Rumunija

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1 Rumunija

Post by corsa »

Ne znam da li mi je tema na pravom mjestu, ali ce mi u svakom slucaju biti potrebna umjetnost zivljenja. :D Naime, idem poslovno na pet mjeseci u Bukurest. Moram se tamo snaci za smjestaj, hranu i sve sto ide uz to pa bi mi svaka pomoc dobrodosla. Ako neko ima bilo kakvih iskustava sa Rumunijom pomagajte! :-D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2 Re: Rumunija

Post by Rockefeller »

Sretno :mrgreen:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#3 Re: Rumunija

Post by corsa »

Hvala! :D Nevjerovatno, ali cini se da niko nikad iz BiH nije bio u Rumuniji! :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Rumunija

Post by muminovic »

corsa wrote:Hvala! :D Nevjerovatno, ali cini se da niko nikad iz BiH nije bio u Rumuniji! :D
Bio je 100% Hrle/Zviz...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5 Re: Rumunija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Blago se tebi, možeš svaki dan guziti za črvenu. :mrgreen:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#6 Re: Rumunija

Post by corsa »

Sudeci po internetu, za crvenu tamo vise nemozes ni kiflu kupiti.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#7 Re: Rumunija

Post by corsa »

muminovic wrote:
corsa wrote:Hvala! :D Nevjerovatno, ali cini se da niko nikad iz BiH nije bio u Rumuniji! :D
Bio je 100% Hrle/Zviz...
Pa sto se ne javljaju?
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#8 Re: Rumunija

Post by zforumas »

corsa wrote:
muminovic wrote:
corsa wrote:Hvala! :D Nevjerovatno, ali cini se da niko nikad iz BiH nije bio u Rumuniji! :D
Bio je 100% Hrle/Zviz...
Pa sto se ne javljaju?
Hrle na poslovnom putu u banovicima :mrgreen:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#9 Re: Rumunija

Post by corsa »

Hahah, hajde nadam se da ce vidjeti ovo kad se vrati.
Seyfo
Posts: 4339
Joined: 23/08/2011 14:12

#10 Re: Rumunija

Post by Seyfo »

Znam par ljudi da su bili, doduse kratko, kazu

-nema sta vidjeti
-ocaj, tuga, uzas
-gore od Bosne 100 puta
-cigani sve
-tuga i bijeda
-psi lutalice

I to sve je Bukurest,koji je u odnosu na ostatak zemlje par nivoa iznad, ostatak zemlje je jos gori.

S druge strane, sirom Evrope sam sreo mnogo Rumuna koji su se ulaskom u EU razbjezali. I to nesto govori
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Rumunija

Post by Truba »

ne znam koliko će ti pomoći što tamo imaju 3 hrvatske autohtone župe :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#12 Re: Rumunija

Post by O'zone »

Osjećat ćeš se kao kod kuće :mrgreen: isti jad i bijeda :D

Sretno u svakom slučaju i javljaj nam se otamo sa slikama i izvještajima da ne bude opet otvaranja ovakvih tema: Kako? Gdje? Šta? u Rumuniji :mrgreen: :thumbup:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#13 Re: Rumunija

Post by corsa »

Ma napisat cu detaljan izvjestaj. Ne mogu da vjerujem da je bas tako, mislim to, jad i bijeda, jer po cijenama koje sam do sada mogao naci, prilicno su skuplji od nas. Zato bih volio cuti informaciju iz prve ruke. :-)
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#14 Re: Rumunija

Post by Vitezanin »

Bio sam prije 5-6 mjeseci u Bukureštu, polu-poslovno.

Nije baš ovako kako pišu, nadam se da se javljaju oni koji su bili, a ne "rekla-kazala".

Bukurešt je interesantan i velik grad. Meni se izuzetno svidio tako da namjeravam nazad turistički jedan dan obići i ostatak zemlje. Balkan u punom smislu, sjaj i bijeda jedno do drugoga. Posla ima (nezaposlenost je 6-7 %!), ali su plaće uglavnom niže nego u BiH.

Gužve su po cijeli dan, ali imaju metro, tramvaje, autobuse i taksije koji su jeftiniji nego u Sarajevu.

Prošli su kroz radikalniju ekonomsku tranziciju nego mi , zato su i razlike veće pa se čovjek iznenadi kada vidi toliko blještavila i raspada na jednom mjestu. Ali i BiH je na istom putu tako da ćemo isto vidjeti.

Ima beskućnika, istina. Pasa lutalica nisam vidio mnogo, ali ima puno žica i ofucanih fasada. Nešto gore stanje nego u Sarajevu.

Istok Rumunjske, prema Moldaviji, je jako siromašan. Znatno više nego BiH.

Sveukupno- standard im je skoro pa isti kao u BiH, osim što posla ima više. Dugoročno će Rumunjska postati ekonomski znatno bitniji igrač ovdje, dovoljno je vidjeti trend kod makroekonomskih pokazatelja. :thumbup: Obrazovani, 20 mil. ljudi, jeftini i dalje, dobro im ide.

Ljudi su također jako ljubazni, kad vide da si stranac pitaju treba li šta pomoći. Sami priđu.

Toplo preporučujem restoran Caru' cu Bere. :thumbup: :thumbup:

Grad je pun pubova i cijene su kao i u Sarajevu ili nešto jeftinije. Pušenje zabranjeno. :thumbup:

Eto.

Ne znam, meni se svidjelo.

Ako te šta još zanima pitaj.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#15 Re: Rumunija

Post by Vitezanin »

Seyfo wrote:Znam par ljudi da su bili, doduse kratko, kazu

-nema sta vidjeti
-ocaj, tuga, uzas
-gore od Bosne 100 puta
-cigani sve
-tuga i bijeda
-psi lutalice

I to sve je Bukurest,koji je u odnosu na ostatak zemlje par nivoa iznad, ostatak zemlje je jos gori.

S druge strane, sirom Evrope sam sreo mnogo Rumuna koji su se ulaskom u EU razbjezali. I to nesto govori
- ima se itekako šta vidjeti, u Bukureštu je 2 mil. ljudi, a Rumunjska je puna interesantih gradova, osim Bukurešta
- ne baš
- nije gore, ili je isto, ili je nešto bolje
- šta imaš protiv Cigana? Cigane u Bukureštu ćeš viđati kao i po gradovima u BiH
- nije baš tuga i bijeda, Rumunjska napreduje više nego sve zemlje u regiji
- dok sam bio tamo vidio sam 2 psa na ulici.

Naracno da su se razbježali. Kao i svi ostali u regiji kad su im se stvorile prilike u bogatijim državama.

Ali gori od nas defintivno nisu.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#16 Re: Rumunija

Post by corsa »

Vitezanin wrote:Bio sam prije 5-6 mjeseci u Bukureštu, polu-poslovno.

Nije baš ovako kako pišu, nadam se da se javljaju oni koji su bili, a ne "rekla-kazala".

Bukurešt je interesantan i velik grad. Meni se izuzetno svidio tako da namjeravam nazad turistički jedan dan obići i ostatak zemlje. Balkan u punom smislu, sjaj i bijeda jedno do drugoga. Posla ima (nezaposlenost je 6-7 %!), ali su plaće uglavnom niže nego u BiH.

Gužve su po cijeli dan, ali imaju metro, tramvaje, autobuse i taksije koji su jeftiniji nego u Sarajevu.

Prošli su kroz radikalniju ekonomsku tranziciju nego mi , zato su i razlike veće pa se čovjek iznenadi kada vidi toliko blještavila i raspada na jednom mjestu. Ali i BiH je na istom putu tako da ćemo isto vidjeti.

Ima beskućnika, istina. Pasa lutalica nisam vidio mnogo, ali ima puno žica i ofucanih fasada. Nešto gore stanje nego u Sarajevu.

Istok Rumunjske, prema Moldaviji, je jako siromašan. Znatno više nego BiH.

Sveukupno- standard im je skoro pa isti kao u BiH, osim što posla ima više. Dugoročno će Rumunjska postati ekonomski znatno bitniji igrač ovdje, dovoljno je vidjeti trend kod makroekonomskih pokazatelja. :thumbup: Obrazovani, 20 mil. ljudi, jeftini i dalje, dobro im ide.

Ljudi su također jako ljubazni, kad vide da si stranac pitaju treba li šta pomoći. Sami priđu.

Toplo preporučujem restoran Caru' cu Bere. :thumbup: :thumbup:

Grad je pun pubova i cijene su kao i u Sarajevu ili nešto jeftinije. Pušenje zabranjeno. :thumbup:

Eto.

Ne znam, meni se svidjelo.

Ako te šta još zanima pitaj.
Koliko si dugo bio tamo? Ja cu biti pet mjeseci pa mi treba stan da iznajmim, Znaš li možda kako se otprilike cijene krecu? Ja ovo sto sam gledao po internetu je preskupo, sve od 500 do 1000 eura, a nisu neka pljacka. Kakva je situacija sa hranom, cijene. Eto uglavnom ako znaš nešto više o troškovima života... :?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#17 Re: Rumunija

Post by Vitezanin »

corsa wrote:
Vitezanin wrote:Bio sam prije 5-6 mjeseci u Bukureštu, polu-poslovno.

Nije baš ovako kako pišu, nadam se da se javljaju oni koji su bili, a ne "rekla-kazala".

Bukurešt je interesantan i velik grad. Meni se izuzetno svidio tako da namjeravam nazad turistički jedan dan obići i ostatak zemlje. Balkan u punom smislu, sjaj i bijeda jedno do drugoga. Posla ima (nezaposlenost je 6-7 %!), ali su plaće uglavnom niže nego u BiH.

Gužve su po cijeli dan, ali imaju metro, tramvaje, autobuse i taksije koji su jeftiniji nego u Sarajevu.

Prošli su kroz radikalniju ekonomsku tranziciju nego mi , zato su i razlike veće pa se čovjek iznenadi kada vidi toliko blještavila i raspada na jednom mjestu. Ali i BiH je na istom putu tako da ćemo isto vidjeti.

Ima beskućnika, istina. Pasa lutalica nisam vidio mnogo, ali ima puno žica i ofucanih fasada. Nešto gore stanje nego u Sarajevu.

Istok Rumunjske, prema Moldaviji, je jako siromašan. Znatno više nego BiH.

Sveukupno- standard im je skoro pa isti kao u BiH, osim što posla ima više. Dugoročno će Rumunjska postati ekonomski znatno bitniji igrač ovdje, dovoljno je vidjeti trend kod makroekonomskih pokazatelja. :thumbup: Obrazovani, 20 mil. ljudi, jeftini i dalje, dobro im ide.

Ljudi su također jako ljubazni, kad vide da si stranac pitaju treba li šta pomoći. Sami priđu.

Toplo preporučujem restoran Caru' cu Bere. :thumbup: :thumbup:

Grad je pun pubova i cijene su kao i u Sarajevu ili nešto jeftinije. Pušenje zabranjeno. :thumbup:

Eto.

Ne znam, meni se svidjelo.

Ako te šta još zanima pitaj.
Koliko si dugo bio tamo? Ja cu biti pet mjeseci pa mi treba stan da iznajmim, Znaš li možda kako se otprilike cijene krecu? Ja ovo sto sam gledao po internetu je preskupo, sve od 500 do 1000 eura, a nisu neka pljacka. Kakva je situacija sa hranom, cijene. Eto uglavnom ako znaš nešto više o troškovima života... :?

Za stan ti ne znam, ali ove cijene mi zvuče suludo. Toliko su stanovi po Austriji i Njemačkoj.

Kontaktirat ću poznanika u Bukureštu i pitati kako se traže i gdje stanovi pa se mogu javiti.

Tamo sam bio kratko, nekoliko dana, pa imam ograničeno iskustvo, ali govorim na osnovu mog dojma kao i na osnovu razgovora s dosta ljudi.

Što se tiče hrane i toga, u supermarketima je skoro isto kao kod nas. Neke stvari su bile nešto jeftinije, ali okvirno - jako blisko nama. Kupovao sam neke stvari u trgovini tipa Konzum u samom centru i nisam primjetio nikakvu razliku u odnosu na nas.

Gradski prijevoz, možeš kupiti mjesečnu kartu i cijena je nešto jeftinija nego u Sarajevu (mislim da je GRAS kupon oko 50?!), ali s tim da imaš i metro i tramvaje i buseve itd.

Okvirno govoreći, ne odskače puno od nas. Tj ove stvari za svakodnevni život.

PS Evo poslao sam poruku pa ću se javiti.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#18 Re: Rumunija

Post by corsa »

Hvala ti puno! :thumbup: :bih:
Post Reply