RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1401 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Maraschino wrote:
Dosadno mii wrote:Kada se odjavi rtv taksa kad konacno prestane da dolazi na racunima?
Mogu li ja njih tuziti za dostavljanje rtv takse onako kako njima prahne a u stanu uopste ne postoji ni tv ni radio?
Pretpostavljam racunima EP. Njih treba tuzitu zbog ustupanja baze podataka.
Ja nikada nisam dobijao racune za rtv pretplatu niti se nalazim na njihovim spiskovima a otkako su prebacili na racune od struje, redovno se evidentira dug. Znaci da su zloupotrijebili moje podatke i proslijedili ih trecem licu. Druge nema.

Sreca pa struju placam pretplatom tako da mi ne skidaju rtv pretplatu ali je evidentiraju svaki mjesec.
Hajde mi molim te objasni kako ti se na računima za struju evidentira dug za RTV? To još nikada nisam vidjela. Stvarno pitam. Ja struju plaćam i za svoju staru mati, mala potrošnja, pa nekada platim za dva mjeseca unazad (moj grijeh, jbg). Uplatim ukupan dug (uključujući 2x RTV pretplatu), a onda mi se na sljedećem računu za struju pojavi da sam u pretplati za struju 7,5 KM??? Znači, uplatu sa zakašnjenjem ne prebacuju u RTV nego smatraju pretplatom za struju. Nikada nisam vidjela dug za RTV. Pitam ovo zato što mislim da sam RTV pretplatu (sa zakašnjenjem, ai ipak), platila, ali je EP nije prebacila gdje treba. Što će reći da RTV-u moja mati duguje, iako nije trebala.

Ne znam, možda ti i nisi prava adresa, možda neko drugi zna. I gdje na kraju krajeva mogu provjeriti dug po RTV pretplati i uplatiti ga.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1402 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Ne mozes nigdje jer BHT, a ni FTV nemaju svoje baze podataka o tome. Zato se i koriste bazom EP, a EP svoju bazu nije prilagodila i toj vrsti evidentiranja.
Neko je, cini mi se, ranije pisao da to sve ima u EP i da se to sve zasebno vodi, ali tvoj primjer je ocit pokazatelj da to nije tacno.

I ne dugujes nista jer JS ne ispostavlja vlastite racune. A posto je JS (Javni Servis), po zakonu to mora raditi. Posto oni krse zakon, ne vidim razlog da ga ja postujem.
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1403 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Dozer, hvala. Ako je tvoj upis tačan, a ne sumnjam da nije, pravo pitanje je gdje su završile moje I SVE DRUGE redovne uplate za RTV??? Ako ne mogu vidjeti svoje, a eto i materine, uplate za RTV, koji klinac ih i plaćamo? Ne zazivam anarhiju, samo pitam za osnovna prava. Pa majku mu majčinu, ako nešto plaćam, a na kraju ne znam da li dugujem ili ne dugujem, znači da bacam pare u neki nepoznati bunar. Je li to moj ili nas svih problem?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1404 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

Lukomirka wrote:
Maraschino wrote: Pretpostavljam racunima EP. Njih treba tuzitu zbog ustupanja baze podataka.
Ja nikada nisam dobijao racune za rtv pretplatu niti se nalazim na njihovim spiskovima a otkako su prebacili na racune od struje, redovno se evidentira dug. Znaci da su zloupotrijebili moje podatke i proslijedili ih trecem licu. Druge nema.

Sreca pa struju placam pretplatom tako da mi ne skidaju rtv pretplatu ali je evidentiraju svaki mjesec.
Hajde mi molim te objasni kako ti se na računima za struju evidentira dug za RTV? To još nikada nisam vidjela. Stvarno pitam. Ja struju plaćam i za svoju staru mati, mala potrošnja, pa nekada platim za dva mjeseca unazad (moj grijeh, jbg). Uplatim ukupan dug (uključujući 2x RTV pretplatu), a onda mi se na sljedećem računu za struju pojavi da sam u pretplati za struju 7,5 KM??? Znači, uplatu sa zakašnjenjem ne prebacuju u RTV nego smatraju pretplatom za struju. Nikada nisam vidjela dug za RTV. Pitam ovo zato što mislim da sam RTV pretplatu (sa zakašnjenjem, ai ipak), platila, ali je EP nije prebacila gdje treba. Što će reći da RTV-u moja mati duguje, iako nije trebala.

Ne znam, možda ti i nisi prava adresa, možda neko drugi zna. I gdje na kraju krajeva mogu provjeriti dug po RTV pretplati i uplatiti ga.
Ne razumijem sta nije jasno.
Uplatim 200KM na ime pretplate za struju. Svaki mjesec oni umanje iznos za potrosenu el.energiju plus PDV i sti JS 7,5KM ali ne uracunavaju u ukupan iznos nego samo struja plus PDV. Kako to prikazu na onom odresku za uplatu stoji JS 7,50KM sto ja naravno ne platim.
Oni skidaju za struju dok ima para a ne skidaju za JS. Jednom prilikom pitam na salteru kakvo mi je stanje i radnik mi rece da sam u pretlati 40-50KM a dugujem (lupam) 125KM za javni servis...sto vi naravno necete platiti, kaze mi onaj na salteru.
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1405 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Pa ja upravo pitam to što tebi nije jasno. I ne znam šta ti nije jasno. Dakle, ako na računu za struju (EP, kako god), dobijem i iznos za RTV pretplatu, i ja oba računa uplatim sa zakašnjenjem, ali dakle SA RTV PRETPATOM, zašto mi se prihvati samo da sam zadnjim računom uplatila RTV pretplatu, a prethodnim (ili obrnuto, nije ni važno), da sam napravila pretplatu na računu za struju.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1406 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

:lol: :lol:

pa meni je sve jasno
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1407 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Maraschino wrote::lol: :lol:

pa meni je sve jasno
Onda se ne trebaš ni javljati. Lijepo sam napisala da možda nisi prava adresa za moje pitanje. Pa ti uživaj u tome što ti je sve jasno.

Meni, ako hoće, neka se javi neko ko ima slična iskustva ili dileme.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1408 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Lukomirka wrote:Dozer, hvala. Ako je tvoj upis tačan, a ne sumnjam da nije, pravo pitanje je gdje su završile moje I SVE DRUGE redovne uplate za RTV??? Ako ne mogu vidjeti svoje, a eto i materine, uplate za RTV, koji klinac ih i plaćamo? Ne zazivam anarhiju, samo pitam za osnovna prava. Pa majku mu majčinu, ako nešto plaćam, a na kraju ne znam da li dugujem ili ne dugujem, znači da bacam pare u neki nepoznati bunar. Je li to moj ili nas svih problem?
Ono sto uplatis po jedinicnom racunu za RTV taksu, to i bude prebaceno na neki racun za tu namjenu. Ali, samo po tom jedinicnom racunu. Kako si i sama skontala, nakon uplate zbirnog racuna (2 ili vise njih, sa zakasnjenjem), samo je jedan iznos od 7,5 KM prebacen JS, za mjesec u kojem si izvrsila uplatu, dok je ostatak (za prethodne mjesece) ostao u EP kao pretplata za struju.
Po logici, ti sad dugujes JS taj ostatak za mjesece koje EP nije prebacila JS. Ali, zapravo ne dugujes, jer JS ne izdaje svoje racune s vlastitim referencama po pojedinacnim korisnicima.

Obrati paznju, na svim drugim racunima (voda, struja, kablovska, RAD, itd.) postoji navedena referenca, a koja se veze za sifru korisnika. JS to nema i jedino za sta mogu vezati tu uplatu jeste baza EP i reference njihovih korisnika, a cisto sumnjam da im EP daje te podatke. Cak i ako daje, opet JS, ocito, nema svoju bazu podataka u koju to sve zavodi, jer da ima, onda bi, valjda, izdavali i vlastite racune.
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1409 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Dozer, hvala ti. To je na tragu nekih mojih razmišljanja, Samo što nisam pravnik, nego praktičar, čitaj ekonomista :D .

Opet kažem, ne zazivam anarhiju. Plaćam. Eto konkretno za mater, ne baš uvijek na vrijeme :sad: , ali plaćam. Ali ovo kako RTV (ne)vodi evidenciju je znači sramota za svakoga ko uopće plaća.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1410 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Sramota je kad se gleda izvana. Ali, posto je JS u kompletu samo stranacka prcija podijeljena na 3 klastera (da se izrazim ekonomski :D), njima je super.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1411 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

Lukomirka wrote:
Maraschino wrote::lol: :lol:

pa meni je sve jasno
Onda se ne trebaš ni javljati. Lijepo sam napisala da možda nisi prava adresa za moje pitanje. Pa ti uživaj u tome što ti je sve jasno.

Meni, ako hoće, neka se javi neko ko ima slična iskustva ili dileme.
Jesi ters ko da te Mima rodila. :D
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1412 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Jesi li natukao 11801 upisa na ovaj način?

Vidi, ovdje sam nova, ali nisam bez forumaškog iskustva. Tako da, ako nemaš ništa posebno reći po pitanju teme, to bi značilo da trolaš bezveze. A to bi isto tako značilo da upise nevezano za temu treba i obrisati. Pa, ima moderator i neka izbriše i tvoj i ovaj moj upis.

Edit: Dobro, priznajem da sam tek sada jasno pročitala da ti je službenik iz EP dao i stanje duga po pitaju RTV servisa. Moja greška, izvinjavam se.
Last edited by Lukomirka on 22/03/2019 12:35, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1413 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Ova "Saga o Forsajtima" (stariji forumasi znaju na sta mislim :-D ) zvana "nacin fakturisanja RTV takse u dijelu Federacije BiH" ode u nedogled. Vise puta sam se ukljucivao na temu, davao objasnjenja, prikazivao sadrzaj zakona i svasta nesto. Neki forumasi su ili ce poslati izjavu RTV servisu da ne posjeduju R/TV aparat i ubuduce zanemariti dio JC racuna za struju koji se odnosi na RTV taksu, drugi nece nista uraditi a nece ni placati RTV taksu, treci placaju ili ce placati takav racun... OK, svako ima pravo izbora.

Medjutim, iz cinjenice da ovaj topic i dalje zivi, da sad nastaju "varijacije na temu" obracuna, zaracunavanja, dijeljenja ili nedijeljenja uplate za struju i taksu itd itd, vidim da bi oni koje ova tema pogadja (a sve pretplatnike JS-a pogadja) zaista trebalo da nesto konkretno urade, ako zele da svoj status urede. Postom od 16.3. predlozio sam da se podnese prijava Agenciji za zastitu licnih podataka- obzirom kako ta Agencija dobro radi, uvjeren sam da ce se ova prica pokrenuti sa mrtve tacke u pravcu da Agencija zabrani JS-u da uz svoj racun "krpi" i RTV taksu. Cini mi se da je to jedini nacin, a konverzacija ovdje zaista nema vise nikakvog smisla, niti moze doprinijeti bilo cemu konstruktivnom, valjanom, samo je ventil za nezadovoljstvo, frustiraciju, bijes, sta li vec...Cim RTV sistemu ocigledno ponestane para (a mislim da im hronicno nedostaje), eto postupaka, utuzenja, izvršenja .. i imacemo nekoliko milona tzv. "komunalnih predmeta" na sudovima, umjesto sadasnjih cca 2,5 miliona takvih predmeta....
Ljudi, "u pamet se" i preduzimajte nesto radi sebe!
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1414 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Ok. Evo, ja ću se obratiti Agenciji. Pročitala sam sve što si napisao, jer sam se javljala po drugom pitanju. Pa, postaviću odgovor koji dobijem.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1415 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Lukomirka wrote:Ok. Evo, ja ću se obratiti Agenciji. Pročitala sam sve što si napisao, jer sam se javljala po drugom pitanju. Pa, postaviću odgovor koji dobijem.
Da, mislim da je to jedini moguci put, a iz svih razloga koja sam naveo u svom postu. Pa kad odluce- a hoce, znace se "crno na bijelo" na cemu su ptreplatnici JS-a.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1416 Re: RTV taksa

Post by Romeo 80 »

Image

:D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1417 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

zgodna šala, ali sorry- ostaje na nivou šale, ništa više...ne pričamo o pojmu "instrumenta", već o zakonskoj prezumpciji - ili još tačnije- o oborivoj pretpostavci posjedovanja makar jednog radio/TV prijemnika.....
LikeLike
Posts: 1922
Joined: 10/09/2013 15:59

#1418 Re: RTV taksa

Post by LikeLike »

Postoje li drzave koje nemaju javni rtv servis?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1419 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

LikeLike wrote:Postoje li drzave koje nemaju javni rtv servis?
interesantan link:
https://www.euronews.com/2018/05/17/pub ... e-compared

In Britain, those over 75 do not have to pay for it. In Switzerland, most of the population voted against its abolition in a referendum. But what about other countries?
While the broadcast-receiving licence fee in many countries has depended on whether or not a TV set or radio lies in the household, in other places the levy still applies even if the service isn’t being used.
By far, the Swiss Confederation digs deepest for its public service broadcasting (ÖRR), where around €418 is due per household.
Nevertheless, at the beginning of March, 71.6% of the Swiss rejected the "No Billag" initiative which sought to axe radio and television fees.
In Hungary and Cyprus on the other hand, license fees have been abolished, and in Greece, every household has to pay three euros per month - the lowest fees in Europe. In Italy, the contribution is made via a household’s electricity bill.
Aside from Switzerland, Europe’s steeper licence fees are dished out in the Scandinavian countries. In Denmark, each household has to pay around €29.58 per month for a television or internet-capable PC, in Norway it costs €25.80, and in Sweden it’s €20.37.
In Finland, the bill is dependent on income (0.68% of total income).
In the UK, people under the age of 75 must pay an annual fee of £150.50 (€172) for their TV licence, although a reduced rate applies to care home residents, the severely sight impaired, and householders who still use a black and white television set.
For Spain, license fees are levied on income tax, regardless of whether a broadcasting service is being used by a household. According to a 2016 study, the fees are estimated to be worth €38.90 per year, albeit per capita.
In Switzerland, Austria and Germany, however, people only pay for public service radio
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#1420 Re: RTV taksa

Post by pepeljara »

a predikcija u narednih 20 godina da ce ti zrak naplacivat, licenca za disanje :D :izet: :izet:
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1421 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

kuli1961 wrote:
LikeLike wrote:Postoje li drzave koje nemaju javni rtv servis?
interesantan link:
https://www.euronews.com/2018/05/17/pub ... e-compared

In Britain, those over 75 do not have to pay for it. In Switzerland, most of the population voted against its abolition in a referendum. But what about other countries?
While the broadcast-receiving licence fee in many countries has depended on whether or not a TV set or radio lies in the household, in other places the levy still applies even if the service isn’t being used.
By far, the Swiss Confederation digs deepest for its public service broadcasting (ÖRR), where around €418 is due per household.
Nevertheless, at the beginning of March, 71.6% of the Swiss rejected the "No Billag" initiative which sought to axe radio and television fees.
In Hungary and Cyprus on the other hand, license fees have been abolished, and in Greece, every household has to pay three euros per month - the lowest fees in Europe. In Italy, the contribution is made via a household’s electricity bill.
Aside from Switzerland, Europe’s steeper licence fees are dished out in the Scandinavian countries. In Denmark, each household has to pay around €29.58 per month for a television or internet-capable PC, in Norway it costs €25.80, and in Sweden it’s €20.37.
In Finland, the bill is dependent on income (0.68% of total income).
In the UK, people under the age of 75 must pay an annual fee of £150.50 (€172) for their TV licence, although a reduced rate applies to care home residents, the severely sight impaired, and householders who still use a black and white television set.
For Spain, license fees are levied on income tax, regardless of whether a broadcasting service is being used by a household. According to a 2016 study, the fees are estimated to be worth €38.90 per year, albeit per capita.
In Switzerland, Austria and Germany, however, people only pay for public service radio
Ovo je sve OK. Ali, ljudi imaju 1 JS, jednu drzavnu TV, i to placaju.

Kako vec par puta rekoh - placacu i ja cim to bude jedna drzavna TV kuca, i koju ce placati svi u drzavi. Sve dok su to ove nekakve stranacke entitetske prcije, ne dam ni marke.
Jednostavnije od ovoga ne moze.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1422 Re: RTV taksa

Post by Nisrin »

Da ne citam sve, u EP imaju evidenciju koliko je ko duzan za RTV TAKSU??

Ja placam RTV taksu, ali kolegice koje ne placaju kazu da im na svakom novom racunu ne pise prethodni dug za RTV taksu...
Ja ispadam levat!!!
Jasno mi je zasto se placa i treba da se placa, ali je cista diskriminacija da neko placa neko ne, da u FBIH se "mora" platiti, a u ostatku drzave CAK NE DODJE NA RACUNU...van pameti i tacno ih treba tuziti radi takve diskriminacije!

Sad je dosao martovski racun za struju + rtv taksa, ali racun bio do 22.3.---pa su za nekoliko dana poslali novi racun 22-29.3. i na njemu nema RTV takse...

Da dodam, kako je pocela ova farsa sa placanjem RTV takse, a pare idu javnim servisima, vidim kolegice iz SIVOG DOMA da vise ne idu u HRV I CG kao dosad, nego malo Skandinavija, malo Florida, malo Bali..sto znaci, povecane su im i plate!Bravo!
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1423 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Ma jok...to idu sluzbeno ba, da pripreme nove programske sadrzaje :D
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#1424 Re: RTV taksa

Post by gidra »

Ne prikazuju na računu dugovanje ali vode evideciju o dugovanjima po mjernom mjestu u svom sistemu naplate.
Također samo šalju spisak ljudi koji su platili a imena ljudi koji nisu platili ne šalju. EP im nikada nije dozvolila pristup svojoj bazi podataka kao što su tražili iz javnog servisa.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1425 Re: RTV taksa

Post by Nisrin »

gidra wrote:Ne prikazuju na računu dugovanje ali vode evideciju o dugovanjima po mjernom mjestu u svom sistemu naplate.
Također samo šalju spisak ljudi koji su platili a imena ljudi koji nisu platili ne šalju. EP im nikada nije dozvolila pristup svojoj bazi podataka kao što su tražili iz javnog servisa.

Pa onda ih mogu i zavrnuti koliko zele, kad im ne daju pristup svojoj bazi hmmmma djaba im sve evidencije svijeta, kad nije po zakonu racun!
Post Reply