Ryanair leti iz Banjaluke

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#26 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by bh.tornjak »

Seyfo wrote:Činjenica je da se sa Banjalučkim aerodromom stalno nešto pokušava i potpisuje, ali na kraju leti samo Dodik. Dođe mu kao oblik organizacije DJL (društvo jednog lica). Vrijeme će pokazati, nije ni sa Tuzlom sve na početku izgledalo ovako dobro.

Smatram da je Bihaćki aerodrom imao prostora za potencijal i ekspanziju, te da popuni regionalnu prazninu sa jeftinim letovima, koja je postojala uzevši u obzir Tuzlu i Mostar kao destinacije niskobudžetnih kompanija. Ako ovo sa BL krene, ta prilika je propuštena za Bihać, u tom slučaju čestitke Banja Luci!!! :bih: :bih: :bih:
tacno.....godinama su pocinjali...pa prestajali...i sve tako.....dok im nije konacno krenulo...

opet kazem (ponavljam) nek im je sretno i zelim im da uspiju
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#27 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Melo15 »

Bas cesto bude onih akcija 9.99, pa se onda moze razmisljati o nekim letovima iz ove dvije destinacije za dalje...
incognito071
Posts: 1391
Joined: 24/08/2007 10:34

#28 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by incognito071 »

nek se leti samo
mozda ce s ovim povuci konkurenciju (Easyjet, Vueling itd.) da i oni pokrenu destinacije sa tz, sa ili mo aerodroma
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#29 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by aditon »

Viđao sam cijene povratnih karata npr iz Zadra za Marsej po 4 EUR što se nikad neće npr s Wizzairom desiti..ili za London npr 7 EURa itd.. Neka nama Ryana-jarana

Međutim, problem ove kompanije je često otkazivanje letova, nekad bez ikakvog objašnjenja. Nadam se da me neće takvo šta snaći u budućnosti
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#30 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by drndalo »

incognito071 wrote:
bh.tornjak wrote:
aditon wrote:politika me ne zanima, znam šta govoriš ali ovo je sve objavio i Rayanair tako da nema sumnje da će iz BL zaista i poletjeti..naravno do novembra se svašta može dogoditi mada vjerujem da će linija ostati
na zalost kod nas je politika duboko u svakom obliku poslovanja....te me ne bi cudilo da je,recimo vlada dala neku lovu Ryanair-u.....znas i sam kako to vec ide

vijest sama po sebi je odlicna (ako se obistini) jer mene licno raduje uspjeh bilo koje firme na bilo kojem dijelu BiH pa tako i banjaluckog aerodroma :bih: :bih: :bih:
druga jako vazna i bitna stvar je to sto se pojavljuje jedan konkurent Wizzair-u koji ce morati da reaguje u bilo kojem pogledu (kvaliteti usluga itd)....

sve u svemu,ako se obistini,bice to dobra stvar :thumbup:
:-)
Zasto kolutas ocima ? Ti ne znas kako Ryan/Wizz/ko god moze pocinje letjeti za ove lijeve aerodrome koji nemaju prometa ? Tako sto im neko plati za to... Obicno, Vlada, turisticka zajednica, itd... U Tuzli ne znas da Vlada TK placa (ovako ili onako) da Wizz leti, a i stacionira avion, sto znaci jos vise letova ? Mislis da iz Zadra Ryan leti dzabe...? Aha, turisticka zajednica HR i Zupanije placa im min. 2 mil. EUR za "reklamu" na svojim stranicama... Da prestanu placati, samo bi otisli... Nis ? Sve iz ljubavi lete tamo... Wizz leti iz SJJ ? Dobrovoljno ili zato sto Madjarska placa 2x sedmicno da lete...? Procitaj malo sta se desavalo u "ratovima" Memmingena, Stansteda, Oslo-Rygge... I sve u puno jacim i zjbnjm zemljama od nas... Plati, pa klati...

Da se razumijemo, to nije losa stvar sama po sebi, samo ako je znas iskoristiti...

Mi iz BiH necemo letiti ? Jasta radi... Ko sto nismo letili ni iz Tuzle...

Odabir destinacija za sad ? Velika srpska dijaspora... To bi trebalo da bude fino popunjeno... Skandinavija bi u ljetnom redu letenja trebala biti jaka, mada ne znam da bi im politicki bilo pametno da to placaju da im "nesrbi" (mada jako mrzim takva prebrojavanja) dolaze subvencionirano.

Bihac ? O kojem aerodromu pricamo ? O onoj livadi ? Ko bi i odakle vise stotina miliona para izdvojio da se napravi zaista aerodrom tamo ? Sa sve pistom, zgradom, exproprijacijom zemlje...? Meteoroloskim statistikama od barem 20-30 godina...? To je realno kao i Trebinje sto je realno...
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#31 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Ecci »

Pozdravljam dolazak jos jedne niskotarifne kompanije.
Vjerujem da ce dolaskom Ryanair-a i Wizzair reagovati i poboljsati ponudu ili ici na snizenje cijena.

Druga stvar je takodje bolja pristupacnost vazdusnom saobracaju za ovaj dio Bosne kojem je Tuzla/Sarajevo/Mostar podaleko, znaci od Bihaca do Vakufa i od Gradiske do Sanskog Mosta/Kljuca, blizi je ljudima BL aerodrom. Jos jedna linija za Skandinaviju bi bila pun pogodak. Dobro je sto kompanije dolaze, nema monopola i kvalitet ce sigurno rasti.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#32 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by seoBIH »

The 51st State wrote:dok dodjes do banjaluke mozes komotno i produziti kopnom za evropske destinacije, propast u najavi, plus sto je tuzla vec sad beton sa letovima, a i mostar se ukazuje kao konkurencija, prije bi neki buduci bihacki aerodrom bolje fercero zbog dijaspore i blizine zagreba.
Nije samo Sarajevo BOSNA I HERCEGOVINA! Treba malo i o drugima razmisljati.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#33 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by The 51st State »

seoBIH wrote:
The 51st State wrote:dok dodjes do banjaluke mozes komotno i produziti kopnom za evropske destinacije, propast u najavi, plus sto je tuzla vec sad beton sa letovima, a i mostar se ukazuje kao konkurencija, prije bi neki buduci bihacki aerodrom bolje fercero zbog dijaspore i blizine zagreba.
Nije samo Sarajevo BOSNA I HERCEGOVINA! Treba malo i o drugima razmisljati.
nije, samo sto je nezaoblazan sarajevsko-zenicki bazen u svim ekonomskim kalkulacijama.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Maraschino »

Koliko vlada bude sufinansirala oni ce toliko da lete. Nece sigurno od takse.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#35 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by drndalo »

Pa taxa ostaje lokalnom aerodromu, i iako je mala, ako postignes npr. 250.000 putnika po 3€, to je vise para od 20.000 po 10€... E onda na to idu indirektni prihodi od tog velikog broja putnika, iće, piće, gorivo, transferi, rent-a-car, reklame, smjestaj, parking i tako to...

A sve to u velikom planu nosi jos i vise para. Nedavno sam Wizzom bio u BUD, povratna bila 20€... Kako se to isplati Wizzu? Tako sto im Madjarska placa da lete za SJJ i jos aerodroma na koje prije nisu letili (PSO linije)... Kako se to isplati Madjarskoj? Tako sto sam u prosjeku trosio bar 100€ /dan tamo... A PDV im je 18/27%...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#36 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Maraschino »

Jesu sve karte za taj let prodate po 20E? Mislim da ni 10% karata nije po toj cijeni.
Nekome da bi pokrio troskove organizovanja leta ne moze pomoci ni da se odreknes kompletne takse. U Tuzli su se nasli na 5 E u to vrijeme a sada bi sigurno mogli dati i vise(ali to je poslovna politika).

Ryanair je letio iz Osijeka vrlo jeftino a ostalo je vlada nabacivala.

Daj Boze da svako selo ima aerodrom ali to je jos uvijek tesko.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#37 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by drndalo »

Naravno da je tesko, skupe su to zjbncje sto smo vidjeli sa nasim osnivanjima BH kompanija, te pravljenjem aerodroma nakon Tite... Poslo nas je samo tako...

Nisu sve karte po 20€ naravno, ali ih je vise nego sam ocekivao, znam jos dosta ljudi koji su kupovali po iste pare, pa je izgleda Vlada koja placa let da bude na poz.nuli naredila koliko sjedista mora biti popunjeno tim cijenama, a onda rast cijena...

Ne brkajte pojmove, taxu placas ti kao putnik aerodromu, kompanija nema nista od toga dal je ti placas 3-5-35€... Osim da ako ti je 35 mozda neces letiti jer ti je zbir preskup...

Ono sto kompanije interesuje je sto jeftinije opsluzivanje aviona, sto jeftinija cijena slijetanja po toni aviona, i sto brzi turn-arround aviona... To je ono sto aerodrom naplacuje njima, a taxe oni samo proslijede aerodromu od tvoje uplate...

Ryan letio za Osijek dok mu je placano da leti... Cim ne bi para, zdravo... U Zadru ih jos dobijaju, pa i lete...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#38 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by vjesticanametli »

Tako je...cuj ti drskosti.... :mrgreen:
Hoce li biti sta sjeverno u DE od letova.....sve nesto fulaju :mrgreen:
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#39 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Point. »

Hoce li biti sta za Skandinaviju? Tu ima puno našeg življa.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#40 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by drndalo »

Bice, polako...

Ja realno ocekujem ovim dolaskom jos vise linija i iz TZL i OMO, mozda cak i SJJ kao posljedicu dolaska konkurencije...

Mozda ovim potezima i Norwegian pojaca sjever dodatno u odnosu na sad... Posebno sad kad su poceli Sjevernu Ameriku letiti... Valjace puniti te vece avione manjim...

Nece biti brzo i odmah... I autoputeve nam prave vec 26 godina i tu smo dje smo...
Last edited by drndalo on 24/04/2018 08:00, edited 1 time in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#41 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by BHCluster »

Problem kod nas je sto nemamo strucnjake sa iskustvom u ovoj industriji vec nam je sve u hodu a tako se vise gresaka pravi nego sto se uspjeha ostvari, tako da se i to stečeno iskustvo ne prenosi na druge.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#42 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by un1ted »

Maraschino wrote:Jesu sve karte za taj let prodate po 20E? Mislim da ni 10% karata nije po toj cijeni.
Nekome da bi pokrio troskove organizovanja leta ne moze pomoci ni da se odreknes kompletne takse. U Tuzli su se nasli na 5 E u to vrijeme a sada bi sigurno mogli dati i vise(ali to je poslovna politika).
Ne znam kako ce biti za Ryanair u BIH, ali vani (Ryanair ) redovno kupujem karte za 20tak€, pa i manje, pri bookiranju 3-4 mjeseca unaprijed.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#43 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by seln »

Tko leti, vrijedi, tko vrijedi, leti, tko ne leti, ne vrijedi.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#44 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by un1ted »

Uskoro avionom iz Banje Luke do Štokholma, cijena karte 19,90 eura

https://www.klix.ba/biznis/uskoro-avion ... /180524030
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Maraschino »

aha
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#46 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Point. »

un1ted wrote:Uskoro avionom iz Banje Luke do Štokholma, cijena karte 19,90 eura

https://www.klix.ba/biznis/uskoro-avion ... /180524030
Eh, ovo je već za muštuluka.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#47 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Russki »

welcome
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#48 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by bingov buraz »

Moderator šupak dva puta mi briše post,islamofob.
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#49 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Grof »

Stockholm im možda i bude rentabilan ali Charleroi sigurno neće. Tui fly imao tu liniju iz Sarajeva jednu sezonu pa ukinuta
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#50 Re: Ryanair leti iz Banjaluke

Post by Connaisseur Karlin »

Grof wrote:Stockholm im možda i bude rentabilan ali Charleroi sigurno neće. Tui fly imao tu liniju iz Sarajeva jednu sezonu pa ukinuta
najvise je nekadasnjih prognanika iz BL i okoline u Svedskoj :)
Post Reply