Rušenje letjelica u ratu

Post Reply
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#101 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Škobo Habu »

Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#102 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Škobo Habu »

detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#103 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by detroit-mercy »

90minut wrote: 25/08/2020 16:07 Ti su uzimali bruku baš

Kad skontaš koliko naši uzmu kad odu danas u Afganistan zamisli tek njih u pravoj ratnoj zoni.
Ma to su ti dvije potpuno razlicite stvari, nasi idu kao logisticka ispomoc Amerima i lovu dobijaju od privatnih firmi koje prave ugovore sa US vladom. Previse im je skupo da angazuju svoje ljude pa zato uzimaju ovu jeftiniju radnu snagu.
Ovi likovi su bili uglavnom bivsi legionari koji nikada nista drugo nisu radili u zivotu, njima je rat zanimanje. Kada se sada osvrnem na to koliko su bili placeni da stave glavu u torbu, nije to neka para za takav rizik :mrgreen:. Ali kao sto rekoh, valjda je to jedino sto znaju radit, mozda adrenalin, mozda osjecaj pripadnosti nekoj zajednici/grupi ili sta ja znam.
Samo ih prilicno zaglavi, ne stigose zaradjeno potrositi :sad:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#104 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by 90minut »

detroit-mercy wrote: 27/08/2020 15:15
90minut wrote: 25/08/2020 16:07 Ti su uzimali bruku baš

Kad skontaš koliko naši uzmu kad odu danas u Afganistan zamisli tek njih u pravoj ratnoj zoni.
Ma to su ti dvije potpuno razlicite stvari, nasi idu kao logisticka ispomoc Amerima i lovu dobijaju od privatnih firmi koje prave ugovore sa US vladom. Previse im je skupo da angazuju svoje ljude pa zato uzimaju ovu jeftiniju radnu snagu.
Ovi likovi su bili uglavnom bivsi legionari koji nikada nista drugo nisu radili u zivotu, njima je rat zanimanje. Kada se sada osvrnem na to koliko su bili placeni da stave glavu u torbu, nije to neka para za takav rizik :mrgreen:. Ali kao sto rekoh, valjda je to jedino sto znaju radit, mozda adrenalin, mozda osjecaj pripadnosti nekoj zajednici/grupi ili sta ja znam.
Samo ih prilicno zaglavi, ne stigose zaradjeno potrositi :sad:
Jebiga rat je rat, al' koliko sam ja uspio pohvatati ovako iz vasih prica i inace u procentima ih je izginulo u vrh glave 10% tokom cijelog rata tako da ono poprilicno siguran posao s obzirom koliko je rat bio na glasu da je opasan.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#105 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by detroit-mercy »

90minut wrote: 27/08/2020 15:19
detroit-mercy wrote: 27/08/2020 15:15
90minut wrote: 25/08/2020 16:07 Ti su uzimali bruku baš

Kad skontaš koliko naši uzmu kad odu danas u Afganistan zamisli tek njih u pravoj ratnoj zoni.
Ma to su ti dvije potpuno razlicite stvari, nasi idu kao logisticka ispomoc Amerima i lovu dobijaju od privatnih firmi koje prave ugovore sa US vladom. Previse im je skupo da angazuju svoje ljude pa zato uzimaju ovu jeftiniju radnu snagu.
Ovi likovi su bili uglavnom bivsi legionari koji nikada nista drugo nisu radili u zivotu, njima je rat zanimanje. Kada se sada osvrnem na to koliko su bili placeni da stave glavu u torbu, nije to neka para za takav rizik :mrgreen:. Ali kao sto rekoh, valjda je to jedino sto znaju radit, mozda adrenalin, mozda osjecaj pripadnosti nekoj zajednici/grupi ili sta ja znam.
Samo ih prilicno zaglavi, ne stigose zaradjeno potrositi :sad:
Jebiga rat je rat, al' koliko sam ja uspio pohvatati ovako iz vasih prica i inace u procentima ih je izginulo u vrh glave 10% tokom cijelog rata tako da ono poprilicno siguran posao s obzirom koliko je rat bio na glasu da je opasan.
Iz ove grupe sa kojom sam ja imao kontakt izginulo ih je vise od 10%, e sad za nekoga je 10% veliko a za nekog malo :mrgreen:.
Da li bi ti radio nesto da znas da ti je sansa 10% da neces ostati ziv :mrgreen: .
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#106 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by 90minut »

Apsolutno ako je isplata što obican covjek može sanjati. :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#107 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Nekako s proljeća »

Image
Tog 7. maja 1995. godine posada u sastavu piloti Dževad Malkić i Enver Čokić, te letač-tehničar Izet Džambić krenuli su u pomoć zaštićenoj zoni UN-a Žepi.

U helikopteru su se pored medicinske opreme koja je bila neophodna stanovnicima Žepe i Srebrenice, nalazili i doktori koji su pošli da pomognu napaćenom narodu u opkoljenim enklavama.

Helikopter je u ranim jutarnjim satima poletio ka odredištu, na kome ga je dočekala žestoka vatra iz svog raspoloživog naoružanja vojske RS-a koja je Žepu držala u okruženju.
Image
Pri samom slijetnju došlo je do pada helikoptera kom prilikom su živote izgubili: rahmetli Džemal Malkić i Enver Čokić piloti, Izet Džambić letač-tehničar, kao i putnici: dr. Sead Halilović, dr. Muharem Deljković, dr. Husein Halilović, Nurudin Mustafić, Hasan Homarac, Avdo Mirvić, Selman Karić, Sabrija Ćesko i Hasiba Salihović.

Teže i lakše su povrijeđeni ostali putnici: Ramiz Bećirović, Ejub Golić, Hamed Malić, Mehmed Malić, Samir Karić, dr. Dževad Džananović, Dževad Džebo, Ramo Čardaković, Numo Krluč i jednogodišnji Emir Salihović.

Ni nakon 25 godina nakon ove tragedije za RV i PVO Armije RBiH nije utvrđen tačan uzrok pada helikoptera.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#108 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

Jedini gubitak letjelica HVO se desio januara 1994, kada je uništen helikopter MD-500 nakon pada dok je kao spoljni teret bio nošen ispod helikoptera Mi-8.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#109 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Emiremir33 »

otac_makarije wrote: 01/09/2020 21:05 Jedini gubitak letjelica HVO se desio januara 1994, kada je uništen helikopter MD-500 nakon pada dok je kao spoljni teret bio nošen ispod helikoptera Mi-8.
Avioni,Helikopteri Hrvatske vojske da nebude zabune,sta su oni imali svoje..
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#110 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by djes_ba »

Nekako s proljeća wrote: 27/08/2020 21:06 Image
U helikopteru su se pored medicinske opreme koja je bila neophodna stanovnicima Žepe i Srebrenice, nalazili i doktori koji su pošli da pomognu napaćenom narodu u opkoljenim enklavama. ............

Helikopt

Ni nakon 25 godina nakon ove tragedije za RV i PVO Armije RBiH nije utvrđen tačan uzrok pada helikoptera.
mala ispravka nalazile su se i pare za plate borcima kao i pare koje je rodbina slala familija prema nezvanocnoj prici nekoliko miliona......
dolaskom na mjestu pada nasli su samo nekoliko buntova nagorenih maraka ostalo "izgorilo" :evil: :evil: :evil:

U kontekstu ove price tokom ratne gorine 92-95 na slapu u Zepi postavljena je mreza koja je skupljala mrtve koje je drina donosila
sve stvari od tih ljudi su stavljali u kesu pa u jednu posudu npr zlato, licna karta, sat sve sto je pripadalo preminulom .
prilikom pada Zepe te stvari su se zakopali na jedno mjesto znalo pet ljudi ( prica covjeka koji je radio na perucu na trazenju nestalih prilikom ispustanja hidrocentrale)
poslije rata kad se doslo do tog mjesta da se uzme i vrati porodici stvari, nestalo, neko uzeo
haram mu bilo
uglavnom sam pad tog helikoptera je cudan kraj rata 95
kako sam ja upratio helikopter kad ide(mislim taj tip govorimo o 95) kazu ovako
prilikom polijetanja ide helikopter na visini od 1000 metar smjer zapad 2 kilometra
onda se spusta na visinu od 800 mjenja pravac letenja za .... stepeni i leti narednih 5 kilometara.... mjenja pravce i visine dok ne dodje do tačke slijetanja
(nek neko ispravi ovo sam cuo rekla kazala)
uglavnom taj helikopter je sletio vec bruku puta na isto mjestu u dubini teritorije koju kontrolise ABIH ,međutim taj put prilikom slijetanja poceo je neko pucati morali su polijetjeti sletjeti uglavnom poremetilo se sve,parametri su se promjenili mrkli mrak
udara u neke bukve, drvece pad...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#111 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image

Dole ispod su fotografije dijela pilota koji su poginuli prilikom rušenja helikoptera, a iznad je izjava preživjelog putnika rahmetli Bećirovića službi Vojne bezbjednosti data 1995. u kojoj se i taj događaj obaranja malo pojašnjava. Vrlo relevantna izjava.

Image
Image
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#112 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

12.4.1993. Prvog dana operacije "Deny flight", francuski avion Mirage 2000C srušio se u Jadransko more
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#113 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by ofentash »

https://youtu.be/k0vkTq57sBI

Pogledati od 13-og minuta. Nezim Halilović Muderis priča o obaranju aviona i helikoptera iznad Konjica u proljeće 1992.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#114 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

ofentash wrote: 04/09/2020 13:20 https://youtu.be/k0vkTq57sBI

Pogledati od 13-og minuta. Nezim Halilović Muderis priča o obaranju aviona i helikoptera iznad Konjica u proljeće 1992.
Ima i onaj stari vic kad pričaju lovac i ribolovac svoje doživljaje... smanji šarana ili pravim masakr :)
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#115 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by 90minut »

otac_makarije wrote: 04/09/2020 22:55
ofentash wrote: 04/09/2020 13:20 https://youtu.be/k0vkTq57sBI

Pogledati od 13-og minuta. Nezim Halilović Muderis priča o obaranju aviona i helikoptera iznad Konjica u proljeće 1992.
Ima i onaj stari vic kad pričaju lovac i ribolovac svoje doživljaje... smanji šarana ili pravim masakr :)
Ja se sjecam davno price da je jedan avion ili helikopter pokušao da tu fabriku ukine i da je srušen, al' ovo što ovaj prica..

Sjecam se isto da je neko napisao da smo mi i vrs izgubili po 7 helikoptera za cijeli rat, a ovaj spominje 2, 3 helikoptera 3,4 aviona i to sve 92 koliko sam dobro shvatio? :lol:

Ima li neko relevantan da nesto napise..
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#116 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by ofentash »

Već smo pisali o ovome na temi "Rat u Hercegovini" i niko nije potvrdio Muderisove navode. Čitav rat sam proveo na području opštine Konjic i nikad nisam čuo ništa o ovome što priča. Pretpostavljam da je on bio nanijetio da ih obori.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#117 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Škobo Habu »

Čovjek hadžija a laže.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#118 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by PM72 »

Nemojte tako...možda su to bili oni nevidljivi avioni ,oni su oboreni ali im je tako dobra kamuflaža da ih nikad nisu našli.Ja vjerujem da je Muderis nanijetio da ih obori.
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#119 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by djes_ba »

@Nekako s proljeća hvala
vidljivo da je bilo nekoliko podjela para , ali vazda je bilo viska para koji je ostao kod komadanta ........... :oops: :oops: :oops: :oops:
svaki dan sve vise i vise se nerviram
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#120 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by 90minut »

djes_ba wrote: 07/09/2020 14:29 @Nekako s proljeća hvala
vidljivo da je bilo nekoliko podjela para , ali vazda je bilo viska para koji je ostao kod komadanta ........... :oops: :oops: :oops: :oops:
svaki dan sve vise i vise se nerviram
Pa i ti bi sebi ostavio da znaš da nece niko doci po njih pusti se šuplje
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#121 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Nekako s proljeća »

[youtube]http://youtu.be/LkXBkADsqTc?t=498[/youtube]
Na snimku iznad se od 08:20 min pominje obaranje nekoliko letjelica na području Konjica, propaganda ili istina ne znam šta bih rekao, jer Konjic nema svoju ratnu knjigu napisanu.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#122 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by 90minut »

:thumbup:

I ako jeste propaganda dosta dobro osmišljena jer se i dan danas drži iste price.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#123 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by zigzag »

otac_makarije wrote: 25/08/2020 13:11
detroit-mercy wrote: 24/08/2020 20:03
Placenici, za pare su letjeli gdje god bi trebalo :mrgreen: .
04.12.1994. Se u Zagrebu srušio još jedan MI-8 ARBIH kojim su upravljali plaćenici, ovaj put madjarski, natovaren naružanjem i opremom za Bihać. Pritom je doslo do eksplozije koja je uništila još jedan MI-8 ARBIH i jedan MI-8 HRZ

https://aviation-safety.net/wikibase/90268
https://vecernji.hr/amp/vijesti/kako-su ... al-1104359

Ja sam nekad ranije pričao sa jednim od tadašnjih vojnih lica i spominjao je da je uništeno više hrvatskih helikoptera tada. Ovaj mađarski helikopter je bio ozbiljno pretovaren oružjem ali se moralo odvući što više tereta. Čini mi se i da je spominjao da se morala platiti i ta šteta Hrvatskoj.
Anton Tus je bio taj koji je dao saglasnost da je koristi heliodrom i kasnije je izgladio situaciju. https://hr.wikipedia.org/wiki/Anton_Tus
A piloti su bili uglavnom ukrajinci.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#124 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Nekako s proljeća »

Obračun NATO i VRS snaga krajem februara 1994. Travnik BNT i mislim Bugojno SR...
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#125 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

Inače u pitanju je prva ratna akcija NATO nakon osnivanja organizacije u njenoj istoriji, neko je bio namjerio po svaku cjenu da poentira. Daleko od tog da se moze nazvati obracunom :)

Iz prve ruke, svjedočenje pilota RV VRS, učesnika akcije...
"I do tada smo mi letjeli, ulazili u zonu zabranjenog leta, izvršavali zadatke i helikopterima i avionima, i nikad niko nije pucao. Inače su nas uvijek upozoravali. Tada prvi put nisu, mada su kasnije govorili da jesu" , rekao je on. I ne samo to: Crnalić svjedoči da su prilikom njihovog naleta na cilj NATO avioni proletjeli kroz poredak jastrebova, trenutak prije početka bombardovanja fabrike. Bili su prisutni sve vrijeme akcije koju su samo posmatrali, a u napad su krenuli pri njihovom povratku.

"Sa različitih pravaca smo dejstvovali na cilj i kad smo pošli da se vraćamo, ja sam samo osjetio udarac. U tom trenutku nisam ni znao šta se desilo. Ne znaš da li se to dešava negdje iza tebe ili tvom avionu", kaže on.

https://www.nezavisne.com/zivot-stil/zi ... OTO/334613
Post Reply