Rušenje letjelica u ratu

Post Reply
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#176 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by spreca »

zigzag wrote: 16/09/2020 13:14 Aha, onda je to već bilo kaparisano još ranije.

Maloprije nađoh ovo:

http://www.mojenovosti.com/lat/index.ph ... /i/smrt%5C


Nisam ni znao da su ovoliko djelovali u posavini 1992. ali i na ostalim ratištima.


Ipak, jedna letjelica nažalost nije srušena iako bi bilo dobro da su je oborili odmah nakon polijetanja.

https://www.slobodnaevropa.org/a/tesanj ... 24489.html

Totalno besmislena misija, nije blizu linije fronta, nije bilo nikakve industrije nego samo civili.

I još se kao ne zna ko je bio nalogodavac, ni ko je bio pilot. A lako bi se moglo naći.
U Posavini su se dobro drzali dok Tudjman nije poceo sabotirati i tako je Posavina pocela padati i na kraju prodana od strane Tudjmana
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#177 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by zigzag »

Nekad ranije sam mislio da je to tako ali kasnije kada su dokumenti i zapisi bili dostupni onda je ipak bilo pitanje koliko je bilo šanse da se zadrži otvoreni udar brigada iz tri korpusa potpomognutih avijacijom na tenkoprohodnom pravcu.

A čak i da je "sabotaža" imala je smisla. Kako ćeš drugačije natjerati neprijatelja sa svoje teritorije ako mu ne omogućiš prolaz za bijeg. A na kraju je tako i bilo.

Malo smo razvodnili temu. Al eto, i dvine koje su bile namijenjene za odbranu banjalučkog aerodroma su korištene na zemaljskim ciljevima pa je sve to bio opšti haos. Odnosno sva dešavanja su bila povezana pa se ne mogu samo nabrojati srušene mašine i to da bude to.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#178 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Woody »

spreca wrote: 16/09/2020 13:25 Pohara bio sa Babom?
Jašta neg' je bio... U decembru '93, bio je u delegaciji sa Fikretom na sastanku sa Franjom u Zagrebu, a ispred d.j.l. "Muslimanska demokratska stranka" koja je trebala/trebao (naravno po Franjovoj direktivi) ući u parlament HZHB, e čime bi se Cazinska krajina "priključila" Hrvatskoj.

http://kliker.info/ekskluzivno-prvi-int ... crni-davo/
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#179 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by geralt »

spreca wrote: 16/09/2020 13:25
geralt wrote: 16/09/2020 13:04 Bio je on i na Heliodromu '93. sa Tutom (medju cuvarima, ne logorasima), pa nakon toga u Velikoj Kladusi sa Fikretom. Nema gdje ga nije bilo.
Pohara bio sa Babom?
Da, bio mu "savjetnik za politicka i vojna pitanja", nakon pada "prve autonomije" pobjegao u Zagreb. Evo njegovih vlastitih rijeci iz poslijeratnog intervjua:
Rekao mi je o svojim namjerama da proglasi Autonomiju Zapadne Bosne jer se boji da će Alija i njegovi trgovati tim prostorima. Ja sam mu rekao da me takvo nešto ne zanima i da sam ja za cjelovitu Bosnu. On je rekao da to i jeste u interesu očuvanja Bosne. Nazvao me je naivnim i rekao: ‘Ne dijelim ja Bosnu, već Alija, a ja svoje Krajine ne dam’.

Pričao je dugo o svojim planovima, a najviše o ‘Agrokomercu’ i pokretanju proizvodnje. Na kraju ja sam mu rekao da ću učestvovati samo u nečemu što je potpuno legalno i nije okrenuto protiv Bosne. Nekoliko dana poslije rekao mi je kako su u Bihaću svi relevantni politički lideri prihvatili njegovu inicijativu, uključujići i Ramiza Drekovića, komandanta Petog korpusa. Ja sam još uvijek bio neodlučan, ali me je radovala ideja da se zaustavi rat na tim područjima i započne normalizacija života. Pogotovo što je Bihać u tom trenutku bio u potpuno nemogućoj vojnoj situaciji.

Prihvatio sam da mu pomognem u organiziranju medijske kampanje. Pozvan sam da učestvujem u Izbornoj skupštini, ali sam rekao da ja nisam Krajišnik i da me nikakvo učešće u vlasti ne zanima. Mislim da me je on upravo zbog toga i htio uz sebe, jer sam ja simbolizirao nekoga ko je srcem i dušom za Bosnu, ali koji se, isto kao i on suprotstavio, pojedincima koji su u Sarajevu potpuno uzurpirali legalne vlasti i anarhiju doveli do savršenstva.

Kliker.info: Ali, to o čemu govorite bio je uvod u međumuslimanski sukob u kojem je stradalo više ljudi nego u cjelokupnom ratu između Armije RBiH i srpskih snaga…

Pohara: No, neposredno nakon proglašenja autonomije neko je naredio da se vojska umiješa u ovaj politički čin. I dan danas smatram da je za tragični i sumanuti međumuslimanski sukob kriv onaj koji je naredio vojnu intervenciju na vlastiti narod. Pa, nije oružje jedini odgovor na sve naše probleme i suprotnosti. Oružje bi uvijek trebalo govoriti zadnje kad su sve druge opcije potrošene.

U ovom slučaju neko kao da je jedva dočekao da se ovako nešto desi kako bi se riješili neki odavno neriješeni odnosi. Pogotovo jer je u proglasu o autonomiji izričito rečeno kako je to privremeno rješenje koje ničim ne negira suverenitet i integritet BiH. Zbog toga otvoreno sumnjam da je sve ovo Fikretu namješteno kako bi ga se jednom zauvijek riješilo kao bilo kakav faktor koji simbolizira nekakvu drugačiju opciju unutar tada muslimanskog naroda.

Njega su u Sarajevu optuživali da je bio umješan u navodni državni udar kada je ušao u TV studio zajedno sa Ejupom Ganićem za vrijeme hapšenja Alije Izetbegovića. Teza je da je on znao da će Alija biti uhapšen te da je on trebao da preuzme vlast, što opet dovodi do logičnog zaključka kako je on surađivao sa Srbima u svemu ovome. No, kako su vojne vođe Srba pustili vrhovnog vođu njima neprijateljske države i vojske Aliju Izetbegovića? Postavlja se pitanje za koga je ova klopka zapravo bila postavljena. Jedini gubitnik u svemu ovome je bio Fikret. Postavlja se tu milion pitanja, a ne samo jedno kako je bosanskoj javnosti plasirano.

On je očigledno bio vrhunski biznismen, ali je za politiku, pogotovo ovu našu, ispao neću reći naivan, ali može se reći neupotrebljiv. Vrlo je zanimljiva i činjenica da su se upravo Srbi borili protiv toga da on bude predsjednik Predsjedništva i insistirali da to bude Alija. Ali ja sam zadnji koji bi o naivnosti trebao govoriti. U svakom slučaju, dobro bi bilo da se formira nekakva nezavisna komisija ili angažiraju vrhunski profesionalci koji bi do kraja istražili šta se i kako desilo.
Prije toga je bio u Mostaru, gdje se u haskom sudjenju Tuti spominje da je u Tutinom drustvu prisustvovao mucenju logorasa Heliodroma, a navodno je sa Jukom ubijao na Masinskom fakultetu. Pominje se i u vezi sa Dreteljom '92., iako je to dosta nategnutije.

Ukratko, poprilican smrad.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#180 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by spreca »

Woody wrote: 16/09/2020 14:20
spreca wrote: 16/09/2020 13:25 Pohara bio sa Babom?
Jašta neg' je bio... U decembru '93, bio je u delegaciji sa Fikretom na sastanku sa Franjom u Zagrebu, a ispred d.j.l. "Muslimanska demokratska stranka" koja je trebala/trebao (naravno po Franjovoj direktivi) ući u parlament HZHB, e čime bi se Cazinska krajina "priključila" Hrvatskoj.

http://kliker.info/ekskluzivno-prvi-int ... crni-davo/
zigzag wrote: 16/09/2020 13:43 Nekad ranije sam mislio da je to tako ali kasnije kada su dokumenti i zapisi bili dostupni onda je ipak bilo pitanje koliko je bilo šanse da se zadrži otvoreni udar brigada iz tri korpusa potpomognutih avijacijom na tenkoprohodnom pravcu.

A čak i da je "sabotaža" imala je smisla. Kako ćeš drugačije natjerati neprijatelja sa svoje teritorije ako mu ne omogućiš prolaz za bijeg. A na kraju je tako i bilo.

Malo smo razvodnili temu. Al eto, i dvine koje su bile namijenjene za odbranu banjalučkog aerodroma su korištene na zemaljskim ciljevima pa je sve to bio opšti haos. Odnosno sva dešavanja su bila povezana pa se ne mogu samo nabrojati srušene mašine i to da bude to.
Da od pocetka nije bilo trgovanja iza Bosnjackih ledja rat nebi trajao toliko koliko je trajao i da se je od pocetka udruzeno sa Hrvatima islo protiv srba......da je moglo je dokaz 95ta kad je Bl bila na tockovima

User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#181 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by spreca »

geralt wrote: 16/09/2020 14:38
spreca wrote: 16/09/2020 13:25
geralt wrote: 16/09/2020 13:04 Bio je on i na Heliodromu '93. sa Tutom (medju cuvarima, ne logorasima), pa nakon toga u Velikoj Kladusi sa Fikretom. Nema gdje ga nije bilo.
Pohara bio sa Babom?
Da, bio mu "savjetnik za politicka i vojna pitanja", nakon pada "prve autonomije" pobjegao u Zagreb. Evo njegovih vlastitih rijeci iz poslijeratnog intervjua:
Rekao mi je o svojim namjerama da proglasi Autonomiju Zapadne Bosne jer se boji da će Alija i njegovi trgovati tim prostorima. Ja sam mu rekao da me takvo nešto ne zanima i da sam ja za cjelovitu Bosnu. On je rekao da to i jeste u interesu očuvanja Bosne. Nazvao me je naivnim i rekao: ‘Ne dijelim ja Bosnu, već Alija, a ja svoje Krajine ne dam’.

Pričao je dugo o svojim planovima, a najviše o ‘Agrokomercu’ i pokretanju proizvodnje. Na kraju ja sam mu rekao da ću učestvovati samo u nečemu što je potpuno legalno i nije okrenuto protiv Bosne. Nekoliko dana poslije rekao mi je kako su u Bihaću svi relevantni politički lideri prihvatili njegovu inicijativu, uključujići i Ramiza Drekovića, komandanta Petog korpusa. Ja sam još uvijek bio neodlučan, ali me je radovala ideja da se zaustavi rat na tim područjima i započne normalizacija života. Pogotovo što je Bihać u tom trenutku bio u potpuno nemogućoj vojnoj situaciji.

Prihvatio sam da mu pomognem u organiziranju medijske kampanje. Pozvan sam da učestvujem u Izbornoj skupštini, ali sam rekao da ja nisam Krajišnik i da me nikakvo učešće u vlasti ne zanima. Mislim da me je on upravo zbog toga i htio uz sebe, jer sam ja simbolizirao nekoga ko je srcem i dušom za Bosnu, ali koji se, isto kao i on suprotstavio, pojedincima koji su u Sarajevu potpuno uzurpirali legalne vlasti i anarhiju doveli do savršenstva.

Kliker.info: Ali, to o čemu govorite bio je uvod u međumuslimanski sukob u kojem je stradalo više ljudi nego u cjelokupnom ratu između Armije RBiH i srpskih snaga…

Pohara: No, neposredno nakon proglašenja autonomije neko je naredio da se vojska umiješa u ovaj politički čin. I dan danas smatram da je za tragični i sumanuti međumuslimanski sukob kriv onaj koji je naredio vojnu intervenciju na vlastiti narod. Pa, nije oružje jedini odgovor na sve naše probleme i suprotnosti. Oružje bi uvijek trebalo govoriti zadnje kad su sve druge opcije potrošene.

U ovom slučaju neko kao da je jedva dočekao da se ovako nešto desi kako bi se riješili neki odavno neriješeni odnosi. Pogotovo jer je u proglasu o autonomiji izričito rečeno kako je to privremeno rješenje koje ničim ne negira suverenitet i integritet BiH. Zbog toga otvoreno sumnjam da je sve ovo Fikretu namješteno kako bi ga se jednom zauvijek riješilo kao bilo kakav faktor koji simbolizira nekakvu drugačiju opciju unutar tada muslimanskog naroda.

Njega su u Sarajevu optuživali da je bio umješan u navodni državni udar kada je ušao u TV studio zajedno sa Ejupom Ganićem za vrijeme hapšenja Alije Izetbegovića. Teza je da je on znao da će Alija biti uhapšen te da je on trebao da preuzme vlast, što opet dovodi do logičnog zaključka kako je on surađivao sa Srbima u svemu ovome. No, kako su vojne vođe Srba pustili vrhovnog vođu njima neprijateljske države i vojske Aliju Izetbegovića? Postavlja se pitanje za koga je ova klopka zapravo bila postavljena. Jedini gubitnik u svemu ovome je bio Fikret. Postavlja se tu milion pitanja, a ne samo jedno kako je bosanskoj javnosti plasirano.

On je očigledno bio vrhunski biznismen, ali je za politiku, pogotovo ovu našu, ispao neću reći naivan, ali može se reći neupotrebljiv. Vrlo je zanimljiva i činjenica da su se upravo Srbi borili protiv toga da on bude predsjednik Predsjedništva i insistirali da to bude Alija. Ali ja sam zadnji koji bi o naivnosti trebao govoriti. U svakom slučaju, dobro bi bilo da se formira nekakva nezavisna komisija ili angažiraju vrhunski profesionalci koji bi do kraja istražili šta se i kako desilo.
Prije toga je bio u Mostaru, gdje se u haskom sudjenju Tuti spominje da je u Tutinom drustvu prisustvovao mucenju logorasa Heliodroma, a navodno je sa Jukom ubijao na Masinskom fakultetu. Pominje se i u vezi sa Dreteljom '92., iako je to dosta nategnutije.

Ukratko, poprilican smrad.
Veliki smrad,inace ovo nisam znao
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#182 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by spreca »

Woody wrote: 16/09/2020 14:20
spreca wrote: 16/09/2020 13:25 Pohara bio sa Babom?
Jašta neg' je bio... U decembru '93, bio je u delegaciji sa Fikretom na sastanku sa Franjom u Zagrebu, a ispred d.j.l. "Muslimanska demokratska stranka" koja je trebala/trebao (naravno po Franjovoj direktivi) ući u parlament HZHB, e čime bi se Cazinska krajina "priključila" Hrvatskoj.

http://kliker.info/ekskluzivno-prvi-int ... crni-davo/
Hvala
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#183 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by felipe kajetano »

zigzag wrote: 16/09/2020 13:14 Aha, onda je to već bilo kaparisano još ranije.

Maloprije nađoh ovo:

http://www.mojenovosti.com/lat/index.ph ... /i/smrt%5C


Nisam ni znao da su ovoliko djelovali u posavini 1992. ali i na ostalim ratištima.

Ipak, jedna letjelica nažalost nije srušena iako bi bilo dobro da su je oborili odmah nakon polijetanja.

https://www.slobodnaevropa.org/a/tesanj ... 24489.html

Totalno besmislena misija, nije blizu linije fronta, nije bilo nikakve industrije nego samo civili.

I još se kao ne zna ko je bio nalogodavac, ni ko je bio pilot. A lako bi se moglo naći.
Naravno da se ne istrazuje jer je sve aminovao NATO, cisto da se malo izbalansira, a i posalje poruka sta se moze desiti ako kome padne na pamet da krene u napad na Doboj..
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#184 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Seawolf »

zigzag wrote: 16/09/2020 13:43 ....
Malo smo razvodnili temu. Al eto, i dvine koje su bile namijenjene za odbranu banjalučkog aerodroma su korištene na zemaljskim ciljevima pa je sve to bio opšti haos. Odnosno sva dešavanja su bila povezana pa se ne mogu samo nabrojati srušene mašine i to da bude to.
To su bili sistemi Volkhov, S-75M sistem (NATO oznaka SA-2C) sa projektilom oznake V-750M.

Nije Dvina. Dvina je stariji S-75 sistem (NATO oznaka SA-2A) sa projektilom oznake V-750 ili V-750V.

S-75M Volkhov ima krajnji domet od 43 km, a S-75 Dvina ima krajnji domet od 34 km.
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#185 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by zigzag »

Aminovao NATO da se kasetne bombe istresu na naselje i pobiju civili?
Da je aminovao, avion ne bi od pravca Teslića išao u brišućem letu i vjerovatno bi tražio neki vojni cilj sa više visine.

A da je tražio vojni cilj onda bi se moglo pričati o nekom "balansu". Ovako je bilo besmisleno ubijanje djece. Neko za to mora odgovarati.

I da nije bilo potpisan mirovni ugovor, Doboj bi već bio riješen jer nakon povlačenja sa Ozrena nikakva vojska ne bi ostala u Doboju i u nekoj odbrani ne bi učestvala nikakva avijacija iz Banjaluke.


Što se tiče Volhova , tek sam skoro shvatio da su na OG 7-jug tokom ratnih dejstava u proljeće i ljeto 1993. ispaljivali upravo te protivavionske projektile (pored FROGova isto tako korištenih) koji su se aktivirali desetak metara iznad zemlje.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#186 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by felipe kajetano »

zigzag wrote: 16/09/2020 16:12 Aminovao NATO da se kasetne bombe istresu na naselje i pobiju civili?
Da je aminovao, avion ne bi od pravca Teslića išao u brišućem letu i vjerovatno bi tražio neki vojni cilj sa više visine.

A da je tražio vojni cilj onda bi se moglo pričati o nekom "balansu". Ovako je bilo besmisleno ubijanje djece. Neko za to mora odgovarati.

I da nije bilo potpisan mirovni ugovor, Doboj bi već bio riješen jer nakon povlačenja sa Ozrena nikakva vojska ne bi ostala u Doboju i u nekoj odbrani ne bi učestvala nikakva avijacija iz Banjaluke.


Što se tiče Volhova , tek sam skoro shvatio da su na OG 7-jug tokom ratnih dejstava u proljeće i ljeto 1993. ispaljivali upravo te protivavionske projektile (pored FROGova isto tako korištenih) koji su se aktivirali desetak metara iznad zemlje.
U tom periodu muva nije mogla letjeti ovim nebom a da to ne zna Nato.
To je bilo samo pokazivanje misica, tj.sta se moze desiti u nekoj varijanti.
Ko ce odgovarati za djecu ubijenu u Doboju?
Ona manje vrijede jel?
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#187 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by zigzag »

Nigdje nije napisano da bilo koji civili "manje vrijede".

Ali gledajući sve ratne optužnice na sudu BIH jasno je da su do sada i "manji zločini" već ranije procesuirani. Bilo i slučajeva sa pojedinačnim ubistvima a ovo niko nije ni pogledao još.
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#188 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by zforumas »

zigzag wrote: 16/09/2020 16:12 Aminovao NATO da se kasetne bombe istresu na naselje i pobiju civili?
Da je aminovao, avion ne bi od pravca Teslića išao u brišućem letu i vjerovatno bi tražio neki vojni cilj sa više visine.

A da je tražio vojni cilj onda bi se moglo pričati o nekom "balansu". Ovako je bilo besmisleno ubijanje djece. Neko za to mora odgovarati.

I da nije bilo potpisan mirovni ugovor, Doboj bi već bio riješen jer nakon povlačenja sa Ozrena nikakva vojska ne bi ostala u Doboju i u nekoj odbrani ne bi učestvala nikakva avijacija iz Banjaluke.


Što se tiče Volhova , tek sam skoro shvatio da su na OG 7-jug tokom ratnih dejstava u proljeće i ljeto 1993. ispaljivali upravo te protivavionske projektile (pored FROGova isto tako korištenih) koji su se aktivirali desetak metara iznad zemlje.
Ovoga se sjecam kao da je jucer bilo, i dan danas mi se desi da se u pola noci probudim sav mokar od ruznog sna....
2 dana nisam cuo, nisam mogao da hodam, jedem...

Jbg, omaklo se nekome pa pobi neduznu djecu...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#189 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Maraschino »

@felipe kajetano u misiji relativizacije.

@spreca tebi @Woody otvara oci :-) :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#190 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by spreca »

Maraschino wrote: 16/09/2020 18:59 @felipe kajetano u misiji relativizacije.

@spreca tebi @Woody otvara oci :-) :D
Stvarno nisam znao za Poharu,nekako sam ga izgubio iz vida,a posle rata nije bio nesto aktivan ili sam i to propustio
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#191 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Emiremir33 »

Maraschino wrote: 16/09/2020 18:59 @felipe kajetano u misiji relativizacije.

@spreca tebi @Woody otvara oci :-) :D
Pa i Jasmin Jaganjac je dugo ordinirao po Mostaru..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#192 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Maraschino »

spreca wrote: 16/09/2020 21:00
Maraschino wrote: 16/09/2020 18:59 @felipe kajetano u misiji relativizacije.

@spreca tebi @Woody otvara oci :-) :D
Stvarno nisam znao za Poharu,nekako sam ga izgubio iz vida,a posle rata nije bio nesto aktivan ili sam i to propustio
Armin Pohara, ja ga vidio negdje u maju '92.god. nasminkan u uniformi sa nekom pratnjom koji su kao i on dosli da dizu Tuzlake za Posavinu...
...kako sam cuo nakon raznih avantura po BiH u toku rata zavrsio je(bolje, pobjegao) u Ameriku na Floridu.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#193 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by karanana »

spijuncina neka sigurno. ne bi ga amerika primila sa ratnom prosloscu da je neki nikogovic i da niko nije stajao iza njega.
bilo je tih mutnih likova za koje ne znas odakle su izronili a kurchili se i shepurili 92.....pohara, jaganjac, sarlija
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#194 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by spreca »

Maraschino wrote: 16/09/2020 21:13
spreca wrote: 16/09/2020 21:00
Maraschino wrote: 16/09/2020 18:59 @felipe kajetano u misiji relativizacije.

@spreca tebi @Woody otvara oci :-) :D
Stvarno nisam znao za Poharu,nekako sam ga izgubio iz vida,a posle rata nije bio nesto aktivan ili sam i to propustio
Armin Pohara, ja ga vidio negdje u maju '92.god. nasminkan u uniformi sa nekom pratnjom koji su kao i on dosli da dizu Tuzlake za Posavinu...
...kako sam cuo nakon raznih avantura po BiH u toku rata zavrsio je(bolje, pobjegao) u Ameriku na Floridu.
Ok ali mu se nemoze negirati da je medju prvima ako ne i prvi organizovao odbranu u Posavini i u pocetku su bili dosta dobri
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#195 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Maraschino »

spreca wrote: 16/09/2020 21:21
Maraschino wrote: 16/09/2020 21:13
spreca wrote: 16/09/2020 21:00

Stvarno nisam znao za Poharu,nekako sam ga izgubio iz vida,a posle rata nije bio nesto aktivan ili sam i to propustio
Armin Pohara, ja ga vidio negdje u maju '92.god. nasminkan u uniformi sa nekom pratnjom koji su kao i on dosli da dizu Tuzlake za Posavinu...
...kako sam cuo nakon raznih avantura po BiH u toku rata zavrsio je(bolje, pobjegao) u Ameriku na Floridu.
Ok ali mu se nemoze negirati da je medju prvima ako ne i prvi organizovao odbranu u Posavini i u pocetku su bili dosta dobri
Bez dobrog ***** ne idi u svatove.

On ima automatsku pusku i skorpion za pasom pa nahajca one u trenerkama i farmericama da idu ratovati. Cime?

Takvi su samo zavaljivali omladinu i naivne.
Last edited by Maraschino on 16/09/2020 22:59, edited 1 time in total.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#196 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by otac_makarije »

zigzag wrote: 16/09/2020 11:39
otac_makarije wrote: 16/09/2020 11:19 [Jedino je 1993 jedan MI8 ARBIH zarobljen od strane HVO
Ima li tu detalja?
Image

Medjugorje, November 1993. T9-HAA, which was a formerly the property of the Soviet airline, Aeroflot, was seized by Croatian forces at Medjugorje after it was flown to the town, near Mostar for an abortive prisoner exchange.

Source: 'Balkan Air Wars 1991 - 2000', Aircraft of the Aces: Men7 Legends No.52, Osprey Publishing Limited
doboj71
Posts: 578
Joined: 21/07/2011 05:20

#197 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by doboj71 »

felipe kajetano wrote: 16/09/2020 16:25
zigzag wrote: 16/09/2020 16:12 Aminovao NATO da se kasetne bombe istresu na naselje i pobiju civili?
Da je aminovao, avion ne bi od pravca Teslića išao u brišućem letu i vjerovatno bi tražio neki vojni cilj sa više visine.

A da je tražio vojni cilj onda bi se moglo pričati o nekom "balansu". Ovako je bilo besmisleno ubijanje djece. Neko za to mora odgovarati.

I da nije bilo potpisan mirovni ugovor, Doboj bi već bio riješen jer nakon povlačenja sa Ozrena nikakva vojska ne bi ostala u Doboju i u nekoj odbrani ne bi učestvala nikakva avijacija iz Banjaluke.


Što se tiče Volhova , tek sam skoro shvatio da su na OG 7-jug tokom ratnih dejstava u proljeće i ljeto 1993. ispaljivali upravo te protivavionske projektile (pored FROGova isto tako korištenih) koji su se aktivirali desetak metara iznad zemlje.
U tom periodu muva nije mogla letjeti ovim nebom a da to ne zna Nato.
To je bilo samo pokazivanje misica, tj.sta se moze desiti u nekoj varijanti.
Ko ce odgovarati za djecu ubijenu u Doboju?
Ona manje vrijede jel?
Posto izgleda dosta znas sta je bilo u doboju, gdje su civili odvedeni iz zatvora u maju 92, pobijeni i ko zna gdje pokopani.Gdje su zakopani civili iz Grapske, pobijeni u junu 92.Srbi pobili i popalili sva nesrpska sela oko doboja, protjerali civile iz doboja 92 .ajd kad seremo da seremo.zao je meni civila, ali hiljadu granata ako je palo na doboj nije isto kao milioni sto su padali po okolnim selima od vas
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#198 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by zigzag »

U tim pričama se ode daleko. Što se mene tiče, mišljenja sam da je jedna od letjelica koju je trebalo oboriti ali nažalost,nije urađeno.
A kajetano mi je dao hint.

Sa pravne strane i ove sudske prakse predmet ima praznina. Nije u ratovima svaki ispaljeni veći kalibar procesuiran. Koliko bi bilo takvih predmeta na svim stranama.
Ovdje je eventualno bilo procesa za Kapiju i Markale i to su izuzeci.
A sa oslobađajućom presudom Gotovini, pokazalo se da je svakakvo granatiranje i raketiranje dozvoljeno. A za žrtve, koga briga.
Eventualno se moglo objaviti ime pilota i onoga ko mu je dao naredbu. Bar da se javno zna.

Ovaj helikopter u Međugorju nije bio u sastavu JNA? Je li to kupljen ili iznajmljen.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#199 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Maraschino »

otac_makarije wrote: 16/09/2020 22:22
zigzag wrote: 16/09/2020 11:39
otac_makarije wrote: 16/09/2020 11:19 [Jedino je 1993 jedan MI8 ARBIH zarobljen od strane HVO
Ima li tu detalja?
Image

Medjugorje, November 1993. T9-HAA, which was a formerly the property of the Soviet airline, Aeroflot, was seized by Croatian forces at Medjugorje after it was flown to the town, near Mostar for an abortive prisoner exchange.

Source: 'Balkan Air Wars 1991 - 2000', Aircraft of the Aces: Men7 Legends No.52, Osprey Publishing Limited
zarobljen :lol:
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#200 Re: Rušenje letjelica u ratu

Post by Seawolf »

zigzag wrote: 16/09/2020 22:54 U tim pričama se ode daleko. Što se mene tiče, mišljenja sam da je jedna od letjelica koju je trebalo oboriti ali nažalost,nije urađeno.
A kajetano mi je dao hint.

Sa pravne strane i ove sudske prakse predmet ima praznina. Nije u ratovima svaki ispaljeni veći kalibar procesuiran. Koliko bi bilo takvih predmeta na svim stranama.
....
Je li barem poznato koji je tip aviona izveo napad u Tešnju, 8. oktobra 1995-e, kada je ubijeno petoro djece i troje odraslih, a ranjeno još nekoliko desetina osoba?

Ako su tada zaista korištene kasetne bombe BL-755, onda je mogao biti samo J-22 Orao, ili N-62 Super Galeb G4.
Post Reply