RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#1376 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

monitor na laptopu,mobitel da,ali ne slusalice :mrgreen:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#1377 Re: RTV taksa

Post by Dosadno mii »

iphone nema radio :bih:
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1467
Joined: 25/07/2015 14:13

#1378 Re: RTV taksa

Post by rocco_siffredi »

Maraschino wrote:
sime_cipol wrote:Zakon pretpostavlja da svako domaćinstvo ima TV aparat, ne JS.
Ako želite biti oslobodjeni takse vi tu pretpostavku morate otkloniti, JS ne mora nista dokazivati, vi morate. Da nemate TV aparat. Zato treba izjava.
Znaci, kriv si pa ti dokazuj svoju nevinost. To samo u Tunguziji ima.

Druga je stvar sto mene ima na dva racuna od e.e. Pitanje glasi, kako je Elektroprivreda smjela moje podatke ustupiti JS?
Nikada ranije nisam dobijao racun za tv i radio prijemnik. Znaci da me nikada nije bilo u njihovoj evidenciji.

Kada pocnu placati svi ukljucujuci i Z.Hercegovinu tada cu i ja. Ako svi odu u zatvor neka i mene vode a do tada, nema im nista.
Kada bi se zakon 100% primjenjivao i postovao onda bi placao taksu na svaki TV prijemnik 7.5 KM. Ako ih imas 4 placao bi 30 KM.
I na svaki radio prijemnik 3.75 KM. Pa ako ih imas 4 to bi bilo 15 KM. Pa bi ukupno placao 45 KM takse mjesecno.
U HR npr firme kupuju auta bez radio prijemnika.
Coca Cola kupila 200 auta. Zamisli koja je to usteda na mjesecnom/godisnjem nivou.
Ali kod nas svi od zakona uzimaju sto im odgovara i postuju samo ono sto im paše.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#1379 Re: RTV taksa

Post by Dosadno mii »

pa radili bi samo taksu da otplatimo
:bih:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#1380 Re: RTV taksa

Post by Dosadno mii »

User avatar
sime_cipol
Posts: 15867
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1381 Re: RTV taksa

Post by sime_cipol »

:lol: :bih:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#1382 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

Dosadno mii wrote:
:lol:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1383 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

[quote="rocco_siffredi"]

Kada bi se zakon 100% primjenjivao i postovao onda bi placao taksu na svaki TV prijemnik 7.5 KM. Ako ih imas 4 placao bi 30 KM.
I na svaki radio prijemnik 3.75 KM. Pa ako ih imas 4 to bi bilo 15 KM. Pa bi ukupno placao 45 KM takse mjesecno.


Nije tačno- placa se jedna taksa za jedno domacinstvo, bez obzira koliko se TV/radio prijemnika posjeduje. vidi clanove 17. stav 1, 19. stav 1. i20. stav 1. Zakona o JRTV sistemu BiH
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1384 Re: RTV taksa

Post by MarlboroGold »

kuli1961 wrote:
MarlboroGold wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:dakle,posalje se ta izjava,oni mozda posalju ekipu koja ce se uvjeriti u to da u domacinstvu nema tv aparata i poslije toga nema plaćanja,terećenja,nicega?
Meni nisu nikog slali nakon slanja izjave... doduše u pitanju je vikendica koja je jedno 80% vremena u godini prazna. Tek nakon jedno 2 mjeseca su skinuli RTV taksu sa računa za struju.
Što se same takse tiče svaki kupac bi navodno trebao plaćati samo jednu taksu koliko god objekata imao... samo što se oni prave ludi pa obračunavaju taksu za svako mjerno mjesto, a onda mi moramo biti ti koji će im dati do znanja sa hej stani malo... tj. izjavama koje šaljemo. Tako mi je objasnio predstavnik televizije na naplatnom mjestu u EP. Nek me neko ispravi ako griješim...
zanemari objasnjenje predstavnika JS-a- zakon je jasan:
1. zakonska pretpostavka je da domacinstvo posjeduje TV/radio aparat, pa da zato mora placati taksu
2. zakonska je mogućnost oslobadjanja ove obaveze izjavom da se taj aparat ne posjeduje, a zakonska je i obaveza, ako se zeli oslobadjanje od obaveze- da se da izjava
3. pitanje vikendice- po mom mišljenju, i ona spada u pojam domaćinstva za koje se već plaća taksa, pa nema mogucnosti naplaćivati taksu i za TV/radio u vikendici

zanemari i sta piše član "@studiorum..."- naplata je legalna! barem za jedno domaćinstvo; izjava je jedini nacin da RTV taksu skines sa vrata, ako i kad jednom JS ažurira svoje podatke i krene sa prinudnom nplatom.
"legalna naplata"'= propisana zakonom. Svuda u Evropi postoji pravilo da drzave moraju imati javne radio/TV servise, i da gradjani moraju placati taksu za taj javni servis. Kvalitet informacija/programa koji se daju na tim JS-ima, kuda idu novci od te takse -u nečiji džep ili u stvarno finansiranje JS-a, je sasvim druga priča i ne stoji ni u kakvoj vezi sa pravom JS-a da naplacuje taksu.
Nece proci jos dugo vremena i JS će početi sa prinudnom naplatom za (makar) nezastarjele obaveze (1 godina), prijedlogom za dozvolu izvrsenja i tada slijede novcane obaveze: iznos dugujuce takse+zatezna kamata+sudska taksa (minimalno 50 KM).
Ko nece da placa taksu, OK- njegov/njen izbor.
Onda je boldirano moj slučaj. Hvala na pojašnjenju. Što se tiče priče je li naplata legalna ili ne ... iskreno, ne zanima me. Trenutno mi nije teško izdvojiti 7,50 KM, a svako neka radi šta hoće sa svojih para. Promijenio sam stav o tome prije par mjeseci, a bio sam veliki protivnik plaćanja.
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1385 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Ja ću dostaviti Izjavu da dva stana, moj i suprugov, predstavljaju jedno domaćinstvo. Šta tu imam davati lažne izjave da nemam TV, radio, komp, mobitel i sl. kada je jasno svakome da je to malo moguće.

Danom davanja Izjave, prestaću plaćati pretplatu na jedan od ta dva stana. Pa neka ide kud' je krenulo.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#1386 Re: RTV taksa

Post by Dosadno mii »

Kada se odjavi rtv taksa kad konacno prestane da dolazi na racunima?
Mogu li ja njih tuziti za dostavljanje rtv takse onako kako njima prahne a u stanu uopste ne postoji ni tv ni radio?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1387 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Dosadno mii wrote:Kada se odjavi rtv taksa kad konacno prestane da dolazi na racunima?
Mogu li ja njih tuziti za dostavljanje rtv takse onako kako njima prahne a u stanu uopste ne postoji ni tv ni radio?
1. prestanak obaveze: nije mi poznato da li su sudovi sudili ovakve predmete, ali mislim da obaveza plažanja RTV takse prestaje prvog dana narednog mjeseca, od onog u kome si JS-u dostavio izjavu da nemaš R/TV prijemnik. Da li ce oni doći u kontrolu i kada će doći, to mene- da sam u takvoj situaciji- uopste ne bi zanimalo, jer sam odredjenog dana u mjesecu (nekog datuma, nebitno kojeg) dao izjavu da nemam R/TV prijemnik, pa od prvog dana narednog mjeseca više nema taksene obaveze.
2. utuženje: ako u stanu zaista nema R/TV prijemnika, i ako si JS-u dao izjavu (kao gore)- koji je smisao da ih tužiš, da se povlačiš po sudu nizašta? Jednostavno baciš taj "papirić". Ali ako nisi dao izjavu, tada si dužan plaćati sve dok im ne dostaviš izjavu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1388 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

Dosadno mii wrote:Kada se odjavi rtv taksa kad konacno prestane da dolazi na racunima?
Mogu li ja njih tuziti za dostavljanje rtv takse onako kako njima prahne a u stanu uopste ne postoji ni tv ni radio?
Pretpostavljam racunima EP. Njih treba tuzitu zbog ustupanja baze podataka.
Ja nikada nisam dobijao racune za rtv pretplatu niti se nalazim na njihovim spiskovima a otkako su prebacili na racune od struje, redovno se evidentira dug. Znaci da su zloupotrijebili moje podatke i proslijedili ih trecem licu. Druge nema.

Sreca pa struju placam pretplatom tako da mi ne skidaju rtv pretplatu ali je evidentiraju svaki mjesec.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1389 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Možda ne bi bilo loše podnijeti prijavu Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH?
Pogledajte njihovu praksu (rješenja i prateće odluke Suda BiH u ovoj materiji) na http://www.azlp.ba - odlični su!
Čini mi se da bi se činjenica da su lični podaci svakog bivšeg ili nekadašnjeg ili pretpostavljenog današnjeg RTV obveznika nezakonito obradjeni na način da su bez saglasnosti proslijedjeni EP-u, koji ih je dalje, takodje bez ičije saglasnosti, iznova obradio tako da je uz račun za el.energiju "prikrpio" i RTV taksu.
Okolnost da su EP i JS zaključili takav ugovor - da EP za JS naplaćuje RTV taksu- ne obavezuje potrošača el .energije ni RTV pretplatnika, a za takvo ponašanje bi se moglo utvrditi da je suprotno Z. o zaštiti potrošača.
Last edited by kuli1961 on 16/03/2019 23:21, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1390 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

kuli1961 wrote:Mođda ne bi bilo loše podnijeti prijavu Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH?
Pogledajte njihovu praksu (rješenja i prateče odluke suda BiH u ovoj materiji) na http://www.azlp.ba - odlični su!
Čini mi se da bi se činjenica da su lični podaci svakog bivšeg ili nekadašnjeg ili pretpostavljenog današnjeg RTV obveznika nezakonito obradjeni na način da su bez saglasnosti proslijedjeni EP-u, koji ih je dalje, takodje bez ičije saglasnosti, iznova obradio tako da je uz račun za el.energiju "prikrpio" i RTV taksu.
Okolnost da su EP i JS zaključili takav ugovor - da EP za JS naplaćuje RTV taksu- ne obavezuje potrošača el .energije ni RTV pretplatnika, a za takvo ponašanje bi se moglo utvrditi da je suprotno Z. o zaštiti potrošača.
Upravo tako. :thumbup:
User avatar
luckylaka
Posts: 22285
Joined: 15/01/2010 06:28

#1392 Re: RTV taksa

Post by luckylaka »

Nesto kontam da je najvece leglo kriminalaca u nogometnom savezu i BHt,koji su se lopovi tu sakupili
User avatar
Pauza
Posts: 673
Joined: 03/06/2016 11:00

#1393 Re: RTV taksa

Post by Pauza »


Eto, pametnome je ovaj video prilog dosta. Eto šta plaćate dobri Bošnjaci.
User avatar
Filadendron96
Posts: 677
Joined: 23/02/2019 16:53

#1394 Re: RTV taksa

Post by Filadendron96 »

Moze li neko da mi pomogne:
Stigli su mi racuni za struju, cak 3 komada. Uglavnom, na racunima su izrazeni razliciti iznosi za razlicite periode. Znaci, na prvom racunu za period 09. - 12.03.2019. ukupan iznos je 231,14 KM, na drugom racunu za period 07.02. - 08.03.2019. ukupan iznos je 217,70 KM, i naravno na trecem racunu za isti period 07.02. - 08.03.2019. ukupan iznos je 268,26 KM. S obzirom da racune placam na vrijeme prije kraja mjeseca i da mi mjesecna potrošnja struje nije prelazila 300 KM, imam osjećaj da je ovo neka greška ili da neko nije dobro proknjizio racune, jer su ovo visoki iznosi za tako kratak period. Postavicu link za slike ispod pa ako hocete mozete vidjeti i sami (ove licne informacije sam izbrisao naravno). Da li je neko imao iskustva sa ovim problemom i ako da kako ste ga rijesili? Hvala svima!
https://flic.kr/p/24DjRzZ
https://flic.kr/p/24DjRzt
https://flic.kr/p/T7Gaas
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#1395 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

nazoves besplatni broj elektroprivrede

https://www.epbih.ba/stranica/kontakt#b ... i-telefon2
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1396 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Filadendron96 wrote:Moze li neko da mi pomogne:
Stigli su mi racuni za struju, cak 3 komada. Uglavnom, na racunima su izrazeni razliciti iznosi za razlicite periode. Znaci, na prvom racunu za period 09. - 12.03.2019. ukupan iznos je 231,14 KM, na drugom racunu za period 07.02. - 08.03.2019. ukupan iznos je 217,70 KM, i naravno na trecem racunu za isti period 07.02. - 08.03.2019. ukupan iznos je 268,26 KM. S obzirom da racune placam na vrijeme prije kraja mjeseca i da mi mjesecna potrošnja struje nije prelazila 300 KM, imam osjećaj da je ovo neka greška ili da neko nije dobro proknjizio racune, jer su ovo visoki iznosi za tako kratak period. Postavicu link za slike ispod pa ako hocete mozete vidjeti i sami (ove licne informacije sam izbrisao naravno). Da li je neko imao iskustva sa ovim problemom i ako da kako ste ga rijesili? Hvala svima!
https://flic.kr/p/24DjRzZ
https://flic.kr/p/24DjRzt
https://flic.kr/p/T7Gaas
Neobicno je, zaista.
Prvi račun (268,26 KM) i drugi račun 217,70 KM) imaju potpuno iste elemente u vezi potrošnje: isto im je stanje VT (veća tarifa- skupa struja) i MT (manja tarifa- jeftina struja) tj. 4710 kWh i 15745 kWh. U prvom računu su ti obračunali potrošnju po većoj jediničnoj cijeni- 0,0829 KM/kWh, a u drugom po nižoj tarifi- 0,0664 KM/kWh. U drugom računu nema mrežarine? Prvo uporedi stanje potrošnje iz oba računa sa računom za prethodni mjesec i vidi da li je potrošnja pravilno očitana i kolika je ta potrošnja. Zbog različite jedinicne cijene, iz oba računa (prvi i drugi) nije vidljivo da li se potrošnja od 1286 kWh odnosi na jednotarifno ili dvotarifno brojilo, pogotovo što se cijena od 0,0841 KM (sad je to neka "treća" cijena) odnosi na MT, ako je potrošnja po obe tarife. Ali tada je pitanje- na šta se odnosi cijena od 0,0664 KM/kWh? Ako nemas onaj uredjaj sto mijenja VT i MT na brojilu (u žargonu ga zovu "ura ukapčalica"), tada ti se potrošnja evidentira smao po jednoj tarifnopj grupi i množi za srednjom cijenom, koja NIJE ni skuplja ni jeftinija cijena od prikazanih. Čini mi se da nemaš, jer iz trećeg racuna proizlazi da ti se stanje MT ne mijenja, i na njemu je 15745 . Utoliko su mi cudni prvi i drugi racun.
Treći račun, sam po sebi je trenutno nebitan, odnosi se na potrošnju u period 09-12. marta 2019.
Mislim da ovako preko foruma nećeš ništa riješiti, niti telefonskim pozivom. Otidji lično u najblizu službu EP, traži pojašnjenje i korekciju. Imaš pravo i na pisani prigovor na račun, pa ako te odbiju, i na dalji postupak pred Reg agencjiom za el.energiju F BiH- vidi detlaje na www.ferk.ba. Ja bih platio onaj račun koji mi se čini približno najrealnijijim, a za ostale račune bih uložio pisani prigovor, ako trenutna korekcija kod njih ne upal, i išao dalje u postupak.i
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#1397 Re: RTV taksa

Post by Henry Chinaski »

studiorum_tuzlaensis wrote:najveća ubleha svih vremena RTV TAKSA
Apsolutno netačno. Plaćanje takse je finansiranje javnog servisa koji bi trebao biti medijski servis građana i da ne zavisi od komercijalnih reklama.
Ne ulazimo u raspravu kako je to kod nas regulisano, da smo država gdje se zakon selektivno poštuje, gdje su mediji u rukama klerofašističkih mediokriteta na vlasti i tako dalje. Tačno je da sve otežava činjenica da bošnjaci finansiraju servis, a nemaju neke koristi od njega. Činjenica je i da mi finansiramo i dio koji se zove RTRS, a koji je dodickov privatni nacionalističko propagandni glasni prdež.
Ipak, sama ideja javnog servisa i takse u nekoj normalnoj državi ima smisla i definitivno nije ubleha.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1398 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Platis im po tom drugom racunu, 07.02.-08.03., 217.70, i vozdra. Platio si racun, imaces dokaz, za slucaj da ti opet nesto dodje i traze naplatu toga. Ti poneses taj i kazes da si samo taj i dobio, i pokazes da si platio.
Henry Chinaski wrote: Apsolutno netačno. Plaćanje takse je finansiranje javnog servisa koji bi trebao biti medijski servis građana i da ne zavisi od komercijalnih reklama.
Ne ulazimo u raspravu kako je to kod nas regulisano, da smo država gdje se zakon selektivno poštuje, gdje su mediji u rukama klerofašističkih mediokriteta na vlasti i tako dalje. Tačno je da sve otežava činjenica da bošnjaci finansiraju servis, a nemaju neke koristi od njega. Činjenica je i da mi finansiramo i dio koji se zove RTRS, a koji je dodickov privatni nacionalističko propagandni glasni prdež.
Ipak, sama ideja javnog servisa i takse u nekoj normalnoj državi ima smisla i definitivno nije ubleha.
Nije ubleha u normalnoj drzavi, gdje postoji 1 javni servis, drzavni. Cim to tako bude i ovdje, bez kojekakvih blentitetskih stranackih budalastina, placacu. Do tad - jok.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1399 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Henry Chinaski wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:najveća ubleha svih vremena RTV TAKSA
Apsolutno netačno. Plaćanje takse je finansiranje javnog servisa koji bi trebao biti medijski servis građana i da ne zavisi od komercijalnih reklama.
https://analiziraj.ba/2019/03/19/bht1-i ... g-zelanda/

OVO da finansiram? :bih:
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#1400 Re: RTV taksa

Post by Henry Chinaski »

un1ted wrote:
Henry Chinaski wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:najveća ubleha svih vremena RTV TAKSA
Apsolutno netačno. Plaćanje takse je finansiranje javnog servisa koji bi trebao biti medijski servis građana i da ne zavisi od komercijalnih reklama.
https://analiziraj.ba/2019/03/19/bht1-i ... g-zelanda/

OVO da finansiram? :bih:
Ne znam šta nije bilo jasno u mom tekstu? Izvlačenje iz konteksta te baš ne čini dostojnim sagovornikom.
Post Reply