RUSIJA

Post Reply
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#76 Re: RUSIJA

Post by occupylove »

u pitanju nije vjera u slucaju rata sa Gruzijom
Gruzijska vrhuska je gurnuta u rat sa Rusijom od strane USA-NATO uz oruzje i opremu ( uz saradnju Izraela )
ali ? dozivjeli su totalni poraz
58 Ruska armija ( rezerva , nisu cak upotrijebili elitne divizije ) ih je katastrofalno porazila , i dokazala da NATO koncept 'modernih malih armija "je cista budalastina , a NATO je dokazao svoj kukavicluk , ostavivsi Gruzijsku armiju na milost Rusiji
posto su zarobili i unistili skoro kompletnu Gruzijsku vojsku ( dokopavsi se i dragocjene NATO elektronske opreme i oruzja )
Rusi su se povukli i ipak pokazali da imaju milosti ,i vise vojnicke casti negoli ce NATO kukavice ikada imati jer su fakticki imali otvoren put ka glavnome gradu Tbilisiju ali su ih postedili..
to su cinjenice

jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#77 Re: RUSIJA

Post by jefferson »

occupylove wrote:u pitanju nije vjera u slucaju rata sa Gruzijom
Gruzijska vrhuska je gurnuta u rat sa Rusijom od strane USA-NATO uz oruzje i opremu ( uz saradnju Izraela )
ali ? dozivjeli su totalni poraz
58 Ruska armija ( rezerva , nisu cak upotrijebili elitne divizije ) ih je katastrofalno porazila , i dokazala da NATO koncept 'modernih malih armija "je cista budalastina , a NATO je dokazao svoj kukavicluk , ostavivsi Gruzijsku armiju na milost Rusiji
posto su zarobili i unistili skoro kompletnu Gruzijsku vojsku ( dokopavsi se i dragocjene NATO elektronske opreme i oruzja )
Rusi su se povukli i ipak pokazali da imaju milosti ,i vise vojnicke casti negoli ce NATO kukavice ikada imati jer su fakticki imali otvoren put ka glavnome gradu Tbilisiju ali su ih postedili..
to su cinjenice


Mislim da to nije bilo tako, ali hajde ti to cak i probaj reci nasem dezurnom govorniku!
User avatar
gidora
Posts: 812
Joined: 27/04/2012 15:58

#78 Re: RUSIJA

Post by gidora »

Navodno je cijela igranka oko nekakve luke na crnom moru koja nikad ne ledi.Ostale luke pod ruskom kontrolom nisu "aktivne" cijelu godinu.
To mi je lično rekao jedan gruzijac sa kojim sam bio na moru(Ruse očima ne može vidjeti a u CG ih je pun qrac,pa samo reži :lol: )
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#79 Re: RUSIJA

Post by Klavikula »

ruska armija je razvalila gruzijce za 7 dana, dobor dosuse i ovi su njima oborili par aviona, al zarobljena americka tehnika je od velikog znacaja :thumbup:
User avatar
gidora
Posts: 812
Joined: 27/04/2012 15:58

#80 Re: RUSIJA

Post by gidora »

Klavikula wrote:ruska armija je razvalila gruzijce za 7 dana, dobor dosuse i ovi su njima oborili par aviona, al zarobljena americka tehnika je od velikog znacaja :thumbup:
A pada li ti na pamet recimo teorija da su gruzijci "pustani niz vodu" od strame amera ?
"Ti sredi stvari gdje je tebi prioritet a ja ću gdje je meni,nema mješanja."
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#81 Re: RUSIJA

Post by occupylove »

Mislim da to nije bilo tako, ali hajde ... jefferson


a sta nije tacno ? Rusija je pobijedila u tome sukobu
Gruzijska armija je imala Su-25 avione i T-72 tenkove modernizirane u Izraelu , cijela vojska im je bila po NATO standardu
samo sedmicu prije rata oko 1000 Americkih marinaca je imalo manevre sa Gruzijcima
USA je u toku rata hitno svojim transportnim avionima iz Iraka prebacila Gruzijske trupe ( njih oko 1000 ) koji su bili u misiji u Iraku
Rusi su imali pravo i sa lakocom su mogli a ipak nisu oborili te Americke avione
samo su potjerali par Americkih brodova koji su im se previse priblizili
lako je udarati i masakrirati civile po zemljama trecega svijeta
kada su se suocili sa ljutim Rusima NATO i USA su podvili rep kao zadnje p..ke :lol:
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#82 Re: RUSIJA

Post by Klavikula »

gidora wrote:
Klavikula wrote:ruska armija je razvalila gruzijce za 7 dana, dobor dosuse i ovi su njima oborili par aviona, al zarobljena americka tehnika je od velikog znacaja :thumbup:
A pada li ti na pamet recimo teorija da su gruzijci "pustani niz vodu" od strame amera ?
"Ti sredi stvari gdje je tebi prioritet a ja ću sebi gdje je meni,nema mješanja."
vrlo moguce, al ja se tog segmenta uopste nisam dotako, vec iskljucivo vojnog, ruska armija vs. gruzijska armija. nista vise.
User avatar
gidora
Posts: 812
Joined: 27/04/2012 15:58

#83 Re: RUSIJA

Post by gidora »

Klavikula wrote:
gidora wrote:
Klavikula wrote:ruska armija je razvalila gruzijce za 7 dana, dobor dosuse i ovi su njima oborili par aviona, al zarobljena americka tehnika je od velikog znacaja :thumbup:
A pada li ti na pamet recimo teorija da su gruzijci "pustani niz vodu" od strame amera ?
"Ti sredi stvari gdje je tebi prioritet a ja ću sebi gdje je meni,nema mješanja."
vrlo moguce, al ja se tog segmenta uopste nisam dotako, vec iskljucivo vojnog, ruska armija vs. gruzijska armija. nista vise.
Ok
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#84 Re: RUSIJA

Post by Klavikula »

occupylove wrote:kada su se suocili sa ljutim Rusima NATO i USA su podvili rep kao zadnje p..ke :lol:
ma ameri gdje god su udarili na tvrdji orah uglavnom su dobili po nosu, ove pobjede su ostavarili tako sto drzavama uvedu sankcije i ovi ne mogu remontovati tehniku. mislim nemam nista protiv tog nacina, svako ide kako je njemu lakse, al americka tehnika i vojska se dizu u nebesa, a nista previse fascinantno nisu uradili.
User avatar
gidora
Posts: 812
Joined: 27/04/2012 15:58

#85 Re: RUSIJA

Post by gidora »

Klavikula wrote:
occupylove wrote:kada su se suocili sa ljutim Rusima NATO i USA su podvili rep kao zadnje p..ke :lol:
ma ameri gdje god su udarili na tvrdji orah uglavnom su dobili po nosu, ove pobjede su ostavarili tako sto drzavama uvedu sankcije i ovi ne mogu remontovati tehniku. mislim nemam nista protiv tog nacina, svako ide kako je njemu lakse, al americka tehnika i vojska se dizu u nebesa, a nista previse fascinantno nisu uradili.
Što ne udare na Siriju ? :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#86 Re: RUSIJA

Post by jefferson »

occupylove wrote:Mislim da to nije bilo tako, ali hajde ... jefferson


a sta nije tacno ? Rusija je pobijedila u tome sukobu
Gruzijska armija je imala Su-25 avione i T-72 tenkove modernizirane u Izraelu , cijela vojska im je bila po NATO standardu
samo sedmicu prije rata oko 1000 Americkih marinaca je imalo manevre sa Gruzijcima
USA je u toku rata hitno svojim transportnim avionima iz Iraka prebacila Gruzijske trupe ( njih oko 1000 ) koji su bili u misiji u Iraku
Rusi su imali pravo i sa lakocom su mogli a ipak nisu oborili te Americke avione
samo su potjerali par Americkih brodova koji su im se previse priblizili
lako je udarati i masakrirati civile po zemljama trecega svijeta
kada su se suocili sa ljutim Rusima NATO i USA su podvili rep kao zadnje p..ke :lol:
Ja ne tvrdim da Rusija nije pobjedila, s obzoriom da sam davno isao u 5 razred osnovne i proslo me to takmicenje ciji je veci!
Medjutim,r at se nije desio tek tako jednostavno kao sto ti tvrdis.
Postoje dokumenti koji su isplivali sto javno, sto kroz wikileaks itd, gdje su amerikanci upozoravali Gruzijce da nece uci u sukob zbog njih i da paze sta rade.
na kraju, za razliku od tebe, znam dosta gruzijaca koji su licno bili ukljuceni u sukob.
Gruzijci su se tu zaltili, a rusi provociraju oko pitanja Juzne Osetije odkako je Gruzija stekla nezavisnost.
I cijela vojska im nije po NATO standardu, niti blizu NATO standarda jer sam za razliku od tebe imao prilike to vijdeti. To meni nij "hobi" kao sto ti volis da kazes nego profesija :D
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#87 Re: RUSIJA

Post by Tkd »

Rusija poslije Petra Velikog

Petar Veliki dao je 1718.godine vlastitog sina prestolonasljednika Alekseja osuditi na smrt. Kada je Petar umro ( 1725. ), prijestolje je, do dolaska na vlast Katarine II ( 1762. ) šest puta prelazilo iz ruke u ruku, i u krvavim se sukobima našlo na kormilu redom nekoliko carica. Pri tome su glavnu riječ vodili milosnici i garda. Ipak, historija se poslije Petra unatoč natražnjačkim strujanjima nastavila kontinuirano, iako ne tako planski.
Dvorsko plemstvo, naročito ojačano za vlade Petra I Velikog, poslije njegove smrti, postalo je najuticajniji faktor u historiji Rusije ; ono se čak miješalo u pitanja naslijeđa prijestolja, i organizovalo dvorske prevrate. Na prijestolju se za 37 godina promijenilo 5 vladara. Nesposobni, prepuštali su upravu zemljom svojim miljenicima, a sami se odavali lakom životu.
Kada je Petar I umro, na prijesto je uz podršku garde došla njegova druga žena Katarina I ( 1725 – 1727 ). Za vrijeme njene kratke vladavine ukinute su neke Petrove reforme u pogledu uprave u guvernijama, provincijama, i srezovima i uspostavljena je uglavnom onakva uprava kakva je bila prije Petrovih reformi.
Katarinu I je naslijedio Petar II ( 1727 – 1730 ) sa kojim je izumrla muška linija Romanova. Tada je na prijesto dovedena sinovica Petra I, Ana ( 1730 – 1740 ) koja je bila udata za hercega Kurlandskog i kao udovica živjela u Mitavi.
Ona je svu vlast predala u ruke svog ljubavnika Birona njemačkog plemića koga je sa sobom dovela iz Kurlandije. Tada su na sve važnije položaje dovedeni njemački plemići koji su sticali velike posjede i bogatili se. Stranci koji su okružili caricu Anu, potpuno su izmijenili poredak koji je Petar I bio stvori, a svoju vlast održavali pomoću terora, pa je ovo teško vrijeme nazvano „ bironovštinom “.
Za vrijeme „ vladavine “ carice Ane, Rusija je vodila rat protiv Osmanlija ( 1735. – 1739. ) za osvajanje Crnomorske obale. U ovom ratu je učestvovala i Austrija kao saveznica Rusije. Ruske trupe su po ulasku u rat zauzele Azov, Odžakov i Jaš.
Nakon neuspijeha Austrije u borbama sa Osmanlijama i poslije poraza kod Grocke habsburške vojske, Austrija je prisiljena na sklapanje mira koji je zaključen iste 1739.godine u Beogradu.
Poslije toga je i Rusija, ostavljena od Austrije, a na sjeveru ugrožena od Švedske također sklopila mir sa Osmanlijama i odrekla se osvojenih krajeva.

Caricu Anu, naslijedio je Ivan VI koji je bio dijete od 3 godine, i u čije je ime upravljao Biron kao namjesnik. Uprava Bironova dovela je 1741.godine do prevrata koji je izvršila garda. Ova je na prijesto dovela Jelisavetu, kćerku Petra I od koje je otvoreno zatražila „ oslobođenje od njemačkog jarma “. Ivan VI je zatvoren u Šliselburšku tvrđavu. Tu je kasnije i ubijen ( u doba Katarine II ).

Jelisaveta I ( 1741 – 1761 ) je bila najmlađe dijete Petra I i posljednji vladar iz dinastije Romanova. Odstranila je mnoge uticajne Nijemce ( Birona, Ostermanna, Municha ) ali uznapredovalu europeizaciju nije mogla zaustaviti.
Tendencije što su se već bile začele pod Petrom I Velikim u XVII stoljeću došle do izražaja i plemstvo se malo po malo oslobodilo dužnosti da služi ( koja je i bila nominalno ukinuta 1762.), pa je moglo više vremena posvećivati raskošnom životu a novi privilegiji plemića, potpuno su učvrstili kmetstvo ovisnih seljaka.
U njeno vrijeme se u Rusiji naročito proširio francuski utjecaj, a i u višem ruskom društvu je počelo učenje francuskog jezika. Da bi imala podršku plemstva, Jelisaveta je ovome dala mnoge nove privilegije. Odmah po dolasku na prijestolje, Jelisaveta je iz inostranstva dovela svoga sestrića Karla – Petra – Ulriha kome je, pošto je zamijenio protestantsku vjeroispovijest pravoslavnom, dala ime Petar Feodorović i proglasila ga za svog nasljednika. Zatim ga je oženila Sofijom od Anhalt – Cerbsta, budućom caricom Katarinom II.
Za vrijeme Jelisavetine vladavine, Rusija je vodila rat protiv pruskog kralja Fridriha II. U ovom ratu koji je nazvan i Sedmogodišnjim ratom i trajao je od 1756. – 1763., Rusija je uzela učešće u savezu sa Austrijom, Francuskom i Saksonijom, zbog opasnosti koja joj je prijetila od osvajačke politike pruskog kralja Fridriha II.
Za vrijeme ovog rata, Rusi su zauzeli Konigsberg, a zatim je vojskovođa Rumjancov, pošto je Fridrihu zadao težak poraz kod Kunersdorfa, ušao u Berlin. Fridriha II je međutim, spasila smrt Jelisavetina i dolazak Petra III na prijesto, koji je kao obožavalac Fridriha II odmah sa Pruskom zaključio primirje.
Petar III, koji je vladao svega 6 mjeseci bio je siromašna duha i sklon djetinjarijama. U doba kada je došao na vlast, Rusija je učestvovala u sedmogodišnjem ratu kao saveznica Austrije protiv pruskog kralja Fridriha II. On je međutim, odmah obustavio sve ratne akcije protiv Pruske i počeo pripremati rat protiv Danske zbog interesa Holštajnske dinastije, iako to nije imalo nikakve veze sa interesima Rusije.

Ovo je izazvalo veliko negodovanje među plemstvom, a zatim je organizovana zavjera među gardijskim oficirima u korist njegove žene Katarine, koja je odavno težila da se dokopa prijestolja. Na čelu zavjerenika koji su stajali u tajnim vezama sa Katarinom nalazili su se gardijski oficiri braća Orlov, koja su uspiješno izveli pripremljeni prevrat. Petar III je prisiljen da abdicira, a zatim je Katarina proglašena za caricu ( 28. Juna 1762.godine ). Ubrzo iza toga je Petar III i ubijen.




Kasnije ako Bog da nešto i o Katarini II :wink:
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#88 Re: RUSIJA

Post by occupylove »

jefferson wrote:
occupylove wrote:Mislim da to nije bilo tako, ali hajde ... jefferson


a sta nije tacno ? Rusija je pobijedila u tome sukobu
Gruzijska armija je imala Su-25 avione i T-72 tenkove modernizirane u Izraelu , cijela vojska im je bila po NATO standardu
samo sedmicu prije rata oko 1000 Americkih marinaca je imalo manevre sa Gruzijcima
USA je u toku rata hitno svojim transportnim avionima iz Iraka prebacila Gruzijske trupe ( njih oko 1000 ) koji su bili u misiji u Iraku
Rusi su imali pravo i sa lakocom su mogli a ipak nisu oborili te Americke avione
samo su potjerali par Americkih brodova koji su im se previse priblizili
lako je udarati i masakrirati civile po zemljama trecega svijeta
kada su se suocili sa ljutim Rusima NATO i USA su podvili rep kao zadnje p..ke :lol:
Ja ne tvrdim da Rusija nije pobjedila, s obzoriom da sam davno isao u 5 razred osnovne i proslo me to takmicenje ciji je veci!
Medjutim,r at se nije desio tek tako jednostavno kao sto ti tvrdis.
Postoje dokumenti koji su isplivali sto javno, sto kroz wikileaks itd, gdje su amerikanci upozoravali Gruzijce da nece uci u sukob zbog njih i da paze sta rade.
na kraju, za razliku od tebe, znam dosta gruzijaca koji su licno bili ukljuceni u sukob.
Gruzijci su se tu zaltili, a rusi provociraju oko pitanja Juzne Osetije odkako je Gruzija stekla nezavisnost.
I cijela vojska im nije po NATO standardu, niti blizu NATO standarda jer sam za razliku od tebe imao prilike to vijdeti. To meni nij "hobi" kao sto ti volis da kazes nego profesija :D
'NATO standard ?"
za ubijanje civila su doista po 'standardu" ,
u sukobu sa realnim protivnikom poput Rusije ili Kine ?
bili bi zgazeni ti jadni placenici , bez morala , bez hrabrosti
gdje to USA -NATO pobijedio ?
u Afganistanu ? :lol:
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#89 Re: RUSIJA

Post by Tkd »

Katarina II ( 1762 – 1796 )

Vladavina Katarine II, bila je vrijeme trijumfa plemića – spahija koji su upravljali Rusijom. Prvih dana po svom stupanju na prijesto, Katarina II, izvršujući volju plemstva, objavila je, da ona od seljaka zahtjeva pokoravanje spahijama. Za proteste i žalbe, spahijama je bilo dozvoljeno da šalju kmetove na robiju.
Katarina uspijeva da da ruskoj politici pravac i jedinstvo, pokazuje prilagodljivost i koristi saradnike za ostvarenje svojih političkih ciljeva. Rođena kao protestant, a slobodni mislilac po uvjerenju, ona ne mari mnogo za pravoslavnu vjeru, ali traži podršku gdje god može da je dobije. Posjedovanje zemlje ograničava se na plemstvo, koje dobiva široka ovlaštenja u odnosu na kmetove, prodaju i preradu agrarnih proizvoda.
Zbog nezadovoljstva stanjem u Rusiji 1773.godine izbija ustanak širokih razmjera u kojem učestvuju različite društvene i vjerske grupe. Oni prigovaraju vladi u Petrogradu što ne riješava njihova pitanja. Ukidanje autonomije Kozaka 1772. podstiče nezadovoljstvo, koje koristi Pugačov – Kozak i dezerter. Krajem 1773. Pugačov se proglašava za Petra III i okuplja oko sebe hiljade pristalica.
Ustanici opsjedaju Orenburg, ali bez uspijeha ; Pugačov polazi prema Volgi, osvaja Kazan i podstiče lokalne kmetove na oružanu pobunu. Očekuje se napad na Moskvu, ali Pugačov vodi svoju vojsku na Don, gdje ne dobiva očekivanu podršku. Početkom 1775. carska vojska pod komandom Suvorova pobjeđuje ustanike, hvata Pugačova i osuđuje ga na smrt.
Težnja ruskih posjednika da prošire sferu svoje feudalne eksploatacije osvajanjima tuđih teritorija pobudila je Katarinu II na agresivnu politiku prema Poljskoj i na osvajanja u rejonu Crnog mora.
Bezobzirni imperijalizam Katarine II naročito se očitovao pri trima diobama Poljske. Rusija se bila umiješala pod otrcanim izgovorima u unutrašnju politiku zemlje, ne bi li ovjekovječila njezinu nemoć i tako zadržala ondje svoj trajni utjecaj.

Prije uplitanja u podjele Poljske Rusija je povela rat protiv Osmanskog carstva, koji je trajao od 1768. – 1774.godine. Ovaj rat je otpočeo akcijama na Krimu januara 1769.godine. Prije toga su se Poljska i Osmansko carstvo bile sporazumjele da zajednički vode rat protiv Rusije, i da u slučaju pobjede, Osmansko carstvo dobije Kijevsku oblast, a Poljska Smolensk, Černjogov, i Livoniju.
Ali je Rusima pošlo za rukom da izvojuju više pobjeda nad Osmanlijama i da zauzmu Hotin, Jaš, i Bukurešt. Rusi su odnijeli i jednu pomorsku pobjedu protiv Osmanlija u Hioskom zaljevu. Nedugo nakon toga je ruska vojska zauzela i Krim ( 1771. ). Nakon toga je uslijedila diplomatska aktivnost na obje strane.
Nakon poraza Osmanlija, Poljska je postala obezglavljena, to je iskoristio pruski kralj Fridrih II i iznio prijedlog Katarini II o podjeli Poljske među Pruskom, Rusijom, i Austrijom. Rusija je ovom podjelom dobila Litvu istočno od Dvine i Dnjepra ( tj. dio Bjelorusije ).
Rusi su dvije godine kasnije zaključili vrlo povoljan mir sa Osmanlijama. Ovim mirom u Kučuk Kajnardži ( 1774.), Rusija je dobila zemlje između Buga i Dnjestra, zatim Kerč na Krimu i Jenikale. Krimski hanat je odvojen od Osmanskog carstva. Rusiji je priznato pravo zaštite hrišćana u Osmanskom carstvu.
Rusija je 1783. pripojila hanat Krim svojoj teritoriji. Katarina II, znajući da se neće Osmanlije pomiriti sa gubitkom Krima, započela je pripreme za novi rat sa Osmanskim carstvom.
Na nagovor Francuske, Osmansko carstvo preduhitrilo Rusiju i objavilo joj 1787. rat koji će trajati do 1791.godine. Rusija i Austrija su sklopile savez. Švedska objavljuje rat Rusiji, kako bi pokušala vratiti zemlje koje joj je otrgla Rusija.
Bez nekih značajnih bitci, u ovom ratu su Rusi odnijeli 2 pomorske pobjede. Mirom u Jašiju je Osmansko carstvo ustupilo Rusiji teritorije između južnog Buga i Dnjepra i priznalo joj prisajedinjenje Krima. Mirom sa Švedskom, obje države su održale status quo.
U drugoj podjeli Poljske su učestvovale samo Rusija i Pruska, druga podjela Poljske se desila 1793.godine, a treća 1795., u njoj su učešća uzele sve 3 zemlje, Rusija, Austrija, Pruska. Rusija je dobila Kurlandiju, Litvu, Volinje, i Podolje, pa je tako svoju zapadnu granicu pomaknula do Buga i Dnjestra. “ Okupljanje ruskih zemalja “ gotovo se završilo, a carevina je postala integralnim faktorom politike kabineta evropskih sila, dakako zbog svog nesmiljenog imperijalizma “ koji je neprestano prenaprezao snage i zdravlje društva bezobzirno žrtvovao vanjskom prestižu države “.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#90 Re: RUSIJA

Post by jefferson »

occupylove wrote:
jefferson wrote:
occupylove wrote:Mislim da to nije bilo tako, ali hajde ... jefferson


a sta nije tacno ? Rusija je pobijedila u tome sukobu
Gruzijska armija je imala Su-25 avione i T-72 tenkove modernizirane u Izraelu , cijela vojska im je bila po NATO standardu
samo sedmicu prije rata oko 1000 Americkih marinaca je imalo manevre sa Gruzijcima
USA je u toku rata hitno svojim transportnim avionima iz Iraka prebacila Gruzijske trupe ( njih oko 1000 ) koji su bili u misiji u Iraku
Rusi su imali pravo i sa lakocom su mogli a ipak nisu oborili te Americke avione
samo su potjerali par Americkih brodova koji su im se previse priblizili
lako je udarati i masakrirati civile po zemljama trecega svijeta
kada su se suocili sa ljutim Rusima NATO i USA su podvili rep kao zadnje p..ke :lol:
Ja ne tvrdim da Rusija nije pobjedila, s obzoriom da sam davno isao u 5 razred osnovne i proslo me to takmicenje ciji je veci!
Medjutim,r at se nije desio tek tako jednostavno kao sto ti tvrdis.
Postoje dokumenti koji su isplivali sto javno, sto kroz wikileaks itd, gdje su amerikanci upozoravali Gruzijce da nece uci u sukob zbog njih i da paze sta rade.
na kraju, za razliku od tebe, znam dosta gruzijaca koji su licno bili ukljuceni u sukob.
Gruzijci su se tu zaltili, a rusi provociraju oko pitanja Juzne Osetije odkako je Gruzija stekla nezavisnost.
I cijela vojska im nije po NATO standardu, niti blizu NATO standarda jer sam za razliku od tebe imao prilike to vijdeti. To meni nij "hobi" kao sto ti volis da kazes nego profesija :D
'NATO standard ?"
za ubijanje civila su doista po 'standardu" ,
u sukobu sa realnim protivnikom poput Rusije ili Kine ?
bili bi zgazeni ti jadni placenici , bez morala , bez hrabrosti
gdje to USA -NATO pobijedio ?
u Afganistanu ? :lol:
S tobom stvarno covjek kad hoce ikakvu diskusiju da ima, jednostavno je nemoguce.
Hajde, valjda se osjecas "bolje" s obzirom da od svojih para finansiras ta ubistva i sl.
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#91 Re: RUSIJA

Post by occupylove »

u redu ! prihvatam kritiku :D evo Jeffersone samo da pitam ?
zasto NATO postoji i sta mu je trenutna funkcija ?
jeli Rusija neprijatelj ?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#92 Re: RUSIJA

Post by jefferson »

occupylove wrote:u redu ! prihvatam kritiku :D evo Jeffersone samo da pitam ?
zasto NATO postoji i sta mu je trenutna funkcija ?
jeli Rusija neprijatelj ?
Ne znam, je li neprijatelj? NATO-va uloga je promjenjena od kraja hladnogr ata, i tvoje pitanje je amaterski postavljeno, ako hoces neku ozbiljnu diskusiju. Hiljade akademskih clanaka, knjiga i sl je objavljeno u kojoj se svi pitaju: sta je uloga NATO-a, a ti meni to pitanje postavljas na forumu.
To otprilike govori o ozbiljnosti sagovornika!
Inace, postoje ideje da se NATO preobrazuje u drugaciju koalociju u koju bi se pridruzile australija, japan, J. Koreja i slicno.
Medjutim, evo ovako brzo. Rusija je zemlja od 142 miliona stanovnika (odokativno, mrsko mi tacne brojeve traziti) sa ekonomijom koja je manja od ekonomije italije!!!
Ta ista Rusija je bez pogovora prihvatila Nunn-Lugar plan koji je donio Rusima 80 milijardi dolara, dolara americkih poreskih obveznika da bi se osigurale lansirne rampe ruske vojske jer ni sami rusi nisu mogli garantovat sigurnost istih.
245 tona obogacenog uranijuma je tokom 90-tih i sve do danas, transportovano u SAD na osiromasenje jer Rusi nisu mogli garantovat sigurnost tog uranijuma i plutonija.
Preko 10,000 naucnika iz bivseg SSSR-a je putem sporazuma Jelcinj-Clinton a onda Putin-Bush, naslo posao u SAD, da ne bi otisli raditi za S. Koreju, Pakistan, Iran i sl.
O kakvoj ti bolan rusiji pricas kada je to zemlja u kojoj ce broj stanovnika opasti za 20 miliona do 2050 godine?
Stoga, Rusija nije ali i jeste ne neprijatelj, nego neko ko moze biti problem, s obzirom da imaju jos uvijek preko 3,000 n. bojevih glava. Niti jedna zemlja nece reci: ma OK je to, znas mir s vama, nece ba oni.
Iako rusi i NATO se vise vole nego Rusi i kinezi!
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#93 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

jeffersone

Ti pišeš takve budalaštine da to nije normalno. Operišeš sa podacima iz devedesetih i u potpunosti ignorišeš kapitalne promjene koje su u međuvremenu nastupile. Ti živiš u prošlosti.

Evo samo dvije tabele, GDP i prirodni prirašaj.

Image

Image

Rusi su jedini evropski narod koji je preokrenuo negativnu stopu prirodnog priraštaja, a ti ovamo pišeš o pomoru koji je postojao 90-ih, za vrijeme onog pijanog imbecila Jeljcina.

Updata, Jefersone, updata, ignorancija će te ubiti.
Last edited by Challenger__ on 16/10/2012 01:05, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#94 Re: RUSIJA

Post by jefferson »

Poutinove rijeci da ce do 2050 Rusija imati 111 miliona stanovnika. Zezno sam se, u pitanju je 32 miliona.
Stoji sto kazes da se stanje popravilo.
Ruski problem nije toliko u prirodnom prirastaju, nego u vrlo kratkom zivotnom vijeku kao i velikom broj smrtnosti prouzrokovanih trovanjem, saobracajnim nesrecama itd.
Sto se tice GDP-a, da povecao se. Sto? Cijena nafte na berzi.
Inace danas rusija proizvodi oko 20% manje nafte nego 1979 godine kada je SSSR dosegnuo vrhunac. Tada je SSSR proizvodio skoro 13 miliona barela nafte dnevno, danas:
http://www.forbes.com/sites/markadomani ... lummeting/

Naravno, zarada je uvecana zbog same cijene barela. Ali to je problem, jer je velika vecina GDP-a bazirana na nafti a ne naraznovrsnoj ekonomiji, sto je recept za dugorocni uspjeh.
Inace porediti SAD i Rusiju je neozbiljno. Malo cu kasnije uci u brojek o prirastaju, ali to je moguce jer sve zapadne zemlje imaju taj problem, ali en zaboravi, SAD ima ipak pozitivan prirastaj i OGROMNU imigraciju!
Problem za Rusiju je prosjecan zivotni vijek od 59 godina dok je u SAD oko 78!
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#95 Re: RUSIJA

Post by occupylove »

posto nisam dobio adekvatan odgovor sta je funkcija NATO danas ?
i zasto je Rusija neprijatelj okruzena bazama NATO ?
slike govore vise od rijeci , ovo je funkcija NATO ,

jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#96 Re: RUSIJA

Post by jefferson »

occupylove wrote:posto nisam dobio adekvatan odgovor sta je funkcija NATO danas ?
i zasto je Rusija neprijatelj okruzena bazama NATO ?
slike govore vise od rijeci , ovo je funkcija NATO ,

Koje ti finansiras!
Cuj nisi dobio adekvatan odgovor, boze sacuvaj.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#97 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Vidi.

Meni identitet nije ni u Rusiji ni u SAD pa da se bavim dilemom čija je *ita duža, da bih u tome našao ličnu satisfakciju. Ne poredim ništa, samo ti kažem da pišeš besmislice stare pet miliona godina.
jefferson wrote: Problem za Rusiju je prosjecan zivotni vijek od 59 godina dok je u SAD oko 78!
Evo primjera: tvrdiš da je prosječan životni vijek 59 godina, a podaci govore da je 70, sa stalnim trendom produženja ( izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Demographi ... 5D.5B34.5D )

Iznosiš potpuno netačne i paušalne podatke.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#98 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Ukratko, u Rusiji natalitet raste, životni vijek se produžava, to iznosi i stranica CIA, a ti pišeš kao da je ovo 1946 godina.

Updata, Jefersone, updata.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#99 Re: RUSIJA

Post by jefferson »

Challenger__ wrote:Vidi.

Meni identitet nije ni u Rusiji ni u SAD pa da se bavim dilemom čija je *ita duža, da bih u tome našao ličnu satisfakciju. Ne poredim ništa, samo ti kažem da pišeš besmislice stare pet miliona godina.
jefferson wrote: Problem za Rusiju je prosjecan zivotni vijek od 59 godina dok je u SAD oko 78!
Evo primjera: tvrdiš da je prosječan životni vijek 59 godina, a podaci govore da je 70, sa stalnim trendom produženja ( izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Demographi ... 5D.5B34.5D )

Iznosiš potpuno netačne i paušalne podatke.
Moja greska priznajem, uzeo sam podatke za ruske muskarce, dok im zene popravljaju prosjek!
Prema rusima, 67 godina!
Ali ne vidim da je s obzirom na cjelokupnu situaciju to podatak za hvaljenja.
Gledajuci 1999 jeste, tada je zivotni vijek bio 56 gdina.
Ipak, svake godine oscilacije su prevelike da bi bio trend konstantan kao u SAD, njemackoj ili Japanu gdje su oscilacije vrlo male sto govori o stabilnosti.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#100 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

jefferson wrote:Moja greska priznajem, uzeo sam podatke za ruske muskarce, dok im zene popravljaju prosjek!
Kakvih 56 :-D ? Lijepo ti u tabeli stoji, 2011, muškarci 64.3, žene 76.1, prosječno - 70.3 sa stalnim trendom produženja.

Ne išitavaš brojke, ignorišeš činjenice, samim tim je sasvim logično da iznosiš netačne zaključke.
Post Reply