(s)Republika Hrvatska 1990/1995

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#1501 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by dječak sa šibicama »

E da je bilo pameti do kadije ko od kadije... ionako su danas sve republike u "avnojevskim" granicama. Moglo se to razdruzivanje odraditi i `90, ko Cesi i Slovaci, bez "vekovnih teritorija".

Ali to je neka druga tema.
sylvester
Posts: 39
Joined: 05/10/2015 21:18

#1502 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by sylvester »

dječak sa šibicama wrote:
sylvester wrote:
mO k3 wrote:Srpsko licemjerje u svemu ovom je kako ustase marsiraju kroz knin i pjevaju ustaske pjesme , a nigdje ne spominju cetnicku divljanje i urlikanje po srebrenici i drugima gradovima
znači ako su četnici papci , onda to možemo biti i mi , to opravdava ove hercegovačke dezertere koji danas glume ustaše , a ko pičke su bježali dok je bio rat ...nemaš ti puno mozga .
IX bojna HOS-a je iz Splita, ne iz Hercegovine.

Los pokusaj trolanja.
nisam mislio na 9 bojnu , nego na one krezube spodobe... i nemoj mi pametovat , jer smo prvi ušli u Knin
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1503 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by prog321 »

Lako je bilo odraditi Oluju kada je srpska vojska bila okrenuta bihackom dzepu.

Malo poznat fakt, samo nekoliko sedmica prije Oluje srpske snage su u selu kod Cazina skupile oko 50 tenkova i krenule u napad.
Tri dana kasnije Armija je odbacila taj napad u ogromne gubitke unistivsi 8 neprijateljskih tenkova.

Bilo bi puno teze izbaciti cetalje iz utvredjenih polozaja da nisu bili zaokupljeni Bihacom.
Just saying :-D
sylvester
Posts: 39
Joined: 05/10/2015 21:18

#1504 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by sylvester »

prog321 wrote:Lako je bilo odraditi Oluju kada je srpska vojska bila okrenuta bihackom dzepu.

Malo poznat fakt, samo nekoliko sedmica prije Oluje srpske snage su u selu kod Cazina skupile oko 50 tenkova i krenule u napad.
Tri dana kasnije Armija je odbacila taj napad u ogromne gubitke unistivsi 8 neprijateljskih tenkova.

Bilo bi puno teze izbaciti cetalje iz utvredjenih polozaja da nisu bili zaokupljeni Bihacom.
Just saying :-D
ti il si dezerter ili si balav..mislim ... da je ABIH imala takvog genijalca sjebali bi srbe brže nego Hitler Francuze . Niko nikada nije sporio utjecaj ABIH u ratu , ali šuti .....pametniji si
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#1505 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by Tomi110 »

Sarajmen wrote:Armija RBIH je ratovala istovremeno sa tri neprijateljske vojske, pa nema potrebe da otvaramo tu priču. Tema je operacija Oluja u kojoj je u fokusu sukob sa vojskom SRK-a i vojna pobjeda vojske Republike Hrvatske. Ulogu i koordinaciju 5 Korpusa A RBIH u okviru ove operacije nije moguće minimizirati.
Išli su sjebati Bihačku, enklavu ali su se malo prejebali i našli su se ubrzo između čekiča(HV) i nakovnja (ABiH).
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#1506 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by Tomi110 »

@sylvester

Jesi to bio u 7. gardijskoj brigadi "Pume"?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1507 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by LBVIEW »

Cestitke susjedima na oslobadanju privremeno okupiranih teritorija te slamanju zlocinacke tvorevine-"RSK". :thumbup:
A sto se tice ovih placipicki poput Vucica,Dacica i onog Pupavca, samo odjebaus-bili su prvi kad je trebalo proslavljati godisnjicu uspostavljanja zlocinacke tvorevine cije su granice stvorene genocidom u UZP,a sad kukaju zbog zastave i ustaskih pozdrava.
Last edited by LBVIEW on 07/08/2016 22:16, edited 1 time in total.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1508 Re: Akcija Oluja 04.08.1?

Post by LBVIEW »

mO k3 wrote:Srpsko licemjerje u svemu ovom je kako ustase marsiraju kroz knin i pjevaju ustaske pjesme , a nigdje ne spominju cetnicku divljanje i urlikanje po srebrenici i drugima gradovima
Ma ko ih jebe-gdje god mogu drugima stavljaju "prst u oko",a kad ih "bumerang" mlatne po labrnjama, kukaju ko ckepi.
U Srebrenici su npr.,na dan komemoracije,organizirali guslarsko vece-sto se tada zbilo sa empatijom,pijetetom prema,te postivanjem zrtava? :oops:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1509 Re: Akcija Oluja 04.08.1?

Post by mO k3 »

LBVIEW wrote:
mO k3 wrote:Srpsko licemjerje u svemu ovom je kako ustase marsiraju kroz knin i pjevaju ustaske pjesme , a nigdje ne spominju cetnicku divljanje i urlikanje po srebrenici i drugima gradovima
Ma ko ih jebe-gdje god mogu drugima stavljaju "prst u oko",a kad ih "bumerang" mlatne po labrnjama, kukaju ko ckepi.
U Srebrenici su npr.,na dan komemoracije,organizirali guslarsko vece-sto se tada zbilo sa empatijom,pijetetom prema,te postivanjem zrtava? :oops:
:thumbup:
Bas o tome pričam


@ sylvestre duguješ mi odgovor
sylvester
Posts: 39
Joined: 05/10/2015 21:18

#1510 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by sylvester »

Tomi110 wrote:@sylvester

Jesi to bio u 7. gardijskoj brigadi "Pume"?
da
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#1511 Re: Akcija Oluja 04.08.1995.

Post by Tomi110 »

sylvester wrote:
Tomi110 wrote:@sylvester

Jesi to bio u 7. gardijskoj brigadi "Pume"?
da
respect :thumbup:
sylvester
Posts: 39
Joined: 05/10/2015 21:18

#1512 Re: Akcija Oluja 04.08.1?

Post by sylvester »

mO k3 wrote:
LBVIEW wrote:
mO k3 wrote:Srpsko licemjerje u svemu ovom je kako ustase marsiraju kroz knin i pjevaju ustaske pjesme , a nigdje ne spominju cetnicku divljanje i urlikanje po srebrenici i drugima gradovima
Ma ko ih jebe-gdje god mogu drugima stavljaju "prst u oko",a kad ih "bumerang" mlatne po labrnjama, kukaju ko ckepi.
U Srebrenici su npr.,na dan komemoracije,organizirali guslarsko vece-sto se tada zbilo sa empatijom,pijetetom prema,te postivanjem zrtava? :oops:
:thumbup:
Bas o tome pričam


@ sylvestre duguješ mi odgovor
nisam vidio pitanje... kakav odgovor ??
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#1513 Re: Heroji Vukovara

Post by rusmir.ba »

PM72 wrote:
Naravno da su branitelji Vukovara heroji ali nemoj omalovažavati branitelje u BiH. Recimo Sarajevo je za sebe vezalo gotovo isto onoliko srpske vojske koliko je bilo raspoređeno u ostalim dijelovima BiH. :shock: :wink: Drugo, Hrvatska je generalno imala opet načina da se naoruža dok je BiH to bilo vrlo, vrlo teško, nakon rata sa HVO nemoguća misija. Sjećam se da su se pojedine linije u SA u pojedinim trenucima držale sa po dva okvira u rumunskom kalašu... :roll: Isto tako kada je u SA ušla prva pakistanska "crvena strijela" nije se više ni sprski oklop smio šetati prvom linijom.
Trnovljak,

Nisam ja nigdje omalovažavao branitelje BiH.Nemoj tako.Fino sam napisao da su branitelji Vukovara uništili više oklopa nego svi mi u Bosni.Jedan jedini čovjek,vukovarac i heroj,je sam uništio 15 oklopnjaka.Sumnjam da ih je kompletan Prvi korpus toliko uništio - naravno ako ne brojimo lovačke priče.

A sve ostalo pobrojano u tvom postu - stoji.Znam to i sam -jebo ga ti -nisam bio u dijaspori.
Fikret Kereš Fića, jedan od najvažnijih dobrinjskih heroja u filmu „Dobrinja- opsada u opsadi“ Avde Huseinovića navodi da su dobili ručni raketni bacač i niko se nije smio usuditi da gađa osim Zajke Vatrenjaka. A onda je Fića preuzeo te je do ranjavanja uspio uništiti 10 transportera i 4 tenka.
User avatar
aveos
Posts: 1662
Joined: 28/02/2012 08:42

#1514 Re: Heroji Vukovara

Post by aveos »

Vječna slava palim herojima Vukovara i svim civilnim žrtvama.
Ne ponovilo se nikome. :(
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1515 Re: Heroji Vukovara

Post by aldinjo »

Gledajući maloprije dokumentarni serijal "Kako je odbranjena Hrvatska" iznenadio sam se kako ljudi govore pozitivno o stranim dobrovoljcima koji su došli iz raznih država svijeta u Hrvatsku da brane istu. I onda poredeći njih, našu bh javnost i ovdje neke članove ovog foruma, "pljuvanje" po dobrovoljcima koji su došli braniti ovu državu BiH, mislim da kao društvo nismo ni zaslužili puno bolju situaciju o ovoj našoj državi u svakom segmentu. :(
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1516 Re: Heroji Vukovara

Post by Chmoljo »

aldinjo wrote:Gledajući maloprije dokumentarni serijal "Kako je odbranjena Hrvatska" iznenadio sam se kako ljudi govore pozitivno o stranim dobrovoljcima koji su došli iz raznih država svijeta u Hrvatsku da brane istu. I onda poredeći njih, našu bh javnost i ovdje neke članove ovog foruma, "pljuvanje" po dobrovoljcima koji su došli braniti ovu državu BiH, mislim da kao društvo nismo ni zaslužili puno bolju situaciju o ovoj našoj državi u svakom segmentu. :(
kako ne volim ovakve pokušaje...

volio bih da vidim tu kritiku na jednog, štajaznam, Adolfa koji poginu na Stupu...? ima li gdje? ima li gdje ruganja Grahamu Bamfordu?

ti strani borci na koje si se ti referisao su šamarali parove po Zenici, sijali strah među našim stanovništvom, nosali odrubljene glave, i nanijeli više štete časnoj odbrani od agresije nego malo ko. ako ti smeta to što neko proziva strane borce zbog ZLOČINA KOJE SU PRAVILI, to je onda TVOJ problem.

inače je ova priča off topic, ali ne želim da ovakve stvari prolaze ispod radara.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1517 Re: Heroji Vukovara

Post by aldinjo »

Chmoljo wrote:
aldinjo wrote:Gledajući maloprije dokumentarni serijal "Kako je odbranjena Hrvatska" iznenadio sam se kako ljudi govore pozitivno o stranim dobrovoljcima koji su došli iz raznih država svijeta u Hrvatsku da brane istu. I onda poredeći njih, našu bh javnost i ovdje neke članove ovog foruma, "pljuvanje" po dobrovoljcima koji su došli braniti ovu državu BiH, mislim da kao društvo nismo ni zaslužili puno bolju situaciju o ovoj našoj državi u svakom segmentu. :(
kako ne volim ovakve pokušaje...

volio bih da vidim tu kritiku na jednog, štajaznam, Adolfa koji poginu na Stupu...? ima li gdje? ima li gdje ruganja Grahamu Bamfordu?

ti strani borci na koje si se ti referisao su šamarali parove po Zenici, sijali strah među našim stanovništvom, nosali odrubljene glave, i nanijeli više štete časnoj odbrani od agresije nego malo ko. ako ti smeta to što neko proziva strane borce zbog ZLOČINA KOJE SU PRAVILI, to je onda TVOJ problem.

inače je ova priča off topic, ali ne želim da ovakve stvari prolaze ispod radara.
O kakvim pokušajima pričaš? Iznosiš negativne stvari kojih nije bilo ni 20% među tim dobrovoljcima a pozitivne ne. I nemam nikavih problema. Čim je muslimanski dobrovoljac u pitanju odmah se gleda kroz negativnu prizmu. Samo sam želio usporediti hrvatsku javnost sa ovom našom. Svaka im čast na karakteru.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1518 Re: Heroji Vukovara

Post by Chmoljo »

Upravo si potvrdio ono sto sam napisao. Pausalne ocjene, sa potpunom ignorancijom zasto je negativan stav prema tim ljudima.

Ne sjecam se pljuvanja po irancima i njihovoj pomoci. Osim ako za tebe nisu muslimani.

Osim toga, najmanje nam je trebalo ljudi, a najvise metaka. Vise ljudi je znacilo jos usta za vojnickim, ionako siromasnim kazanom.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1519 Re: Heroji Vukovara

Post by aldinjo »

Poenta posta je bila da se ti ljudi u Hrvatskoj poštuju iako je i tu bilo kriminalaca, a kod nas u BiH je uglavnom suprotno. I to je to.
Last edited by aldinjo on 20/11/2017 23:13, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#1520 Re: Heroji Vukovara

Post by belfy »

Chmoljo wrote:...ti strani borci na koje si se ti referisao su šamarali parove po Zenici...
i vise od toga...
aldinjo wrote:Poenta posta je bila da se ti ljudi u Hrvatskoj poštuju iako je i tu bilo kriminalaca a kod nas u BiH je uglavnom suprotno. I to je to.
u Hrvatskoj nisu pravili komune, niti se zenilo da bi ostali. da su kod nas napravili isto kao i tamo, ovdje bi vjerovatno bili pozitivnije okarakterisani, nego trenutacno. Hrvatskoj su bili korisni u ratu, a poslije im nisu nanijeli stetu - nama jesu bili korisni u ratu, a poslije nam nanosili stetu (i jos uvijek). ona narodna prica o kravi sto daje puno mlijeka, ali se ritne, pa prospe kantu...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#1521 Re: Heroji Vukovara

Post by dječak sa šibicama »

HOS je u Vukovaru imao oko 50 pripadnika, po njihovim podacima.

Bilo je jos dosta dobrovoljaca, par desetaka policajaca iz Varazdina i Cakovca koji su u Vukovar dosli krajem ljeta da regulisu saobracaj i ostali tamo. Uglavnom sve skupa oko 1800 branitelja, uglavnom domaci ljudi.

Napadaci su u samo jednoj brigadi imali preko 3000 ljudi, rijec je o elitnim tenkovskim brigadama, artiljerijskim divizijama, prvoj proleterskoj koja je bila elita nad elitama.
Vremenom su imali sve manje ljudi jer je dezerterstvo uzelo maha, posebno nakon teskih gubitaka u ulicnim borbama gdje su rocnici, mlada vojska, ginuli kao pljeva. Sa njima i Teritorijalci iz srbijanskih gradova, niti poznaju teren, niti je komandu briga za njihove zivote.

Vukovar se samo cudom branio i ta tri mjeseca, grad je trebao pasti u dva dana, kako su opstali samo oni znaju.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1522 Re: Heroji Vukovara

Post by aldinjo »

[quote="belfy"]
i vise od toga...
Puno suplje i neprovjerene price. Kao i obicno islamofobija na djelu. Nego jesi li ti vidio to samaranje i vise od toga?
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#1523 Re: Heroji Vukovara

Post by belfy »

aldinjo wrote:
belfy wrote: i vise od toga...
Puno suplje i neprovjerene price. Kao i obicno islamofobija na djelu. Nego jesi li ti vidio to samaranje i vise od toga?
sta ba suplje i neprovjerene. ja sam to dozivljavao, jer sam u Zenici sve vrijeme do dana danasnjeg. ili mi govoris da tebi trebam vjerovati vise nego svojim ocima? i kakva jebena islamofobija kada sam u to doba bio vjernik i, ovo neces vjerovati -musliman. i ovdje svako nadje da kucka...pih.

Komentar moderatora: Molim vas da raspravu koja nema veze sa ovom temom nastavite na sljedećoj, dovoljno je samo kliknuti i to je to.
Link: http://forum.klix.ba/zenica-iii-korpus- ... s1025.html
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#1524 Re: Heroji Vukovara

Post by Spartan17 »

Sjećamo se Vukovara i njegovih žrtava 18.11.1991.godine.
Posvećujemo svoje molitve za sve žrtve ludila zvanog rat.
Da se nikome i nikada ne dogode '90.te.
Počivajte u Miru, heroji Vukovara.

Image
Post Reply