Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#976 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Samo ću kratko reći, pojma nemate o poslu u jami.
Bezveze raspravljate o necemu sto veze nemate...nije to posao kao svaki, nit su uslovi kao u svakoj firmi.


@gentoo zato sam ja i otišao :mrgreen:
elcaliente
Posts: 4575
Joined: 13/06/2012 15:52

#977 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by elcaliente »

anex wrote: 12/03/2024 19:47 Samo ću kratko reći, pojma nemate o poslu u jami.
Bezveze raspravljate o necemu sto veze nemate...nije to posao kao svaki, nit su uslovi kao u svakoj firmi.


@gentoo zato sam ja i otišao :mrgreen:
Ma pitanje je vise ko su djeca koja se danas odluce da idu u rudarsku skolu i zasto ih u godini 2024 roditelji ne usmjere u drugu skolu.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#978 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gidra »

sumirprimus wrote: 12/03/2024 18:43
Haris.ba wrote: 12/03/2024 18:41 Ko je jedan dan otisao kod nekoga nosati vrece sa sutom i tako zaradio dnevnicu, rad u rudniku je setnja.
Ne bih se ovde slozio, ovi rudari prqvi rudari jedu hljeb sa 7 kora. Nije to posao za svakoga .
I ne treba ih podcjenjivati niti ismijavati.
Zamisli da nosas te vrece duboko pd zemljom
Zato i imaju platu preko 2 milje sa TO i ostalim beneficijama sa srednjom skolom, a vrlo često i sa samo osnovnom, uslovi na rad, fiksne naknade, i neka imaju.
Administracija VSS koja je viška, ima primanja od 2.5k do 3k :D ..
Kakva ba milja u rudnicima, imaju plate ogromne, svi redom.

SVU administraciju poslati na biro, proizvodne radnike prikljuciti termoelektranama. Povecati cijenu struju tj. izjednaciti proizvodnu iz TE sa prodajnom na javnom snabdijevanju i to je to.
Stanari posluju tako, u EP u RS-u isto i niko nije u minusu.
zigzag
Posts: 5769
Joined: 18/04/2014 11:26

#979 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Dajte rudnike Vuku Hamoviću. Kako je posložio Rudnik u Stanarima tako bi i ove.

Bosanska goveda ne znaju upravljati nečim. Lakše im je neko drugi njima upravlja. Tada su skoncentrisani na rad i tada su produktivniji.

Npr
https://www.klix.ba/vijesti/bih/zbog-po ... /240305136

Prije ili kasnije u rudnik u Banovićima će zakupiti neki hamović, neki ho ši min, ili neki džekson. I onda će u Banovićima nastupiti mir. I neće biti gubitaka.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#980 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

gidra wrote: 12/03/2024 20:28
sumirprimus wrote: 12/03/2024 18:43
Haris.ba wrote: 12/03/2024 18:41 Ko je jedan dan otisao kod nekoga nosati vrece sa sutom i tako zaradio dnevnicu, rad u rudniku je setnja.
Ne bih se ovde slozio, ovi rudari prqvi rudari jedu hljeb sa 7 kora. Nije to posao za svakoga .
I ne treba ih podcjenjivati niti ismijavati.
Zamisli da nosas te vrece duboko pd zemljom
Zato i imaju platu preko 2 milje sa TO i ostalim beneficijama sa srednjom skolom, a vrlo često i sa samo osnovnom, uslovi na rad, fiksne naknade, i neka imaju.
Administracija VSS koja je viška, ima primanja od 2.5k do 3k :D ..
Kakva ba milja u rudnicima, imaju plate ogromne, svi redom.

SVU administraciju poslati na biro, proizvodne radnike prikljuciti termoelektranama. Povecati cijenu struju tj. izjednaciti proizvodnu iz TE sa prodajnom na javnom snabdijevanju i to je to.
Stanari posluju tako, u EP u RS-u isto i niko nije u minusu.
Ne seri.
Plate su 1200-1800 u jami. Zavisi dali si NK ili KV sa SSS + položeni stručni ispiti...
VSŠ škola, tj. inžinjeri idu preko 2 milje.
Direktor fiksno 5000.

Ako su ti ogromne ove prve plate, bujrum u jamu...
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#981 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ironmen »

90% foruma na drzavnim jaslama po razno raznim kancelarijama gdje svaki dan igraju pasijans na poslu raspravljaju o tome dali su rudari potplaceni :bih: :lol: .
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#982 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gidra »

anex wrote: 12/03/2024 23:49
gidra wrote: 12/03/2024 20:28
sumirprimus wrote: 12/03/2024 18:43

Ne bih se ovde slozio, ovi rudari prqvi rudari jedu hljeb sa 7 kora. Nije to posao za svakoga .
I ne treba ih podcjenjivati niti ismijavati.
Zamisli da nosas te vrece duboko pd zemljom
Zato i imaju platu preko 2 milje sa TO i ostalim beneficijama sa srednjom skolom, a vrlo često i sa samo osnovnom, uslovi na rad, fiksne naknade, i neka imaju.
Administracija VSS koja je viška, ima primanja od 2.5k do 3k :D ..
Kakva ba milja u rudnicima, imaju plate ogromne, svi redom.

SVU administraciju poslati na biro, proizvodne radnike prikljuciti termoelektranama. Povecati cijenu struju tj. izjednaciti proizvodnu iz TE sa prodajnom na javnom snabdijevanju i to je to.
Stanari posluju tako, u EP u RS-u isto i niko nije u minusu.
Ne seri.
Plate su 1200-1800 u jami. Zavisi dali si NK ili KV sa SSS + položeni stručni ispiti...
VSŠ škola, tj. inžinjeri idu preko 2 milje.
Direktor fuksno 5000.

Ako su ti ogromne ove prve plate, bujrum u jamu...
Nemoj šuplje priče meni, satnica 3.10 koju mnozis sa brojem radnih sati i koefcijentom radnog mjesta + smjenski rad + nedjelja, procenat na staž + topli obrok u iznos od cca 400 KM (17 KM po danu) + nakanda fiksna od par stoja..Nema rudara ispod 2 milje, pricam o iznosu koji primis neto na racun.
Pričate o plati, a vješto skrivate da primate topli obrok u iznosu od 400 KM koji radnik u privatnom sektoru može samo sanjati.
Evo sad ce proljetna sjetva, ode pola rudara na "bolovanje", nigdje vise bolovanja u ovoj državi nego u rudnicima, daj ba..

Čast poštenim radnicima i rudarima, ali većina je marva i treba demistifikovati to zanimanje i laži koje se provlače godinama, cuj hljeb sa 7 kora sa platom od 2 milje. Što ne napuste kada im je loše, da se konačno strovale i odu u stečaj??
U Sarajevu nema jame i koji cu kurac u istoj.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#983 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gidra »

Ironmen wrote: 12/03/2024 23:57 90% foruma na drzavnim jaslama po razno raznim kancelarijama gdje svaki dan igraju pasijans na poslu raspravljaju o tome dali su rudari potplaceni :bih: :lol: .
Naravno da jesu, jer platu ne zarade.
U rudara se računa i onaj radnik na kapiji i kafe kuharica i onaj sto obračunava platu i sekretarica direktora, i takvih je većina(administracija) i veći su budžeterijat i ubleha od takvih koje ti prozivaš i aludiraš, i svi su viška i svi na leđima "kopača"..
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10613
Joined: 10/03/2022 22:16

#984 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by ZoomZoomKiwi »

gidra wrote: 13/03/2024 00:06 ...
U Sarajevu nema jame i koji cu kurac u istoj.
Ima l' struje u Sarajevu?

Nije svijet samo Sarajevo jebote
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#985 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gidra »

EFD22 wrote: 13/03/2024 00:16
gidra wrote: 13/03/2024 00:06 ...
U Sarajevu nema jame i koji cu kurac u istoj.
Ima l' struje u Sarajevu?

Nije svijet samo Sarajevo jebote
Aludirao je na mene. Meni jeste.
I ima struje u Sarajevu, najveci distributer je elektrodistribucija Sarajevo sto na javnom to i na ostaloj potrošnji. Znači najzdraviji dio kompletnog sistema, što znaci da Sarajevo upumpava ubjedljivo najvise para u Elektroprivredu i hrani te rudnike.
Last edited by gidra on 13/03/2024 00:20, edited 1 time in total.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#986 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Athlon64 »

Autizam odavno kao službena dijagnoza Sarajeva. :run:
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#987 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by swanfilter »

gidra wrote: 13/03/2024 00:18
EFD22 wrote: 13/03/2024 00:16
gidra wrote: 13/03/2024 00:06 ...
U Sarajevu nema jame i koji cu kurac u istoj.
Ima l' struje u Sarajevu?

Nije svijet samo Sarajevo jebote
Aludirao je na mene. Meni jeste.
I ima struje u Sarajevu, najveci distributer je elektrodistribucija Sarajevo sto na javnom to i na ostaloj potrošnji. Znači najzdraviji dio kompletnog sistema, što znaci da Sarajevo upumpava ubjedljivo najvise para u Elektroprivredu i hrani te rudnike.
Koliko Sa pridonosi u proizvodnji el. energije?
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#988 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gidra »

swanfilter wrote: 13/03/2024 01:20
gidra wrote: 13/03/2024 00:18
EFD22 wrote: 13/03/2024 00:16

Ima l' struje u Sarajevu?

Nije svijet samo Sarajevo jebote
Aludirao je na mene. Meni jeste.
I ima struje u Sarajevu, najveci distributer je elektrodistribucija Sarajevo sto na javnom to i na ostaloj potrošnji. Znači najzdraviji dio kompletnog sistema, što znaci da Sarajevo upumpava ubjedljivo najvise para u Elektroprivredu i hrani te rudnike.
Koliko Sa pridonosi u proizvodnji el. energije?
Ja, i? Sta pisac zeli reci? Kakve to ima veze?
Sama Termoelektrana Tuzla ima vise uposlenih nego Direkcija EPBH i Elektrodistribucija Sarajevo zajedno, a gdje je Elektrodistribucija Tuzla koju ne racunam, sve su ovo javno dostupni podaci...
Najmanje ljudi u energetskom sektoru, ukljucujuci i EPBIH je zaposleno u Sarajevu, u upravi su najmanje bili zastupljeni ljudi iz Sarajeva unazad 20 godina.
A unazad 10 godina, Tuzla kroji politiku, od Tuzlaka Bajazita, pa Andelije, do sadasnjeg vodovodzije iz Srebrenika.

U krajnjem slucaju, uskoro struju i nećeš morati kupiti od Epbih.
Bitno je proizvod prodati, a taj proizvod se najvise prodaje u Sarajevu, ubjedljivo. Možete kmečati koliko hoćete, ali prihod ektrodistribucije Sarajevo i izvoz drži elektroprivredu koliko toliko iznad vode.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#989 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by swanfilter »

gidra wrote: 13/03/2024 01:48
swanfilter wrote: 13/03/2024 01:20
gidra wrote: 13/03/2024 00:18
Aludirao je na mene. Meni jeste.
I ima struje u Sarajevu, najveci distributer je elektrodistribucija Sarajevo sto na javnom to i na ostaloj potrošnji. Znači najzdraviji dio kompletnog sistema, što znaci da Sarajevo upumpava ubjedljivo najvise para u Elektroprivredu i hrani te rudnike.
Koliko Sa pridonosi u proizvodnji el. energije?
Ja, i? Sta pisac zeli reci? Kakve to ima veze?
Sama Termoelektrana Tuzla ima vise uposlenih nego Direkcija EPBH i Elektrodistribucija Sarajevo zajedno, a gdje je Elektrodistribucija Tuzla koju ne racunam, sve su ovo javno dostupni podaci...
Najmanje ljudi u energetskom sektoru, ukljucujuci i EPBIH je zaposleno u Sarajevu, u upravi su najmanje bili zastupljeni ljudi iz Sarajeva unazad 20 godina.
A unazad 10 godina, Tuzla kroji politiku, od Tuzlaka Bajazita, pa Andelije, do sadasnjeg vodovodzije iz Srebrenika.

U krajnjem slucaju, uskoro struju i nećeš morati kupiti od Epbih.
Bitno je proizvod prodati, a taj proizvod se najvise prodaje u Sarajevu, ubjedljivo. Možete kmečati koliko hoćete, ali prihod ektrodistribucije Sarajevo i izvoz drži elektroprivredu koliko toliko iznad vode.
Ja, begovskog razmisljanja. Ti ocito u EP radis. Kolega, mogu i ja prodati veoma trazen proizvod i pritom sebe nazivati uspjesnim. Cime Sarajevo pridonosi u proizvodnji tog trazenog i skupog resursa?

Kada god se ponavlja ista prica, EP kuka o pumpanju para. Sto ta ista EP nikada nije zahtjevala ocito, odnosno da se konacno rijesi pitanje stotina, a mozda i hiljada uhljeba? Zato sto bi morali prvo od sebe krenuti. A gdje ces to kada su cijele porodice i sira rodbina namecani.

Lakse je struju izvoziti da bi namirio uhljebe, a preko leđa vlastitog naroda. Pa cak i onog u Sarajevu.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#990 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by swanfilter »

anex wrote: 12/03/2024 19:47 Samo ću kratko reći, pojma nemate o poslu u jami.
Bezveze raspravljate o necemu sto veze nemate...nije to posao kao svaki, nit su uslovi kao u svakoj firmi.


@gentoo zato sam ja i otišao :mrgreen:
Rudare cijenim i postujem kao nikog. I taj posao ne bi radio, nema te plate u kojoj god valuti.
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#991 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

Da uradimo ispravku krivih navoda,..
Elektroprivreda BiH ima 3850 uposlenih a imala je preko 5000 prije desetak godina.
Po sistematizaciiji imaju manjak ljudi.
Dakle nisu uhljebi krivi.
Drugo,.. nema izvoza, izvoz je prosle godine bio simbolican ispod 500 GWh, i od izvoza se ne mogu pokrivati jer je proizvodnja u termoelektranama pala za 1500 GWh u 2023 u odnosu na 2020.
Treće, cijena proizvodnje u termoelektranama je zbog cijene uglja postala preskupa. Cijena uglja potrebnog za proizvodnju 1 KWh je oko 9 feninga bez rada i amortizacije termoelektrane sa tim proizvodna cijena je oko 15 feninga a prodaje se za 6,5 feninga domaćinstvima. Trenutno imamo najjeftiniju struju u Europi, mozda je jos Kosovo ispred nas.
Gubitak na javnom snabdijevanju će ove godine biti oko 150 miliona maraka.
I nema načina da se to pokrije osim da se cijena polako podigne do proizvodne.
Ne moze se dugorocno proizvod prodavati 50% ispod proizvodne cijene. Ne ide to.
Last edited by Ci-Nick on 13/03/2024 09:52, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#992 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Sanjarko »

swanfilter wrote: 13/03/2024 02:49
anex wrote: 12/03/2024 19:47 Samo ću kratko reći, pojma nemate o poslu u jami.
Bezveze raspravljate o necemu sto veze nemate...nije to posao kao svaki, nit su uslovi kao u svakoj firmi.


@gentoo zato sam ja i otišao :mrgreen:
Rudare cijenim i postujem kao nikog. I taj posao ne bi radio, nema te plate u kojoj god valuti.
Moj dajdza morao odraditi dio u jami, da staz prikupi za punu penziju. Vecina porodice mi je u Zeljezari radila. Nije ni to jednostavno, pogotovo dreger cete i sl. Ja im skidam kapu, a politikante :izet: na onu stvar, koji ih uopste ne cijene.
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#993 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Dzematlija »

gidra wrote: 13/03/2024 00:06
anex wrote: 12/03/2024 23:49 Ne seri.
Plate su 1200-1800 u jami. Zavisi dali si NK ili KV sa SSS + položeni stručni ispiti...
VSŠ škola, tj. inžinjeri idu preko 2 milje.
Direktor fuksno 5000.

Ako su ti ogromne ove prve plate, bujrum u jamu...
Nemoj šuplje priče meni, satnica 3.10 koju mnozis sa brojem radnih sati i koefcijentom radnog mjesta + smjenski rad + nedjelja, procenat na staž + topli obrok u iznos od cca 400 KM (17 KM po danu) + nakanda fiksna od par stoja..Nema rudara ispod 2 milje, pricam o iznosu koji primis neto na racun.
Pričate o plati, a vješto skrivate da primate topli obrok u iznosu od 400 KM koji radnik u privatnom sektoru može samo sanjati.
Evo sad ce proljetna sjetva, ode pola rudara na "bolovanje", nigdje vise bolovanja u ovoj državi nego u rudnicima, daj ba..

Čast poštenim radnicima i rudarima, ali većina je marva i treba demistifikovati to zanimanje i laži koje se provlače godinama, cuj hljeb sa 7 kora sa platom od 2 milje. Što ne napuste kada im je loše, da se konačno strovale i odu u stečaj??
U Sarajevu nema jame i koji cu kurac u istoj.
@gidra
Bravo!
Andelija je prije 2 godine govorio o prosječnoj plati u rudnicima. Ogromna plata imajući u vidu da ne moraš imati skoro nikakve kvalifikacije, realno.
Znači, sa OŠ mogu zaraditi do milju i po, dok je neko gubio još 9 godina života na srednju školu i fakultet.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/andelij ... 220929086
On je kazao da prosječna plata u sedam rudnika u koncernu iznosi skoro 1.400 KM, uz 300 maraka toplog obroka.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#994 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Meni pricate o platama, meni koji sam 14 godina, svaki dan išao u jamu...

@gidra samo mi objasni topli obrok kako se računa? Ako je 15 KM x 22 dnevnice = 400 onda je OK...

3.0 satnica
1.47 koeficijent palioca mina
176 sati radnih (22 dnevnice)
3.0 x 1.47 x 176 = 776.16 KM je plata startna u jami bila kod mene ove zadnje 2 godine, prije je bila oko 550KM.
Na to ide nočni rad za dane u kojima si radio načnu smjenu, ide i 230 KM povečanje, minuli rad i to bj bilo to.

A te price i trolanja nemoj živ bio meni...nemoj...
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#995 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gidra »

swanfilter wrote: 13/03/2024 02:43
gidra wrote: 13/03/2024 01:48
swanfilter wrote: 13/03/2024 01:20

Koliko Sa pridonosi u proizvodnji el. energije?
Ja, i? Sta pisac zeli reci? Kakve to ima veze?
Sama Termoelektrana Tuzla ima vise uposlenih nego Direkcija EPBH i Elektrodistribucija Sarajevo zajedno, a gdje je Elektrodistribucija Tuzla koju ne racunam, sve su ovo javno dostupni podaci...
Najmanje ljudi u energetskom sektoru, ukljucujuci i EPBIH je zaposleno u Sarajevu, u upravi su najmanje bili zastupljeni ljudi iz Sarajeva unazad 20 godina.
A unazad 10 godina, Tuzla kroji politiku, od Tuzlaka Bajazita, pa Andelije, do sadasnjeg vodovodzije iz Srebrenika.

U krajnjem slucaju, uskoro struju i nećeš morati kupiti od Epbih.
Bitno je proizvod prodati, a taj proizvod se najvise prodaje u Sarajevu, ubjedljivo. Možete kmečati koliko hoćete, ali prihod ektrodistribucije Sarajevo i izvoz drži elektroprivredu koliko toliko iznad vode.
Ja, begovskog razmisljanja. Ti ocito u EP radis. Kolega, mogu i ja prodati veoma trazen proizvod i pritom sebe nazivati uspjesnim. Cime Sarajevo pridonosi u proizvodnji tog trazenog i skupog resursa?

Kada god se ponavlja ista prica, EP kuka o pumpanju para. Sto ta ista EP nikada nije zahtjevala ocito, odnosno da se konacno rijesi pitanje stotina, a mozda i hiljada uhljeba? Zato sto bi morali prvo od sebe krenuti. A gdje ces to kada su cijele porodice i sira rodbina namecani.

Lakse je struju izvoziti da bi namirio uhljebe, a preko leđa vlastitog naroda. Pa cak i onog u Sarajevu.
Ne radim u ep, u sasvim drugoj, it industriji sam, ali poznajem situaciju vrlo dobro.
Ucestvuje i sarajevo, minimalno/neznatno, postoji he bogatići, u suvlasništvu rs i jpser. Ne moze svaki grad u ovoj državi biti rudarski ili proizvodni.
Sve krivi navodi i lazi u tvom postu, vjerovatno iz neznanja. Pogledas dijagrame iz plana poslovanja i vidis da u zadnjih 5 godina, imaju stotine radnika manje:
Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#996 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Haris.ba »

sumirprimus wrote: 12/03/2024 18:43
Haris.ba wrote: 12/03/2024 18:41 Ko je jedan dan otisao kod nekoga nosati vrece sa sutom i tako zaradio dnevnicu, rad u rudniku je setnja.
Ne bih se ovde slozio, ovi rudari prqvi rudari jedu hljeb sa 7 kora. Nije to posao za svakoga .
I ne treba ih podcjenjivati niti ismijavati.
Zamisli da nosas te vrece duboko pd zemljom
Ko podcjenjuje i ismijava?

Da je lakse nosati vrece na dnevnicu - niko ne bi isao za rudara. To je sto se tice fizickog rada.

Stvar je sto se rudar mitologizira - eto i sa tom pricom o 7 kora.

Svaki fizicki rad nosi opasnosti. Evo, u zadnje vrijeme se gine na gradjevini i vise nego u rudnicima. Pa ne vidim te neke price o gradjevinarima i 7 kora.

U Bosni postoje i privatni rudnici - pa ne vidim nekih problema i strajkova. Samo u ovim rudnicima gdje jos komunizam vlada.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#997 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gidra »

anex wrote: 13/03/2024 08:10 Meni pricate o platama, meni koji sam 14 godina, svaki dan išao u jamu...

@gidra samo mi objasni topli obrok kako se računa? Ako je 15 KM x 22 dnevnice = 400 onda je OK...

3.0 satnica
1.47 koeficijent palioca mina
176 sati radnih (22 dnevnice)
3.0 x 1.47 x 176 = 776.16 KM je plata startna u jami bila kod mene ove zadnje 2 godine, prije je bila oko 550KM.
Na to ide nočni rad za dane u kojima si radio načnu smjenu, ide i 230 KM povečanje, minuli rad i to bj bilo to.

A te price i trolanja nemoj živ bio meni...nemoj...
ko laže onda?
https://federalna.ba/andelija-plate-kop ... 0-km-hs3ae
Jedna od najvećih dezinformacija koja se čula tokom ova dva dana, prema njegovim riječima, jeste da će plata kopača biti 570 KM. Andelija je naglasio da to apsolutno nije tačno.

- Plata kopača po sadašnjem modelu obračuna plate trenutno iznosi 1.371,4 KM u RMU Kreka, u rudniku Mramor i to je plata za uposlenika koji ima 15-ak godina radnog staža u RMU Kreka. Po novom modelu obračuna plate, taj uposlenik će imati platu od 1.388,5 KM. U jednoj i drugoj varijanti sljeduje naknada za topli obrok koja se isplaćuje u iznosu od 15-ak KM za svaki odrađeni dan, odnosno nešto više od 300 KM na mjesečnom nivou - ilustrirao je direktor EPBiH dodajući da plata kopača iz ovog primjera 'izađe' na oko 1.800 KM.

Andelija je rekao da Sindikat stalno potencira da je osnovna plata 570 KM, te da nažalost dosad nisu imali potpunu primjenu kolektivnog ugovora u važećim dokumetima.

- U važećim dokumentima plata nije razložena na osnovnu platu, naknadu plate za radni učinak i naknadu na platu. Ovim modelom to troje je razloženo i činjenica jeste da je osnovna plata 570 KM uz otežane uslove, minuli rad i sve ostalo. Međutim, na to ima i naknada za radni učinak i ima ostali dio naknada kao što su noćni rad, rad praznikom itd. Kada je u pitanju kopač u rudniku Mramor, plata iz ovoga primjera će biti za nekih 15 do 20 KM viša nego što je trenutno - dodao je Andelija.
A čitajući sindikaliste sada je to još više od kraja 2023 jer je potpisan novi kolektivni ugovor?
https://fbihvlada.gov.ba/bs/na-dan-ruda ... -rudnicima
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#998 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Mea_parvitas »

anex wrote: 13/03/2024 08:10 Meni pricate o platama, meni koji sam 14 godina, svaki dan išao u jamu...

@gidra samo mi objasni topli obrok kako se računa? Ako je 15 KM x 22 dnevnice = 400 onda je OK...

3.0 satnica
1.47 koeficijent palioca mina
176 sati radnih (22 dnevnice)
3.0 x 1.47 x 176 = 776.16 KM je plata startna u jami bila kod mene ove zadnje 2 godine, prije je bila oko 550KM.
Na to ide nočni rad za dane u kojima si radio načnu smjenu, ide i 230 KM povečanje, minuli rad i to bj bilo to.

A te price i trolanja nemoj živ bio meni...nemoj...
Zasto je tako mali koeficijent slozenosti radnog mjesta? Koliki koeficijent ima inzinjer ili neki poslovodja npr?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#999 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Mea_parvitas wrote: 13/03/2024 08:29
anex wrote: 13/03/2024 08:10 Meni pricate o platama, meni koji sam 14 godina, svaki dan išao u jamu...

@gidra samo mi objasni topli obrok kako se računa? Ako je 15 KM x 22 dnevnice = 400 onda je OK...

3.0 satnica
1.47 koeficijent palioca mina
176 sati radnih (22 dnevnice)
3.0 x 1.47 x 176 = 776.16 KM je plata startna u jami bila kod mene ove zadnje 2 godine, prije je bila oko 550KM.
Na to ide nočni rad za dane u kojima si radio načnu smjenu, ide i 230 KM povečanje, minuli rad i to bj bilo to.

A te price i trolanja nemoj živ bio meni...nemoj...
Zasto je tako mali koeficijent slozenosti radnog mjesta? Koliki koeficijent ima inzinjer ili neki poslovodja npr?
Poslovođa je malo jači od ovog koeficijenta jer je mjesto palioca mina u rangu poslovođe...

Inžinjeri imaju preko 2.0 koeficijent.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#1000 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ironmen »

anex wrote: 13/03/2024 08:10 Meni pricate o platama, meni koji sam 14 godina, svaki dan išao u jamu...

@gidra samo mi objasni topli obrok kako se računa? Ako je 15 KM x 22 dnevnice = 400 onda je OK...

3.0 satnica
1.47 koeficijent palioca mina
176 sati radnih (22 dnevnice)
3.0 x 1.47 x 176 = 776.16 KM je plata startna u jami bila kod mene ove zadnje 2 godine, prije je bila oko 550KM.
Na to ide nočni rad za dane u kojima si radio načnu smjenu, ide i 230 KM povečanje, minuli rad i to bj bilo to.

A te price i trolanja nemoj živ bio meni...nemoj...
Ma dzaba se raspravljas sa nehljebarom koji nije cekic uzeo u ruke a kamoli vidio jame ili nekog tezeg fizickog posla, njih boli sto su zavrisli razno razne ekonomije, prava i menadzmente uhljebili se u neku kancelariju i sada kada je pristisla inflacija sa svojim kancelarijskim poslovima zive bijedno i onda se ufatili iskaljavati na rudarima 3 puta sam procitao ovaj naslov Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost ko misli da je mit bujrum neka se prijavi i u jamu mozda ce sa fakultetom imati veci koeficijent nego neko sa 8 razreda osnovne.

Neko ko radi 1 2 3 smjenu sa 176 sati plata od 2000 km je malo a kamoli ova satnica od 3,0..
Post Reply