RTV taksa u eri novih medija

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#1 RTV taksa u eri novih medija

Post by chelo »

Kao gradjani smo duzni postovati zakon, tako i zakon o RTV taksi, dakle placati taksu na nazovi "uzitak" posjedovanja radio ili TV prijemnika - taksa je uvijek neka takoreci sitna kazna za bonitet, prednost u odnosu na druge. Dok je kod nas rat bjesnio, uspjeli smo propustiti pocetke komercijalnog interneta i onda se brutalno (dakle cjenovno) sudarili s istim negdje '97-'98 kada samo placali po 50 KM par sati provedenih na netu i obzirom da taj voz nikad nismo uhvatili kako treba sve do 2006. recimo, tj konacnim dolaskom ADSL-a - poimali smo ga ka ekskluzivnu privilegiju odabranih i kapak prema moru informacija koje nam nisu dostupne konvencionalnim putem (tada radio i TV stanice, stampa). Divili mu se takoreci. Voz je kao sto rekoh davno prosao (da i ne znamo, jer je Boze bio rat, imali smo pametnijg posla), mi za njim kasno poceli trcati i voz stalno u prednosti, a mi na odstojanju sa pruzenom rukom. Tako nam je tekao i razvoj medija, elektronskih a i stampanih, kaskajuci, kopirajuci ideje sa zapada - ali u pravilu uvijek sa zakasnjenjm od 3-5 godina. U citavoj kombinatorici servisa koji su nam dostupni za informisanje, internet je dugo vremena nakon rata bio u drugom planu, a svi smo zakovano i dalje cekali kultni "Dnevnik u pola 8" - po svoju porciju dogme i na pocinak lagano, nakon nekog truhlog filma ili reminiscentnog dokumentarca.
Pojavom tanjih ekrana, wirelessa, bluetootha, tableta, velikih mobitela i slicno - a sve to u kratkom vremenskom periodu - od nekih 6-7 godina, svoje kultno mjesto u cosku sobe, televizor je definitivno izgubio. Kad kazem televizor, mislim na guzicastu kutiju-spravu koja je u stanju da prima samo direktni kabalski ili antenski signal. Ista sudbina zadesila je i tranzistor/radio/liniju/HIFI.
Danas se na trzistu najcesce opredjeljujemo za multimedijalne setove koji izmedju ostalog imaju "zaslon" iliti "ekran" da vidimo i neku sliku, ukoliko pratimo "negledljive sadrzaje", pa upotpunimo nekom staticnom slikom, koja moze da lici na umjetnicku HD kvaliteta i tako stoji nepomicna danima. Taj zaslon sa raznim funkcijama (internet, youtube, skype, browsing, gaming, bla bla jednom rjecju SMART TV) moze da hvata streaminge raznih radio stanice koje nemaju veze sa zemaljskom mrezom signala sa citavog spektra frekvencija - dakle uopste ne konzumira domace radio stanice sa dodijeljenih frekvencija, tj nije klasicni radio prijemnik, nego obicni dekoder binarnog zapisa koji nas "zaslon sa opcijama" skida sa sveopste mreze zvane INTERNET.
Veliki broj domacinstava ima, ili pretenduje da ima taj uredjaj koji ima sve te mogucnosti, od kojih su najupecatljivije opcije hvatanja kablovskog signala i time pocinje da nosi breme TV prijemnika...Tu pocinje problem.

Tu "opciju" hvatanja kablovskog ili antenskog signala taj uredjaj svrstava medju oporezive!
Oporezuju nam uredjaj zato sto u moru opcija izmedju ostalog ima i mogucnost primanja zastarjelog analognog i novijeg digitalnog kablovskog signala.
Pa molim Vas, mene tjeraju da kupim lcd monitor koji cu spojiti na mini PC (velicine cokolade, koji se kaci na zid), kupiti remote - imati perfektnu sliku, jos bolju mogucnost surfanja i uzivanja silnim podcasting, youtube, torrent, LIVE sportskim sadrzajima, koji mi sada ne mogu doci na red, jer cesto zaletim da gledam stranacke stakore ili netalentovanu djecu po raznim realitijima.
Nakon toga pozvati supke iz sivog doma da se uvjere da nemam rtv prijemnik. Grohotom bih se sad smijao kad pomislim da bi mi levati uvrstili ovu kombinaciju "viseceg" PC-a sa zida medju TV prijemnike, a vjerujem da bi sve upucivalo na to.

Dakle kablovski i analogni sistem je za plasiranje sadrzaja koji se u nizu po nekom rasporedu vrte u eteru, a gledaoci "upadaju" u tok programa, a podcasting je besplatan??!! Neko vam snimi, spakuje, razvrsta po datumima i to je besplatno?
Da li se po tome ustvari razlikuje konvencionalna televizija zivog emitovanja od podcasting (odgodjenog gledanja)?

Vrijeme je za mijenjanje logike naplacivanja RTV takse (ako se moze tako zvati) jer se promijenila i filozofija prenosa informacija i biranja sadrzaja koje cemo gledati.
Ja nemam radio i TV prijemink u kuci. Ja imam polivalentni uredjaj za multimedijalnu interpretaciju razlicitih sadrzaja u razlicitim modovima. Ako me zele natjerati, jos cu konkretniji biti u multimedijalnom "iskruzivanju" mog seta za gledanje audio/video sadrzaja, koji ce liciti na TV 95% a nece biti niti tv niti radio prijemnik.
O funkcionisanju javnih servisa ne bih ni govorio, za koje je pitanje kad su zadnji put nesto proizveli, izuzev se borili za reklame.

Sarajevo, 2013.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#2 Re: RTV taksa u eri novih medija

Post by Havatar »

Otkud ti to da je televizor izgubio :?:
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#3 Re: RTV taksa u eri novih medija

Post by jalle »

Odličan tekst !

100% sam uživao čitajućii ga
100% je ispravan i tačan.


:thumbup:
vkljerka
Posts: 5
Joined: 08/01/2008 21:31

#4 Re: RTV taksa u eri novih medija

Post by vkljerka »

Ukinuti predplatu, neka se finansiraju od reklama, ionako placu za ta dva minuta što im ukidaju. Sve komercijalne televizije žive od reklama, samo javni servis nemože, a kako bi i mogao kada imaju 2000 zaposlenih. Valja placat dnevnice raznim reportercicima da hodaju po svijetu i izvještavaju ispred zgrada u kojima se nešto desilo, a nisu ni zavirili unutra. To su mogli i iz studija, ali valja brat dnevnice. Ili ako nekada i dodje do digitelizacije, neka kodiraju svoje kanale, pa da vidimo koliko ce korisnika imati.
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#5 Re: RTV taksa u eri novih medija

Post by uzgajivac »

chelo wrote:
Vrijeme je za mijenjanje logike naplacivanja RTV takse (ako se moze tako zvati) jer se promijenila i filozofija prenosa informacija i biranja sadrzaja koje cemo gledati.

Sarajevo, 2013.
Moj ti, onaj, Sarajlija, pa javni servisi su pod zastitom stranaka, nece im uzeti pretplatu dok sire stranacku direktivu. Cak su prije vise godina isposlovali da telekom operateri naplacuju i RTV pretplatu na istom racunu.
Post Reply