RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#126 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by vozač »

aqualis wrote:OTVORENA JE NEDAVNO SAMOUSLUZNA AUTOPRAONICA U MERCATORU DOBRINJA.JELI NEKO BIO I KAKVI SU UTISCI
tijesna, bez veze, ne možeš se okrenut kako treba, okupaš se i ti uz auto, kad se penješ prilično je visoko, barem je tako bilo prije 15-ak dana, ne znam jel se šta u međuvremenu promijenilo,
po onome što sam iskusio...ne vrijedi odlaska, mahsuzije pogotovo
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#127 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by testovi »

nekad sam radio u autopraonici

da saperem auto potrebno je 1 min
da rucno nasamponiram auto 2min
sapiranje nasamponiranog auta 1min
da posusim 2min
usisavanje auta obje strane = naprijed nazad + ciscenje prostiraca 3 min
tabla i ostale plastike vlaznom krpom 1min
ciscenje stakala iznutra 3min
mazanje guma i pregled okolo 1min

sve ovo moze varirat i do 5min zavisno od boje auta i godisnjeg doba

sad imam svoje auto i perem sam u automatskim ne zato sto mi je zao dat 7 do 10km vec zato sto volim to sam da uradim

u automatskoj mi treba
1km da saperem sa onom tecnoscu
1km za sapiranje pjene
usisat se moze sa 0,5km
prostirace iz auta cistim navlazenom ribacom cetkom

za mjesec dana u automatskoj praonici auto operem 20 do 25puta x 2 do 3 km svaki put otprilike 40 do 70km potrosim
valjda mi je ostala navika da imam cisto auto i kad odem u praonicu dođem sa toliko cistim autom da bolje izgleda nego kad ga neki operu

u zimskom periodu perem manje zavisi koliko vozim auto pa da li ima potrebe da sapiram so itd zimi u mjesec dana mozda 6 puta operem

ako neko zna lokacije svih auomatski autopraonica u Sarajevu napisite


mislim da svaka autopraonica u kojoj se radi na procenat daje ranicima 30% od zarade
a ovi sto kazu da se tu previse zaradi i kazu da se stvori kolona auta neka prati u kojem je to vremenskom periodu da li mozda kad se vracaju sa posla pa u to vrijeme navali guzva
neka provede 10 sati ispred neke praonice i nek prebroji koliko auta za dan se opere

ja sam radio na procenat 30% zarađivo sam i d0 700km ujutro dođem u 07:30 otvorim sve pripremim i cekam da krene navece praonica je radila do 20:00 i u 20:00 ko dođe mora bit primljen tako da se desavalo da nekad zavrsim i do 20:30 = preko 12 sati rada
al nije mi bilo mrsko za oko 700km koje sam mogo da zaradim + i baksisa se moglo za mjesec uzet i do 30km + hrana i kafa ili caj obezbjeđeni
goibos
Posts: 341
Joined: 15/10/2009 12:42

#128 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by goibos »

testovi wrote:nekad sam radio u autopraonici
e haj nas savjetuj čime da čistimo unutrašnjost vozila tj. komandnu ploču, sjedišta, vrata pa i stakla
strafna
Posts: 113
Joined: 13/07/2009 23:18

#129 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by strafna »

Samouluzna je TITO heheh mada i one variraju od kvaliteta do kvaliteta. Prao sam na mnogim ali je najbolja ona kod Binga-Binjezevo prema Hadzicima,ista firma je i na Zetri...Ja sam prezadovoljan sa njihovom i vodom,i detrdzentom i duzinom trajanja za 2 km ruke mi otpadnu hehehe
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#130 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by testovi »

goibos wrote:
testovi wrote:nekad sam radio u autopraonici
e haj nas savjetuj čime da čistimo unutrašnjost vozila tj. komandnu ploču, sjedišta, vrata pa i stakla
idi na aneks u automatsku praonicu oni imaju masinu za dubinsko ciscenje tablu nemoj prskat masinom vec uzmi npr flasu od kole i odsjeci vrh a masinom za dubinsko umjesto prskanja po tabli naprskaj tacnost u flasu
uzmi spuzvicu za suđe i onu zelenu grublju stranu umoci u tecnost i onda utrljaj na tablu
pripremi jos jednu posudicu sa cistom vodom u kojoj ces izaprat spuzvicu prije nego je opet umocis u tecnost
ta izaprana voda ce da bude crna
u masini je sonax tecnost a dovoljno ti je za 0,5km tecnosti
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#131 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by novi.dan.nova.nafaka »

testovi wrote:
goibos wrote:
testovi wrote:nekad sam radio u autopraonici
e haj nas savjetuj čime da čistimo unutrašnjost vozila tj. komandnu ploču, sjedišta, vrata pa i stakla
idi na aneks u automatsku praonicu oni imaju masinu za dubinsko ciscenje tablu nemoj prskat masinom vec uzmi npr flasu od kole i odsjeci vrh a masinom za dubinsko umjesto prskanja po tabli naprskaj tacnost u flasu
uzmi spuzvicu za suđe i onu zelenu grublju stranu umoci u tecnost i onda utrljaj na tablu
pripremi jos jednu posudicu sa cistom vodom u kojoj ces izaprat spuzvicu prije nego je opet umocis u tecnost
ta izaprana voda ce da bude crna
u masini je sonax tecnost a dovoljno ti je za 0,5km tecnosti
Hvala na savjetima, evo i ja ću početi da perem auto u takvim autopraonicama.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#132 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by Bakir1 »

ja npr u praonice ne idem nikada,samousluzne isto ne koristim ni kada imam prilike,imam praksu jednom sedmicno pranja auta detaljno kojem posvetim malo vise vremena.
e sada spuzva i slauf su neko vrijeme sluzili,dok nisam kupio malu masinu.
sa masinom i spuzvom je isto ok ali opet to nije to,tako da sam poceo koristiti aktivnu pjenu ali sa rucnim nanosenjem sto je trajalo jedno vrijeme dok nisam kupio foam gun.
poenta svakome ko ima prostora i mogucnosti,naravno,preporucujem pranje sa aktivnom pjenom u vlastitoj reziji.
isti je princip kao u samousluznim praonicama ali dobra je stvar sto sami dozirate jacinu pjene odnosno koliko je debela ista i koliko se iste nanosi.
licni primjer
auto prije pranja:
Image
nerta truck liner za auta bez metalik laka
Image
foam gun 0,5 30 KM karcher vogosca
Image
karcher k4.91 cca 200 KM polovan
Image
rezultat bez trljanja i susenja sa nanjetim voskom
Image
za gume koristim tecnost koja se proizvodi u kacunima i kosta 1,5 KM litar i odlicna je.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#133 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by uradi sam »

Ko ima garazu moj savjet kupite Vap, i operite svoje auto.. ko nema onda neka mu je sretno..a da se Auto moze oprati za deset minuta ili pola sata to je smjesno...evo samo jedna stavka, kada vam operu auto predzite prstom ispod obrve blatobrana unutra i sve ce vam biti jasno a da ne govorim o pranju podova ispod auta itd...meni treba da operem svoja kolica dva sata.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#134 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by novi.dan.nova.nafaka »

mayab wrote:Mnogi zaboravljaju da na automatima u samousluznim praonicama postoji dugme stop, bolje reci pauza, kad ga pritisnes vrijeme stane da tece i mozes npr.trljati rukom-spuzvom, i onda ponovo aktiviras za dalje......barem je na Mojmilu tako.
Hmm, ja nisam primijetio to dugme STOP u autopraonici na Mojmilu. :-)
Prvi puta sam prao auto u samouslužnoj, (inače auto peremo svaki puta kad posjetimo svoje roditelje) - napravio sam stratešku grešku: prvo sam oprao auto, ap tek otišao na usisavanje. Valjda mi se žurilo.
Skontao sam isto tako da je onaj prvi program za skidanje mušica čini mi se potpuno nepotreban.
Također, interesuje me da li je moguće u toku korištenja jednog novčića moguće prebacivati sa programa na program ?
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#135 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by testovi »

na aneksu u autopraonici moguce ubaci 1km klikni crveno i kad hoces klikni na plavo da prebacis na ispiranje

jednu spuzvu (1km),malu kanticu (2km) i jedan obicni deterđent za suđe 1L (1,30km) imaj u gepeku
kada dođes na autopraonicu napravi sapunicu u kantu i spuzvom tu sapunicu iscjedi preko musica sapunica ce najprije da ih raskiseli i samo ih saperes

isto koristi za gume prije nego pocnes prat auto sapunjavom spuzvom istrljaj gume poslije u toku pranja auta samo ih saperes i izgledaju ko nove i mogu se kvalitetno namazat

tu ti je usteda najmanje oko pola km jer vidim vecina ljudi gubi vrijeme dok fino sapere gume a na kraju kad zavrse sa pranjem kad se osuse gume i dalje su prljave
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#136 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by Astrix »

Jel iko primjetio, pravi se jos jedna rucna autopraonica kao ona na anexu, prije onog tunela kad se ide tranzitom prema bistriku, meni ta odgovara samo se spustim niz ulicu i tu sam :D Zimi ce to najbolje biti za minut ga samo saperes, nema nikakve zajebancije... :-D :-D :-D
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#137 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by testovi »

Astrix wrote:Jel iko primjetio, pravi se jos jedna rucna autopraonica kao ona na anexu, prije onog tunela kad se ide tranzitom prema bistriku, meni ta odgovara samo se spustim niz ulicu i tu sam :D Zimi ce to najbolje biti za minut ga samo saperes, nema nikakve zajebancije... :-D :-D :-D
daj usput uslikaj da vidim tacnu lokaciju
AF81
Posts: 143
Joined: 25/11/2009 15:07

#138 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by AF81 »

Jel mi neko moze savjetovati dobru autopraonicu? radi se o tom da je neki idiot bacao smece sa prozora i jaje je palo na moje auto. Citav dan je jaje bilo na haubi tako da se haman ispeklo :-) ..nisam odmah stigao da ga operem jer sam bio na poslu. E sad, da li se moze ta fleka oprati? Vozio sam sutradan u autopraonicu na Grbavici al oni nisu mogli to oprati :( .. Jel ima neko sredstvo za poliranje ili sta vec?
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#139 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by Rauber »

Meni su ove rucne ceif, ja ga za iste pare ne bi vozio da mi ga neko drugi pere, jednostavno ga volim sam oprati.Najbolja mi je rucna ona na mojmilu, za 4 marke operem auto bez da ga moram susiti jelenskom, sto mi se na anexu nije moglo desiti jer bi ostala prljavstina.
Znaci za zeton (marku) naprskam ga onom pjenom da ne mozes prepoznati o kojem se autu radi, onda ga predjem cetkom, ubacim zeton za ispiranje, pa zeton za vosak, i na kraju zeton za nekakvo ispiranje osmoznom vodom, poslije jelenska i ne treba.
Ako ga se treba usisati onda ide jos jedna markica i bude ko bombona.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#140 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by sparky »

testovi wrote:
Astrix wrote:Jel iko primjetio, pravi se jos jedna rucna autopraonica kao ona na anexu, prije onog tunela kad se ide tranzitom prema bistriku, meni ta odgovara samo se spustim niz ulicu i tu sam :D Zimi ce to najbolje biti za minut ga samo saperes, nema nikakve zajebancije... :-D :-D :-D
daj usput uslikaj da vidim tacnu lokaciju
lokacija: prvi semafor iza tunela Brdo Dzamija (iz pravca Bistrika,raskrsnica ulica Hadžijabdinića i Put Mladih Muslimana).
sa druge strane je lako vidljivo
ne moras ici bar jos 15 dana,tek je postavljena konstrukcija i onaj kontejner...
:run:
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#141 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by testovi »

papacja wrote:
redikul wrote:E AL U ROBOTU DOLAZI NOVI GAZDA KOJI CE KAZU ZASJENII SVE U GRADU...I TO ONAJ ROBOT U HRASNOM....
ko je taj novi gazda, podijeli to sa nama?
taj novi gazda i nije neki gazda kakav je to gazda koji vozi starog renola
inace to je i vlasnik onog istog kafica na spratu gdje je i praonica

sef je onaj omer deda od milijardu godina koji kad dođe zensko skace lomi se gura da on doceka da kad on sapere auto itd taj isti deda je otjero na desetina radnika iz te autopraonice radnika koji su dobro radili ali ih je on maltretiro
mozes savrseno radit i sve je u redu ali onda njemu postaje dosadno i pocne da bucjka radnike
to znaju i cistacice i ljudi iz obezbjeđenja robota svi to znaju da je on kriv sto radnici odlaze iz te praonice ili budu otpusteni
a vlasnik mu to dopusta jer sin od tod dede od milijardu godina tu radi poliranje auta
u onom istom prostoru gdje se peru auta pare od poliranja idu pola vlasniku pola dedinom sinu
bio sam tu kada polira auto a u praonici radnik pere auto i noralno je da voda prce na sve strane prah vode kada se taj dedin sin izgalamio na radnika sto mu prska po autu koje polira

uz to glumi da zna da polira on kao uvodi neku nano 3D tehnologiju a ne zna krpu da opere kojom cisti auto
on je to procito na internetu ali nema pojma sta je to

deda od milijardu godina skoro svaki dan pije i onda tako pjan dođe i pametuje ubija u glavu radnike

sve ovo znam jer sam i ja radio kod njih ali nisam dao me me maltretira vec sam otiso

bio sam prisutan kada je radnike tjero da ljudima sapiraju pragove masinom prag i zglob vrata (meni je to isto govorio ja nisam htio jer znam kakve probleme to moze napravit na sta je on reko samo ti saperi neces bit kriv ako nesto bude ali ja sam odbio ) pa kada se covjek sa novim pasatom vratio jer mu je zbog toga desio se kvar nesto sa centralnom bravom i strujom itd

pa je covjek iz asa auto donjio i fakturu i radovima nesto oko 450km

pored praone je mali ustakljeni portal gdje je bilo robotovo mini skladiste i tu su cuvali one skutere koje prodaju
bio sma i kad se deda od milijardu godina napio i peticom rikvercom uletio u taj portal ostetio golfa portal i skutere

bio sam i kad je dosla cura u minicu kraci nije mogo da bude i kada je izasla deda se zaletio dala mu je kljuceve i rekla komplet pranje on ju je ispratio pogledom napalio se dedica

nismo stigli ni prostirke izvadit kao ona se vraca i kaze telefon mi je je negdje ispod sjedista
na sta je on reko radniku nađi joj telefon radnik je trazio ali nije vidio ali je uspio prstima da napipa mobitel i reko da ne moze izvadit pa ga je on negovorio pomakni sjediste
sjediste je na struju
radnik je reko da se boji da ne unisti mobitel a on je reko samo ti slobodo i radnik je pomako sjediste i culo se skripanje sve na kraju kad se mobitel izvadio bio je u pitanju iphone 4
bio je smrvljen ekran deda od milijardu godina se ispario musterija je trazila da se telefon plati
pa su nakraju pozvali i vlasnika praonice koji ej nazvo svog nekog druga koji servisira mobitele

radnik je vlasniku reko da ce pristat da plati stetu ako je moguce u ratu da mu odbija od plate
na kraju se sve zavrsilo da j taj majstor mobitela ugradio neki ekraj od 150km dal je kineski ili sta vec ne znam jer je bio prejeftin

kad je doslo vrijeme plate radnikje vlasniku ponudio pare za stetu koju je vlasnik platio ali vlasnik je rkeo da je sve u redu ine treba nista placat

proslo je od taj mozda mjesec i po taj radnik je ocekivo i dobio novi bolji poso u praoni je uredno najavio otkaz da bi nasli novog radnika
on je otiso na drugo radno mjesto primljen je novi radnik kad je bilo vrijeme plate radnik je doso po platu obracun je sve bio u redu
ali je na dnu pisalo akontacija -150km za stetu mobitela

ima i previse tih situacija mogo bi da ispisem pet stranica imam i slika i video klipova kako pjan maltretira radnike mozda i to uskoro postavim

ne bi trebalo da idete kod njih an pranje nee radi radinka radnici su u redu
ali zbog takvi ljudi treba izbjegavat takvu praonicu

evo kao izgleda plata u raoni u robotu

Image

edit na slici je plata od 270km - 5km neke akontacije za nesto inace uvjek je bilo neka akontacija od neki 5-10km
zasto neznam to ko nekad sto se odvajalo za zemljotrese i poplave valjda

jedan od razloga zasto sam otiso je krađa na obracunu
kazu radnicima ide 30% od prometa i obracuna nam da od 100km nama radnicima ide 30km

ja im kazem u koju ste skolu isli kako je 30% od 100km 30km valjda treba da bude 33,3km
kaze ne nije tako
te 3km nije veliko ali kad ukupni pazar na kraju mjeseca bude lupam 3000km tu nas zakinu za 100tinjak km a to je na tri radnika dodani po 30km na platu

pa im ja kazem pa hajde posudite mi 100km a ja cu vam vratit u tri rate po 30% = 30km sto bi bilo 90km
kaze eeee nije to to i sta dalje da im pricam
to je jedan od nacina kako zakidaju radnike
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#142 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by Mlad i Nevin »

Ja ga operem za marku u Doboju na samoposlužnoj praoni u Bingu :D Imam dvije minute da oblećem s pištoljem oko auta i zamisli, uz malo spretnosti se sasvim fino opere. Unutrašnjost se može i kući očistiti.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#143 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by 530i »

Za moj kriteriji pranja i čišćenja auta - trebalo bi mi više od 5KM za te samouslužne praonice. I to ga ja perem i vazda mi u mislima koliko minuta ili sekundi imam još...ovako u klasičnoj praonici sam rahat, ne radim ništa, a i momci to, kad nije gužva, lijepo i detaljno operu, obrišu, usišu, manje više u svakoj praonici...
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#144 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by vnm »

testovi wrote: jedan od razloga zasto sam otiso je krađa na obracunu
kazu radnicima ide 30% od prometa i obracuna nam da od 100km nama radnicima ide 30km
meni nije jasno kako ti tvrdis da 30% od 100KM prometa nije 30KM. ako su tvrdili da radnicima ide jedna trecina od prometa, e to je vec druga prica i tu su hapali lopatom, ali 30% od 100KM je 30KM.
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#145 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by testovi »

pa evo ako je 30% od 100km =30km
daj mi posudi 100km a ja ti tih 100km vratim u tri rate po 30% = po 30km

dopuna
radio sam u vise autopraonica svugdje smo na 30% dobijali 33km
Last edited by testovi on 24/03/2012 17:12, edited 2 times in total.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#146 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by nellington »

testovi wrote:pa evo ako je 30% od 100km =30km
daj mi posudi 100km a ja ti tih 100km vratim u tri rate po 30% = po 30km
A kad ćeš mi vratiti preostalih 10%?
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#147 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by chelo »

@testovi
Druze, ti si mislio mozda da trecina ide vama, a ne 30%.
Trecina jeste 33.3 KM/100 KM.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#148 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by žulijan asanž »

testovi wrote:pa evo ako je 30% od 100km =30km
daj mi posudi 100km a ja ti tih 100km vratim u tri rate po 30% = po 30km

dopuna
radio sam u vise autopraonica svugdje smo na 30% dobijali 33km

:-) :-) kako bolan 30% od 100 KM = 33,3 KM
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#149 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by vnm »

ma zbunio se covjek, pomijesao je sigurno 30% sa jednom trecinom.
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#150 Re: RUCNE AUTOPRAONICE U SARAJEVU....

Post by Qler »

Mlad i Nevin wrote:Ja ga operem za marku u Doboju na samoposlužnoj praoni u Bingu :D Imam dvije minute da oblećem s pištoljem oko auta i zamisli, uz malo spretnosti se sasvim fino opere. Unutrašnjost se može i kući očistiti.
Mozes ako ti je malo auto. Obeltao sam i ja Fiestu u rekordnom vremenu :D A stanujem u zgradi, tako da otpada i varijanta kucnog pranja unutrasnjosti. Zato mi je draze dati 4KM da mi operu sa vana auto (ili sad zimi 3KM sapiranje) a ja ne moram da se kvasim, smrzavam, i trcim oko auta za iste pare...
Post Reply