RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1701 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

Bilo koji advokat bi sigurno našao dovoljno elemenata da obori tužbu za neplaćenu RTV taksu uz račun za struju...

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/teme ... avnog-suda

"Postavlja se i pitanje kako BHRT, FTV i EPBiH znaju da neko ima radio ili TV u svom domaćinstvu. Evidencija koju je FTV napravio ranije na osnovu podataka telekoma o tome ko ima fiksni telefon više ne važi. Jednako tako ne mogu važiti ni pretpostavke da svako ko ima uvedenu struju u kući ima i radio ili TV. Ustavni sud FBiH je 2008. presudio da “računi ili izvodi iz poslovnih knjiga javnih servisa u odnosu na potraživanja RTV takse ne predstavljaju vjerodostojnu ispravu”. Prema Zakonu o Javnom RTV sistemu, domaćinstvo je dužno prijaviti da ima uređaj emiterima, što vjerovatno nikad niko nije učinio. Također, po Zakonu o pravima potrošača, dva se računa ne mogu “lijepiti” u jedan, već ih se mora razdvojiti."
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1702 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

#680 Re: RTV taksa
Post by Grof » 21/09/2017 13:48

Na osnovu člana IV. 4.a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, na 74. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 14. februara 2006. godine, i na 54. sjednici Doma naroda, održanoj 21. februara 2006. godine, usvojila je

ZAKON

O ZAŠTITI POTROŠAČA U BOSNI I HERCEGOVINI

Član 36.

(1) Račun za obavljene telekomunikacione usluge potrošaču treba da sadrži sve potrebne podatke koji potrošaču omogućavaju provjeru ispravnosti obračuna pružanih usluga (pozivani broj s kojim je ostvarena veza, vrijeme trajanja poziva, broj impulsa i iznos) u obračunskom periodu.

(2) Račun za pružanje usluge isporuke energije iz člana 35. ovog Zakona, telekomunikacione, komunalne i druge usluge (RTV i sl.) potrošaču se mora dostaviti posebno za svaku uslugu.

Član 127.

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 4.000 KM do 8.000 KM kaznit će se za prekršaj trgovac, ako:

j) račun za obavljene telekomunikacione usluge potrošaču ne sadrži sve potrebne podatke koji potrošaču omogućavaju provjeru ispravnosti obračuna pruženih usluga ili račun za prodaju energije, vode, telekomunikacionih, komunalnih i drugih usluga ne dostavi pojedinačno za svaku uslugu (član 36. ovog Zakona);
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1703 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

- Šta je RTV taksa?

RTV taksa je taksa na posjedovanje radija ili TV prijemnika u domaćinstvu i kod pravnog lica.


- Kojim zakonom je RTV taksa definirana kao obaveza?

Zakon o Javnom radio-televizijskom sistemu Bosne i Hercegovine - član 17. stav 1:
Svako domaćinstvo i pravno lice na teritoriji Bosne i Hercegovine koji posjeduju radio ili televizijski prijemnik dužni su plaćati mjesečnu taksu za posjedovanje tog prijemnika (u daljnjem tekstu: RTV taksa) pod uslovima određenim ovim zakonom.
Zakon o Javnom servisu radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine - član 54, stav 1:
Svako domaćinstvo i pravno lice na teritoriji Bosne i Hercegovine koje posjeduje radio ili televizijski prijemnik dužno je plaćati mjesečnu taksu na posjedovanje tog prijemnika (u daljnjem tekstu: RTV taksa), pod uvjetima određenim ovim Zakonom.


- Da li je zakonito da se RTV taksa plaća putem računa za električnu energiju?


U skladu sa članom 57. stav 3) Zakona o Javnom servisu radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine -
naplatu RTV takse može vršiti RTVFBiH putem vlastite službe ili taj posao na ugovornoj osnovi povjeriti drugim pravnim licima (javna preduzeća, agencije i sl.).


- Može li se plaćanje RTV takse otkazati?


RTV taksa je taksa za posjedovanje radijskog ili TV prijemnika i svaka fizička ili pravna osoba koja posjeduje radijski ili TV prijemnik dužna je plaćati RTV taksu.

- U ugovoru koji sam potpisao sa EP o snabdijevanju se ne spominje RTV taksa, da li je protuzakonito to što nam obračunavate i RTV taksu?

JP Elektroprivreda BiH d.d – Sarajevo kao snabdjevač ne obračunava RTV taksu, nego je ista iskazana na računu u skladu sa članom 57. stav 3) Zakona o Javnom servisu radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine, u kojem je predviđeno da naplatu RTV takse može vršiti RTVFBiH putem vlastite službe ili taj posao na ugovornoj osnovi povjeriti drugim pravnim licima (javna preduzeća, agencije i sl.).


- Član 36. Zakona o zaštiti potrošača BiH kaže da račun za pružanje usluge isporuke energije, telekomunikacione, komunalne i druge usluge (RTV i sl.) potrošaču mora biti dostavljen posebno za svaku uslugu tako da RTV taksa ne može biti iskazana na istom računu?

RTV taksa ne predstavlja uslugu koju RTV servisi pružaju, već posebnu taksu na posjedovanje radio ili televizijskog prijemnika.


- Zašto RTV taksu moraju plaćati samo kupci Elektroprivrede BiH, a isti ugovor nije potpisan i sa HZHB i Elektroprivredom RS?

Javni servisi će Ugovor o poslovnoj saradnji na naplati RTV takse ponuditi i drugim elektroprivrednim preduzećima na području BiH.


- Da li su građani, prema odluci Ustavnog suda Federacije BiH, dužni plaćati RTV taksu?


Ustavni sud FBiH je u junu 2016. godine utvrdio da Član. 56. Zakona o Javnom servisu RTV Federacije BiH, koji kaže da računi ili izvodi iz poslovnih knjiga javnih servisa u odnosu na potraživanja RTV takse predstavljaju vjerodostojnu ispravu u smislu Zakona o izvršnom postupku, nije u saglasnosti s Ustavom Federacije BiH.
Ustvani sud FBiH je utvrdio da račun ili izvodi iz poslovnih knjiga javnih servisa u odnosu na potraživanja RTV takse ne predstavljaju vjerodostojnu ispravu u smislu Zakona o izvršnom postupku, što ne isključuje obavezu plaćanja RTV takse za posjednike radio ili televizijskog prijemnika.
Živim u domaćinstvu koje ima dva mjerna mjesta i dolaze mi dva računa za električnu energiju. Da li trebam plaćati i dvije RTV takse?
RTV taksa je obavezujuća za jedno domaćinstvo, tako da se treba obratiti Javnom RTV servisu i prijaviti jedno mjerno mjesto za izuzeće. Iskazivanje i naplata RTV takse za fizička lica – kupce električne energije iz kategorije domaćinstva koji su vlasnici dva ili više mjerna mjesta na istoj adresi će se vršiti na jednom računu (jedna RTV taksa).


- Želim plaćati RTV taksu, ali mi nije iskazana na računima od EPBiH. Šta da radim?

Molimo Vas da podnesete zahtjev Javnom RTV servisu za uvrštavanje na spisak RTV obveznika na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]


- Da li mogu biti oslobođen plaćanja RTV takse, jer privremeno niko neće boraviti u mom stanu?


Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]

- Šta će se desiti s građanima koji redovno ne plaćaju RTV taksu, a imaju iskazanu stavku na računu za električnu energiju?

JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo neće preduzimati nikakve mjere u cilju prinudne naplate RTV takse.
Imam nekoliko televizora u stanu, da li moram plaćati više RTV taksi?
Jedno domaćinstvo (fizička osoba) na jednoj adresi plaća jednu RTV taksu. Građani koji posjeduju dva ili više TV prijemnika dužni su plaćati jednu RTV taksu.
Ne posjedujem ni radijski ni TV prijemnik i šta da učinim da mi se uz račun za električnu energiju ne iskazuje RTV taksa?
Građani koji nemaju ni radijski ni TV prijemnik treba da se obrate Javnom RTV servisu, a koji će u slučaju izuzeća od plaćanja RTV taklse o tome obavijestiti JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo .

- Da li su ratni vojni invalidi oslobođeni obaveze plaćanja RTV takse?

Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]

- Šta se finansira od RTV takse?

Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]


- Kako se RTV taksa plaća u drugim zemljama?


Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]

- Zašto moram plaćati gledanje FTV-a, a besplatno gledam druge TV kuće?

U skladu sa Zakonom, RTV taksa je taksa za posjedovanje radijskog ili TV prijemnika.
Da li će RTV taksa biti iskazana i na e-računima?
Da. U skladu sa Općim uslovima o isporuci električne energije, elektronski račun mora biti identičan papirnom.

- Da li se RTV taksa može platiti i putem e-uplatnice i trajnog naloga.

Trenutno ne postoji ta funkcionalnost, ali već su u toku radovi na tehničkom unaprijeđenju usluge i omogućavanju uplata i za električnu energiju i RTV taksu.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1704 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

Ombudsmeni za zaštitu potrošača su isto potvrdili da je ovaj način naplaćivanja RTV takse nezakonit

https://www.klix.ba/vijesti/bih/trenutn ... /180202061
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1705 Re: RTV taksa

Post by allem_77 »

Chloe wrote: 15/01/2021 11:39 - Šta je RTV taksa?

RTV taksa je taksa na posjedovanje radija ili TV prijemnika u domaćinstvu i kod pravnog lica.


- Kojim zakonom je RTV taksa definirana kao obaveza?

Zakon o Javnom radio-televizijskom sistemu Bosne i Hercegovine - član 17. stav 1:
Svako domaćinstvo i pravno lice na teritoriji Bosne i Hercegovine koji posjeduju radio ili televizijski prijemnik dužni su plaćati mjesečnu taksu za posjedovanje tog prijemnika (u daljnjem tekstu: RTV taksa) pod uslovima određenim ovim zakonom.
Zakon o Javnom servisu radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine - član 54, stav 1:
Svako domaćinstvo i pravno lice na teritoriji Bosne i Hercegovine koje posjeduje radio ili televizijski prijemnik dužno je plaćati mjesečnu taksu na posjedovanje tog prijemnika (u daljnjem tekstu: RTV taksa), pod uvjetima određenim ovim Zakonom.


- Da li je zakonito da se RTV taksa plaća putem računa za električnu energiju?


U skladu sa članom 57. stav 3) Zakona o Javnom servisu radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine -
naplatu RTV takse može vršiti RTVFBiH putem vlastite službe ili taj posao na ugovornoj osnovi povjeriti drugim pravnim licima (javna preduzeća, agencije i sl.).


- Može li se plaćanje RTV takse otkazati?


RTV taksa je taksa za posjedovanje radijskog ili TV prijemnika i svaka fizička ili pravna osoba koja posjeduje radijski ili TV prijemnik dužna je plaćati RTV taksu.

- U ugovoru koji sam potpisao sa EP o snabdijevanju se ne spominje RTV taksa, da li je protuzakonito to što nam obračunavate i RTV taksu?

JP Elektroprivreda BiH d.d – Sarajevo kao snabdjevač ne obračunava RTV taksu, nego je ista iskazana na računu u skladu sa članom 57. stav 3) Zakona o Javnom servisu radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine, u kojem je predviđeno da naplatu RTV takse može vršiti RTVFBiH putem vlastite službe ili taj posao na ugovornoj osnovi povjeriti drugim pravnim licima (javna preduzeća, agencije i sl.).


- Član 36. Zakona o zaštiti potrošača BiH kaže da račun za pružanje usluge isporuke energije, telekomunikacione, komunalne i druge usluge (RTV i sl.) potrošaču mora biti dostavljen posebno za svaku uslugu tako da RTV taksa ne može biti iskazana na istom računu?

RTV taksa ne predstavlja uslugu koju RTV servisi pružaju, već posebnu taksu na posjedovanje radio ili televizijskog prijemnika.


- Zašto RTV taksu moraju plaćati samo kupci Elektroprivrede BiH, a isti ugovor nije potpisan i sa HZHB i Elektroprivredom RS?

Javni servisi će Ugovor o poslovnoj saradnji na naplati RTV takse ponuditi i drugim elektroprivrednim preduzećima na području BiH.


- Da li su građani, prema odluci Ustavnog suda Federacije BiH, dužni plaćati RTV taksu?


Ustavni sud FBiH je u junu 2016. godine utvrdio da Član. 56. Zakona o Javnom servisu RTV Federacije BiH, koji kaže da računi ili izvodi iz poslovnih knjiga javnih servisa u odnosu na potraživanja RTV takse predstavljaju vjerodostojnu ispravu u smislu Zakona o izvršnom postupku, nije u saglasnosti s Ustavom Federacije BiH.
Ustvani sud FBiH je utvrdio da račun ili izvodi iz poslovnih knjiga javnih servisa u odnosu na potraživanja RTV takse ne predstavljaju vjerodostojnu ispravu u smislu Zakona o izvršnom postupku, što ne isključuje obavezu plaćanja RTV takse za posjednike radio ili televizijskog prijemnika.
Živim u domaćinstvu koje ima dva mjerna mjesta i dolaze mi dva računa za električnu energiju. Da li trebam plaćati i dvije RTV takse?
RTV taksa je obavezujuća za jedno domaćinstvo, tako da se treba obratiti Javnom RTV servisu i prijaviti jedno mjerno mjesto za izuzeće. Iskazivanje i naplata RTV takse za fizička lica – kupce električne energije iz kategorije domaćinstva koji su vlasnici dva ili više mjerna mjesta na istoj adresi će se vršiti na jednom računu (jedna RTV taksa).


- Želim plaćati RTV taksu, ali mi nije iskazana na računima od EPBiH. Šta da radim?

Molimo Vas da podnesete zahtjev Javnom RTV servisu za uvrštavanje na spisak RTV obveznika na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]


- Da li mogu biti oslobođen plaćanja RTV takse, jer privremeno niko neće boraviti u mom stanu?


Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]

- Šta će se desiti s građanima koji redovno ne plaćaju RTV taksu, a imaju iskazanu stavku na računu za električnu energiju?

JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo neće preduzimati nikakve mjere u cilju prinudne naplate RTV takse.
Imam nekoliko televizora u stanu, da li moram plaćati više RTV taksi?
Jedno domaćinstvo (fizička osoba) na jednoj adresi plaća jednu RTV taksu. Građani koji posjeduju dva ili više TV prijemnika dužni su plaćati jednu RTV taksu.
Ne posjedujem ni radijski ni TV prijemnik i šta da učinim da mi se uz račun za električnu energiju ne iskazuje RTV taksa?
Građani koji nemaju ni radijski ni TV prijemnik treba da se obrate Javnom RTV servisu, a koji će u slučaju izuzeća od plaćanja RTV taklse o tome obavijestiti JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo .

- Da li su ratni vojni invalidi oslobođeni obaveze plaćanja RTV takse?

Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]

- Šta se finansira od RTV takse?

Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]


- Kako se RTV taksa plaća u drugim zemljama?


Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069 ili putem e-maila: [email protected] i [email protected]

- Zašto moram plaćati gledanje FTV-a, a besplatno gledam druge TV kuće?

U skladu sa Zakonom, RTV taksa je taksa za posjedovanje radijskog ili TV prijemnika.
Da li će RTV taksa biti iskazana i na e-računima?
Da. U skladu sa Općim uslovima o isporuci električne energije, elektronski račun mora biti identičan papirnom.

- Da li se RTV taksa može platiti i putem e-uplatnice i trajnog naloga.

Trenutno ne postoji ta funkcionalnost, ali već su u toku radovi na tehničkom unaprijeđenju usluge i omogućavanju uplata i za električnu energiju i RTV taksu.
Ako mi je TV ili radio prijemnik pokvaren, da li sam dužan plaćati RTV taksu u periodu dok traje kvar? :oops:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1706 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

allem_77 wrote: 15/01/2021 13:41 Ako mi je TV ili radio prijemnik pokvaren, da li sam dužan plaćati RTV taksu u periodu dok traje kvar? :oops:
Za sve informacije, reklamacije i sva druga potrebna pojašnjenja vezano za RTV taksu, molimo Vas da kontaktirate Javni servis na brojeve: 033 461 101 ili 033 455 442 ili 033 464 069


'oćeš da mi čuješ glas :D
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1707 Re: RTV taksa

Post by NediM17 »

"Živim u domaćinstvu koje ima dva mjerna mjesta i dolaze mi dva računa za električnu energiju. Da li trebam plaćati i dvije RTV takse?
RTV taksa je obavezujuća za jedno domaćinstvo, tako da se treba obratiti Javnom RTV servisu i prijaviti jedno mjerno mjesto za izuzeće. Iskazivanje i naplata RTV takse za fizička lica – kupce električne energije iz kategorije domaćinstva koji su vlasnici dva ili više mjerna mjesta na istoj adresi će se vršiti na jednom računu (jedna RTV taksa)."

Po ovom ispada da ako imaš dva brojila na dvije različite adrese moraš platiti dvije RTV takse. :-)
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1708 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

NediM17 wrote: 25/01/2021 13:29 "Živim u domaćinstvu koje ima dva mjerna mjesta i dolaze mi dva računa za električnu energiju. Da li trebam plaćati i dvije RTV takse?
RTV taksa je obavezujuća za jedno domaćinstvo, tako da se treba obratiti Javnom RTV servisu i prijaviti jedno mjerno mjesto za izuzeće. Iskazivanje i naplata RTV takse za fizička lica – kupce električne energije iz kategorije domaćinstva koji su vlasnici dva ili više mjerna mjesta na istoj adresi će se vršiti na jednom računu (jedna RTV taksa)."

Po ovom ispada da ako imaš dva brojila na dvije različite adrese moraš platiti dvije RTV takse. :-)
Ne!
Možeš imati kuću u Bihaću, u Sarajevu stan, na tvoje ime, obavezan si plaćati samo na jednom brojilu.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1709 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Nema logike.
Sve se placa po adresi, tj. objektu, tj. mjernom mjestu,. tj. stambenoj jedinici.

Da je ovo ovako, onda bi se i struja placala na isti fol. Imam 4 kuce, a sve su na meni, pa zasto onda da se placa struja za 4 objekta kad je sve to moje i na jednom imenu...
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1710 Re: RTV taksa

Post by allem_77 »

Dozer wrote: 25/01/2021 14:04 Nema logike.
Sve se placa po adresi, tj. objektu, tj. mjernom mjestu,. tj. stambenoj jedinici.

Da je ovo ovako, onda bi se i struja placala na isti fol. Imam 4 kuce, a sve su na meni, pa zasto onda da se placa struja za 4 objekta kad je sve to moje i na jednom imenu...
Plaćaš porez na televizor/radio bez obzira na broj aparata.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1711 Re: RTV taksa

Post by NediM17 »

Chloe wrote: 25/01/2021 13:51
NediM17 wrote: 25/01/2021 13:29 "Živim u domaćinstvu koje ima dva mjerna mjesta i dolaze mi dva računa za električnu energiju. Da li trebam plaćati i dvije RTV takse?
RTV taksa je obavezujuća za jedno domaćinstvo, tako da se treba obratiti Javnom RTV servisu i prijaviti jedno mjerno mjesto za izuzeće. Iskazivanje i naplata RTV takse za fizička lica – kupce električne energije iz kategorije domaćinstva koji su vlasnici dva ili više mjerna mjesta na istoj adresi će se vršiti na jednom računu (jedna RTV taksa)."

Po ovom ispada da ako imaš dva brojila na dvije različite adrese moraš platiti dvije RTV takse. :-)
Ne!
Možeš imati kuću u Bihaću, u Sarajevu stan, na tvoje ime, obavezan si plaćati samo na jednom brojilu.
:thumbup:
Drago mi je ako je tako. Upravo vodim borbu sa ovima iz RTVFBiH, plaćam redovno godinama na jednoj adresi, sad sam postao vlasnikom još jedne nekretnine, dođe račun za struju, na njemu iskazana taksa. Napišem im mail, objasnim sve, oni meni idi u opštinu, ovjeri izjavu da nemaš TV. "How yes no", ne pada mi na pamet da hodam po šalterima.
Pošaljem opet mail, ne osporavam ja da imam TV, već da taksu uredno plaćam na jednoj adresi i nisam dužan plaćati i na drugoj. Evo vam svi podaci, provjerite sve sa EP BiH i završite.
Platio sam ja ovaj račun na novoj adresi, naravno bez takse, ali eto volio bih da me i službeno oslobode da se ne bih danas-sutra vucar'o s njima po sudu.
Čekam da vidim šta će uraditi.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1712 Re: RTV taksa

Post by NediM17 »

Dozer wrote: 25/01/2021 14:04 Nema logike.
Sve se placa po adresi, tj. objektu, tj. mjernom mjestu,. tj. stambenoj jedinici.

Da je ovo ovako, onda bi se i struja placala na isti fol. Imam 4 kuce, a sve su na meni, pa zasto onda da se placa struja za 4 objekta kad je sve to moje i na jednom imenu...
Vidi, moja mati je bila vlasnik dvije nekretnine na dva mjesta i dva fiksna telefonska broja, tj.u svakoj nekretnini po jedan. Onomad kad se počela RTV taksa naplaćivati preko BH telekoma uredno sam je oslobodio plaćanja na jednom telefonskom broju. Znam da sam nešto išao u RTV dom do službe naplate, šta sam od papira nosio ne sjećam se, uglavnom, bez problema su je oslobodili plaćanja takse na dva mjesta.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1713 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

NediM17 wrote: 25/01/2021 14:09
Chloe wrote: 25/01/2021 13:51
NediM17 wrote: 25/01/2021 13:29 "Živim u domaćinstvu koje ima dva mjerna mjesta i dolaze mi dva računa za električnu energiju. Da li trebam plaćati i dvije RTV takse?
RTV taksa je obavezujuća za jedno domaćinstvo, tako da se treba obratiti Javnom RTV servisu i prijaviti jedno mjerno mjesto za izuzeće. Iskazivanje i naplata RTV takse za fizička lica – kupce električne energije iz kategorije domaćinstva koji su vlasnici dva ili više mjerna mjesta na istoj adresi će se vršiti na jednom računu (jedna RTV taksa)."

Po ovom ispada da ako imaš dva brojila na dvije različite adrese moraš platiti dvije RTV takse. :-)
Ne!
Možeš imati kuću u Bihaću, u Sarajevu stan, na tvoje ime, obavezan si plaćati samo na jednom brojilu.
:thumbup:
Drago mi je ako je tako. Upravo vodim borbu sa ovima iz RTVFBiH, plaćam redovno godinama na jednoj adresi, sad sam postao vlasnikom još jedne nekretnine, dođe račun za struju, na njemu iskazana taksa. Napišem im mail, objasnim sve, oni meni idi u opštinu, ovjeri izjavu da nemaš TV. "How yes no", ne pada mi na pamet da hodam po šalterima.
Pošaljem opet mail, ne osporavam ja da imam TV, već da taksu uredno plaćam na jednoj adresi i nisam dužan plaćati i na drugoj. Evo vam svi podaci, provjerite sve sa EP BiH i završite.
Platio sam ja ovaj račun na novoj adresi, naravno bez takse, ali eto volio bih da me i službeno oslobode da se ne bih danas-sutra vucar'o s njima po sudu.
Čekam da vidim šta će uraditi.
Nisam sigurna hoće li ti prihvatiti bez ovjerene izjave kojom izjavljuješ da imaš dva brojila na svoje, mada bi sam mail i dva računa trebali biti validni, s tim da naznači na kojem već plačaš, može se desiti da ti skinu taksu sa tog na kojem si već redovno plaćao.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1714 Re: RTV taksa

Post by NediM17 »

Sve sam im napisao, ime, adrese, brojeve mjernih mjesta, sifre potrosaca.
Nek' dignu guzove i provjere sa EP BiH sve sto treba.
Meni je svejedno s kojeg mjesta ce skinuti, samo necu da placam na oba, dosta na jednom, malo li je, mnogi ne plaćaju ni to.
Ako me naljute prestaću plaćati skroz. :lol:
Od mene jos, eventualno, mogu mailom dobiti skenirane racune.
Ako ne urade što je do njih, ja znam šta ću, ako bude trebalo "ćeraćemo se". :bih:
Last edited by NediM17 on 25/01/2021 15:10, edited 1 time in total.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#1715 Re: RTV taksa

Post by cassius »

Kako sad se popunjava, obicna uplatnica za struju ? Ima li ko da objasni tacno ? :D
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1716 Re: RTV taksa

Post by NediM17 »

Hemijskom olovkom. :mrgreen:
Šta misliš da pročitaš par prethodnih stranica, sve objašnjeno.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1717 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

cassius wrote: 25/01/2021 15:09 Kako sad se popunjava, obicna uplatnica za struju ? Ima li ko da objasni tacno ? :D
Zezaš?! :oops:



https://www.epbih.ba/stranica/racuni-i-placanje
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1718 Re: RTV taksa

Post by shape of despair »

Svako par dana idem na poštu i zapazio sam povećane gužve na šalterima za naplatu i to uvijek radi plaćanja struje bez RTV takse, pa neko zna popuniti uplatnicu ispravno, neko nezna pa se stvori red i sl. Uglavnom neznam da li više iko plaća ovu taksu
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1719 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

shape of despair wrote: 26/01/2021 14:25 Svako par dana idem na poštu i zapazio sam povećane gužve na šalterima za naplatu i to uvijek radi plaćanja struje bez RTV takse, pa neko zna popuniti uplatnicu ispravno, neko nezna pa se stvori red i sl. Uglavnom neznam da li više iko plaća ovu taksu
Plaća, plaća.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1720 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

Još se nađe budala...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1721 Re: RTV taksa

Post by -Chesterfield- »

Chloe wrote: 26/01/2021 14:50
shape of despair wrote: 26/01/2021 14:25 Svako par dana idem na poštu i zapazio sam povećane gužve na šalterima za naplatu i to uvijek radi plaćanja struje bez RTV takse, pa neko zna popuniti uplatnicu ispravno, neko nezna pa se stvori red i sl. Uglavnom neznam da li više iko plaća ovu taksu
Plaća, plaća.
U kojoj banci si rekla da radiš?
lorente
Posts: 419
Joined: 20/07/2013 03:04

#1722 Re: RTV taksa

Post by lorente »

pozdrav, jel mi neko moze objasniti kako da platim racun za el.energiju bez rtv takse? placam preko raiffaisen mobilnog i internet bankarstva..ako samo smanjim uplatu za 7,50km hoce li ostati dug na racunu? sto sam placao placao sam :)
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1723 Re: RTV taksa

Post by spinel_ »

Ja vec godinama placam preko uplatnice, naravno BEZ i MINUS rtv takse.
To preko mobilnog bankarstva nisam jos pokusao, ali svakako ako neko zna da se tako moze BEZ tv pretplate i mene zanima :) :izet:
User avatar
okanomalo
Posts: 911
Joined: 09/01/2015 16:10

#1724 Re: RTV taksa

Post by okanomalo »

lorente wrote: 12/06/2021 16:26 pozdrav, jel mi neko moze objasniti kako da platim racun za el.energiju bez rtv takse? placam preko raiffaisen mobilnog i internet bankarstva..ako samo smanjim uplatu za 7,50km hoce li ostati dug na racunu? sto sam placao placao sam :)
ja tako placam.samo uplatim dug za struju. nikakvog duga nema.
lorente
Posts: 419
Joined: 20/07/2013 03:04

#1725 Re: RTV taksa

Post by lorente »

okanomalo wrote: 12/06/2021 16:36
lorente wrote: 12/06/2021 16:26 pozdrav, jel mi neko moze objasniti kako da platim racun za el.energiju bez rtv takse? placam preko raiffaisen mobilnog i internet bankarstva..ako samo smanjim uplatu za 7,50km hoce li ostati dug na racunu? sto sam placao placao sam :)
ja tako placam.samo uplatim dug za struju. nikakvog duga nema.
hvala, probat cu za 2-3 dana kada dodje racun
Post Reply