Sa Gradacca,bijele kule

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#1 Sa Gradacca,bijele kule

Post by micika »

Sa Gradačca, b'jele kule Zmaja od Bosne
Sokolovi zakliktali kajde žalosne:
Umrla je vjerna ljuba Husein-begova,
Jer izgubi gospodara srca svojega.
Osedl'o je vranca svoga Husein-kapetan
Odjezdio Romaniji, podijelit' mejdan.
Na čardaku vjerna ljuba-Allah, illa-llah,
klanjala je, plakala je, haber čekala.
Pod pendžere glasnik stiže, srca slomljenog:
"Udaji se, vjerna ljubo, nema bega tvog".
Od sevdaha i žalosti, kraj pendžera svog,
Prepuče joj bolno srce: neće za drugog.
Sa munare Husejnije uči mujezin,
Sa čardaka i bedema plaču sokoli.
Do Stambola odjekuju kajde žalosne-
Pusta osta b'jela kula Zmaja od Bosne.

* * *
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#2

Post by micika »

Image
Last edited by micika on 21/01/2005 22:30, edited 1 time in total.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#3

Post by micika »

Gradačac se nalazi na nadmorskoj visini 129m, na rječici Gradašnici, među obroncima planine Majevice i Trebave. Poznat voćarski kraj i jedan od najvećih proizvodnih i trgovačkih centara šljivom u Bosni i Hercegovini.

U župi Gradačac, spomenutoj 1302. godine nalazio se grad Gradac o kome imamo obavijest iz 1465. Od 1512 god. u vlasti je Turaka. Gračačka (Gračac je stariji naziv za Gradačac) nahija spomenuta je u jednom defteru iz 1533. dok se 1634. navodi da Gradačac pripada gračaničkom kadiluku. To je ujedno i prvi dokumenat u kojem se ovo mjesto javlja pod sadašnjim svojim imenom. Nakon Karlovačkog mira (1699.) Gradačac, kojem je tada bila namjenjena odbrana turskih granica na Savi, mnogo dobiva na svom strateškom značaju. Godine 1701. postaje palanka, a od 1710. god. sjedište kapetanije. Poslije toga varošica se brzo razvijala, pa je polovinom XIX stoljeća imala dva hana, dvije medrese, četiri džamije, nekoliko mekteba i oko 40 trgovačkih i zanatskih radnji. Najveća zasluga za takav prosperitet mjesta pripada gradačačkim nasljednim kapetanima iz Gradaščevića - Osman-kapetanu i Murat-kapetanu, a naročito predvodniku vojske bosanskih feudalaca u borbi protiv turske uprave 1830. godine, Husein-kapetanu, bolje poznatom pod imenom "Zmaj od Bosne".

Izgradnja postojećeg tvrđavskog kompleksa u ovom mjestu započeta je 1765. a dovršena do 1821. godine centralni objekat, unutar široko razvedenih bedema ovog fortifikacionog sistema koji ima tri ulaza osigurana kapi-kulama, je oko 18m visoka, od opeke sagrađena trospratna kula s tornjem na vrhu koja je služila u funkciji utvrđenog kapetanova dvora. Masivno građena četverokatna Sahat-kula, kvadratne osnove, visoka 22m, najmlađi je objekat te vrste u Bosni i Hercegovini. Podigao ju je 1824. godine Husein-kapetan Gradaščević.

I u okolini Gradačca ima nešto sačuvanih tragova prošlosti i mjesta za koje su vezane još žive narodne legende i predanja. Najinteresantniji je fra Lovrin grob u selu Turiću. Ovaj stari grob potiče iz konca XVIII stoljeća, i odavno je prešao u legendu.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#4

Post by micika »

Kula

Image
Last edited by micika on 21/01/2005 22:24, edited 1 time in total.
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#5 Re: Sa Gradacca,bijele kule

Post by rajvosa »

micika wrote:Sa Gradačca, b'jele kule Zmaja od Bosne
Sokolovi zakliktali kajde žalosne:
Umrla je vjerna ljuba Husein-begova,
Jer izgubi gospodara srca svojega.
Osedl'o je vranca svoga Husein-kapetan
Odjezdio Romaniji, podijelit' mejdan.
Na čardaku vjerna ljuba-Allah, illa-llah,
klanjala je, plakala je, haber čekala.
Pod pendžere glasnik stiže, srca slomljenog:
"Udaji se, vjerna ljubo, nema bega tvog".
Od sevdaha i žalosti, kraj pendžera svog,
Prepuče joj bolno srce: neće za drugog.
Sa munare Husejnije uči mujezin,
Sa čardaka i bedema plaču sokoli.
Do Stambola odjekuju kajde žalosne-
Pusta osta b'jela kula Zmaja od Bosne.

* * *
Dje me nadje...
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#6

Post by micika »

HUSEIN KAPETAN GRADASCEVIC: Husein Kapetan Gradascevic rodjen je u Gradaccu 1802 godine, jedan od najvecih bosnjackih velikana cije ce ime zauvijek ostati zlatom urezano u bosnjackoj historiji - pokretac cuvene bosnjacke revolucije i otpora prema Turcima. Bio je jedan od najistaknutijih i najutjecajnijih ljudi u nacionalnom osvjescivanju Bosnjaka. Husein-Kapetan Gradascevic je bio odlucna, razborita, energicna, pametna i visoko moralna osoba. U Bosnjaka je poznat kao "izdanak onog najboljeg sto karakterizira Bosnjaka." Zbog toga su ga Bosnjaci prozvali "Zmaj od Bosne." Za vrijeme svog zivota podize mnoge zaduzbine, a 1823 fra Iliji Starcevicu dozvoljava da otvori prvu katolicku skolu u Bosni. Za svoje vrijeme je bio pravi demokrata - nijednu odluku nije zelio donijeti bez konzultacije sa svojim suradnicima i samim narodom na koji se oslanjao i koji je predvodio. Bosnjaci su, u sklopu neuspjesnih ratova koje je vodilo Carstvo, snosili ogromne materijalne i ljudske zrtve i toga je Husein-Kapetan Gradascevic bio svjestan. Nakon saznanja da ce Bosna i bosnjacki narod ostati potpuno izolovani sa centralnim dijelom Carstva - sticanjem autonomije Srbije, Grcke, i Albanije - ponukali su Kapetana Gradascevica na Revoluciju. Ubrzo, ratoborni Husein-Kapetan Gradascevic postaje vodja i pokretac Revolucije protiv Turaka. Sa Bosnjackom vojskom oslobadja Travnik i natjerava tadasnjeg Turskog vezira da skine svoju odoru, i nakon obrednog pranja obuce tradicionalno Bosnjacko odijelo. Vecina kapetana i ajana ga priznaju kao svog vodju, a izuzetak je bio hercegovacki kapetan Ali-pasa Rizvanbegovic.

U to vrijeme na sjeveru Albanije dolazi do ozbiljnije pobune. Nakon toga, Husein-Kapetan Gradascevic predvodi dobro naoruzanu Bosansku Armiju od oko 25,000 Bosnjaka i odlazi na istok, gdje Osmanskim snagama daje ultimativni zahtjev da srbima ne ustupaju nahije preko Drine, da se Bosni ne mijenja poredak, da se zastite muslimani u Srbiji, da se zastiti sirotinja i kmetovi u Bosni, te da se namjesnik u bosanskom elajetu bira iz reda Bosnjaka. Sultan pristaje na zadati ultimatum posto je Gradascevic na Kosovu vec porazio velikog vezira Mehmeda Resid-pasu i osvojio Prizren i Pec. Vec 1831 godine Husein Kapetan Gradascevic u Sarajevu biva proglasen za bosanskog namjesnika i Bosna postaje nezavisna. Husein Kapetan Gradascevic se potpisuje kao "Vrhovni Komandant Bosne Izabran Voljom Naroda." U Julu 1831 godine, prosao je sa vojskom kroz bosnjacki Sandzak i Tutin, te logorovao u Mitrovi. Po tutnjavi te silne bosanske vojske, grad Tutin u Sandzaku dobija svoje sadasnje ime. Videci da porta ne kani ispuniti vec dogovorene zahtjeve, Husein Kapetan Gradascevic postavlja novi zahtjev - da Bosna postane nasljedna knezevina. Hercegovacki kapetani pod vodstvom Ali-pase Rizvanbegovica odvajaju se od Revolucija Husein Kapetana Gradascevica. Sultan 1832 godine salje snaznu vojsku od 30,000 vojnika na Bosnu. Nakon krvave borbe na Sarajevskom Polju u kojoj je bilo velikih gubitaka na obje strane, bosanska vojska, na celu sa Gradascevicem iznenada gubi tlo pod nogama i biva porazena na Sarajevskom polju, gdje Gradascevic izrice svoje poznate rijeci: "Ovo je posljednji dan nase slobode!" Husein Kapetan Gradascevic potom nalazi sigurnost u Austriji i dobiva pomilovanje od Sultana uz uvjet da se ne vraca u Bosnu. Njegovo dozivotno odrediste je bilo Trapezunt (Trabzon na obali Crnog Mora). Tugujuci za Bosnom odlazi u Carigrad, gdje je bio zatocen, i mucki otrovan 1834 godine.

U cuvenom razgovoru sa Turskim beglerbegom, kada mu je Turski beglerbeg rekao: "Nema vise Bosne, a nece biti ni Bosnjaka, Huseine... Gines za drzavu koja nikad nije postojala niti ce." Husein Kapetan Gradascevic mu je odgovorio sljedecim rijecima: " Ima Bosne, beglerbeze i Bosnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti ce i poslije vas!
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#7

Post by micika »

Sahat kula u Gradaccu.

Izgradio ju je 1824.godine Husein Kapetan Gradascevic


Image
Last edited by micika on 21/01/2005 22:49, edited 1 time in total.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#8

Post by micika »

nadam se da necu imati problema zbog prenosenja slika sa drugih sajtova :D :D

Novalicko,bujrum :)
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#9

Post by micika »

Husejnija dzamija:)


Image
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#10

Post by micika »

......
Last edited by micika on 04/02/2005 10:35, edited 2 times in total.
stelium
Posts: 438
Joined: 28/05/2004 18:57
Location: malta

#11

Post by stelium »

Nigdje slike,steta! :-?
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#12

Post by micika »

Kako nigdje slike?

Kod mene ima :-?
stelium
Posts: 438
Joined: 28/05/2004 18:57
Location: malta

#13

Post by stelium »

Ja vidim "x",svega mi! :sad:
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#14

Post by micika »

ostaci oklopnog voza

Image
Last edited by micika on 21/01/2005 22:59, edited 1 time in total.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#15

Post by micika »

Stelium nemam pojma sta je problem.
Kod mene su se vidjele fotografije,a sad "x".

toliko truda za nista :(
stelium
Posts: 438
Joined: 28/05/2004 18:57
Location: malta

#16

Post by stelium »

Opet kazem(pisem) steta!
Volim teme o kultnim mjestima jedne nam i jedine.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#17

Post by micika »

Image
CuraDrugogSistema
Posts: 134
Joined: 13/12/2003 00:00

#18

Post by CuraDrugogSistema »

ne ferceraju ti slike bas najbolje. pokazuje se samo ova zadnja i oklopno vozilo...
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#19

Post by micika »

nadam se da ce se sad vidjeti :(

Image


Jezero Hazna:)
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#20

Post by micika »

Image
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#21

Post by violentjack »

:D Bas fino steta slika ne mogu da gledam :) :sad:
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#23

Post by AISI_304 »

micika wrote:Image
Svaka cast Mici ja tek sad vidje ovo,joooj de me nade ,pogled odavde odmara oci, i dusu ispuni... uh,da jos samo jednom vidim da me zelja mine
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#24

Post by car-x »

svira moj jaran edo bird, sjedimo mi na kuli.. valjda smo se tako htjeli inatiti.. ljeto.. ne znam vise koja ratna godina.. nadlijece avion, a edo svira li svira.. i gledamo mi s kule, avion baci bombu i pade pravo na edinu kucu.. vidi se sve s kule.. poslije otisli da vidimo, izgleda da je bila "krmaca", od kuce ostala samo gomila gradjevinskog materijala iz druge ruke.. malo smo kupali po rusevinama, i u frizideru koji je bio poprilicno ocuvan jer je neka greda pala preko njega i tako sve ostalo zadrzala, nadjemo litru rakije.. edo place i smije se istovremeno..

mislim da je otiso u kanadu ili australiju.. ne znam.. gradacac je oduvijek bio prava bosanska carsija.. steta sto su nam se kroz nevolju odnosi pojebali (srebrenik <-> gradacac)..
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#25

Post by AISI_304 »

Care moj ja bi reko da je to bilo ljeta ´92...tad su nam avioni najgori bili...poslije su dobili zabranu letenja....ma to mora da ste sjedili sa one strane sa pogledom na Husejniju...ondje negdje oko topa :D jer odatle se ta kuca vidi :D
Gradacac je osto ono sto je i bio,mozda sada jos prkosniji i ponosniji bar ja mislim tako :-D
Post Reply