Ruter preporuka

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#1 Ruter preporuka

Post by Don Zivconi »

Interesuje me vasa iskustva sa ruterima, htio bih zamjeniti moj ZyXEL koji je bio strasno dobar i sad je :mrgreen: al eto :-D , imate li sta za preporuciti pozitivni negativni utisci koji je po vama dobar a da je povoljan odnosno do nekih 80KM. Naravno i negativna iskustav su dobro dosla da se ne zaletim :)
likid
Posts: 50
Joined: 16/10/2012 11:25

#2 Re: Ruter preporuka

Post by likid »

Koristim ovaj Image

Buffalo AirStation N-Technology HighPower ADSL2+ - £45 uz njega dolazi ugrađen VPN i BitTorrent download što znači sve što skidaš i šalješ je anonimno.U stanu od 200 kvadrata funkcioniše besprjekorno sa laptop i tablet uređajima kao i sa desktop tj kompom uz naravno bežični USB,TP-Link je također moćan i nije skup za uslove ovde.
User avatar
nermin.padez
Posts: 926
Joined: 23/05/2012 17:08

#3 Re: Ruter preporuka

Post by nermin.padez »

Nek' on funkcionise dobro u stanu od 200 m^2 :D

Ja bih ti preporučio TP-LinkWR 340G, best buy router, i sam ga imam. Kad sam kupovao prosle godine bioje 40KM :)
Nist ti bolje ne treba :thumbup:
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: Ruter preporuka

Post by IcedFlame »

TP-Link TL-WR720N

Za te pare nema boljeg (40-45 KM)
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#5 Re: Ruter preporuka

Post by fortaleza »

nermin.padez wrote:Nek' on funkcionise dobro u stanu od 200 m^2 :D

Ja bih ti preporučio TP-LinkWR 340G, best buy router, i sam ga imam. Kad sam kupovao prosle godine bioje 40KM :)
Nist ti bolje ne treba :thumbup:
Imam ga i ja 2 godine, odličan router, ali je u pitanju već nešto "starija" serija routera, teško će ga pronaći novog, jedino na piku... Za 40 KM se može uzeti i TP-LINK WR740N, i ovaj je dobar..

@don zivconi
Ova dva routera su ti sasvim ok, i cijenom i mogućnostima ako ih misliš koristiti u stanu i nešto malo šire, što se tiče same jačine signala oznake 54G, 150N, 300 ne igraju ti nikakvu ulogu, najbitnija je antena koja je kod 90% routera 5 dB (decibela) pa ako ti trenutni router radi sasvim ok ne vidim nikakvog razloga zašto bi mijenjao. ;-)

Ako ti je već potreban jači signal uzmi bolju antenu za trenutni router i zamijeni ako se može, a ako ne kupi neki s antenom od 8dB i više (dosta su skuplji i teško ih je pronaći), ili neki s dvije ili tri antene na sebi, možda ti je isplativije uzeti neki osnovni buget router na kojem se može mijenjati antena i dokupiš jaču antenu.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#6 Re: Ruter preporuka

Post by _Astra_ »

I ja preporucujem TP Linkov proizvod, nakon sto sam bacio pare na Linksys (Cisco)...
DLink je isto strasno dobar, ali mislim da bi trebao trajati duze od 3 godine (koliko je meni trajao)...
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#7 Re: Ruter preporuka

Post by tataćusak »

IcedFlame wrote:TP-Link TL-WR720N

Za te pare nema boljeg (40-45 KM)
Jel' ovo onaj ruter bez antene http://www.pik.ba/artikal/4322456/wirel ... r-tp-link/
Valja li išta.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#8 Re: Ruter preporuka

Post by rudy81 »

posto se ne razumijem bas najbolje...mozel neko ocijeniti jel ovaj model ok?

http://www.tp-link.com/en/products/deta ... R543G#spec

edit: i da, generalno ima li neka razlika ako se ruter koristi za dsl ili kablovski internet ?
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#9 Re: Ruter preporuka

Post by mahalas505 »

likid wrote:Koristim ovaj Image

Buffalo AirStation N-Technology HighPower ADSL2+ - £45 uz njega dolazi ugrađen VPN i BitTorrent download što znači sve što skidaš i šalješ je anonimno.U stanu od 200 kvadrata funkcioniše besprjekorno sa laptop i tablet uređajima kao i sa desktop tj kompom uz naravno bežični USB,TP-Link je također moćan i nije skup za uslove ovde.
Ovo koliko je anonimno je diskutabilno.
rudy81 wrote:posto se ne razumijem bas najbolje...mozel neko ocijeniti jel ovaj model ok?

http://www.tp-link.com/en/products/deta ... R543G#spec

edit: i da, generalno ima li neka razlika ako se ruter koristi za dsl ili kablovski internet ?
Nema, jedina prednost sto ima dosta rutera na trzistu koji imaju vec ugradjena podrsku za ADSL, tako da ne moras imati 2 uredjaja. Ima isto tako i za kablovski, ali dosta manje.
UbačeniElement
Posts: 16
Joined: 24/10/2012 08:22

#10 Re: Ruter preporuka

Post by UbačeniElement »

ja nemam tih problema koristim neku šklapociju od komjutera iz doba staljina sa puno duginih boja po ekranu
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#11 Re: Ruter preporuka

Post by Don Zivconi »

fortaleza wrote:
nermin.padez wrote:Nek' on funkcionise dobro u stanu od 200 m^2 :D

Ja bih ti preporučio TP-LinkWR 340G, best buy router, i sam ga imam. Kad sam kupovao prosle godine bioje 40KM :)
Nist ti bolje ne treba :thumbup:
Imam ga i ja 2 godine, odličan router, ali je u pitanju već nešto "starija" serija routera, teško će ga pronaći novog, jedino na piku... Za 40 KM se može uzeti i TP-LINK WR740N, i ovaj je dobar..

@don zivconi
Ova dva routera su ti sasvim ok, i cijenom i mogućnostima ako ih misliš koristiti u stanu i nešto malo šire, što se tiče same jačine signala oznake 54G, 150N, 300 ne igraju ti nikakvu ulogu, najbitnija je antena koja je kod 90% routera 5 dB (decibela) pa ako ti trenutni router radi sasvim ok ne vidim nikakvog razloga zašto bi mijenjao. ;-)

Ako ti je već potreban jači signal uzmi bolju antenu za trenutni router i zamijeni ako se može, a ako ne kupi neki s antenom od 8dB i više (dosta su skuplji i teško ih je pronaći), ili neki s dvije ili tri antene na sebi, možda ti je isplativije uzeti neki osnovni buget router na kojem se može mijenjati antena i dokupiš jaču antenu.
Sastavljao sam neki novi kompjuter tako da sam kupio i Asus wireless adapter N je u pitanju (onako neplanski kupih), imam jako dobre antene jednu indoor i jednu outdoor tako da mi je signal jako dobar sto se toga tice ;-) Jednostavno hocu novi ruter kad je sve novo a ovaj stari cu pokloniti tako sam planirao. Kontao sam uzeti Asus RT-N12E ali mu nisu odvojive antene a ja bih ove moje dvije iskoristio za novi ruter jer od starog imam orginalne koje sam planirao dati uz njega. Znaci bilo bi pozeljno nesto novije ne G B nego N :mrgreen: ali da je i prihvatljivo sa cijenom necu sada da se blesavim sa ciframa a da ga ni 20% ne iskoristim, trebat ce mi za port forwarding i jos koju foru nikakvi torenti printer serveri i te kerefeke :)
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#12 Re: Ruter preporuka

Post by Nermin_BH »

Don Zivconi wrote: Sastavljao sam neki novi kompjuter tako da sam kupio i Asus wireless adapter N je u pitanju (onako neplanski kupih), imam jako dobre antene jednu indoor i jednu outdoor tako da mi je signal jako dobar sto se toga tice ;-) Jednostavno hocu novi ruter kad je sve novo a ovaj stari cu pokloniti tako sam planirao. Kontao sam uzeti Asus RT-N12E ali mu nisu odvojive antene a ja bih ove moje dvije iskoristio za novi ruter jer od starog imam orginalne koje sam planirao dati uz njega. Znaci bilo bi pozeljno nesto novije ne G B nego N :mrgreen: ali da je i prihvatljivo sa cijenom necu sada da se blesavim sa ciframa a da ga ni 20% ne iskoristim, trebat ce mi za port forwarding i jos koju foru nikakvi torenti printer serveri i te kerefeke :)
Preporučujem

http://www.tp-link.com/en/products/deta ... tl-wr842nd

ili ovaj sa jako dobrom izlaznom snagom ali je njega vrlo teško naći kupiti

http://www.tp-link.com/en/products/deta ... TL-WA5110G

<20dBm (EIRP, For countries using CE Standards)
<27dBm (EIRP, For countries using FCC Standards)
likid
Posts: 50
Joined: 16/10/2012 11:25

#13 Re: Ruter preporuka

Post by likid »

ja sam u svojoj pećini tj vikendici to ovako odradio wireless zakon

http://postimage.org/image/akij9zbd1/full/

ide sa antene kabal direktno u ruter,kupiš još http://postimage.org/image/gwxojtef9/ bežični usb za još koji komp,ili ako imaš laptop nije ti ni potreban,svi uokolo hvataju moj signal bez problema a evo i brzina koju sam im dao http://postimage.org/image/v5vblza9n/full/
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#14 Re: Ruter preporuka

Post by mO k3 »

ja ti toplo preporcujem fritzbox 7270 :) ... kosta 110 euro u njemackoj
forumas-x
Posts: 23
Joined: 08/11/2012 16:16

#15 Re: Ruter preporuka

Post by forumas-x »

Ja preporucujem ASUS kostaju od 40-60-150 KM,ali ovaj od 60 ce ti biti vise nego dovoljan a ako ti taj vec sljaka kako treba onda nemoj mijenjati vec kupi pojacivac signala i na taj nacin ces dobiti wireless signal u svakom cosku stana jer mozda cijeli problem nije u routeru vec u zidovima koji ometaju signal, a sa pojacivacem ces prevazici taj problem sa kojim ti mozda ni najskuplji router nebi mogao pomoci,znam da ljudi stavljaju pojacivace da bi imali signal u trospratnim kucama npr sa 1. na 3. spratu.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#16 Re: Ruter preporuka

Post by xamp »

Netgear majka svih rutera :D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#17 Re: Ruter preporuka

Post by Mr.Sojic »

xamp wrote:Netgear majka svih rutera :D
Bravo :thumbup:

I ja koristim Netgear vec preko 3 godine.Radi prefektno, signal je odlican, brzinu ima do 300 Mbit/sec.

Konfigurise se online.

Sve u svemu odlican, a cijena mu je sada u Austriji oko 30 Eura.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#18 Re: Ruter preporuka

Post by Don Zivconi »

kupljen je ovaj model TL-WR842ND 300Mbps Multi-Function Wireless N Router

Image

ovaj ima sve sto meni treba a samo 85 gengi ;) hvala svima na pomoci
doff
Posts: 2326
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#19 Re: Ruter preporuka

Post by doff »

Jel bilo potrebe bacati bespotrebno pare. Ja koristim obican router od 40 KM vec godinu i pol, nikakvih problema nemam, nikad ga nisam resetovao, obavlja ulogu kao i neki od 100+ KM.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#20 Re: Ruter preporuka

Post by Don Zivconi »

doff wrote:Jel bilo potrebe bacati bespotrebno pare. Ja koristim obican router od 40 KM vec godinu i pol, nikakvih problema nemam, nikad ga nisam resetovao, obavlja ulogu kao i neki od 100+ KM.
pa i nije neka pljacka obzirom da ima sve sto mi treba pa cak i vise :) sada mogu napraviti od hdd-a ftp server i milina veliki online stick :D

jos samo da mi neko kaze koja wireless PCI, PCIe kartica ima na sebi wake on wlan pa da ga mogu probuditi iz dubokoga sna :D , laptop sam uspio skopcati da se dize preko wlana al ova kartica na desktopu je neka starija pa se neda :( moze se probati kroz registri sve to sriktati al necu da se zezam jos 30KM dam i imam sta mi treba.
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#21 Re: Ruter preporuka

Post by gentoo »

Mikrotik 951 za manje od 70KM na vratima.. Smijesno je porediti bilo sta s tim.. pa i one Cisco od 200+ KM
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#22 Re: Ruter preporuka

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Don Zivconi wrote:Interesuje me vasa iskustva sa ruterima, htio bih zamjeniti moj ZyXEL koji je bio strasno dobar i sad je :mrgreen: al eto :-D , imate li sta za preporuciti pozitivni negativni utisci koji je po vama dobar a da je povoljan odnosno do nekih 80KM. Naravno i negativna iskustav su dobro dosla da se ne zaletim :)
Kloni se Belkina, ostalo je sve OK. Linksys je možda na samom vrhu pa ide Netger/D-Link/Asus...pa onda sve ostalo. Naravno gledaj da taj novi, koji god, podržava N standard te po mogućnosti da ima USB port.

Sretno.
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#23 Re: Ruter preporuka

Post by rida1976 »

gentoo wrote:Mikrotik 951 za manje od 70KM na vratima.. Smijesno je porediti bilo sta s tim.. pa i one Cisco od 200+ KM
obrazloži ovo
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#24 Re: Ruter preporuka

Post by gentoo »

rida1976 wrote:
gentoo wrote:Mikrotik 951 za manje od 70KM na vratima.. Smijesno je porediti bilo sta s tim.. pa i one Cisco od 200+ KM
obrazloži ovo
Jel to naredjenje? Nadjes MikroTik partnera na internetu i narucis.. Ja sam narucio za $37 + $9 postarina.
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#25 Re: Ruter preporuka

Post by rida1976 »

Zanima me zašto tvrdiš da je bolji od ostalih? Jel zbog 1.5 db antene?
Post Reply