RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1201 Re: RTV taksa

Post by holowey »

HardcoreMX wrote:i dok ne bude standard kao u de, ako je vec o tom poredjenju rijec...
mentalitet je do standarda, jes' aha...
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#1202 Re: RTV taksa

Post by Rugafet »

holowey wrote:
HardcoreMX wrote:i dok ne bude standard kao u de, ako je vec o tom poredjenju rijec...
mentalitet je do standarda, jes' aha...
Nema to veze sa mentalitetom ama bas nikakve. Njemacka je uredjena drzava u kojoj vladaju zakoni i koja ima nekakav standard za razliku od BiH i ovog javasluka i lopovluka na sve strane.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1203 Re: RTV taksa

Post by HardcoreMX »

holowey wrote: mentalitet je do standarda, jes' aha...
mentalitet je ubleha..100 ljudi 100 cudi..a i nema veze sa temom uopce...
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1204 Re: RTV taksa

Post by holowey »

HardcoreMX wrote:
holowey wrote: mentalitet je do standarda, jes' aha...
mentalitet je ubleha..100 ljudi 100 cudi..a i nema veze sa temom uopce...
kako bolan nema? svabo postuje zakon jer mu je standard visok?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1205 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

Hocemo li placati isti iznos kao u Njemackoj :D
50€ po tromjesecju ili 200€ godisnje :D
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1206 Re: RTV taksa

Post by holowey »

mali_milojica wrote:Hocemo li placati isti iznos kao u Njemackoj :D
50€ po tromjesecju ili 200€ godisnje :D
ma da je taksa jednu marku godisnje opet se ne bi placala...ko nece uvijek nadje razlog, ko hoce uvijek nadje nacin...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1207 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

Rugafet wrote:
holowey wrote:
HardcoreMX wrote:i dok ne bude standard kao u de, ako je vec o tom poredjenju rijec...
mentalitet je do standarda, jes' aha...
Nema to veze sa mentalitetom ama bas nikakve. Njemacka je uredjena drzava u kojoj vladaju zakoni i koja ima nekakav standard za razliku od BiH i ovog javasluka i lopovluka na sve strane.
I onda inzinjeri VW u sred Njemacke izmislise software za varanje na eko testu i pojede vuk magarca. Nikakve kazne,osim u SAD,gdje se malo trenirala strogoca.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1208 Re: RTV taksa

Post by HardcoreMX »

holowey wrote:
HardcoreMX wrote: mentalitet je ubleha..100 ljudi 100 cudi..a i nema veze sa temom uopce...
kako bolan nema? svabo postuje zakon jer mu je standard visok?
podvuci si trebao prvu recenicu...koliko si ti svaba upoznao u zivotu? :mrgreen:
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1209 Re: RTV taksa

Post by mayab »

holowey wrote:
mali_milojica wrote:Hocemo li placati isti iznos kao u Njemackoj :D
50€ po tromjesecju ili 200€ godisnje :D
ma da je taksa jednu marku godisnje opet se ne bi placala...ko nece uvijek nadje razlog, ko hoce uvijek nadje nacin...
To i ja kazem, i zato bi šupci na vlasti, ako zaista istinski zele da rijese finansiranje javnih rtv servisa, tu takvu taksu ukinuli, i pare odvajali iz ukupnog poreza, budžeta, ali sve to lopovi, licemjeri, varalice!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1210 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

mayab wrote:
holowey wrote:
mali_milojica wrote:Hocemo li placati isti iznos kao u Njemackoj :D
50€ po tromjesecju ili 200€ godisnje :D
ma da je taksa jednu marku godisnje opet se ne bi placala...ko nece uvijek nadje razlog, ko hoce uvijek nadje nacin...
To i ja kazem, i zato bi šupci na vlasti, ako zaista istinski zele da rijese finansiranje javnih rtv servisa, tu takvu taksu ukinuli, i pare odvajali iz ukupnog poreza, budžeta, ali sve to lopovi, licemjeri, varalice!
Sve je to politika. Da se hoće pretplata se može riješiti za 7 dana.
akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#1211 Re: RTV taksa

Post by akibhf »

mali_milojica wrote:
akibhf wrote:S obzirom da sam zivio u Njemackoj, a ujedno sam i pravnik, zelim iznijeti sljedece cinjenice:

1. U Njemackoj se RTV taksa placa po domacinstvu, a ne za svaku osobu pojedinacno ili za posjedovanje TV-a kao u BiH (sto stvara probleme).
2. Racun za RTV taksu se dobije kao samostalan racun, putem poste. U BiH se "kaci" RTV taksa na druge racune (sto stvara probleme).
3. Za neplacenu RTV taksu se dobije opomena i tuzba, te presuda, koja je u principu uvijek u korist TV servisa. Koliko znam u BiH tuzbi nije bilo od 2007. ili nekog slicnog jako dugog perioda (sto stvara probleme).
4. U Njemackoj se RTV taksa placa na citavoj teritoriji, a ne samo u jednom dijelu drzave (sto stvara probleme).

Posto RTV servis u BiH nije neovisan od politike, nije sposoban izlobirati promjenu zakona, nije sposoban izdati racun, nije sposoban prikupiti taksu na cijeloj teritoriji i na kraju nije sposoban utuziti neosporan dug, nije onda moguce ni ocekivati da ce imati dobar priljev sredstava.

Kada promijene ove cetiri tacke mogu ocekivati da cu ja i vecina gradjana placati, jer cemo morati.
Da li se u DE placa RTV taksa za posjedovanje radio aparata u autu?
Prva stavka ti ne valja. I ovdje se placa po domacinstvu.
Druga stavka je po meni najveci problem. Sta su emiteri do sada uradili da naprave svoj racun i isti posalju na adresu. NISTA.
Sa 3 i 4 se slazem.
Posjedovanje radio ili Tv aparate nema nikakav znacaj za RTV taksu, pa tako onda ni za auto-radio.
U BiH se ne placa samo na osnovi postojanja domacinstva, nego postojanja radia ili Tv-a u tom domacinstvu, sto je bitna razlika.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1212 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

muminovic wrote:
Vitezanin wrote:
TouringBiker wrote:Taksa se plaća na posjedovanje TV aparata ili radija, jer nisu mogli navratiti narod da plaća za GLEDANJE (niko nije lud plaćati za ono smeće što prave).

Dakle, treba se kutarisati takse: pošalješ izjavu ovjerenu u općini, a mjesto TVa gledaš preko kompjuterskog monitora ili beamera.
Također, tu se može postaviti i pitanje zašto bi neko plaćao taksu na posjedovanje nečega što je:
a) plaćeno vlastitim parama i
b) pri kupovini je VEĆ plaćen porez državi tj. kad je aparat kupljen.
Nadji mi neku zemlju u EU koja ima drzavnu televiziju, a da gradani ne placaju istu.

Cak u nekim drzavama drzavne televizije ne mogu ni imati privatno finansiranje (marketing) ili je ono ograniceno na minimalni broj minuta, a sve ostalo finansiraju gradani drzave.

Kako mislis imati kvalitetnu sliku i kanale svoje drzavne televizije ako se ne placa ?
A kojeg (da izvinu prisutni) k.r.ca ce mi ta drzavna televizija? I zasto bih morao placati za nesto sto ne gledam i 0% me interesuje? To je prevazidjen koncept. Ako mogu proizvesti dovoljno interesantan program da privuku dovoljno ljudi koji su spremni platiti da ih se gleda - neka postoje. Ako ne - neka ih dzavo nosi tamo gdje i pripadaju
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1213 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

akibhf wrote:S obzirom da sam zivio u Njemackoj, a ujedno sam i pravnik, zelim iznijeti sljedece cinjenice:

1. U Njemackoj se RTV taksa placa po domacinstvu, a ne za svaku osobu pojedinacno ili za posjedovanje TV-a kao u BiH (sto stvara probleme).
2. Racun za RTV taksu se dobije kao samostalan racun, putem poste. U BiH se "kaci" RTV taksa na druge racune (sto stvara probleme).
3. Za neplacenu RTV taksu se dobije opomena i tuzba, te presuda, koja je u principu uvijek u korist TV servisa. Koliko znam u BiH tuzbi nije bilo od 2007. ili nekog slicnog jako dugog perioda (sto stvara probleme).
4. U Njemackoj se RTV taksa placa na citavoj teritoriji, a ne samo u jednom dijelu drzave (sto stvara probleme).

Posto RTV servis u BiH nije neovisan od politike, nije sposoban izlobirati promjenu zakona, nije sposoban izdati racun, nije sposoban prikupiti taksu na cijeloj teritoriji i na kraju nije sposoban utuziti neosporan dug, nije onda moguce ni ocekivati da ce imati dobar priljev sredstava.

Kada promijene ove cetiri tacke mogu ocekivati da cu ja i vecina gradjana placati, jer cemo morati.
Ja slučajno govorim njemački, i najviše vremena gledam upravo te njemaške državne kanale (ne privatni šund - RTL, Sat 1, Vox) na satelitskoj, kao i austrijski ORF. Da BH javni RTV servis ima tako kvalitetne i zanimljive programe kao što ih prave Nijemci i Austrijanci - ne bi mi zere bilo žao davati pare za to. Za smeće koje je taj javni servis proizvodio od kraja rata 1995 do danas, proizvodi i po svoj prilici nisu u stanju proizvesti ništa drugo pa će proizvoditi u budućnosti - ne dam ni feniga.

Lijepo na satelitski priključim beamer ili veliki kompjuterski monitor, TV prodam preko PIK-a (radio svakako više nemam), pa neka me dolaze kontrolisati
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1214 Re: RTV taksa

Post by skafiskafsnjak »

Na majci mi 2 stana.

U jednom ja i ona, u drugom sestra.

Da li smo duzni placati 2 x rtv taksu ili 1x?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1215 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

skafiskafsnjak wrote:Na majci mi 2 stana.

U jednom ja i ona, u drugom sestra.

Da li smo duzni placati 2 x rtv taksu ili 1x?
da
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1216 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

skafiskafsnjak wrote:Na majci mi 2 stana.

U jednom ja i ona, u drugom sestra.

Da li smo duzni placati 2 x rtv taksu ili 1x?
Ako je račun za el. energiju za oba stana na majkino ime možete sa jednog otkazati i da dolazi samo na jedan račun rtv taksa.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1217 Re: RTV taksa

Post by skafiskafsnjak »

Pa na njeno ime su i stanovi i racuni ....
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1218 Re: RTV taksa

Post by TDK-90 »

BOSANCI NI U NJEMACKOJ NE PLACAJU RTV PRETPLATU

Citam par stranica i vecina ne placa RTV pretplatu iz razloga sto je ne dozivljavaju kao "svoju" i ili iz razloga sto je program ocajan, ne radi se nema para...itd..

Ali evo znam puno novih doseljenika iz BiH u Njemacku koji na sve moguce nacine izbjegavaju placanje RTV pretplate

Zakon u Njemackoj od 2014 je takav, da svako ko ima adresu u Njemackoj ima obavezu placanja RTV pretplate = Jedan stan\smjestaj jedna obavezna RTV pretplata imao ne imao TV imao ili ne imao struju u stanu\smjestaju
Smjestaj\stan su 4 zida koji imaju vrata ( prozor nije obaveza :-D )

Nijemci imaju nacina da naplate potrazivanja - ALI cinjenica da bosanci i tamo gdje su materijalno obezbijedjeni ne placaju ili otezu izbjegavaju da se ponasaju PREMA ZAKONU
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1219 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

Pa vjerujem da Bosanci nisu jedini. Vjerovatno i Turci,Rumuni,Bugari,Hrvati,Srbi koji gore žive gledaju da ne plate ili otežu sa plaćanjem,ali kad dodje mak na konac svi trče i plaćaju.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1220 Re: RTV taksa

Post by TDK-90 »

Upravo

Sve stanovnici banana drzava , lopov prevarant i dvolicnjak u krvi. :-? Nema sanse da organizujes drzavu i vladavinu prava i zakona sa ovakvim stanovnistvom :skoljka:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1221 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

Što bi jedan moj drug rekao Bogu je najteze bilo Svabu napraviti,ova ostala halaša je išla lakše.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1222 Re: RTV taksa

Post by vjesticanametli »

TDK-90 wrote:BOSANCI NI U NJEMACKOJ NE PLACAJU RTV PRETPLATU

Citam par stranica i vecina ne placa RTV pretplatu iz razloga sto je ne dozivljavaju kao "svoju" i ili iz razloga sto je program ocajan, ne radi se nema para...itd..

Ali evo znam puno novih doseljenika iz BiH u Njemacku koji na sve moguce nacine izbjegavaju placanje RTV pretplate

Zakon u Njemackoj od 2014 je takav, da svako ko ima adresu u Njemackoj ima obavezu placanja RTV pretplate = Jedan stan\smjestaj jedna obavezna RTV pretplata imao ne imao TV imao ili ne imao struju u stanu\smjestaju
Smjestaj\stan su 4 zida koji imaju vrata ( prozor nije obaveza :-D )

Nijemci imaju nacina da naplate potrazivanja - ALI cinjenica da bosanci i tamo gdje su materijalno obezbijedjeni ne placaju ili otezu izbjegavaju da se ponasaju PREMA ZAKONU
hajd napisi kako pls :mrgreen: njem prog za razliku od naseg smeca mogu gledati i gledam.... bas me zanima kako ne placaju
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1223 Re: RTV taksa

Post by TDK-90 »

vjesticanametli wrote:hajd napisi kako pls :mrgreen: njem prog za razliku od naseg smeca mogu gledati i gledam.... bas me zanima kako ne placaju
Kako-kako :-D

Prema zakonu, cim se prijavis u Njemackoj odmah si u sistemu ARD\ZDF i obavezan si placati od prvog dana- bez obzira koliko adresa imao i mijenjao ( selio se sto bi rekli) znaci gledaju se dani boravka u Njemackoj

Eh sad, :D zbog situacije sa stanovima "daj sta das" neki su prisiljeni da stanuju i u kafanama ( van zimske sezone u jednoj , van ljetne sezone u drugoj kafani) onda Bauernhof , samo da se ima gdje spavati prvih par mjeseci ili prvu godinu- a i jeftinije je kod seljaka stanovati.
Kad dodje uplatnica moguce je navesti da stanujes sa Laszlom Herzog (susjed Madjar :D ) jer ove nastambe nisu bas kategorisane ko s kim kako stanuje (Bauernhof npr.) i onda nisi obavezan placati- jedan stan jedna pretplata.

A ima i jednostavno ne placaju, pa se skupljaju pisma u onoj kutiji za stari papir-reklame + nezeljena posta :D j

Znaci stanuju mjesecima u nekim "privremenim" smjestajima i bas ih briga :bih:
Da li kasnije sve to moraju platiti ( zbog vize ) ili jednostavno napuste Njemacku iz nekog razloga ( Hrvati narocito) :-? :?

Stvarno znam dosta onih koji to smatraju nepravdom 17 ili 18 Eura mjesecno da placaju :-) :lol: :lol: :lol: na svaki nacin se dovijaju
U Njemakoj je to uredjeno- 1980-ih nisi mogao kupiti TV bez da te u radnji prijave na pretplatu,
a danas ako i mjenjas adresu moras to prijaviti centrali ARD\ZDF da imaju uvid koliko si platio i kako ce dalje slati racune.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1224 Re: RTV taksa

Post by vjesticanametli »

Aha ma mogu tako uzeti i zulage za kind ali od vize i produzetka nece biti nista....ne znam..... onda se bas zezaju s tim
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1225 Re: RTV taksa

Post by Maraschino »

Prije neki dan bio na salteru EP i teta mi fino kaze da mi je struja u pretplati a RTV taksa u minusu 30 KM.
Post Reply