RUSIJA

Post Reply
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#11251 Re: RUSIJA

Post by musicman80 »

Rusija ima svoje interese u odnosu sa Zapadom. Ti interesi sigurno ne ukljucuju Srbiju. Rusija ce diplomatski pomagati Srbiji u vidu veta ili deklarativne osude i tu se stvar zavrsava. Rusi nece ugroziti svoj odnos sa SAD-om i EU zarad srpskih interesa. Oni ce malo negodovati, biti glasni protiv VP i OHR-a i to je to. Kladim se da su se Rusija i Zapad vec sve dogovorili po pitanju Balkana.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#11252 Re: RUSIJA

Post by 90minut »

musicman80 wrote: 13/08/2021 21:33 Rusija ima svoje interese u odnosu sa Zapadom. Ti interesi sigurno ne ukljucuju Srbiju. Rusija ce diplomatski pomagati Srbiji u vidu veta ili deklarativne osude i tu se stvar zavrsava. Rusi nece ugroziti svoj odnos sa SAD-om i EU zarad srpskih interesa. Oni ce malo negodovati, biti glasni protiv VP i OHR-a i to je to. Kladim se da su se Rusija i Zapad vec sve dogovorili po pitanju Balkana.
Ljudi se dogovorili oko nuklearki, mislim o cemu pricamo... :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#11253 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

Tri stvari koje čovjek ne može da bira :
1. Svoje roditelje
2. Boju kože
3. Predsjednika Rusije !
:lol: :lol: :lol:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#11254 Re: RUSIJA

Post by exliberal-ex »

jeza u ledja wrote: 26/07/2021 19:46
Jeze.. ako neko kaze ovo :
"he is refusing to say anything to Putin about bounty on American soldiers". Nemozes reci " Tu se ne tvrdi nista sa sigurnoscu...."



Da su rekli "about possible bounty ili about unconfirmed or not verified reports of bounty"...itd...pa da kazes ok..posto su napisali "about bounty" onda se implicira da je to potvrdjeno.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11255 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

Da je 100% potvrđeno, pisalo bi "the bounty" u toj gore rečenici.
Last edited by Osmi Socrates on 17/09/2021 02:11, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11256 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

Inače, čitava frka oko mogućeg bounty programa je ispala jer je Trumpovo predsjednikovanje bilo jedna totalna i nesumnjiva katastrofa što se tiče toga kako su Amerikanci navikli da se obavlja funkcija predsjednika.

To je, naravno, sa jedne strane, izazivalo bijes svih institucionalnih igrača koji su bili navikli na jedan način da se obavlja funkcija predsjednika, a, sa druge strane, izazivalo je strah od izdaje. Niko normalan ne može tvrditi da Rusija nije bila umiješana u izbor Trumpa. Pa je bilo i jasnih elemenata izdaje. Drugo, provjereni izvori su tvrdili i svjedočili da Trump I ne čita dnevne izvještaje svojih sigurnosnih službi, a oralne izvještaje nije intelektualno sposoban da razumije. Kad se uzme u obzir da je takav praktično idiot odlučio da sve odluke donosi potpuno sam, da li je teško razumjeti zašto normalan čovjek mora da sumnja u sve oko njegovog mandata? Nije to, brt, u pitanju Sao Tome i Principe, nego Amerika.

E od tog je sve krenulo. Posmatrati čitavu frku oko bounty programa izdvojeno od svega prije što se dešavalo oko Trumpovog predsjedničkog mandata je neozbiljno. Na kraju, došao je i pokušaj državnog udara, kao vrhunac Trumpovih budalaština.

Trump je bio predsjednik koji nije održavao skoro nikakvu jasnu komunikaciju sa svojim sigurnosnim službama i koji se ponaša kao nekakav razbojnik u Bijeloj Kući. Da je Trump imao malo tradicionalniji pristup predsjednikovanju i da je pokazao da ima minimum intelektualnih sposobnosti da obavlja jednu takvu odgovornu ulogu, vjerujem da bi čitava afera sa bounty programom bila minimizirana, a samim tim i njeno političko zloupotrijebljavanje bi bilo skoro nemoguće.

Al' ne znam zašto bi se iko zbog toga stavljao na stranu bjelosvjetskog bandita Putina i njegove Rusije, koju dosljedno pljačka iz lične i koristi bratije oko njega? Ruski mediji vjerni Putinu svakodnevno obiluju svakakvim budalaštinama protiv Amerikanaca, Zapada i zdravog razuma uopšte.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#11257 Re: RUSIJA

Post by exliberal-ex »

Ma nema razlike..ovamo putin uzima harac ovamo dodju pa demokratski popljackaju druge drzave.. na kraju ko ispadne jeben..zna se obican narod.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11258 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

Ja ću navesti dvije-tri stvari koje ljudi zaboravljaju kada pričaju o ovakvim stvarima.

Da napomenem, prvo, nisam nikakav propovjednik rata, pogotovo ne bilo kojeg američkog, ali ljudi jednostavno zaboravljaju neke stvari kada su u pitanju američki ratovi. Za drugu diskusiju je kada i zašto neko ide u rat.

Jedan, da li je sukob postojao prije rata, kakav je to sukob bio, ko su bile žrtve? Da li Amerikanci napadaju legitimno izabrane vladare ili samo jednu frakciju u beskrajnom sukobu u bilo kojoj zemlji?

Recimo, zašto niko ne priča da je Saddam pobio oko milion Iračana za vrijeme svoje vladavine u Iraku? Nije baš sad da je on bio mirotvorac. Koliko je Assad dvojac (otac i sin) pobio , zatvorio i protjerao političkih neistomišljenika u Siriji? Koliko je Taliban pobio i neljudski maltretirao ljudi u Afghanistanu prije američke intervencije, skoro isključivo na plemensko-religijskoj osnovi?

Druga stvar je da onaj protiv koga Amerika krene u rat nema nikakav legitimitet da vlada tom zemljom. Nije dobio vlast na izborima. Protiv njega su veliki dijelovi naroda kojim vlada. Izuzetaka od ovog pravila ima. Čile, naravno, je izuzetak. Opet, tada je bio Hladni Rat. Komunisti su učinili čak i genocide, tako da američko podržavanje lokalnog fašiste da bi spriječili ono što su oni smatrali komunističkom prijetnjom i nije najveći grijeh u svijetu velikih sila.

Zatim, sve civilne žrtve su za osudu, naravno, ali skoro po pravilu, američki protivnici u bilo kojem sukobu pobiju više civila. Eto, to je istina još od najgore američke intervencije, u Vijetnamu, gdje su protivnici pobili tri puta više civila od, uslovno rečeno, američke strane. Jer, Ameri nisu tamo ratovali sami protiv nekog naroda. Podržavali su jednu stranu u građanskom ratu. Pa preko svih ovih gorepomenutih bliskoistočnih ratova. Naravno da nema nikakvog opravdanja američko ublažavanje kriterijuma kada su u pitanju ciljevi 2017-te, na Bliskom Istoku, ali, opet, njihovi protivnici su pobili daleko više civila.

Ove dvije stvari ne interesuju previše Putina. On nema problema da podrži najgoreg ubicu u Siriji, a ne brine se previše ni oko legitimiteta tih vladara. Naravno, može se i Americi naći nedosljednosti, ali, treba gledati i širu sliku.

Na kraju, Putin nema nikakvih skrupula ni što se tiče Evrope i njenog mira. Na stranu sad njegovo budalesanje u "ruskom svetu". Ali, tu njegovu politiku "što je gore to je bolje" vidimo i u Crnoj Gori, biće još gore i u RS-u, ako mu se da šansa, a i u Srbiji, ako bilo ko normalan ikad dođe na vlast.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#11259 Re: RUSIJA

Post by exliberal-ex »

Samo kratko prije spavanja....zasto niko neprica o Sadamu I njegovim zlocinima?...zato sto je radio za ameriku protiv irana. Ko je snabdjevao sadama oruzjem?..zato niko ne govori. A necu da kazem kako je ok kompetno razvalit drzavu otvoreno lazuci sviju I na kraju niko nista Kazes za sadata I njegovo vladanje...a niko nekaze da je sirija pored izraela bila vodeca u demoratiji na bliskom istoku...sta su samo zene imale u sirij tad u saudiji jos uvijek nemaju all nije smetalo americi da podrzaju najvece koljace kao borce za demokatiju dok je ok podrzavat rezim u SA iako se zna njihova upetljanost u terorizam? .
Amerika je po Vijetnamu ,Cambodia, Laos posijala toliko hemijskih otrova da I dan danas ljudi umiru od dugotrajnih efekata..pa otidji I pogledaj stopu oboljenja od raka u hadjicima koji su bombardovani osiromasenim uraniijem. ...zamisli tek irak,siriju, srbiju i kosovo...
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11260 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

exliberal-ex wrote: 17/09/2021 05:46 Samo kratko prije spavanja....zasto niko neprica o Sadamu I njegovim zlocinima?...zato sto je radio za ameriku protiv irana. Ko je snabdjevao sadama oruzjem?..zato niko ne govori. A necu da kazem kako je ok kompetno razvalit drzavu otvoreno lazuci sviju I na kraju niko nista Kazes za sadata I njegovo vladanje...a niko nekaze da je sirija pored izraela bila vodeca u demoratiji na bliskom istoku...sta su samo zene imale u sirij tad u saudiji jos uvijek nemaju all nije smetalo americi da podrzaju najvece koljace kao borce za demokatiju dok je ok podrzavat rezim u SA iako se zna njihova upetljanost u terorizam? .
Amerika je po Vijetnamu ,Cambodia, Laos posijala toliko hemijskih otrova da I dan danas ljudi umiru od dugotrajnih efekata..pa otidji I pogledaj stopu oboljenja od raka u hadjicima koji su bombardovani osiromasenim uraniijem. ...zamisli tek irak,siriju, srbiju i kosovo...
Vidiš, to su one površnosti o kojima ja pričam kad ljudi raspravljaju o svjetskim silama. Progutaju samo ono što im odgovara.

Država koja je bezrezervno uvijek podržavala Saddama je Sovjetski Savez i bili su najveći snabdjevač Iraka oružjem i prije i za vrijeme Iračko-Iranskog rata. Tako su mislili da nabrzinu poraze novu revolucionarnu vlast u Iranu, a ako to ne uspije, barem da ih značajno oslabe za deceniju-dvije. Dakle, potpuno isti cilj je Sovjetski Savez imao kao i Amerikanci, kada su podržavali Saddama. Al' našli se poluobaviješteni da pričaju samo o Americi jer im tako odgovara.

Drugi glavni snabdjevač Sadamovog Iraka oružjem je bila Kina, al' oni su spadali u države koje su obje strane snabdjevali. Tako da to treba otpisati na čisto ganjanje profita na tuđoj budaleštini. I Jugoslavija je bila snabdjevač obje strane. Pa čak i Amerika (Irangate).

O Siriji pod Assadima, oprostićeš, znam daleko više od tebe, a i samo godinu dana prije rata sam tamo proveo značajno vrijeme. Ti, pretpostavljam, nisi. Pa ne možeš pričati o tome informirano. Nazivati normalnom državu u kojoj je na svakom koraku u Damasku redovni policajac naoružan kalašnjikovom i koji bez ikakvih problema šamara ljude (i žene) po ulici je pomalo suludo. Drugo, Assad je imao značajnu opoziciju u normalnim, malim, svakodnevnim ljudima (i ženama). Treće, Sirija je bila policijska država koja je imala razvijen sistem praćenja uglednih (i drugih) ljudi za koje se sumnjalo da su neprijatelji Assada. Četvrto, tretman nekih sirijskih gradova koji su bili protiv (?) Assada (recimo, Aleppo) je bio tretman izrazite policijske diktature i opsade. I vojska je učestvovala.

I, naravno, nikakve veze nema to sa demokratijom. Niti ga je neko izglasao, niti je bio pripadnik većinske etničke grupe niti ga je neko posebno volio. Pa čak ni članovi njegove ubleha partije. Kako može to ikako biti povezano sa demokratijom? Ostavio mu babo poziciju, i udri. Niko ga živ nije volio. Pa mislim, jbt, kolika je besmislica nazvati demokratskom zemlju koja je bila pod "emergency rule" čitavih 48 godina prije izbijanja građanskog rata.

Hemijske otrove su sijali i drugi. Pa između ostalih i taj Assad. Samo što je Assad to radio svojim ljudima.

Ako misliš da se rasplačem nad sudbinom Srbije zbog bombardiranja, bogami ćeš se načekati. Nakon genocida u Srebrenici, nakon rušenja gradova po BiH i Hrvatskoj, nakon još jednog pokušaja genocida nad Albancima sa Kosova, zašto bi bilo ko plakao nad sudbinom Srbije? Žao mi je svake civilne žrtve, i to ne odobravam. Ali, da sam ja bio NATO general zadužen za tu operaciju, ja bih Srbiju vratio u fuckin' kameno doba gdje i pripada. Jednu po jednu instituciju bih im sistematski razvaljivao, pa onda sve skupa na program deslobodizacije Srbije. I još razne programe. Recimo, program demitomanizacije Srbije.

Gledao bih, naravno, da što više mogu poštedim civile, ali, i za svaku civilnu žrtvu bombardiranja u Srbiji isključivi krivac je genocidna Miloševićeva politika. I čitava vojska ovaca koja je takvu politiku slijedila. Pobogu, imali su čitavih desetak godina da raščiste sa tom bagrom. Nisu raščistili. Izvolite u kameno doba.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65337
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11261 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Sirija je u arapskom svijetu percepirana kao moderna i liberalna, bar po mom iskustvu.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11262 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

Ja sam naveo činjenice o sirijskoj državi prije početka građanskog rata.

Sasvim druga je stvar što ljudi kada gledaju arapske države primjenjuju površne standarde.

Kako može moderna država biti država u kojoj je vladajuća stranka manjinske etničke grupe jedina stranka? Kako moderna država može biti policijska država? Gore sam opisao primjere. Kako liberalna može biti država koja je 48 godina bila pod "emergency rule", po proglasu vladajuće partije? Svako valjda zna šta je "emergency rule". Zatvaranje, protjerivanje i ubijanje neistomišljenika. 48 godina. Nepostojanje slobodnog novinarstva. Zabrana okupljanja. I tako dalje. 48 godina.

Dakle, šta je tu moderno i liberalno? Pa čak i da jeste moderno i liberalno, po bilo čijim standardima, ne znam uopšte šta to znači u raspravi o bilo kojoj državi. Usudio bih se reći da je pod tim čudnim standardima, i Miloševićeva Srbija bila moderna i liberalna. To ga nije spriječilo da učini svaku opoziciju nepostojećom, da eliminira svaku pristojnost iz političkog diskursa, da mobilizira narod na mitovima i budalaštinama, i da onda popali i sruši susjedne države, poubija šta je stigao poubijati, izvrši genocide, itd.

Ja bih se skoro usudio napisati šta većina misli pod "moderno i liberalno" kad su arapske zemlje u pitanju, ali neću.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#11263 Re: RUSIJA

Post by AleksoMKD »

_BataZiv_0809 wrote: 17/09/2021 08:22 Sirija je u arapskom svijetu percepirana kao moderna i liberalna, bar po mom iskustvu.
To nazalost vise govori o drugim Arapskim drzavama nego o Siriji.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65337
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11264 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Ne znam prike, ali znam da mi npr. Libijac kaze da ako hocu da gledam zapadne filmove i muzicke kanale da satelitsku antenu usmjerim ka satelitu koji emituje sirijske kanale.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#11265 Re: RUSIJA

Post by AleksoMKD »

_BataZiv_0809 wrote: 17/09/2021 16:48 Ne znam prike, ali znam da mi npr. Libijac kaze da ako hocu da gledam zapadne filmove i muzicke kanale da satelitsku antenu usmjerim ka satelitu koji emituje sirijske kanale.
Pa to je to.

Ko sto napisa kolega @Osmi Socrates, vecina Arapskih drzava su takve kakve jesu, autokratske diktature gde nema slobode no eto Sirija je "liberalnija" sto se tice svakodnevnog zivota u smislu da imaju pristup zapadnoj muzici, filmovima, obrazovanju, alkoholu i sto mladi u vecim gradovima zive malo "zapadnije".

Jedna moja poznanica je udata za Iracana i prica mi da je u 80-im poseta Damasku bila jednako poseti Parizu. Za imucnije ljude.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65337
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11266 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Za Dubai je Amerika :wink:
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11267 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

Po standardima koji su gore navedeni, i Jugoslavija je bila moderna i liberalna država, ali se, eto, omaklo da je Milošević pretvori u Srboslaviju i da sve završi u krvoproliću.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65337
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11268 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Jugoslavija jeste bila Amerika po tim standardima. Ona je jedan od osnivaca UN-a, dok je Miloseviceva Jugoslavija potpuno nova drzava koja je morala traziti prijem u UN i koja je primljena 2000.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#11269 Re: RUSIJA

Post by muhafuca »

Osmi Socrates wrote: 17/09/2021 20:53 Po standardima koji su gore navedeni, i Jugoslavija je bila moderna i liberalna država, ali se, eto, omaklo da je Milošević pretvori u Srboslaviju i da sve završi u krvoproliću.
da nije imao aminovanje od strane zapadnih sila ne bi on smio prstom mrdnuti

al nakon sto su pobjedili sovjetski savez nije im valjda imalo logike da Jugoslavija ostane citava

kao komunisticka zemlja
User avatar
eltroxin
Posts: 2010
Joined: 30/08/2009 23:35

#11270 Re: RUSIJA

Post by eltroxin »

muhafuca wrote: 18/09/2021 08:41
Osmi Socrates wrote: 17/09/2021 20:53 Po standardima koji su gore navedeni, i Jugoslavija je bila moderna i liberalna država, ali se, eto, omaklo da je Milošević pretvori u Srboslaviju i da sve završi u krvoproliću.
da nije imao aminovanje od strane zapadnih sila ne bi on smio prstom mrdnuti

al nakon sto su pobjedili sovjetski savez nije im valjda imalo logike da Jugoslavija ostane citava

kao komunisticka zemlja
Kako vam ba vise nije mrsko pisati ovakve nabuloze i gluposti? :run:
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11271 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

_BataZiv_0809 wrote: 18/09/2021 08:32 Jugoslavija jeste bila Amerika po tim standardima. Ona je jedan od osnivaca UN-a, dok je Miloseviceva Jugoslavija potpuno nova drzava koja je morala traziti prijem u UN i koja je primljena 2000.
Ova tvrdnja je upitna iz više razloga. Pretpostavljam da ovo gore implicira dvije stvari;

1. Tito i partizani su zaslužni da je Jugoslavija jedan od osnivača UN-a
2. Ovo pod 1 je istina, i zato je Jugoslavija bila liberalna i moderna.

Ne znam koliko se može tvrditi da je ijedna država osnivač UN-a bila liberalna i moderna po današnjim standardima. Da ne navodim pojedinačne primjere zašto je to upitno. Korijeni liberalizma i modernog života o kojima ja mislim da raspravljamo na ovoj temi su otprilike u kasnim šezdesetim i ranim sedamdesetim godinama prošlog vijeka, uglavnom na Zapadu. To se prije svega odnosi na mijenjanje uloge građanskog društva u sticanju građanskih sloboda, a samim tim i mijenjanje države. Nije ovo ograničeno samo na Zapad, jer je, recimo, i u Jugoslaviji tada bilo liberalnijih strujanja, koliko je bilo dozvoljeno, ali su ugušena.

Ova tvrdnja (implicirana) da su Tito i partizani zaslužni što je Jugoslavija bila jedan od osnivača UN-a ne odgovara istorijskim činjenicama. Imaju tu dvije netačne (ili polutačne) stvari. Prvo, temelji UN-a su udareni još 1941, kada su potpisane Londonska Deklaracija i Atlantic Charter. Istina, Jugoslavija je bila potpisnica oba dokumenta, ali ih je potpisala kraljeva vlada u egzilu. 1942, potpisana je Deklaracija Ujedinjenih Nacija, i potpisnik je takođe bila kraljeva vlada. Na osnovu ove deklaracije, zemlje su 1945 pozivane da pristupe osnivanju UN-a. Bilo je tu još raznih modifikacija i razgovora između Churchilla, Staljina i Roosevelta tokom rata oko stvaranja novog svjetskog poretka.

Drugo, kada je Jugoslavija u junu 1945 pozvana da, zajedno sa ostalim državama potpisnicima Deklaracije Ujedinjenih Nacija, formira UN, država je formalno i dalje bila kraljevina, po Tito - Šubašić dogovoru. Ova pristupnica UN-u je u Jugoslaviji bila ratifikovana u oktobru 1945. Britanska potpora Titu je imala uslov koji je Tito kroz dogovor sa Šubašićem prihvatio, a to je da ne prejudicira političko uređenje u zemlji prije slobodnih izbora. Naravno da izbori nisu bili slobodni, jer ih je opozicija bojkotirala, zbog neravnopravnih uslova. To je neka druga priča. Tek kad su Tito i drugovi proglasili pobjedu na izborima, u novembru 1945, monarhija je formalno ukinuta.
Last edited by Osmi Socrates on 19/09/2021 05:19, edited 5 times in total.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11272 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

muhafuca wrote: 18/09/2021 08:41
Osmi Socrates wrote: 17/09/2021 20:53 Po standardima koji su gore navedeni, i Jugoslavija je bila moderna i liberalna država, ali se, eto, omaklo da je Milošević pretvori u Srboslaviju i da sve završi u krvoproliću.
da nije imao aminovanje od strane zapadnih sila ne bi on smio prstom mrdnuti

al nakon sto su pobjedili sovjetski savez nije im valjda imalo logike da Jugoslavija ostane citava

kao komunisticka zemlja
A zašto bi, bogati, ostajala čitava? Koje je ključno pitanje riješila? Jugoslavija se morala raspasti jer je od 1945 bila leglo jednog totalnog nerada, neiskrenosti, jednog hohštaplerskog odnosa prema istoriji, neprincipijelnosti, itd. Možda i navedem neke primjere, ako mi se bude dalo, pogotovo što se tiče diletantskog odnosa prema istoriji, jer, čini se da je to bio jedan od glavnih problema. Jednostavno su ljude učili da je neki džukac spasio Tita od avionske bombe, i niko nije postavljao nikakva pitanja oko toga. To je, figurativno rečeno, odnos prema istoriji u toj papazjaniji bio.

Ja sam naveo Miloševićevo doba kao jedan krvavi epilog, ali je činjenica da je još od 1945 taj komunistički polusvijet bio mentalno nesposoban da razumije probleme sa kojima se suočava. I to je čak bio bolji dio te komunističke bratije. Onaj gori dio je aktivno radio na reprizi klaonice iz Drugog Svjetskog Rata. Nikom nije ni padalo na pamet da makar i pokuša stvoriti modernu federaciju ravnopravnih naroda. Da ne govorim o liberalnoj federaciji. Tito je sedamdesetih svojeručno ugušio liberalnu struju u Savezu Komunista Srbije, koja je upozoravala na opasnosti srpskog nacionalizma, i čak predlagala kako da se bori protiv toga, i tako je širom otvorio vrata za dolazak nekog Slobodana Miloševića.

Zapadne sile su održavale tu tragikomediju od države jer im je to bio interes. Parama su održavali i Tita i sistem. Kad je početkom osamdesetih postalo jasno da se komunistička budalaština u Evropi raspada, a i Tito je umro, jednostavno su počeli zavrtati pipe. Ne može više budalaština od ekonomskog i političkog sistema na tuđim parama, mora se raditi na stvaranju nečega održivog i dogovaranju novih odnosa među narodima. Zašto bi oni beskrajno financirali tu ublehu? E sad, druga je stvar što četnicima nije bilo ni do dogovora, ni do rada, nego do ratovanja. Ja ne kažem da bi Jugoslavija opstala čak i da je bilo iskrenih dogovora, ali da su komunističke budaletine stvorile neku ravnopravniju federaciju, pokolj ne bi bio moguć. Miran razlaz, i hajmo svako sebi.

A i ostali su, brate, uglavnom blejali k'o ovce, dok nije četnik i njima (nama) zakuc'o na vrata.To je taj "džukela je super-heroj" sindrom.
Po svemu što sam uspio pronaći, nije baš da je ostale narode bilo briga šta se dešava Albancima na Kosovu u toj fol-gol liberalnoj i modernoj Jugoslaviji, a oni su prvi (i zadnji) iskusili šta se sprema onima koji stoje na putu velikosrpskim ambicijama.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#11273 Re: RUSIJA

Post by muhafuca »

Osmi Socrates wrote: 19/09/2021 04:23
muhafuca wrote: 18/09/2021 08:41

da nije imao aminovanje od strane zapadnih sila ne bi on smio prstom mrdnuti

al nakon sto su pobjedili sovjetski savez nije im valjda imalo logike da Jugoslavija ostane citava

kao komunisticka zemlja
Jugoslavija se morala raspasti jer je od 1945 bila leglo jednog totalnog nerada,
znaci u startu si odmah izvalio toliku laz da dalje ne vrijedi ni citati
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#11274 Re: RUSIJA

Post by Osmi Socrates »

muhafuca wrote: 19/09/2021 11:45
Osmi Socrates wrote: 19/09/2021 04:23

Jugoslavija se morala raspasti jer je od 1945 bila leglo jednog totalnog nerada,
znaci u startu si odmah izvalio toliku laz da dalje ne vrijedi ni citati
Pa dobro, ja sam ovdje više mislio na intelektualni nerad, a ne na proletersku iluziju da se tu nešto zaista radilo. Teško. Proleterski.

Svejedno, čak i taj nerad ako uzmemo u obzir, jedan je zaista radio, a druga dvojica budalesala naokolo, a svi dobijali istu platu, i to iz fuckin' budžeta države. Kad se ovo uzme u obzir, Jugoslavija je bila država koja je više narušavala radnička prava nego ijedna kapitalistička država, jer je ovog jednog jadnika koji je zaista radio besramno iskorištavala. Druga je stvar što po komunističkom (i samoupravnom) shvatanju rada radnik je svaki onaj koji je dolazio na posao i dobijao platu. To jednostavno nije tačno.

I onda se pitate što se raspao ekonomski, pa poslije i svaki drugi sistem. Raspao se jer komunistički probisvijeti nisu imali pojma o ekonomiji.

Doduše, i Amer je redovno trpao dolare u tu vreću bez dna, pa je iluzija bila potpuna. Čim je Amer prestao sa tim, sve se uruši i raspade. Jer je onda zaista trebalo raditi na tržišnim osnovama, a, kao što rekoh, nekima se nije radilo, pa su odlučili da ratuju, kao što je Milošević i rekao.
User avatar
Hame_
Posts: 5400
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#11275 Re: RUSIJA

Post by Hame_ »

Interesantno...

Ruse ne gotivim, a tepam ženi "Draga draguškaja maja.".

Amere gotivim, a nikako mi ne ide niz jezik "I love my honey.".

WTF?!
Post Reply