RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1351 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

kuli1961
Hvala na odgovoru, isto kao i forumašu iznad. Da ne plaćam pretplatu, znam izbjeći, ali nije opcija, jer već sama činjenica da plaćam porez na iznjamljivanje stana govori u prilog da tražim zakonska rješenja.

Pa ako plaćam taksu na posjedovanje televizora (ne piše koliko istih trebam imati), a koriste se u 'porodičnom' vlasništvu, nije li to jedna taksa? Mislim, znam za slučajeve ljudi koji imaju u vlasništvu dva stana i navodno im se nekom izjavom iz računa za struju izbija RTV taksa za drugi u kom ne stanuju, ali ga iznajmljuju. Sada ne znam da li su samo napisali da u tom drugom stanu nemaju TV, pa kada ih uhvate... ili su imali neko drugo uporište.. ili izmišljaju ...ne znam.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1352 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Obzirom na sadržaj odredaba članova 17 i 19-21 zakona BiH, u pogledu definicije pojma "domacinstvo", uz pretpostavku da i u drugom stanu postoji Tv/radio aparat, mozda biste mogli JRTV Servisu FBiH da podnesete zahtjev(izjavu) iz člana 19/3 zakona BiH, uz Vasu tvrdnju da stan B (vlasnistvo Vaseg supruga i koji se rentira) NE CINI Vase porodicno domacinstvo, da je Vae domacinstvo ujedno i domacinstvo Vaseg supruga, pa da nema zakonskog osnova da se Vasem suprugu fakturise RTV taksa u stanu B.
Suština je u tome da pojmovi "domacinstvo" i "vlasnistvo na nepokretnoj imovini", nisu isto.
U smislu upravo svih prethodno naznacenih odredaba zakona, slijedilo bi da u stanu B ipak postoji domacinstvo, ali na imenu XY (podstanari, a ne na imenu Vaseg supruga). Tada bi, ako ne grijesim, bilo pravilno i u skladu sa zakonom, RTV taksa mogla "preci" na podstanare XY. Medjutim u stvarnosti, sumnjam da bi EP (kao preglomazan birokratski aparat) u tom slucaju iz racuna za struju za stan B "izbacila" dio koji se odnosi na RTV taksu.
Sada, imate dakle tri opcije za stan B (tj. Vas suprug, vlasnik stana B):
1. da nastavite placati puni iznos po racunu za struju, ili
2. da iz racuna za struju "izbijete" RTV taksu, ili
3. da podnesete opisani zahtjev i da opet iz racuna za struju "izbijete" trosak RTV takse.
U stvarnosti, naravno, stvari su daleko teze. Prema clanu 18/3 zakona BiH.... taj RTV servis moze RTV taksu naplacivati preko javnog preduzeca, na osnovu ugovora zakljucenog izmedju JS RTV i EP F BiH, sto je ocigledo i ucinjeno. Medjutim, tada za EP nastupa obaveza iz člana 36. stav 2 Zakona o zastiti potrosaca u BiH (koji se primjenjuje u F BiH): "(2) Račun za pružanje usluge isporuke energije iz člana 35. ovog Zakona, telekomunikacione, komunalne i druge usluge (RTV i sl.), potrošaču se mora dostaviti posebno za svaku uslugu."
Veliko je pitanje da li se RTV taksa moze podvesti pod pojam "ekonomske usluge" iz člana 33.stav 1. Zakona o zastiti potrosaca u BiH. Moje misljenje je da ne moze, jer usluga je jedno (isporuka vode, struje, gasa, grijanja, itd,, a taksa je sasvim drugo- fiksna je, nepovratna i njena visina ne zavisi od "kolicine" primljene usluge). Ali, ako grijesim, tj. ako se RTV taksa moze podvesti pod pojam ekonomske usluge, tada i za EP vrijedi obaveza iz člana 34. stav 2. istog zakona:
"Obaveza plaćanja usluga mora se odnositi samo na stvarnog korisnika i/ili na stranu koja je potpisala ugovor."
Ova znaci da RTV taksa treba da glasi na stvarnog korisnika, a to bi bili Vasi podstanari-XY, a ne Vas suprug.
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1353 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Hvala puno na odgovou. Opcije izbijanja RTV takse iz plaćanja računa za struju su mi već, kao što rekoh, poznate. Isto tako, nemam namjeru podstanare zamarati tom temom. Ako zakonski izbjegnem plaćanje dvije takse, s njima ću podijeliti trošak te jedne. Svima dobro.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1354 Re: RTV taksa

Post by studiorum_tuzlaensis »

najveća ubleha svih vremena RTV TAKSA
User avatar
Pauza
Posts: 673
Joined: 03/06/2016 11:00

#1355 Re: RTV taksa

Post by Pauza »

studiorum_tuzlaensis wrote:najveća ubleha svih vremena RTV TAKSA
Potpuno si u pravu!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#1356 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

neko hoce da se oslobodi plaćanja takse,sta treba,poslati izjavu BHT da ne posjeduje tv aparat u domacinstvu?
Bazinga1234
Posts: 7571
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#1357 Re: RTV taksa

Post by Bazinga1234 »

Ne plaćam je niti sam je ikad plaćao.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1358 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

kakavdanakneiskustvu wrote:neko hoce da se oslobodi plaćanja takse,sta treba,poslati izjavu BHT da ne posjeduje tv aparat u domacinstvu?
DA
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1359 Re: RTV taksa

Post by studiorum_tuzlaensis »

kuli1961 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:neko hoce da se oslobodi plaćanja takse,sta treba,poslati izjavu BHT da ne posjeduje tv aparat u domacinstvu?
DA
Dovoljno je da posjeduješ LCD monitor bez analognog ili digitalnog tunera i ne bi trebao plaćati Taksu. LCD monitor ima HDMI ili D-Port i sl. sa kojim možeš gledati bilo koji kanal od kablovskih ili IPTV operatera.

Taksu niko ne bi trebao plaćati dok se ne utvrdi činjenično stanje, tj. ima li ili nema TV prijemnika u stambenoj jedinici. Međutim, naši vrli JS-eri su pretpostavili da čim imamo ee priključak, da imamo i TV, što nema veze sa pameću, možda je imalo neke veze 1996. godine, ali ne i 2019. Porez na budale se ne plaća, tako ispadaš prvenstveno GLUP.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#1360 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

dakle,posalje se ta izjava,oni mozda posalju ekipu koja ce se uvjeriti u to da u domacinstvu nema tv aparata i poslije toga nema plaćanja,terećenja,nicega?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1361 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

nisu to operateri pretpostavili, nego je to zakonska pretpostavka, sreća pa je oboriva
JS su iskoristili tu zakonsku blagodat, za njih, naravno
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1362 Re: RTV taksa

Post by TDK-90 »

a radio prijemnik, - na vitrini,u mobitelu, autu :D
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#1363 Re: RTV taksa

Post by zubi »

kakavdanakneiskustvu wrote:neko hoce da se oslobodi plaćanja takse,sta treba,poslati izjavu BHT da ne posjeduje tv aparat u domacinstvu?
Ja koliko znam nije samo tv, nego i radio ...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#1364 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

zubi wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:neko hoce da se oslobodi plaćanja takse,sta treba,poslati izjavu BHT da ne posjeduje tv aparat u domacinstvu?
Ja koliko znam nije samo tv, nego i radio ...

dobro,da nemas ni jedan od tih aparata
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1365 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

da, i "radio prijemnik"- vidi clan 17. stav 1. Zakona BiH, gore je link......
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#1366 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

radio ionako nemam
Lukomirka
Posts: 15
Joined: 12/02/2019 11:43

#1367 Re: RTV taksa

Post by Lukomirka »

Hajd' bez zahebancije :D . Dolaze li u kontrolu ili prihvate u Izjavu
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1368 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Lukomirka wrote:Hajd' bez zahebancije :D . Dolaze li u kontrolu ili prihvate u Izjavu
da li dolaze u kontrolu- to ne znam, nisam u takvoj situaicji. No, jesu ovlasteni da vrse kontrolu. Dovoljno je, npr sutra- preporucenom poštom JS F BiH poslati izjavu da se ne posjeduje ni TV ni radio aparat na adresi XY, i prvi naredni, pa i svaki buduci racun za RTV taksu, taman bio i "integrisan" u racun za struju- ignoristati. Dakle, nemaju pravo da izjavu ne prihvate, naravno uz uslov da se neposrednom kontrolom utvrdi da aparata zaista nema. To utvdjenje podrazumijeva sacinjavanje zapisnika, uz prisustvo vlasnika stana, kopija zapisnika vlasniku....
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1369 Re: RTV taksa

Post by MarlboroGold »

kakavdanakneiskustvu wrote:dakle,posalje se ta izjava,oni mozda posalju ekipu koja ce se uvjeriti u to da u domacinstvu nema tv aparata i poslije toga nema plaćanja,terećenja,nicega?
Meni nisu nikog slali nakon slanja izjave... doduše u pitanju je vikendica koja je jedno 80% vremena u godini prazna. Tek nakon jedno 2 mjeseca su skinuli RTV taksu sa računa za struju.
Što se same takse tiče svaki kupac bi navodno trebao plaćati samo jednu taksu koliko god objekata imao... samo što se oni prave ludi pa obračunavaju taksu za svako mjerno mjesto, a onda mi moramo biti ti koji će im dati do znanja sa hej stani malo... tj. izjavama koje šaljemo. Tako mi je objasnio predstavnik televizije na naplatnom mjestu u EP. Nek me neko ispravi ako griješim...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1370 Re: RTV taksa

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ovakva naplata je nelegalna i tačka. Pljačka. Nekakvim izjavama prema njima se samo bezveze peglaš i inkriminiraš u budućnosti kao neko kome će slati kontrolu da provjeri stanje. Jednostavno ideš na listu :-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#1371 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

MarlboroGold wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:dakle,posalje se ta izjava,oni mozda posalju ekipu koja ce se uvjeriti u to da u domacinstvu nema tv aparata i poslije toga nema plaćanja,terećenja,nicega?
Meni nisu nikog slali nakon slanja izjave... doduše u pitanju je vikendica koja je jedno 80% vremena u godini prazna. Tek nakon jedno 2 mjeseca su skinuli RTV taksu sa računa za struju.
Što se same takse tiče svaki kupac bi navodno trebao plaćati samo jednu taksu koliko god objekata imao... samo što se oni prave ludi pa obračunavaju taksu za svako mjerno mjesto, a onda mi moramo biti ti koji će im dati do znanja sa hej stani malo... tj. izjavama koje šaljemo. Tako mi je objasnio predstavnik televizije na naplatnom mjestu u EP. Nek me neko ispravi ako griješim...
:thumbup:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1372 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

MarlboroGold wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:dakle,posalje se ta izjava,oni mozda posalju ekipu koja ce se uvjeriti u to da u domacinstvu nema tv aparata i poslije toga nema plaćanja,terećenja,nicega?
Meni nisu nikog slali nakon slanja izjave... doduše u pitanju je vikendica koja je jedno 80% vremena u godini prazna. Tek nakon jedno 2 mjeseca su skinuli RTV taksu sa računa za struju.
Što se same takse tiče svaki kupac bi navodno trebao plaćati samo jednu taksu koliko god objekata imao... samo što se oni prave ludi pa obračunavaju taksu za svako mjerno mjesto, a onda mi moramo biti ti koji će im dati do znanja sa hej stani malo... tj. izjavama koje šaljemo. Tako mi je objasnio predstavnik televizije na naplatnom mjestu u EP. Nek me neko ispravi ako griješim...
zanemari objasnjenje predstavnika JS-a- zakon je jasan:
1. zakonska pretpostavka je da domacinstvo posjeduje TV/radio aparat, pa da zato mora placati taksu
2. zakonska je mogućnost oslobadjanja ove obaveze izjavom da se taj aparat ne posjeduje, a zakonska je i obaveza, ako se zeli oslobadjanje od obaveze- da se da izjava
3. pitanje vikendice- po mom mišljenju, i ona spada u pojam domaćinstva za koje se već plaća taksa, pa nema mogucnosti naplaćivati taksu i za TV/radio u vikendici

zanemari i sta piše član "@studiorum..."- naplata je legalna! barem za jedno domaćinstvo; izjava je jedini nacin da RTV taksu skines sa vrata, ako i kad jednom JS ažurira svoje podatke i krene sa prinudnom nplatom.
"legalna naplata"'= propisana zakonom. Svuda u Evropi postoji pravilo da drzave moraju imati javne radio/TV servise, i da gradjani moraju placati taksu za taj javni servis. Kvalitet informacija/programa koji se daju na tim JS-ima, kuda idu novci od te takse -u nečiji džep ili u stvarno finansiranje JS-a, je sasvim druga priča i ne stoji ni u kakvoj vezi sa pravom JS-a da naplacuje taksu.
Nece proci jos dugo vremena i JS će početi sa prinudnom naplatom za (makar) nezastarjele obaveze (1 godina), prijedlogom za dozvolu izvrsenja i tada slijede novcane obaveze: iznos dugujuce takse+zatezna kamata+sudska taksa (minimalno 50 KM).
Ko nece da placa taksu, OK- njegov/njen izbor.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1373 Re: RTV taksa

Post by sime_cipol »

Zakon pretpostavlja da svako domaćinstvo ima TV aparat, ne JS.
Ako želite biti oslobodjeni takse vi tu pretpostavku morate otkloniti, JS ne mora nista dokazivati, vi morate. Dokazati da nemate TV aparat. Zato treba izjava.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1374 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

sime_cipol wrote:Zakon pretpostavlja da svako domaćinstvo ima TV aparat, ne JS.
Ako želite biti oslobodjeni takse vi tu pretpostavku morate otkloniti, JS ne mora nista dokazivati, vi morate. Da nemate TV aparat. Zato treba izjava.
Znaci, kriv si pa ti dokazuj svoju nevinost. To samo u Tunguziji ima.

Druga je stvar sto mene ima na dva racuna od e.e. Pitanje glasi, kako je Elektroprivreda smjela moje podatke ustupiti JS?
Nikada ranije nisam dobijao racun za tv i radio prijemnik. Znaci da me nikada nije bilo u njihovoj evidenciji.

Kada pocnu placati svi ukljucujuci i Z.Hercegovinu tada cu i ja. Ako svi odu u zatvor neka i mene vode a do tada, nema im nista.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1375 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

kakavdanakneiskustvu wrote:radio ionako nemam
A monitor? A telefon? :mrgreen:
Post Reply