RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1651 Re: RTV taksa

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 07/01/2021 22:11 Dijelim misljenje @studiourum..-a da je zakon uzasno traljavo napisan. Sa jedne strane zakonom BiH se moralo udovoljiti zahtijevanom evropskom standardu postojanja/finansiranja javnog RTV servisa, a sa druge strane trebalo je naci odgovor na pitanje- kako to uraditi, obzirom na nemoguce komplikovano uredjenje drzave, u kojoj nosioci politicke vlasti vuku svako na svoju stranu?
Kakav je, takav je, zakon je. Zastupam misljenje: bolje imati i los zakon, nego nikakav.
Ali, ne dijelim misljenje u pogledu nistavosti pojma "domacinstvo", pa da nema obaveze davati izjavu o neposjedovanju RTv uredjaja. Smatram da je do fakturisanja RTV takse kroz racun za utrosenu el.enegriju, temeljem ugovora izmedju davalaca ovih dviju i OCIGLEDNO nedozvoljenim ustupanjem ličnih podataka potrosaca el.energije RTV-u FBiH, stvarno doslo do grube povrede Z o zastiti potrosaca i Z o zastiti licnih podataka. No, to je materija pprimjene zakona, sto pojam domacinstva iz Z o JRTV servisu BiH+istovrsni/imeni zakoni Republike Srpske i Federacije BiH, pojam domacinstva je cine nistavim.
Stoga, ako se zelis osoboditit placanja ove obaveze, zakon te tjera da da das tu izjavu da nemas rtv uredjaj. Dakle, nije pitanje osjecanja potrebe za DA/NE. Ali, ako neces, duzan si da plaćaš. U suprotnom, nekom će "zaigrati mečka pred vratima" (sudski izvršitelj), kad tad.
Mislim da je zakon jasan, svi dokazi(licni podaci) koji su prikupljeni krsenjem zakona(o zastiti potrosaca i zastiti licnih podataka) su nistavni tako da mirno cekam sudske izvrsitelje.
Vrlo rado cu placati rtv pretplatu samo neka donesu adekvatan zakon o naplati. Ovo to nije pa ko nasjedne.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1652 Re: RTV taksa

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 07/01/2021 22:11 Dijelim misljenje @studiourum..-a da je zakon uzasno traljavo napisan. Sa jedne strane zakonom BiH se moralo udovoljiti zahtijevanom evropskom standardu postojanja/finansiranja javnog RTV servisa, a sa druge strane trebalo je naci odgovor na pitanje- kako to uraditi, obzirom na nemoguce komplikovano uredjenje drzave, u kojoj nosioci politicke vlasti vuku svako na svoju stranu?
Kakav je, takav je, zakon je. Zastupam misljenje: bolje imati i los zakon, nego nikakav.
Ali, ne dijelim misljenje u pogledu nistavosti pojma "domacinstvo", pa da nema obaveze davati izjavu o neposjedovanju RTv uredjaja. Smatram da je do fakturisanja RTV takse kroz racun za utrosenu el.enegriju, temeljem ugovora izmedju davalaca ovih dviju i OCIGLEDNO nedozvoljenim ustupanjem ličnih podataka potrosaca el.energije RTV-u FBiH, stvarno doslo do grube povrede Z o zastiti potrosaca i Z o zastiti licnih podataka. No, to je materija pprimjene zakona, sto pojam domacinstva iz Z o JRTV servisu BiH+istovrsni/imeni zakoni Republike Srpske i Federacije BiH, pojam domacinstva je cine nistavim.
Stoga, ako se zelis osoboditit placanja ove obaveze, zakon te tjera da da das tu izjavu da nemas rtv uredjaj. Dakle, nije pitanje osjecanja potrebe za DA/NE. Ali, ako neces, duzan si da plaćaš. U suprotnom, nekom će "zaigrati mečka pred vratima" (sudski izvršitelj), kad tad.
Može malo pojašnjenje?
Plaćam račune Elektroprivredi preko mobilnog bankarstva. Nekada tu bude pretplate unaprijed za pola godine ili godinu dana.
Elektroprivreda uzima svoj dio iz pretplate.
Ukoliko bi došlo do tužbe, može li to ići meni u prilog?
Odnosno da kažem sudiji ovo gore što sam napisao? Nisam ja kriv što ovi iz pretplate nisu svaki mjesec fakturisali i dio za RTV taksu.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1653 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

visuljak wrote: 07/01/2021 23:45
kuli1961 wrote: 07/01/2021 22:11 Dijelim misljenje @studiourum..-a da je zakon uzasno traljavo napisan. Sa jedne strane zakonom BiH se moralo udovoljiti zahtijevanom evropskom standardu postojanja/finansiranja javnog RTV servisa, a sa druge strane trebalo je naci odgovor na pitanje- kako to uraditi, obzirom na nemoguce komplikovano uredjenje drzave, u kojoj nosioci politicke vlasti vuku svako na svoju stranu?
Kakav je, takav je, zakon je. Zastupam misljenje: bolje imati i los zakon, nego nikakav.
Ali, ne dijelim misljenje u pogledu nistavosti pojma "domacinstvo", pa da nema obaveze davati izjavu o neposjedovanju RTv uredjaja. Smatram da je do fakturisanja RTV takse kroz racun za utrosenu el.enegriju, temeljem ugovora izmedju davalaca ovih dviju i OCIGLEDNO nedozvoljenim ustupanjem ličnih podataka potrosaca el.energije RTV-u FBiH, stvarno doslo do grube povrede Z o zastiti potrosaca i Z o zastiti licnih podataka. No, to je materija pprimjene zakona, sto pojam domacinstva iz Z o JRTV servisu BiH+istovrsni/imeni zakoni Republike Srpske i Federacije BiH, pojam domacinstva je cine nistavim.
Stoga, ako se zelis osoboditit placanja ove obaveze, zakon te tjera da da das tu izjavu da nemas rtv uredjaj. Dakle, nije pitanje osjecanja potrebe za DA/NE. Ali, ako neces, duzan si da plaćaš. U suprotnom, nekom će "zaigrati mečka pred vratima" (sudski izvršitelj), kad tad.
Mislim da je zakon jasan, svi dokazi(licni podaci) koji su prikupljeni krsenjem zakona(o zastiti potrosaca i zastiti licnih podataka) su nistavni tako da mirno cekam sudske izvrsitelje.
Vrlo rado cu placati rtv pretplatu samo neka donesu adekvatan zakon o naplati. Ovo to nije pa ko nasjedne.
Da se razumijemo, zakon je los, zaista, ali boljeg nema. I u svakoj mojoj ranijoj, sadasnjoj ili buducoj prepisci apsolutno je nebitno sto sam misljenja da taksu treba placati, a ko ima uslova koristiti "blagodet"- izjavu da ne posjeduje RTV uredjaj. Na nekom od ovih foruma, mozda cak i na ovom prije godinu dvije-- bilo je interesantnih postova, u smislu- kupim veliki monitor, prikacim laptop i gledam TV kanale preko Interneta. Nisam stucnjak za tu vrstu tehnologije, no mislim da bi to bio dobar argument "neposjedovanja" TV/radio aparata, jer da bi TV bio TV- mora imati tuner, a toga u opisanoj konfiguraciji nema.
Prema aršinu vlasti, oni su donijeli "adekvatan"zakon (a da je tako, vidi se iz proste cinjenice sto ga ne mijenjaju...), nije relevantno sto ti mislis da je zakon nevaljan. Da ne elaboriram duze, ni argument o nistavosti dokaza- licnih podataka, do kojih se doslo nezakonitom obradom (prikupljanjem- vidjeti definicije tih pojmova u Z o zastiti licnih podataka) i potom "zdruzenog" fakturisanja suprotno Z o zastiti potrosaca, mislim da ne stoji. Jednostavnije bi bilo pred sudom (u prigovoru protiv rj. o izvrsenju) "braniti se" -nisam dobio racun za RTV taksu na nacin propisan Zakonom o zastiti potrosaca. No, kako god ko hoce...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1654 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

-Chesterfield- wrote: 07/01/2021 23:49
kuli1961 wrote: 07/01/2021 22:11 Dijelim misljenje @studiourum..-a da je zakon uzasno traljavo napisan. Sa jedne strane zakonom BiH se moralo udovoljiti zahtijevanom evropskom standardu postojanja/finansiranja javnog RTV servisa, a sa druge strane trebalo je naci odgovor na pitanje- kako to uraditi, obzirom na nemoguce komplikovano uredjenje drzave, u kojoj nosioci politicke vlasti vuku svako na svoju stranu?
Kakav je, takav je, zakon je. Zastupam misljenje: bolje imati i los zakon, nego nikakav.
Ali, ne dijelim misljenje u pogledu nistavosti pojma "domacinstvo", pa da nema obaveze davati izjavu o neposjedovanju RTv uredjaja. Smatram da je do fakturisanja RTV takse kroz racun za utrosenu el.enegriju, temeljem ugovora izmedju davalaca ovih dviju i OCIGLEDNO nedozvoljenim ustupanjem ličnih podataka potrosaca el.energije RTV-u FBiH, stvarno doslo do grube povrede Z o zastiti potrosaca i Z o zastiti licnih podataka. No, to je materija pprimjene zakona, sto pojam domacinstva iz Z o JRTV servisu BiH+istovrsni/imeni zakoni Republike Srpske i Federacije BiH, pojam domacinstva je cine nistavim.
Stoga, ako se zelis osoboditit placanja ove obaveze, zakon te tjera da da das tu izjavu da nemas rtv uredjaj. Dakle, nije pitanje osjecanja potrebe za DA/NE. Ali, ako neces, duzan si da plaćaš. U suprotnom, nekom će "zaigrati mečka pred vratima" (sudski izvršitelj), kad tad.
Može malo pojašnjenje?
Plaćam račune Elektroprivredi preko mobilnog bankarstva. Nekada tu bude pretplate unaprijed za pola godine ili godinu dana.
Elektroprivreda uzima svoj dio iz pretplate.
Ukoliko bi došlo do tužbe, može li to ići meni u prilog?
Odnosno da kažem sudiji ovo gore što sam napisao? Nisam ja kriv što ovi iz pretplate nisu svaki mjesec fakturisali i dio za RTV taksu.
Rado bih ti pojasnio, ali ne mogu. Ja dobijam zaseban racun za struju i zasebnu uplatnicu za RTV taksu, tako da mi je realna situacija sa ovim problemom nepoznata, a sve sto pisem je iskljucivo u pravcu tumacenja vazećih normi zakona. Ako ti uz racun za el.energiju nije svaki put fakturisana i RTV taksa, mislim da ti je "odbrana" da cuvas te racune (papirna ili e-mail verzija, ne znam kako ih dobijas) i AKO i KAD dodje do suda, da prosto dokazes da za mjesece X,Y,Z...RTV taksa nije bila fakturisana, pa da nisi duzan platiti jer ti nije ispostavljen racun.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1655 Re: RTV taksa

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 08/01/2021 00:20
visuljak wrote: 07/01/2021 23:45
kuli1961 wrote: 07/01/2021 22:11 Dijelim misljenje @studiourum..-a da je zakon uzasno traljavo napisan. Sa jedne strane zakonom BiH se moralo udovoljiti zahtijevanom evropskom standardu postojanja/finansiranja javnog RTV servisa, a sa druge strane trebalo je naci odgovor na pitanje- kako to uraditi, obzirom na nemoguce komplikovano uredjenje drzave, u kojoj nosioci politicke vlasti vuku svako na svoju stranu?
Kakav je, takav je, zakon je. Zastupam misljenje: bolje imati i los zakon, nego nikakav.
Ali, ne dijelim misljenje u pogledu nistavosti pojma "domacinstvo", pa da nema obaveze davati izjavu o neposjedovanju RTv uredjaja. Smatram da je do fakturisanja RTV takse kroz racun za utrosenu el.enegriju, temeljem ugovora izmedju davalaca ovih dviju i OCIGLEDNO nedozvoljenim ustupanjem ličnih podataka potrosaca el.energije RTV-u FBiH, stvarno doslo do grube povrede Z o zastiti potrosaca i Z o zastiti licnih podataka. No, to je materija pprimjene zakona, sto pojam domacinstva iz Z o JRTV servisu BiH+istovrsni/imeni zakoni Republike Srpske i Federacije BiH, pojam domacinstva je cine nistavim.
Stoga, ako se zelis osoboditit placanja ove obaveze, zakon te tjera da da das tu izjavu da nemas rtv uredjaj. Dakle, nije pitanje osjecanja potrebe za DA/NE. Ali, ako neces, duzan si da plaćaš. U suprotnom, nekom će "zaigrati mečka pred vratima" (sudski izvršitelj), kad tad.
Mislim da je zakon jasan, svi dokazi(licni podaci) koji su prikupljeni krsenjem zakona(o zastiti potrosaca i zastiti licnih podataka) su nistavni tako da mirno cekam sudske izvrsitelje.
Vrlo rado cu placati rtv pretplatu samo neka donesu adekvatan zakon o naplati. Ovo to nije pa ko nasjedne.
Da se razumijemo, zakon je los, zaista, ali boljeg nema. I u svakoj mojoj ranijoj, sadasnjoj ili buducoj prepisci apsolutno je nebitno sto sam misljenja da taksu treba placati, a ko ima uslova koristiti "blagodet"- izjavu da ne posjeduje RTV uredjaj. Na nekom od ovih foruma, mozda cak i na ovom prije godinu dvije-- bilo je interesantnih postova, u smislu- kupim veliki monitor, prikacim laptop i gledam TV kanale preko Interneta. Nisam stucnjak za tu vrstu tehnologije, no mislim da bi to bio dobar argument "neposjedovanja" TV/radio aparata, jer da bi TV bio TV- mora imati tuner, a toga u opisanoj konfiguraciji nema.
Prema aršinu vlasti, oni su donijeli "adekvatan"zakon (a da je tako, vidi se iz proste cinjenice sto ga ne mijenjaju...), nije relevantno sto ti mislis da je zakon nevaljan. Da ne elaboriram duze, ni argument o nistavosti dokaza- licnih podataka, do kojih se doslo nezakonitom obradom (prikupljanjem- vidjeti definicije tih pojmova u Z o zastiti licnih podataka) i potom "zdruzenog" fakturisanja suprotno Z o zastiti potrosaca, mislim da ne stoji. Jednostavnije bi bilo pred sudom (u prigovoru protiv rj. o izvrsenju) "braniti se" -nisam dobio racun za RTV taksu na nacin propisan Zakonom o zastiti potrosaca. No, kako god ko hoce...
Razumijem ja vas gospodine ali shvataju i oni isto tako da je to manjkav, nedovrsen zakon o naplati i zato ne insistiraju na posto poto naplati. Ovo meni vise lici na dobrovoljnu bazu i koga klepimo u protivnom bi EP uredno svima naplacivala a tuzbe bi pljustale.
Treba naci drugi nacin finansiranja JS.
Vani ga isto ne placam jer su ljudi odustali od starih metoda naplate.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1656 Re: RTV taksa

Post by visuljak »

-Chesterfield- wrote: 07/01/2021 23:49

Može malo pojašnjenje?
Plaćam račune Elektroprivredi preko mobilnog bankarstva. Nekada tu bude pretplate unaprijed za pola godine ili godinu dana.
Elektroprivreda uzima svoj dio iz pretplate.
Ukoliko bi došlo do tužbe, može li to ići meni u prilog?
Odnosno da kažem sudiji ovo gore što sam napisao? Nisam ja kriv što ovi iz pretplate nisu svaki mjesec fakturisali i dio za RTV taksu.
Isti sam ti, ostavim im pretplatu a oni ne skidaju za taxu JS.
Uvijek se mozes vaditi na to da si im ostavio sredstva a oni nisu skinuli.

Sjecas se kada je islo preko telefona, oni su redovno skidali sa pretplate i prebacivali na JS a ovi ne.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1657 Re: RTV taksa

Post by -Chesterfield- »

visuljak wrote: 08/01/2021 00:31
-Chesterfield- wrote: 07/01/2021 23:49

Može malo pojašnjenje?
Plaćam račune Elektroprivredi preko mobilnog bankarstva. Nekada tu bude pretplate unaprijed za pola godine ili godinu dana.
Elektroprivreda uzima svoj dio iz pretplate.
Ukoliko bi došlo do tužbe, može li to ići meni u prilog?
Odnosno da kažem sudiji ovo gore što sam napisao? Nisam ja kriv što ovi iz pretplate nisu svaki mjesec fakturisali i dio za RTV taksu.
Isti sam ti, ostavim im pretplatu a oni ne skidaju za taxu JS.
Uvijek se mozes vaditi na to da si im ostavio sredstva a oni nisu skinuli.

Sjecas se kada je islo preko telefona, oni su redovno skidali sa pretplate i prebacivali na JS a ovi ne.
Tako ću i nastaviti. Ako mi je račun na primjer 148 KM, ja nekada uplatim 200 KM. Znao sam i platiti iznos tačno koji piše.
Ali mislim da je bolje prebaciti iznos i da potvrda dođe na emajl.
Ne znam samo kolika je zastara u slučaju kada se ne plaća RTV taksa?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1658 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Ne znam kakvo je stanje propisa u drugim zemljama, narocito EU. Napominjem EU, jer se nas/i zakonodavac/ci cesto zaklanjaju za princip ispunjavanja pretpristupnih uslova iz Acquis Commnutaire-a (ako sam dobro napisao, shvatio, cuo..), kao- moramo tako, EU to trazi od nas, da bi nas (malo)sutra primili u clanstvo.
Ali znam primjer iz zivota, na "vlastitoj kozi"- moja kcerka je student u Austriji, iznajmljen stan i u stanu NEMA TV. Ubrzo po useljenju u stan, na vrata joj banula dvojica, uredno se legitimisali- kontrolori iz (mislim da je) ORF -Osterreische Rundfunk i s vrata joj uvaljuju racun za RTV taksu. Rekla im je da nema, bitte pregledajte- oni pregledali stan, vidjeli/utvrdili da TV-a stvarno nema- izvinite, oprostite i preko vrata.. nikad vise nisu dosli. Kćerka i dalje nema TV. I ovdje ocigledno imamo pojam RTV takse zap osjedovanje prijemnika, obradu podataka- odakle- iz sjedista stanodavca (hausverwaltung) bez njenog pristanka, ali i nepostojanje obaveze ako nemas RTV prijemnik. Zbog ovog primjera, koji je apsolutno istinit, pitam se- je li nas zakondavac bio sam tako "pametan" pa smislio ovo, ili je tudju "pamet" prepisao? Sta mu je bilo lakse? :D
A zasto nase RTV vlasti ( i to je vlast), konkretno RTV servis FBiH ne utuzuje, a imaju ama bas sve podatke, i 100% ljudske resurse za te poslove, pa umjesto toga ugovorom, koji nema valjanu podlogu u ona druga dva zakona, to ustupa Elektroprivredi, cime daju jos vise prostora za neplacanje- zaista nemam objasnjenje koje bi imalo mrvicu razuma. Jedino- neki pojedinacni interes ili deal izmedju nekoga, radi necega... A zasigurno, ima tu i APP, tj ako prodje, prodje, ili kako je nama razmljivije- kog uhvatiše, tog i j---e
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1659 Re: RTV taksa

Post by visuljak »

Nemam pojma kada nastupa zastara ali nisam feninga platio preko EP.
Ne zato sto to ja necu nego zato sto oni ne skidaju.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1660 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

-Chesterfield- wrote: 08/01/2021 00:43 Ne znam samo kolika je zastara u slučaju kada se ne plaća RTV taksa?
Član 378. stav 1.tačka 2- Zakona o obligacionim odnosima FBiH/RS- 1 godina
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1661 Re: RTV taksa

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 08/01/2021 00:51 Ne znam kakvo je stanje propisa u drugim zemljama, narocito EU. Napominjem EU, jer se nas/i zakonodavac/ci cesto zaklanjaju za princip ispunjavanja pretpristupnih uslova iz Acquis Commnutaire-a (ako sam dobro napisao, shvatio, cuo..), kao- moramo tako, EU to trazi od nas, da bi nas (malo)sutra primili u clanstvo.
Ali znam primjer iz zivota, na "vlastitoj kozi"- moja kcerka je student u Austriji, iznajmljen stan i u stanu NEMA TV. Ubrzo po useljenju u stan, na vrata joj banula dvojica, uredno se legitimisali- kontrolori iz (mislim da je) ORF -Osterreische Rundfunk i s vrata joj uvaljuju racun za RTV taksu. Rekla im je da nema, bitte pregledajte- oni pregledali stan, vidjeli/utvrdili da TV-a stvarno nema- izvinite, oprostite i preko vrata.. nikad vise nisu dosli. Kćerka i dalje nema TV. I ovdje ocigledno imamo pojam RTV takse zap osjedovanje prijemnika, obradu podataka- odakle- iz sjedista stanodavca (hausverwaltung) bez njenog pristanka, ali i nepostojanje obaveze ako nemas RTV prijemnik. Zbog ovog primjera, koji je apsolutno istinit, pitam se- je li nas zakondavac bio sam tako "pametan" pa smislio ovo, ili je tudju "pamet" prepisao? Sta mu je bilo lakse? :D
A zasto nase RTV vlasti ( i to je vlast), konkretno RTV servis FBiH ne utuzuje, a imaju ama bas sve podatke, i 100% ljudske resurse za te poslove, pa umjesto toga ugovorom, koji nema valjanu podlogu u ona druga dva zakona, to ustupa Elektroprivredi, cime daju jos vise prostora za neplacanje- zaista nemam objasnjenje koje bi imalo mrvicu razuma. Jedino- neki pojedinacni interes ili deal izmedju nekoga, radi necega... A zasigurno, ima tu i APP, tj ako prodje, prodje, ili kako je nama razmljivije- kog uhvatiše, tog i j---e
Otprilike tako.

Ja sam jedne godine nazvao servisera koji mi isporucuje tv signal i rekao da ne zelim vise njihovu uslugu jer nema niti jednog kanala exyu dok ima recimo 2 Turska. Covjek me razumio i primio sugestiju. Pitao je kako cu dalje gledati tv na sto sam mu odgovorio preko satelitskog risivera i na tome se zavrsilo. Nikada nisam dobio neki racun od njih kako tada tako i danas.

Sve to treba rijesiti preko internet profajdera. Ko zeli tv box nije vise 10 KM nego 17,50 KM i taj dio prebacuje na JS.
Vrlo jednostavno i skoro niko ne bi znao da time finansira JS.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1662 Re: RTV taksa

Post by -Chesterfield- »

visuljak wrote: 08/01/2021 00:52 Nemam pojma kada nastupa zastara ali nisam feninga platio preko EP.
Ne zato sto to ja necu nego zato sto oni ne skidaju.
Da budem iskren ja i ne želim da plaćam.
Kao prvo mislim da je 7,5 KM puno za naš standard. Koliko je penzionera sa 380 KM.
Druga stvar je ta što Elektroprivreda HZ - HB ne plaća, odnosno njihovi korisnici.

Neka osmisle zakon za sve i ja ću plaćati. Ali opet treba smanjiti iznos na 3 - 5 KM
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1663 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

-Chesterfield- wrote: 08/01/2021 01:04
visuljak wrote: 08/01/2021 00:52 Nemam pojma kada nastupa zastara ali nisam feninga platio preko EP.
Ne zato sto to ja necu nego zato sto oni ne skidaju.
Da budem iskren ja i ne želim da plaćam.
Kao prvo mislim da je 7,5 KM puno za naš standard. Koliko je penzionera sa 380 KM.
Druga stvar je ta što Elektroprivreda HZ - HB ne plaća, odnosno njihovi korisnici.

Neka osmisle zakon za sve i ja ću plaćati. Ali opet treba smanjiti iznos na 3 - 5 KM
Kvaka je upravo u tome sto je bratija osmislila zakon za sve, ali ga ne primjenjuju jednako!
FBiH- tamo gdje je bošnjačka "komponenta" realna većina- preko Elektro...; tamo gdje je hrvatska "komponenta" većina- nikome ne fakturise, RS- svima redom fakturisu zasebnim uplatnicama
Brčko Distrikt BiH- ne znam realno stanje
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1664 Re: RTV taksa

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 08/01/2021 01:17
-Chesterfield- wrote: 08/01/2021 01:04
visuljak wrote: 08/01/2021 00:52 Nemam pojma kada nastupa zastara ali nisam feninga platio preko EP.
Ne zato sto to ja necu nego zato sto oni ne skidaju.
Da budem iskren ja i ne želim da plaćam.
Kao prvo mislim da je 7,5 KM puno za naš standard. Koliko je penzionera sa 380 KM.
Druga stvar je ta što Elektroprivreda HZ - HB ne plaća, odnosno njihovi korisnici.

Neka osmisle zakon za sve i ja ću plaćati. Ali opet treba smanjiti iznos na 3 - 5 KM
Kvaka je upravo u tome sto je bratija osmislila zakon za sve, ali ga ne primjenjuju jednako!
FBiH- tamo gdje je bošnjačka "komponenta" realna većina- preko Elektro...; tamo gdje je hrvatska "komponenta" većina- nikome ne fakturise, RS- svima redom fakturisu zasebnim uplatnicama
Brčko Distrikt BiH- ne znam realno stanje
Ma nek ih prebace na državni budžet. Povećaju PDV na 18%
Taj 1% nek dijele 50 - 25 - 25

U tom slučaju penzioner koji ima 380 KM izdvojio bi oko 3,8 KM
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1665 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Ne vjerujem da ce se ovdje ista uskoro raditi, a kamoli poboljsati.
Inace, ne razumijem koliko je metod naplate/uplate smislen- po zakonu BiH, entietski servisima pripada po 25%, BiH servisu 50, ali tako sto entietetski servisi prikupljaju/naplacuju taksu, onda uplaćuju/prosljedjuju 75% od prikupljenog BiH servisu????
Eto sjajnog obrasca ponasanja- ja(enitet) treba da prikupim pare (svoje resurse angazujem), da ti kazem koliko sam naplatio i onda da ti uplatim 75% od prikupljenog? Hocu-malo sutra, tuzi me...
Postupci prinudne naplate u FBiH traju duze, jer FTV prvo mora da tuzi RTv obveznika, pa kad presuda postane pravosnazna, tek onda u izvrsni postupak prinudne naplate- liši magare do zelene trave..
U RS- moze direktno u izvrsni postupak- vidjeti član 29 Zo izvrsnom postupku u F BiH i u RS- bitna razlika...

A koga zanima, neka prelista ovu magistarsku tezu, ima vrlo zanimljivih podataka:
https://fpn.unsa.ba/b/wp-content/upload ... -Final.pdf
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1666 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

Chloe wrote: 07/01/2021 04:17
allem_77 wrote: 07/01/2021 01:39
Chloe wrote: 06/01/2021 11:46

Slabo paziš skupu i jeftinu... :oops:
Pa na klimu - Inverter se grijem. Štedim maksimalno. Skupo mi bilo gradsko grijanje i jedva sam ga isključio. Čak me i tužili iz grijanja zbog potrošenih 0.00 kalorija...
😂 😂.
Grij se na staru dobru TA pec kao i ja. Poseban sat je ukljucuje da se akumulira samo kad je jeftina tarifa. "Brennenstuhl" njemacki, ima se uzeti u Penny-ju, Electronic centru, OBI-u itd - moze izdrzati pec do 2,5 kW (sa njom se sasvim fino zagrije stan od 42 kvadrata - ko ima veci, neka uzme 2 ili vise peci po 2 kW). Razdvojio sam ventilator TA peci, ide preko posebnog utikaca i termostata.

Image
Last edited by TouringBiker on 08/01/2021 13:06, edited 1 time in total.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1667 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

KarTa wrote: 05/01/2021 23:20 Uplatio jutros. Na salteru nije bilo primjedbi. U posti kupio uplatnicu po cijeni od 20 KF. Ne uzimaju proviziju prilikom uplate. Dakle... u dijelu SVRHA DOZNAKE upisao referencu (broj racuna) i dodao "Bez RTV takse, samo za potrosenu el.energiju". PRIMALAC: JP EP BiH, podruznica Elektrodistribucija Sarajevo, Zmaja od Bosne 49, Sarajevo. Popunio mjesto i datum uplate i potpisao. Na lijevoj strani uplatice upisao RACUN PRIMAOCA (3389002208089289) i upisao iznos u KM.
Ja sam danas bio u poslovnici Elektrodistribucije u Alipasinoj i to isto su mi rekli. Gdje je "Poziv na broj" ne upisuje se nista, u "Svrha doznake" Uplata racuna za potrosenu el. energiju br.... bez RTV takse

Dakle sifra potrosaca se nigdje ne upisuje, ona je svakako sadrzana u broju racuna
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1668 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

TouringBiker wrote: 08/01/2021 12:57
Chloe wrote: 07/01/2021 04:17
allem_77 wrote: 07/01/2021 01:39

Pa na klimu - Inverter se grijem. Štedim maksimalno. Skupo mi bilo gradsko grijanje i jedva sam ga isključio. Čak me i tužili iz grijanja zbog potrošenih 0.00 kalorija...
😂 😂.
Grij se na staru dobru TA pec kao i ja. Poseban sat je ukljucuje da se akumulira samo kad je jeftina tarifa. "Brennenstuhl" njemacki, ima se uzeti u Penny-ju, Electronic centru, OBI-u itd - moze izdrzati pec do 2,5 kW (sa njom se sasvim fino zagrije stan od 42 kvadrata - ko ima veci, neka uzme 2 ili vise peci po 2 kW). Razdvojio sam ventilator TA peci, ide preko posebnog utikaca i termostata.

Image
Kod mene je grijanje na pelet.
A kućni uređaji sa odgodom rada. Nekad prije sam kori stila slične spravice za mašine za veš i sušilicu.
Stvar navike paziti za potrošnju. Meni sasvim ok i normala. 👍
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1669 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

Chloe wrote: 08/01/2021 13:36
TouringBiker wrote: 08/01/2021 12:57
Chloe wrote: 07/01/2021 04:17

😂 😂.
Grij se na staru dobru TA pec kao i ja. Poseban sat je ukljucuje da se akumulira samo kad je jeftina tarifa. "Brennenstuhl" njemacki, ima se uzeti u Penny-ju, Electronic centru, OBI-u itd - moze izdrzati pec do 2,5 kW (sa njom se sasvim fino zagrije stan od 42 kvadrata - ko ima veci, neka uzme 2 ili vise peci po 2 kW). Razdvojio sam ventilator TA peci, ide preko posebnog utikaca i termostata.

Image
Kod mene je grijanje na pelet.
A kućni uređaji sa odgodom rada. Nekad prije sam kori stila slične spravice za mašine za veš i sušilicu.
Stvar navike paziti za potrošnju. Meni sasvim ok i normala. 👍
Ja sam 2015 uselio u novi stan, dvosoban, 42 kvadrata, grijanje sa etaznim plinskim bojlerom. Zgrada gradjena po zadnjim propisima, odlicno izolirana, dobra stolarija. Prve zime, prva tri mjeseca grijao se na plin, i dolazili su racuni 60-80 KM. Tada sam kupio polovnu TA pec za 50 KM, ovaj elektronski uklopni sat za 25, termostat za 15, i platio ruke elektricaru koji je razdvojio akumuliranje od ventilatora 30.

Razlika u racunu za struju i u najhladnijim mjesecima, u odnosu na one kad se ne grijem, nikad ne prelazi 40-45 KM. To znaci da time sto se grijem na TA pec mjesecno ustedim 20 KM ili vise - ulozena sredstva su se isplatila za jednu ili jednu i pol zimu.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1670 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

kuli1961 wrote: 08/01/2021 00:51
A zasto nase RTV vlasti ( i to je vlast), konkretno RTV servis FBiH ne utuzuje, a imaju ama bas sve podatke, i 100% ljudske resurse za te poslove, pa umjesto toga ugovorom, koji nema valjanu podlogu u ona druga dva zakona, to ustupa Elektroprivredi, cime daju jos vise prostora za neplacanje- zaista nemam objasnjenje koje bi imalo mrvicu razuma. Jedino- neki pojedinacni interes ili deal izmedju nekoga, radi necega... A zasigurno, ima tu i APP, tj ako prodje, prodje, ili kako je nama razmljivije- kog uhvatiše, tog i j---e
Da li utužuju ili ne, ne možemo znati presude tek dospijevaju iz vremena dok je RTV taksa bila na fakturama BH Telecoma.

Ni meni se ne dopada kako oni rade, zapravo čini mi se da oni ne rade.

Mada, npr. Zadnjih par mjeseci, ja se bavim ( u sklopu svog posla) tužbama iz 2012. godine... To govori o traljavosti i sporosti sudskih procesa.

Što se tiče načina fakturisanja i naplate RTV takse, da bi oni samostalno djelovali, em bi trebalo radnika, bolja tehnička podrška ( kako to obezbjediti??) a definitivno RTV taksa ne bi bila 7,50 KM nego puno veća.
Sve skupa, jedan jako rizičan projekat obzirom na "uredjenost" u BiH i odnos naših gradjana prema državi.

I kad bi tako nešto pokrenuli, koliko poznajem naš narod, opet bi se našao izgovor za ne plaćanje RTV takse... 🤷‍♀️
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#1671 Re: RTV taksa

Post by Hemsworth30 »

allem_77 wrote: 06/01/2021 00:39 :D

Najbolje je pola godine ili godinu unaprijed platiti.

Image
Kome ovako mali racun struje dolazi, ljubim ga u celo. :D
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#1672 Re: RTV taksa

Post by gidra »

Ako godinama ne placamo rtv taksu, kako ce nas utuziti za prethodne godine...nikako. Jer je zastara nakon godinu dana.
Sad da me tuže za neplaćanje mogu samo za 12 mjeseci
unazad x 7.5 KM = 90 KM. Znači samo me mogu tuziti za ovaj iznos maximalno.

A druga, jos veća stvar je ta sto oni apsolutno me znaju ko su im ljudi koji su dužni da placaju jer imaju nesređene baze podataka koje su stare bar 10-15 godina.
Elektroprivreda im salje samo spisak ljudi koji su platili, one koji ne placaju ne šalje...sve je ovo lov u mutnom, pa ko koga zajebe.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1673 Re: RTV taksa

Post by visuljak »

Image

pa ti to finansiraj
pored toga, more uhljeba koje je neko tamo poslao jer nema gdje drugo :izet:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58434
Joined: 03/08/2010 19:04

#1674 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

Hemsworth30 wrote: 09/01/2021 18:10
allem_77 wrote: 06/01/2021 00:39 :D

Najbolje je pola godine ili godinu unaprijed platiti.

Image
Kome ovako mali racun struje dolazi, ljubim ga u celo. :D
ja u avgustu potrošio i manje nego ovaj citirani forumaš
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1675 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

gidra wrote: 09/01/2021 18:55 unazad x 7.5 KM = 90 KM. Znači samo me mogu tuziti za ovaj iznos maximalno.

...sve je ovo lov u mutnom, pa ko koga zajebe.
90 KM+ zatezna kamata na svaki dospjeli neisplaceni iznos od utuzenja do isplate (iznos kamate moze maksimalno ici do visine glavnice), plus trosak sastava tuzbe+trosak zastupanja po advokatu (ako ga angazuju) na barem 2 rocista+taksa na tuzbu i na presudu+ ako dodje do prinudne naplate- trosak klauzule pravosnaznosti+trosak sastava prijedloga za izvrsenje+ taksa na prijeldog i na rjesenje o izvrsenju...
sud "danas" dobije blagovremenu tuzbu, a tuzenom je dostavi na odgovor, nakon godinu, dvije, tri...prigovor zastare ne pije vode,,,a kamata ide ide..
?????????
:thumbup: za drugi quote...
Post Reply