Rukometna reprezentacija BiH

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6126 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Edin H. »

Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#6127 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Stari_Jarac »

Napisao sam pred ovu utakmicu da će na osnovu svega viđenog u prethodnim sve osim uvjerljivog poraza za mene biti iznenađenje i u neku ruku su me iznenadili jer sam očekivao znatno lošiju tekmu naših. Solidna je ovo reprezentacija, može ona sigurno više samo Šumanu treba vremena da se snađe, čovjek ipak nema trenerskog iskustva zato mu nije ni išlo u ovim kvalifikacijama ali nije se ni Marka proslavio prvi ciklus pa je poslije bilo puno bolje.
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#6128 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Vega_Brothers »

Ima na Source trinaestominutni video intervju sa Šumanom. Izdvojio sam najbitnije što je rekao:
Mogu da kažem veoma kratko i jasno da smo sami sebi pobjedili. Na taj način da smo dozvolili da ih tako nazovem „pionirske“ tehničke greške koje su nas koštale Evropskog prvenstva...Mislim da smo bez obzira na sve okolnosti pobjedili sami sebe. Mislim da je nedopustivo i neshvatljivo da napravimo takve greške, neisprovocirane greške. Kada pođemo u školu pa učimo A, B, C, to su te greške: dodavanje, hvatanje na razdaljini od dva metra što je na ovom nivou nedopustivo.
Nedopustivo je da na primjer imamo jednu situaciju gdje smo izgubili loptu, napravili tehničku grešku, da su Austrijanci, njih 3 – 4 igrača u kontri sami, da naš golman odbrani tu loptu, da se ta lopta odbije a da mi još nismo prešli ni centar nazad...To su stvari mentaliteta...Takve stvari ne smiju nikad da se dese. Proveo sam tolike godine u Skandinaviji. Djeca od 10 – 11 godina prave greške, uče na greškama. Može da se pogriješi, može da se uradi bilo šta. Ali ima jedna druga stvar - Mora da se trči nazad!
Ja sam naučio da o sudijama ne komentarišem mnogo, naročito kad izgubimo. Opet bez obzira na suđenje i kako je to izgledalo, na klupi sam imao osjećaj da smo tih 45 minuta imali kontrolu nad utakmicom, bez obzira ne rezultat, kontrolu nad tim da smo igrali, da smo cijelu utakmicu navodili na naš mlin kako će Austrijanci da igraju. Krila su odradila fantastičan posao. Imali smo tu kontru, polukontru, imali smo taj brzi centar... Mislim da smo odigrali veomo kvalitetno prvo poluvrijeme i početak drugog poluvremena do te neke 45. minute, da je to izgledalo sasvim korektno, solidno, međutim da se opet vratim: „Pobjediti sam sebe“, da je to razlog zašto smo izgubili u Beču.
U ovo vrijeme od kako sam postao selektor naše reprezentacije pojavili su se neki momci koji do sad nisu nikad bili u reprezentaciji BiH. Tu prvenstveno mislim na Nuića, naše krilo, mislim na Marina Vegara, evo pronašli smo Srđana Predragovića, desno krilo, to je momak 95. godište.
Zaživjele su i omladinske selekcije. Evo sad imamo i U14, i U16, i U18. Ova U18 naredne godine prerasta u U20 tako da ćemo dobiti i četvrtu selekciju. Radit ćemo sa pet reprezentativnih selekcija. Imamo jedan sistem rada koji je identičan u svim selekcijama. Sve što radimo u A selekciji to prenosimo u mlađe selekcije da bi dobili taj automatizam kad dođu u A selekciju. Radimo i na njihovom individualnom kvalitetu, u tehničkom smislu, u taktičkom smislu, da napreduju u svim segmentima igre...To je jedan proces, to je stvaranje jednog sistema koji isto zahtjeva neko vrijeme.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#6129 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by karanana »

Sta je bnm? Gdje su bhf?
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6130 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Edin H. »

karanana wrote:Sta je bnm? Gdje su bhf?
https://youtube.com/channel/UC61Kt-7Lna ... =hovercard
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#6131 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Stari_Jarac »

Elem po Bilalu (tako bar ispada po ovome što je postavio @Vega_Brothers) sve su krivi igrači, pa nije baš tako, ti momci svi redom igraju u jačim klubovima i ligama što znači da osnove rukometa moraju znati, a što ih ne znaju i u reprezentaciji tu već ima i do onoga ko vodi istu. Cijele kvalifikacije izgledali smo loše, ne može sve biti do igrača, mentaliteta ili šta ti ja znam čega još, malo objektivnosti i samokritičnosti nije na odmet.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#6132 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by dječak sa šibicama »

Kako god bilo, istina je da rade pocetnicke greske, hvatanje lopte, igra 2 na 2, prebrojavanje, to se uci u kadetskom uzrastu.

Nije Suman kriv ako njima lopte ispadaju iz ruke, ili nema dovoljno ljepila na lopti ili je do njih.

Svakako da i on snosi dio krivice, neke igrace recimo je mogao malo vise koristiti, ali cinjenica je da covjek radi svoj posao solidno. On i nije neki veliki trener, zapravo je pocetnik. Ali neke osnovne stvari pokusava unijeti u BiH rukomet, kako u reprezentaciju i igru, tako i ovo sa mladim uzrastima. Igrace treba skolovati, uciti sta je reprezentativni rukomet, klupski rukomet je nesto sasvim drugo. Drugacije su pripreme, treninzi itd.

Savez bi trebao organizovati seminare, kao sto HRS radi u Umagu ili medjunarodni kamp golmana koji se sad odrzava u Splitu a ranije je bio u Makarskoj i Tucepima. Tu dolaze Sterbik, Omeyer, Alilovic, Hvidt, uce djecake trikovima najboljih golmana svijeta.
U Umagu predavanja drze najveci strucnjaci rukometnog svijeta, gdje se svako predavanje vrsi u dvorani sa prakticnom prezentacijom prisutnih juniora. Raznorazne metodike, od odbrane, napada sa markaerom, uloge kruznog napadaca, preventive ozljeda, pa i tehnika dodavanja u mjestu i kretanju. Dodju Balic, Horvat, Pokrajac, Vujovic i na licu mjesta uce djecu kako se igra rukomet. Ili dodje Petitgirard, jedan od najcjenjenih francuskih trenera, i uci djecu takozvanoj "francuskoj odbrani 1-5" koja je pokorila svijet zadnjih desetak godina.
Shashavko
Posts: 22
Joined: 29/11/2016 13:53

#6133 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Shashavko »

Možemo li diskutovati o potencijalnim i novim igračima :)?

Npr. Deni Đozić (srednji bek i dobar izvođač sedmeraca, Bundesliga)
Adam Savić (golman, bio u Španiji, sad u Rumuniji)
Igor Mandić (druga liga Francuske)

Zna li neko šta je sa Denijem Velićem? Bio je jednom prilikom pozvan bek iz Vardara (koliko se sjećam), pa je odustao od poziva (navodno zbog prijetnji???) Možda probati i sa nekim naturalizovanim kvalitetnim srednjim bekom, jer smo tu najtanji...?

Šteta je što nismo zadnjih godina koristili usluge Edina Bašića.

By the way, spomenuo bih i ostale faktore koje su potrebni za popularizaciju rukometa u BiH:
-npr protiv Španije je ulaz trebao biti besplatan, pozvati studente i školarce
-nemamo nikakvu promociju i prodaju dresova i rekvizita
-apsolutno mislim da u toku utakmice mora biti neki show ili nagradna igra za gledaoce u vidu dresova, majica, slikanja sa igračima itd.
-sportski portali obično rukomet stavljaju u rubriku ostali sportovi
-nemamo tradiciju organizacije međunarodnog turnira (Kupa) za reprezentaciju
-Nemamo B tim, možda sastavljen od igrača iz Premijer lige
-Saradnja sa susjednim zemljama (Hrv, Srb i Slo)...

- ima toga još...:D
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#6134 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Sociolog »

Nakon 15 godina,Smajo Karacic vise nije sekretar Rukometnog saveza,vidjet cemo ko ce sjesti na njegovu poziciju,puno srece ko god.

Zalosno je, u Skenderiji,pitaju Karacica, da pokloni dres,i vidi se da je iskren,kaze,,Zaduzujemo ga,, ,bruka,kad zaduzuju svali put dres,a ne mogu ga nekad,nekome npr.pokloniti
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#6135 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Point. »

Edin H. wrote:
karanana wrote:Sta je bnm? Gdje su bhf?
https://youtube.com/channel/UC61Kt-7Lna ... =hovercard
Ko su sad, odnosno sta su ovi BNM?
User avatar
aCme
Posts: 3431
Joined: 23/04/2010 01:06

#6136 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by aCme »

:bih: :bih: :bih:
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#6137 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Ultravox »

:bih:

Image
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#6138 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Stari kenjac »

prenosli neka tv kuca ovu utakmicu? :(
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#6139 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Logovan »

Koliko znam niko ne prenosi. :roll:
jarobot
Posts: 3050
Joined: 13/06/2016 20:07

#6140 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by jarobot »

Stari kenjac wrote:prenosli neka tv kuca ovu utakmicu? :(
"Nemere"-mora ići repriza VIZE i LZN 23.167 put.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#6141 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

Stari kenjac wrote:prenosli neka tv kuca ovu utakmicu? :(
Face TV u kooperaciji sa nesretnim Toplim Bećirom.
User avatar
spree
Posts: 7868
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#6142 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by spree »

Joj uzasne grafike na pola ekrana i jos nema vremena :-) , a da ne govorim o groznim replayima. Mada haj + je sto jedini prenose.
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#6143 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Logovan »

Čestitke našima. :thumbup: :bih: :bih:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#6144 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by BarbaDue »

It_is_a_Leclerc wrote:
Stari kenjac wrote:prenosli neka tv kuca ovu utakmicu? :(
Face TV u kooperaciji sa nesretnim Toplim Bećirom.
Nesretni!? Izvini, jedan je od najpristojnijih (u svakom smislu) komentatora u BiH.

Btw, čestitam Bilalu :bih:
User avatar
turbofolk
Posts: 3136
Joined: 13/05/2014 09:37

#6145 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by turbofolk »

Čestitke momcima. :bih: :bih:

Oficijelni spiker iliti animator publike... ne znam, jel nam ono stvarno treba.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#6146 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by hrasno38 »

Ooooojjjj majko moja mozemo li mi iakda sastaviti dvije utakmice da valjaju. Ajde sto ce vjerovatno zijaniti nego ce zijaniti jos i vise od 7 razike pa ce vec u startu izgubiti kvalifikacije!
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#6147 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Tanko bas ali mozemo se vratiti.
svi u napad
Posts: 1866
Joined: 14/10/2012 14:40

#6148 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by svi u napad »

Ima li gdje prenos? Link molim.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#6149 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by hrasno38 »

svi u napad wrote:Ima li gdje prenos? Link molim.
FACE TV
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#6150 Re: Rukometna reprezentacija BiH

Post by Tomahawk11 »

Ne možemo kontru realizovati :shock:
Post Reply