RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
DuckZz
Posts: 3088
Joined: 07/05/2012 18:12

#1 RTV taksa

Post by DuckZz »

http://www.javno.ba/samo-na-javnoba/dos ... platu.html

MOSTAR - Poštovani čitatelji, u članku koji slijedi podučit ćemo Vas kako od danas više ne morate plaćati pretplatu za televizijski ili radijski program.

Ne samo da je nezakonita, pretplata je svojesvrsni harač bez osnova i prihvaćena pljačka građana. Ovo se odnosi na Hrvatsku a može se primjeniti i za našu Bosnu i Hercegovinu. Zato dobro pročitajte, nije teško, za razliku koliko je teško izdvojiti kod nas 11+KM , a dok je u RH 70-ak Kn mjesečno. Na kraju godine je to 3 mjeseca besplatan kruh i to svaki dan!

Osim brojnih nameta i silnih poskupljenja kojima smo svi izloženi, dužni su uz to plaćati i TV-pretplatu koja puni proračun HRT-a, BHRT-a, FTV-a...

Televizija ima pravo naplaćivati pretplatu otprilike jednako onako kao što bi gradonačelnik Sarajeva ili Zagrba imali pravo naplatiti građanima zrak koji udišu. Jedan od rijetkih ljudi u Hrvatskoj koji upozorava na ovu i mnoge druge nepravilnosti i nepravde u našem društvu je Stipe Petrina, načelnik općine Primošten.

On je javno objavio legalan način na koji je moguće prekinuti s plaćanjem ovoga poreza za budale! Gdje vrlo jednostavno objašnjava kako to učiniti i sebi ostaviti koju marku ili kunu više u đžepu a ne dozvoliti da vas prevaranti, mutikaše i lopovi potkradaju gdje stignu. E, pa dosta više!

Kako prestati plaćati?

Najprije odjavite TV uređaj dopisom na adresu HRT-a ili ako je za BiH onda slati dopis u sjedište BHRT-a, obavezno sa povratnicom na kojoj će vrlo čitko pisati “odjava TV uređaja te i te marke”.

Dopis bi trebao izgledati ovako: “Ja XY dana (upisati datum) odjavljujem svoj televizor marke (navesti marku) iz razloga jer ne želim više pratiti tv program HRT-a, BHRT-a, FTV-a”.

Slijedeće što trebate učiniti je da odbijete platiti TV pretplatu kad dođe inkasator. Uostalom, zabranite mu da uopće ulazi u Vaš posjed ili stan. Postoji kod nas još i mogućnost i isključivanje fiksnog telefona, preko kojeg nam je do sada dolazila TV pretplata, tako da ona više neće dolaziti ali postoji problem ako TV nije odjavljen i dalje oni Vas vode kao korisnika njihovih usluga, te redovito vas uknjižuju "kao" dužnika. Znači prvo što je i da ne isključujete fiksni telefon je to da odjavite svoj TV prijamnik kako smo već napisali. Idemo dalje!

Uskoro ćete dobiti opomenu, koju naprosto ignorirajte! Ona samo služi da vas zastraši (važno je da imate povratnicu kojom ste odjavili televizor na kojoj se jasno vidi kad je zaprimljena u sjedištu TV kuće).

Ne brinite zbog ovrhe!

Poslije opomene otprilike za mjesec ili dva dobit ćete od javnog bilježnika OVRŠNI PRIJEDLOG, u kojem vam se stavlja na teret da niste platili TV pretplatu. E, poslije ovog treba sjesti za računalo, napisati u roku od 8 dana od dana kada ste primili Ovršni prijedlog PRIGOVOR, kako vam piše u Rješenju o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave.

U prigovoru treba stajati sljedeće: “U zakonskom roku izjavljujem prigovor na naprijed navedeno rješenje o ovrsi budući da sam dana (NAVESTI DATUM) odjavio TV prijemnik pa prema tome nemam nikakve obaveze plaćati televizijsku pretplatu”.

Uz prigovor doznačiti fotokopiju povratnice od dana kada ste odjavili televizor. I eto, stvar je gotova. Sam članak pisan je na iskustvu načelnika Petrine koji je prvi u Hrvatskoj sudski oslobođen plaćanja TV pretplate!

Pretplata i na krevet?

Ovo je jedini legelan način da se ljudi oslobode nezakonitog harača koji se sprovodi od strane TV pretplate.

Stipe Petrina načelnik općine Primošten, koji je u Glasu Primoštena objavio detaljan opis kako sa vrata skinuti dosadne inkasatore:

„ Ovo što oni rade je nezakonito jer oni nemaju ugovoren odnos sa građanima. Na isti način sutra mogu izmisliti plaćanje pristojbe na krevet ili kuhinjski stol, kao što rade s TV uređajem“ - kaže Petrina koji je svojim sumještanima ponudio svu pravnu pomoć, uključujući i potrebno pisanje prigovora.

Jedan naš građanin je rekao kako neće plaćati jer nema TV signala, ali to po zakonu nije dovoljan razlog. On je izgubio spor zato jer je taj birokratski mlin nemilosrdan i kad vas uzme u žrvanj, ne možeš se izvući.

Porez za budale

Što se tiče neplaćanja TV pretplate, većina građana će se zapitati, a kako ću onda gledati TV program ako sam odjavio/la televizor? Jednostavno ćete ga gledati kao i dosad, samo ćete uštedjeti novac koji dajete za TV pretplatu.

Nitko vam nema pravo “zapečatiti” vaš televizor, u vašoj kući na vašoj utičnici, a TV kuća ako hoće, neka kodira svoj program isto kao što su kodirani satelitski proglami i naravno ne mogu se pratiti bez pretplate.

Ni inkasator niti itko drugi bez zakonom predviđenih uvjeta (a ovi to nisu!) ne može ući u vaš dom i kontrolirati vas gledate li HRT, BHRT, FTV, RTRS, film preko DVD-a, Eurosport, CNN ili samo igrate Playstation.

Ako već ne možemo utjecati na institucije koje apsolutno ne rade svoj posao onda barem pokažimo trunku dostojanstva i odbijmo plaćati ono što uistinu ne moramo. Na kraju krajeva nije stvar u tih 70,00 kuna ili 11 maraka, a ubrzo vjerojatno i više mjesečno, ali zašto bi netko od nas radio budale.? Kako ono kažu? Možeš varati neke ljude neko vrijeme, ali ne možeš varati sve ljude cijelo vrijeme.

Zato dragi građani Bosne i Hercegovine, pobrinite se za svoj kućni proračun jer ovi lopovi će vas oglođati bez obzira dali ste Hrvat, Srbin ili Bošnjak, jer vas oni ne gledaju tako nego kao broj a znajte da vi niste ničiji broj nego imate svoje ime, prezime, porijeklo i nacionalnost!

Mili Marušić / JAVNO.ba
User avatar
macmoodan
Posts: 346
Joined: 14/09/2013 14:27

#2 Re: RTV taksa

Post by macmoodan »

Odlična tema, moje pitanje glasi: ako nikada nisam imao priključen fiksni telefon na lokaciji na kojoj živim i nikada mi nije naplaćivana RTV taksa, da li sam zakonski obavezan odjaviti TV uređaj ili trebam čekati da me iz RTVa pokušaju kontaktirati ili mi uspostave račun?
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#3 Re: RTV taksa

Post by suzzy_q »

NE moras imati TV uredjaj, dovoljno je da imas RADIO u stanu da si duzan placati RTV Taksu.
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#4 Re: RTV taksa

Post by The Realist »

suzzy_q wrote:NE moras imati TV uredjaj, dovoljno je da imas RADIO u stanu da si duzan placati RTV Taksu.
Radio ionako skoro niko ne koristi :D.
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#5 Re: RTV taksa

Post by suzzy_q »

The Realist wrote:
suzzy_q wrote:NE moras imati TV uredjaj, dovoljno je da imas RADIO u stanu da si duzan placati RTV Taksu.
Radio ionako skoro niko ne koristi :D.
Pa nema veze sto ne koristi, ako imas obavezan si placati pretplatu za RTV taksu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#6 Re: RTV taksa

Post by vjesticanametli »

zar to sranje jos neko placa :D
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#7 Re: RTV taksa

Post by sabina1 »

suzzy_q wrote:NE moras imati TV uredjaj, dovoljno je da imas RADIO u stanu da si duzan placati RTV Taksu.
Paradoks do paradoksa.
Ukoliko nemam radio u stanu nisam dužna platiti pretplatu.
Ali ako imam radio u automobilu opet nisam dužna platiti pretplatu iako imam uredan radio-primjenik :roll:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#8 Re: RTV taksa

Post by kakavdanakneiskustvu »

pratim
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#9 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Na osnovu člana IV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na 57.
sjednici Predstavničkog doma, održanoj 17. maja 2005.godine, i 47. sjednici Doma naroda, održanoj 5. oktobra
2005. godine, usvojila je
ZAKON O JAVNOM RADIOTELEVIZIJSKOM SISTEMU BOSNE I HERCEGOVINE
.
.

Član 17.
(Taksa za posjedovanje prijemnika)
(1) Svako domaćinstvo i pravno lice na teritoriji Bosne i Hercegovine koji posjeduju radio ili televizijski
prijemnik dužni su plaćati mjesečnu taksu za posjedovanje tog prijemnika (u daljnjem tekstu: RTV taksa) pod
uslovima određenim ovim zakonom.
(2) Prihod od RTV takse može se koristiti samo za finansiranje osnovne djelatnosti javnih RTV servisa.
(3) Prihod od RTV takse ne podliježe poreskim obavezama
.
.
.
Član 19.
(Pretpostavka o posjedovanju)
(1) Smatra se da jedno lice u svakom domaćinstvu i svako registrirano pravno lice u Bosni i Hercegovini imaju
radio ili televizijski prijemnik.
(2) Pretpostavka iz stava (1) ovog člana može se osporiti pismenom izjavom nosioca doma
ćinstva, odnosno lica ovlaštenog za zastupanje pravnog lica.
(3) Pismena izjava dostavlja se javnim RTV servisima i istovremeno podrazumijeva pristanak da ovlašteni
predstavnik javnih servisa izvrši neposrednu kontrolu tačnosti navoda iz izjave. U slučaju nedozvoljavanja
neposredne kontrole, pismena izjava ne proizvodi pravno djelovanje
Dobro su se oni osigurali, a realno po kvaliteti programa i kvaliteti slike, oni bi trebali gradjanima placati da bi ih gledali!
http://www.mkt.gov.ba/bos/dokumenti/zakoni/?id=276
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#10 Re: RTV taksa

Post by irac300 »

mayab wrote:
Na osnovu člana IV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na 57.
sjednici Predstavničkog doma, održanoj 17. maja 2005.godine, i 47. sjednici Doma naroda, održanoj 5. oktobra
2005. godine, usvojila je
ZAKON O JAVNOM RADIOTELEVIZIJSKOM SISTEMU BOSNE I HERCEGOVINE
.
.

Član 17.
(Taksa za posjedovanje prijemnika)
(1) Svako domaćinstvo i pravno lice na teritoriji Bosne i Hercegovine koji posjeduju radio ili televizijski
prijemnik dužni su plaćati mjesečnu taksu za posjedovanje tog prijemnika (u daljnjem tekstu: RTV taksa) pod
uslovima određenim ovim zakonom.
(2) Prihod od RTV takse može se koristiti samo za finansiranje osnovne djelatnosti javnih RTV servisa.
(3) Prihod od RTV takse ne podliježe poreskim obavezama
.
.
.
Član 19.
(Pretpostavka o posjedovanju)
(1) Smatra se da jedno lice u svakom domaćinstvu i svako registrirano pravno lice u Bosni i Hercegovini imaju
radio ili televizijski prijemnik.
(2) Pretpostavka iz stava (1) ovog člana može se osporiti pismenom izjavom nosioca doma
ćinstva, odnosno lica ovlaštenog za zastupanje pravnog lica.
(3) Pismena izjava dostavlja se javnim RTV servisima i istovremeno podrazumijeva pristanak da ovlašteni
predstavnik javnih servisa izvrši neposrednu kontrolu tačnosti navoda iz izjave. U slučaju nedozvoljavanja
neposredne kontrole, pismena izjava ne proizvodi pravno djelovanje
Dobro su se oni osigurali, a realno po kvaliteti programa i kvaliteti slike, oni bi trebali gradjanima placati da bi ih gledali!
http://www.mkt.gov.ba/bos/dokumenti/zakoni/?id=276
Prije dok su bili u modi guzonje televizori, i bio je u neku ruku problem ako ti ''banu'' iznenada i vrše kontrolu da li posjedueš uređaj, danas s ovim tankim LCD aparatima lako je izvršiti brzi manevar i sakriti ga. :D Aludiram na ovu stavku pod rednim brojem 3.
MVeis
Posts: 196
Joined: 03/04/2013 09:26

#11 Re: RTV taksa

Post by MVeis »

trenutno jedino bht1 zasluzuje pretplatu. ftv i rtrs su utrkuju u neukusu
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#12 Re: RTV taksa

Post by putokaz1 »

nisam platio rtv za neku tamo godinu
prijedlog za izvršenje je primljen u sudu 2000 i neke i još nije nije meni uručen
sudski predmet postiji
kada mi dodje kući da li mi se isplati pisat prigovor pa da ide na parnicu
ili da platim il čekam izvrštelje da napišu nema imovine jer mi niko ne radi
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#13 Re: RTV taksa

Post by iz dna duše »

Ja sam odjavila fiksni i 2-3 mjeseca nisam platila, ne zato sto izricito nisam htjela, vec zato sto nisam tacno kako i gdje i u trenu mi je proslo tih par mjeseci. Onda sam bez ikakve opomene dobila Rjesenje o izvrsenju, sa rokom zalbe "koji ne odlaze izvrsenje" i plus sudske troskove. I tako, ja sam platila zaostale pretplate i troskove suda i sada placam redovno uz ostale obaveze.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#14 Re: RTV taksa

Post by Romeo 80 »

Imam slično pitanje. Odjavio sam fiksni tel. i nakon par mjeseci mi je počeo dosađivati inkasant vezano za plaćanje rtv takse. Sve račune redovno izmirujem, ali taj jednostavno ne želim. Niti gledam domaće kanale, niti želim da imam išta s njima. Da li iko ima iskustvo kako legalno skinuti s vrata ovaj porez na budale?

Mislio sam da tv odjavim dopisom u Javni rtv servis. Oni nemaju nikakav ugovorni odnos sa mnom i zakon na koji se pozivaju je po meni neustavan, jer mi uskraćuje osnovno ljudsko pravo. Pravo na izbor! Ako im se ne sviđa ideja da neko gleda njihov program bez plaćanja, neka kodiraju signal kako se u normalnom svijetu i radi! Jednostavno, ne želim da plaćam nešto što ne koristim! :twisted:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#15 Re: RTV taksa

Post by StupskaBitanga »

Prvo ti ni bilo ko od nas ne plaća program JRTV sistemima već porez državi sto imas tv i ili radio u autu gledao ti te programe ili ne to apsolutno nema veze
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#16 Re: RTV taksa

Post by StupskaBitanga »

Prvo ti ni bilo ko od nas ne plaća program JRTV sistemima već porez državi sto imas tv i ili radio u autu gledao ti te programe ili ne to apsolutno nema veze
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#17 Re: RTV taksa

Post by Romeo 80 »

Znam ja to vrlo dobro, ali zar ti to ne zvuči smiješno? :-) Hoćeš li biti tako hladnokrvan kad ti sutra uvedu i taksu na posjedovanje wc školjke? Odakle bilo kome pravo da traži od bilo koga novac na osnovu posjedovanja uređaja koji je plaćen privatnim parama?
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#18 Re: RTV taksa

Post by mayab »

I moj auto je placen mojim "krvavim" parama, pa opet placam godisnji porez, nemojmo sada ici u filozofske rasprave o porezima, kapitalizmu, komunizmu i idealnom pravednom drustvu!
RTV taksa ja porez na posjedovanje tv-a ili radia i pare se koriste za finansiranje javnih servisa(tako barem stoji u teoriji!) :izet: , gledao ih ti ili ne
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#19 Re: RTV taksa

Post by Romeo 80 »

Mješaš babe i žabe. Automobil si platio svojim parama, koristiš ga i plaćaš godišnju registraciju i tehnički pregled. Ne plaćaš taksu na posjedovanje vozila. To je čisti porez na budale na koji su ljudi natjerani silom. Nema nikakvog ugovora između mene i RTV servisa. Ne postoji pravni osnov koji njima daje pravo da naplaćuju takvu vrstu takse, a sam zakon koji to reguliše je po meni neustavan, jer krši osnovno ljudsko pravo na izbor. Sa Elektroprivredom imaš potpisan ugovor, sa Vodovodom, internet provajderom i svima ostalima takođe, pa ni oni ne naplaćuju taksu na posjedovanje sijalice, wc šolje ili plinske peći...
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#20 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Plaćam porez na luksuz za taj auto (jer sam se drznuo i kupio novi auto), iako ja to ne smatram pravednim!
Isto ti dodje ko i tzv.RTV taksa, nije govno nego se pas posro
doff
Posts: 2323
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#21 Re: RTV taksa

Post by doff »

@Romeo 80

RTV taksa je zakonom regulisana, mada sam i ja protiv nje. Ti zaboravljaš jednu drugu stvar a pominješ elektroprivredu i ostale. Zaboravljaš da elektroprivredi plaćaš 4,5 samo za brojilo, pa jel' to isto kao i RTV taksa? Plaćaš to trošio ili ne. Grijanje također ima fixni trošak, vodovod...Sve te komunalne usluge imaju to što je i RTV taksa, samo što je taksa fiksna, a ovi imaju fix + potrošnju
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#22 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Ali što uraditi u slučaju kad si odjavio fiskni telefon a inkasant ti nikada nije došao na vrata. Ne možeš biti obvezan platiti nešto za što ti nikada nije stigao račun ili obavijest o neplaćanju.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#23 Re: RTV taksa

Post by nightvision »

Znaci ako posjedujes televizor podrazumijeva se da moras gledati usljivu bht ili sugavu ftv ili sovinisticku rtrs?! Inace ne smijes posjedovati televizor?! A sta ako ne zelim gledati niti jednu tv stanicu vec uredjaj koristim samo za gledanje filmova? Cuj ne smijes posjedovati televizor ako ne zelis da gledas lokalni politicki propagandni program i da im jos usput placas za to... :shock:
doff
Posts: 2323
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#24 Re: RTV taksa

Post by doff »

nightvision wrote:Znaci ako posjedujes televizor podrazumijeva se da moras gledati usljivu bht ili sugavu ftv ili sovinisticku rtrs?! Inace ne smijes posjedovati televizor?! A sta ako ne zelim gledati niti jednu tv stanicu vec uredjaj koristim samo za gledanje filmova? Cuj ne smijes posjedovati televizor ako ne zelis da gledas lokalni politicki propagandni program i da im jos usput placas za to... :shock:
Ne, nego se podrazumijeva da samo posjeduješ tv ili radio prijemnik i tu je tačka. Nigdje u Zakonu se ne spominje šta ti gledaš nego posjeduješ li ili ne.
Liska wrote:Ali što uraditi u slučaju kad si odjavio fiskni telefon a inkasant ti nikada nije došao na vrata. Ne možeš biti obvezan platiti nešto za što ti nikada nije stigao račun ili obavijest o neplaćanju.
U Zakonu o zaštiti potrošača, tačka VIII, član 36 stav 2 piše

Image

Dakle, nema računa, nemaš obavezu plaćati. Mi smo 2009. odjavili fiksni telefon i od tad se nikad inkasant nije pojavio na vrata. Čuo sam od drugih da se pojave nakon par godina i traže (pod prijetnjom tužbe) da se izmire obaveze za koje nikad račun nije došao.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

doff wrote: U Zakonu o zaštiti potrošača, tačka VIII, član 36 stav 2 piše

Image

Dakle, nema računa, nemaš obavezu plaćati.
To se odnosi na RTV uslugu napr. kablovsku i sl., a ovdje je riječ o RTV taksi. To su dva različita pojma, u prvom se plaća naknada za izvrsenu uslugu a u drugom se radi o taksi na posjedovanje RTV prijemnika.
Post Reply