze...

pomoc koju organizuju ljudi na ovom forumu je nesto sto se radi ljudski, jer ne moze se biti ravnodusan :sad:
Analiza je potrebna. Jer bez nje mozete prouzrokovati vise stete nego korisit. A, kako to? Jednostavno. Kakva je perspektiva ove djece sa svojim ocem, u zadanim uslovima, ma kakav da je odziv Sa-x forumasa, nece trajati 18 godina...pitanje se normalno namece, a sta poslje? Jer ovo je previse malo, i trajat ce previse kratko, da bi u sustini promjenilo stvar i zamjenilo mrtvu majku i oca kojem su izgleda vile u glavu udarile.

Jedini nacin da se ovo rijesi pravilno (koliko ja to mogu osmisliti sa daljine od 5000 milja) je da se kontaktira SOS Kinderdorf tj. djecije selo ili neka druga institucija koja moze pronaci adekvatan smjestaj za djecu, barem privremeno a poslje toga, mozda ih staviti na usvajanje ukoliko otac o njima ne moze da skrbi pa moze biti da ih neko sporazumno primi u Svedskoj ili Americi u svoj dom i dadne im sansu da se skoluju i koliko toliko integrisu u normalne vode.

Posto adresa stranice u BiH ne fercera jer je u toku rekonstrukcije evo svapska strana za one koji bolje od mene parlaju PetlavoraiTrikante pa ako ima neki nacin na koji se moze apelovati ili kontaktirati, daj da se to proba.

http://www.sos-kinderdoerfer.de/cgi-bin ... .3&site=DE

Naravno SOS prima donacije od svih ljudi dobre volje, tako da onima koji hoce pomoci, adekvatno s kesom, prilika nece biti uskracena...
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#56

Post by Nesferatu »

Evo stranice na engleskom
http://www.sos-childrensvillages.org/cg ... dhkhdffj.0
The concept
In view of the misery of countless war orphans and homeless children after the Second World War, the Austrian Hermann Gmeiner initiated the construction of the world's first SOS Children's Village in the small Tyrolean town of Imst in 1949.


Every village is different...Bangui in the Central African Republic - Photo: C. M'bad Ben-Seba
SOS Children's Villages revolve around the effort to give children who have lost their parents or who are no longer able to live with them a permanent home and a stable environment. The SOS Children's Village family-like structure is formed by four basic principles: mother, brothers and sisters, house and village.

Each child is given a so-called SOS mother. She is the main person who cares for this child and is a substitute for the child's natural parents. She lives in a house together with the children that she is looking after. Together with them she organises the family's daily life. She creates strong and dependable relationships and gives the children a safe and loving home. The job of an SOS Children's Village Mother is usually carried out by single women who have to complete an extensive training programme. They are supported in their highly responsible task by educational co-workers as well as by women who are still training to be SOS Children's Village mothers.

klix and boys of differing ages grow up together in an SOS Children's Village family like brothers and sisters. Natural brothers and sisters are not separated. Children are accepted from small babies until the age of ten unless there are brothers and sisters involved, in which case the children could be older.

Every family has a house of its own. Each house has a combined living/dining room as the centre of social life. The familiar atmosphere of a home of their own encourages bonding within the families and is another important piece in the "mosaic" SOS Children's Village to give the children a feeling of belonging and shelter.



...but the concept behind it is the same: Mussoorie in India - Photo: H. Soegaard
On average an SOS Children's Village has between ten and fifteen family houses. The village provides the background for an extended family community. This supplies the children with cultural roots and gives them a feeling of belonging. At the same time, village life is an important bridge to the local community. The SOS Children's Village should be an open place which not only promotes the integration of the SOS Children's Village children into the local district but also supports interaction and encounters with neighbouring communities.

Special emphasis is placed on giving the children a thorough preparation for life on their own afterwards. This is in order that the children can be integrated into their local community and opens job opportunities for them. Those facilities which follow the SOS Children's Village in the chain of care and support are therefore of utmost importance. Youth facilities, vocational training centres and schools belong to this group of secondary facilities.





Beyond that there are also other types of facilities and aid programmes whose main intention it is to improve living conditions for families in the neighbourhood on a long-term basis. The social centres, kindergartens, medical centres, training centres and schools are not only used by children and youths from the SOS Children's Village but are also there for the general public. The emphasis lies in providing further education, a basic medical service and in improving the social conditions in the long-term. SOS Children's Villages tries to help during acute times of need, such as natural disasters or conflicts, by putting rapid and unbureaucratic emergency relief programmes into action. These are especially aimed at providing children, women and families with urgently needed support.
SOS Children's Villages' activities in the country

Many children lost their parents during the war in Bosnia-Herzegovina between 1991 and 1995. The war was still in progress when SOS-Kinderdorf International made contact with the authorities at the beginning of 1994. Together they worked out the following plan of action: as a first measure of aid over 200 Bosnian foster families, who had agreed to take in more than 270 orphans, were to receive financial support. A counselling centre for families and a club were set up in Sarajevo. The aim of the club was to help children and youths overcome the traumas they had experienced in the war by putting on plays, playing music, painting, playing games and learning foreign languages. Unfortunately, the turmoil of the war meant that both these facilities had to be closed in 1995.

After the war, SOS Children's Villages decided to help the people by setting up permanent facilities. The cornerstone was laid for an SOS Children's Village in the capital, Sarajevo, in September 1996. The same was done for the second Bosnian SOS Children's Village in Gracanica, near Tusla one month later. Both SOS Children's Villages were completed by the end of February 1998 and the first children were shortly able to move into their new homes. The city of Mostar had been particularly heavily bombed and so SOS-Kinderdorf International decided to renovate two kindergartens that had been hit. One of them was in the Bosnian and the other in the Croatian part of the city. Shortly after, it was possible to hand the Croatian kindergarten over to the authorities.



A new SOS Social Centre was opened in Sarajevo in December 1999. Amongst other things it houses a kindergarten and a youth centre, which is in part, a continuation of the club that was set up during the war. A pedagogical excellent project is the SOS Kindergarten in Gorazde, which was built in 2001. In 2002 Youth Facilities were established in Tusla and Sarajevo for the SOS Children's Villages in Sarajevo and Gracanica. Some years later both SOS Youth Facilities were enlarged. In autumn 2003 the popular Play-Mobile-Project was introduced in Sarajevo (it has already been in operation very successfully in Romania) with the aim of helping to keep the children off the streets. The kindergarten in the SOS Social Centre Sarajevo has initiated a prevention programme: Children from poor families have the opportunity of a pre-school education in the afternoon as well as counselling is offered to the parents. In the beginning of 2005 one more family strengthening programme was started in the SOS Kindergarten Gorazde.

At present there are two SOS Children's Villages in Bosnia-Herzegovina, two SOS Youth Facilities, two SOS-Kindergartens, two SOS Social Centres, one SOS Vocational Training Centre and one SOS Mother and Staff Training Centre.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#57

Post by Vingo »

Hajmo se ne zavaravati. Romsku djecu niko nece posvojiti niti u SOS-u ima romske djece.
Za smjestaj djece u institucije, nadlezni su centri za socijalni rad. Ako smo pazljivo citali, Senada ih je vec kontaktirala.
Ako ih smjeste u instituciju, tamo ce i ostati, a onda kad stasaju, opet ulica...
Zato ko hoce nek donira sto moze, ko nece, nek filozofira, ali na zasebnoj temi. Ja bih otisla do njih u petak.
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#58

Post by ludacha »

vesela wrote:ako nesto hoces da das, onda das i halalis!!!

analize su taaako bespotrebna, jer je stanje u ovoj porodici svima jasno...ovdje se radi o maloj djeci, koja ne mogu zrelo rasudjivati niti su kriva za stanje u kojem se nalaze...

pomoc koju organizuju ljudi na ovom forumu je nesto sto se radi ljudski, jer ne moze se biti ravnodusan :sad:
e vidi, moze

bas me boli briga za njih..
a nosferatu i ovaj koga citira dobro vele...nemam se tu sta dodat'
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#59

Post by Nesferatu »

A, odkud ti znas, bez filozofiranja, da li bi SOS usvojio Romsku djecu? I odkud znas da nema Romske djece u SOS selima?

I o kojem se to zavarivanju radi, jer bih voljeo da znam, posto se kosi sa samom misijom cijelokupnog projekta koji stoji na nekoliko miliona eura i ima preko 60,000 sirocadi o kojima se skrbi ove godine.

Vama nije niko rekao da ne donirate, stoga ne vidim odkud vama pravo da mene usutkujete oko ove ideje?
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#60

Post by pape »

vesela wrote:ako nesto hoces da das, onda das i halalis!!!
analize su taaako bespotrebna, jer je stanje u ovoj porodici svima jasno...ovdje se radi o maloj djeci, koja ne mogu zrelo rasudjivati niti su kriva za stanje u kojem se nalaze...
pomoc koju organizuju ljudi na ovom forumu je nesto sto se radi ljudski, jer ne moze se biti ravnodusan :sad:
Ne zelim da "razvaljujem" temu niti akciju, ... ponavljam ... odazvat cu se, pomoci i halaliti.
Jasno je da su djeca stradalnici, da su nevini, da ne mogu rasudjivati i zbog toga im treba pomoci. Isto tako je jasno da je otac neodgovoran i da on ima problem sa rasudjivanjem.
Analize uopce nisu bespotrebne, naprotiv .... itekako su potrebne. Potrebne su, zbog ovakog oca kojeg nije briga sa kojim socijalnim problemom je opteretio zajednicu. Takvima to treba jasno dati na znanje, ... u svakom drugom slucaju ispada da njihove postupke podrzavamo.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#61

Post by Vingo »

Vidi Nesferatu....Mi ovdje ne nastojimo da rijesimo problem sirocadi u BiH nego da pomognemo ljudima tj. djeci u uzasno teskoj situaciji. Nikad nisam vidjela nijedno romsko dijete u SOS kinderdorfu. Vjerovatno nigdje ne pise da ne primaju, ali presutna politika je nekad jaca od pisane rijeci...Recimo za SOS pise da ne primaju djecu s posebnim potrebama...
Ali sve i da to nije tako....Nismo mi ti koji mogu inicirati ili odluciti o smjestaju djece u institucije

Zakon o osnovama soc. skrbi, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite obitelji s djecom u FBH kaze:
Smještaj u ustanovu mogu ostvariti djeca kojima je potrebna stalna briga i potpora u zadovoljavanju njihovih životnih potreba, a ne mogu ih ostvariti u vlastitoj ili drugoj obitelji na drugi način (član 41. Zakona).
O smještaju u ustanovu odlučuje centar za socijalni rad na čijem području osoba ima prebivalište. Odluka o smještaju se temelji na mišljenja stručnog tima centra (član 42. Zakona).

Niko te ne usutkuje, ali kako neko rece, tu smo da pomognemo ako i koliko mozemo, dok nadlezne sluzbe ne poduzmu mjere koje trebaju.
Stvarno ne vidim razloga da ovdje pricamo o Socijalnoj politici u BiH.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#62

Post by senada »

pape wrote:(...)Analize uopce nisu bespotrebne, naprotiv .... itekako su potrebne. Potrebne su, zbog ovakog oca kojeg nije briga sa kojim socijalnim problemom je opteretio zajednicu. Takvima to treba jasno dati na znanje, ... u svakom drugom slucaju ispada da njihove postupke podrzavamo.
Takvog hairliju koji je 30.godisnjoj zeni natovario 8 djece na grbacu treba osloboditi slobode.... i njemu slicne a mi ako ne zelimo praviti sapunjice od drame, kao sto to cine nase vlasti, i ako zelimo koliko - toliko sprijeciti prosjacenje moramo se ukljuciti u pomoc djeci...
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#63

Post by Vingo »

Dobro jel onda predlazete da

1 Podnesemo gradjansku tuzbu protiv oca
2 Prikupimo 1000 potpisa za izmjenu zakona
3 Odnesemo djeci sta mozemo....


Sto se mene tice, na korak sam od krajnje individualnog djelovanja.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#64

Post by senada »

Odnijeti djeci direktno i gotova stvar.
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#65

Post by idic »

senada wrote:Odnijeti djeci direktno i gotova stvar.
Slažem se, takođe mislim da ne treba nositi novac već konkretne stvari, odjeću i obuću za djecu, hranu i stvari za ličnu higijenu.

Meni se lično desilo da me dva puta pošteno namagarče u ovakvim situacijama i od tada sam oprezna. Nesretnoj i nezbrinutoj djeci treban pomoći koliko god ko može, a neodgovorne roditelje treba staviti po strani. Nisu jadna djeca kriva što su se rodila u porodicama neodgovrnih ljudi.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#66

Post by mr__bosnjak »

LJUDI, sta vam je? Te analize valjajul roditelji, valjal ovo, valjal ono bla, bla... Jesul mentalno dobri sa 8 djece na 140 KM? Ma pustite sad to. Ne da ja ikoga mrzim zbog nacije ali budite ralni ovo su Romi kod kojih je imat 8 djece na 140KM(i manje) vecinom sasvim normalno. Tako prestanite sad sa time. Misim da netreba iko ovdje da baljezga hocel djeca u dom il ne? Pa ko ste vi? Da nekoga u dom strpate, pustite to socijalnim radnicima neka procjene i kazu a na nama je da dadnemo ono sto znamo da je od koristi, HRANU, ODJECU, NAMJERNICE, BILO STA DRUGO STO JE ELMANTARNO U ZIVOTU. Sad mjesto da baljezgate o kakav je otac i sta ja znam nadzite koji ce forumas to preuzet i ako ima transport a i ja cu sad nesto vamo pa cu se javit kad zavrsim. Kosto Mircerka rece na posljoj temi: ZAVRNITE RUKAVE I KRECEMO
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#67

Post by Pooll »

Od ovoga nece biti nista! Ja se povlacim! :roll: :shock:
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#68

Post by Vingo »

Sto neces sa mnom u petak? Hajde da ne hodam sama po Nedjaricima.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#69

Post by Bumbar »

E rajo...uskoro plata ako Bog da tako da se prikljucujem...:)...

Bibi nemam...nemam ni vozacku tako da se tu ne mogu ponuditi...
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#70

Post by mr__bosnjak »

Okej ljudi, zvao sam Unicef da vidim ako oni mogu pomoc jer su zaduzeni da pomognu djeci u teskim situacijama. Javlja mi se neka ovdje u SVedskoj i kaze "mi smo velika organizacija i nemozemo samo ,vi sad to radite, nego moramo da gledamo kome je vise potrebno pomoci..." ali mi rece da ovi u BiH(Unicef) vjerovatno imaju vece sanse da pomognu jer su tu. Zvao sam ali nije iko odgovorio. Ali evo prostirem podatke o njima:

Unicef Banja Luka institut Za Zastitu Zdravlja
Republika Srpska
Jovana Ducica 1
Banja Luka
Bosna i Hercegovina

Telefon:0038751224940(iz inostanstva) 051 224 940(iz BiH)

e-mail:[email protected]

e-mail:[email protected]
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#71

Post by Vingo »

Kakav sinji unicef???
:-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#72

Post by danas »

senada wrote:
pape wrote:(...)Analize uopce nisu bespotrebne, naprotiv .... itekako su potrebne. Potrebne su, zbog ovakog oca kojeg nije briga sa kojim socijalnim problemom je opteretio zajednicu. Takvima to treba jasno dati na znanje, ... u svakom drugom slucaju ispada da njihove postupke podrzavamo.
Takvog hairliju koji je 30.godisnjoj zeni natovario 8 djece na grbacu treba osloboditi slobode.... i njemu slicne a mi ako ne zelimo praviti sapunjice od drame, kao sto to cine nase vlasti, i ako zelimo koliko - toliko sprijeciti prosjacenje moramo se ukljuciti u pomoc djeci...
ma tacno je to sve, slazem se sa papetovom i nesferatuovom analizom. i sama sam se zapitala, kako je ta nestretna zena uspjela roditi 8-oro djece do 30-e godine... ali meni je te djece i dalje strasno zao, ostase sirocad... a ocigledno je da im od oca nema nikakve fajde, i meni je na obraz ali reci cu i ovo -- mozda im je bolje bez njega... ali ne bih sada da moralisem oko ove situacije... ali eto, nisam daleko od misljenja da bi im zaista bilo bolje u bilo kakvom domu, jer tu su neke osnovne materijalne potrebe obezbjedjene -- od krova nad glavom pa do obroka i wc-a...

PS Mirci, saljem ti PP sa detaljima... iz ovih gore navedenih razloga opet ponavljam da bih voljela da se djeci kupi konkretno sta treba i odnese, a niposto da se novac ne daje na ruke ocu (a kamoli maloljetnoj djeci).
belma_75
Posts: 1
Joined: 10/12/2005 17:50

#73

Post by belma_75 »

ja sam tu...javite kako mogu pomoci..inace ne radim u bolnici ali mogu pomoci..
BlingBling
Posts: 30
Joined: 23/01/2004 00:00

#74

Post by BlingBling »

vjerovatno zvuci okrutno ali ljude koji dovode djecu u ovakvu situaciju bih ja zatvorio ili u najblazem slucaju kastrirao..najlakse je sprcat osmoro djece a ne moze ni sebe prehranit..idot...cigani!
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#75

Post by Shoshana »

Obradovah se u pocetku, vidi, reko' - bas smo ljudi...

A onda ode sve u helac....

Jesam li ja to nesto propustila ovdje, ili se zna da je otac alkoholicar? Da li je otac nesposoban da djecu izdrzava ili mu je pravo na rad uskraceno kao i mnogima drugima. O pravima i mogucnostima Roma na obrazovanje necu ni da pricam... Uvijek se sjetim moje drugarice iz osnovne skole, K.S., kojoj smo mi posudjivali zdravstvenu knjizicu da ide kod ljekara, jer joj otac, koji je posteno radio prodajuci metle na pijaci da ishrani porodicu, nije imao dovoljno novca da plati socijalno osiguranje...

Ovo se svima nama moze dogoditi, bez obzira na broj djece. Svako moze izgubiti posao i bracnog druga. Komentarisati broj djece u ovom slucaju je krajnje cinicno.

Ako hoces pomozi, ako neces - ne moras!

I jos nesto... Ovi stose trude da "spase" djecu odvajajuci ih od jedinog preostalog roditelja nek' se dobro zapitaju kavu to pomoc oni nude! :shock:

Ako hoces pomoci, pronadji ocu posao! Odnesi djeci hranu i odjecu! A za oduzimanje djece - sram vas i stid bilo, da ne kazem sta gore!
Post Reply