RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1301 Re: RTV taksa

Post by Nastasia »

Kod mene ćaća odjavio sve kućne telefone da ne bi morao plaćati RTV taksu.
Plaćali smo je godinama dok nije došao sudski izvršitelj sa sudskim nalogom za zaplijenu imovine zbog neizmirenih obaveza plaćanja RTV takse U TOKU RATA. Dakle, valjda je ćaća u rovu na Žuči trebao razmišljati o tome kako će zaboga platiti televiziju, koju je gledao na televizor kojeg nije imao, jer ga je prodao vjerovatno za dva jaja, a tu istu televiziju je pokretala struja koju također, nije imao.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1302 Re: RTV taksa

Post by Qler »

Maraschino wrote:Do prije par dana sam podrzavao placanje a sada nakon ovih novih imenovanja, nema sanse da finansiram otvorene neprijatelje BiH.
Neka ih finansiraju istomisljenici.
I ja sam placao, ali sad se premisljam da li da nastavim... samo je problem sto se osjecam nelagodno ako ne platim racun :) jebi ga, tako naucen :)
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#1303 Re: RTV taksa

Post by mad_max_ba »

Qler wrote:
I ja sam placao, ali sad se premisljam da li da nastavim... samo je problem sto se osjecam nelagodno ako ne platim racun :) jebi ga, tako naucen :)
Isti sam ti takav

e jesmo li budale ili ne......
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#1304 Re: RTV taksa

Post by Ci-Nick »

mad_max_ba wrote:
Qler wrote:
I ja sam placao, ali sad se premisljam da li da nastavim... samo je problem sto se osjecam nelagodno ako ne platim racun :) jebi ga, tako naucen :)
Isti sam ti takav

e jesmo li budale ili ne......
Niste budale, i ja plaćam i plaćat ću i dalje.
Sve što je do mene nek bude pošteno jer država se gradi na poštenju.
Ako svi varaju onda niko nema pravo da traži vladavinu prava i zakona.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#1305 Re: RTV taksa

Post by mad_max_ba »

Ci-Nick wrote: Niste budale, i ja plaćam i plaćat ću i dalje.
Sve što je do mene nek bude pošteno jer država se gradi na poštenju.
Ako svi varaju onda niko nema pravo da traži vladavinu prava i zakona.
Ma vidi nešto prijatelju
Upravo je o pravima i poštenju ovdje i riječ.

Ne smatram da imam neka prava, a bome nisu ni pošteni...
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#1306 Re: RTV taksa

Post by Ci-Nick »

mad_max_ba wrote:
Ci-Nick wrote: Niste budale, i ja plaćam i plaćat ću i dalje.
Sve što je do mene nek bude pošteno jer država se gradi na poštenju.
Ako svi varaju onda niko nema pravo da traži vladavinu prava i zakona.
Ma vidi nešto prijatelju
Upravo je o pravima i poštenju ovdje i riječ.

Ne smatram da imam neka prava, a bome nisu ni pošteni...
Da, ali onda imaš puno pravo da to kažeš, imaš pravo da protestuješ, imaš pravo da kažeš da je loša televizija,.. ako ne daš tih 7,5 KM onda imaš pravo da šutiš,..
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#1307 Re: RTV taksa

Post by mad_max_ba »

Ci-Nick wrote:
mad_max_ba wrote:
Ci-Nick wrote: Niste budale, i ja plaćam i plaćat ću i dalje.
Sve što je do mene nek bude pošteno jer država se gradi na poštenju.
Ako svi varaju onda niko nema pravo da traži vladavinu prava i zakona.
Ma vidi nešto prijatelju
Upravo je o pravima i poštenju ovdje i riječ.

Ne smatram da imam neka prava, a bome nisu ni pošteni...
Da, ali onda imaš puno pravo da to kažeš, imaš pravo da protestuješ, imaš pravo da kažeš da je loša televizija,.. ako ne daš tih 7,5 KM onda imaš pravo da šutiš,..
Pa vidi
Evo pošteno dajem tih 7,5 KM i imam pravo da kažem.....

A kome da kažem i kome da protestvujem i kome da kažem da je loša, ne loša pardon, NEGLEDLJIVA....
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1308 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

.
Last edited by mali_milojica on 07/06/2018 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
vkmiro
Posts: 439
Joined: 31/08/2007 20:55

#1309 Re: RTV taksa

Post by vkmiro »

Ljudi, nije problem u placanju TV takse ( nije predplata ), vec je problem što smo ugroženi,narušena su nam osnovna ljudska prava o ravnopravnosti svih građana Federacije pa i BiH.
TV taksa se placa samo u dijelovima Federacije gdje vlada SDA (s tim potvrđuju i čija je TV ), dok u Zapadnim kantonima nema TV takse, pošto su distributeri struje odbili to staviti na racun. E, gdje je tu jednakost svih građana.
I prije dok je bio prazan prostor u naplati, meni je dolazio inkasant sa Federalne televizije i placao sam, a onda sam cuo da svu lovu uzima Federalna TV, ne dijele po slovu zakona. BiH TV je uzimala u to vrijeme preko telefonskih racuna,ko im je placao. Dali su oni dijelili, tu ne ulazim.RS svu naplacenu taksu uzima sebi,to se zna. Onda su svi medjusobno kukali da su jedni drugima dužni.
Poenta je u tome da i sada (iz iskustva) ogromna vecina struju placa na poštanskim uplatnicama, nemaju oni baš velik priliv novca pa su posegli za slijedecim na teritoriji pod komandom SDA.
Poslali su mi izvršnu tužbu za nekih 8-10 predplata od prije 15 godina, sa obavijesti da ce mi PIO-MIO leci na penziju.
Iako je Ustavni sud donjeo odluku da nelegalno naplacuju predplatu, to se nji ne tice, ko još poštuje Ustavni sud u ovoj zemlji. Žalio sam se sudu i cekam odgovor.
Po meni, to je sve lako riješiti.
- Javni servis ima 3 kanala, federacija neka placa BiH i fedaralnu, znaci smanjiti cijenu za jedan u RS a u RS neka placaju BH i RTRS
- Staviti komplet javni servis u paket kablovskih operatera i neka gleda i placa ko hoce
- Uvesti kanal koji traže HRvati, pa ce i oni placati, a ne nebulozni komentari SDA da je to rušenje države. ( pa sve nacionalne manjine na zapadu imaju svoje TV kanale a ovdje nema konstutivni narod ).
Ja sam uvjek za placanje, ali na ovakav nacin ne pristajem da nisam jednak sa gradjanima koji su 15 km daleko od mog grada.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#1310 Re: RTV taksa

Post by dječak sa šibicama »

dodje racun npr. 45 km sa rtv taksom, uplatis 44km, ostane ti na racunu 6,5 km

uplatis 46 km, preko uplatnice dakle, oba puta, na racunu ti ostane 1 km

u p lijepe materine da se nose
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1311 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

dječak sa šibicama wrote:dodje racun npr. 45 km sa rtv taksom, uplatis 44km, ostane ti na racunu 6,5 km

uplatis 46 km, preko uplatnice dakle, oba puta, na racunu ti ostane 1 km

u p lijepe materine da se nose
meni sami skidaju sa pretplate i ni jednom nisu skinuli za rtv taksu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1312 Re: RTV taksa

Post by vjesticanametli »

Takoder...na racunu ostavim uvijek 100 km za god. I samo skidaju struju
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#1313 Re: RTV taksa

Post by dječak sa šibicama »

ja sam uplatio neki dan jedno 20 km vise nego sam struje potrosio, preko uplatnice, istina napisao sam samo broj ugovora na referenci ne i zadnjih 5 brojki koje oznacavaju datum ocitanja ali to ne bi trebalo biti bitno... odbili mi uredno 7,5 km za RTV taksu, imam li se prvo zaliti ili u ovoj sugavoj drzavi svako rdi sta hoce

edit: kako sam i mislio, svako radi sta hoce, odbili mi sa pretplate na rtv taksu iako to ne smiju raditi, sad moram nositi racun u poslovnicu da storniraju
velav
Posts: 19
Joined: 18/07/2015 20:06

#1314 Re: RTV taksa

Post by velav »

Zašto račun za RTV taksu ne dolazi odvojeno od drugih? BHRT bi mogao propisati novčanu kaznu licima koja ne plaćaju taksu, a dužna su.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#1315 Re: RTV taksa

Post by Korisnikk »

velav wrote:Zašto račun za RTV taksu ne dolazi odvojeno od drugih? BHRT bi mogao propisati novčanu kaznu licima koja ne plaćaju taksu, a dužna su.
BHRT nije nadležan da ikome propisuje kazne. BHRT ne postoji da bi propisivao kazne.
frngla
Posts: 3222
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#1316 Re: RTV taksa

Post by frngla »

Ci-Nick wrote:
mad_max_ba wrote:
Qler wrote:
I ja sam placao, ali sad se premisljam da li da nastavim... samo je problem sto se osjecam nelagodno ako ne platim racun :) jebi ga, tako naucen :)
Isti sam ti takav

e jesmo li budale ili ne......
Niste budale, i ja plaćam i plaćat ću i dalje.
Sve što je do mene nek bude pošteno jer država se gradi na poštenju.
Ako svi varaju onda niko nema pravo da traži vladavinu prava i zakona.
:thumbup:

To je to.
velav
Posts: 19
Joined: 18/07/2015 20:06

#1317 Re: RTV taksa

Post by velav »

Korisnikk wrote:
velav wrote:Zašto račun za RTV taksu ne dolazi odvojeno od drugih? BHRT bi mogao propisati novčanu kaznu licima koja ne plaćaju taksu, a dužna su.
BHRT nije nadležan da ikome propisuje kazne. BHRT ne postoji da bi propisivao kazne.
Pa ko je već donio Zakon o obaveznom plaćanju takse, taj može i sankcionirati one koji ne poštuju Zakon.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#1318 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

velav wrote:
Korisnikk wrote:
velav wrote:Zašto račun za RTV taksu ne dolazi odvojeno od drugih? BHRT bi mogao propisati novčanu kaznu licima koja ne plaćaju taksu, a dužna su.
BHRT nije nadležan da ikome propisuje kazne. BHRT ne postoji da bi propisivao kazne.
Pa ko je već donio Zakon o obaveznom plaćanju takse, taj može i sankcionirati one koji ne poštuju Zakon.
kakav zakon :?
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#1319 Re: RTV taksa

Post by Dzontra_Volta »

velav wrote:
Korisnikk wrote:
velav wrote:Zašto račun za RTV taksu ne dolazi odvojeno od drugih? BHRT bi mogao propisati novčanu kaznu licima koja ne plaćaju taksu, a dužna su.
BHRT nije nadležan da ikome propisuje kazne. BHRT ne postoji da bi propisivao kazne.
Pa ko je već donio Zakon o obaveznom plaćanju takse, taj može i sankcionirati one koji ne poštuju Zakon.
Postoje kazne, ali su sudovi prezatrpani, a država neefikasna. Ko živi ovdje, zna kakva je situacija.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1320 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Koliko je teskp shvatiti da se kroz placanje RTV takse direktno finansiraju vladajuce stranke i ljudi, kao i da se na taj nacin upravo njima i njihovim politikama daje finansijska podrska...?

Naprosto - ne dam. I tacka. Kada se bude placalo na prostoru cijele drzave, i za JEDNU drzavnu RTV, onda cu placati. Posto se to nece desiti u dogledno vrijeme, od mene nemaju ni marke. Ionako nisam SDA glasac. Odjebaus od mog ionako prenapadnutog novcanika.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1321 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

dupli...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1322 Re: RTV taksa

Post by problemnatravunu »

Evo čujem na BH radiju, kako najvljuju predstojeće fudbalsko prvenstvo i prenose utakmica, pri tome se zahvaljujući redovnim platišama rtv takse, govoreći kako su to u mogućnosti zahvaljujući plaćanju takse!
Hajde bar nešto pozitivno od njih, to je za njih velika promjena u razmišljanju, da se javno zahvaljuju redovnim platišama rtv takse!
Prosto nevjerojatno!
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#1323 Re: RTV taksa

Post by beni-bu-man »

problemnatravunu wrote:Evo čujem na BH radiju, kako najvljuju predstojeće fudbalsko prvenstvo i prenose utakmica, pri tome se zahvaljujući redovnim platišama rtv takse, govoreći kako su to u mogućnosti zahvaljujući plaćanju takse!
Hajde bar nešto pozitivno od njih, to je za njih velika promjena u razmišljanju, da se javno zahvaljuju redovnim platišama rtv takse!
Prosto nevjerojatno!
da oni rade svoj posao kako treba, ne bih imali potrebe se hvaliti redovnim platisama rtv takse
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1324 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

Slusam na sumskoj televiziji kako pozivaju one koji povremeno borave(dijaspora) da su duzni placati rtv taksu.
Ima dijaspora da isfinansira televiziju koja direktno radi protiv (takoznane)drzave.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1325 Re: RTV taksa

Post by vjesticanametli »

Ev trce ....samo sto nisu
Post Reply