RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#101 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Doci ce ti na vrata inkasator(ica) , imaju informacije kad se ko odjavi sa fiksnog BHTelecoma
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#102 Re: RTV taksa

Post by iz dna duše »

taki sam kaki sam wrote:Hoce l mi neko objasniti kako izbjeci placanje tv pretplate? Naime hocu da odjavim fiksni, da li tako i taksu vise ne placam ili je prikace uz nesto drugo? Kako ide to sve?
Jednom u njihovoj bazi podataka, uvijek u bazi podataka.... ;) Vjeruj, znam po sebi.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#103 Re: RTV taksa

Post by fortaleza »

Da, plaćanjem jedne pretplate si prihvatio njihove uvjete i upisan si kao pretplatnik i to je ono što im je bitno, ostale koji nikad nisu ni plaćali uopće ne registriraju.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#104 Re: RTV taksa

Post by iz dna duše »

fortaleza wrote:Da, plaćanjem jedne pretplate si prihvatio njihove uvjete i upisan si kao pretplatnik i to je ono što im je bitno, ostale koji nikad nisu ni plaćali uopće ne registriraju.
Upravo tako...
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#105 Re: RTV taksa

Post by Rimad »

Zakon o zaštiti potrošača u BiH:

http://www.mvteo.gov.ba/zakoni/zakoni/d ... gTag=bs-BA

Član 36. stav 2:

"Račun za pružanje usluge isporuke energije iz člana 35. ovog Zakona, telekomunikacione, komunalne i druge usluge (RTV i si.) potrošaču se mora dostaviti posebno za svaku uslugu. "

Nisam pravnik, ali mi prijedlog da se uz račun za struju dobija i račun za rtv taksu izgleda u sukobu sa ovim Zakonom.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#106 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

Rimad wrote:Zakon o zaštiti potrošača u BiH:

http://www.mvteo.gov.ba/zakoni/zakoni/d ... gTag=bs-BA

Član 36. stav 2:

"Račun za pružanje usluge isporuke energije iz člana 35. ovog Zakona, telekomunikacione, komunalne i druge usluge (RTV i si.) potrošaču se mora dostaviti posebno za svaku uslugu. "

Nisam pravnik, ali mi prijedlog da se uz račun za struju dobija i račun za rtv taksu izgleda u sukobu sa ovim Zakonom.
nisi pravnik.
Drinski wrote:
doff wrote: U Zakonu o zaštiti potrošača, tačka VIII, član 36 stav 2 piše

Image

Dakle, nema računa, nemaš obavezu plaćati.
To se odnosi na RTV uslugu napr. kablovsku i sl., a ovdje je riječ o RTV taksi. To su dva različita pojma, u prvom se plaća naknada za izvrsenu uslugu a u drugom se radi o taksi na posjedovanje RTV prijemnika.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#107 Re: RTV taksa

Post by Rimad »

@Drinski
:thumbup: Hvala.
zvucnikk
Posts: 147
Joined: 08/07/2012 21:16

#108 Re: RTV taksa

Post by zvucnikk »

Meni je neki dan dosao na vrata inkasator,nakon skoro 20 godina redovnog placanja takse.Uveo Moja TV i nisam platio,i omdah dosli,i naravno nisam mu platio.Mislim da necu ni placati,pa da vidim sta moze biti :) Kad RS i Hercegovina ne placa,vala ne moramo ni mi :) : ):)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#109 Re: RTV taksa

Post by O'zone »

zvucnikk wrote:Meni je neki dan dosao na vrata inkasator,nakon skoro 20 godina redovnog placanja takse.Uveo Moja TV i nisam platio,i omdah dosli,i naravno nisam mu platio.Mislim da necu ni placati,pa da vidim sta moze biti :) Kad RS i Hercegovina ne placa,vala ne moramo ni mi :) : ):)
U rs i Hercegovini neće biti ništa. Tebe, tebe će skinuti do gaća :mrgreen:
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#110 Re: RTV taksa

Post by DON_eARL »

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrt- ... 20666.aspx

U Hrvatskoj su pokrenuli peticiju za ukidanje pretplate, a evo odgovora HRT-a.
NEISTINITO je i tendenciozno, tvrde s HRT-a, nazivati RTV pristojbu nezakonitim haračem i pljačkom građana. Tim su riječima pretplatu za HRT, naime, opisali inicijatori online peticije kojom se traži zabrana RTV pristojbe.

"Ističemo kako je navod u potpunosti neistinit i tendenciozan, budući da HRT kao javni servis pristojbu prikuplja sukladno Zakonu o HRT-u kojeg je donio Sabor, kao predstavničko tijelo građana i nositelj zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj", poručuju s HRT-a.

Autorima peticije u reagiranju kojem smo dobili s HRT-a poručeno je i kako ne stoji njihova tvrdnja da "nitko nema pravo biti prisiljavan plaćati nešto što ne želi". U reagiranju HRT-a ističe se da su "svi građani dužni podmirivati svoje zakonom propisane obaveze, koje su ujedno temelj funkcioniranja svakog civiliziranog društva".

"Također, visok postotak hrvatskih građana uredno podmiruje RTV pristojbu i time solidarno financira postojanje javnog rtv servisa, na način kako je to regulirano i u drugim europskim zemljama, čiji se javni servisi također financiraju putem RTV pristojbe", poručuju s HRT-a.

Kako se troši pretplata

U svom reagiranju HRT objašnjava i na koji se točno način troši RTV pristojba, za koju građani izdvajaju 80 kuna mjesečno.

Od tog se iznosa, naglašavaju s HRT-a, 34 kune mjesečno troši za proizvodnju četiri televizijska programa, tri nacionalna radijska programa, devet regionalnih radiopostaja, programe osam HRT-ovih regionalnih centara, te za Simfonijski orkestar HRT-a, Jazz orkestar HRT-a, Tamburaški orkestar HRT-a i Zbor HRT-a, kao i za HRT-ov internetski portal i mobilnu platformu.

Sedam kuna od svakog pojedinačnog mjesečnog iznosa pretplate izdvaja se za usluge tvrtke Odašiljači i veze (OiV) koja mrežom od oko 300 odašiljača širom RH distribuira televizijski program svih televizija do domova korisnika. Daljnjih 8 kuna izdvaja se za Hrvatski audio vizualni centar (HAVC) čime se putem pristojbe sufinancira hrvatsko filmsko stvaralaštvo, a u ovih 8 kuna također spadaju i naknade za HDS ZAMP, odnosno naknade za korištenje autorskih izvođačkih prava.

"Iznimno je bitno istaknuti da su u ovoj stavki i davanja namijenjena Fondu za pluralizam medija putem kojeg HRT sufinancira rad 150 radijskih i 27 tv lokalnih postaja u RH", naglašavaju s HRT-a. Dodaju da se u strukturi pristojbe sljedećih sedam kuna izdvaja za poreze, a iz preostale 24 kune financiraju se troškovi održavanja HRT-a (energija, amortizacija i ostali troškovi).

Kakvu proizvodnju plaćamo

S HRT-a navode i što sve proizvode za taj novac:

"HTV u segmentu televizijskog programa proizvodi informativni (553.054 minuta godišnje), dječji (54.012 minuta godišnje), znanstveno-obrazovni (91.390 minuta godišnje), dokumentarni (80.604 minuta godišnje), dramski (41.242 minuta godišnje), kulturni (99.137) i religijski (22.410 minuta godišnje) program, te program za nacionalne manjine koji je dio informativnog programa.

Istovrsne programe proizvodi i Hrvatski radio na svoja tri nacionalna kanala i to Prvom, Drugom i Trećem te putem svojih regionalnih radijskih postaja - Radija Dubrovnik, Knin, Osijek, Pula, Rijeka, Sljeme, Split, Zadar. U sklopu Hrvatskog radija je i Glas Hrvatske, međunarodni radijski kanal HRT-a koji emitira program za Hrvate u cijeloj Europi, Australiji, Sjevernoj i Južnoj Americi.

Web HRT-a dnevnoj bazi objavljuje vijesti, prezentira program te sadrži besplatne emisije na zahtjev, putem kojih korisnici mogu naknadno pogledati brojne emisije iz produkcije HRT-a. Također, putem weba HRT-a moguće je u realnome vremenu pratiti kanale HRT 1 i HRT 4".

"HRT stvara vrijednost za zajednicu"

HRT u svom reagiranju naglašava da posebnu vrijednost ima Arhiv HRT-a, u kojem se čuvaju arhiv televizijskog programa, arhiv radijskog programa te zbirka notnih zapisa glazbene proizvodnje. HRT-ov Arhiv je 2012. godine dobio status kulturnog dobra.

Također, naglašavaju i zasluge svojih orkestara: "Simfonijski orkestar HRT-a postao je zaslužni promicatelj hrvatske kulture u svijetu. Jazz orkestar HRT-a kontinuirano radi već više od 60 godina što je rijetkost u svjetskim razmjerima u povijesti big bandova. Tamburaški orkestar HRT-a ima vrlo važnu ulogu promicanja glazbene i kulturološke prepoznatljivosti Hrvatske u svijetu. Zbor HRT-a osobitu pozornost posvećuje njegovanju hrvatske glazbene baštine".

"HRT jedini ima obrazovni, znanstveni, religijski, kulturni program, program za manjine, iseljeništvo... HRT prenosi najznačajnije političke događaje, vjerske proslave (većinskih, ali i manjinskih vjerskih zajednica), vodi javne rasprave o ključnim pitanjima u zemlji. Prenosi sportske događaje, promovira i manje atraktivne nacionalne sportove, snima i sufinancira domaće dramske serije i filmove, promiče kulturnu baštinu i ekološku svijest te na taj način stvara vrijednost za zajednicu", zaključuje se u reagiranju HRT-a.
jovke189
Posts: 46
Joined: 22/02/2013 11:16

#111 Re: RTV taksa

Post by jovke189 »

Moj rodjak je inkasant, pa vam mogu reci par rijeci da se ne vrte stalno ista pitanja.
Jedan od najcescih razloga odbijanja placanja je "ja ne gledam taj kanal". RTV taksa je po zakonu "porez na posjedovanje rtv prijemnika", gledao ti ili ne gledao, upalio ili ne upalio, to zakon ne prepoznaje. Na sudu naravno ne mozes dokazati da nemas jer svi znaju da svaka kuca ima bar radio ako nema tv u 21. vijeku.
Druga stvar koja je takodje vrlo naivna, iskljucicu fiksni i time se rijesiti problema. On svakodneno dobija nove informacije svih koji odjavljuju, i dobija za njih posebne prizanice, tako da od bjezanja na taj nacin nema nista. To je sve azurnije, ejr oni odmah od Telekoma uzmu vasu adresu koju dobiju na tanjir jer je na toj adresi bio fiskni broj.
Mogao bih pisati jos nedoumica ali nema potrebe. Koliko se zakon sprovodi, koliko ima nepravde i slicno, u to ne ulazim, samo znam jer sam s njim jako blizak, ko dobije da plati a nece svi na sudu zavrsavaju, i ko zavrsi na sudu, njemu se natovare za vrat, posle vas samo izadje skuplje sve to sa sudskim taksama. Vidio na primjeru stotina ljudi koji su bjezali a na kraju izaslo skuplje sa sudskim takasama. Sve ostalo je prazna prica sta god mi mislili o zakonu i nepravdi. Protiv banana drzave se ne moze.
Jos sam zaboravio da dodam, da mi je rekao da se radi na sistemu umrezavanja, te da ce ubuduce, za svaki dokument (licna, vozacka, registracija...) traziti dokaz placenu RTV taksu. Povezuje se sistem i sa granicnim prelazima, pa ce tako dijasporcima uzimati pasose ako ne budu na odmorima upalcivali RTV taksu.
Shvatite, drzava i njeni lesinari u foteljama gledaju sebe, otima kako ko zna, narocito je drzava vidjela da mnogo gubi na neplacanju RTV ljudi koji su vani. Boli drzavu uvo za obicne ljude, shvatite to vec jednom!
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#112 Re: RTV taksa

Post by holowey »

jovke189 wrote:Moj rodjak je inkasant, pa vam mogu reci par rijeci da se ne vrte stalno ista pitanja.
Jedan od najcescih razloga odbijanja placanja je "ja ne gledam taj kanal". RTV taksa je po zakonu "porez na posjedovanje rtv prijemnika", gledao ti ili ne gledao, upalio ili ne upalio, to zakon ne prepoznaje. Na sudu naravno ne mozes dokazati da nemas jer svi znaju da svaka kuca ima bar radio ako nema tv u 21. vijeku.
Druga stvar koja je takodje vrlo naivna, iskljucicu fiksni i time se rijesiti problema. On svakodneno dobija nove informacije svih koji odjavljuju, i dobija za njih posebne prizanice, tako da od bjezanja na taj nacin nema nista. To je sve azurnije, ejr oni odmah od Telekoma uzmu vasu adresu koju dobiju na tanjir jer je na toj adresi bio fiskni broj.
Mogao bih pisati jos nedoumica ali nema potrebe. Koliko se zakon sprovodi, koliko ima nepravde i slicno, u to ne ulazim, samo znam jer sam s njim jako blizak, ko dobije da plati a nece svi na sudu zavrsavaju, i ko zavrsi na sudu, njemu se natovare za vrat, posle vas samo izadje skuplje sve to sa sudskim taksama. Vidio na primjeru stotina ljudi koji su bjezali a na kraju izaslo skuplje sa sudskim takasama. Sve ostalo je prazna prica sta god mi mislili o zakonu i nepravdi. Protiv banana drzave se ne moze.
Jos sam zaboravio da dodam, da mi je rekao da se radi na sistemu umrezavanja, te da ce ubuduce, za svaki dokument (licna, vozacka, registracija...) traziti dokaz placenu RTV taksu. Povezuje se sistem i sa granicnim prelazima, pa ce tako dijasporcima uzimati pasose ako ne budu na odmorima upalcivali RTV taksu.
Shvatite, drzava i njeni lesinari u foteljama gledaju sebe, otima kako ko zna, narocito je drzava vidjela da mnogo gubi na neplacanju RTV ljudi koji su vani. Boli drzavu uvo za obicne ljude, shvatite to vec jednom!
grohotom se smijem :lol:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#113 Re: RTV taksa

Post by O'zone »

Kad ćemo mi dobiti izvještaj na što se troši iznos preplate kao što je ovaj od HRT-a? :mrgreen:

Evo potpisan je memorandum o prebacivanju plaćanja RTV Takse uz račune za Električnu energiju.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/potpisan ... /150608078

Međutim ono što mi je čudno/interesantno da se ne spominju druge dvije Elektroporivrede :?
User avatar
oldtajmer
Posts: 5028
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#114 Re: RTV taksa

Post by oldtajmer »

svakako taksu i placaju uglavnom ljudi u federaciji i to najvise samo jedan od tri konstitutivna naroda . :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#115 Re: RTV taksa

Post by O'zone »

oldtajmer wrote:svakako taksu i placaju uglavnom ljudi u federaciji i to najvise samo jedan od tri konstitutivna naroda . :D
Levati :mrgreen:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#116 Re: RTV taksa

Post by fortaleza »

jovke189 wrote:Moj rodjak je inkasant, pa vam mogu reci par rijeci da se ne vrte stalno ista pitanja.
Jedan od najcescih razloga odbijanja placanja je "ja ne gledam taj kanal". RTV taksa je po zakonu "porez na posjedovanje rtv prijemnika", gledao ti ili ne gledao, upalio ili ne upalio, to zakon ne prepoznaje. Na sudu naravno ne mozes dokazati da nemas jer svi znaju da svaka kuca ima bar radio ako nema tv u 21. vijeku.
Druga stvar koja je takodje vrlo naivna, iskljucicu fiksni i time se rijesiti problema. On svakodneno dobija nove informacije svih koji odjavljuju, i dobija za njih posebne prizanice, tako da od bjezanja na taj nacin nema nista. To je sve azurnije, ejr oni odmah od Telekoma uzmu vasu adresu koju dobiju na tanjir jer je na toj adresi bio fiskni broj.
Rođak ti je ili neinformiran ili valja šuplje. Prvo, telekom ne daje i ne bi trebao davati osobne informacije rtv-u što je naravno protuzakonito, čisto sumnjam u to, ljudi koji odjave fiksni telefon, a nikad nisu plaćali taksu neće dalje ni plaćati jer nisu u bazi RTV sustava, a od telekoma ne dobiju popis, odnosno te ljude ne obilaze, jedina bitna baza korisnika je ona samo od tv kuća. Zato i žele na EP račune jer nemaju uvida u ove prve odjavljene, između ostalog.
Mogao bih pisati jos nedoumica ali nema potrebe. Koliko se zakon sprovodi, koliko ima nepravde i slicno, u to ne ulazim, samo znam jer sam s njim jako blizak, ko dobije da plati a nece svi na sudu zavrsavaju, i ko zavrsi na sudu, njemu se natovare za vrat, posle vas samo izadje skuplje sve to sa sudskim taksama. Vidio na primjeru stotina ljudi koji su bjezali a na kraju izaslo skuplje sa sudskim takasama. Sve ostalo je prazna prica sta god mi mislili o zakonu i nepravdi. Protiv banana drzave se ne moze.
Jos sam zaboravio da dodam, da mi je rekao da se radi na sistemu umrezavanja, te da ce ubuduce, za svaki dokument (licna, vozacka, registracija...) traziti dokaz placenu RTV taksu. Povezuje se sistem i sa granicnim prelazima, pa ce tako dijasporcima uzimati pasose ako ne budu na odmorima upalcivali RTV taksu.
Također još jedna bomba, uvjetovanje drugog dokumenta i usluge nije moguće u svrhu banalnosti poput RTV takse i nije se događalo niti će. Ovo je u rangu onih priča u Mostaru od strane službenih gradskih otaca "Tko ne plati parking nema registracije" i naravno da od toga nije bilo ništa jer nisu imali nikakve zakonske osnove (naplata parkinga nelegalna). To je toliki birokratski aparat da i sami ne mogu naplatiti potraživanja od rezidentnog stanovništva, a kamoli gonjati dijasporu koja ovdje provede 15 dana niti to mogu tražiti od osoba koje NIKAD nisu izvršile uplatu niti su u bazi pretplatnika niti upisani kao takvi. Osobe koje nisu u njihovoj bazi neće izgubiti na sudu jer jako je jednostavno, nisu ni pretplatnici i nemaju nikakve veze ni dogovora sa javnim emiterima. I sam spadam u tu grupu jer nikad nisam prihvatio njihovu uslugu.
Shvatite, drzava i njeni lesinari u foteljama gledaju sebe, otima kako ko zna, narocito je drzava vidjela da mnogo gubi na neplacanju RTV ljudi koji su vani. Boli drzavu uvo za obicne ljude, shvatite to vec jednom!
Naravno je je cilj države što više iscrpiti potencijale, ali ta ista država nema zakonski okvir da natjera ljude da plaćaju. Nije slučajno da za taksu ne postoji nikakva vrsta RAČUNA niti fiskalnog ni drugog i da jedino u dogovoru sa EP kontaju da povećaju postotak naplate jer nemaju drugog izbora i to app.
jovke189
Posts: 46
Joined: 22/02/2013 11:16

#117 Re: RTV taksa

Post by jovke189 »

Mene boli uvo i da li ce ljudi placati i sta ljudi misle, ne zanima me nikakva rasprava. Ja znam preko njega neke stvari jer radi taj posao 7-8 godinai znam da se poveceva broj inkasanata koji dobijaju spiskove onih koji odjavljuju fiksne a uvode mojatv i kod mtela opentrio pakete kako bi se stiglo na svaka vrata i svakom uzele pare ili ga posllai na sud. Ja sam vam rekao sta se sprema i cemu se tezi. Ko ne bude placao kome se inkasanti pojave sa priznanicama ici ce ekspres na sud kao i do sada.
Sta je protiv zakonito boli me uvo, uz to se smijte koliko hocete, meni ni u dzep ni iz dzepa, a sa drzavom nemam nista, ona mene otpisala a ja nju.
Pozdrav.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#118 Re: RTV taksa

Post by fortaleza »

jovke189 wrote:Mene boli uvo i da li ce ljudi placati i sta ljudi misle, ne zanima me nikakva rasprava. Ja znam preko njega neke stvari jer radi taj posao 7-8 godinai znam da se poveceva broj inkasanata koji dobijaju spiskove onih koji odjavljuju fiksne a uvode mojatv i kod mtela opentrio pakete kako bi se stiglo na svaka vrata i svakom uzele pare ili ga posllai na sud. Ja sam vam rekao sta se sprema i cemu se tezi. Ko ne bude placao kome se inkasanti pojave sa priznanicama ici ce ekspres na sud kao i do sada.
Sta je protiv zakonito boli me uvo, uz to se smijte koliko hocete, meni ni u dzep ni iz dzepa, a sa drzavom nemam nista, ona mene otpisala a ja nju.
Pozdrav.
Tu nema ništa na horuk i neko spremanje, stvari su jako jednostavne. Inkasant mora dokazati da posjedujem prijemnik (a ne obrnuto) ako naknadno odbijem uslugu i to uz sudski nalog da uđe koji naravno neće dobiti od suda.

Kažem, tko nije upisan kao pretplatnik ne može ići na sud jer nemaju nikakvih zakonskih okvira da optuže korisnika koji nema veze s njima ili će javna tv izgubiti na sudu ako budu forsirali takvu parnicu, a neće.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#119 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Ne vjerujem u ove price o tome kako nećeš moći ovo ili ono jer nisi platio RTV taksu. Pa ljudi ne plaćaju poreze i dr. pa ih nitko ne blokira i zakonski je upitno to blokiranje. Pogotovo da ti granična policija oduzme pasoš. Baš bih volio vidjeti graničnog policajca koji će uzeti nečiji austrijski ili švedski pasoš. Pasoš se oduzima u strogoj reguliranoj proceduri i kad je u pitanju kazneno djelo. Neplaćanje RTV takse ni u kom slučaju nije i ne može biti kazneno djelo, samo prekršaj. I još jedna stvar koju nitko nije spomenuo. Svi smo potpisali u proteklo vrijeme ugovore sa elektroprivredama u kojemu su definirani uvjeti plaćanja usluga i mnogo toga drugog. U ugovoru ne postoji bilo kakva odredba koja govori da će elektroprivreda preko svoga računa tražiti od vas da placate neke druge obveze državi, koje nemaju veze sa potrošnjom struje. Dakle, ako budete tužili elektroprivredu, dobićete taj slučaj vrlo lako na bilo kojem općinskom sudu. I druga stvar. Postoji ogroman broj ljudi koji plaćaju račune na kojima je ime njihovog oca ili djeda ili nekog drugog predaka koji je davno umro. Da bi čovjek prebacio račun na svoje ime potrebno je potrošiti nešto vremena i novca a naš čovjek je počesto lijen za to. Takvim potrošačima neće moći ništa jer će pretplata dolaziti na ime čovjeka koji pravno ne postoji a nećeš moći prebaciti na drugo ime, sem ako to sam potrošač ne zatraži. Tu će RTV biti nemoćna čak i da ovakve pošalje na sud, jer mrtav čovjek ne može na sud, niti ga netko može zamijeniti u njegovim obvezama. Kako god, elektroprivrede će upasti u velike problem i rizikuju ogroman broj sudskih procesa i troškova koje će morati plaćati svima koji ih budu tužili.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#120 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

Iako niste u pravu oko ovoga da se ne moze uci u stan i sl., nisu u pravu niti ovi sa oduzimanjem isprava i sl. pričama.

A mislim, da ce uvezivanje sa EP povecati naplatu, ali će oni koji su ranije bili oslobođeni opet morati traziti oslobađanje, jer ce RTV samo preuzeti nekorigovanu bazu EP:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#121 Re: RTV taksa

Post by fortaleza »

Naravno da inkasant može ući u moj dom, ali jedino uz moje dopuštenje koje neće dobiti. Na koju foru inkasant može dobiti sudski nalog? Što ga nisam pustio u kuću? :D

RTV ima svoju bazu pretplatnika i ona je takva kakva jeste.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#122 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

fortaleza wrote:Naravno da inkasant može ući u moj dom, ali jedino uz moje dopuštenje koje neće dobiti. Na koju foru inkasant može dobiti sudski nalog? Što ga nisam pustio u kuću? :D

RTV ima svoju bazu pretplatnika i ona je takva kakva jeste.
Nema potrebe da on tebe prisiljava da uđe u stan.
On će tebi doći samo ako prethodno das izjavu da nemas TV. tada dolazi u kontrolu sa tvojim dopustenjem. ako ne das tu izjavu ili das pa mu uskratis ulazak, egzistira pretpostavka da imas RTV. to je cijela nauka.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#123 Re: RTV taksa

Post by fortaleza »

Stoji, ali nemam potrebe davati im izjave da nemam tv kad svakako nisam u njihovoj bazi jer nisam pretplatnik niti sam se složio s tim.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#124 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

fortaleza wrote:Stoji, ali nemam potrebe davati im izjave da nemam tv kad svakako nisam u njihovoj bazi jer nisam pretplatnik niti sam se složio s tim.
pa ako ti za njih "ne postojis", nisi lud da to uradis.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#125 Re: RTV taksa

Post by tandmand »

jovke189 wrote:Povezuje se sistem i sa granicnim prelazima, pa ce tako dijasporcima uzimati pasose ako ne budu na odmorima upalcivali RTV taksu.
Treba njima pri svakom prelazu granice naplacivati 300KM za domoljublje, jer jbg. mogu, imaju. :D
Post Reply